Jump to content

Sony Ericsson K550


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Wirelessly posted (Nokia6101/2.0 (04.10) Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Μήπως γνωρίζει κανείς τι είναι η "ενημέρωση συχνότητας"; Όταν ακούω ράδιο διακόπτεται μερικές φορές το σήμα και μου εμφανίζει τη παραπάνω λειτουργία. Πατάω "άκυρο" και τις περισσότερες φορές επανέρχεται αμέσως. Άλλες πάλι πρέπει να το πατήσω 2-3 φορές για να επανέλθει στη σωστή συχνότητα. Είναι κάποια λειτουργία του τηλεφώνου που πιθανόν να αγνοώ; :confused:

Σας ευχαριστώ πολύ και να ευχηθώ σε όλα τα μέλη του myphone χρόνια πολλά και καλή χρονιά! :D ;)

Μπορεις να το απενεργοποιησεις.το κανει αυτο οταν εχεις τσεκαρισμενο το rds(πληροφοριες σταθμου)

ειναι οντως πολυ σπαστικο.:)

 

To AF na apenergopoihseis. Einai h leitourgeia pou briskei enallaktikes suxnothtes se ka8e stathmo

;-)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 420
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Wirelessly posted (Nokia6101/2.0 (04.10) Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

 

 

To AF na apenergopoihseis. Einai h leitourgeia pou briskei enallaktikes suxnothtes se ka8e stathmo

 

Ok thanks! :D ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:DMeletao auto to kinito(sony ericsson k550i) edo k 2 meres..vasika dn xreiasthke parapanw! gt auth i suskeuh m afhse afwnh...einai aplh, leitourgikh, adikatastaths tou k750 k pano ap'ola? fthnh!

:Odn 8elo n to diafhmhso san kinito alla kata thn gnomh m einai ena kinito p dn xreiazete deuterh skepsh gia n to pareis...:) g perissoteres plhrofories episkeu8eite ta: http://www.sonyericsson.com,http://www.myphone.gr/devices/preview-276.htm

Link to comment
Share on other sites

Troubleshooting! :) Καμιά φορά -σπάνια βέβαια- όταν δέχομαι κλήση προσπαθώ να το ανοίξω και κολλάει και δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί η κλήση. Επιπλέον, 1-2 φορές μου έχει τύχει εκεί που μιλάω να μην ακούω από το ακουστικό και να συνεχίζει παρόλα αυτά η κλήση και ο συνομιλητής μου να με ακούει κανονικά. :confused:

Παίζει προμπλέμ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Μια πρωτη ερωτηση καθως μολις προχτες πηρα το κινητο αυτο. Διαβασα ολα τα μηνυματα εδω πρωτα και δε βρηκα απαντηση.

Θελοντας να απενεργοποιησω τη φορτιση μεσω usb παω στο κρυφο μενου και το απενεργοποιω αλλα οταν το συνδεω δειχνει την μπαταρια να φορτιζει. Εχει κανεις αλλος αυτο το προβλημα?

Το θεμα ειναι οτι δε θελω να φορτιζει οταν συνδεω το καλωδιο και επειδη θελω να βαλω μεσ πραματακια αυτη τη στιγμη δεν μπορω να το κανω μιας και θελω η μπαταρια να αποφορτιστει 1-2 φορες τουλαχιστον τελειως.

Και μια αλλη ερωτηση:Τι bluetooth να χρησιμοποιησω για τον υπολογιστη ωστε να περναω τα πραματα μου μιας και το καλωδιο δεν το βλεπω να το ξαναχρησιμοποιω και

μια γενικοτερη ερωτηση για να δεχομαι κλησεις μεσω bluetooth θα πρεπει αναγκαστικα να εχω ενεργοποιημενο το bluetooth της συσκευης μου. Ετσι ομως δε πεφτει η μπαταρια πιο γρηγορα?Αξιζει ή να μεινω στο handsfree?

ΣΑς ευχαριστω για οποιες απαντησεις μου δωσετε και συγγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Θελοντας να απενεργοποιησω τη φορτιση μεσω usb παω στο κρυφο μενου και το απενεργοποιω αλλα οταν το συνδεω δειχνει την μπαταρια να φορτιζει. Εχει κανεις αλλος αυτο το προβλημα?

