Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά στο σάιτ της Νόβα ψαχνω να βρω αν είναι διαθέσιμη η 200 άρα γραμμή στην περιοχή μου,και μου λέει να συμπληρώσω μια φόρμα επικοινωνίας.Στο σάιτ της cosmote υπάρχει η επιλογή βάζεις διεύθυνση κατοικίας και στο βγάζει,ενώ η Νόβα δεν το έχει.Εφοσον στο σάιτ της cosmote,μου λέει ότι είναι διαθέσιμη,αυτό μεταφράζεται ότι θα είναι και με την nova η όχι απαραίτητα;
Έχει κόψει την 200αρα και δίνει μέχρι 100. Οι άλλοι δύο δίνουν κανονικά 200 στη περιοχή μου παρά το γεγονός ότι η nova έφτιαξε τα Σεπόλια.
Είναι να απορείς πραγματικά γιατί συμβαίνει αυτό...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως που ρώτησα σε ένα κατάστημα nova για οπτική στη περιοχή μου, κοίταξε τον υπολογιστή του και μου είπε ότι μου δίνει έως 100. Του είπα ότι πέρασε η κοσμοτε οπτικές πριν λίγες μέρες, και μου είπε κρίμα γιατί αν οι οπτικές ήταν της νόβα, σε τιμή του 100αρι, δηλαδή 26 ευρώ, θα έδινε την 500αρα. Ίσως δεν έχουν ενεργοποιηθεί ακόμα οι γραμμές. Πάντως εμένα μου φαίνεται περίεργο ή vodafone (αυτή έχω τώρα) να μου δίνει την 100αρα με 22,75 και η nova να θέλει 26.

3 ώρες πριν, Antonio21 said:

Screenshot_20231007_205311.jpg

Ισχύει και εδώ πάλι ότι πρέπει να είμαι 3 μήνες στο καρτοκινητο για να πάρω αυτή τη τιμή (όπως πριν με τα 15 GB με 21 ευρώ) Ξέρετε; 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Εμένα πάντως που ρώτησα σε ένα κατάστημα nova για οπτική στη περιοχή μου, κοίταξε τον υπολογιστή του και μου είπε ότι μου δίνει έως 100. Του είπα ότι πέρασε η κοσμοτε οπτικές πριν λίγες μέρες, και μου είπε κρίμα γιατί αν οι οπτικές ήταν της νόβα, σε τιμή του 100αρι, δηλαδή 26 ευρώ, θα έδινε την 500αρα. Ίσως δεν έχουν ενεργοποιηθεί ακόμα οι γραμμές. Πάντως εμένα μου φαίνεται περίεργο ή vodafone (αυτή έχω τώρα) να μου δίνει την 100αρα με 22,75 και η nova να θέλει 26.

Ισχύει και εδώ πάλι ότι πρέπει να είμαι 3 μήνες στο καρτοκινητο για να πάρω αυτή τη τιμή (όπως πριν με τα 15 GB με 21 ευρώ) Ξέρετε; 

Οι οπτικές θέλουν 3 με 6 μήνες για να ενεργοποιηθούν. Εμένα πέρασαν τον Ιούνιο και ενεργοποιήθηκαν την περασμένη Πέμπτη

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Hliasat said:

Δηλαδή αν κατάλαβα όταν είναι από vdsl θα έχεις έως 200 ενώ μέσω οπτικής ακριβώς 200 σωστά;

Μέσω οπτικής (FTTH) μπορείς να έχεις και 500Mbps και 1000Mbps.
Κατά τα άλλα, με λίγη τύχη μπορεί κάποιος να έχει οπτική ακόμη και σε 1 μήνα από το σκάψιμο, αλλά εξαρτάται από το πρόγραμμα υλοποίησης της περιοχής του...

Εάν μόλις πέρασαν ίνες, θα προτιμούσα να περιμένω λίγο για FTTH, παρά να κάνω νέο συμβόλαιο FTTC (VDSL).

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα όταν είναι από vdsl θα έχεις έως 200 ενώ μέσω οπτικής ακριβώς 200 σωστά;
Σωστά κατάλαβες. Με το vdsl υπάρχει κομμάτι χαλκού από το καφαο μέχρι το σπίτι σου οπότε αν απέχει αρκετά θα έχεις απώλεια. Εγώ πχ που είναι 50 μέτρα το καφαο της nova είμαι 98-100 συνεχώς, εσύ δες πόσο απέχει το δικό σου και κρίνε ανάλογα
Στη δεύτερη περίπτωση έρχεται η οπτική μέχρι το διαμέρισμα σου οπότε είναι καρφωτο 200

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2023 at 8:54 ΜΜ, Antonio21 said:

Screenshot_20231007_205311.jpg

Η τέλεια τιμή πιστεύω...τα ακούγαμε στο εξωτερικό και δεν τα πιστεύαμε..να που γίνεται κι εδώ έστω με καθυστέρηση πολλών ετών.

