Jump to content

Sony Ericsson K810


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μια χαρα ειναι ακομα κι αν καποιος εχει βαρεθει το 800 του αισθητικα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μια χαρα ειναι ακομα κι αν καποιος εχει βαρεθει το 800 του αισθητικα.

 

Ο σκοπός της κυκλοφορίας του Κ810 δεν είναι να εξυπηρετήσει τους χρήστες του προκατόχου του,αλλά να κάνει όσους δεν αγόρασαν το Κ800 να προτιμήσουν την πανομοιότυπη συσκευή της Sony Ericsson.

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός της κυκλοφορίας του Κ810 δεν είναι να εξυπηρετήσει τους χρήστες του προκατόχου του,αλλά να κάνει όσους δεν αγόρασαν το Κ800 να προτιμήσουν την πανομοιότυπη συσκευή της Sony Ericsson.

 

τι μου λες τωρα,οι περισσοτεροι κατοχοι του K-800 θα το παρουν και θα το δεις αυτο,αλλος ο σκοπος που βγηκε κι αλλο αυτο που θα γινει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

τι μου λες τωρα,οι περισσοτεροι κατοχοι του K-800 θα το παρουν και θα το δεις αυτο,αλλος ο σκοπος που βγηκε κι αλλο αυτο που θα γινει.

 

Δε νομίζω πως θα συμβεί κάτι τέτοιο.

Οι κάτοχοι του Κ800 δεν έχουν ανάγκη από ένα κινητό τηλέφωνο με διαφορετικό σχεδιασμό,αλλά ανάλογες δυνατότητες.Ακόμα,δεν πρόκειται να αλλάξουν τόσο σύντομα τη συσκευή τους.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως θα συμβεί κάτι τέτοιο.

Οι κάτοχοι του Κ800 δεν έχουν ανάγκη από ένα κινητό τηλέφωνο με διαφορετικό σχεδιασμό,αλλά ανάλογες δυνατότητες.Ακόμα,δεν πρόκειται να αλλάξουν τόσο σύντομα τη συσκευή τους.

 

αυτο πιστευεις εσυ,ομως θα το δουμε αυτο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

τι μου λες τωρα,οι περισσοτεροι κατοχοι του K-800 θα το παρουν και θα το δεις αυτο,αλλος ο σκοπος που βγηκε κι αλλο αυτο που θα γινει.

Προφανώς δεν ξέρουν γιατί το αγοράζουν.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ με denior.

Link to comment
Share on other sites

καπως ετσι φιλε μου αν και δεν ειναι και λιγες οι φορες που παιρνουμε κατι κι εμεις και ειναι σχεδον ομοιο με το προηγουμενο κινητο ας πουμε που ειχαμε.αυτη την αναλυση του βιντεο να αλλαζαν ολα θα ηταν καλυτερα,απο καμερα ειναι μια χαρα,παραμενει το πρωτο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...βλέπω το 9volto να προσφέρει αναβάθμιση Κ800 σε Κ810 αφού περίπου τα ίδια είναι. Κρίμα και περίμενα αισθητήρα 5ΜΡ. Με το βίντεο όμως υπήρξε καμιά βελτίωση ή τίποτα;
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει ακουστει κατι ακομα για το βιντεο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην το διατυμπανίζουνε μάλλον για μια από τα ίδια πρόκειται. Για το βίντεο μιλάω.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Για να μην το διατυμπανίζουνε μάλλον για μια από τα ίδια πρόκειται. Για το βίντεο μιλάω.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω.;)

Από την άλλη όμως όποιος έχει το Κ800 δεν θα πάει στο Κ810 αλλά στο Κ850 (Sofia) και εκεί σίγουρα θα υπάρξουν βελτιωτικές αλλαγές στο θέμα video.:)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

sorry gia to off-topic...alla poio enai to k850????

 

http://forum.donanimhaber.com/m_8759799/tm.htm

Link to comment
Share on other sites

sorry gia to off-topic...alla poio enai to k850????

 

Ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί κάτι...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να έχει καλύτερη υλοποίηση στον τηλεφωνικό κατάλογο από το Κ800. Ήταν το χαρακτηριστικό που με απέτρεψε να το επιλέξω για επαγγελματική χρήση...
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να έχει καλύτερη υλοποίηση στον τηλεφωνικό κατάλογο από το Κ800. Ήταν το χαρακτηριστικό που με απέτρεψε να το επιλέξω για επαγγελματική χρήση...

