Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειμαι εντελως ασχεστος με το θεμα οποτε χρειαζομαι help..εχω ενα erricson w810i και θελω να συνδεθω στο νετ..μπορω?κ αν ναι πως?κ μαι τι χρεωσεις??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σαφώς και η ένταση του σήματος παίζει τον καθοριστικότερο ρόλο στην ταχύτητα όχι μόνο στα κινητά δίκτυα αλλά και στο από Wireless router του σπιτιού μας. Άλλη μέγιστη ταχύτητα έχεις 5 μέτρα από το router και άλλη στα 50.

 

Εγώ όμως που είμαι σχεδόν κέντρο Αθήνας, έχω και στα 3 δίκτυα 1-2 γραμμές με συχνές διακοπές, άρα να μην παραπονιέται καθόλου ο Βόλος ότι δεν κοιτάνε την ελληνική περιφέρεια! :D

 

Μπα,το αντίθετο.Το Βόλο τον κοιτάνε,απλά εδώ ξηλώνουν κεραίες:p

Ένας λόγος που πάει χάλια το ασύρματο κανάλι με χαμηλό σήμα είναι ότι δε γινεται σωστό power control (ναι,ναι,είναι πολύ σημαντικό αν δείτε ερευνητικά αποτελέσματα) απλά κανένας δεν επενδύει σε περιπτώσεις χαμηλού σήματος μιας και αυτές θεωρούνται "λίγες" αλλά δε ξέρουν προφανώς τι γίνεται στην Ελλάδα:lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν είναι ελληνικό μόνο το φαινόμενο. Η θέση και τα κτίρια επηρεάζουν πολύ περισσότερο την ένταση σήματος ακόμα και σε περιοχές με πλήθος κεραιών.

 

Παράδειγμα, πριν μια εβδομάδα στο κέντρο της Κολωνίας και σε μια μεγάλη σχετικά ακτίνα, δεν είχα όχι μόνο 3G αλλά ούτε 2G ούτε τίποτα! Και είμαι και συνδρομητής Τ-Mobile όπου ομολογουμένως έχει το καλύτερο και σταθερότερο 3G σήμα στη γερμανική επικράτεια, με πάρα πολλές κεραίες δίπλα από σχολεία νοσοκομεία κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες να ρωτήσω και εγώ κάτι , γιατι λίγο δύσκολο να διαβάσω 129 σελίδες ηδη διαβασα 30 και βγηκαν τα μάτια. εχω ενα iphone και θέλω ν α έχω gprs για να κατε´βαζω δεδομένα θερμοκρασιας μονάχα οπότε 10 mb το μηνα μου φτάνουν. τι κανω?? παλια θυμαμαι με 5 ευρώ το μηνα είχες αποριόριστα mb

 

τι διαδικασία ακολουθώ και τι ρυθμίσεις βάζω?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα έχω ένα "ιφονε"2g και θα βάλω το για να χρησιμοποιώ το skype που με ενδιαφέρει..ξέρει κανεις τίποτα?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ένα samsung omnia και εδώ και δύο βδομάδες δεν μπορώ να συνδεθώ μέσω 3g στο Internet.

 

Τα έχω δοκιμάσει όλα ( ρυθμίσεις, hard reset, ) αλλά δεν γίνεται τίποτα.

 

Όταν ανοίγω τον browser (και OPERA και ΙΕ) στη μπάρα φαίνεται ότι κάνει σύνδεση αλλά δεν ανοίγει την τις σελίδες "ΣΦΑΛΜΑ ο διακομιστής δεν βρέθηκε"

 

 

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα samsung omnia και εδώ και δύο βδομάδες δεν μπορώ να συνδεθώ μέσω 3g στο Internet.

 

Τα έχω δοκιμάσει όλα ( ρυθμίσεις, hard reset, ) αλλά δεν γίνεται τίποτα.

 

Όταν ανοίγω τον browser (και OPERA και ΙΕ) στη μπάρα φαίνεται ότι κάνει σύνδεση αλλά δεν ανοίγει την τις σελίδες "ΣΦΑΛΜΑ ο διακομιστής δεν βρέθηκε"

 

 

Καμία ιδέα;

 

με το wifi συνδεεσε κανονικα?Ενας φιλος μου πριν 4 μερες ειχε βαλει κατι προγραμματα και μετα δεν εμπαινε στο ιντερνετ ουτε με wifi το πατησε ενα hard reset και απο τοτε ολα οκ!οι Ρυθμισεις του ιντερνετ ειναι σωστες στην συσκευη σου?

Link to comment
Share on other sites

Κανείς απο Κεφαλλονιά εδώ συγκεκριμένα Ληξούρι έχουμε απο wind μεριά 3g γιατί φεύγω για διακοπές Σάββατο και θα είμαι 2 εβδομάδες μην μείνει η δουλειά πίσω! Έχω τα πάντα σε wind απο adsm στο iphone μέχρι adsm στο Mac .....
Link to comment
Share on other sites

H IΣΤΟΡΙΑ ΞΕΚΙΝΑ ΩΣ ΕΞΕΙΣ: ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΥΝ ΝΣ7 ΓΙΑ 7 ΜΕΡΕΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΝΟΤ ΣΤΟΠ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΙΚΑΚΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Η ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΓΙΑ 7 ΜΕΡΕΣ ΑΦΑΙΡΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ 14 ΕΥΡΩ

ΕΙΧΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΑΛΛΑ 16 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΝΣ7 ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΩΝ 7 ΗΜΕΡΩΝ ...... ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΜΟΥ ΟΚ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΗΡΘΕ Η ΜΕΡΑ ΛΗΞΗΣ ....... ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΣΜΣ :H ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΑΣ ΛΗΓΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 12 Η ΩΡΑ ΛΕΩ ΚΑΛΟΣ ΝΑ ΛΗΞΕΙ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΞΑΝΑΣΤΕΛΝΩ ΓΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΜΣ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΧΑΜΗΛΟ ΑΝΑΝΕΩΣΤΕ ..... ΛΕΟ ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΑΦΟΥ ΕΧΩ 16 ΕΥΡΩ ΤΙ ΛΕΝΕ

ΒΓΑΖΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΗ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΠΑΤΑΩ ΤΟ 1269 ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΟΜΗΛΙΑΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ - 50,67

Η ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ WIND MΑΣ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΚΛΕΨΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΚΛΕΒΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ

ΟΚ ΤΑ 14 ΕΥΡΩ ΤΑ ΕΒΓΑΛΕ ΓΙΑΤΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟ ΝΣ7

ΤΑ 16 ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΤΑ ΕΝΑΠΟΜΥΝΑΝΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΛΕΨΑΝΕ

Η ΧΡΕΩΣΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ

ΚΑΙ ΤΑ -50 ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΑΝ ΟΙ ΠΑΛΙΟΚΛΕΦΤΕΣ

ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ........

ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΕΝΟΣ 7ΗΜΕΡΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ 14 ΕΥΡΩ

ΜΕ ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ ΦΑΓΑΝΕ 65 ΕΥΡΩ

ΟΥΡΛΙΑΖΑ ΣΤΟ CC THN AΛΛΗ ΜΕΡΑ

ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΗΤΑΝ ΓΙΑ 7 ΜΕΡΕΣ ΕΠΡΕΠΕ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΚΑΦΡΟΙ

ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΙΣΩ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΓΩ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΚΑΘΗΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΤΗΛΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΥΛΟ ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ...... ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ .......? ΤΟ ΧΑΡΒΑΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΡΕΠΕ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΗΜΕΡΩΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΤΗΝ 7Η ΜΕΡΑ ΝΑ ΚΟΜΠΛΑΡΕΙ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΔΗΛ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΔΕ ΣΤΑΜΑΤΙΣΑΝ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΛΕΨΑΝ 50+16 =66 ΕΥΡΩ

ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΥ ΚΛΕΨΑΝ 50 ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 16 ΠΟΥ ΧΕ Η ΚΑΡΤΑ

ΤΙ ΑΠΑΤΑΙΩΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕ ΕΙΧΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΘΑ ΜΕ ΚΛΕΒΑΝ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΕΙΡΕ Ο ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΣΑ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ

ΔΕ ΝΤΡΕΠΩΝΤΑΙ ΛΙΓΟ

ΘΑ ΦΑΝΕ ΞΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΑ ΟΜΙΛΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΑΙΩΝΙΑ ....... ΛΙΓΟ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΛΙΓΟ ΝΤΡΟΠΗ ........

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕ ΕΠΙΣΤΡΑΦΙΚΑΝ ΠΟΤΕ .......

ΑΦΟΥ ΕΡΕΥΝΗΣΑΝ ΝΤΕΜΕΚ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΣΤΗΛΑΝ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΔΕ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΛΑΘΟΣ ΧΡΕΩΣΗ ΟΥΤΕ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΠΟΥ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ

ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ

Link to comment
Share on other sites

H IΣΤΟΡΙΑ ΞΕΚΙΝΑ ΩΣ ΕΞΕΙΣ: ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΥΝ ΝΣ7 ΓΙΑ 7 ΜΕΡΕΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΝΟΤ ΣΤΟΠ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΙΚΑΚΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Η ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΓΙΑ 7 ΜΕΡΕΣ ΑΦΑΙΡΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ 14 ΕΥΡΩ

ΕΙΧΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΑΛΛΑ 16 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΝΣ7 ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΩΝ 7 ΗΜΕΡΩΝ ...... ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΜΟΥ ΟΚ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΗΡΘΕ Η ΜΕΡΑ ΛΗΞΗΣ ....... ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΣΜΣ :H ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΑΣ ΛΗΓΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 12 Η ΩΡΑ ΛΕΩ ΚΑΛΟΣ ΝΑ ΛΗΞΕΙ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΞΑΝΑΣΤΕΛΝΩ ΓΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΜΣ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΧΑΜΗΛΟ ΑΝΑΝΕΩΣΤΕ ..... ΛΕΟ ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΑΦΟΥ ΕΧΩ 16 ΕΥΡΩ ΤΙ ΛΕΝΕ

ΒΓΑΖΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΗ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΠΑΤΑΩ ΤΟ 1269 ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΟΜΗΛΙΑΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ - 50,67

Η ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ WIND MΑΣ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΚΛΕΨΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΚΛΕΒΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ

ΟΚ ΤΑ 14 ΕΥΡΩ ΤΑ ΕΒΓΑΛΕ ΓΙΑΤΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟ ΝΣ7

ΤΑ 16 ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΤΑ ΕΝΑΠΟΜΥΝΑΝΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΛΕΨΑΝΕ

Η ΧΡΕΩΣΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ

ΚΑΙ ΤΑ -50 ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΑΝ ΟΙ ΠΑΛΙΟΚΛΕΦΤΕΣ

ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ........

ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΕΝΟΣ 7ΗΜΕΡΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ 14 ΕΥΡΩ

ΜΕ ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ ΦΑΓΑΝΕ 65 ΕΥΡΩ

ΟΥΡΛΙΑΖΑ ΣΤΟ CC THN AΛΛΗ ΜΕΡΑ

ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΗΤΑΝ ΓΙΑ 7 ΜΕΡΕΣ ΕΠΡΕΠΕ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΚΑΦΡΟΙ

ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΙΣΩ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΓΩ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΚΑΘΗΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΤΗΛΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΥΛΟ ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ...... ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ .......? ΤΟ ΧΑΡΒΑΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΡΕΠΕ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΗΜΕΡΩΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΤΗΝ 7Η ΜΕΡΑ ΝΑ ΚΟΜΠΛΑΡΕΙ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΔΗΛ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΔΕ ΣΤΑΜΑΤΙΣΑΝ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΛΕΨΑΝ 50+16 =66 ΕΥΡΩ

ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΥ ΚΛΕΨΑΝ 50 ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 16 ΠΟΥ ΧΕ Η ΚΑΡΤΑ

ΤΙ ΑΠΑΤΑΙΩΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕ ΕΙΧΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΘΑ ΜΕ ΚΛΕΒΑΝ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΕΙΡΕ Ο ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΣΑ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ

ΔΕ ΝΤΡΕΠΩΝΤΑΙ ΛΙΓΟ

ΘΑ ΦΑΝΕ ΞΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΑ ΟΜΙΛΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΑΙΩΝΙΑ ....... ΛΙΓΟ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΛΙΓΟ ΝΤΡΟΠΗ ........

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕ ΕΠΙΣΤΡΑΦΙΚΑΝ ΠΟΤΕ .......

ΑΦΟΥ ΕΡΕΥΝΗΣΑΝ ΝΤΕΜΕΚ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΣΤΗΛΑΝ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΔΕ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΛΑΘΟΣ ΧΡΕΩΣΗ ΟΥΤΕ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΠΟΥ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ

ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ

 

Αυτή η εταιρεία απο το κακό στο χειρότερο πάει... το άσχημο είναι οτι παρα την ταλαιπωρία σου δεν σου πίστωσαν κιόλας τα 50 ευρώ. Αν σκέφτεσαι να κανεις φορητότητα, για να πάρεις το αίμα σου πίσω, όταν σε πάρουν τηλέφωνο να σε ρωτήσουν γιατι πας σε άλλη εταιρεία πες τους "Γιατι είστε κλέφτες!"

Link to comment
Share on other sites

o ρε φίλε

- σε πήγαν.απορώ τη σύστημα έχουν,του 80'

Τουλάχιστον να δούμε απο δευτέρα

τη φαγητό θα έχουν.

 

ΤΡΟΠ: δύσκολα κάνουν

φορητότητα σε καρτοκινητο

Link to comment
Share on other sites

H IΣΤΟΡΙΑ ΞΕΚΙΝΑ ΩΣ ΕΞΕΙΣ: ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΥΝ ΝΣ7 ΓΙΑ 7 ΜΕΡΕΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΝΟΤ ΣΤΟΠ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΙΚΑΚΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Η ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΓΙΑ 7 ΜΕΡΕΣ ΑΦΑΙΡΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ 14 ΕΥΡΩ

ΕΙΧΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΑΛΛΑ 16 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΝΣ7 ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΩΝ 7 ΗΜΕΡΩΝ ...... ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΜΟΥ ΟΚ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΗΡΘΕ Η ΜΕΡΑ ΛΗΞΗΣ ....... ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΣΜΣ :H ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΑΣ ΛΗΓΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 12 Η ΩΡΑ ΛΕΩ ΚΑΛΟΣ ΝΑ ΛΗΞΕΙ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΞΑΝΑΣΤΕΛΝΩ ΓΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΜΣ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΧΑΜΗΛΟ ΑΝΑΝΕΩΣΤΕ ..... ΛΕΟ ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΑΦΟΥ ΕΧΩ 16 ΕΥΡΩ ΤΙ ΛΕΝΕ

ΒΓΑΖΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΗ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΠΑΤΑΩ ΤΟ 1269 ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΟΜΗΛΙΑΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ - 50,67

Η ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ WIND MΑΣ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΚΛΕΨΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΚΛΕΒΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ

ΟΚ ΤΑ 14 ΕΥΡΩ ΤΑ ΕΒΓΑΛΕ ΓΙΑΤΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟ ΝΣ7

ΤΑ 16 ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΤΑ ΕΝΑΠΟΜΥΝΑΝΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΛΕΨΑΝΕ

Η ΧΡΕΩΣΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ

ΚΑΙ ΤΑ -50 ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΑΝ ΟΙ ΠΑΛΙΟΚΛΕΦΤΕΣ

ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ........

ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΕΝΟΣ 7ΗΜΕΡΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ 14 ΕΥΡΩ

ΜΕ ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ ΦΑΓΑΝΕ 65 ΕΥΡΩ

ΟΥΡΛΙΑΖΑ ΣΤΟ CC THN AΛΛΗ ΜΕΡΑ

ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΗΤΑΝ ΓΙΑ 7 ΜΕΡΕΣ ΕΠΡΕΠΕ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΚΑΦΡΟΙ

ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΙΣΩ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΓΩ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΚΑΘΗΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΤΗΛΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΥΛΟ ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ...... ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ .......? ΤΟ ΧΑΡΒΑΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΡΕΠΕ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΗΜΕΡΩΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΤΗΝ 7Η ΜΕΡΑ ΝΑ ΚΟΜΠΛΑΡΕΙ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΔΗΛ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΔΕ ΣΤΑΜΑΤΙΣΑΝ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΛΕΨΑΝ 50+16 =66 ΕΥΡΩ

ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΥ ΚΛΕΨΑΝ 50 ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 16 ΠΟΥ ΧΕ Η ΚΑΡΤΑ

ΤΙ ΑΠΑΤΑΙΩΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕ ΕΙΧΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΘΑ ΜΕ ΚΛΕΒΑΝ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΕΙΡΕ Ο ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΣΑ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ

ΔΕ ΝΤΡΕΠΩΝΤΑΙ ΛΙΓΟ

ΘΑ ΦΑΝΕ ΞΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΑ ΟΜΙΛΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΑΙΩΝΙΑ ....... ΛΙΓΟ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΛΙΓΟ ΝΤΡΟΠΗ ........

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕ ΕΠΙΣΤΡΑΦΙΚΑΝ ΠΟΤΕ .......

ΑΦΟΥ ΕΡΕΥΝΗΣΑΝ ΝΤΕΜΕΚ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΣΤΗΛΑΝ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΔΕ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΛΑΘΟΣ ΧΡΕΩΣΗ ΟΥΤΕ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΠΟΥ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ

ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ

 

Για να καταλάβουμε, χρησιμοποίησες το internet και μετά τις 12 που έληγε το 7ημερο και σε χρέωσαν;

Link to comment
Share on other sites

THESSCITY:

1) Μη γράφεις με κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις.

2) Μη γράφεις εκτός θέματος. Τα μηνύματα μεταφέρθηκαν από άσχετο θέμα στο "Ελλάδα".

3) Το πρόβλημά σου το έχουν αντιμετωπίσει κι άλλοι. Σε πολλές περιπτώσεις σβήστηκε το αρνητικό υπόλοιπο, ζήτα κι εσύ το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Oxi στειλαν το σμσ για τη διακοπη κοψαν τη συνδεση ..... και αδειασανε τη καρτα μου ..... Οταν ουρλιαζα στο cc υσχυριστικαν οτι ταχα χρισιμοποιησα τη συνδεση για παραπανω διαστημα πραγμα ψεμα γιατι οταν εχεις να κανεις με computer το εχουν ρυθμησει αυτοι οχι εγω το koβουν αυτοματα αυτοι οταν ειναι η ωρα και δε κλεβουν

αν μηλαμε για εντιμους και οχι κλεφτες και δε αφαιρουν δεκαρα κανονικα εκτος απο το ποσο ενεργοποιησης

 

βασικα vodafone η cote μπορεί να μου ανοιξει ιντερνετ απο το στικακι με alacarte ι cosmokarta ξερει κανεις η αυτους πρεπει να χω αναγκαστικα στο f2g

 

THESSCITY:

1) Μη γράφεις με κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις.

2) Μη γράφεις εκτός θέματος. Τα μηνύματα μεταφέρθηκαν από άσχετο θέμα στο "Ελλάδα".

3) Το πρόβλημά σου το έχουν αντιμετωπίσει κι άλλοι. Σε πολλές περιπτώσεις σβήστηκε το αρνητικό υπόλοιπο, ζήτα κι εσύ το ίδιο.

 

Γιατι ποιος σου πε οτι θα δεχτω να δωσω 50

και β ) ΤΑ 16 ΚΛΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΚΑΡΤΑ

ΚΑΙ Γ ) ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑΝΝΟΙΞΩ ΣΥΝΔΕΣΗ ΕΠΙΔΗ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Oxi στειλαν το σμσ για τη διακοπη κοψαν τη συνδεση ..... και αδειασανε τη καρτα μου ..... Οταν ουρλιαζα στο cc υσχυριστικαν οτι ταχα χρισιμοποιησα τη συνδεση για παραπανω διαστημα πραγμα ψεμα γιατι οταν εχεις να κανεις με computer το εχουν ρυθμησει αυτοι οχι εγω το koβουν αυτοματα αυτοι οταν ειναι η ωρα και δε κλεβουν

αν μηλαμε για εντιμους και οχι κλεφτες και δε αφαιρουν δεκαρα κανονικα εκτος απο το ποσο ενεργοποιησης

Χαλαρωσε.

Δεν σου εστειλαν sms για το ποτε θα κοπει η προσβαση, σου εστειλαν sms για το ποτε θα ληξει η υπηρεσια NS7 . Τα καρτοκινητα της Wind εχουν κανονικα προσβαση Internet , με ογκοχρεωση. Οποτε, εαν δεν εχεις καποιο απο τα NS ενεργο, χρεωνεσαι με βαση τον ογκο, με δημοσιευμενο κανονικα τιμοκαταλογο, και ναι, ριχνει στα αυτια η χρεωση με αυτον τον τροπο.Φροντιζουμε οταν ληξει η υπηρεσια, να μην κανουμε χρηση, η, να φροντισουμε να την επανα-ενεργοποιησουμε εγκαιρα.

