Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η δικιά μου είναι η παλιά γι αυτό δεν βλέπω 4G.

Ζήτησα να να γίνει αντικατάσταση με νέου τύπου και μου είπαν από Τετάρτη θα έχουν αλλιώς να πάω σε κάποιο άλλο κατάστημα.

 

Αν δουλεψει σε σενα ενημερωσε μας. Μεχρι στιγμης ομως δεν εχω βρει κανεναν που να αλλαξε καρτα και να δουλεψε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πες μου αν εχει σημα κανονικα η συσκευη η γραφει "εκτος δυκτιου"?

Ειχα παρομοιο θεμα γι αυτο σε ρωταω.

δεν την έχω μπροστα μου.

απο οσο μου είπε η μητερα μου, ειναι ενεργοποιημενα ολα αλλα οταν παει να ανοιξει σελίδα ή να μπει στο φεις, της γραφει πως δεν εχει συνδεση στο διαδικτυο.

Εσυ πως το ελυσες?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δεν την έχω μπροστα μου.

απο οσο μου είπε η μητερα μου, ειναι ενεργοποιημενα ολα αλλα οταν παει να ανοιξει σελίδα ή να μπει στο φεις, της γραφει πως δεν εχει συνδεση στο διαδικτυο.

Εσυ πως το ελυσες?

 

Η καρτα που εχω ειναι δωρο της wind επειδη εκανα σταθερη συνδεση στο δυκτιο της.

Πριν την στειλουν μου ειπανε οτι θα εχει καθε μηνα δωρο 1Giga. Μολις καταναλωνεται αυτοματα γινεται διακοπη. Δλδ δεν μπορει να χρεωθει εχτρα.

Δεν μπορει να κανει κλησεις ουτε να στειλει μηνυματα. Εκτος απο το 1228 για ελεγχο υπολοιπου που ειναι δωρεαν.

Το δουλεψα δυο μηνες σε ταμπλετ που εχω.

Μεχρι εδω ολα καλα. Τον τριτο μηνα στα ξαφνικα βγαζει "No Network". Εκτος δυκτιου δλδ. σημα μηδεν.

Σε καταστημα που πηγα αλλαξανε την καρτα μηπως ειχε θεμα. Παλι τα ιδια.

Σε αλλο που ρωτησα ειχανε αγνοια.

Εστειλα email και αφου περασε μια εβδομαδα μου σκασανε το παραμυθι..... Η καρτα χρεωθηκε και την μπλοκαρανε.

Αλλο email αλλη μια εβδομαδα για να μου πουνε οτι δεν ξερουν πως χρεωθηκε και οτι πρεπει να εχει ενα υπολοιπο μεσα για να λειτουργει.

Τωρα πως λειτουργουσε στην αρχη αφου εγω ποτε δεν εβαλα χρηματα δεν τους ρωτησα γιατι αλλη μια εβδομαδα δεν θα το αντεχα να περιμενω.

Εν τελη μου πιστωσανε 0,5 ευρω και την ξεμπλοκαρανε χωρις να το ζητησω.

Υποπτευομαι οτι κατι παρομοιο συμβαινει και με σενα. Και φυσικα για 4G μην περιμενεις. Δεν λειτουργει. Αλλαξα δυο καρτες για να σιγουρευτω.

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα που εχω ειναι δωρο της wind επειδη εκανα σταθερη συνδεση στο δυκτιο της.

Πριν την στειλουν μου ειπανε οτι θα εχει καθε μηνα δωρο 1Giga. Μολις καταναλωνεται αυτοματα γινεται διακοπη. Δλδ δεν μπορει να χρεωθει εχτρα.

Δεν μπορει να κανει κλησεις ουτε να στειλει μηνυματα. Εκτος απο το 1228 για ελεγχο υπολοιπου που ειναι δωρεαν.

Το δουλεψα δυο μηνες σε ταμπλετ που εχω.

Μεχρι εδω ολα καλα. Τον τριτο μηνα στα ξαφνικα βγαζει "No Network". Εκτος δυκτιου δλδ. σημα μηδεν.

Σε καταστημα που πηγα αλλαξανε την καρτα μηπως ειχε θεμα. Παλι τα ιδια.

Σε αλλο που ρωτησα ειχανε αγνοια.

