Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και η δική μου εμπειρία από την Wind....Πρόσφατα χρησιμοποίησα το προπληρωμένο πακέτο ADSM των δύο ημερών για δοκιμή βασικά....Τα συμπεράσματά μου είναι αντίστοιχα του φίλου του προηγούμενου ποστ. Αν και το μόντεμ έδειχνε ταχύτητες 3G kai HSPDA (3,5G), εν τούτοις ήταν από αδύνατον μέχρι σπάνιο να ανοίξει σελίδα και υπέθεσα ότι αυτό πιθανώς να συμβαίνει μόνο στο προπληρωμένο πακέτο, αλλά μάλλον βλέπω πως είναι γενικότερο φαινόμενο στην Wind.

 

To καλοκαίρι και για έξι περίπου μήνες είχα ασύρματο ίντερνετ από την vodafone και σχετικά με την Wind πέταγε στην κυριολεξία....

 

Λυπάμαι που μιά εταιρεία που αυτοδιαφημίζει την αξιοπιστία της υποβιβάζεται και σέρνεται με τον τρόπο αυτό, γιατί δεν σέρνεται μόνο η υπηρεσία που "προσφέρει" αλλά η ίδια η εταιρεία....Είναι δε κοροϊδία να έχει ανακαλύψει τον τέλειο τρόπο να ξεγελά μόντεμ και χρήστες....Δοκιμή στην περιοχή Κ. Πατήσια, με σήμα 100% και ταχύτητα "HSPDA"....:mad:

Και γω όποτε χρησιμοποίησα το ασύρματο της wind, οι ταχύτητες ήταν απελπιστικές, στην καλύτερη περίπτωση κατέβασα αρχεία με 30 kb/sec το μάξιμουμ, ενώ το συνηθισμένο ήταν 5 έως 8 kb/sec. Αντίθετα έπιασα και τα 250 kb/sec με τη vodafone.

Πάντα με φουλ HSDPA. Απαράδεκτη, ήταν και παραμένει, η wind!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά να ρωτήσω κάτι γιατί είμαι λίγο άσχετος και καινούριος στο χώρο..

με wind καρτοκινητό μπορώ να έχω πρόσβαση στο ίντερνετ μέσω gprs (wind plus)?

 

με καρτοκινητό cosmote αυτό δε γίνεται.. μπορούσα να μπαίνω μόνο στο cosmote my view αλλά όχι σε site εκτός my view.

Link to comment
Share on other sites

το ADSM για 2 η 7 ημερες της wind ειναι μονο για καρτοκινητα???γιατι μια τηλεφωνητρια της wind αυτο μου ειπε!οτι αυτα τα πακετακια ειναι μονο για καρτοκινητα!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω κάτι γιατί είμαι λίγο άσχετος και καινούριος στο χώρο..

με wind καρτοκινητό μπορώ να έχω πρόσβαση στο ίντερνετ μέσω gprs (wind plus)?

 

με καρτοκινητό cosmote αυτό δε γίνεται.. μπορούσα να μπαίνω μόνο στο cosmote my view αλλά όχι σε site εκτός my view.

Φυσικά και μπορείς να έχεις πρόσβαση στο internet μέσω Gprs.Απλώς κάλεσε το 1260 για να ζητήσεις τις ρυθμίσεις.:)

Link to comment
Share on other sites

το ADSM για 2 η 7 ημερες της wind ειναι μονο για καρτοκινητα???γιατι μια ηλιθια τηλεφωνητρια της wind αυτο μου ειπε!οτι αυτα τα πακετακια ειναι μονο για καρτοκινητα!

Σωστά σου είπε η... ηλίθια τηλεφωνήτρια. Είναι μόνο για καρτοκινητά!

 

Μπορείς να το επιβεβαιώσεις και εδώ:

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1443

οπου αναφέρει: Στείλε το μήνυμα NS 2 ή NS 7 από το F2G καρτοκινητό σου στο 19595 και απόκτησε απεριόριστη* πρόσβαση στο internet για 2 ή 7 μέρες αντίστοιχα.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δεν αξίζει να το πάρεις.Οι ταχύτητες που θα έχεις θα ειναι για κλάμματα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...Θέλω κ γω μια ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει έχω εδώ κ περίπου 7 μήνες το ADSM φοιτητικό!Υπάρχει η δυνατότητα αφού παρέλθει κάποιο χρονικό διάστημα να ρίξω το μηνιαίο πάγιο, πριν τη συμπλήρωση των 12 μηνών;Ρωτώ γιατί αλλιώς η εναλλακτική είναι η διακοπή με αποπληρωμή ποσοστού της επιδότησης...