Δεν σου ειπε κανεις ψεματα . Με την τιμη που στοιχιζει η ογκοχρεωση, για χρηση μιας εβδομαδας, -2,000 ευρω θα επρεπε να ειχε παει η καρτα σου, εαν σε αφηνε.Τα "μολις" -50 ευρω αντιστοιχουν σε ουτε 10 ΜΒ κινησης (η τιμη ειναι 6-7 ευρω ανα ΜΒ. Προφανως η χρηση που εκανες μετα την ληξη της εβδομαδας.

βασικα vodafone η cote μπορεί να μου ανοιξει ιντερνετ απο το στικακι με alacarte ι cosmokarta ξερει κανεις η αυτους πρεπει να χω αναγκαστικα στο f2g

 

Οχι, κανεις τους δεν το κανει, αναγκαστηκα f2g.

 

Συμπερασμα?

 

Διαβαζουμε προσεκτικα και πραττουμε αναλογα.

Δεν σου φταιει κανεις εαν καταλαβες λαθος. Ποιο μαχαιρι λες εσυ να κοπει η συνδεση κτλ, μια χαρα εληξε η υπηρεσια NS7 και συνεχιστηκε η κανονικη χρεωση καρτοκινητου (που ειναι πανω κατω η ιδια σε ολες τις εταιρειες...)

 

Ορθα σε χρεωσε και τα υπολοιπα 16 ευρω, κακως σε πηγε στα -50.

Τυπικα, επειδη ειναι συστεμικο λαθος το να σε αφηνει να πας σε αρνητικο υπολοιπο, θα πρεπει μετα απο επικοινωνια με το CC να σε πανε σε μηδενικο υπολοιπο, αλλα να μην σου βαλουν και τα 16 ευρω που χρεωθηκες, μιας και ορθα τα χρεωθηκες, μετα το περας της ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΝS7.

Αλλα, πιθανοτατα να στα βαλουν, αν και δεν θα επρεπε, οσο και να εχεις εκνευριστει, το οτι ουρλιαζες ολη μερα την εξυπηρετηση, απο λαθος δικο σου, δεν λεει και πολλα για εσενα. Ναι, επρεπε να εχεις στυλο και να μετρας τις ημερες, 7 ειναι ολες κιολες, ελεος. Σου στελνουν και μηνυμα ποτε ληγει. Κλειστο το ρημαδι το pc, η ξανα-ενεργοποιησε την υπηρεσια...τι παει να πει να σου κομπλαρει την συνδεση...

 

Τεσπα...

Link to comment
Share on other sites

THESSCITY:

2) Μη γράφεις εκτός θέματος. Τα μηνύματα μεταφέρθηκαν από άσχετο θέμα στο "Ελλάδα".

3) Το πρόβλημά σου το έχουν αντιμετωπίσει κι άλλοι. Σε πολλές περιπτώσεις σβήστηκε το αρνητικό υπόλοιπο, ζήτα κι εσύ το ίδιο.

 

Για το 2): Θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο αν ξαναμεταφερόταν τα συγκεκριμένα μηνύματα στο νήμα "WIND ADSM" που είναι αποκλειστικά για θέματα/προβλήματα όπως αυτό του THESSCITY.

 

Για το 3): Δεν έχω ακούσει άλλον να είχε ανάλογο πρόβλημα με το προπληρωμένο ADSM. Μήπως αναφέρεσαι στο Wind Plus μετά το τέλος των δωρεάν 40ΜΒ; Αν ναι, είναι τελείως διαφορετικές υπηρεσίες και συστήματα τιμολόγησης.

 

Oxi στειλαν το σμσ για τη διακοπη κοψαν τη συνδεση ..... και αδειασανε τη καρτα μου ..... Οταν ουρλιαζα στο cc υσχυριστικαν οτι ταχα χρισιμοποιησα τη συνδεση για παραπανω διαστημα πραγμα ψεμα γιατι οταν εχεις να κανεις με computer το εχουν ρυθμησει αυτοι οχι εγω το koβουν αυτοματα αυτοι οταν ειναι η ωρα και δε κλεβουν

αν μηλαμε για εντιμους και οχι κλεφτες και δε αφαιρουν δεκαρα κανονικα εκτος απο το ποσο ενεργοποιησης

 

Επειδή από τα μηνύματα σου δεν κατάλαβα ακριβώς τι έγινε, θα μπορούσες να διευκρινίσεις λίγο περισσότερο επειδή πολλοί (κι εγώ) χρησιμοποιούν τη συγκεκριμένη υπηρεσία οπότε να φυλάμε τα νώτα μας;

 

  • Μέχρι τι ώρα περίπου ήσουν συνδεμένος στο internet τη μέρα λήξης;
     
  • Μήπως ήσουν συνδεμένος και για λίγα λεπτά μετά τις 12; Δυστυχώς δε θέλει πολύ. Όπως λες σε χρέωσαν συνολικά 66€ που αντιστοιχεί σε περίπου 9ΜΒ μόνο (0.007€/ΚΒ η χρήση internet εκτός ADSM). 9MB καταναλώνονται σε μερικά δευτερόλεπτα "κατεβάσματος" ή μερικά λεπτά πλοήγησης.
     
