Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως η αχχίλεια πτέρνα του 7110 ήταν το πορτάκι, αλλά μετά από πολύ μελέτη και υπομονή βρήκα το ''κουμπί του''το επισκεύασα και είναι άψογο.Επίσης δεν περίμενα αυτή η συσκευή να μην υποστηρίζει Ε GSM πράγμα που έκανε το 8210 που παρουσιάστηκε την ίδια περίπου χρονική περίοδο.

 

Μονος σου εφτιαξες το πορτακι? πως φιλαρακι?

 

Πάντως και να το φτιαξεις μετα απο λιγο καιρο παλι "σκουριαζει" ο εν λογω μηχανισμος... :(

 

ΤΕΛΕΙΟ ΤΟ 7110! Τ Ε Λ Ε Ι Ο !!!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μονος σου εφτιαξες το πορτακι? πως φιλαρακι?

 

Πάντως και να το φτιαξεις μετα απο λιγο καιρο παλι "σκουριαζει" ο εν λογω μηχανισμος... :(

 

ΤΕΛΕΙΟ ΤΟ 7110! Τ Ε Λ Ε Ι Ο !!!

Μόνος μου το 'εφτιαξα και δεν σκουριάζει με τίποτα ο μηχανισμός για το πορτάκι

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Μόνος μου το 'εφτιαξα και δεν σκουριάζει με τίποτα ο μηχανισμός για το πορτάκι

 

Εμενα επειδη δεν "πιανουν" και τοσο πολυ τα χερια μου λεω να το παω καποια στιγμη στη nokia.

 

Ελπιζω να μην ζητησουν πολλα...:worry:

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

N 8850 = Λειτουργεί κανονικά, εκτός από ένα μικρό προβληματάκι με την υποδοχή ακουστικών.

N 6310i = Λειτουργεί κανονικά, αν και έχει μαζέψει σκόνη εσωτερικά η οθόνη.

N 6510 = Λειτουργεί κανονικά ειδικά μετά την αλλαγή μπαταρίας, έχει όμως φθαρεί η πρόσοψη του.

 

Επίσης η κοπέλα μου έχει ένα παροπλισμένο 2110 με νεκρή μπαταρία (δίχως φορτιστή δουλεύει για ένα 10λεπτο περίπου)..

 

Το 7110 το είχε αγοράσει ένας φίλος μου από την πρώτη στιγμή κυκλοφορίας του, ύστερα από πολλά χρόνια χρήσης θυμάμαι ότι από ένα σημείο και πέρα, άρχισε να "ξεβάφει" (κάπως) η απεικόνιση της οθόνης του..

 

Το 8110 δεν το πρόλαβα (το είχε ένας καθηγητής μου στο Πανεπιστήμιο αν θυμάμαι καλά..) έγινε διάσημο όμως ως το Matrix 1 phone με μια extra πατέντα στην ταινία όπου το πορτάκι του άνοιγε με το πάτημα ενός πλήκτρου -όπως το 7110 αργότερα.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

kai omos file denior prin apo kanena hrono pou eiha rotisei se ena katastima to poulousan kainourgio kai ohi metaheirismeno 260euro. genika to 6310i krataei para polu upsili timi gia kinito tis genias tou.

 

episis prepei na anafeo pos eho kai ego ena kai pragmatika einai to kalutero kinito pou eiha ever, pragmatika polu duskola kapoio allo kinito tha parei ti thesi pou katehei auto to kinito stin prosopiki mou lista me ta agapimena kinita. (deutera etsi gia tin istoria einai to 8800 kai to p900)

Το συγκεκριμένο μοντέλο κουμπώνει και στο navigator system των αυτοκινήτων μάρκας Mercedes.

Μάλιστα η αντιπροσωπεία μέχρι πρότεινως το πουλούσε σαν εξάρτημα του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

nokia 8210.to agapimeno mou kinito.ta eixe psilopeksei prin kana xrono k se mia apopeira mou na to "ftiakso" to katestrepsa!psaxno na vro 1 kainourgio sto kouti tou i esto 1 metaxeirismeno se kali katastasi.pouthena omos den vrisko....krima:(
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
nokia 8210.to agapimeno mou kinito.ta eixe psilopeksei prin kana xrono k se mia apopeira mou na to "ftiakso" to katestrepsa!psaxno na vro 1 kainourgio sto kouti tou i esto 1 metaxeirismeno se kali katastasi.pouthena omos den vrisko....krima:(

 

Κι εγώ ένα τέτοιο ψάχνω :( . Πάρα πολύ καλό κινητό. Αν βρεις πουθενά πες μου κι εμένα ;) .

Link to comment
Share on other sites

egw sthn katoxh moy .. exw

 

2 x 6110

1 x 6150

2 x 6210

1 x 8910i

1 x 3310

2 x 3200

 

dystixws ta mona provlimata pou parousiazoun einai stis mpataries tous (fusiologiko meta apo tosa xronia allwste) ..

