Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λεω να παω(με μεταφορα) στο προγραμμα με τα 180 λεπτα ομιλιας.τι λετε?μονο για ομιλια θελω.για μνμ εχω καρτοκινητο.με συμφερει?πανω-κατω 3ωρο μιλαω τον μηνα.

τα δωρεαν λεπτα ισχυουν και για βιντεο-κλησεις?

προβλημα με ποιοτητα κλησεων και σημα υπαρχει σοβαρο? θα κανω την αλλαγη απο βοντα.

Link to comment
Share on other sites

Τα δωρεαν λεπτα μπορουν να χρησιμοποιηθουν και σε βιντεο κληση.Wind Προγραμματα ομιλιας
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή εγώ αυτό με τα 600 δωρεάν λεπτά τώρα το πήρα χαμπάρι, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει:

 

α) Λέει στο site της wind η WIND σας προσφέρει 600 λεπτά ομιλίας προς WIND και σταθερά τηλέφωνα μόνο με 5/μήνα για 3 μήνες! Τι εννοεί; Ότι θα πληρώσω 5 ευρώ x 3 μήνες = 15 ευρώ ή είναι 5 ευρώ και τέλος;

 

β) Αυτά τα 600 λεπτά μπορώ να τα καταναλώσω μέσα σε έναν μήνα από τη στιγμή που θα το ενεργοποιήσω; Δηλαδή αν το ενεργοποιήσω στις 31/12, θα έχω χρόνο να καταναλώσω μέχρι τις 31/1;

 

γ) Και τέλος, όταν έχω ήδη δωρεάν χρόνο ομιλίας να καταναλώσω (συμβολαίου) και π.χ. παίρνω σε wind κινητό, ποιός χρόνος θα εξαντληθεί πρώτος, του συμβολαίου ή της προσφοράς;

 

Όποιος γνωρίζει, ας με βοηθήσει παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή εγώ αυτό με τα 600 δωρεάν λεπτά τώρα το πήρα χαμπάρι, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει:

 

α) Λέει στο site της wind η WIND σας προσφέρει 600 λεπτά ομιλίας προς WIND και σταθερά τηλέφωνα μόνο με 5/μήνα για 3 μήνες! Τι εννοεί; Ότι θα πληρώσω 5 ευρώ x 3 μήνες = 15 ευρώ ή είναι 5 ευρώ και τέλος;

 

β) Αυτά τα 600 λεπτά μπορώ να τα καταναλώσω μέσα σε έναν μήνα από τη στιγμή που θα το ενεργοποιήσω; Δηλαδή αν το ενεργοποιήσω στις 31/12, θα έχω χρόνο να καταναλώσω μέχρι τις 31/1;

 

γ) Και τέλος, όταν έχω ήδη δωρεάν χρόνο ομιλίας να καταναλώσω (συμβολαίου) και π.χ. παίρνω σε wind κινητό, ποιός χρόνος θα εξαντληθεί πρώτος, του συμβολαίου ή της προσφοράς;

 

Όποιος γνωρίζει, ας με βοηθήσει παρακαλώ.

 

α) όπως τα λες σε κάθε λογαριασμό σε χρεώνουν 5€ επί 3 μήνες σύνολο 15€ συνολικά

β) θα έχεις 600 λεπτά κάθε μήνα για τρεις μήνες, αν τελειώσουν τα 600 λεπτά του μήνα δε μπαίνεις στα επόμενα αλλά ημερολογιακά ξεκινάνε τα επόμενα 600 λεπτά τον επόμενο μήνα

γ) πρώτα φεύγουν τα 600 λεπτά της προσφοράς και όταν εξαντληθούν αυτά ξεκινάει η κατανάλωση των κανονικών λεπτών του πακέτου (όταν αφορούν κλήσεις προς wind και σταθερά φυσικά γιατί αλλιώς αφαιρούνται εξ΄αρχής από τον δωρεάν χρόνο ομιλίας του πακέτου που έχεις)

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα! Σκεφτομαι να κανω συνδεση στο wind flexy zero. Ακουω τη γνωμη σας...