  • Μήπως είχες ξεπεράσει το όριο των 7GB του NS7? Ρίξε μια ματιά στα στατιστικά του software της κάρτας σου και θα δεις τον συνολικό όγκο των 7 ημερών.

 

Προσωπικά το θέμα με ενδιαφέρει γιατί χρησιμοποιώ το προπληρωμένο ADSM (αναγκαστικά) όταν έρχομαι Ελλάδα για 2-3 εβδομάδες κάθε φορά και μέχρι τώρα έχω κάνει πάνω από 50 ενεργοποιήσεις NS2 και NS7 και δεν έχω αντιμετωπίσει ανάλογο πρόβλημα.

 

Απλά, την ημέρα λήξης και ακριβώς στις 7 το απόγευμα, έρχεται SMS για λήξη στις 12 το βράδυ, όπως ήρθε και σε σένα. Κλείνω τη σύνδεση 10 λεπτά πριν τις 12 (μήπως και τα συστήματα της Wind έχουν ασυγχρόνιστα ρολόγια :lol:) και την ενεργοποιώ ξανά 10 λεπτά μετά τις 12 ή το άλλο πρωί. Με αυτή τη διαδικασία, όλα λειτουργούν άψογα (τουλάχιστον μέχρι τώρα)

 

Χαλαρωσε.

Δεν σου εστειλαν sms για το ποτε θα κοπει η προσβαση, σου εστειλαν sms για το ποτε θα ληξει η υπηρεσια NS7 .

 

Διαβαζουμε προσεκτικα και πραττουμε αναλογα.

Δεν σου φταιει κανεις εαν καταλαβες λαθος. Ποιο μαχαιρι λες εσυ να κοπει η συνδεση κτλ, μια χαρα εληξε η υπηρεσια NS7 και συνεχιστηκε η κανονικη χρεωση καρτοκινητου (που ειναι πανω κατω η ιδια σε ολες τις εταιρειες...)

 

Ορθα σε χρεωσε και τα υπολοιπα 16 ευρω, κακως σε πηγε στα -50.

Τυπικα, επειδη ειναι συστεμικο λαθος το να σε αφηνει να πας σε αρνητικο υπολοιπο, θα πρεπει μετα απο επικοινωνια με το CC να σε πανε σε μηδενικο υπολοιπο, αλλα να μην σου βαλουν και τα 16 ευρω που χρεωθηκες, μιας και ορθα τα χρεωθηκες, μετα το περας της ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΝS7.

Αλλα, πιθανοτατα να στα βαλουν, αν και δεν θα επρεπε, οσο και να εχεις εκνευριστει, το οτι ουρλιαζες ολη μερα την εξυπηρετηση, απο λαθος δικο σου, δεν λεει και πολλα για εσενα. Ναι, επρεπε να εχεις στυλο και να μετρας τις ημερες, 7 ειναι ολες κιολες, ελεος. Σου στελνουν και μηνυμα ποτε ληγει. Κλειστο το ρημαδι το pc, η ξανα-ενεργοποιησε την υπηρεσια...τι παει να πει να σου κομπλαρει την συνδεση...

 

Τεσπα...

 

Καλά δε χρειάζεται να προτρέχεις κι εσύ. Τα "συστεμικά λάθη" λάθη της Wind μας έχουν επηρεάσει αρκετές φορές. Δε χρειάζεται να σου υπενθυμίσω ότι ακριβώς πριν δύο χρόνια είχαμε μια ανάλογη συζήτηση γι' αυτό, όταν καλοκαιριάτικα που ο κόσμος ήταν στα βουνά και τις παραλίες, ξαφνικά οι συνδομητές απεριόριστου Wind Plus άρχισαν να χρεώνονται κανονικά με αποτέλεσμα εκατοντάδες κάρτες να έχουν αρνητικό υπόλοιπο. Οπότε και έτρεχα (τρέχαμε) με ταξί και συγκοινωνίες να πάμε στη "χώρα" του νησιού για να πάρουμε δεύτερη κάρτα για να έχουμε έστω επαφή με ομιλία και για να επικοινωνήσουμε με την ΕΠ αφού δεν μπορούσαμε από την πρώτη κάρτα.

 

Και τότε μιλούσες για "συστεμικό λάθος" πράγμα που εμένα σαν καταναλωτή δε με ενδιαφέρει το πως θα λυθεί και πολύ περισσότερο δε χρειάζεται να ζητήσω εγώ τη λύση του (και να χάνω χρόνο και χρήματα σε ταξί, αγορά δεύτερης κάρτας, επικοινωνία με τη ΕΠ) αφού είναι συστεμικό λάθος της... Wind κι όχι δικό μου. ;)

 

Στο θέμα μας τώρα. Προς το παρόν πρέπει ο THESSCITY να διευκρινίσει καλύτερα τι έγινε και γι' αυτό τον ρώτησα να απαντήσει συγκεκριμένα σε 3 ερωτήσεις.

 

Αυτό που κατάλαβα από το μήνυμά του είναι ότι την ημέρα λήξης του NS του ήρθε κανονικά το κλασσικό SMS (λογικά στις 19:00) ότι το πακέτο "λήγει στις 12 το βράδυ". Μετά όμως του ήρθε δεύτερο SMS που έλεγε ότι έχει "υπερβολικά χαμηλό υπόλοιπο" και να κάνει ανανέωση.

