Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

45 minutes ago, Chrischal1908 said:

Τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα είναι φιλοδυτικοί δηλαδή; Οι Σαουδάραβες με τα πετροδόλαρα είναι υπέρ δυτικοί υποθέτω. Σημασία έχει 1 από τις 2 να αγοράσει την εταιρεία! Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει εάν είναι η e& (Etisalat and) ή η STC Group, σημασία έχει το χοντρό πορτοφόλι που διαθέτουν να αποφασίσουν να επενδύσουν σε υποδομές και σε νέες υπηρεσίες. Το έχει ανάγκη και η εταιρεία και οι συνδρομητές της!

Για ποιόν λόγο νομίζεις θα ρίξουν χρήματα; Αφού και έτσι οπως ειναι ο κοσμος δεν την αφήνει. 

κοσμοτεονλι

Link to comment
Share on other sites

Αν πρέπει να αλλάξει κάτι είναι το παρακάτω:γνωστός οικογενειακός φίλος είναι συνδρομητής στην εταιρεία από πότε ήταν ξεχωριστά η συνδρομητική τηλεόραση το 2007 και από τους πρώτους που πήγαν συνδυαστικό τηλέφωνο και συνδρομητική τηλεόραση. Έχει αυτήν την στιγμή απεριόριστη ομιλία προς αστικά και υπεραστικά σταθερά,12 ώρες προς κινητά και 24 Mbps μαζί με το Cinema pack TV στα 37 ευρώ/μήνα. Το παίρνει τηλ σήμερα μια κυρία για παρόμοιο πρόγραμμα με απεριόριστα κινητά,50 Mbps και το full pack TV(χωρίς τα επιπλέον 3 ευρώ)στα 47 ευρώ τον μήνα(!)

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά δεν είναι μόνο στη nova αυτό, και εγώ δίνω 32€ vdsl 50αρα στη Cosmote, πελάτης από το 2014-2015 και πληρώνω τη τιμή του σαιτ. Σιγά μη κάτσουν να δουν ποιος είναι παλιός ποιος νέος για να δώσει καλή τιμή, δεν τους νοιάζει, λεφτά θέλουν και εμείς υπηρεσίες (αν και δεν είναι ισάξιες με αυτά που πληρώνουμε, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα).

Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2024 at 10:48 ΜΜ, elkons said:

Καλησπέρα, μίλησα μαζί του 

Με το που ξεπέρασε τα 295GB έφαγε κόφτη. 

Αφορά download και upload ο κοφτης με μέγιστη τα 8mbps, πχ  έπιασε 8/8 και μετά 5/6 ασταθές, δεν ξέρω εάν είναι φυσικό αυτό. 

Μίλησε με την εξυπηρέτηση και του είπαν ισχύει από τα συμβόλαια που έγιναν από τις 9/10/2024 και μετά. 

Τους προτείνω να καταργήσουν τον κόφτη εντελώς και να το δίνουν εξ αρχής με 8mbps μέγιστη οπότε θα πετάει το δίκτυο 😂😂😂😂😂

πιο πάτος δεν πάει πραγματικά  

Nova only the 8mbps network  😂😂😂😂😂😂😂😂

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, cmvr said:

Τους προτείνω να καταργήσουν τον κόφτη εντελώς και να το δίνουν εξ αρχής με 8mbps μέγιστη οπότε θα πετάει το δίκτυο 😂😂😂😂😂

πιο πάτος δεν πάει πραγματικά  

Nova only the 8mbps network  😂😂😂😂😂😂😂😂

Έτσι όμως αντί να ανεβαίνουν οι ταχύτητες στα βραβεία θα κατέβουν, διαφορετικά θα μπορούσε να είχε εφαρμοστεί ήδη. Ίσως αν μάθουν να ξεχωρίζουν το traffic του speedtest για να δίνει όλα τα γκάζια μόνο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, p_k said:

Ένα παράδειγμα;

Παράδειγμα για ποιο;
Το σχόλιο μου το έκανα ως σκεψη στην άποψη του συμφορουμίτη ότι περιμένει να αγοραστεί η NOVA για να βελτιωθούν οι υπηρεσίες της. Και έγραψα γενικά την εμπειρία από τα τελευταία 20 χρονια. Και επίσης έγραψα ότι αν κάποιος θυμάται περίοδο ουσιαστικής βελτίωσης παροχών και υπηρεσιών ας το αναφέρει. 