Το θεμα ειναι οτι δε θελω να φορτιζει οταν συνδεω το καλωδιο και επειδη θελω να βαλω μεσ πραματακια αυτη τη στιγμη δεν μπορω να το κανω μιας και θελω η μπαταρια να αποφορτιστει 1-2 φορες τουλαχιστον τελειως.

 

Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος να απενεργοποιείς τη φόρτιση μέσω του καλωδίου usb, επειδή ουσιαστικά στο τροφοδοτεί για να μη μείνει από μπαταρία την ώρα της μεταφοράς δεδομένων. Επιπλέον μπορείς, απλά, να μη το φορτίσεις για 1-2 μέρες έτσι ώστε να επιδιώξεις την αποφόρτισή του. Δεν είναι όμως απαρείτητο να γίνουν τα παραπάνω. Εγώ στο δικό μου πέρναγα δεδομένα με φουλ μπαταρία.

 

Και μια αλλη ερωτηση:Τι bluetooth να χρησιμοποιησω για τον υπολογιστη ωστε να περναω τα πραματα μου μιας και το καλωδιο δεν το βλεπω να το ξαναχρησιμοποιω

 

Ένα απλό usb bluetooth stick από το ΠΛΑΙΣΙΟ σαν κι αυτό που χρησημοποιώ, είναι υπέρ-αρκετό. Όμως η συμβουλή μου εδώ είναι να παραμείνεις στο καλώδιο, γιατί αν δοκιμάσεις και τα 2, θα διαπιστώσεις πως το καλώδιο είναι μακράν πιο γρήγορο κατά τη μεταφορά δεδομένων.

 

και μια γενικοτερη ερωτηση για να δεχομαι κλησεις μεσω bluetooth θα πρεπει αναγκαστικα να εχω ενεργοποιημενο το bluetooth της συσκευης μου. Ετσι ομως δε πεφτει η μπαταρια πιο γρηγορα?Αξιζει ή να μεινω στο handsfree?

 

Πρέπει να είναι ενεργό, αλλά όχι φανερό. Δηλαδή: Μενού - Ρυθμίσεις - Συνδεσιμότητα - Bluetooth - Ανιχνεύσιμο - Όχι. Έτσι, δεν θα είναι εκτεθειμένο, αλλά θα "διαβάζει" μόνο το δικό σου bluetooth ακουστικό. Αν οδηγείς είναι πολύ καλύτερο και ασφαλέστερο να χρησιμοποιείς ασύρματο ακουστικό και όχι ενσύρματο handsfree.

Ότι άλλη απορία έχεις, εδώ είμαστε! :) :p

Link to comment
Share on other sites

Κάνω εδώ μια αναφορά στο προ-τελευταίο μου Post σχετικά με κάποιο τεχνικό πρόβλημα που αντιμετώπιζα με κάποιες λειτουργίες του k550im. Η λύση δόθηκε με μια απλή αναβάθμιση στο πλησιέστερο sony ericsson service της περιοχής μου. ;)
Link to comment
Share on other sites

Teitzi σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σου και θα θελα αν μπορεις να μου λυσεις αλλες 3 αποριες:

1. Σε ο,τι αφορα το usb οταν το συνδεω με τον υπολογιστη και μου εμφανιζει και καλα 2 σκληρους-εναν για τη μνημη τηλεφωνου και ενα για το memory stick-, στο σκληρο της μνημης τηλεφωνου δεν εμφανιζεται τιποτα στα περιεχομενα.Να υποθεσω οτι με το καλωδιο απλως δεν μπορω να μεταφερω αρχεια απο τη μνημη τηλεφωνου του κινητου στον υπολογιστη?

2.Ειπες οτι εκανες αναβαθμιση του κινητου σου. Η εκδοση μου ειναι η R6BC002. Ειναι η τελευταια αναβαθμιση μηπως ξερεις?

3.Τελικα στο δικο σου κινητο με απενεργοποιημενη τη φορτιση μεσω usb, οταν το τοποθετεις στον υπολογιστη φορτιζει ή οχι?

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις προηγουμενες απαντησεις και ελπιζω σε νεες!!!:)

Link to comment
Share on other sites

1. Σε ο,τι αφορα το usb οταν το συνδεω με τον υπολογιστη και μου εμφανιζει και καλα 2 σκληρους-εναν για τη μνημη τηλεφωνου και ενα για το memory stick-, στο σκληρο της μνημης τηλεφωνου δεν εμφανιζεται τιποτα στα περιεχομενα.Να υποθεσω οτι με το καλωδιο απλως δεν μπορω να μεταφερω αρχεια απο τη μνημη τηλεφωνου του κινητου στον υπολογιστη?