Εστειλα email και αφου περασε μια εβδομαδα μου σκασανε το παραμυθι..... Η καρτα χρεωθηκε και την μπλοκαρανε.

Αλλο email αλλη μια εβδομαδα για να μου πουνε οτι δεν ξερουν πως χρεωθηκε και οτι πρεπει να εχει ενα υπολοιπο μεσα για να λειτουργει.

Τωρα πως λειτουργουσε στην αρχη αφου εγω ποτε δεν εβαλα χρηματα δεν τους ρωτησα γιατι αλλη μια εβδομαδα δεν θα το αντεχα να περιμενω.

Εν τελη μου πιστωσανε 0,5 ευρω και την ξεμπλοκαρανε χωρις να το ζητησω.

Υποπτευομαι οτι κατι παρομοιο συμβαινει και με σενα. Και φυσικα για 4G μην περιμενεις. Δεν λειτουργει. Αλλαξα δυο καρτες για να σιγουρευτω.

4G? ΓΕΛΆΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ.

πεμπτη επιστρεφει η μητερα μου απο τις διακοπες της, θα παει σε καταστημα στη Θεσσαλονικη.Αν δεν, θα αρχισουμε τα μειλ.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πιθανολογώ και εγω οτι ξεπέρασε το όριο των δεδομένων, υπήρξε συστημική χρέωση και μπλόκαρε η κάρτα (οπως άλλωσε γίνεται κ με τα καρτοκινητά).

 

Είτε πιστώνεις μέσα λίγα χρήματα με κάποιο τρόπο η το λύνεις με το support.

Link to comment
Share on other sites

για support που στελνω μειλ?στο κλασικο της γουιντ?

ή ειναι προτιμοτερο να λυσει το καταστημα τ θεμα?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

για support που στελνω μειλ?στο κλασικο της γουιντ?

ή ειναι προτιμοτερο να λυσει το καταστημα τ θεμα?

 

 

https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/epikoinonia-/forma-epikoinonias/

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Η καρτα που εχω ειναι δωρο της wind επειδη εκανα σταθερη συνδεση στο δυκτιο της.

Πριν την στειλουν μου ειπανε οτι θα εχει καθε μηνα δωρο 1Giga. Μολις καταναλωνεται αυτοματα γινεται διακοπη. Δλδ δεν μπορει να χρεωθει εχτρα.

Δεν μπορει να κανει κλησεις ουτε να στειλει μηνυματα. Εκτος απο το 1228 για ελεγχο υπολοιπου που ειναι δωρεαν.

Το δουλεψα δυο μηνες σε ταμπλετ που εχω.

Μεχρι εδω ολα καλα. Τον τριτο μηνα στα ξαφνικα βγαζει "No Network". Εκτος δυκτιου δλδ. σημα μηδεν.

Σε καταστημα που πηγα αλλαξανε την καρτα μηπως ειχε θεμα. Παλι τα ιδια.

Σε αλλο που ρωτησα ειχανε αγνοια.

Εστειλα email και αφου περασε μια εβδομαδα μου σκασανε το παραμυθι..... Η καρτα χρεωθηκε και την μπλοκαρανε.

Αλλο email αλλη μια εβδομαδα για να μου πουνε οτι δεν ξερουν πως χρεωθηκε και οτι πρεπει να εχει ενα υπολοιπο μεσα για να λειτουργει.

Τωρα πως λειτουργουσε στην αρχη αφου εγω ποτε δεν εβαλα χρηματα δεν τους ρωτησα γιατι αλλη μια εβδομαδα δεν θα το αντεχα να περιμενω.

Εν τελη μου πιστωσανε 0,5 ευρω και την ξεμπλοκαρανε χωρις να το ζητησω.

Υποπτευομαι οτι κατι παρομοιο συμβαινει και με σενα. Και φυσικα για 4G μην περιμενεις. Δεν λειτουργει. Αλλαξα δυο καρτες για να σιγουρευτω.