Ενα θέμα που είχα, είναι ότι για πολλά χρόνια όσο είχα σταθερή NOVA, που και που εμφανίζονταν στο λογαριασμό κάτι μικρές χρεώσεις γύρω στο ευρώ (αφορουσαν κλήσεις που δεν έπρεπε να χρεωθού) που ήταν αμελητέες και κάποιος μπορούσε να τις αγνοήσει. Αν το κυνηγούσες να πάρεις πίσω τα λεπτά του ευρώ στα έδιναν και σου έλεγαν συστημικό λάθος. Αλλά πολλοί δεν θα ασχολούνταν για τόσο μικρό ποσό. Πολλαπλασιάζοντάς το με τους εκατοντάδες χιλιάδες συνδρομητες που έχει η εταιρεία, ετησίως αυτό είναι ένα σοβαρό έσοδο με πλάγιο τρόπο που δεν ζημιώνει ιδιαίτερα ατομικα τον κάθε πελάτη. Είναι όμως κακή εμπορική πρακτική.
Για να είμαι δίκαιος θα πω ότι γενικά το σήμα στην κινητή σίγουρα έχει βελτιωθεί με τα χρόνια. Αλλά εγω έχω βιώσει από κακή έως μετρια εξηπηρέτηση πελατών σε όλο αυτό το διάστημα. Επίσης τα πακέτα της και οι προσφορές της από όσο θυμάμαι ήταν πάντα για να τσιμπήσουν συνδρομήτές αλλά όχι για να διατηρήσουν. Αυτό εννοώ κουτοπόνηρο (πχ άσε το ατάιστο για μήνες να πάρεις καλή προσφορά). Εγώ βρίσκω καλύτερη πρακτική πχ. δώσε σταθερά σε πακέτο 10-12ε  το μηνα 250Gb παρά να τα δίνεις 7.90€ όταν το φεγγάρι μας φέρει τύχη.  Η Δημητρούλα έγραψε σήμερα σε κάποιο νήμα ότι είναι μόνο για έξυπνους/ες τα πακέτα και οι πρακτικές της NOVA. Εγώ το βλέπω διαφορετικά αλλά δεν θέλω να πείσω κανέναν για την ορθότητα των σκέψεων μου. Τις καταθέτω εδώ που συζητάμε τέτοια θέματα (και δεν είναι άσχετα) εμπεριστατωμένα και με επιχειρήματα. Κάποιοι θα διαφωνήσουν γιατί σύμφωνα με τα δικά τους βίώματα και ανάγκες δεν εχουν διαμορφώσει  την ίδια άποψη. Καλώς θα κάνουν. Άμα όλοι συμφωνούσαμε με όλους σε όλα δεν θα υπήρχε εξέλιξη (και θα ήταν βαρετό).
Το πιο σημαντικό για εμενα ειναι όλοι να προσπαθούν να είναι ευγενικοί και όχι απότομοι απέναντι στους αλλούς όταν διαφωνούν με τις απόψεις τους. Αλλες ανάγκες στην τηλεφωνιία και στην ζωή έχει ο καθένας και διαφορετικές πεποιθήσεις σύμφωνα με το τι έχει βιώσει μέχρι τώρα. Αλλά η ανάγκη για ζεστή φιλική εποικοινωνία με τους άλλους είναι κοινή. Αυτός είναι ένας σημαντικός λόγος για όσους συμμετέχουν τακτικά σε κοινότητες σαν αυτήν εδώ, και όχι μόνο για τις συμβουλές.
ΟΚ, υπάρχουν και κάποιοι που μπαίνουν κάνουν έρώτηση, παίρνουν μερικές απαντήσεις και μετά δεν ξανααχολούνται. Δεν είναι κάποιου είδους αδίκημα αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, elkons said:

Ε καλά δεν είναι μόνο στη nova αυτό, και εγώ δίνω 32€ vdsl 50αρα στη Cosmote, πελάτης από το 2014-2015 και πληρώνω τη τιμή του σαιτ. Σιγά μη κάτσουν να δουν ποιος είναι παλιός ποιος νέος για να δώσει καλή τιμή, δεν τους νοιάζει, λεφτά θέλουν και εμείς υπηρεσίες (αν και δεν είναι ισάξιες με αυτά που πληρώνουμε, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα).