 

ola ta upoloipa "features" tous doulevoun pragmatika apsegadiasta

 

poly tha hthela na eixa sthn syllogh moy kai ena 6310 h 6310i alla .....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κατοχή μου:

 

 

3330: σε πολύ καλη κατάσταση…δεν έχει περάσει και λίγα!:rolleyes:

7650: το πρώτο Series 60, σε άψογη κατάσταση:)

6600: σε πολύ καλη κατάσταση, χωρίς μπαταρία:happy:

7610: το πρώτο Mega pixel Nokia, σε άριστη κατάσταση.:D

 

 

Και φυσικά έχουμε μέλλον……:p:p

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΣΥΜΕΤΕΧΩ. ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ.

ΟΣΑ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕ.

ΜΟΥ ΤΟ ΧΑΛΑΣΑΝ ΚΑΙ ΕΦΑΓΑ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΒΡΩ ΙΔΙΟ...

ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΨΟΓΑ.

ΝΟΚΙΑ 8810

(ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΗΜΑ ΝΑ ΕΙΧΕ...)

[sIGPIC][/sIGPIC]TAKESI MANIA...
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΙΔΡΩΣΑ...

ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΕ ΠΛHΣΤΗΡΙΑΣΜΟ ΣΤΟ NYN E-MARKET.

ΤΟ ΠΛΕΡΩΣΑ ΚΑΙ ΟΛΙΓΟΝ.... ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΕΧΩ ΓΙΑ ΕΠΙΣΗΜΟ.

ΤΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ BENQ-SIEMENS S68.

[sIGPIC][/sIGPIC]TAKESI MANIA...
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΑΧΙΣΤΟΠΟΙΩ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΧΑΛΑΣΕΙ.

ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ,Η ΒΑΣΗ ΠΟΥ ΦΟΡΤΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΝ ΤΗ ΘΥΜΑΣΑΙ KAI HANDS-FREE

[sIGPIC][/sIGPIC]TAKESI MANIA...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αυτά τα μοντέλα δεν πρέπει να είχαν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα ,τουλάχιστον επίσημα.

 

Αυτο υπαιθαισα και γω στην αρχη,βλεποντας ομως τα επισημα σαιτ της ΝΟΚΙΑ(πλιν Ελλαδος),τοτε ειδα οτι δεν τα ειχε κανενα.:!:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eγω τελικα καταφερα να αποκτησω ενα νοκια 7650 :D :D :D

 

Aσχετο αλλα η θεια μου, πρεπει να εχει παρατημενο ενα νοκια 8210 λογω χαλασμενης οθονης(βγαζει κατι οριζοντιες γραμμες)... λετε να παω να το παρω?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eγω τελικα καταφερα να αποκτησω ενα νοκια 7650 :D :D :D

 

Aσχετο αλλα η θεια μου, πρεπει να εχει παρατημενο ενα νοκια 8210 λογω χαλασμενης οθονης(βγαζει κατι οριζοντιες γραμμες)... λετε να παω να το παρω?

 

Εγω εχω ενα 8210 ειδη.Επισεις εχω και 7650 και 8850.Καλα αθανατα μοντελα ετσι?:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα μοντέλα δεν πρέπει να είχαν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα ,τουλάχιστον επίσημα.

 

Ούτε στο gsmarena δεν πρέπει να υπάρχουν αυτά:confused: :confused:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα 8210 ειδη.Επισεις εχω και 7650 και 8850.Καλα αθανατα μοντελα ετσι?:cool:

 

Eννοειται. :D Σημερα θα παω να παραλαβω το 8210 (ελπιζω να μην το πεταξε...:cry: )

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυριο λεω να παω να παρω μπαταρια για το 8850.Μηπως ξερει κανενας σας αν ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ πουλαει, η καποιο αλλο καταστημα? Φοβαμε οτι δεν θα βρω λογο της παλαιοτητας του μοντελου,αν και η συγκεκριμενη μπαταρια εχει φορεθει σε ουκ ολιγα μοντελα της ΝΟΚΙΑ.Πρεπει οστοσο να βρω επιγοντος...γιατι αυτη που εχει τα χει παιξει!:worry:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παρε απο το ebay αμα δν βρεις. Eχουν παρα πολλες.

 

Εχει δει κανεις σας κατι πακετα προσοψεων που κανουν τα νοκια 8210/8310/5210 σαν το 8910?! (και με το power slide) Φυσανε!

 

Δυστηχως το 8210 εχει ενα προβλημα στην οθονη... μερικες οριζοντιες γραμμες ΔΕΝ εμφανιζονται. Δεν πολλες (2-3ς) αλλα ειναι εκνευριστικο. :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

 

Δυστηχως το 8210 εχει ενα προβλημα στην οθονη... μερικες οριζοντιες γραμμες ΔΕΝ εμφανιζονται. Δεν πολλες (2-3ς) αλλα ειναι εκνευριστικο. :(

 

Το γνωστο προβλημα με το λαστιχακι-μεμβρανη γυρω απο την οθονη .

Φτιαχνεται ..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...