Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως δεν έγινε ποτέ φραγή εισερχομένων.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

να κάνω ίσως μια χαζή ερώτηση.... πως κατάφεραν και δίνουν πραγματικά ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ λεπτά από σταθερά προς σταθερά οι εταιρείες και στα κινητά δεν δίνουν;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω εξειδικευμένη γνώση πάνω σε αυτό το θέμα θα υπέθετα ότι οι υποδομές της κινητής τηλεφωνίας είναι πιο κοστοβόρες και τα τέλη τερματισμού στην κινητή τηλεφωνία είναι πιο ψηλά από τη σταθερή. Να σημειωθεί δε οτι δεν υπάρχουν πραγματικά απεριόριστα λεπτά στα σταθερα,στις συμβάσεις αναφέρεται πάντα πως υπάρχει ορθή χρήση για οικιακούς πελάτες. Αφ'ενός δεν μπορεί να λειτουργήσει κάποιο call center εκεί,αφετέρου δεν μπορεί η χρήση να ξεπερνά λογικά πλαίσια. Νομίζω το οριοθετουν κάπου στα 10000' το μήνα επι μονιμου βάσεως. Για ενα συνηθισμένο σπίτι βέβαια,πρακτικά θεωρείται απεριόριστο. Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτήν την ανακοίνωση https://www.windwholesale.gr/el/web/wind-wholesale/-/new-voice-call-termination-rates-on-wind-mobile-network?redirect=%2Fel%2Fweb%2Fwind-wholesale%2Fhome

τα τέλη τερματισμού για το 2018 (δηλαδή αυτό που πληρώνεις μία εταιρεία για να στείλει την κλήση σε μία άλλη είναι 0,00958 δηλαδή περίπου 1 cents.

με 10 ευρώ μπορεις να τερματίσεις περίπου 1.000 λεπτά . Πραγματικά απεριόριστα σημαίνει 44.640 λεπτά κάθε μήνα οπότε το ρίσκο μπορει να φτάσει μέχρι 458 ευρώ αν κάποιος αφήσει ανοικτή γραμμή.

Σύμφωνα με αυτήν την ανακοίνωση https://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News_new/news_0264.html

τα τέλη τερματισμού στο σταθερό δίκτυο για το 2017 είναι 0,000545

δηλαδή για 44.640 λεπτά τον μήνα =24,32 ευρώ

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

να κάνω ίσως μια χαζή ερώτηση.... πως κατάφεραν και δίνουν πραγματικά ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ λεπτά από σταθερά προς σταθερά οι εταιρείες και στα κινητά δεν δίνουν;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ απορώ πως καταφέρνουν οι ξένες εταιρίες με 10-15€ να δίνουν απεριόριστα σε όλη την ευρώπη ομιλια και sms και εδώ πληρώνουμε 0.25€ το sms.. οκ να το καταλάβω για τα data αλλά γενικά τρώμε μεγάλο δούλεμα... και να χρειάζεται να είσαι πχ φοιτητής για να έχεις σχετικά καλές παροχές τουλάχιστον σε ομιλία. λες και οι υπόλοιποι που δεν είμαστε φοιτητές πρέπει να πληρώνουμε χρυσάφι την ομιλία..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ πως καταφέρνουν οι ξένες εταιρίες με 10-15€ να δίνουν απεριόριστα σε όλη την ευρώπη ομιλια και sms και εδώ πληρώνουμε 0.25€ το sms.. οκ να το καταλάβω για τα data αλλά γενικά τρώμε μεγάλο δούλεμα...

 

Τρώμε πολύ παραμυθα σε αυτήν την χώρα γενικά σε όλους τους τομείς.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω εξειδικευμένη γνώση πάνω σε αυτό το θέμα θα υπέθετα ότι οι υποδομές της κινητής τηλεφωνίας είναι πιο κοστοβόρες και τα τέλη τερματισμού στην κινητή τηλεφωνία είναι πιο ψηλά από τη σταθερή. Να σημειωθεί δε οτι δεν υπάρχουν πραγματικά απεριόριστα λεπτά στα σταθερα,στις συμβάσεις αναφέρεται πάντα πως υπάρχει ορθή χρήση για οικιακούς πελάτες. Αφ'ενός δεν μπορεί να λειτουργήσει κάποιο call center εκεί,αφετέρου δεν μπορεί η χρήση να ξεπερνά λογικά πλαίσια. Νομίζω το οριοθετουν κάπου στα 10000' το μήνα επι μονιμου βάσεως. Για ενα συνηθισμένο σπίτι βέβαια,πρακτικά θεωρείται απεριόριστο.
1500 συνήθως είναι η πολιτική ορθής χρήσης.

 

Η Ελλάδα είναι διαφορετική, εκτός από την τεράστια φορολογία είναι και όλα αυτά τα νησιά που χρειάζονται υποδομές, έτσι το κόστος ανεβαίνει αισθητά (+ οι άδειες που χρειάζονται για μια κεραία, στο εξωτερικό οι νόμοι έχουν εκσυγχρονιστεί με τις νέες τεχνολογίες).