 

οταν τελειωνει το giga δεν κοβεται το ιντερνετ αλλα αρχιζει και καιει απο το ποσο που εχει απο μονη της η καρτα μεσα,νομιζω γυρω στα 5 ευρω.Οταν τελειωσουν τα ευρω τοτε μπλοκαρεται και πρεπει να βαλεις καποιο ποσο για να ξαναπαιρνεις το giga στην αρχη του μηνα

Link to comment
Share on other sites

οταν τελειωνει το giga δεν κοβεται το ιντερνετ αλλα αρχιζει και καιει απο το ποσο που εχει απο μονη της η καρτα μεσα,νομιζω γυρω στα 5 ευρω.Οταν τελειωσουν τα ευρω τοτε μπλοκαρεται και πρεπει να βαλεις καποιο ποσο για να ξαναπαιρνεις το giga στην αρχη του μηνα

 

Σε επικοινωνια με την wind μου τονισανε οτι κοβεται αυτοματα.

Τωρα αν αλλα λενε και αλλα ισχυουν τι να πω. Αλλωστε και το 4G λενε οτι το υποστιριζει η καρτα αλλα στην πραξη δεν.....

 

[Μετά το πέρας της χρήσης, η εταιρεία διακόπτει την πλοήγηση σου στο Internet, μέχρι την επόμενη ανανέωση του χρόνου πλοήγησής σου.]

 

Οπως ακριβως αναγραφεται και στα ψιλα γραμματα στο site της wind.

Edited by Aramis
Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνια με την wind μου τονισανε οτι κοβεται αυτοματα.

Τωρα αν αλλα λενε και αλλα ισχυουν τι να πω. Αλλωστε και το 4G λενε οτι το υποστιριζει η καρτα αλλα στην πραξη δεν.....

 

[Μετά το πέρας της χρήσης, η εταιρεία διακόπτει την πλοήγηση σου στο Internet, μέχρι την επόμενη ανανέωση του χρόνου πλοήγησής σου.]

 

Οπως ακριβως αναγραφεται και στα ψιλα γραμματα στο site της wind.

 

" μέχρι την επόμενη ανανέωση του χρόνου πλοήγησής σου" Αυτο λενε,ανανεωση του χρονου = λεφτα,οχι με την ληξη των δωρεαν mb..

Link to comment
Share on other sites

" μέχρι την επόμενη ανανέωση του χρόνου πλοήγησής σου" Αυτο λενε,ανανεωση του χρονου = λεφτα,οχι με την ληξη των δωρεαν mb..

Αυτο σημαινει οτι αμα δεν εχει λεφτα μεσα...αμα τελειωσουν τα MB τελειωνει το internet.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

μα σε αυτες τις καρτες υποτιθεται δε βαζουμε λεφτα..
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

" μέχρι την επόμενη ανανέωση του χρόνου πλοήγησής σου" Αυτο λενε,ανανεωση του χρονου = λεφτα,οχι με την ληξη των δωρεαν mb..

 

Το ξαναγραφω για να γινω πιο κατανοητος.

Σε επικοινωνια με την wind μου το τονισανε ιδιαιτερα.

Τελειωσανε τα mb... αυτοματη διακοπη.

Μπορεις να το διασταυρωσεις κι εσυ με ενα τηλεφωνημα.

Link to comment
Share on other sites

To πιο πιθανό είναι ότι τράβηξαν και το 0,1€ που υπηρχε και για αυτό δεν συνδέεται.Το ίδιο γινεται και με τα πακέτα ομιλίας,αν εχει μηδενικό υπόλοιπο σε € δεν μπορείς να καλέσεις οσα λεπτά ομιλίας και αν έχεις.Ζητα να σου πιστώσουν λίγα σεντς για να μπορείς να συνδέεσαι.
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναγραφω για να γινω πιο κατανοητος.

Σε επικοινωνια με την wind μου το τονισανε ιδιαιτερα.

Τελειωσανε τα mb... αυτοματη διακοπη.

Μπορεις να το διασταυρωσεις κι εσυ με ενα τηλεφωνημα.

 

ασε τι σου λενε.Το χω παθει και γι αυτο το λεω.Χρησιμοποιησα ολα τα 1024mb και μετα συνεχισε να τραβαει mb απο το μικροποσο που εχουν αυτες οι καρτες απο μονες τους,δεν ειχα βαλει ποτε εγω λεφτα.

Μολις εφτασε στο μηδεν σταματησε να δινει ιντερνετ και μολις πηγε 1 του μηνα που μπαινει το giga δεν εμπαινε χωρις να εχει υπολοιπο η καρτα.

