Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες να σας βαλω τωρα μια σπαζοκεφαλια μπας και βρουμε ακρη !

Εχω τα Vista Ultimate (original) και ενω θα επρεπε να μου ειχε εμφανισει στα Extra την επιλογη Windows DreamScene Preview για κατεβασμα και εγκατασταση δεν εχει βγαλει γενικα τιποτα ..... Δεν ξερω αν εχει σημασια που τα Vista ειναι τα ελληνικα ?

Τι μπορω να κανω σε αυτη την φαση. Ψαχνω μηπως το δινει η Microsoft για κατεβασμα απο την σελιδα της μεμονωμενα αλλα τιποτα.

Ξερω ειναι λιγο δυσκολη ερωτηση αλλα να που μου ετυχε ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδες να σας βαλω τωρα μια σπαζοκεφαλια μπας και βρουμε ακρη !

Εχω τα Vista Ultimate (original) και ενω θα επρεπε να μου ειχε εμφανισει στα Extra την επιλογη Windows DreamScene Preview για κατεβασμα και εγκατασταση δεν εχει βγαλει γενικα τιποτα ..... Δεν ξερω αν εχει σημασια που τα Vista ειναι τα ελληνικα ?

Τι μπορω να κανω σε αυτη την φαση. Ψαχνω μηπως το δινει η Microsoft για κατεβασμα απο την σελιδα της μεμονωμενα αλλα τιποτα.

Ξερω ειναι λιγο δυσκολη ερωτηση αλλα να που μου ετυχε ....

Κανε μια βολτα εδω---> http://keznews.com/ , ισως βρεις απαντησεις η ακομα και αυτο που ψαχνεις.

Link to comment
Share on other sites

alfa το site ειναι καταπληκτικο και σε ευχαριστω παρα πολυ δεν μπορω να σου περιγραψω την ικανοποιηση μου !!!!!!!!!

Λυση για το DreamScene υπαρχει και ειναι η εξης για οποιον αλλο συναντηση το ιδιο προβλημα . Κατεβαζουμε απο τις γλωσσες που εχει σαν προεραιτικα , την Αγγλικη. Μετα την εγκατασταση δηλωνουμε στον πινακα ελεγχου/γλωσσες , την Αγγλικη . Τοτε πηγαινοντας στα εχτρα θα βρουμε διαθεσιμο για κατεβασμα το DreamScene. Αφου το σεταρουμε επιστρεφουμε και παλι στην γλωσσα μας και με το DreamScene στο Pc.

Χιλια ευχαριστω στον alfa και ευχομαι σε ολους χαρουμενες γιορτες !

Link to comment
Share on other sites

κάτι αντίστοιχο και για το texas hold'em. πρέπει να αλλάξεις το region σε USA. και τη γλώσσα στα Αγγλικά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παίδες όποιος μπορεί please...

Έχω πρόβλημα με τους drivers της motherboard μάλλον και δεν μπορώ να τους βρω πουθενά... Έχω την ASUS A8R32-MVP DELUXE και το πρόβλημα εντοπίζεται στο chipακι της ATI μάλλον. Μετά από λίγη ώρα όταν δουλεύω στα Vista μου πετάει "Το στοιχείο 'Διαχείρηση παραθύρων επιφάνειας εργασίας' σταμάτησε να λειτουργεί και έκλεισε". Κοινώς η εφαρμογή σταμάτησε να λειτουργεί σωστά και έκλεισε. Με αποτέλεσμα να κλείνουν και τα AERO. (Η κάρτα γραφικών μου είναι η ATI RADEON X1800 256MB που με τους τελευταίους drivers (7.3) γίνεται GTO, η μνήμη μου είναι 2GB).

Πάω λοιπόν στην διαχείρηση συσκευών από τις ιδιότητες του υπολογιστή και μου δείχνει μία συσκευή με σφάλμα και μία άγνωστη. Μετά από αρκετό ψάξιμο στο δίκτυο βρήκα πως και τα δύο σφάλματα είναι η ίδια συσκευή και κατά πάσα πιθανότητα είναι η motherboard... Το ένα σφάλμα είναι "Άγνωστη συσκευή" και το άλλο είναι "NTativrv01".