Ευχαριστώ...

 

Κ για να συμπληρὠσω στους απο πάνω εγώ στο αιγάλεω στην περιοχή του γηπέδου είμαι απογοητευμένος...Τους πρώτους δύο μήνες ήταν αρκετά καλή η σύνδεση!Απο κει κ μετά σέρνεται κανονικά!Μου θύμιζε εποχές pstn....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Θα ήθελα την βοήθειά σας διότι δεν κατάφερα και πολλά από το support (1277)

Έχω εταιρικό κινητό (b-best) και θέλω να πάρω ένα nokia E71 (επίσης επειδή έχει και wifi, θα επιλέγω πολλά να τα κατεβάζω όταν βρω κάποιο ασύρματο δίκτυο δωρεάν) και να αντικαταστήσω το blackberry κινητό μου….απλά δεν ξέρω σε πιο πρόγραμμα υπάγομαι ή πιο με συμφέρει. Εξηγούμαι...θέλω να έχω

1) τα e-mail μου στο κινητό μου (να δέχομαι και να στέλνω, αφήνοντας ένα αντίγραφο στο mail server μου πχ gmail).

2) Να μπαίνω msn hotmail

3) Να μπαίνω σε σελίδες στο internet από το κινητό μου.

4) Προαιρετικά: τα mb που έχω δωρεάν αν μπορώ κάνοντας το κινητό modem να κατεβάσω ότι θέλω στο laptop. Κάτι που δεν γινόταν στην blackberry υπηρεσία. (λειτουργούσε ως modem η συσκευή, αλλά η χρέωση ήταν εξτρά για το traffic).

Μπήκα στο site της WIND και μπερδεύτηκα πολύ.

 

 

 

 

 

Είδα τα κάτωθι πακέτα:

1) Windows Mobile email

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageID=1569

 

 

2) Benefit i-100 Benefit i-300 Benefit i-600

http://www.wind.com.gr/ConDows/00001948_WIND_BBest_01012009.pdf

1σελίδα από τις 7

 

 

3) Υπηρεσία Μηνιαίο Πάγιο Δωρεάν MB

ADSM 120 8,00€ 120 MB

ADSM 300 17,00€ 300 MB

ADSM 5GB 29,50€ 5120 MB

http://www.wind.com.gr/ConDows/00001948_WIND_BBest_01012009.pdf

7σελίδα από 7

 

 

 

 

Αν μπορούσατε να μου δώσετε μία εικόνα θα σας ήμουν υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα. Έβαλα το προπληρωμένο ADSM για 2 μέρες και 2 GB. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τσεκάρω τα mb που καταναλώνει κάθε φορά? Ισχύει ότι αν υπερβείς το 1 GB την ημέρα στο κόβουν?

His wicked sense of humour /// suggests exciting sex

his fingers focus on her /// touches /// Venus is a boy

Link to comment
Share on other sites

Εχω παγιο με δωρεαν χρηση 300 μβ για νετ.Το κινητο ειναι Νοκια και αυτο που θελω να ρωτησω ειναι για το χρησιμοποιησω μεσω pcsuite ως μοντεμ αρκει να επιλεξω wind greece ή πρεπει να περασω εγω τις ρυθμισεις χειροκινητα;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έχω μια απορία χρησιμοποιώ το πρόγραμμα non stop plus με gwap και οχι gwint.

Αν ενεργοιποιήσω το adsm για 2 μέρες και δώσω στο λαπτοπ μου net μεσω του κινητού μου πρέπει να αλλάξω καποια ρύθμιση για να βλέπω όλες τις σελίδες; με non stop plus, gwap και proxy της wind στο λαπτοπ δεν βλέπω όλες τις σελίδες...με το adsm θα τις βλέπω όλες;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έχω μια απορία χρησιμοποιώ το πρόγραμμα non stop plus με gwap και οχι gwint.

