Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι δεν πάει καλά εδώ ...

 

Πλήρωσα 600€ για ενα κινητο που είναι και pocket PC (ΕΤΕΝ G500+) με την ελπίδα οτι στα ταξίδια μου θα ξεφορτωθώ το laptop και τις εξωφρενικές χρεώσεις σύνδεσης internet των ξενοδοχείων

 

Η σύνδεση στο internet γίνεται με γραμμή GPRS (η εξωτερικό modem και μπρίζα ξενοδοχείου).

Γραμμή GPRS δεν έχει ο ΟΤΕ αλλά μόνον η ΤΙΜ

Στην Ελλάδα συνδέεται όποτε θέλει, 3 μέρες τώρα η γραμμή είναι απασχολημένη Ούτε από την Ιταλία, ούτε από την Αίγυπτο μπόρεσα να συνδεθώ ...

 

Μα είναι δυνατόν να έχω μόνο εγώ αυτό το πρόβλημα?

Συνδέεται άλλος με GPRS απο το εξωτερικό?

 

 

ΥΓ Κάποιος φίλος μου απάντησε οτι τα κατάφερε απο την Πράγα, με T-mobile. Έψαξα για την Τ-mobile στην Ελλάδα χωρίς άκρη

Ο "υπεύθυνος" στο πλαίσιο που το αγόρασα: Θέλεις σύνδεση στο net? Είναι πολύ νωρίς γι'αυτά τα πράγματα ....

 

Και τότε γιατί να αγοράζουμε πανάκριβα mobile PC η smart phones?

Κάτι δεν καταλαβαίνω εδώ !

 

Παρακαλώ ξανά κάθε βοήθεια

Φίλε μου, νομίζω ότι τα έχεις μπερδέψει πολύ όλα...

Διάβασε λίγο πρώτα την αντίστοιχη ενότητα του myphone για το GPRS. Δεν φταίει κανείς για το πρόβλημα σου, GPRS είναι τεχνολογία που παρέχουν τα δίκτυα κινητής και υπάρχει πρόσβαση (ανάλογα με την εταιρεία που είσαι συνδρομητής voda, TIM, cosmote και τις συμφωνίες που έχει με εταιρείες του εξωτερικού) στις περισσότερες χώρες όπου έχει περιαγωγή το κινητό σου.

 

Στο GPRS επίσης δεν υπάρχει η έννοια της κατηλλειμένης γραμμής οπότε μάλλον δεν έχεις κάνει καλά τις ρυθμίσεις.

Τέλος T-mobile δεν υπάρχει στην Ελλάδα, είναι δίκτυο με παρουσία σε πολλές χώρες της Ευρώπης και στις ΗΠΑ και σίγουρα έχει συμφωνία περιαγωγής (και για GPRS) με τα ελληνικά δίκτυα, οπότε ψάξ'το λίγο καλύτερα.

 

Μιας και έκανες το έξοδο και πήρες smartphone, καλό θα ήταν να εξοικειωθείς και λίγο με την ανάλογη τεχνολογία και ορολογία.

 

Εντελώς φιλικά :) ,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάτι δεν πάει καλά εδώ ...

 

Πλήρωσα 600€ για ενα κινητο που είναι και pocket PC (ΕΤΕΝ G500+) με την ελπίδα οτι στα ταξίδια μου θα ξεφορτωθώ το laptop και τις εξωφρενικές χρεώσεις σύνδεσης internet των ξενοδοχείων

 

WiFi δεν έχει το ETEN? Ψάχνε wireless spots, αντί να δίνει τα μαλλιοκέφαλα σου στην ΤΙΜ.. Γνώμη μου..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα πριν απο 2 μηνες ειχα ενα NOKIA Ε61 με το οποιο μεσω tim non stop εμπαινα κανονικα σε www σελιδες.Τωρα λοιπον σκεφτομαι να αγορασω το sonyericsson m600i μιας και ειμαι φανταρος και θελω να εχω mobile internet στο κινιτο μου.Το εχει δοκιμασει κανεις me M600i?Ειναι αυτο εφικτο?πιστευω πως ναι...ας απαντησει καποιος γιατι την Τριτη μπαινω παλι.Ευχαριστω!!!
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη μαλλον αυριο θα παρω το μ600 μπορει καποιος να απαντησει?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη μαλλον αυριο θα παρω το μ600 μπορει καποιος να απαντησει?