Όμως όταν εγώ έχω πιο πολλά και είμαι 7 χρόνια πιο νέος συνδρομητής. Έχω απεριόριστα σταθερά/κινητά,100 Mbps FTTC και Full Pack TV με 48 ευρώ το μήνα(μαζί με τα Cosmote Sport που τα πληρώνω 3 ευρώ παραπάνω=άρα το σύνολο μου είναι 45 ευρώ)

Και εκτός αυτού του είπε η κοπέλα ότι θα του γίνει αύξηση επειδή είναι παλιό το συμβόλαιο και θα πάει στα 45 ευρώ 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Όμως όταν εγώ έχω πιο πολλά και είμαι 7 χρόνια πιο νέος συνδρομητής. Έχω απεριόριστα σταθερά/κινητά,100 Mbps FTTC και Full Pack TV με 48 ευρώ το μήνα(μαζί με τα Cosmote Sport που τα πληρώνω 3 ευρώ παραπάνω=άρα το σύνολο μου είναι 45 ευρώ)

Και εκτός αυτού του είπε η κοπέλα ότι θα του γίνει αύξηση επειδή είναι παλιό το συμβόλαιο και θα πάει στα 45 ευρώ 

Το ίδιο έχουμε στα 45€ που θα γίνει 48€ με τα cosmote sports. 

Δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο συνδυαστική προσφορά ήταν. 

Υπάρχει κάτι παρόμοιο και τώρα ένα λεπτό να δω την σελίδα τους. 

3 minutes ago, Antonio21 said:

Το ίδιο έχουμε στα 45€ που θα γίνει 48€ με τα cosmote sports. 

Δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο συνδυαστική προσφορά ήταν. 

Υπάρχει κάτι παρόμοιο και τώρα ένα λεπτό να δω την σελίδα τους. 

Είναι 2€ πιο ακριβό αλλά έχει 2 μήνες δώρο, άρα βγαίνει πιο φθηνά στους 24 μήνες. 

Screenshot_20241017_164943.jpg

Edited by Antonio21
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sonakiasfun said:

Το νέο ρούτερ της Nova με wifi 6 πώς θα γίνει να το πάρουμε;

Σε τι πρόγραμμα αναφέρεσαι και γραμμή;

Adsl,vdsl,ffth ή 4G/5G home internet [με σιμ];

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τις τελευταίες ημέρες πέφτει λίγο κράξιμο προς την εταιρία. 

Όταν η NOVA φέρει στην Ελλάδα πρώτη το 6G να δω που θα κρυφτείτε μερικοί... ❤️

Screenshot_20241018_180941.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, elkons said:

Σε τι πρόγραμμα αναφέρεσαι και γραμμή;

Adsl,vdsl,ffth ή 4G/5G home internet [με σιμ];

FTTH έχω.

Just now, sonakiasfun said:

FTTH έχω.

https://nova.gr/wifi-6-router

Σε αυτό εδώ αναφέρομαι 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Antonio21 said:

Επειδή τις τελευταίες ημέρες πέφτει λίγο κράξιμο προς την εταιρία. 

Όταν η NOVA φέρει στην Ελλάδα πρώτη το 6G να δω που θα κρυφτείτε μερικοί... ❤️

Screenshot_20241018_180941.jpg

Μόνο που οι δοκιμές δεν έγιναν στην Ελλάδα. 

Μέχρι τότε και αν έχουμε nova.

23 minutes ago, sonakiasfun said:

FTTH έχω.

https://nova.gr/wifi-6-router

Σε αυτό εδώ αναφέρομαι 

Θα σου πρότεινα να καλέσεις στο 13800 για αυτό. 

Πες μας και τι σου είπαν επίσης εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, sonakiasfun said:

Το νέο ρούτερ της Nova με wifi 6 πώς θα γίνει να το πάρουμε;

Έχω δει να λένε ότι το δίνουν κατά προτεραιότητα σε συμβόλαια με TV. Πάντως δεν έχει μεγάλες διαφορές από το προηγούμενο Huawei με WiFi 5.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στον οικογενειακό φίλο που έλεγα παραπάνω τον ξαναπήραν τηλέφωνο κάνοντας του ένα τρικ πολύ καλό:του είπαν απεριόριστα σταθερά και κινητά,50 Mbps VDSL,full pack TV(μαζί με τα Cosmote Sport)στα 50 ευρώ τον μήνα. Όταν την προηγούμενη φορά χωρίς τα κανάλια της πράσινης του τα έδωσαν με 47 ευρώ. Και μάλλον το έκαναν επειδή τους είχε πει ότι τα δικά τους αθλητικά κανάλια του είναι αδιάφορα αφού η ομάδα του και το Champions League παίζει στους άλλους. Όταν τους είπε ότι είναι η ίδια προσφορά ουσιαστικά του απάντησε το παιδί δεν είναι η ίδια,καθώς τώρα έχετε και επιπλέον αθλητικό περιεχόμενο όπως ζητήσατε. Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...