 

Πηγα στο μαγαζι και μου ειπαν πως δουλευει το συστημα.Τους εκανα μανουρα γιατι κι εγω νομιζα οτι με το που τελειωνουν τα mb απλα σταματαει το ιντερνετ.Αλλα οχι.Μου ειπαν πως για να συνεχισω να παιρνω τα mb θα επρεπε να βαλω λεφτα στην καρτα να υπαρχουν,ασχετο που δεν θα τα χρησιμοποιουσα ποτε.

 

Οποτε τους χαιρετισα,πηγα σε αλλο μαγαζι και τους ειπα να μου αλλαξουν καρτα γιατι την εχασα.

 

Η καινουργια καρτα ηταν τσαμπα και ειχε μεσα νεο χρηματικο υπολοιπο ;-)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

ασε τι σου λενε.Το χω παθει και γι αυτο το λεω.Χρησιμοποιησα ολα τα 1024mb και μετα συνεχισε να τραβαει mb απο το μικροποσο που εχουν αυτες οι καρτες απο μονες τους,δεν ειχα βαλει ποτε εγω λεφτα.

Μολις εφτασε στο μηδεν σταματησε να δινει ιντερνετ και μολις πηγε 1 του μηνα που μπαινει το giga δεν εμπαινε χωρις να εχει υπολοιπο η καρτα.

 

Πηγα στο μαγαζι και μου ειπαν πως δουλευει το συστημα.Τους εκανα μανουρα γιατι κι εγω νομιζα οτι με το που τελειωνουν τα mb απλα σταματαει το ιντερνετ.Αλλα οχι.Μου ειπαν πως για να συνεχισω να παιρνω τα mb θα επρεπε να βαλω λεφτα στην καρτα να υπαρχουν,ασχετο που δεν θα τα χρησιμοποιουσα ποτε.

 

Οποτε τους χαιρετισα,πηγα σε αλλο μαγαζι και τους ειπα να μου αλλαξουν καρτα γιατι την εχασα.

 

Η καινουργια καρτα ηταν τσαμπα και ειχε μεσα νεο χρηματικο υπολοιπο ;-)

περίεργο γιατί μόλις βγηκα απο καταστημα γουιντ και μου ζήτησαν 10(!!!) ευρω για αντικατασταση!

Οταν ειπα πως η αντικατασταση ειναι δωρεαν, μου είπαν πως δεν είναι για τις data sim.

Προτιμησα να κανω μια ανανεωση με 5 ευρω.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

περίεργο γιατί μόλις βγηκα απο καταστημα γουιντ και μου ζήτησαν 10(!!!) ευρω για αντικατασταση!

Οταν ειπα πως η αντικατασταση ειναι δωρεαν, μου είπαν πως δεν είναι για τις data sim.

Προτιμησα να κανω μια ανανεωση με 5 ευρω.

 

οπως εχεις καταλαβει ο καθενας οτι θελει κανει στο μαγαζι του..εμενα δεν μου πηραν λεφτα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Επειτα απο χρονια και ζαμανια αξιωθηκαν και εβαλαν καλυψη 3G στη Ναξο! Τουλαχιστον στην πολη οπου τι ελεξα, οι αλλοι δυο φυσικα εχουν καμια 10ετια.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

μα σε αυτες τις καρτες υποτιθεται δε βαζουμε λεφτα..

 

Αυτό ακριβώς. Οταν τελειωσουν τελειωσανε περιμένεις την επόμενη ανανέωση

Link to comment
Share on other sites

Έχω την κάρτα mobile broadband που αναφέρουν και τα παιδιά από πάνω που δίνεται δώρο με το double play. Μου έχει συμβεί αρκετές φορές να καταναλώσω τα δωρεάν δεδομένα του μήνα και στη συνέχεια να μπλοκάρει η κάρτα και να μη συνδέεται. Η λύση ήταν η ανανέωση με 5 ευρώ η οποία και ξεμπλοκάρει την κάρτα και σου δίνει επιπλέον 1GB για ένα μήνα. Αυτή τη φορά όμως, ενώ ανανέωσα με 5 ευρώ και υποτίθεται υπάρχει υπόλοιπο στον λογαριασμό, η κάρτα συνεχίζει να μην έχει σήμα. Επικοινώνησα με το 1231 και μου είπαν ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα και αρκετές τέτοιες κάρτες μπλοκάρουν (δεν έχουν σήμα). Μου είπαν να πάω να ζητήσω δωρεάν αντικατάσταση σε κατάστημα, υπάρχει λέει σχετική ενημέρωση για το πρόβλημα. Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο?
Link to comment
Share on other sites