Να γιατί έχει την μερίδα του λέοντος στις νέες συνδέσεις.

Το ερώτημα είναι πόσο καλά προετοιμασμένοι είναι για να αντέξουν την πίεση στο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sonakiasfun said:

Η τέλεια τιμή πιστεύω...τα ακούγαμε στο εξωτερικό και δεν τα πιστεύαμε..να που γίνεται κι εδώ έστω με καθυστέρηση πολλών ετών.

Να γιατί έχει την μερίδα του λέοντος στις νέες συνδέσεις.

Το ερώτημα είναι πόσο καλά προετοιμασμένοι είναι για να αντέξουν την πίεση στο δίκτυο.

Έχει ενα ενδιαφέρον να δούμε το πως θα κρατηθεί καθώς ανεβάζει την κίνηση στο δίκτυο της πανελλαδικά. 
 

Πάντως εμένα το καλοκαίρι στην ήπειρο στις τουριστικές περιοχές και όχι μόνο με έβγαλε ασπροπρόσωπο σε αυτόν τον τομέα.
Στην Ήπειρο ανεκαθεν υπήρχε και υπάρχει μια προτίμηση στη Wind και έχει γενικά αρκετους πελάτες. Για να καταλάβετε τι εννοώ, σε μη τουριστική περιοχή (στη Φιλιππιάδα και τα γύρω χωριά) τα ξημερώματα είχα γύρω στα 400mbps με 4G και προς το μεσημέρι με το ζόρι είχα 150-170mbps(Β1+Β3+Β7+Β20) 
 

Επισης είδα σε παραλια της Πρεβεζας(το εχω ανεβάσει κιόλας) με το ζόρι 5-10mbps down με 70+ mbps up και ούτε μια εναλλαγή σε edge. Στην δε Παργα κρατήθηκε απίστευτα καλά όπως και η συνεργάτιδα.  
 

Και στα Γιάννενα κάποια βραδια που μαζεύει αρκετή κινηση δεν αντιμετωπίζει προβλήματα λειτουργικότητας. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites









Στην Ήπειρο ανεκαθεν υπήρχε και υπάρχει μια προτίμηση στη Wind και έχει γενικά αρκετους πελάτες. . 


Στην Ήπειρο υπήρχε προτίμηση ανέκαθεν στην Vodafone πολύ σπάνια άκουγες να έχει κάποιος Wind λόγω της φήμης για την εξυπηρέτηση πελατών ιδίως της σταθερής από εποχή Tellas. Ίσως με τον καιρό άλλαξε. Αλλά πχ παίρνοντας σαν δείγμα (που ίσως δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα) των επαφών μου το 95% έχουν Vodafone. Για την κάλυψη και την δουλειά που έχει κάνει σε σχέση με την συνεργάτιδα σε σημεία δεν πιάνεται. Άσχετο αλλά θυμάμαι ότι η Wind ήταν η πρώτη που παρείχε κάλυψη 3G (τρελή χαρά τότε)στην περιοχή μου αλλά τελευταία στο 4G.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk






Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, AlexM2 said:







 

 


Στην Ήπειρο υπήρχε προτίμηση ανέκαθεν στην Vodafone πολύ σπάνια άκουγες να έχει κάποιος Wind λόγω της φήμης για την εξυπηρέτηση πελατών ιδίως της σταθερής από εποχή Tellas. Ίσως με τον καιρό άλλαξε. Αλλά πχ παίρνοντας σαν δείγμα (που ίσως δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα) των επαφών μου το 95% έχουν Vodafone. Για την κάλυψη και την δουλειά που έχει κάνει σε σχέση με την συνεργάτιδα σε σημεία δεν πιάνεται. Άσχετο αλλά θυμάμαι ότι η Wind ήταν η πρώτη που παρείχε κάλυψη 3G (τρελή χαρά τότε)στην περιοχή μου αλλά τελευταία στο 4G.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





 

 

Σωστά. Όλα σχετικά είναι ομως, εγώ ειπα πως προτιμάται πολυ γιατι είναι 3η σε συνδρομητές κινητης πανελλαδικά. Στην Ήπειρο έχει μεγαλύτερο ποσοστό απ το μέσο όρο. 
 

