Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έλεος... :!:

είναι από τα πιο killer apps των vista μαζί με το Live partitioning. και δεν καταλαβαίνω τον τρόπο σου.

 

υπάρχει κάτι που λέγεται HELP και αναφέρει δύο λύσεις...

 

η μία είναι ατο F8 ΟΤΑΝ και μόνο ΟΤΑΝ το πισί σου έχει recovery console από τον OEM.

 

την δεύτερη ΔΕΝ θα στην πω για τον τρόπο σου. διάβασε στο Help και θα καταλάβεις. είναι ούτε 30" δουλειά...

 

Υ.Γ. για complete backup (χτες έκανα 4 φορές... λόγω πειραγμάτων σε drivers) θέλεις vista bus or ult.

 

Υ.Γ. 2) complete backup για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο κάμουμε πάντα σε εξωτερικό σκληρό. τα dvd είναι πολύ επικίνδυνα. σε dvd έχω κάνει μόνο backup το OS+APPS δλδ 2 dvd.

 

Υ.Γ. 3) φυσικά και θέλει το dvd τον vista μιας και σβήνει όλον τον hdd. ΠΩΣ αλλιώς να το κάνει αν δεν έχεις recovery console??? λογικά όταν πει στο περιβάλλον του repair ΔΕΝ χρειάζεται άλλο το dvd και μπορείς να βάλεις αυτά του backup. δεν το έχω κάνει ποτέ γιατί πάντα τα backup τα κάνω σε εξωτερικό hdd.

 

@ doganos: το Sony Ericsson Suite το είχα βάλει στα XP και όταν έβαλα τα vista έμεινε και δουλεύει με ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβλήματα. το μόνο καλό είναι βλέπει και πάλι το κινητό (μέσω ΒΤ μιας και οδηγοί για καλώδιο δεν υπάρχουν) και μπορείς να μπεις Internet via 3G.

 

Μην τσαντίζεσαι... δεν σε έθιξα. Γράφω εδώ γιατι αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.. εύκολο-δύσκολο δεν έχει σημασία. Αν ξέρεις, μπορεις να με βοηθήσεις γιατι ΚΑΙ εχω ασχοληθεί με το πρόβλημα πριν γράψω στο foroum, ΚΑΙ έχω διαβάσει το Help and Support. Aπο εκεί βρήκα για το F8 που σου έγραψα.

Λοιπόν.. οι οδηγίες στο H&S είναι οι ακόλουθες :

 

http://img455.imageshack.us/img455/7406/image21af5.jpg

 

Εγραψα και πιο πάνω οτι στο Advanced boot options που γράφουν οι οδηγίες, δεν υπάρχει πουθενά το REPAIR YOUR COMPUTER. Υπάρχουν μόνο οι επιλογές που σου ανέφερα. Δλδ :

 

SAFE MODE

SAFE MODE WITH NETWORKING

SAFE MODE WITH COMMAND PROMPT

 

ENABLE BOOT LOGGING

ENABLE LOW RESOLUTION VIDEO (640X480)

LAST KNOWN GOOD CONFIGURATION

DIRECTORY SERVICES RESTORE MODE

DEBUGGING MODE

DISABLE AUTOMATIC RESTART ON SYSTEM FAILURE

DISABLE DRIVER SIGNATURE ENFORCEMENTS

 

START WINDOWS NORMALLY

 

και εκεί έχω κολλήσει.

 

 

Ερωτήσεις :

 

α) Αυτές δεν είναι οι οδηγίες που μου λές? Μήπως κοιτάζω άλλες οδηγίες?

β) Στο Advanced boot options σου βγάζει την επιλογή Repair? Τις άλλες που σουαναφέρω εγώ στις βγάζει?

γ) Οι οδηγίες λένε επάνω "If your computer did not come with a Windows instalation disk". Μήπως ακολουθούμε διαφορετική πορεία? Μήπως υπάρχει και τρόπος να γίνει restore χωρίς το dvd εγκατάστασης?

δ) Και τέλος, όταν αποθηκεύεις το bakup σε εξωτερικό σκληρό δίσκο, δημιουργείς φάκελο πρώτα? Η στο πετάει όπου θέλει με περίεργα ονόματα όπως γράφω παραπάνω? (Βασικά αυτό με ενδιαφέρει πιο πολύ... όχι το backup σε dvd)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μην τσαντίζεσαι... δεν σε έθιξα. Γράφω εδώ γιατι αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.. εύκολο-δύσκολο δεν έχει σημασία. Αν ξέρεις, μπορεις να με βοηθήσεις γιατι ΚΑΙ εχω ασχοληθεί με το πρόβλημα πριν γράψω στο foroum, ΚΑΙ έχω διαβάσει το Help and Support. Aπο εκεί βρήκα για το F8 που σου έγραψα.