 

Μπορείς να μεταφέρεις αρχεία και από τις 2 μνήμες από και προς τον υπολογιστή σου. Με μια απλή αντιγραφή-επικόλληση από/προς τον φάκελο που περιέχει τα αρχεία που θες.

 

2.Ειπες οτι εκανες αναβαθμιση του κινητου σου. Η εκδοση μου ειναι η R6BC002. Ειναι η τελευταια αναβαθμιση μηπως ξερεις?

 

Δυστυχώς αυτό δεν το γνωρίζω. Όταν το πήγα στο κατάστημα της ericsson, το συνέδεσαν με έναν υπολογιστή και μέσω αυτού είδαν την έκδοση του λογισμικού που είχα. Πάντως αν έχεις χρόνο, πετάξου σε ένα κατάστημα sony ericsson service point για να το τσεκάρεις.

info: 801-11-810-810 ή 210-8991919

 

3.Τελικα στο δικο σου κινητο με απενεργοποιημενη τη φορτιση μεσω usb, οταν το τοποθετεις στον υπολογιστη φορτιζει ή οχι?

 

Τη συγκεκριμένη ρύθμιση δεν την έχω πειράξει καθόλου γιατί ουσιαστικά δε με απασχολεί και μάλιστα όπως σου είπα και πιο πριν τη βρίσκω και ιδιαίτερα χρήσιμη. Η συμβουλή μου; Επανέφερε το μέσω του μενού στη φόρτιση μέσω usb.

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις προηγουμενες απαντησεις και ελπιζω σε νεες!!!:)

 

Τίποτα! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είδα στο expansys ότι το κινητακι παίρνει μέχρι 1 Gb Memory Stick Micro , δε παίρνει παραπάνω ???

 

Έχω δει μέχρι και 2Gb. Αλλά πιθανόν να υπάρχουν και μεγαλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει μέχρι και 2Gb. Αλλά πιθανόν να υπάρχουν και μεγαλύτερες.

 

thanks για την απάντηση

 

στο site της sony ericsson λέει ότι υποστηρίζει μέχρι 2 gb αλλά σε πολλά άλλα site λέει μέχρι 1 Gb

 

εσύ τη κάρτα έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

thanks για την απάντηση

 

στο site της sony ericsson λέει ότι υποστηρίζει μέχρι 2 gb αλλά σε πολλά άλλα site λέει μέχρι 1 Gb

 

εσύ τη κάρτα έχεις ?

 

Άσε με εμένα! :rolleyes: Έχω μια 256 από το w300 της μητέρας μου! :p :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Θέλω να ρωτήσω αν μπορω να ακουσω ραδιοφωνο ΧΩΡΙΣ ακουστικά κατ'ευθειαν απο το ηχειο του κινητου οπως και στα ΜΡ3. Καποιο κολπο πρεπει να υπάρχει. Πολλες φορες ξεχναω τα ακουστικα και θα ήταν πολυ πρακτικό ή ανοιχτή ακροαση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Θέλω να ρωτήσω αν μπορω να ακουσω ραδιοφωνο ΧΩΡΙΣ ακουστικά κατ'ευθειαν απο το ηχειο του κινητου οπως και στα ΜΡ3. Καποιο κολπο πρεπει να υπάρχει. Πολλες φορες ξεχναω τα ακουστικα και θα ήταν πολυ πρακτικό ή ανοιχτή ακροαση.

 

Όχι, το συγκεκριμένο δε γίνεται γιατί στη προκειμένη τα ακουστικά λειτουργούν ως κεραία & γείωση. Μόνο ΜΡ3 μπορείς να ακούσεις από το ηχείο της συσκευής χωρίς να συνδέσεις τα ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ρε παιδες μπορει καποιος να μου στειλει ενα firmware update του κιν με ελληνικα, οχι imode, για να το ξεκλειδωσω κ να περασω κανα παιχνιδι για την μικρη?

μονο το αρχειο θελω, πως κ τι θα τα βρω...

thanks

Link to comment
Share on other sites

Χε χε χε..

το βρηκα το κινητάκι στα MEDIAMARKT 149 EURO..