Επειδη εγώ δεν είμαι από την Ήπειρο, κρίνοντας απ την οικογένεια της συντρόφου στην Αρτα, σχεδόν όλοι έχουν Wind και μετά κάποιοι Vodafone.
 

Για την Cosmote νομίζω τα εχω ξαναπεί. Δεν ξέρω καποιον που να την χρησιμοποεί για κύριο παροχο. Στα Γιάννενα μόνο τον εαυτο μου ξέρω με Cosmote, που την εχω απλά για να υπάρχει, δεν ειναι το κύριο νούμερο μου.

Και στην αρτα μέχρι πέρυσι ήταν άχρηστη, στις τουριστικές περιοχές της Ηπείρου πέρυσι ήταν για πέταμα και φέτος που βελτιώθηκε παραμένει 3ο δίκτυο και σε ταχύτητες και σε κάλυψη, στα Γιάννενα βελτιώθηκε πολυ και πια εξαρτάται το σημείο, μια του ύψους μια του βάθους. 
 

Στα Γιάννενα ποια είναι η εμπειρία σου με τα δίκτυα;

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, panos.k2 said:

Σωστά. Όλα σχετικά είναι ομως, εγώ ειπα πως προτιμάται πολυ γιατι είναι 3η σε συνδρομητές κινητης πανελλαδικά. Στην Ήπειρο έχει μεγαλύτερο ποσοστό απ το μέσο όρο. 
 

Επειδη εγώ δεν είμαι από την Ήπειρο, κρίνοντας απ την οικογένεια της συντρόφου στην Αρτα, σχεδόν όλοι έχουν Wind και μετά κάποιοι Vodafone.
 

Για την Cosmote νομίζω τα εχω ξαναπεί. Δεν ξέρω καποιον που να την χρησιμοποεί για κύριο παροχο. Στα Γιάννενα μόνο τον εαυτο μου ξέρω με Cosmote, που την εχω απλά για να υπάρχει, δεν ειναι το κύριο νούμερο μου.

Και στην αρτα μέχρι πέρυσι ήταν άχρηστη, στις τουριστικές περιοχές της Ηπείρου πέρυσι ήταν για πέταμα και φέτος που βελτιώθηκε παραμένει 3ο δίκτυο και σε ταχύτητες και σε κάλυψη, στα Γιάννενα βελτιώθηκε πολυ και πια εξαρτάται το σημείο, μια του ύψους μια του βάθους.

Οι ταχύτητες δεν έχουν σημασία για τον μέσο χρήστη. Απλά να είναι πλήρως λειτουργική χρειάζεται. Και δεν το λέω μόνο για την περίπτωση της πράσινης,αλλά γενικά και για όλες τις εταιρείες

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, aektzhs 1 said:

Οι ταχύτητες δεν έχουν σημασία για τον μέσο χρήστη. Απλά να είναι πλήρως λειτουργική χρειάζεται. Και δεν το λέω μόνο για την περίπτωση της πράσινης,αλλά γενικά και για όλες τις εταιρείες

Ναι συμφωνώ. Μπορεί όμως να είναι πληρως λειτουργικη με error στο Speedtest μέσα στην Παργα ενώ οι άλλες έδιναν 500+; Καπως λειτουργικη ήταν αλλά με τίποτα πληρως. 

Λήγω το off topic 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos.k2 said:

Ναι συμφωνώ. Μπορεί όμως να είναι πληρως λειτουργικη με error στο Speedtest μέσα στην Παργα ενώ οι άλλες έδιναν 500+; Καπως λειτουργικη ήταν αλλά με τίποτα πληρως. 

Λήγω το off topic 

Συμφωνώ Και επαυξάνω. Εννοώ αν η Χ εταιρεία έχει 300 Mbps και η y 100Mbps Δεν υπάρχει πρόβλημα αφού και οι δύο είναι λειτουργικές

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω φορητότητα από Nova χωρίς να πληρώσω ρήτρα πρόωρης αποχώρησης, πρέπει να λήξει πρώτα το 24μηνο και μετά να κάνω την διαδικασία της φορητότητας στην νέα εταιρεία που θα επιλέξω;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς τη διαδικασια πριν και ζητάς στον νεο πάροχο να ενεργοποιηθείς 1 μέρα μετά από την μέρα που λήγει το συμβόλαιο σου. Ειδάλλως, αν κάνεις τη διαδικασία μέσα στον τελευταίο μήνα τότε το τέλος διακοπής συνήθως είναι πολύ χαμηλό 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Όλα σχετικά είναι ομως, εγώ ειπα πως προτιμάται πολυ γιατι είναι 3η σε συνδρομητές κινητης πανελλαδικά. Στην Ήπειρο έχει μεγαλύτερο ποσοστό απ το μέσο όρο. 
 