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα σταθερά αναφερόμουν.Παίζει ομως να εχω κάνει όντως λάθος στο όριο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η μάνα μου δεν έχει πακέτο δεδομένων αλλά 2 μέρες τώρα της έχει έρθει μήνυμα ότι την χρέωσαν 1,2ευρω για το προηγούμενο 24ωρο. Πιθανόν να πάτησε καταλάθος τα δεδομένα και να τα δούλεψε χωρίς να το καταλάβει. Από χθες το μεσημέρι είναι σίγουρα κλειστά μιας και το είδα και γω. Περίμενα να μην συνεχίσει αυτή η χρέωση αλλά ξαναέλαβε μήνυμα για χρέωση 1,2ευρω για χθες. Πως να της σταματήσω αυτή την χρέωση κάθε μέρα ;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η μάνα μου δεν έχει πακέτο δεδομένων αλλά 2 μέρες τώρα της έχει έρθει μήνυμα ότι την χρέωσαν 1,2ευρω για το προηγούμενο 24ωρο. Πιθανόν να πάτησε καταλάθος τα δεδομένα και να τα δούλεψε χωρίς να το καταλάβει. Από χθες το μεσημέρι είναι σίγουρα κλειστά μιας και το είδα και γω. Περίμενα να μην συνεχίσει αυτή η χρέωση αλλά ξαναέλαβε μήνυμα για χρέωση 1,2ευρω για χθες. Πως να της σταματήσω αυτή την χρέωση κάθε μέρα ;

Ευχαριστώ!

 

Με τηλεφώνημα στη Wind και κόβουν τελείως την πρόσβαση στο internet στο συγκεκριμένο αριθμό. Αν το χρειαστείς ποτέ, πάλι τηλεφωνικά ενεργοποιείς εκ νέου την πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η μάνα μου δεν έχει πακέτο δεδομένων αλλά 2 μέρες τώρα της έχει έρθει μήνυμα ότι την χρέωσαν 1,2ευρω για το προηγούμενο 24ωρο. Πιθανόν να πάτησε καταλάθος τα δεδομένα και να τα δούλεψε χωρίς να το καταλάβει. Από χθες το μεσημέρι είναι σίγουρα κλειστά μιας και το είδα και γω. Περίμενα να μην συνεχίσει αυτή η χρέωση αλλά ξαναέλαβε μήνυμα για χρέωση 1,2ευρω για χθες. Πως να της σταματήσω αυτή την χρέωση κάθε μέρα ;

Ευχαριστώ!

 

Άμα δεν χρησιμοποιεί δεδομενα πάρε τηλέφωνο και ζητά να κάνουν φραγή δεδομένων. Έτσι έκανα στο νούμερο του πατέρα μου και ησύχασα .

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω διαιρείς με 1.12 και βλέπεις τι σου μένει. Αν 12% είναι τα τέλη κινητής τηλεφωνίας....
OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

Με ανανέωση 20€, πόσα € μένουν στην κάρτα;

 

Νομίζω διαιρείς με 1.12 και βλέπεις τι σου μένει. Αν 12% είναι τα τέλη κινητής τηλεφωνίας....

 

Έτσι είναι. 20/1,12=17,86€.

Link to comment
Share on other sites

Eπεκταση υπολοιπου πως κανουμε στην wind?

 

Οκ το βγηκα https://www.wind.gr/gr/f2g/upiresies/wind-sos-recharge-/?accept=1&refer=https%253A%252F%252Fwww.google.gr%252F

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσε και το τέλος ανανέωσης 0,30

 

Κοίτα ρε συ που δεν το έχουν βάλει ακόμα στην Q και δεν πάει το μυαλό! :O

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έτσι είναι. 20/1,12=17,86€.

 

20/1,12 - 0,30 = 17,56€. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Το τέλος 0,30 εφαρμόζεται σε όλες τις ανανεωσεις;

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το τέλος 0,30 εφαρμόζεται σε όλες τις ανανεωσεις;

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Σωστά, εφαρμόζεται σε όλες.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ρε συ που δεν το έχουν βάλει ακόμα στην Q και δεν πάει το μυαλό! :O

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

20/1,12 - 0,30 = 17,56€. :cool:

 

Αν εννοείς ότι δεν έχει η q το τέλος ανανέωσης των 0,30 λεπτών, κάνεις λάθος. Εμένα στην q μου τα αφαιρεί τα 0,30 λεπτά μετά από κάθε ανανέωση.

Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

εμενα στην online ανανεωση οχι. Στους 16ψηφιους κωδικους (μηχανακια) και στα καταστηματα (λογικα) τα κοβει.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, εφαρμόζεται σε όλες.

 

Δεν νομίζω να υπάρχει -0.30€ στην online ανανέωση

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Για θέματα παρακράτησης 30 λεπτών, σας παραπέμπω εκεί που τα ψάχναμε τον καιρό που πρωτοεφαρμόστηκε.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=466698

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...