Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μονο με κλειστο data απο wind θα σταματησει η χρεωση

τελος,ποια data κλειστα και μπουρδες του adroid,για τα ματια του κοσμου την εχει ο ρουφιανος

οι εταιρειες το ξερουν και κανουν παρτυ με τα λεφτα μας

 

Δεν ξέρω ποια ακριβώς είναι η αιτία της χρέωσης, αλλά στο κινητό μου (android 4.2.2), με 2 κάρτες και κλειστά τα data, ουδέποτε χρεώθηκα με το 1 ευρώ. Αντίθετα, μεταφέροντας την κάρτα σε ένα iphone 3gs και σε ένα Nokia 6300, για δοκιμές, χρεώθηκα μερικές φορές .

Link to comment
Share on other sites

Και οταν θελεις data θα καλεις να τα ενεργοποιήσουν; Ταλαιπωρία!!

Αυτό σκέφτομαι και εγώ και δεν τα απενεργοποιώ τελείως. Εξάλλου δε μπορώ να δεχτώ ότι κάποια εφαρμογή από μόνη της ενεργοποιεί τα δεδομένα. Εγώ τουλάχιστον έχω τις ίδιες εφαρμογές εδώ και τέσσερις περίπου μήνες. Πώς δε γινόταν αυτό πριν και γίνεται τώρα. Τη μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω, είναι ότι το μπέρδεμα ίσως να γίνεται με τα log n win. Όταν βέβαια έχω log n win, δε σημαίνει ότι έχω συνέχεια τα δεδομένα ενεργά. Μόνο όταν χρειαστώ κάτι και δεν είμαι συνδεδεμένος σε WiFi. Τότε ενεργοποιώ το internet στο κινητό, κάνω τη δουλειά μου και ξανά κλείνω τα δεδομένα. Μάλιστα, το έχω γράψει και πάλι, έχω και την εφαρμογή internet speed meter και δε μου δείχνει κίνηση δεδομένων τις ημέρες που χρεώθηκα. Εκτός και δεν είναι αξιόπιστη.

Όσο για ανανέωση μέσω PayPal, πριν από λίγο που προσπάθησα να ανανεώσω από την εφαρμογή Android είχε όλα τα ποσά ανανέωσης από 5€-50€ και την επιλογή για δικό μου ποσό. Δεν προχώρησα βέβαια στην ανανέωση, αλλά στις 20/5 που μου τελειώνει το πακέτο των 200 λεπτών θα ανανεώσω και θα γράψω ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε την ενσωματωμένη στο Android επιλογή διακοπής των Data και βάλτε το 3G Watchdog. Εκτός του ότι μετράει την κατανάλωση με ακρίβεια, προγραμματίζεται να κλείνει τα δεδομένα σε όποιο ποσοστό χρήσης θέλουμε.
Link to comment
Share on other sites

Αφήστε την ενσωματωμένη στο Android επιλογή διακοπής των Data και βάλτε το 3G Watchdog. Εκτός του ότι μετράει την κατανάλωση με ακρίβεια, προγραμματίζεται να κλείνει τα δεδομένα σε όποιο ποσοστό χρήσης θέλουμε.

Εγώ τουλάχιστον δεν γράφω για τη stock εφαρμογή, αλλά για αυτή που μάλιστα είναι και επί πληρωμής. Η 3G Watchdog που γράφεις είναι μέσα από το play store; Θα την δω και αυτή γιατί με ενδιαφέρει αυτό που γράφεις, ότι μπορώ να προγραμματίζω το πότε θέλω να κλείνουν τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Και οταν θελεις data θα καλεις να τα ενεργοποιήσουν; Ταλαιπωρία!!

οχι μονο αυτο αλλα σου την λενε και απο πανω τα ξανθα του cc

δυστυχως εγω αλλον ασφαλη τροπο δεν βρηκα,γιατι ολο καποια εφαρμογη ""παρακαμπτει""" την ρυθμιση και ζηταει data

επιτηδες το εχουν κανει οι εταιρειες αυτο το κολπο εκμεταλλευομενες το κενο του android

Εγώ τουλάχιστον δεν γράφω για τη stock εφαρμογή, αλλά για αυτή που μάλιστα είναι και επί πληρωμής. Η 3G Watchdog που γράφεις είναι μέσα από το play store; Θα την δω και αυτή γιατί με ενδιαφέρει αυτό που γράφεις, ότι μπορώ να προγραμματίζω το πότε θέλω να κλείνουν τα δεδομένα.

so what?το ειχα βαλει και αυτο,0 data εδειχνε και χρεωθηκα

αυτοι χανουν τελικα,γιατι εγω κανω την δουλεια μου τωρα με αλλον τροπο αναγκαστικα

και οχι μονο αυτο αλλα ετυχε και αφησε 0 υπολοιπα και μου εκανε και φραγη κλησεων

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Μην λες ανακρίβειες...εγώ τώρα έκανα κανονικά 15 ευρώ ανανέωση μεσώ paypal.

 

αυτό γράφει στο σαιτ: "Μπορείς να επιλέξεις όποιο άλλο ποσό θέλεις, από €5 έως και €10, αρκεί το ποσό να είναι ακέραιο"

 

δεν το δοκίμασα όμως για να δω αν γίνεται παραπάνω...

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

αυτό γράφει στο σαιτ: "Μπορείς να επιλέξεις όποιο άλλο ποσό θέλεις, από €5 έως και €10, αρκεί το ποσό να είναι ακέραιο"

 

δεν το δοκίμασα όμως για να δω αν γίνεται παραπάνω...

 

Δοκίμασα 15 με πήγε στο paypal δοκίμασα 40 μου είπε προσωρινά μη διαθέσιμο, δοκίμασα 30 με πήγε στο paypal

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως εγω αλλον ασφαλη τροπο δεν βρηκα,γιατι ολο καποια εφαρμογη ""παρακαμπτει""" την ρυθμιση και ζηταει data

επιτηδες το εχουν κανει οι εταιρειες αυτο το κολπο εκμεταλλευομενες το κενο του android

 

Αλλαγή (η κατάργηση) του APN και ας ζητάει ότι θέλει η κάθε εφαρμογή...

Μπελάς ρυθμίσεων μεν, αλλά προτιμότερο από τα τηλεφωνήματα στο cc. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προχθές (15/05) πήρα τα 120' προς wind. Πότε ακριβώς τελείωσε;

 

Για το χρηματικό μπόνους λένε τα παιδιά !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τουλάχιστον δεν γράφω για τη stock εφαρμογή, αλλά για αυτή που μάλιστα είναι και επί πληρωμής. Η 3G Watchdog που γράφεις είναι μέσα από το play store; Θα την δω και αυτή γιατί με ενδιαφέρει αυτό που γράφεις, ότι μπορώ να προγραμματίζω το πότε θέλω να κλείνουν τα δεδομένα.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.rgruet.android.g3watchdog

 

Δεν το έχω ψάξει αν μπορείς να το προγραμματίσεις χρονικά πότε να κλείνει, αλλά σίγουρα μπορεί να οριστεί σε τι ποσοστό κατανάλωσης του όγκου που του ορίζεις ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

καλο απογευμα παιδια μηπωσ εχει παρει κανεις μυνημα για το αυριανο bonus??κατι πηρα αλλα καταλαθος το εσβησα απο βιασυνη

αν πηρε κανεις μυνημα απο εσας γιατι στο σαιτ δεν εχει περαστει κατι με λεπτα προς ολους ελεγε αν παρει κανεις

ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για το F2G Lucky Day εννοω παιδια ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Για το χρηματικό μπόνους λένε τα παιδιά !!!

 

Σωστα δεν ξερω γιατί αλλά αυτό καταλαβα μιας και το αλλο με τα λεπτα προς γουιντ ισχυει από π.χ. και ναι δεν εχει διακοπεί ακόμη... :D

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Στις 8/5/14 ανανέωσα χρόνο και αγόρασα πακέτο και το υπόλοιπο ήταν 11,49 ευρώ.

Βλέπω σήμερα τα υπόλοιπα σε όλα τα κινητά της οικογένειας και το δικό μου υπόλοιπο είναι 10,01 ευρώ (!!!)

Τι έγιναν τα 1,48 αφού έχω υπόλοιπα χρόνου από όλες τις κατηγορίες (προς όλους, προς Wind/Q, sms από lognwin) και απείραχτο το 1 GB;

 

Πήρα το 13800 αλλά θυμήθηκα ότι πρέπει να χρεωθώ την κλήση και σταμάτησα....

Link to comment
Share on other sites

Το 13800 είναι δωρεάν, αλλά αφορά σταθερή τηλεφωνία. Κάλεσε 1260 με χρέωση από το κινητό σου

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

Το 13800 είναι δωρεάν, αλλά αφορά σταθερή τηλεφωνία. Κάλεσε 1260 με χρέωση από το κινητό σου

 

αναλογα τον τηλεφωνητή/ια.