 

Είχες τις καταχωρήσεις σου με ελληνικά και μικρά γράμματα ε?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Είχες τις καταχωρήσεις σου με ελληνικά και μικρά γράμματα ε?
Δεν είναι μόνον αυτό. Συνολικά τα προβλήματα της υλοποίησης του τηλ. καταλόγου είναι τα εξής:

  • Τα αρχικά γράμματα των επαφών που είναι όμοια στα Ελληνικά και στα Αγγλικά δεν εμφανίζονται μαζί
  • Για κάθε επαφή εμφανίζονται μόνον 15 περίπου χαρακτήρες στην οθόνη και μετά το όνομα κόβεται
  • Δεν μπορείς να καταχωρήσεις πχ 3 κινητά και 2 τηλ γραφείου. Πρέπει κάθε αριθμός να έχει ξεχωριστό χαρακτηρισμό.
  • Δεν μπορείς να προσθέσεις πάνω από 1 σημείωση, ενώ και αυτή η μία χωράει περίπου 50 χαρακτήρες μόνον.
  • Η αναζήτηση δεν δέχεται πάνω από 1 χαρακτήρα
  • Η αποθήκευση μιας επαφής με μικρά γράμματα είναι πραγματική Οδύσσεια, ιδιώς με το τελικό "ς"

 

Φυσικά και το ημερολόγιο είναι πλήρης αποτυχία... Πολύ μακριά από κινητό για επαγγελματίες :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνον αυτό. Συνολικά τα προβλήματα της υλοποίησης του τηλ. καταλόγου είναι τα εξής:
  • Τα αρχικά γράμματα των επαφών που είναι όμοια στα Ελληνικά και στα Αγγλικά δεν εμφανίζονται μαζί
  • Για κάθε επαφή εμφανίζονται μόνον 15 περίπου χαρακτήρες στην οθόνη και μετά το όνομα κόβεται
  • Δεν μπορείς να καταχωρήσεις πχ 3 κινητά και 2 τηλ γραφείου. Πρέπει κάθε αριθμός να έχει ξεχωριστό χαρακτηρισμό.
  • Δεν μπορείς να προσθέσεις πάνω από 1 σημείωση, ενώ και αυτή η μία χωράει περίπου 50 χαρακτήρες μόνον.
  • Η αναζήτηση δεν δέχεται πάνω από 1 χαρακτήρα
  • Η αποθήκευση μιας επαφής με μικρά γράμματα είναι πραγματική Οδύσσεια, ιδιώς με το τελικό "ς"

Φυσικά και το ημερολόγιο είναι πλήρης αποτυχία... Πολύ μακριά από κινητό για επαγγελματίες :(

 

1. Δεν το θεωρώ πρόβλημα.Είναι φυσιολογικό κατά τη γνώμη μου.

Πατώντας συνεχόμενα δίεση άλλωστε νομίζω μπορείς να αλλάξεις τη γλώσσα αναζήτησης του τηλ.καταλόγου σε αγγλικά και να βρείς επαφές γραμμένες με λατινικούς χαρακτήρες.

 

2. Ε, 15 χαρακτήρες είναι αρκετοί συνήθως για να καταλάβεις για ποιόν πρόκειται.Τεσπα, θα ήθελες μικρότερους χαρακτήρες δηλαδή(η εμφάνιση μιας επαφής ανα σελίδα?)

 

3. Γι αυτό έχεις δίκιο.Είναι μείον.

 

4. Μια σημείωση 50 χαρακτήρων είναι συνήθως αρκετή.Δεν είναι κακό όμως να ζητάς περισσότερα.:)

 

5. Αυτό μόνο αν έχεις τους χαρακτήρες με μικρά ελληνικά.Εγώ με λατινικούς χαρακτήρες(τα έχω όλα τα ονόματα περασμένα χρόνια τώρα στο outlook με λατινικά)δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

6. Αφού υπάρχει και το t9:worry::confused:

 

Το ημερολόγιο είναι εντελώς υποτυπώδες, συμφωνώ, αλλά ο τηλ. κατάλογος είναι αρκετός για τους περισσότερους

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, με 15 χαρακτήρες πάντοτε το επώνυμο φαίνεται αλλά το όνομα κόβεται και όταν υπάρχουν αρκετές επαφές με το ίδιο επίθετο, πρέπει να υποθέσεις σε ποιόν ανήκει η καταχώρηση.

 

Στις σημειώσεις πολλές φορές καταχωρώ τραπεζικούς λογαριασμούς, διάφορα στοιχεία πελατών κλπ. Οι 50 χαρακτήρες δεν μου φτάνουν ούτε για τα στοιχειώδη.

 

Αρκετές φορές εκτυπών τα στοιχεία των επαφών από το Outlook. Σίγουρα το να γράφονται με "greeklish" δεν είναι λύση φίλε μου :(.