Λοιπόν.. οι οδηγίες στο H&S είναι οι ακόλουθες :

 

http://img455.imageshack.us/img455/7406/image21af5.jpg

 

Εγραψα και πιο πάνω οτι στο Advanced boot options που γράφουν οι οδηγίες, δεν υπάρχει πουθενά το REPAIR YOUR COMPUTER. Υπάρχουν μόνο οι επιλογές που σου ανέφερα. Δλδ :

 

SAFE MODE

SAFE MODE WITH NETWORKING

SAFE MODE WITH COMMAND PROMPT

 

ENABLE BOOT LOGGING

ENABLE LOW RESOLUTION VIDEO (640X480)

LAST KNOWN GOOD CONFIGURATION

DIRECTORY SERVICES RESTORE MODE

DEBUGGING MODE

DISABLE AUTOMATIC RESTART ON SYSTEM FAILURE

DISABLE DRIVER SIGNATURE ENFORCEMENTS

 

START WINDOWS NORMALLY

 

και εκεί έχω κολλήσει.

 

 

Ερωτήσεις :

 

α) Αυτές δεν είναι οι οδηγίες που μου λές? Μήπως κοιτάζω άλλες οδηγίες?

β) Στο Advanced boot options σου βγάζει την επιλογή Repair? Τις άλλες που σουαναφέρω εγώ στις βγάζει?

γ) Οι οδηγίες λένε επάνω "If your computer did not come with a Windows instalation disk". Μήπως ακολουθούμε διαφορετική πορεία? Μήπως υπάρχει και τρόπος να γίνει restore χωρίς το dvd εγκατάστασης?

δ) Και τέλος, όταν αποθηκεύεις το bakup σε εξωτερικό σκληρό δίσκο, δημιουργείς φάκελο πρώτα? Η στο πετάει όπου θέλει με περίεργα ονόματα όπως γράφω παραπάνω? (Βασικά αυτό με ενδιαφέρει πιο πολύ... όχι το backup σε dvd)

μην κοιτάς για την επιλογή για pre-installed recovery options αλλά μέσω windows vista cd media. :)

 

δε δημιουγείς κανέναν φάκελο. φτιάχνει ένα μόνο του: winnbackup ή κάπως έτσι. που δεν το πειράζεις. ό,τι θες μέσω του backup and restore center.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί, αλλά ήθελα να ρωτήσω:

Ισχύει ότι στα Windows Vista με κάθε αντίγραφο (γνήσιο εννοείται), σου επιτρέπεται να κάνεις μόνο 3 εγκαταστάσεις??? Αληθεύει κάτι τέτοιο???

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί, αλλά ήθελα να ρωτήσω:

Ισχύει ότι στα Windows Vista με κάθε αντίγραφο (γνήσιο εννοείται), σου επιτρέπεται να κάνεις μόνο 3 εγκαταστάσεις??? Αληθεύει κάτι τέτοιο???

 

Μπορεις να κάνεις όσες εγκαταστάσεις θες (format δλδ) αλλα στο ίδιο pc.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαλα vista σε ενα vaio με 2 partitions, στο αλλο εχει τα ΧΡ.

Εχω 2 αποριες:

1. Αν θελησω να αυξομειωσω το μεγεθος των 2 partitions γινεται και με ποιο τροπο? To diskparted ειναι ΟΚ?

2. Αν θελησω να διαγραψω τα ΧΡ αργοτερα, υπαρχει ευκολος τροπος η πρεπει να στησω vista απο την αρχη?

1. Χρησιμοποίησε το gparted. Είναι πολύ καλό και απλό εργαλείο. Μέτα την αυξομείωση, τα λειτουργικά στο πρώτο boot θα τρέξουν ένα checkdisk, θα το αφήσεις να τελειώσει και θα είσαι οκ.

2. Φρόντισε απλά να σβήσεις την καταχώρηση στον bootloader των Vista. Κι εκεί να την αφήσεις πάντως, δε θα υπάρχει πρόβλημα.

