Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή η ημερομηνία τιμολόγησης είναι πολύ μεταγενεστερη; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, p_k said:

Δηλαδή η ημερομηνία τιμολόγησης είναι πολύ μεταγενεστερη; 

Δεν είναι σταθερή. Σε εμένα έχει τύχει και 1 μέρα και 6 μέρες μετά 

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή μου γράφει 6/9 αλλά το email μου ήρθε στις 11/9.

Επίσης στην εφαρμογή για κάποιο λόγο δεν δείχνει πλέον την σύνδεση του σταθερού, μόνο το κινητό.

Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνία έκδοσης φαίνεται στο App. Η ημερομηνία τιμολόγησης (δηλαδή η πραγματική ημερομηνία έκδοσης) φαίνεται στο pdf πρώτη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Αν φύγει κανείς με φορητότητα ένα μήνα πριν τη λήξη της διετούς δέσμευσης, πληρώνει το πέναλτι του τελευταίου μήνα ή κάτι άλλο; Έχει κανείς εμπειρία;

Σταθερό και internet.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, motoboots said:

Αν φύγει κανείς με φορητότητα ένα μήνα πριν τη λήξη της διετούς δέσμευσης, πληρώνει το πέναλτι του τελευταίου μήνα ή κάτι άλλο; Έχει κανείς εμπειρία;

Σταθερό και internet.

Έναν μήνα πριν πληρώνει 1/4 παγίου, πλέον όποιας αναπόσβεστης επιδότησης (εάν είχε πάρει).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το συμβόλαιο μου με 100 γραμμή και EON+ στα 45 λήγει τον άλλο μήνα. Εξετάζω το ενδεχόμενο να πάω την σταθερή στην cosmote. Γνωρίζετε πόσο δίνουν την EON+ αν το σταθερό δεν είναι στην nova;

Link to comment
Share on other sites

Όσο βλέπεις στο site.. 25€ και ο πρώτος μήνας δώρο αν είναι νέα σύνδεση 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, paanos said:

Όσο βλέπεις στο site.. 25€ και ο πρώτος μήνας δώρο αν είναι νέα σύνδεση 

Εγώ είμαι ήδη συνδρομητής. Αν τους πω ότι θα το διακόψω δηλαδή δεν κάνουν αντιπροσφορά;

Edited by stonec
Link to comment
Share on other sites

Πλέον όχι, ίσως κάποιους μήνες.Επισης επειδή είναι συνδυαστικό πρέπει πρωτα να διακόψεις (έστω μεταφέροντας το σταθερό θα κοπεί η τηλεόραση) κ μετά να κανεις νέα αίτηση 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, paanos said:

Πλέον όχι, ίσως κάποιους μήνες.Επισης επειδή είναι συνδυαστικό πρέπει πρωτα να διακόψεις (έστω μεταφέροντας το σταθερό θα κοπεί η τηλεόραση) κ μετά να κανεις νέα αίτηση 

Έχεις δίκιο, το επιβεβαίωσα και τηλεφωνικά,  μεταφέροντας το σταθερό θα κοπεί η τηλεόραση όπως λες και εσύ. Και ενώ δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης για την τηλεφωνία, υπάρχει ρήτρα αποχώρησης 120 ευρώ για την ΕΟΝ. 

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορούν να σου κάνουν το πακέτο σκέτο eon για να μη πληρώσεις τη ρήτρα αποχώρησης; 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Αν παλια ήσουν συνδρομητής Wind Vision και ανανέωσες σε EON τότε ισχύει υποχρέωση για σταθερή και ξεχωριστή από τη σταθερή δέσμευση. 

Αν από την αρχή ήσουν σε EON 3play (nova, όχι wind) (EON fiber) τότε δεν πρέπει να έχει διαφορετικό τέλος 

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή ήμουν σε ΕΟΝ 3play. (Ήρθα από τη Vodafone όταν έκοψαν τα αθλητικά).

Τι να πώ; σε δύο διαφορετικούς υπαλλήλους που ρώτησα μου έδωσαν την ίδια απάντηση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μια ερώτηση αν έχει τύχει σε κάποιον.. Ήρθα από cosmote σταθερή σε nova ftth 500, ήρθε ο τεχνικός έφερε και ένα ρουτερ huawei έγινε κ η ενεργοποίηση και όλα κομπλέ.. Είδε οτι έχω συναγερμό στο σπίτι και μου είπε επειδή το ρουτερ έχει μόνο phone1 να πάρω ένα Τ (που να δίνει δύο εξόδους τηλεφώνου) να το βάλω στο ρουτερ και εκεί στη μία να πάει η συσκευή τηλεφώνου μου και στην άλλη ένα καλώδιο τηλεφώνου από το ρουτερ στην κεντρική πρίζα τηλεφώνου του σπιτιού (μια έχει έτσι κ αλλιώς!) έτσι ώστε όταν χτυπάει ο συναγερμός να με καλεί στο κινητό. Το έκανα όπως είπε αλλά κλήση δεν δεχομαι από τον συναγερμό... (εννοείται δεν παρεμβαλεται πουθενά φίλτρο). Καμία ιδέα τι παίζει και πως λύνεται;;; 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι συναγερμοί είναι συνδεδεμένοι στην τηλεφωνική γραμμή πριν την κεντρική πρίζα έτσι ώστε σε περίπτωση που η γραμμή χρησιμοποιείται, να μπορεί να την κόψει για να καλέσει ο συναγερμός. Αν είναι έτσι συνδεδεμένος ο συναγερμός σου θα χρειαστεί ή να τραβήξεις καλώδιο από το router στο συναγερμό ή το καλώδιο που φεύγει από τον συναγερμό στην κεντρική πρίζα να το συνδέσεις στην υποδοχή που έρχεται το χάλκινο καλώδιο του ΟΤΕ. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Και όταν έχεις συναγερμό (το λες στον πάροχο), σου δείχνουν κ δωρεάν UPS για να λειτουργεί το ρουτερ σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.
Βασική προϋπόθεση να έχει και το ΚΑΦΑΟ της εταιρείας UPS αλλιώς είναι άχρηστο.
Στην δική μου περίπτωση, οταν γίνεται διακοπή ρεύματος, το ups δινει ρευμα στο ρουτερ αλλά δεν έχω ουτε ίντερνετ ουτε τηλέφωνο γιατί το καφαο της wind που παίρνω σήμα δεν εχει ups, οπότε όλα νεκρά.