Έχω την κάρτα mobile broadband που αναφέρουν και τα παιδιά από πάνω που δίνεται δώρο με το double play. Μου έχει συμβεί αρκετές φορές να καταναλώσω τα δωρεάν δεδομένα του μήνα και στη συνέχεια να μπλοκάρει η κάρτα και να μη συνδέεται. Η λύση ήταν η ανανέωση με 5 ευρώ η οποία και ξεμπλοκάρει την κάρτα και σου δίνει επιπλέον 1GB για ένα μήνα. Αυτή τη φορά όμως, ενώ ανανέωσα με 5 ευρώ και υποτίθεται υπάρχει υπόλοιπο στον λογαριασμό, η κάρτα συνεχίζει να μην έχει σήμα. Επικοινώνησα με το 1231 και μου είπαν ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα και αρκετές τέτοιες κάρτες μπλοκάρουν (δεν έχουν σήμα). Μου είπαν να πάω να ζητήσω δωρεάν αντικατάσταση σε κατάστημα, υπάρχει λέει σχετική ενημέρωση για το πρόβλημα. Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο?

 

Το έπαθε και ένας φίλος μου, ναι είναι πρόβλημα αλλά αν πας σε κατάστημα ξεμπερδεύεις σε 5 λεπτά και είσαι έτοιμος!

ck
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ένας γνωστός μου έχει την κάρτα που δίνουν με το double play και ψάχνει για καμιά συσκευή που να βάζει μέσα την κάρτα και να μοιράζει το internet ασύρματα σε άλλες συσκευές. Κάτι σαν το tethering των κινητών δηλαδή. Υπάρχει καμιά φτηνή λύση (αν γίνεται και 4g) ?
Link to comment
Share on other sites

Ένας γνωστός μου έχει την κάρτα που δίνουν με το double play και ψάχνει για καμιά συσκευή που να βάζει μέσα την κάρτα και να μοιράζει το internet ασύρματα σε άλλες συσκευές. Κάτι σαν το tethering των κινητών δηλαδή. Υπάρχει καμιά φτηνή λύση (αν γίνεται και 4g) ?

 

γενικα δεν ειναι φθηνα τα 4g ρουτερ δες αυτο https://www.skroutz.gr/s/6249535/TP-LINK-M7350.html πιστευω οτι αξιζει διοτι εχει και οθονη επανω. Επισης αμα θελεις κατι οικονομικο κοιτα για 3g και δες αυτο http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Vodafone-Mobile-Wi-Fi-R207 εχει και 33 ευρω και πιστευω οτι ειναι το πιο οικονομικο αλλα θυμησου να το κλειδωσεις και να λειτουργει μονο με 3g! και οχι με διπλη λειτουργια. Επισης για 4g εχει και η vodafone μονο στικακι οχι hotspot δες αυτο http://www.vodafone.gr/portal/eShop/K5008z-USB-modem στα 49 ευρω , δεν νομιζω οτι εξυπηρετει καλυτερα συσκευη hotspot για να την βαζεις στο σημειο που εχει το καλυτερο 4g και να μπαινεις με wifi , δες και τα παρακατω αυτο http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Vodafone-Mobile-Hotspot-R216 στα 69 ευρω! αλλα οχι αυτο http://www.vodafone.gr/portal/eShop/W5101-USB-modem στα 79ευρω , διοτι ειναι usb και παιρνει ρευμα απο το λαπτοπ για να κανει hotspot οποτε δεν εξυπηρετει κατα την γνωμη μου .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ένας γνωστός μου έχει την κάρτα που δίνουν με το double play και ψάχνει για καμιά συσκευή που να βάζει μέσα την κάρτα και να μοιράζει το internet ασύρματα σε άλλες συσκευές. Κάτι σαν το tethering των κινητών δηλαδή. Υπάρχει καμιά φτηνή λύση (αν γίνεται και 4g) ?

 

Oλοι μας έχουμε κάποιο παλιο κινητο που υποστηρίζει tether. Η οικονομικότερη λύση ειναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...