 

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος . Αλλά αν το πάρεις θα κάνουμε την προσπάθεια. Δεν ξέρεις τι γίνεται;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια λίστα με τα κινητά για τα οποία δουλεύει το "συστημα" του ιντερνετ με τη χρήση του Non - stop?

 

Αν όχι έχει δοκιμάσει κανείς το Ε70? Για να δουλεύει με το Ε61, που αναφέρει παραπάνω ο φίλος, με προδιαθέτει να απαντήσω, ναι...αλλά μια επιβεβαίωση δεν βλάπτει!

Link to comment
Share on other sites

paidia mia erwtisi..

mpainontas sto gprs mporw mono me ti xrewsi tis eisodou na paw se opoia selida thelw(px http://www.myphone.gr)i mono se selides pou arxizoun apo wap.*******.**??

 

oxi. den yparxei epipleon xreosi arkei na exeis epilegmeno to profile tou tim plus.

Link to comment
Share on other sites

paidia mia erwtisi..

mpainontas sto gprs mporw mono me ti xrewsi tis eisodou na paw se opoia selida thelw(px http://www.myphone.gr)i mono se selides pou arxizoun apo wap.*******.**??

 

 

ok file....1000 euxaristw..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανείς την καλοσύνη να μου εξηγήσει πως μπορώ απο το καρτοκινητό μου (tim free to go) να μπαίνω μέσω του nokia 6151 που έχω απο το laptop μου, στο internet?Δηλαδή ποιές ρυθμίσεις χρειάζεται το κινητό μου?Τούς ζήτησα και μου έστειλαν απο την τιμ (μέσω sms) ρυθμίσεις για mms και wap αρκούν?Μάλιστα στο κινητό μου στο μενού ''διαμόρφωση'' προστέθηκε και η επιλογή 'ΤΙΜ-D' αρκεί αυτό ή θέλει και τίποτα άλλο?

Ευχαριστώ

Πρίν λίγο που μίλησα με το cc της τιμ μου έστειλαν τις ρυθμίσεις (ΤΙΜ-D και δεν είδα πουθενά apn-gint.b-online.gr.),αλλά μου μίλησαν για ογκοχρέωση αν θα χρησιμοποιήσω το laptop?Eίναι καλά?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχεις κανείς την καλοσύνη να μου εξηγήσει πως μπορώ απο το καρτοκινητό μου (tim free to go) να μπαίνω μέσω του nokia 6151 που έχω απο το laptop μου, στο internet?Δηλαδή ποιές ρυθμίσεις χρειάζεται το κινητό μου?Τούς ζήτησα και μου έστειλαν απο την τιμ (μέσω sms) ρυθμίσεις για mms και wap αρκούν?Μάλιστα στο κινητό μου στο μενού ''διαμόρφωση'' προστέθηκε και η επιλογή 'ΤΙΜ-D' αρκεί αυτό ή θέλει και τίποτα άλλο?

Ευχαριστώ

Πρίν λίγο που μίλησα με το cc της τιμ μου έστειλαν τις ρυθμίσεις (ΤΙΜ-D και δεν είδα πουθενά apn-gint.b-online.gr.),αλλά μου μίλησαν για ογκοχρέωση αν θα χρησιμοποιήσω το laptop?Eίναι καλά?

 

min to dokimaseis file..den tha exeis kali taxitita

kalitera gine sindromitis me usb modem huawei h' data card

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω ένα QTEK 9000 και προσπαθώ να σετάρω το laptop να μπαίνει μέσω bluetooth στο GPRS/3G της TIM, αλλά δεν τα καταφέρνω.

 

Είχα σετάρει το Nokia 9500 που είχα πριν και δούλευε μια χαρά. Εκανα τις αντίστοιχες ρυθμίσεις και για το QTEK στο Bluetooth DUN αλλά τζίφος. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εδώ και κάτι μέρες που έχω βάλει TIM GPRS προσπαθώ να συνδεθώ το m.gmail.com και δεν μπορώ. :angry:

Όλα τα άλλα wap sites λειτουργούν εκτός από το gmail. Μερικές φορές μου βγάζει κάποιο σφάλμα σύνδεσης, άλλες φορές server is busy και άλλες φορές δεν κάνει τίποτα μέχρι που μετά από ώρα βγάζει timeout.

 

Έχει και κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα;

-=kioan=-

 

There are 10 types of people in the world:

Those who understand binary, and those who don't.

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει και σ'εμένα αυτό. Αλλά αν δοκιμασω αργά το βράδυ κατά τις 2 μπαίνω κανονικά. Δεν ξέρω που οφείλετε αυτό το πρόβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6260/2.0 (3.0448.0) SymbianOS/7.0s Series60/2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Telika shmera gia prwth fora katafera na mpw!

Dystyxws den mporei na doulepsei h java efarmogh tou gmail gia kinhta epeidh apaitei kanoniko data access (h tim epitrepei mono selides pou pernane apo ton proxy ths)

-=kioan=-

 

There are 10 types of people in the world:

Those who understand binary, and those who don't.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ρυθμισεις για T68i ?..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα με το GMail ξαναεμφανίστηκε...

Από τις 14/2 και μέχρι και σήμερα (25/2) δεν έχω καταφέρει καμία μέρα και ώρα της ημέρας να συνδεθώ! :angry:

 

Η ΤΙΜ περιορίζεται στις διαφημίσεις του TIM Plus ("δες το Gmail σου εύκολα και γρήγορα!") και δεν μπαίνει ούτε καν στον κόπο να δοκιμάσει αν λειτουργούν τα link και οι υπηρεσίες που έχουν βάλει στην αρχική του σελίδα...

 

http://img444.imageshack.us/img444/8596/timob7.png

-=kioan=-

 

There are 10 types of people in the world:

Those who understand binary, and those who don't.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα με το GMail ξαναεμφανίστηκε...

Από τις 14/2 και μέχρι και σήμερα (25/2) δεν έχω καταφέρει καμία μέρα και ώρα της ημέρας να συνδεθώ! :angry:

 

Η ΤΙΜ περιορίζεται στις διαφημίσεις του TIM Plus ("δες το Gmail σου εύκολα και γρήγορα!") και δεν μπαίνει ούτε καν στον κόπο να δοκιμάσει αν λειτουργούν τα link και οι υπηρεσίες που έχουν βάλει στην αρχική του σελίδα...

 

http://img444.imageshack.us/img444/8596/timob7.png

 

Και γιατι δεν μπαινεις μεσω της σελιδας του gmail http://googlemail.com/app ή του java application του; Με plus non stop + java application του gmail δεν ειχα κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?Αν καταλαβα καλα.Οταν μπαινω στο opera mini με gwap δε χρεωνομαι?Ουτε κ οταν κατεβαζω βιντεο η εφαρμογες?

 

Μηπως ξερει κανεις που μπορω να το βρω εντελως δωρεαν χωρις αγορα η συνδρομη?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να εχεις το tim plus non stop το οποιο κοστιζει 3.49 Ευρω/μηνα, και απο εκει και περα θα μπορεις να χρησιμοποιεις τον opera mini και γενικα ολες τις εφαρμογες χωρις χρεωση μεσω του gwap. Ολα αυτα βεβαια μεχρι να το κοψουν. Ο opera mini ειναι δωρεαν, απο το κινητο σου πανε στο operamini.com.
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν μπαινεις μεσω της σελιδας του gmail http://googlemail.com/app ή του java application του; Με plus non stop + java application του gmail δεν ειχα κανενα προβλημα.

 

Στο Gmail for mobile browser (προσβάσιμο από http://m.gmail.com) μπορώ να συνδεθώ μέσω κάποιου browser στο κινητό χρησιμοποιώντας το access point TIM PLUS, και χωρίς ογκοχρέωση (εφόσον έχω TIM PLUS non stop).

 

Για να χρησιμοποιήσω όμως το Gmail for mobile application πρέπει να συνδεθώ στο TIM INTERNET access point, το οποίο και έχει χρέωση ανα kilobyte.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλα κινητά, αλλά στο δικό μου (Nokia 6260) το java application του gmail δουλέυει μόνο μέσω του TIM INTERNET access point και δεν μπορεί μέσω του TIM PLUS.

 

 

Και εφόσον η TIM διαφημίζει ακόμα και στην κεντρική σελίδα του TIM PLUS το ότι μπορώ να δω το gmail μου, όταν αυτό δεν γίνεται για 2 συνεχείς εβδομάδες, έχω κάθε δίκιο να είμαι :angry:

-=kioan=-

 

There are 10 types of people in the world:

Those who understand binary, and those who don't.

Link to comment
Share on other sites

Στο Gmail for mobile browser (προσβάσιμο από http://m.gmail.com) μπορώ να συνδεθώ μέσω κάποιου browser στο κινητό χρησιμοποιώντας το access point TIM PLUS, και χωρίς ογκοχρέωση (εφόσον έχω TIM PLUS non stop).

 

Για να χρησιμοποιήσω όμως το Gmail for mobile application πρέπει να συνδεθώ στο TIM INTERNET access point, το οποίο και έχει χρέωση ανα kilobyte.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλα κινητά, αλλά στο δικό μου (Nokia 6260) το java application του gmail δουλέυει μόνο μέσω του TIM INTERNET access point και δεν μπορεί μέσω του TIM PLUS.

 

 

Και εφόσον η TIM διαφημίζει ακόμα και στην κεντρική σελίδα του TIM PLUS το ότι μπορώ να δω το gmail μου, όταν αυτό δεν γίνεται για 2 συνεχείς εβδομάδες, έχω κάθε δίκιο να είμαι :angry:

 

Εγω με το w850 το χρησιμοποιουσα κανονικα το application. Τι σε πειραζει να βαζεις τη σελιδα κατευθειαν ; Ισα ισα, δεν χρειαζεται να μπαινεις στο tim plus και να κανεις ολη τη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Τι σε πειραζει να βαζεις τη σελιδα κατευθειαν ; Ισα ισα, δεν χρειαζεται να μπαινεις στο tim plus και να κανεις ολη τη διαδικασια.

 

Μα δεν ανοίγει!

Είναι η μοναδική σελίδα που ο Opera και ο browser του κινητού δεν μπορεί να την ανοίξει...

 

Είτε απευθείας πάω, είτε μέσω του link στο tim plus, δεν αλλάζει κάτι, το error παραμένει.

-=kioan=-

 

There are 10 types of people in the world:

Those who understand binary, and those who don't.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε πιθανον κατι να φταιει με το κινητο σου. Ισως καποια ασυμβατοτητα ή κατι αλλο. Εμενα ανοιγει κανονικα.
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλημερα

εκανα αυτα που γράφεις αλλα δεν μπορω να συνδεθώ

 

μου βζαζει το παρακατω μυνημα

 

προσπαθω να συνδεθω μεσω wap://wapportal.tim.com.gr/ απο τον explorer και βγαζει το παρακάτω μηνυμα

 

the file wap://wapportal...... cannot be opened.Either it is not signed with a trusted certificate or one of the components cannot be found

 

 

 

Ενεργοποίησα το tim plus non stop ( PLUS στο 349 ), και έβαλα αυτές τις ρυθμίσεις :\\Press Start

Select Settings

Select Connections tab

Select Connections

Select Advanced tab

Press Select Networks

Press New

Set the following

Name: TIM WAP GPRS

Select Modem tab

Press New

Set the following

Name: TIM WAP GPRS

Modem: Cellural Line (GPRS)

Press Next

Access Point Name: gwap.b-online.gr

Press Next

User name: wap

Password: wap

Domain:

Press Finish

Select Proxy Settings tab

Set the following

This network connects to the Internet: tick

This network uses a proxy server to connect to the Internet: tick

Proxy server: 192.168.200.10

Press Advanced

HTTP: 192.168.200.10 port 9401

WAP: 192.168.200.10 port 9401

Secure WAP: 192.168.200.10 port 9401

Socks: 192.168.200.10 port 1080

Press Ok

Press Ok again

 

 

 

Όλα μια χαρά . Είναι οτι πρέπει για browsing . Έχω ακούσει οτι έχει όριο το 1 ΜΒ για download , θα το δοκιμάσω κ θα σας πω. Επίσης αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με τον Opera για Pocket PC (5.60) με το encoding σε μερικές ελληνικές σελίδες, αλλά μάλλον φταίει ο opera. Πάντως με τον internet explorer βλέπεις τα πάντα μια χαρά (από εκεί γράφω αυτή τη στιγμή)

 

Το μόνο πρόβλημα είναι οτι δεν επιτρέπει την πρόσβαση σε λογαριασμό POP3, αλλά γι'αυτό υπάρχει κ το gint ή το webmail.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...