Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το γνωρίζω και δεν μπορώ να δω το υπόλοιπο γιατί τη κάρτα τη χρησιμοποιώ σε iPad.

Ωστόσο επειδή η χρήση που κάνω ειναι ελάχιστη θεωρώ απίθανο να έχει πέσει κάτω από 0.1€

Αυτό θα συνέβαινε αν είχα κατανάλωσει όλα τα δεδομένα και χρέωνε μετά το υπόλοιπο χρηματικό διαθέσιμο, μηδενίζοντας το.

Βάζοντας την κάρτα σε κινητό δεν την αναγνωρίζει και γράφει κενή sim.

 

 

Κανονικά η κάρτα πρέπει να δουλεύει ακόμα και σε κινητό. Δεν ξέρω γιατί δεν την αναγνωρίζει. Αν της βάλεις σε stikaκι ή mifi την αναγνωρίζει ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πράγματι το iPad την αναγνωρίζει αλλά δεν δίνει πρόσβαση σε δεδομένα.

 

 

Μεταφέροντας την κάρτα σε κινητό δουλεύει μια χαρά και έχει φορτώσει κανονικά το 1gb. Με μια επανεκκίνηση του κινητού την αναγνώρισε κανονικά. Στο iPad όμως, χωρίς να έχω κάνει καμία αλλλαγη σε ρυθμίσεις, συνεχίζει να μην λειτουργεί.

 

Συνεχόμενα Μηνύματα

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης :!:

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Mark_K
Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά,

 

Λόγω συνδυασμού κινητής και σταθερής τηλεφωνίας, μού έχει χορηγηθεί μια κάρτα wind mobile data broadband η οποία φορτώνει κάθε πρώτη του μήνα 1Gb. Συνήθως λίγα λεπτά μετά την αλλαγή του μήνα. Χθες όμως δεν τα φόρτωσε. Συνέβη σε κάποιον άλλον; Γνωρίζει κανείς το λόγο;

 

Ευχαριστώ.

 

Ναι το ιδιο και σε μενα συνεβει ,ενω τα 120 λεπτα ομιλιας προς ολους φορτωθηκαν κανονικα ,νομιζω οτι επειδη εκλεισα ηδη 1 χρονο στο πακετο αυτο ,ψαχνω τον λογο δεν βρισκω ακρη ,μαλιστα χρεωθηκα το αστειο 1.01 ευρω για ημερησια χρεωση δεδομενων ,περσινα ξινα σταφυλια ,τα ιδια λεγαμε και πριν 2 χρονια ...τεσπα ας μην ηταν φθηνη και σουλεγα εγω ,γιατι απο σημα εδω λαμια ειναι πολύ πισω, G στο κεντρο της πόλης τη στιγμη που οι αλλοι 2 παιζουν με 4G εδω και καιρο ...δυστυχως αυτη ειναι η wind !

Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ιδιο και σε μενα συνεβει ,ενω τα 120 λεπτα ομιλιας προς ολους φορτωθηκαν κανονικα ,νομιζω οτι επειδη εκλεισα ηδη 1 χρονο στο πακετο αυτο ,ψαχνω τον λογο δεν βρισκω ακρη ,μαλιστα χρεωθηκα το αστειο 1.01 ευρω για ημερησια χρεωση δεδομενων ,περσινα ξινα σταφυλια ,τα ιδια λεγαμε και πριν 2 χρονια ...τεσπα ας μην ηταν φθηνη και σουλεγα εγω ,γιατι απο σημα εδω λαμια ειναι πολύ πισω, G στο κεντρο της πόλης τη στιγμη που οι αλλοι 2 παιζουν με 4G εδω και καιρο ...δυστυχως αυτη ειναι η wind !

 

Λογικά δεν πρέπει να έχει να κάνει με τη διάρκεια του πακέτου από τη στιγμή που συνεχίζεις να είσαι συνδρομητής σταθερής.

Εκτός κι αν δεν έχεις ανανεώσει με 5€, μιας και η διάρκεια του mobile broadband ειναι ετήσια και θέλει την ελάχιστη ανανέωση (5€) για να συνεχίζεται η παροχή. Μου έτυχε πριν ένα μήνα, μόλις ανανέωσα 5€ επανήλθε η παροχή δεδομένων.