Αν ενεργοιποιήσω το adsm για 2 μέρες και δώσω στο λαπτοπ μου net μεσω του κινητού μου πρέπει να αλλάξω καποια ρύθμιση για να βλέπω όλες τις σελίδες; με non stop plus, gwap και proxy της wind στο λαπτοπ δεν βλέπω όλες τις σελίδες...με το adsm θα τις βλέπω όλες;

Με το adsm, ή για την ακρίβεια με το gint.b-online.gr, θα βλέπεις τα πάντα. Είναι καθαρό ίντερνετ.

Προσοχή με τα προφίλ, το plus non stop παρέχει όγκο δεδομένων μέσω του προφίλ gwap και το adsm μέσω του gint. Στην αντίθετη περίπτωση υπάρχει χρέωση!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Με το adsm, ή για την ακρίβεια με το gint.b-online.gr, θα βλέπεις τα πάντα. Είναι καθαρό ίντερνετ.

Προσοχή με τα προφίλ, το plus non stop παρέχει όγκο δεδομένων μέσω του προφίλ gwap και το adsm μέσω του gint. Στην αντίθετη περίπτωση υπάρχει χρέωση!

οκ αυτό ήθελα να μάθω, ότι με το adsm πρέπει να περάσω πάλι σε gint apo gwap...

Link to comment
Share on other sites

Κάπου το λέγαμε περί εξοπλησμού, αλλά δε θυμάμαι που. Καλό χρυσό το κινητό σα μόντεμ αλλά:

 

Motorolla V6maxx, 3G Σήμα 3/5, Ταχύτητα <150Kbps

Hawuei E800 Data Card, 3G Σήμα 1/5, Ταχύτητα <1,5Mbps

Samsung Omnia, 3G Σήμα 4/5, Ταχύτητα <2Mbps

 

Όλα δοκιμασμένα στου Ζωγράφου στη πιο διαβολοτσιμεντοποιημένη περιοχή και μάλιστα με μεγάλο υψομετρικό εύρος, πράγμα που καθιστά δύσκολη τη ραδιομετάδοση και σε εσωτερικό χώρο την ίδια εβμομάδα μέσω μιας ADSM NS7

 

Μάλιστα με το Omnia σε ένα παρκάκι έπιασα >4Mbps

 

Το έχω αναφέρει και εδώ http://omniacs.net/showthread.php?t=2423

Link to comment
Share on other sites

Κάπου το λέγαμε περί εξοπλησμού, αλλά δε θυμάμαι που. Καλό χρυσό το κινητό σα μόντεμ αλλά:

 

Motorolla V6maxx, 3G Σήμα 3/5, Ταχύτητα <150Kbps

Hawuei E800 Data Card, 3G Σήμα 1/5, Ταχύτητα <1,5Mbps

Samsung Omnia, 3G Σήμα 4/5, Ταχύτητα <2Mbps

 

Όλα δοκιμασμένα στου Ζωγράφου στη πιο διαβολοτσιμεντοποιημένη περιοχή και μάλιστα με μεγάλο υψομετρικό εύρος, πράγμα που καθιστά δύσκολη τη ραδιομετάδοση και σε εσωτερικό χώρο την ίδια εβμομάδα μέσω μιας ADSM NS7

 

 

Μάλιστα με το Omnia σε ένα παρκάκι έπιασα >4Mbps

 

Το έχω αναφέρει και εδώ http://omniacs.net/showthread.php?t=2423

 

Πιστευεις πως παιζει ρολο η συσκευη?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις πως παιζει ρολο η συσκευη?

 

Φίλε μου αν δεν έχεις κεραία 3G στα 300 μέτρα, μέχρι και 75% παίζει ρόλο η ευαισθησία του τερματικού. Άλλωστε, δε νομίζω να περίμενες εμένα να σου πω πως ότι πληρώνεις, παίρνεις ;)

 

Πάρε και ένα παράδειγμα, για να δεις πως όσο σχεδόν κάνει το πιο φθηνό 3G κινητό, κάνει μόνο μια κεραιούλα, αλλά το κέρδος σε απολαβή σήματος θα είναι αρκετά db

 

https://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=147038

 

Πάρε λοιπόν ένα αξιοπρεπή εξοπλισμό και βγες και μέτρα το κάθε δίκτυο σε όποια περιοχή θες ;)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις πως παιζει ρολο η συσκευη?