 

Πληρώνεις ότι μιλήσεις και ότι γράψεις.Σχετικά μεγάλη χρέωση στα sms σε σχέση με τα καρτοκινητά (0,10€/sms).Εκτός από τα sms όλες οι άλλες χρεώσεις είναι σχεδόν ίδιες με τα καρτοκινητά.Δες και ΕΔΩ.:)

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 10 ημέρες θα έφευγα στο εξωτερικό. Παίρνω λοιπόν την εξ. πελατών και ρωτάω πώς να ενεργοποιήσω την εκτροπή κλήσης ώστε το τηλέφωνο μου να είναι ανοικτό, αλλά τα εισερχόμενα τηλεφωνήματα να μεταφέρονται σε ένα άλλο κινητό που θα έμενε εδώ στην Ελλάδα. Η απάντηση ήταν ότι αυτό δεν γίνεται. Εγώ θυμάμαι ότι σε προηγούμενο κινητό μου (μάλλον σιμενς) είχε επιλογή εκτροπή όταν σε ροαμινγκ. Ισχύει ή όχι;

 

Δεύτερη απορία.

Τί χρέωση έχει κάποιος όταν έχει κλειστό το κινητό του στο εξωτερικό και έχει εκτροπή σε νούμερο στην Ελλάδα; Διοτι ο φωστήρας με τον οποιο μίλησα επέμενε ότι θα χρεώνομαι ΚΑΙ το ροαμινγκ από όπου βρίσκομαι.

 

Τρίτο θέμα και εξήγηση γιατί τον τύπο στην εξ. πελατών τον αποκαλώ "φωστήρα": Δεν γνώριζε ότι από μέσα Νοεμβρίου οι κλήσεις και οι βιντεοκλήσεις εξισώνονται και όταν κάνεις βιντεοκλήση αφαιρείται χρόνος από τον αρχικά συμπεριλαμβανόμενο. Βέβαια η κλοπή της wind είναι ότι αυτό ισχύει για τα εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα της και όχι για κάποιο παλαιότερο, όπως το 240 με μεταφορά χρονου στον επόμενο μήνα που έχω εγώ... Και ερωτώ: Γιατί;;;:mad:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα! Σκεφτομαι να κανω συνδεση στο wind flexy zero. Ακουω τη γνωμη σας...

 

 

Για ρίξε και μια ματιά στο wind 1 http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1290 θεωρώ ότι είναι πιο συμφέρον σαν πρόγραμμα, με καλύτερες, συνολικά, χρεώσεις και τη δυνατότητα χρήσης της υπηρεσίας Friends & Family χωρίς επιπλέον κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε και μια ματιά στο wind 1 http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1290 θεωρώ ότι είναι πιο συμφέρον σαν πρόγραμμα, με καλύτερες, συνολικά, χρεώσεις και τη δυνατότητα χρήσης της υπηρεσίας Friends & Family χωρίς επιπλέον κόστος.

 

Το Wind 1 δεν διατίθεται πλέον ως καινούργιο συμβόλαιο.Δηλαδή δεν μπορεί κάποιος να κάνει συμβόλαιο στο Wind 1 γιατί είναι το παλιό του Q1.:)

Link to comment
Share on other sites

Το Wind 1 δεν διατίθεται πλέον ως καινούργιο συμβόλαιο.Δηλαδή δεν μπορεί κάποιος να κάνει συμβόλαιο στο Wind 1 γιατί είναι το παλιό του Q1.:)

 

Εδώ και πόσο καιρό ισχύει αυτό;

Γιατί πριν λίγο καιρό μέσω φορητότητας έκανα συμβόλαιο στο πρόγραμμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πόσο καιρό ισχύει αυτό;

 

Δεν ξέρω από πότε ισχύει αλλά ξέρω ότι δεν μπορείς να καινούργια σύνδεση στο Wind 1.Όσοι είχαν το Q1 μπορούν να έχουν το Wind 1.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από πότε ισχύει αλλά ξέρω ότι δεν μπορείς να καινούργια σύνδεση στο Wind 1.Όσοι είχαν το Q1 μπορούν να έχουν το Wind 1.:)

 

 

Μα αυτό ακριβώς σου εξηγώ, ότι πήγα σαν νέος συνδρομητής στη Wind (φορητότητα από Cosmote, καμία σχέση με Q ) και έκανα συμβόλαιο στο Wind 1.

Το ίδιο που μου λες κι εσύ μου έλεγαν και σε κάποιο κατάστημα της εταιρείας, τελικά πήγα σε άλλο κατάστημα, πιθανόν πιο ενημερωμένο, επέμεινα και έκανα τη σύνδεση.

