Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτηση: Πρόσθεσα το ADSM 120MB στη σύνδεσή μου. Έκανα τις απαραίτητες αλλαγές στο προφίλ σύνδεσης στο κινητό μου (το είχα στο Wind Plus και εκεί όλα αυτά που αναγράφω παρακάτω δούλευαν ΟΚ) και παρατηρώ τα εξής:

 

- Το Opera Mini λειτουργεί μια χαρά.

- Η εφαρμογή GMail και ο ενσωματωμένος browser του κινητού μου δεν καταφέρνουν να συνδεθούν στο internet. Μετά από ένα λεπτό μου βγάζουν μήνυμα ότι δεν ήταν δυνατή η σύνδεση με τον proxy server.

 

Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα στοιχεία πρόσβασης που πρέπει να χρησιμοποιήσω; Ξέρω ότι το apn πρέπει να είναι gint.b-online.gr αλλά για τα υπόλοιπα δεν είμαι σίγουρος.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχω το HTC P3600 κινητο με wm5. χρησιμοποιω τον οπεραμινι για να μπαινω μεσω wap στο ινετρνετ και ανοιγω ολες τις www σελιδες καθως και τις wap σελιδες.ΟΜΩΣ για καποιο παραξενο λογο δεν ανοιγει με τιποτα το wap site της wind!εχεις κανενας καμμια ιδεα τι παιζει?πηρα το customer care και ο ενας μου ειπε η διευθυνση ειναι wps://portal.wind.com.gr αλλος ελεγε wapportal.wind.com.gr αλλος http://portal.wind.com.gr τελος παντων με κανενα δεν εμπαινε!

any ideas?

Link to comment
Share on other sites

με opera mini ούτε εγώ μπαίνω. μπαίνω κανονικά όμως με opera 9.5 αλλά και PIE, βάζοντας το http://wapportal.wind.com.gr

προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ και έτσι δεν με απασχολεί αν μπαίνει ή αν δεν μπαίνει...

Link to comment
Share on other sites

με opera mini ούτε εγώ μπαίνω. μπαίνω κανονικά όμως με opera 9.5 αλλά και PIE, βάζοντας το http://wapportal.wind.com.gr

προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ και έτσι δεν με απασχολεί αν μπαίνει ή αν δεν μπαίνει...

καλα σιγουρα και εγω ποτε δεν μπηκα στο πορταλ της wind αλλα για το...****το το ψαχνω!εχω εγκαταστησει τον οπερα μινι αν εγκαταστησω και τον κανονικο οπερα στο κινητο πειραζει?απλα θα διαλεγω με ποιον οπερα θα συνδεομαι καθε φορα?

Link to comment
Share on other sites

καλα σιγουρα και εγω ποτε δεν μπηκα στο πορταλ της wind αλλα για το...****το το ψαχνω!εχω εγκαταστησει τον οπερα μινι αν εγκαταστησω και τον κανονικο οπερα στο κινητο πειραζει?απλα θα διαλεγω με ποιον οπερα θα συνδεομαι καθε φορα?

 

όχι δεν πειράζει!! είναι ανεξάρτητες εφαρμογές, δεν μπερδεύονται η μία με την άλλη. μετά την εγκατάσταση του opera, αυτός θα είναι ο default browser στη συσκευή σου...

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν πειράζει!! είναι ανεξάρτητες εφαρμογές, δεν μπερδεύονται η μία με την άλλη. μετά την εγκατάσταση του opera, αυτός θα είναι ο default browser στη συσκευή σου...

 

ο οπεραμινι εγκατασταθηκε στο windows mobile κινητο μου σαν "midlet". ο κανονικος οπερα πως θα εγκατασταθει ξερεις?και κατι τελευταιο...το εγκαθιστω στην καρτα μνημης η στην μνημη του τηλ?

Link to comment
Share on other sites

ο οπεραμινι εγκατασταθηκε στο windows mobile κινητο μου σαν "midlet". ο κανονικος οπερα πως θα εγκατασταθει ξερεις?και κατι τελευταιο...το εγκαθιστω στην καρτα μνημης η στην μνημη του τηλ?

θα εγκατασταθεί όπως οποιαδήποτε άλλη windows εφαρμογή εκτός από java midlet. δηλ. στο program files θα φτιάξει shortcut στο start menu κτλ.

ο opera 9.5 επειδή είναι beta ακόμα προτείνει εγκατάσταση στην κυρίως μνήμη της συσκευής...

Link to comment
Share on other sites

θα εγκατασταθεί όπως οποιαδήποτε άλλη windows εφαρμογή εκτός από java midlet. δηλ. στο program files θα φτιάξει shortcut στο start menu κτλ.

ο opera 9.5 επειδή είναι beta ακόμα προτείνει εγκατάσταση στην κυρίως μνήμη της συσκευής...

 

οκ καταλαβα...δοκιμασα ομως να εγκαταστησω την 8.65 στην καρτα μνημης και μου πειραξε την καρτα!δημιουργησε τουλαχιστον 30 φακελους με τιτλο στα ιερογλυφικα!οποτε την εβγαλα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα. Ξερει κανεις τι προγραμματα υπάρχουν για προσβαση στο internet με τις ρυθμίσεις του wind internet ??

Και τις χρεώσειςφυσικα:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να αποθηκεύσω το αρχείο ρυθμίσεων (.prov) στο pc; Το αρχείο ρυθμίσεων που στέλνει η Wind όταν ζητάς τις ρυθμίσεις με κενό μήνυμα στο 19234. Συγκεκριμένα θέλω το αρχείο ρυθμίσεων για το Nokia 2680 slide. Καμιά ιδέα; Ευχαριστώ ;)
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα htc touch hd kαι θελω να αλλαξω την wind καρτα που εχω για προσβαση ιντερνετ, τι μου προτεινεται με οσο πιο οικονομικα γινεται. καθοτι το wind plus non stop δεν με καλυπτει πια οπως θα γνωριζεται λογω οριου 40 μβ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδευτικά λίγο αλλά το κατάφερα.

WIND ADSM NS 2 με Vodafone Huawei E172 USB dongle.

Εγκατέστησα πρώτα το λογισμικό της Vodafone και μετά το WIND connection manager

http://www.wind.com.gr/ConDows/WINDConnectionManager_Windows-new%20version_050508.zip

Το ConnectionManager αναγνωρίζει τη συσκευή σαν Huawei e170.. Που είναι στη γκάμα της WIND..

Αργό γενικά.. 3G 3 γραμμές σήμα..

Ελπίζω να βοηθάει κάποιους..

Link to comment
Share on other sites

To WIND Adsm διανύει τώρα τη χειρότερη φάση ταχυτήτων που είχε ποτέ...γενικά ΔΕΝ είναι αργό;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To WIND Adsm διανύει τώρα τη χειρότερη φάση ταχυτήτων που είχε ποτέ...γενικά ΔΕΝ είναι αργό;)

Εάν είχα συμβόλαιο 12 μήνες επί 49 ευρώ θα τα έκλαιγα για να σερφάρω με 49kbps. Σαν λύση ανάγκης είναι ΟΚ για 2 ημέρες. Φίλος μου δοκίμασε την Cosmote και είχε 800-1,5Μbps. Λιγότερα από τα 7,2 που διαφημίζουν αλλά πρακτικά αξιοποιήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΓΙΑ ΝΑ ΟΛΗΚΛΗΡΩΘΕΙ Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ MODEM ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟ INTERNET.

Ανοίγουμε το ACER και το συνδέουμε στο internet με το wifi ή το LAN.

Συνδέουμε την συσκευή modem HUAWEI E220.

Πηγαίνουμε στις ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ και επιλέγουμε ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Κάνουμε όλες τις ενημερώσεις (διαρκεί αρκετές ώρες).

Αφού τελειώσουμε με όλες τις ενημερώσεις κάνουμε επανεκκίνηση στον υπολογιστή μας .

Αποσυνδέουμε τον φορητό από το internet.

Όταν ανοίγει πηγαίνουμε στο MENU ΣΥΝΔΕΣΗ και πατάμε το δεξί βελάκι ώστε να εμφανιστούν περισσότερες επιλογές.

Πρέπει να μας έχει εμφανιστεί μια επιλογή MOBILE PARTNER.

Ανοίγουμε την επιλογή και πατάμε ΕΡΓΑΛΕΙΑ->ΕΠΙΛΟΓΕΣ.

Επιλέγουμε από τις επιλογές στα αριστερά ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΡΟΦΙΛ και στο menu που βλέπουμε δεξιά επιλέγουμε ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ.

Οι επιλογές που βάζουμε είναι οι εξής:

Όνομα προφίλ WIND

APN

τσεκάρουμε το static

APN: gint.b-online.gr

ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ

Αριθμός πρόσβασης *99#

ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΆΛΛΟ.

Αποθηκεύουμε τις επιλογές και πατάμε ΟΚ.

Πατάμε ΣΥΝΔΕΣΗ και λογικά θα έχουμε INTERNET.

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

Hi σε όλους θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράματα για το πρόγραμμα τις wind ns 2 έχω συνδέσει το κινητό μου nokia N95 στο pc μέσω pc suite μπαίνω internet κανονικά αλλα έχω μικρές ταχύτητες 15 kb/s max. Στην περιοχή μου έχει 3g κάλυψη αλλα οι ταχύτητες που έχω είναι κανονικές??? γιατί το πρόγραμμα της wind λέει μέχρι 3,5 mbps έχει μεγάλη διαφορα από το 15 kbps που έχω εγώ..μήπως oi ταχύτητες αυτές δεν είναι για 3g και είναι για HSDPA μονο ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από την επόμενη εβδομάδα εγκαταλείπω τη Vodafone κι έρχομαι στην Wind.

Θέλω να ρωτήσω:

Η vodafone έχει το surf&email.Κάτι αντίστοιχο έχει η Wind;

Βλέπω το προπληρωμένο ADSM Non-Stop.Αλλά αυτό είναι για 2 ή 7 μέρες με μέγιστη χρήση 1GB.

Έγω θέλω λιγότερα MB,αλλά περισσότερες μέρες και φυσικά πιο φτηνό.

Σόρρυ για τις ερωτήσεις,όπως προείπα δεν γνωρίζω καλά την Wind...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις είδα αυτό:

H WIND προσφέρει απεριόριστη περιήγηση στο WIND Plus και 40 ΜΒ για περιήγηση στο Mobile Internet με το πρόγραμμα WIND Plus Non Stop! Το WIND Plus Non Stop προσφέρει με μόνο 3,99€ το μήνα (περιλαμβάνεται ο ΦΠΑ) απεριόριστη περιήγηση στο WIND Plus αλλά και 40MB για πλοήγηση σε οποιοδήποτε άλλο WAP site του κόσμου!

 

Μάλλον είναι σαν αυτό που θέλω.

Αλλά τι θα πει:"40MB για πλοήγηση σε οποιοδήποτε άλλο WAP site του κόσμου!";

Δηλαδή δεν ισχύει για opera,msn,google maps κλπ. ;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι σαν αυτό που θέλω.

Αλλά τι θα πει:"40MB για πλοήγηση σε οποιοδήποτε άλλο WAP site του κόσμου!";

Δηλαδή δεν ισχύει για opera,msn,google maps κλπ. ;

 

Αυτό εννοεί.Μόλις ενεργοποιήσεις το μηνιαίο πάσο θα έχεις απεριόριστη πλοήγηση στο Wind Plus και 40mb για χρήση με mobile site είτε χρησιμοποιήσεις τον περιηγητή (browser) του κινητό είτε κάποιον άλλο αυτό θα αρχίσει σιγά-σιγά -ανάλογα με τη χρήση που κάνεις- να ''τρώει'' από τα 40mb.Για περισσότερες πληροφορίες κοίτα το thread ''Wind Plus''.:)

Link to comment
Share on other sites

της wind λέει μέχρι 3,5 mbps έχει μεγάλη διαφορα από το 15 kbps που έχω εγώ..μήπως oi ταχύτητες αυτές δεν είναι για 3g και είναι για HSDPA μονο ?

Πρέπει αν το κινητό σου το υποστηρίζει να ενεργοποιήσεις το hsdpa...και τότε θα πιάσεις τις μέγιστες ταχύτητες...μην περιμένεις να δεις θαύματα...αλλά μερικές φορές θα δεις κάποιο φως στο τούνελ...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει αν το κινητό σου το υποστηρίζει να ενεργοποιήσεις το hsdpa...και τότε θα πιάσεις τις μέγιστες ταχύτητες...μην περιμένεις να δεις θαύματα...αλλά μερικές φορές θα δεις κάποιο φως στο τούνελ...
το η95 υποστηρίζει hsdpa αλλα πως θα καταλάβω ότι έχω κάλυψη ?βγάζει μονο 3G στο κινητό μήπως πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο να το ενεργοποιήσουν? η υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να το δείχνει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ενεργοποιήσεις τίποτα ουτε να παρεις τηλεφωνο.Άπλα όταν το κινητο θα δουλεύει με HSDPA θα βλέπεις την ένδειξη 3,5G.Οποτε παιζει αναλογα με τα κεφια του δικτυου και την καλυψη της περιοχης. Στο κινητο φαντάζομαι εχεις ..Ρυθμισεις ->Συνδεση->Πακετα δεδομενων ->Πακετα υψηλης συνδεσης ενεργοποιημένα
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Παίδες παρόλο που έχω την υπηρεσία Blackberry και δίνω όσα δίνω το μήνα για 250 Mbytes emails & browsing, στον τελευταίο λογαριασμό έχω συνολικές χρεώσεις 45 ευρώπουλα στις data κινήσεις του λογαριασμού μου με τη δικαιολογία από τη wind ως "Off-network browsing"

 

Τι στο καλό είναι αυτό? Μας κοροιδεύουν?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες παρόλο που έχω την υπηρεσία Blackberry και δίνω όσα δίνω το μήνα για 250 Mbytes emails & browsing, στον τελευταίο λογαριασμό έχω συνολικές χρεώσεις 45 ευρώπουλα στις data κινήσεις του λογαριασμού μου με τη δικαιολογία από τη wind ως "Off-network browsing"

 

Τι στο καλό είναι αυτό? Μας κοροιδεύουν?

 

Απλα περιμενουν κανα κοροιδο σαν εσενα και σαν εμενα.διαβασε λιγα ποστ πιο πριν,για 2 μισα videoclip απο youtube χρεωθηκα 52 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχω καθόλου APN settings στο κινητό! Το έχω απενεργοποιήσει και έχω βγάλει όλες τις ρυθμίσεις!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...