Εχει τυχει να καλέσω 13800 για ζήτημα του κινητού μου και ν με εξυπηρετήσουν κανονικά συνδέοντ΄ς με με άλλο τμήμα αυτοι.Εχει τύχει κιόλας να μου πούνε καλέστε 1260.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Το 13800 είναι δωρεάν, αλλά αφορά σταθερή τηλεφωνία. Κάλεσε 1260 με χρέωση από το κινητό σου

 

Τα έγραψα σε συντομία παραπάνω. Εννοούσα ότι η κλήση στο 1260 χρεώνεται.

Link to comment
Share on other sites

τελικα απο Q πηγα σε f2g.καλη η χρεωση ανα δευτερολεπτο αλλα οταν θες να μιλας προς ολους πιο πολλα λεπτα η λυση ειναι μονοδρομος.επισης λογω τον bonus τα λεπτα προς wind/q δεν χρειαζεται να αγορασω εξτρα πακετο οπως στην κιου με λεπτα προς wind/q (δεν χρειαζομαι και παρα πολλα καπου 150).κυριως θελω sms προς wind καπου 450-500 και σιγουρα πανω απο 200 λεπτα προς ολους οποτε νομιζω συν τα lognwin μου βγαινουν καπου 280 λεπτα.δηλαδη θελω το μηνα 7 ευρω για πακετα(200 προς ολους 5 ευρω και 300+300 προς wind/q με 2 ευρω).με κιου θελω περιπου 8 ευρω νομιζω(2 φορες το πακετο των 80 προς ολους και ενα πακετο των 800 sms.νομιζω καλα εκανα.εκτος αν καποιος εχει διαφορετικη αποψη(γιαυτο το εγραψα αλλωστε).
Link to comment
Share on other sites

τελικα απο Q πηγα σε f2g. ... νομιζω καλα εκανα.εκτος αν καποιος εχει διαφορετικη αποψη(γιαυτο το εγραψα αλλωστε).

 

Και βέβαια καλά έκανες, καθένας κινείται ανάλογα με τις ανάγκες του!;)

Link to comment
Share on other sites

τελικα απο Q πηγα σε f2g.καλη η χρεωση ανα δευτερολεπτο αλλα οταν θες να μιλας προς ολους πιο πολλα λεπτα η λυση ειναι μονοδρομος.επισης λογω τον bonus τα λεπτα προς wind/q δεν χρειαζεται να αγορασω εξτρα πακετο οπως στην κιου με λεπτα προς wind/q (δεν χρειαζομαι και παρα πολλα καπου 150).κυριως θελω sms προς wind καπου 450-500 και σιγουρα πανω απο 200 λεπτα προς ολους οποτε νομιζω συν τα lognwin μου βγαινουν καπου 280 λεπτα.δηλαδη θελω το μηνα 7 ευρω για πακετα(200 προς ολους 5 ευρω και 300+300 προς wind/q με 2 ευρω).με κιου θελω περιπου 8 ευρω νομιζω(2 φορες το πακετο των 80 προς ολους και ενα πακετο των 800 sms.νομιζω καλα εκανα.εκτος αν καποιος εχει διαφορετικη αποψη(γιαυτο το εγραψα αλλωστε).

Απλά να ξέρεις οτι τα 200 λεπτά = 66 κλήσεις των 3 λεπτών μαξιμουμ. Εαν μιλησεις 1 λεπτό, θα εχεις υπολοιπο 197 λεπτά, που σημαινει οτι χανεις 2 λεπτα. Επισης, εαν μιλησεις 3,20 λεπτα, δε θα εχεις υπολοιπο 65 κλησεις, αλλά 64.

 

ΥΓ: εαν μιλάς μ.ο. 1 λεπτό, σημαινει οτι 1Χ66 κλησεις = 66 λεπτα ομιλιας με 5 ευρω

Εαν μιλας μ.ο. 2 λεπτα, σημαινει οτι 2Χ66 κλησεις = 132 λεπτα ομιλιας με 5 ευρω.

Στο κιου εχεις 160 λεπτα ομιλιας με 6 ευρω ΣΙΓΟΥΡΑ...

 

ΥΓ-2: η μόνη περιπτωση που συμφερει το 200'/€5 ειναι εαν μιλάς μόνο 2,50-5,50-8,50-11,50 λεπτα κτλ, αλλιως χάνεις συνεχώς λεπτα ομιλιας που τα εχεις πληρωσει. Ειναι μεν μετα το 3λεπτο ανα δευτ. αλλά τρως εξτρα λεπτα απο τα νεα 3 λεπτα καινουριων κλησεων.