Τέλος πάντων ας κάνει ο φίλος, αν φυσικά τον ενδιαφέρει, ερώτηση στην εταιρεία και θα του πουν αν μπορεί η όχι να κάνει συμβόλαιο στο Wind1. :)

Link to comment
Share on other sites

Το Wind 1 δεν διατίθεται πλέον ως καινούργιο συμβόλαιο.Δηλαδή δεν μπορεί κάποιος να κάνει συμβόλαιο στο Wind 1 γιατί είναι το παλιό του Q1.:)

Μπορεί και παραμπορεί :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και παραμπορεί :)

 

Εμένα και από κατάστημα Wind της Κέρκυρας και από το 1260 μου είχαν πεί ότι δεν γίνεται.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μα την κάνουν κανονικά νέοι συνδρομητές, το έχω δει 1-2 φορές αυτές τις μέρες...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 10 ημέρες θα έφευγα στο εξωτερικό. Παίρνω λοιπόν την εξ. πελατών και ρωτάω πώς να ενεργοποιήσω την εκτροπή κλήσης ώστε το τηλέφωνο μου να είναι ανοικτό, αλλά τα εισερχόμενα τηλεφωνήματα να μεταφέρονται σε ένα άλλο κινητό που θα έμενε εδώ στην Ελλάδα. Η απάντηση ήταν ότι αυτό δεν γίνεται. Εγώ θυμάμαι ότι σε προηγούμενο κινητό μου (μάλλον σιμενς) είχε επιλογή εκτροπή όταν σε ροαμινγκ. Ισχύει ή όχι;

 

Δεύτερη απορία.

Τί χρέωση έχει κάποιος όταν έχει κλειστό το κινητό του στο εξωτερικό και έχει εκτροπή σε νούμερο στην Ελλάδα; Διοτι ο φωστήρας με τον οποιο μίλησα επέμενε ότι θα χρεώνομαι ΚΑΙ το ροαμινγκ από όπου βρίσκομαι.

 

Τρίτο θέμα και εξήγηση γιατί τον τύπο στην εξ. πελατών τον αποκαλώ "φωστήρα": Δεν γνώριζε ότι από μέσα Νοεμβρίου οι κλήσεις και οι βιντεοκλήσεις εξισώνονται και όταν κάνεις βιντεοκλήση αφαιρείται χρόνος από τον αρχικά συμπεριλαμβανόμενο. Βέβαια η κλοπή της wind είναι ότι αυτό ισχύει για τα εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα της και όχι για κάποιο παλαιότερο, όπως το 240 με μεταφορά χρονου στον επόμενο μήνα που έχω εγώ... Και ερωτώ: Γιατί;;;:mad:

 

Δεν υπάρχει εκτροπη κλησης, μονο προωθηση κλησης μπορεις να κανεις.

Η προωθηση κλησης χρεωνεται κανονικα σαν κληση προς τον αριθμο που προωθεις απο το κινητο σου.

Εαν παρεις το κινητο σου στο εξωτερικο, και κανει register εκει, θα εχεις χρεωσεις roaming στην προωθημενη κληση. Ειτε ειναι ανοιχτο η κλειστο.

 

Μονο οταν επιστρεψεις Ελλαδα και ξανακανει εδω register η sim σου θα εχεις παλι εθνικη χρεωση για την πρωθηση κλησης.

 

Γιαυτο και απο την εξυπηρετηση πελατων συνιστουν την απενεργοποιηση του τηλεφωνητη οταν ταξιδευουμε εξω, για να μην χρεωθουμε roaming. Γιατι ο τηλεφωνητης ειναι προωθηση. "η κληση σας προωθειται....συνδεθηκατε με τον τηλεφωνητη μπλα μπλα" . Ετσι, εαν εισαι πχ Λονδινο και ξεμεινεις απο μπαταρια και σε παρουν τηλεφωνο, και βγει η κληση στον τηλεφωνητη σου, και σου αφησουν πχ μηνυμα 2 λεπτων, χρεωθηκες 2 λεπτα roaming και ας ηταν κλειστο το κινητο, οποτε προσοχη!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και από κατάστημα Wind της Κέρκυρας και από το 1260 μου είχαν πεί ότι δεν γίνεται.:confused:

 

 

Αν είσαι συνδρομητής Wind τότε δε μπορείς να αλλάξεις το πρόγραμμά σου και να πας στο πρόγραμμα Wind 1, αν δεν είσαι συνδρομητής τότε μπορείς. :)

Γενικότερα με την εταιρεία αυτή σε ότι σου λένε καλύτερα να επιμένεις και στο τέλος θα γίνει. ;)

 

Καλή χρονιά. :)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι, εαν εισαι πχ Λονδινο και ξεμεινεις απο μπαταρια και σε παρουν τηλεφωνο, και βγει η κληση στον τηλεφωνητη σου, και σου αφησουν πχ μηνυμα 2 λεπτων, χρεωθηκες 2 λεπτα roaming και ας ηταν κλειστο το κινητο, οποτε προσοχη!