Τα έχω απενεργοποιήσει και τα δύο αλλά τίποτα...Το πρόβλημα συνεχίζεται...

Please HELP ME παίδες...

 

Ευχαριστώ πολύ που με διαβάσατε, ελπίζω να έγινα κατανοητός και συγνώμη αν κούρασα...

[sIGPIC][/sIGPIC] ΠΑΟΚ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ

Ο Π.Α.Ο.Κ. είναι... ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ... Η μπάλα είναι μόνο η αφορμή...

Γι'αυτό γίναμε Π.Α.Ο.Κ. ρε μάγκες...ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΝΔΙΑΝΟΥΣ...

Link to comment
Share on other sites

Και μία τελευταία ερώτηση... Το Hold 'Em πώς το ενεργοποιείς?? Έκανα το Dreamscene όπως είπε ο φίλος πριν αλλά το Hold 'Em δεν μου το έχει στα updates...

Thanks again...

[sIGPIC][/sIGPIC] ΠΑΟΚ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ

Ο Π.Α.Ο.Κ. είναι... ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ... Η μπάλα είναι μόνο η αφορμή...

Γι'αυτό γίναμε Π.Α.Ο.Κ. ρε μάγκες...ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΝΔΙΑΝΟΥΣ...

Link to comment
Share on other sites

Θέλει αυτό το κόλπο + να βάλεις για region τις ΗΠΑ και να κάμεις restart.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

βασικά το βρήκα στο νετ κάτι τρομέρα (ένα με κάτι ψάρια στον ωκεανό) και είναι πολύ καλά. το καλό είναι ότι τρώει ελάχιστους πόρους.

 

βέβαια και το νέο πακέτο στα xtras έχει κάποια καλά.

 

link? :)

Πάντως ωραία τα vista αλλά βαριά... ο 4600+ είναι σχεδόν πάντα πάνω από το 40% του :(

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παίδες όποιος μπορεί please...

Έχω πρόβλημα με τους drivers της motherboard μάλλον και δεν μπορώ να τους βρω πουθενά... Έχω την ASUS A8R32-MVP DELUXE και το πρόβλημα εντοπίζεται στο chipακι της ATI μάλλον. Μετά από λίγη ώρα όταν δουλεύω στα Vista μου πετάει "Το στοιχείο 'Διαχείρηση παραθύρων επιφάνειας εργασίας' σταμάτησε να λειτουργεί και έκλεισε". Κοινώς η εφαρμογή σταμάτησε να λειτουργεί σωστά και έκλεισε. Με αποτέλεσμα να κλείνουν και τα AERO. (Η κάρτα γραφικών μου είναι η ATI RADEON X1800 256MB που με τους τελευταίους drivers (7.3) γίνεται GTO, η μνήμη μου είναι 2GB).

Πάω λοιπόν στην διαχείρηση συσκευών από τις ιδιότητες του υπολογιστή και μου δείχνει μία συσκευή με σφάλμα και μία άγνωστη. Μετά από αρκετό ψάξιμο στο δίκτυο βρήκα πως και τα δύο σφάλματα είναι η ίδια συσκευή και κατά πάσα πιθανότητα είναι η motherboard... Το ένα σφάλμα είναι "Άγνωστη συσκευή" και το άλλο είναι "NTativrv01".

Τα έχω απενεργοποιήσει και τα δύο αλλά τίποτα...Το πρόβλημα συνεχίζεται...

Please HELP ME παίδες...

 

Ευχαριστώ πολύ που με διαβάσατε, ελπίζω να έγινα κατανοητός και συγνώμη αν κούρασα...

 

Δεν ξερω αν θα σε βοηθησω αλλα απο οτι ξερω οταν βαζουμε τα βιστα καλα ειναι να αναβαθμιζουμε και το μπαιος γιατι σε πολλες περιπτωσεις εχει καποιες ασυμβατοτητες, στον φορητο μου για παραδειγμα στις οδηγιες ελεγε πρωτα για νεο μπαιος και μετα να μπουν τα βιστα (και ειναι σχετικα νεο μοντελο Duo core). