Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι ειναι το cc?

1231 φιλε μου και πατας το 8.

 

cc = customer care

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

CC=Customer Care (Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών).Κάλεσε στο 1231.:)

 

Edit:Με πρόλαβε ο billakos.

 

έχω πάρει αλλά δέν μου τις εχουν πει όλες και πρέπει να πάρω ξανά. δεν τις ξέρει κανεις να τις γράψει να ξέρουν και οι υπόλοιποι? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους, πριν από μερικούς μήνες έμαθα για τον plus not stop και θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσης σχετικά με αυτό. Εαν περάσω το όριο τον 40 mb θα χρεόνομαι ανά kb; Γιατί εγώ όταν το ενεργοποίησα για πρώτη φορά ξεπέρασα το όριο από της πρώτες κιόλας ημέρες, στη συνέχεια πείρα τηλέφωνω για να μάθω της μονάδες μου και είδα ότι δεν με είχαν χρεώσει κάτι παραπάνω, και έτσι συνέχεισα να κατεβάζω όλο τον μήνα μέχρι που έλειξε. Μετά το ξανα ενεργοποίησα και ξεπέρασα πάλι το όριο. Η δέυτερη ενεργοποίηση έληξε εχθές αλλά εγώ δεν το ήξερα και εκεί που είμουν στο διαδύκτιο μια στιγμή κολάει κια δεν φόρτοναν οι σελίδες, προσπαθούσα να ξανα συνδεθώ αλλά δεν γινόταν, πέρνω τηλέφωνω για να μάθω της μονάδες και μου λέει ότι έχω -20 ευρό:( ξανά πέρνω μετά από πέντε λεπτά και μου λέει ότι έχω -40 ευρό:cry:. Τώρα για ποιο λόγο με χρέωσε; Με χρέωσε γιατί είχα περάσει το όριο τον 40mb και της 2 φορες, ή γιατί είχε λήξει το plus not stop;

 

Επίσεις θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Γεια να χρησιμοποιήσω το ADSM Non-Stop πρέπει να έχω 3G κηνιτό; Εγώ έχω το w750 κια το χρησιμοποιό ως μόντεμ για να συνδέομαι στο διαδύκτιο μέσω του υπολογιστή μου, μπορώ να το χρησιμοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

CC=Customer Care (Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών).Κάλεσε στο 1231.:)

 

Edit:Με πρόλαβε ο billakos.

 

ρε παιδια, στο CC μου λένε τις ρυθμίσεις αλλά δεν μπορω ακόμα να μπω στο internet.

 

δεν μπορει καποιος να γραψει τις ρυθμισεις που έχει ώστε να τισ έχουμε όλοι?

 

δεν έχω εμπιστοσύνη στο CC, εσείς ξέρετε περισσότερα.

 

δεν είναι τόσο δύσκολο να τις βάλετε, τι ζητάω? :cry:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, στο CC μου λένε τις ρυθμίσεις αλλά δεν μπορω ακόμα να μπω στο internet.

 

δεν μπορει καποιος να γραψει τις ρυθμισεις που έχει ώστε να τισ έχουμε όλοι?

 

δεν έχω εμπιστοσύνη στο CC, εσείς ξέρετε περισσότερα.

 

δεν είναι τόσο δύσκολο να τις βάλετε, τι ζητάω? :cry:

 

Για το web&mail μου είπαν από το cc ότι απλά πρέπει να κάνω μια σύνδεση με access point:gint-b.online.gr. Τίποτα άλλο.Ούτε proxy,ούτε κάποια συγκεκριμένη IP,ούτε DNS,ούτε username,ούτε password.Βέβαια έχω το Omnia με Windows Mobile,δεν ξέρω για τα άλλα κινητά.

Στην αρχή κι εγώ δε μπορούσα να μπω,αλλά έφταιγε το ότι στη σύνδεση που έφτιαξα είχα δώσει συγκεκριμένη IP.Τελικά άλλαξα αυτές τις ρυθμίσεις και μπήκα:

TCP/IP: Τσεκαρισμένο το “use server-assigned IP address” και ΟΧΙ “use specific IP address”

Servers: Τσεκαρισμένο το “use server-assigned addresses” και ΟΧΙ “use specific server address”

 

Όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη.Συνδέθηκα για πολύ λίγο (1-2 MB) ώστε σήμερα που εκδίδεται ο λογαριασμός μου να επιβεβαιώσω ότι δε χρεώνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάφερα να μπω με web n mail. Έχω όμως 2 ερωτήσεις (μπορεί χαζές):

 

1) Πρέπει να έχω επιλέξει σαν δίκτυο 3G?

2) Πως μπορώ να ελέγξω πόσα mb έχω καταναλώσει (έχω το LG Viewty )?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Τώρα που κλειδώθηκε το αντίστοιχο θέμα,για μένα κακώς,θα πρέπει να γνωρίζετε όλοι που ενεργοποιείτε τις υπηρεσίες μέσω gint ,οτι μπορεί να βρεθείτε αντιμέτωποι με τις απαράδεκτες χρεώσεις "off net wap browsing".

Για να γίνω πιο σαφής ,αν δεν σβήσουμε τελείως απο την συσκευή μας την gwap συνδεση,ανά πάσα στιγμή μπορεί να χρησιμοποιηθεί ,χωρίς να το θέλουμε,ακόμα και με ένα μύνημα προώθησης της εταιρείας,χρεώνοντάς μας με τη πανάκριβη ογκοχρέωση του ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΟΥ windplus.Αν κάνουμε δε το σφάλμα και πλοηγηθουμε στο windplus τοτε πάνε περίπατο και τα πολλά free Mb,και τα όρια.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Τώρα που κλειδώθηκε το αντίστοιχο θέμα,για μένα κακώς,θα πρέπει να γνωρίζετε όλοι που ενεργοποιείτε τις υπηρεσίες μέσω gint ,οτι μπορεί να βρεθείτε αντιμέτωποι με τις απαράδεκτες χρεώσεις "off net wap browsing".

Για να γίνω πιο σαφής ,αν δεν σβήσουμε τελείως απο την συσκευή μας την gwap συνδεση,ανά πάσα στιγμή μπορεί να χρησιμοποιηθεί ,χωρίς να το θέλουμε,ακόμα και με ένα μύνημα προώθησης της εταιρείας,χρεώνοντάς μας με τη πανάκριβη ογκοχρέωση του ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΟΥ windplus.Αν κάνουμε δε το σφάλμα και πλοηγηθουμε στο windplus τοτε πάνε περίπατο και τα πολλά free Mb,και τα όρια.

 

Και πως μπορουμε να σβησουμε τελειως την gwap συνδεση?Ρωταω γιατι εγω την πατισα ηδη και ημουν ετοιμος να παω στη wind να του κραξω!

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Τώρα που κλειδώθηκε το αντίστοιχο θέμα,για μένα κακώς,θα πρέπει να γνωρίζετε όλοι που ενεργοποιείτε τις υπηρεσίες μέσω gint ,οτι μπορεί να βρεθείτε αντιμέτωποι με τις απαράδεκτες χρεώσεις "off net wap browsing".

Για να γίνω πιο σαφής ,αν δεν σβήσουμε τελείως απο την συσκευή μας την gwap συνδεση,ανά πάσα στιγμή μπορεί να χρησιμοποιηθεί ,χωρίς να το θέλουμε,ακόμα και με ένα μύνημα προώθησης της εταιρείας,χρεώνοντάς μας με τη πανάκριβη ογκοχρέωση του ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΟΥ windplus.Αν κάνουμε δε το σφάλμα και πλοηγηθουμε στο windplus τοτε πάνε περίπατο και τα πολλά free Mb,και τα όρια.

 

Μπερδεύτηκες η gint ρυθμίσεις πρέπει να σβηστούν όχι η gwap.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω μονο για τα SE αν μπορώ να βοηθήσω.

Πάντως το κράξιμο το χρειάζονται,γιατι θα πρέπει να καταλάβουν οτι κάτι δεν πάει καλά στο σύστημα χρέωσης των υπηρεσιών internet.

Στην δική μου περιπτωση μου χρέωσε offnet wap browsing μέσω gwap όταν η συσκευή (se P990) μετά από format έκανε λήψη ρυθμίσεων.Το ποσό ήταν ελάχιστο,αλλά επειδή θεώρησα κοροιδια να πληρώνω πακέτο με 300 Mb,και να χρεώνομαι έστω και 1 λεπτό μέσω μιάς συνδεσης,που στο κάτω κάτω,επέλεξα να μην κάνω χρήση .Επικοινώνησα με το cc και με

τά απο καμμια ώρα "διαβουλεύσεων" μου είπαν να στείλω με fax την επιθυμία μου να μπλοκαριστεί η gwap στην σύνδεσή μου.

 

Μπερδεύτηκες η gint ρυθμίσεις πρέπει να σβηστούν όχι η gwap.

Δεν μπερδεύτηκα καθόλου.Η επισήμανσή μου αφορά τα πακέτα μεγάλου όγκου δεδομένων (όπως το wind-i) που χρησιμοποιούν πυλη την gint ,και αν στη συσκευή υπάρχει και η gwap σε ένα μυνημα πχ.της wind για αγορά παιχνιδιών,η WIND και ΟΧΙ η συσκευή σε οδηγει μεσω gwap (offnet wap browsing) με χρεωση 12Ε/Mb,αν και το υπόλοιπο των free Mb μπορεί να είναι ακέραιο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω υπηρεσία ΒΒ που υποτίθεται έχω 250/μήνα, αλλά από το Γενάρη του 09, χρεώνομαι ανά μήνα περίπου 15-25 ευρώ, για WIND Plus & Off net browing τα οποία κανείς στη WIND δεν μπορεί να μου εξηγήσει... Από την πρώτη φορά μου είπαν ότι είχαν απενεργοποιήσει την πρόσβαση σε WIND Plus ή εκτός ΒΒ δικτύου αλλά συνεχίστηκαν οι χρεώσεις, παρόλα τα παράπονα μου κάθε φορα..

Στη σελίδα του WIND Plus δεν έχω μπει ΠΟΤΕ & ΠΟΤΕ δεν έχω ορίσει APN (για να χρεώνομαι μέσω WIND Internet)... Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι γίνεται, πως & γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω μονο για τα SE αν μπορώ να βοηθήσω.

Πάντως το κράξιμο το χρειάζονται,γιατι θα πρέπει να καταλάβουν οτι κάτι δεν πάει καλά στο σύστημα χρέωσης των υπηρεσιών internet.

Στην δική μου περιπτωση μου χρέωσε offnet wap browsing μέσω gwap όταν η συσκευή (se P990) μετά από format έκανε λήψη ρυθμίσεων.Το ποσό ήταν ελάχιστο,αλλά επειδή θεώρησα κοροιδια να πληρώνω πακέτο με 300 Mb,και να χρεώνομαι έστω έστω και 1 λεπτό μέσω μιάς συνδεσης,που στο κάτω κάτω,επέλεξα να μην κάνω χρήση .Επικοινώνησα με το cc και με

τά απο καμμια ώρα "διαβουλεύσεων" μου είπαν να στείλω με fax την επιθυμία μου να μπλοκαριστεί η gwap στην σύνδεσή μου.

 

 

Δεν μπερδεύτηκα καθόλου.Η επισήμανσή μου αφορά τα πακέτα μεγάλου όγκου δεδομένων (όπως το wind-i) που χρησιμοποιούν πυλη την gint ,και αν στη συσκευή υπάρχει και η gwap σε ένα μυνημα πχ.της wind για αγορά παιχνιδιών,η WIND και ΟΧΙ η συσκευή σε οδηγει μεσω gwap (offnet wap browsing) με χρεωση 12Ε/Mb,αν και το υπόλοιπο των free Mb μπορεί να είναι ακέραιο.

 

Και εμενα τα ιδια μου ειπαν!εστειλα και εγω fax για να μου μπλοκαρουν το gwap για να εχω το κεφαλι μου ησυχο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας, παίδες...

Ρε φίλοι, πήγα WIND, ζήτησα να μου ενεργοποιήσουν τα MMS/Internet, μου 'στειλαν ένα SMS/MMS που (προφανώς) ενεργοποίησε τα MMS (λέει PAP σύνδεση)... αλλά, μου έστειλαν ένα Word αρχείο να κάνω χειροκίνητα τις ρυθμίσεις για Internet, τις ΕΚΑΝΑ... και... *******! Στο internet ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να συνδεθώ! Έχω φτιάξει από χθες 12-13 νέα προφίλ με τις ρυθμίσεις αυτές, ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ δεν μπαίνω στο internet.