 

Εννοείται πως παίζει άμεσο ρόλο η συσκευή!Καταρχήν,για να επιτύχεις καλές ταχύτητες σε UMTS δικτυο πρέπει να έχεις και καλό σήμα!Αν η απολαβή σήματος απ'τον εξοπλισμό είναι καλή(μεγάλη ευαισθησία δέκτη κλπ.) θα επιτύχεις συνήθως καλές ταχύτητες!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν δεν έχεις κεραία 3G στα 300 μέτρα, μέχρι και 75% παίζει ρόλο η ευαισθησία του τερματικού. Άλλωστε, δε νομίζω να περίμενες εμένα να σου πω πως ότι πληρώνεις, παίρνεις ;)

 

Πάρε και ένα παράδειγμα, για να δεις πως όσο σχεδόν κάνει το πιο φθηνό 3G κινητό, κάνει μόνο μια κεραιούλα, αλλά το κέρδος σε απολαβή σήματος θα είναι αρκετά db

 

https://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=147038

 

Πάρε λοιπόν ένα αξιοπρεπή εξοπλισμό και βγες και μέτρα το κάθε δίκτυο σε όποια περιοχή θες ;)

 

Εννοείται πως παίζει άμεσο ρόλο η συσκευή!Καταρχήν,για να επιτύχεις καλές ταχύτητες σε UMTS δικτυο πρέπει να έχεις και καλό σήμα!Αν η απολαβή σήματος απ'τον εξοπλισμό είναι καλή(μεγάλη ευαισθησία δέκτη κλπ.) θα επιτύχεις συνήθως καλές ταχύτητες!

 

Μη βαρατε ρε παιδια! Συμφωνω οτι απο συσκευη σε συσκευη παιζει πολυ η ποιοτητα του δεκτη, πραγμα που σημαινει καλυτερο ή χειροτερο σημα. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι το v6 με σημα 3/5 δινει πολυ μικροτερη ταχυτητα απο το Omnia με σημα 4/5.

Δηλαδη αν κ τα 2 ειχαν ιδιο σημα πχ γιατι το Omnia θα εδινε καλυτερη ταχυτητα?

Η ευαισθησια του τερματικου εχει να κανει με την ποιοτητα σηματος , ετσι δεν ειναι?

Γιατι , συμφωνα με το παραπανω πορτ, μερικα τερματικα με χειροτερο σημα μπαινουν με καλυτερη ταχυτητα?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι το v6 με σημα 3/5 δινει πολυ μικροτερη ταχυτητα απο το Omnia με σημα 4/5.

 

Γιατί πολύ απλά, το V6 έχει έναν επεξεργαστή/άκο δεδομένων ίσα-ίσα να βγάζει βιντεοκλίσεις και βασική πλοήγηση στο δίκτυο. Το Όμνια είναι τηλέφωνο για... Όμνια=Τα πάντα:):):)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πολύ απλά, το V6 έχει έναν επεξεργαστή/άκο δεδομένων ίσα-ίσα να βγάζει βιντεοκλίσεις και βασική πλοήγηση στο δίκτυο. Το Όμνια είναι τηλέφωνο για... Όμνια=Τα πάντα:):):)

Επειδη καταλαβα που το πηγαινατε, για αυτο ρωτησα.Δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει ο επεξεργαστης? εδω μιλαμε για την ταχυτητα συνδεσης στο δικτυο, οχι για κατι αλλο.

Οσο για τον επεξεργαστη του μοτορολα, μην το λες.Δεν θυμαμαι την ταχυτητα του (πανε και κατι χρονια) αλλα θυμαμαι οτι ηταν δυνατος.

 

edit: Με καθε επιφυλλαξη

http://www.modmymoto.com/forums/showthread.php?t=65291

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνατε οτι το motorola ειναι και παλιο μοντελο. για την εποχη του ηταν τελειο..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...