Επειδη εγώ δεν είμαι από την Ήπειρο, κρίνοντας απ την οικογένεια της συντρόφου στην Αρτα, σχεδόν όλοι έχουν Wind και μετά κάποιοι Vodafone.
 
Για την Cosmote νομίζω τα εχω ξαναπεί. Δεν ξέρω καποιον που να την χρησιμοποεί για κύριο παροχο. Στα Γιάννενα μόνο τον εαυτο μου ξέρω με Cosmote, που την εχω απλά για να υπάρχει, δεν ειναι το κύριο νούμερο μου.

Και στην αρτα μέχρι πέρυσι ήταν άχρηστη, στις τουριστικές περιοχές της Ηπείρου πέρυσι ήταν για πέταμα και φέτος που βελτιώθηκε παραμένει 3ο δίκτυο και σε ταχύτητες και σε κάλυψη, στα Γιάννενα βελτιώθηκε πολυ και πια εξαρτάται το σημείο, μια του ύψους μια του βάθους. 
 
Στα Γιάννενα ποια είναι η εμπειρία σου με τα δίκτυα;
Για την Nova δεν μπορώ να μιλήσω γιατί δεν έχω. Η πράσινη είναι σίγουρα καλύτερη από την συνεργάτιδα της Nova. Με τα ανάλογα προβλήματα που τα έχουμε συζητήσει εδώ μέσα.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2023 at 11:33 ΠΜ, sgatzo said:

Σωστά κατάλαβες. Με το vdsl υπάρχει κομμάτι χαλκού από το καφαο μέχρι το σπίτι σου οπότε αν απέχει αρκετά θα έχεις απώλεια. Εγώ πχ που είναι 50 μέτρα το καφαο της nova είμαι 98-100 συνεχώς, εσύ δες πόσο απέχει το δικό σου και κρίνε ανάλογα
Στη δεύτερη περίπτωση έρχεται η οπτική μέχρι το διαμέρισμα σου οπότε είναι καρφωτο 200

100αρα εχω αλλα εχει τυχει και 101 να πιασω πως γινετε αυτο;η μικροτερη τιμη που εβγαλα ειναι 90 mbbs 

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα έκανα  φορητότητα κύριο νούμερο, που ήταν  καρτοκινητό στη vf απεριόριστα όλα, που θα λήξει σε δυο μήνες, στην νόβα με τα 1000’ το μήνα. Από σήμα είναι τα ίδια, αλλά αυτή η προσφορά πιστεύω ότι δε πρέπει να χάνεται. Όσο αφορά τα gb, βλέπουμε… 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε nova fiber 50 κάθε βράδυ 9:00 - 11:00 γίνονται αποσυνδέσεις και δεν έχω ιντερνετ και τηλέφωνο. Έχουν έρθει 4 τεχνικοί της nova, τις δύο τελευταίες φορές ήρθε ο ίδιος και ενώ την πρώτη φορά έβγαλε την εσωτερική γραμμή πεντακάθαρη, την τελευταία φορά μου είπε ότι έχει πρόβλημα και πρέπει να φέρω ηλεκτρολόγο. Έφερα ηλεκτρολόγο για τον οποίο χρεώθηκα φυσικά και απλά διαπίστωσε ότι όλα είναι ΟΚ. Τα προβλήματα και οι αποσυνδέσεις βέβαια συνεχίζονται και μου λένε ότι παρακολουθούν τη γραμμή αλλά με μηδενικό αποτέλεσμα. Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω γιατί με έχει κουράσει η κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mikepaltri said:

Σε nova fiber 50 κάθε βράδυ 9:00 - 11:00 γίνονται αποσυνδέσεις και δεν έχω ιντερνετ και τηλέφωνο. Έχουν έρθει 4 τεχνικοί της nova, τις δύο τελευταίες φορές ήρθε ο ίδιος και ενώ την πρώτη φορά έβγαλε την εσωτερική γραμμή πεντακάθαρη, την τελευταία φορά μου είπε ότι έχει πρόβλημα και πρέπει να φέρω ηλεκτρολόγο. Έφερα ηλεκτρολόγο για τον οποίο χρεώθηκα φυσικά και απλά διαπίστωσε ότι όλα είναι ΟΚ. Τα προβλήματα και οι αποσυνδέσεις βέβαια συνεχίζονται και μου λένε ότι παρακολουθούν τη γραμμή αλλά με μηδενικό αποτέλεσμα. Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω γιατί με έχει κουράσει η κατάσταση?