 

(αν αυτό δεν είναι απαράδεκτη χρέωση, δεν ξέρω τί είναι...)

 

Ευχαριστώ πάντως για την διευκρινιστική απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ειδοποιηση,-ενω ειχα- οταν με περνουν και ειναι κλειστο. Γνωριζεικανεις το νουμερο ενεργοποιησης της υπηρεσιας?
Link to comment
Share on other sites

Τρίτο θέμα και εξήγηση γιατί τον τύπο στην εξ. πελατών τον αποκαλώ "φωστήρα": Δεν γνώριζε ότι από μέσα Νοεμβρίου οι κλήσεις και οι βιντεοκλήσεις εξισώνονται και όταν κάνεις βιντεοκλήση αφαιρείται χρόνος από τον αρχικά συμπεριλαμβανόμενο. Βέβαια η κλοπή της wind είναι ότι αυτό ισχύει για τα εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα της και όχι για κάποιο παλαιότερο, όπως το 240 με μεταφορά χρονου στον επόμενο μήνα που έχω εγώ... Και ερωτώ: Γιατί;;;:mad:

 

Τι έγινε; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε; :worry:

Για τα εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα ο χρόνος ομιλίας μπορεί να καταναλωθεί σε κλήσεις ομιλίας ή βιντεοκλήσεις.

(Εγώ όμως έχω παλιότερο πρόγραμμα, με χαμηλότερη χρέωση και δεν ισχύει...:mad::mad::mad:)

Link to comment
Share on other sites

οταν κανεις νεο προγραμμα συμφωνεις και εχεις τις χρεωσεις ακριβως αυτου του προγραμματος. στον πρωτο χρονο μπορουν να σου τα αλλαξουν απο εκει και περα σου χαμηλωνουν το παγιο με τα ιδια λεπτα γιατι εμεινες πανω απο ενα χρονο στην εταιρια και δεν εχεις αυξηση λεπτων/παγιου η αυτο που λες. Δεν κλεβει η wind παντου ετσι γινεται...!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια, σε λιγο πρεπει να κανω νεα συνδεση στο κινητο και ειμαι στο ψαξιμο για το τι με συμφερει.

 

Αυτη τη στιγμη εχω wind flexy 20 , αλλα τελικα δε στελνω πολλα μυνηματα και ειπα να παω σε ενα προγραμμα μονο ομιλιας γιατι τα 85 λεπτα ειναι σχετικα λιγα. Το αντιστοιχο της wind με το ιδιο παγιο δινει 100 λεπτα ομλιας που μαλλον μου φτανουν αλλα δε θα με χαλαγε και λιγο παραπανω...παντως δε μιλαμε για τρελες καταστασεις 150+ δε προκειται με τιποτα να τα ξοδευω.

 

Vodafone στα χαμηλα προγραμματα πρακτικα δινει τα ιδια με wind αρα δεν κοιταζω καν.

 

Cosmote μου αρεσε το προγραμμα 120 που με 22 ευρω εχεις 120 λεπτα, μαλλον σε αυτο θα πηγαινα...τα 120 ειναι πολυ καλα για τη χρηση μου και ειναι και η τιμη καλη...

 

Ωστοσο επειδη τυχαινει να εχω και Tellas double play unlimited στο σπιτι ηθελα να δω τι εκπτωση μπορει να μου δωσει το Wind 3σε1 αφου αν ειναι 2-3 ευρω το μηνα μπορω να παω στο wind 140 και να εχω 140 λεπτα με το ιδιο κοστος του cosmote120...αρα ευπροσδεκτο...

 

Στο site της wind πουθενα δεν αναφερεται τι εκπτωση κανει, μονο οτι ειναι απο 12 εως 75 ευρω το χρονο...και δε θελω να τους παρω τηλεφωνο και να μπλεξω. Ξερει κανεις να μου πει πως λειτουργει η εκπτωση λοιπον και ποσο θα ηταν σε ενα παγιο των 25 ευρω πχ (οπως του wind140)?

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλε μήνυμα σήμερα η WIND για αναβάθμιση συσκευής, που μπορώ να μάθω τι επιδότηση παίρνω για να πάρω καινούργιο κινητό;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...