Το δικό μου θέμα μάλλον έχει να κάνει με το iPad αφού όταν βάζω την κάρτα σε κινητό και ζητάω υπόλοιπο μου δίνει κανονικά 1gb. Απλά δεν έχω κάνει καμία αλλαγή στις ρυθμίσεις και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν πρέπει να έχει να κάνει με τη διάρκεια του πακέτου από τη στιγμή που συνεχίζεις να είσαι συνδρομητής σταθερής.

Εκτός κι αν δεν έχεις ανανεώσει με 5€, μιας και η διάρκεια του mobile broadband ειναι ετήσια και θέλει την ελάχιστη ανανέωση (5€) για να συνεχίζεται η παροχή. Μου έτυχε πριν ένα μήνα, μόλις ανανέωσα 5€ επανήλθε η παροχή δεδομένων.

 

Τι εννοεις μ'αυτο ,μπορεις να μου εξηγησεις ?Πως το κανω ?

Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις μ'αυτο ,μπορεις να μου εξηγησεις ?Πως το κανω ?

 

Οιι κάρτες sim έχουν τρίμηνη διάρκεια. Κάθε τρεις μήνες πρέπει να κανεις ανανέωση χρόνου ομιλίας για να συνεχίζει η κάρτα να ειναι ενεργή. Ακόμα και σε αυτή που φορτώνει 120 λεπτά κάθε μήνα.

 

Οι κάρτες mobile broadband έχουν διάρκεια ετήσια, αρκεί δηλαδή πριν λήξει ο χρόνος να κανεις ανανέωση ακόμη και 5€ για να συνεχίσει να έχει ισχύ η κάρτα σου.

 

Κι εγώ δεν το γνώριζα και σταμάτησε να λειτουργεί πριν ένα μήνα. Έπρεπε να είχα ανανεώσει πριν περάσει το έτος. Μετά γίνεται πάλι αλλά σου κρατάνε 5€ σαν penalty.

Βέβαια μην το καθυστερήσεις πολύ γιατί μπορεί να ακυρωθεί η κάρτα.

 

Το θέμα ειναι ότι ανανέωση σε mobile broadband μπορείς να κανεις μόνο σε καταστήματα wind. on line δεν γίνεται.

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Από ότι λέει γίνεται και On line. Αρκεί να ξέρεις τον αριθμό της κάρτας(έστω και αν δεν έχει τη δυνατότητα να καλέσει υπάρχει αριθμός κανονικά και π.χ. τον αναγράφει στο φακελάκι που ήταν όταν στην έδωσαν).

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/wind-mobile-broadband/oikonomika-programmata-horis-sumvolaio/fast-topup/

Link to comment
Share on other sites

Ναι αριθμός υπάρχει, μόνο που για να γίνει on line η ανανέωση σου στέλνουν πρώτα SMS και το νούμερο της broadband δεν δέχεται SMS. Και ετσι δεν ολοκληρώνεται η ανανέωση...
Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει on line ανανέωση γιατί δε μου χρειάστηκε, ωστόσο η κάρτα που μου έδωσαν μία χαρά δέχεται SMS. Την έχω μέσα σε συσκευή τηλεφώνου και έστειλα SMS από άλλο αριθμό μόλις τώρα και το έλαβε κανονικά.

 

Sent from my XT1524

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δοκίμασα και μου έστειλε τον κωδικό στο email και όχι στο νούμερο της broadband.

To link που έδωσες αφορά σε ενεργοποίηση mobile broadband με κάρτα (ανανέωση χρόνου χρήσης).

Ο tpapo αν κατάλαβα καλά, θα πρέπει να κάνει ελάχιστη ανανέωση 5€ (χωρίς επιλογή προγράμματος) για να συνεχίσουν να του φορτώνουν 1Gb κάθε μήνα.

Ενδεχομένως να γίνεται αυτό και με την ανανέωση χρόνου χρήσης και επιλογή προγράμματος broadband.

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Η SIM που μας έχουν δώσει mobile broadband με κάρτα είναι. Απλά δηλώνεται και πάει το 1gb εκεί. Δεν λειτουργεί σαν τα καρτοκινητά από ότι βλέπω. Δηλαδή δεν πραγματοποιείς ανανέωση που σου αφήνει υπόλοιπο και μετά αγοράζεις πακέτα, αλλά η ανανέωση είναι στην ουσία απευθείας αγορά πακέτου. Για παράδειγμα με ανανέωση 5€ σου βάζει απευθείας 1gb για 1 μήνα.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δοκίμασα και μου έστειλε τον κωδικό στο email και όχι στο νούμερο της broadband.