Περιοχη;

Link to comment
Share on other sites

Άνω Γλυφάδα
Αν η γραμμή είναι στην cosmote πρέπει να έρθει τεχνικός από εκείνη για να ελέγξει φυσικά από την κολώνα μέχρι το κουτί της. Είχα κι εγώ αποσυνδέσεις και μόλις ήρθε τεχνικός της cosmote που έχει το δίκτυο όλα έφτιαξαν. Αφού δεν υπάρχει πρόβλημα στο σπίτι σου κάτι τέτοιο χρειάζεται όσοι κι αν έρθουν από την nova δε θα λυθεί το πρόβλημα σου. Εννοείται στείλε τους κι ένα email με το πρόβλημα και να τους φέρεις προ των ευθυνών τους. Όταν δουν τα σκούρα είναι η καραμέλα ότι έχεις πρόβλημα στο δικό σου σπίτι. Να ξέρεις ότι ακόμα κι ο τεχνικός από το κουτί μπορεί να σου δώσει και ταχύτητα και τα πάντα.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mikepaltri said:

Σε nova fiber 50 κάθε βράδυ 9:00 - 11:00 γίνονται αποσυνδέσεις και δεν έχω ιντερνετ και τηλέφωνο. Έχουν έρθει 4 τεχνικοί της nova, τις δύο τελευταίες φορές ήρθε ο ίδιος και ενώ την πρώτη φορά έβγαλε την εσωτερική γραμμή πεντακάθαρη, την τελευταία φορά μου είπε ότι έχει πρόβλημα και πρέπει να φέρω ηλεκτρολόγο. Έφερα ηλεκτρολόγο για τον οποίο χρεώθηκα φυσικά και απλά διαπίστωσε ότι όλα είναι ΟΚ. Τα προβλήματα και οι αποσυνδέσεις βέβαια συνεχίζονται και μου λένε ότι παρακολουθούν τη γραμμή αλλά με μηδενικό αποτέλεσμα. Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω γιατί με έχει κουράσει η κατάσταση?

Υποψιάζομαι ότι η εκτίμησή τους για την απουσία προβλήματος δεν είναι σωστή. Ανέβασε στατιστικά της DSL σύνδεσης από το modem/router για να έχουμε μια εικόνα.

Εάν η εσωτερική καλωδίωση είναι οκ και η γραμμή έχει πρόβλημα, χρειάζεται συνδυαστικό ραντεβού με τεχνικό ΟΤΕ.  Εάν αποφεύγουν να το κανονίσουν, μπορείς να κάνεις καταγγελία σε Συνήγορο Καταναλωτή και ΕΕΤΤ για να κινητοποιηθούν. Εάν όμως έχεις γραμμή με 30SNR και 0 σφάλματα, μάλλον το πρόβλημα είναι αλλού. Σου έχουν προτείνει αλλαγή ρούτερ;

Link to comment
Share on other sites

Μου άλλαξαν τρία ρούτερ!!! Από ΖΥΧΕL σε ΖΤΕ και μετά σε HUAWEI. Υποθέτω ότι κάνουν πειραματισμούς!!!

Αυτή τη στιγμή έχω το ΖΤΕ που έχει τα λιγότερα προβλήματα.

Τους ανέφερα ότι πρέπει να έρθει τεχνικός του ΟΤΕ αφού τη γραμμή την νοικιάζουν από εκεί, και μου είπαν ότι ο ΟΤΕ τους ενημέρωσε ότι η γραμμή δεν έχει πρόβλημα. Μου πρότειναν να πάω σε 100αρα γραμμή που είναι δική τους με αυξημένο τιμολόγιο φυσικά και τους αντιπρότεινα να γίνει υποβάθμιση σε 24αρα όπου δεν είχα ποτέ πρόβλημα αλλά το αρνήθηκαν. Αρχίζω και σκέφτομαι για φορητότητα...

Edited by mikepaltri
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mikepaltri said:

Από ΖΥΧΕL σε ΖΤΕ

Σε εμένα πάντως το Zyxel ήταν το πιο σταθερό..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...