 

Το Τ9 είναι σχεδόν άχρηστο για να γράψεις μια επαφή. Ιδίως το "ς" ως σύμβολο είναι απαράδεκτη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, με 15 χαρακτήρες πάντοτε το επώνυμο φαίνεται αλλά το όνομα κόβεται και όταν υπάρχουν αρκετές επαφές με το ίδιο επίθετο, πρέπει να υποθέσεις σε ποιόν ανήκει η καταχώρηση.

 

Σωστός.

 

Στις σημειώσεις πολλές φορές καταχωρώ τραπεζικούς λογαριασμούς, διάφορα στοιχεία πελατών κλπ. Οι 50 χαρακτήρες δεν μου φτάνουν ούτε για τα στοιχειώδη.

 

Δεκτό, αλλά και πολύ εξειδικευμένο αυτό που λές.

 

Αρκετές φορές εκτυπών τα στοιχεία των επαφών από το Outlook.

Αυτό δεν εμποδίζεται αν οι επαφές είναι με greeklish:p

Με greeklish έχω τις επαφές όχι για άλλο λόγο, αλλά μόνο και μόνο για να γλυτώνω από τις ιδιοτροπίες του κάθε κατασκευαστή;)

 

Το Τ9 είναι σχεδόν άχρηστο για να γράψεις μια επαφή. Ιδίως το "ς" ως σύμβολο είναι απαράδεκτη λύση.

Δεν χάθηκε ο κόσμος να κάνεις 2 κλικ πάραπάνω για το "ς"

Μια φορά την γράφεις την επαφή.

Το t9 όντως άχρηστο ιδίως για τα επίθετα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι τα εργονομικά μειονεκτήματα του k800 ήταν το μέγεθος και το κακό πληκτρολόγιο του. Από λογισμικά προβλήματα έχει πολλά όπως το θέμα των επαφών που προαναφέρθηκε, το κακό εώς ανύπαρκτο Τ9 και το bug να μην εμφανίζει τις νέες λέξεις που έχεις αποθηκεύσει σε αυτό. Για το video δεν ξέρω διότι δεν το χρησιμοποιώ.

 

Πιστεύω ότι θα είμαι από τους πρώτους που θα πάρουν το k810 κυρίως για το μέγεθος και τα πιο εργονομικά κουμπιά του.

Είπαμε του κώ..ου μας να μαγειρέψει, σκ...α μας έφτιαξε.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κι εγώ το περιμένω να κυκλοφορήσει με πολύ ενδιαφέρον. Αν όμως οι αλλαγές είναι μόνον αισθητικές τότε δεν πρόκειται να το αγοράσω. Στα μεγάλα μείον συμπληρώνω την ανυπαρξία ηχητικών προφίλ και το ότι οι πλήρεις δυνατότητες του video player αξιοποιούνται μόνον μέσω της κύριας εφαρμογής κι όχι με απλό άνοιγμα του αρχείου βίντεο. Δηλαδή αλλιώς παίζει ένα βίντεο αν το ανοίξεις μέσω του video player και αλλιώς αν το ανοίξεις με απλή επιλογή-άνοιγμα από τον file manager. Φυσικά όλα αυτά ισχύουν για το Κ800. Άντε να δούμε τι θα έχει το Κ810 :worry:
Link to comment
Share on other sites

Άπ' ότι βρήκα στο esato, λένε ότι το τελικό software του Κ800 θα είναι το R1KA022 το οποίο θα είναι και το αρχικό του Κ810. Άρα μάλλον μιλάμε για κατάσταση με παρόμοια λειτουργικά, που το πιθανότερο όλων θα είναι, να μπορείς να παίζεις στο στιλ Κ750 - W800. Ίσως και ευκολότερα! Για να δούμε. Πάντως η SE ακόμα δεν έχει δώσει την JC002. Μήπως θα δώσει την ΚΑ022 γύρω στον Μάρτη σαν τελική, παρουσιάζοντας και το Κ810 ταυτόχρονα?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν μου τρέχουν και τα σάλια... Η SE έχει αποφασίσει να χρησιμοποιήσει κάποιες συγκεκριμένες υλοποιήσεις στο μενού και το λειτουργικό της που κατά κύριο λόγο είναι αυτό που λέμε χαρακτηριστικό της εταιρείας. Αυτά που ανέφερα πιο πάνω το βλέπω πολύ χλωμό να αλλάζουν με το Κ810. Είναι η τρίτη γενιά μετά τα Κ750, Κ800 και τίποτα καινούργιο δεν βλέπουμε. Τουλάχιστον το Κ750 ήταν πραγματικά κάτι νέο στην αγορά.

 

Από μούρη είναι πολύ καλό. Από μέσα μια απ' τα ίδια το βλέπω :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K810

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...