Tapa



Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, coulis said:

Και όταν έχεις συναγερμό (το λες στον πάροχο), σου δείχνουν κ δωρεάν UPS για να λειτουργεί το ρουτερ σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.
Βασική προϋπόθεση να έχει και το ΚΑΦΑΟ της εταιρείας UPS αλλιώς είναι άχρηστο.
Στην δική μου περίπτωση, οταν γίνεται διακοπή ρεύματος, το ups δινει ρευμα στο ρουτερ αλλά δεν έχω ουτε ίντερνετ ουτε τηλέφωνο γιατί το καφαο της wind που παίρνω σήμα δεν εχει ups, οπότε όλα νεκρά.

Tapa

Παλιά το έκανε ο ΟΤΕ με κάτι Lamtech mini UPS, τώρα και αυτός με δυσκολία έως καθόλου, και σου λένε να τα αγοράσεις εάν θέλεις. Πάντως οι συνδέσεις FTTH είναι παθητικές από την πλευρά της καμπίνας, οπότε απλά χρειάζεσαι ρεύμα στις δικές σου συσκευές, σε περίπτωση διακοπής.

@thansof_7έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις μόνο του τον συναγερμό απευθείας στο Phone να δεις εάν δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, δεν το δίνει τώρα. 

Κι εγώ το αγόρασα από Γερμανό, μια και το προηγούμενο είχε καεί. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, minast said:

thansof_7έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις μόνο του τον συναγερμό απευθείας στο Phone να δεις εάν δουλεύει;

Ο συναγερμός προϋπήρχε στο σπίτι και δεν ξέρω πως έχει γίνει η καλωδίωση και η σύνδεση.. Δεν βλέπω κάπου καλώδιο... Πριν που είχα κόσμοτε με το speedport, ένας μάστορας είχε ματισει ένα καλώδιο τηλεφώνου και η μία άκρη ήταν στην πρίζα στον τοίχο και απ την άλλη οι άλλες δύο άκρες πήγαιναν η μία στο dsl και η άλλη στο phone1. Και το σταθερό μου στο phone 2. Τώρα με το ftth και το huawei ρουτερ δεν ξέρω πως θα γίνει με την μια έξοδο phone... Μάλλον δεν γλιτώνω κάποιον μάστορα πάλι!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε την καλωδίωση όπως ήταν στο speedport και κούμπωσε στο Huawei έναν διαχωριστή ταφ (όχι splitter) 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, paanos said:

Ακολούθησε την καλωδίωση όπως ήταν στο speedport και κούμπωσε στο Huawei έναν διαχωριστή ταφ (όχι splitter) 

Ταφ έχω βαλει στο phone και έχω βγάλει δύο εξόδους.. Η μία έχει το σταθερό κ η άλλη πάει στην κεντρική πρίζα τηλεφώνου του σπιτιού... Το huawei ρουτερ δεν έχει έξοδο dsl γιατι κουμπώνει απευθείας επάνω η οπτική ίνα 

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανάψει η λυχνία τηλεφώνου στο ρουτερ; Ενδεχομένως η καλωδίωση να είναι σωστή αλλά να μην έχει ενεργοποιηθεί η τηλεφωνία (συνηθισμένο θέμα για Nova)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paanos said:

Έχει ανάψει η λυχνία τηλεφώνου στο ρουτερ; Ενδεχομένως η καλωδίωση να είναι σωστή αλλά να μην έχει ενεργοποιηθεί η τηλεφωνία (συνηθισμένο θέμα για Nova)

Όχι η τηλεφωνία δουλεύει κανονικά απ την πρώτη στιγμή της ενεργοποίησης. Το tel παραμένει αναμμένο και όταν σηκώνω το ακουστικό αναβοσβήνει! Και η χρήση του σταθερού γίνεται κανονικά στο σπίτι!! 

Link to comment
Share on other sites

Δε μας τα λέει καλά η nova. Πλέον αν θες να πας σε adsl και ζητήσεις router πληρώνεις 22.90 σε 6 άτοκες δόσεις και πρέπει να το επιστρέψεις αν διακόψεις τη σύνδεση. Και πληρώνεις και δεν είναι δικό σου. Αν το επιστρέφεις όντως δεν είμαι σίγουρος γιατί εμένα από κατάστημα nova μου είπαν να μην το επιστρέψω όταν έκανα φορητότητα στη vodafone. 

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...