 

Καιρός ήταν :up:

Link to comment
Share on other sites

μου θυμίζει το multidesktop της msft που είχαν τα Powertoys των xp. αλλά δεν προχώρησε πολύ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι που το δοκιμασα στα ΧΡ δεν καταλαβα πως λειτουργει..:confused:

 

Ok thanks..κατι ειχα κανει λαθος την προηγουμενη φορα..:O

παντως δεν μπορω να καταλαβω σε τι μπορει να εξυπηρετήσει κατι τετοιο..αφου οταν κλεινεις ενα παραθυρο κλεινουν και στα υπολοιπα <κουτια>

..:what:

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι που το δοκιμασα στα ΧΡ δεν καταλαβα πως λειτουργει..:confused:

στο site έχει οδηγίες

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

kalispera pedia eho ena provlima me ta vista kathe fora pou anigo to imerologio otan kano meta restart to pc i tin epomeni pou tha to anixo mou vgazi to programa tha klisi giati eihe kapoio problem.ehete kamia lisi?sas parakalo?to kani sinehia kai eine spastiko
Link to comment
Share on other sites

Αργό και δύσχρηστο είναι τελικά. Κλάσεις κατώτερο από το θεικό 3D cube του Beryl...
Link to comment
Share on other sites

kalispera pedia eho ena provlima me ta vista kathe fora pou anigo to imerologio otan kano meta restart to pc i tin epomeni pou tha to anixo mou vgazi to programa tha klisi giati eihe kapoio problem.ehete kamia lisi?sas parakalo?to kani sinehia kai eine spastiko

 

Εμενα μου βγαζει ακριβως το ιδιο μηνυμα καθε φορα που ανοιγω τον υπολογιστη για το windows media player...Μου λεει οτι υπαρχει καποιο προβλημα με το windows media player κ οτι πρεπει να κλεισει.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ FOR EVER!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το μαύρο wallpaper Που έχει στην φωτογραφία πού μπορούμε να το βρούμε?

 

Όποιος το θέλει, είναι εδώ: DreamScene.jpg

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

http://windowsultimate.com/files/folders/ultimate_downloads/default.aspx

 

εδώ έχει αυτό, και άλλο ένα με διαφορετική ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια βρηκε κανεις πως ενεργοποιουμε το real traffic monitor στο εικονιδιο του lan/intenet? Γιατι το απλο animation που εχει ειναι επιοικως gtp..
Link to comment
Share on other sites

δες μήπως έβαλες κάποιο "κακό" Plugin.

 

Τι εννοεις "κακο" plug-in????απαντα αν μπορεις για να λυσω το προβλημα αυτο.μου το βγαζει οποτε ανοιγω τον υπολογιστη!!!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ FOR EVER!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

εννοώ ότι θα υπάρχει κάποιο Plug in λογικά που "κολλάει" τον wmp και γιαυτο τον κλείνουν τα vista.

 

έβαλες εσύ κάποιο? nero? widcom drivers? windows live messenger?

 

μπορεί βέβαια να είναι και κάποιο πρόβλημα με την κάρτα ήχου. HD audio είναι?

 

στο έκανε από την πρώτη στιγμή μετά την εγκατάσταση των vista ή μετά από κάποιο συγκεκριμένο installation?

αν είναι το πρώτο τότε θα φταίει κάποιος driver. αν είναι το δεύτερο τότε κάποιο plug in ή conflict. και το διορθώνεις με το να απεγκαταστήσεις αυτό το app ή να κάμεις system restore σε ένα valid checkpoint.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να κανω partition με προγραμμα μεσα απο τα windows για να χωρισω το δισκο στον οποιο ειναι ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΑ και να μην εχω προβλημα;.
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να κανω partition με προγραμμα μεσα απο τα windows για να χωρισω το δισκο στον οποιο ειναι ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΑ και να μην εχω προβλημα;.

 

Partition Magic 8.x δοκιμασες?

 

Kanei gia ola ektos apo to teleytaio.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Exw ena problhmataki kai den mporw na katalabw ti ftaiei...

 

Den mou anagnwrizei kanena DVD oute CD kai na balw mesa sta drives. Mou ta emfanizei apla san "DVD-ROM" kai "CD-ROM" kai otan paw na kanw diplo klik den anoigoun. Ayto symbainei kai sta 3 drives mou (Plextor CD-ROM, Toshiba DVD-ROM kai Plextor DVD-RW).

To para3eno ths ypo8eshs einai oti to ISO Buster ta blepei kanonika kai mporei na ta kanei extract aneta. Dld den einai sfalma twn syskeywn, alla twn windows... :confused: :confused:

 

kammia idea?

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...