 

Το ζητούμενο είναι πόσο "μετά" του ήρθε το δεύτερο SMS. Αν ήρθε μετά τις 12 το βράδυ που έληγε το NS τότε ευθύνεται αυτός επειδή ήταν συνδεμένος και μετά τις 12. Αν όμως ήρθε πριν τις 12 τότε ευθύνεται αποκλειστικά η Wind (ειδικά στην περίπτωση που δεν είχε υπερβεί τα 7GB δωρεάν όγκου).

 

Αν και προσωπικά στις 50+ φορές δε μου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο, επιφυλάσσομαι για τα "συστεμικά λάθη" του ADSM επειδή μόλις την περασμένη βδομάδα μου συνέβη κάτι άλλο απίστευτο (αλλά προς όφελός μου) με το ADSM NS7 όπου το "σύστημα" της Wind, η υπάλληλος της ΕΠ και οι εξεδικευμένοι υπάλληλοι της τεχνικής υπηρεσίας, δεν μπορούσαν να το εξηγήσουν! Θα το αναφέρω λίγο αργότερα μόλις βρω χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πιθανώς χαζομάρα με το προφίλ του opera, και εδώ και ένα μήνα και κάτι το είχα αλλάξει σε wind-internet καθώς το wind-wap είχε σταματήσει να μου δουλεύει. Μόλις τώρα το πήρα χαμπάρι ότι στον προηγούμενο λογαριασμό έχω χρεώσεις data (13 ευρώ για 3 μέρες) και αν δεν είναι επειδή ξεπέρασα το quota των 40mb φοβάμαι ότι στον καινούργιο λογαριασμό θα μου έρθει κανένα 200άρι-300άρι και θα τρέχουμε.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να τη γλιτώσω αν όντως έρθει τόσο μεγάλος λογαριασμός :( ; Δεν θα έπρεπε να με ειδοποιήσουν όταν σε ένα λογαριασμό που εδώ και τόσα χρόνια δεν ξεπερνούσε ποτέ τα 30 ευρώ το μήνα, ξαφνικά εμφάνιζε ένα τόσο μεγάλο ποσό;

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως εγιναν αυτες οι χρεωσεις τοτε αναγκαστηκα θα πληρωσεις αυτο που γραφει ο λογαριασμος.Το οτι δεν σε ενημερωσαν δε νομιζω να μπορει να λειτουργησει ως ελαφρυντικο,δεν ειναι αναγκασμενοι να το κανουν.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκοπεύω να κάνω και εγώ χρήση του NS7, θα ήθελα να διευκρινίσω τη διάρκεια ισχύος με ένα παράδειγμα.

 

Ας πούμε ότι ενεργοποιώ την υπηρεσία NS7 με SMS στις 17 Αυγούστου στις 11:00 (το πρωί). Η λήξη της υπηρεσίας θα είναι στις 23 Αυγούστου στις 11:00 ή στις 24:00 (τα μεσάνυχτα προς τις 24 Αυγούστου);

 

Επίσης, το ενημερωτικό SMS για τη λήξη της υπηρεσίας (που γράφει ο nikosr78 παραπάνω) θα έρθει στις 19:00 στις 23 Αυγούστου;

 

Ευχαριστώ για κάθε υπόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

To ενημερωτικο τους δεν ηρθε νωρις το στειλαν ακριβως στη 12 και κλεισαν τη συνδεση και καπακι μου ρθε το μυν για χαμηλο υπολοιπο

η συνολικη ημερισια καταναλωση ηταν γυρο στα 800 mb τη μερα

εχει εναπομυναν δραστηριοτητα οσπου να ξεπερασω τα 7 gb που ναι οριο

800mb x 7 meres = 5600 mb

δηλ τις 7 μερες 5,6 gb

xoντρα χοντρα πες 6 gb συνολο 7ημερου

εχουμε αλλο ενα gb περιθοριο και λιγο λιγοτερο εχουμε 5,6 gb

τα δυο sms ηρθαν στις 12 και να θελα να το δουλεψω μετα δε μπορουσα γιατι με το μυν ληξης το κοψαν οποτε μετα τις 12 ακριβως ηταν κομμενο

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι ενεργοποιώ την υπηρεσία NS7 με SMS στις 17 Αυγούστου στις 11:00 (το πρωί). Η λήξη της υπηρεσίας θα είναι στις 23 Αυγούστου στις 11:00 ή στις 24:00 (τα μεσάνυχτα προς τις 24 Αυγούστου);

 

Επίσης, το ενημερωτικό SMS για τη λήξη της υπηρεσίας (που γράφει ο nikosr78 παραπάνω) θα έρθει στις 19:00 στις 23 Αυγούστου;

 

Ευχαριστώ για κάθε υπόδειξη.

 

Το NS7, ισχύει για 7 πλήρη 24ωρα και επιπλέον ως τις 12 τα μεσάνυχτα του τελευταίου 24ώρου. Στο παράδειγμά σου δηλαδή, θα ισχύει ως τα μεσάνυχτα 24 Αυγούστου και θα λάβεις SMS λήξης στις 19:00 24/8.

 

Αυτή η "ελαστικότητα" στον υπολογισμό δεν είναι βέβαια κάτι νέο, ισχύει από την πρώτη μέρα που λανσαρίστηκε το NS ADSM. Αν κοιτάξεις στο σχετικό νήμα "WIND ADSM" έχει αναφερθεί αρκετές φορές αυτό (υπάρχει μάλιστα ανάλογη συζήτηση στην τελευταία σελίδα του νήματος).