ΤΙ ΚΑΝΩ ΣΤΡΑΒΑ;;;

Link to comment
Share on other sites

σε νέο καρτοκινητο f2g (απο μετατροπη συμβολαιου) πως "ανοιγει" το ιντερνετ(οχι wap) ? μήπως μονο αν ενεργοποιηθει καποιο απο τα 2 προπληρωμενα ADSM πακέτα ?

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1443

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά, γνωρίζει κάποιος τις ρυθμίσεις WIND Plus Non Stop (που σου δίνει 40Mb) για το HTC P3300? (το έχει ένας φίλος μου)

 

Εγώ έχω το Mio A701 και δουλεύει μια χαρά...

Δοκίμασα τις ίδιες ρυθμίσεις στο Artemis (P3300) αλλά δε γινόταν σύνδεση.

Επικοινώνησα με την WIND και μου απάντησαν ότι επίσημα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ρυθμίσεις για το Plus Non Stop σε συσκευές HTC γενικά...

 

Το θέμα είναι ότι ενώ κυκλοφορούν ανεπίσημες ρυθμίσεις για HTC, κάποιοι ισχυρίζονται ότι υπάρχει ασυμβατότητα συγκεκριμένα του Artemis με την εν λόγω υπηρεσία.

Γνωρίζει κανείς περισσότερα? Έχει κάποιος από εσάς αυτή τη στιγμή το Artemis και χρησιμοποιεί κανονικά το WIND Plus Non Stop?

 

Αν ναι, ας κάνει τον κόπο να ποστάρει εδώ ή σε PM τις ρυθμίσεις που ισχύουν...

Ευχαριστώ

 

 

 

E D I T: Ο.Κ. τελικά το βρήκα. Για το HTC P3300 ισχύουν τα παρακάτω.

 

Πατήστε Έναρξη

Επιλέξτε Ρυθμίσεις

Επιλέξτε Συνδέσεις (Tab)

Επιλέξτε Συνδέσεις

Επιλέξτε Για προχωρημένους (Tab)

Πατήστε Επιλέξτε δίκτυα

Πατήστε Νέο

 

Εισάγετε τα ακόλουθα:

Όνομα: WIND PLUS

Πατήστε Modem (Tab)

Πατήστε Νέο

 

Εισάγετε τα ακόλουθα

Όνομα: WIND PLUS

Επιλέξτε modem: Γραμμή Κιν. Τηλ (GPRS)

Πατήστε Επόμενο

Όνομα σημείου πρόσβασης: gwap.b-online.gr

Πατήστε Επόμενο

Όνομα χρήστη: wap

Κωδικός: wap

Τομέας:

Πατήστε Τέλος

Επιλέξτε Ρυθμίσεις Proxy

 

Εισάγετε τα ακόλουθα

Αυτό το δίκτυο συνδέεται στο Διαδίκτυο: Tick

Αυτό το δίκτυο χρησιμοποιεί proxy server για να συνδεθεί στο Διαδίκτυο: Tick

Proxy server: 192.168.200.10

Πατήστε προχωρημένοι

HTTP: 192.168.200.10 Θύρα 9401

WAP: 192.168.200.10 Θύρα 9401

Ασφαλές: 192.168.200.10 Θύρα 9401

Socks: 192.168.200.10 Θύρα 1080

Πατήστε ΟΚ

Πατήστε ΟΚ πάλι

Κάντε ένα Soft Reset και τελειώσατε... :D

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έκανα χθες το πρωί ανανέωση συμβολαίου με τη wind και ζήτησα να μου ενεργοποιήσουν την προσφορά με τα 120mb δωρεάν για 3 μήνες (ρώτησα μόνος μου δεν μου το πρότειναν εκεί). Μου είπαν πως θα το κάνουν και έφυγα αλλά ακόμα δεν έχω λάβει κάποια ειδοποίηση η sms.. Έπρεπε να έχει έρθει κάτι? Υπάρχει τρόπος να μάθω αν έχει ενεργοποιηθεί ?

 

Ευχαριστώ !

y4
Link to comment
Share on other sites

Ναι, να καλεσεις το 1260 να ρωτησεις εαν βλεπουν ενεργη την υπηρεσια ....

 

Μόλις πήρα και μου είπαν πως έχει ενεργοποιηθεί από τις 17 Ιουλίου παρόλο που δεν έλαβα κάποια ειδοποίηση.