Υπάρχει πουθενά φθηνότερα ή να τρέξω να το τσιμπήσω;:)

Αμα δεν ειναι i-mode πηγαινε και αγορασε'το :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι.Το πηρε ενας φιλος μου.Το ειχα εγω και του αρεσε.Μονο που το δικο μου ειναι αι-....Που θα μπυ παει.Σε 3 μηνες ληγει η εγγυηση.ΘΑ ΤΟ ΞΗΛΩΣΩ!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι.Το πηρε ενας φιλος μου.Το ειχα εγω και του αρεσε.Μονο που το δικο μου ειναι αι-....Που θα μπυ παει.Σε 3 μηνες ληγει η εγγυηση.ΘΑ ΤΟ ΞΗΛΩΣΩ!!!!

 

Ξήλωσε το αλύπητα και από τώρα!!!!!!!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα το Δεκέμβρη και είναι i-mode. Έχω τις εξής 3 ερωτήσεις: :happy:

  1. Αν "ξηλώσω" το λογισμικό λήγει η εγγύηση;
  2. Πού μπορώ να κάνω αυτή τη μετατροπή;
  3. Πόσο περίπου θα μου κοστίσει;
  4. Θα υπάρξουν δυσλειτουργίες από αυτή τη μετατροπή;
    Σας ευχαριστώ για τη συμβουλή σας. ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα το Δεκέμβρη και είναι i-mode. Έχω τις εξής 3 ερωτήσεις: :happy:

  1. Αν "ξηλώσω" το λογισμικό λήγει η εγγύηση;
  2. Πού μπορώ να κάνω αυτή τη μετατροπή;
  3. Πόσο περίπου θα μου κοστίσει;
  4. Θα υπάρξουν δυσλειτουργίες από αυτή τη μετατροπή;
    Σας ευχαριστώ για τη συμβουλή σας. ;)

Ναι η εγγυηση παυει να ισχυει.αυτη την μετατροπη μπορεις να την κανεις στο 9volto.gr που τα παιδια εκει κανουν εξαιρετικη δουλεια.το κοστος παραπανω απο 30 ευρο μαζι με update δεν νομιζω να σου παει,αλλα αξιζει τον κοπο..γιατι μετα μπορεις να βαλεις οτι παιχνιδι θελεις.

καμια απολυτως δυσλειτουργια δεν θα υπαρξει.αντιθετως θα γινει και ποιο σταθερο το κινητο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι η εγγυηση παυει να ισχυει.αυτη την μετατροπη μπορεις να την κανεις στο 9volto.gr που τα παιδια εκει κανουν εξαιρετικη δουλεια.το κοστος παραπανω απο 30 ευρο μαζι με update δεν νομιζω να σου παει,αλλα αξιζει τον κοπο..γιατι μετα μπορεις να βαλεις οτι παιχνιδι θελεις.

καμια απολυτως δυσλειτουργια δεν θα υπαρξει.αντιθετως θα γινει και ποιο σταθερο το κινητο.:)

 

Άντε πάλι... Εντάξει, πες του το ότι πρέπει να πληρώσει για να κάνει debranding αλλά πες του ότι μπορεί να το κάνει και μόνος. Μπορεί να το κάνει και μόνος του αλλά μπορεί να υπάρξουν προβλήματα άμα δεν ξέρει τι θα κάνει. Απλά να το λες και άπο την μια πλευρά και από την άλλη.;)

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι... Εντάξει, πες του το ότι πρέπει να πληρώσει για να κάνει debranding αλλά πες του ότι μπορεί να το κάνει και μόνος. Μπορεί να το κάνει και μόνος του αλλά μπορεί να υπάρξουν προβλήματα άμα δεν ξέρει τι θα κάνει. Απλά να το λες και άπο την μια πλευρά και από την άλλη.;)

 

Ποια είναι η διαδικασία δηλαδή; :O

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι... Εντάξει, πες του το ότι πρέπει να πληρώσει για να κάνει debranding αλλά πες του ότι μπορεί να το κάνει και μόνος. Μπορεί να το κάνει και μόνος του αλλά μπορεί να υπάρξουν προβλήματα άμα δεν ξέρει τι θα κάνει. Απλά να το λες και άπο την μια πλευρά και από την άλλη.;)

Αφου εισαι σιγουρος για αυτο που λες..γιατι δεν του λες ολη την διαδικασια.

εγω προτεινω τον 100% σιγουρο τροπο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K550

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...