 

Βέβαια, Wind είναι αυτή και δεν ξέρεις τι γίνεται (βλ. παρακάτω στη απάντηση στον THESSCITY κάτι "νέο" που παρατήρησα) αλλά 50+ φορές που έχω ενεργοποιήσει τα NS2 και NS7, η διάρκεια καθώς και το SMS λήξης ήταν έτσι όπως τα περιγράφω παραπάνω.

 

Ένας σχεδόν σίγουρος τρόπος για να δεις αν είναι ενεργοποιημένο το ADSM πακέτο σου, είναι να στείλεις ξανά SMS ενεργοποίησης. Αν ισχύει ακόμα το ADSM, λαμβάνεις μήνυμα: "WIND:ΠPOΣOXH!EXETE HΔH ENEPΓOΠOIHΣEI THN ΠPOΣΦOPA TOY "NS" ΠAKETOY.ΓIA NA ENEPΓOΠOIHΣETE ΞANA THN ΠPOΣΦOPA ΘA ΠPEΠEI NA ΠEPAΣEI H ΠEPIOΔOΣ IΣXYOΣ TOY ΠAKETOY"

 

To ενημερωτικο τους δεν ηρθε νωρις το στειλαν ακριβως στη 12 και κλεισαν τη συνδεση και καπακι μου ρθε το μυν για χαμηλο υπολοιπο

η συνολικη ημερισια καταναλωση ηταν γυρο στα 800 mb τη μερα

εχει εναπομυναν δραστηριοτητα οσπου να ξεπερασω τα 7 gb που ναι οριο

800mb x 7 meres = 5600 mb

δηλ τις 7 μερες 5,6 gb

xoντρα χοντρα πες 6 gb συνολο 7ημερου

εχουμε αλλο ενα gb περιθοριο και λιγο λιγοτερο εχουμε 5,6 gb

τα δυο sms ηρθαν στις 12 και να θελα να το δουλεψω μετα δε μπορουσα γιατι με το μυν ληξης το κοψαν οποτε μετα τις 12 ακριβως ηταν κομμενο

 

Δεν είναι λοιπόν θέμα κατανάλωσης του δωρεάν όγκου αφού ήσουν μέσα στα όρια. Το περίεργο είναι που σου έστειλε το αυτόματο μήνυμα λήξης στις 12 το βράδυ και όχι στις 7 που σε μένα τουλάχιστο έρχεται πάντα και ακριβώς στις 19:00 την ημέρα λήξης του NS.

 

Σε αυτή την περίπτωση και 2-3 λεπτά μετά τις 12 να έκανες πλοήγηση ή να κατέβαζες κάτι, ορίστε η χρέωση. 66€ που σε χρέωσαν αντιστοιχούν σε περίπου 9ΜΒ με βάση τις χρεώσεις εκτός ADSM.

 

Τι να πω, μήπως άλλαξαν το σύστημα που στέλνει τα αυτόματα SMS του ADSM? Δεν ξέρω αν το παρακάτω αποτελεί κάποια ένδειξη αλλά χτες που το ενεργοποίησα ξανά, πήρα SMS επιβεβαίωσης με λίγο αλλαγμένο κείμενο. Ενώ μέχρι τώρα έγραφε πάντα "AΠO ΣHMEPA KAI ΓIA 7 HMEPEΣ EXEIΣ ΔΩPEAN KAI AΠEPIOPIΣTH ΠPOΣBAΣH ΣTO INTERNET ME TO WIND ADSM NON-STOP 7", σήμερα γράφει "NS 7:EΠITYXHΣ EΓΓPAΦH.EXETE ΣTH ΔIAΘEΣH ΣAΣ,7 MEPEΣ INTEPNET(ME OPIO 7GB ΣYNOΛIKA)".

 

Ωστόσο προχτές που έληξε το προηγούμενο NS7, πήρα πάλι στις 19:00 "κανονικό" SMS λήξης, "WIND: H IΣXYΣ TOY ΠAKETOY "NS" ΣAΣ ΓIA AΠEPIOPIΣTO INTERNET ΛHΓEI ΣHMEPA ΣTIΣ 12 TO BPAΔY.", χωρίς καμιά αλλαγή στο κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά...Διαβάζω εδώ και 1 ώρα σχετικά με τις υπηρεσίες της Wind όσον αφορά το Internet σε F2G ...Έχω το Iphone 3G..Ενεργοποίησα την υπηρεσία με 4 ευρώ/μήνα (wind plus) ...Η υπηρεσία αυτή είναι μέσω wap ?

Χρειάζεται να έχεις και 3G σήμα για να δουλέψει ?

Πως συνδέονται οι έννοιες Wap,Internet,GPRS,3G ?

Είναι προφανές οτι έχω μπερδευτεί !!!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ενεργοποιήσεις ένα από τα πακέτα της Wind που σου παρέχει internet γιατί το iPhone δεν έχει Wap.

 

Υ.Γ:Τα πακέτα internet είναι διαθέσιμα μόνο για τους συνδρομήτες συμβόλαιου.

Link to comment
Share on other sites

Απότι διάβασα θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το Wind Plus F2G το οποίο σου δίνει μόνο wap πρόσβαση και λειτουργεί μέσω proxy της wind (άρα κομμένα τα msn κτλ κτλ)

Βέβαια χρειάζεται και "πείραγμα" το iphone για να δουλέψει ...

Δεν έχει σχέση η πρόσβαση wap με το 3G έτσι δεν είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...