 

Τώρα τα 120 mb θα μηδενίζονται κάθε μήνα στις 17 ή όταν 'βγένει' ο λογαριασμός ??

 

Ευχαριστώ !

y4
Link to comment
Share on other sites

τα 120 μετρανε απο την εκδοση του λογαριασμου. Τωρα εχεις την αναλογια που αναλογει απο τις 17 μεχρι την εκδοση σου. Πχ εαν εκδιδεις λογαριασμο στις 20 του μηνα, τοτε εχεις αναλογια για 3 ημερες, απο τις 17 μεχρι τις 20, δηλαδη τα 3/30 των 120 ΜΒ, δηλαδη 12ΜΒ! Οποτε προσοχη!
Link to comment
Share on other sites

H wind στην αθήνα με έχει ικανοποίηση με την κάλυψη 3ης γενιάς που έχει...Από ταχύτητες όμως δε μπορώ να πω και τα καλύτερα! Τώρα αυτό είναι γενικό πρόβλημα; Ή απλά γίνονται εργασίες και έχουν πέσει οι ταχύτητες; Το βράδυ όντως οι ταχύτητες είναι ΤΕΡΜΑ(~3Mbps),αλλά τη μέρα έτσι κι έτσι (~1Mbps). Στο Βόλο οι ταχύτητες είναι καλύτερες ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

E άλλο 3.361.806 και άλλο 85.001 κάτοικοι (απογραφή 2001) :D

 

Ακριβώς την ίδια ταχύτητα (~1Mbps όχι 3) έχω κι εγώ σήμερα που ήρθα και ενεργοποίησα το ADSM. Και παλι καλά είσαι να λες. Δε μένω σε κανένα εξωτικό προάστειο, είμαι στο Δήμο Αθηναίων και μέσα στο σπίτι το σήμα της Wind είναι 2 γραμμές ενώ Vodafone/Cosmote 1 γραμμή και με συχνές διακοπές! :mad:

Link to comment
Share on other sites

E άλλο 3.361.806 και άλλο 85.001 κάτοικοι (απογραφή 2001) :D

 

Ακριβώς την ίδια ταχύτητα (~1Mbps όχι 3) έχω κι εγώ σήμερα που ήρθα και ενεργοποίησα το ADSM. Και παλι καλά είσαι να λες. Δε μένω σε κανένα εξωτικό προάστειο, είμαι στο Δήμο Αθηναίων και μέσα στο σπίτι το σήμα της Wind είναι 2 γραμμές ενώ Vodafone/Cosmote 1 γραμμή και με συχνές διακοπές! :mad:

 

Άλλο 1000 κεραίες άλλο μία:lol:

Απλά σύγκρινα με το Βόλο όπου το δίκτυο δεν είναι και τόσο πυκνό και προφανώς δεν έχει τόσο δυνατό backbone όσο στην Αθήνα.

Από πύργο Αθηνών μια χαρά 3Mbps είχε όλη την ημέρα...Από εκεί και πέρα το 1Mbps είναι συχνό φαινομενο. Και μη κοιτάς μόνο δήμο Βόλου αλλά και Ν.Ιωνίας. Δηλαδή 150 χιλιάδες περίπου!

Πάντως να ξέρεις ότι το σήμα παίζει πάρα πολύ ρόλο στο HSDPA,αυτό ουσιαστικά καθορίζει τη σύνδεση σταθμού βάσης με κεραία. Και δεδομένου ότι δεν υπάρχουν αποδοτικοί αλγόριθμοι PCMA για power control ακόμη όσο πιο δυνατό σήμα τόσο μεγαλύτερες ταχύτητες;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και η ένταση του σήματος παίζει τον καθοριστικότερο ρόλο στην ταχύτητα όχι μόνο στα κινητά δίκτυα αλλά και στο από Wireless router του σπιτιού μας. Άλλη μέγιστη ταχύτητα έχεις 5 μέτρα από το router και άλλη στα 50.

 

Εγώ όμως που είμαι σχεδόν κέντρο Αθήνας, έχω και στα 3 δίκτυα 1-2 γραμμές με συχνές διακοπές, άρα να μην παραπονιέται καθόλου ο Βόλος ότι δεν κοιτάνε την ελληνική περιφέρεια! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...