Edited by wirelesslover
Link to comment
Share on other sites

Απλά να ξέρεις οτι τα 200 λεπτά = 66 κλήσεις των 3 λεπτών μαξιμουμ. Εαν μιλησεις 1 λεπτό, θα εχεις υπολοιπο 197 λεπτά, που σημαινει οτι χανεις 2 λεπτα. Επισης, εαν μιλησεις 3,20 λεπτα, δε θα εχεις υπολοιπο 65 κλησεις, αλλά 64.

 

ΥΓ: εαν μιλάς μ.ο. 1 λεπτό, σημαινει οτι 1Χ66 κλησεις = 66 λεπτα ομιλιας με 5 ευρω

Εαν μιλας μ.ο. 2 λεπτα, σημαινει οτι 2Χ66 κλησεις = 132 λεπτα ομιλιας με 5 ευρω.

Στο κιου εχεις 160 λεπτα ομιλιας με 6 ευρω ΣΙΓΟΥΡΑ...

 

ναι εχεις δικιο απλα γενικα οι κλησεις προς αριθμους εκτος wind ειναι γενικα διαρκειας ανω δυο η τριων λεπτων,μονολεπτα και λιγοτερο ειναι με αριθμους wind που εχουν ατομα στην οικογενεια.απλα προσθεσα και τα 80 των log n win και μου φανηκε οτι ειναι επαρκη τα 280(βεβαια θα μου πεις δεν ξερεις αν αυριο μεθαυριο αν θα καταργησει τα log n win αλλα στην καρτοκινητη χρονια εχω μαθει να ζω με αυτο το φοβο).γενικα νομιζω οτι καλα εκανα,θα δειξει στην πορεια.

Επισης με βολευει οτι εαν δω οτι η χρηση μου αυτο το μηνα ειναι μικρη στα λεπτα προς ολους και χρειαστω κατι αλλο(mb,sms προς ολους,λεπτα η sms προς wind/q μπορω να αλλαξω το log n win και να παρω κατι αλλο,ενω στην q οτιδηποτε αλλο πρεπει να το αγορασω.

Γενικα η γνωμη μου ειναι η καλυτερη για τα πακετα καρτοκινητης και τα δυο της wind γιαυτο ειμαι σ αυτη την εταιρεια παρα πολλα χρονια και δεν εχω δυσαρεστηθει.

Edited by lyricmyth
Link to comment
Share on other sites

Απλά να ξέρεις οτι τα 200 λεπτά = 66 κλήσεις των 3 λεπτών μαξιμουμ. Εαν μιλησεις 1 λεπτό, θα εχεις υπολοιπο 197 λεπτά, που σημαινει οτι χανεις 2 λεπτα. Επισης, εαν μιλησεις 3,20 λεπτα, δε θα εχεις υπολοιπο 65 κλησεις, αλλά 64.

 

ΥΓ: εαν μιλάς μ.ο. 1 λεπτό, σημαινει οτι 1Χ66 κλησεις = 66 λεπτα ομιλιας με 5 ευρω

Εαν μιλας μ.ο. 2 λεπτα, σημαινει οτι 2Χ66 κλησεις = 132 λεπτα ομιλιας με 5 ευρω.

Στο κιου εχεις 160 λεπτα ομιλιας με 6 ευρω ΣΙΓΟΥΡΑ...

 

ΥΓ-2: η μόνη περιπτωση που συμφερει το 200'/€5 ειναι εαν μιλάς μόνο 2,50-5,50-8,50-11,50 λεπτα κτλ, αλλιως χάνεις συνεχώς λεπτα ομιλιας που τα εχεις πληρωσει. Ειναι μεν μετα το 3λεπτο ανα δευτ. αλλά τρως εξτρα λεπτα απο τα νεα 3 λεπτα καινουριων κλησεων.

 

εχεις δικιο στο ΥΓ2 αλλα δεν ξερω μου φανηκε καλυτερη η ευελιξια των πακετων της f2g.τωρα αν κανω λαθος γυρναω πισω στη λατρεμενη μου Q.γενικα παντα η αναγκες σου αλλαζουν στη ζωη δυστυχως και εισαι σε μια διαρκη αναζητηση της βελτιστης λυσης για σενα.να ναι καλα η φορητοτητες πλεον γιατι παλια,οσοι θυμουνται τα 20 ευρω για νεο πακετο συνδεσης που το σκεφτοσουνα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...