To link που έδωσες αφορά σε ενεργοποίηση mobile broadband με κάρτα (ανανέωση χρόνου χρήσης).

Ο tpapo αν κατάλαβα καλά, θα πρέπει να κάνει ελάχιστη ανανέωση 5€ (χωρίς επιλογή προγράμματος) για να συνεχίσουν να του φορτώνουν 1Gb κάθε μήνα.

Ενδεχομένως να γίνεται αυτό και με την ανανέωση χρόνου χρήσης και επιλογή προγράμματος broadband.

 

Έκανα ερώτηση μέσα από τη φόρμα επικοινωνίας της Wind και έλαβα την εξής απάντηση:

"Σε συνέχεια του αιτήματός σας με κωδικό *****, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως συγκεκριμένα για το πρόγραμμα broadband καρτοκινητό ισχύει το εξής: η διάρκεια της ζωής του mobile broadband με κάρτα από την ημερομηνία ενεργοποίησης ή τελευταίας ανανέωσης είναι 12 μήνες. Η διάρκεια του χρόνου ανανέωσης είναι 12 μήνες.

Το 12μήνο παρήλθε , συνεπώς είναι απαραίτητο να προχωρήσετε σε ανανέωση και στη συνέχεια ενημερώστε μας να σας αποδώσουμε την προσφορά.

Σε περίπτωση που υπάρξει αλλαγή στη διάρκεια, θα ενημερωθείτε σχετικά. "

 

Επομένως, αφού παρέλθει το δωδεκάμηνο μπορεί κάποιος να βάλει 5€ online εδώ: https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/wind-mobile-broadband/oikonomika-programmata-horis-sumvolaio/fast-topup/ και να συνεχίσει να έχει για 12 μήνες 1Gb κάθε μήνα καθώς και 1 Gb από την ανανέωση των 5€. Στην ουσία η ανανέωση γίνεται με την αγορά πακέτου.

Για να μάθει κάποιος τον αριθμό του στέλνει μήνυμα με τη λέξη ΑΡΙΘΜΟΣ στο 1280.

Edited by akar2015
Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω οτι το έκανα χθες μέσα από το site της wind επιτυχώς και την ίδια στιγμή άνοιξε και το ίντερνετ με το 1 gb

 

Send By Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

3G της wind στην Πτολεμαΐδα...Πιο αργό δεν γίνεται

 

Κι όμως γίνεται... Πριν γίνει αναβάθμιση στη Σπάρτη, με το παλιό 3G έπιανα 0,3 Mbps. Λίγο καλύτερο από Edge... :cool: Τώρα ο ίδιος σταθμός πιάνει 3 Mbps. :dizzy:

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως γίνεται... Πριν γίνει αναβάθμιση στη Σπάρτη, με το παλιό 3G έπιανα 0,3 Mbps. Λίγο καλύτερο από Edge... :cool: Τώρα ο ίδιος σταθμός πιάνει 3 Mbps. :dizzy:

Σημερινή μέτρηση 0,09 Mbps download και 0,03 upload

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή μέτρηση 0,09 Mbps download και 0,03 upload

 

σε 3g ; γιατί αυτά ειναι ταχύτητες 2g.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια αλλα να κανω μια ερωτηση.

Εχω καρτοκινητο wind ειχα κινητο lg spirit και δεν επιανε πουθενα 3g.

Παντα εγραφε Η.

Πριν τα Χριστουγεννα πηρα το samsung A5 βαζω την καρτα νομιζοντας οτι εφταιγε το κινητο

και οτι θα εχω πια γρηγορο ιντερνετ και παλι τα ιδια.

Πουθενα δεν πιανει 3g και μιλαμε για κεντρο Πειραια Νικαια Κορυδαλλο.

Απιστευτο.

Πρεπει να αλλαξω ρυθμισεις πρεπει να κανω κατι εγω?

Πηρα στην εξυπηρετηση πελατων μου ειπαν να βαλω αυτοματη επιλογη δικτυου.Το εκανα αλλα και παλι τιποτα.

Και σε εσας ετσι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...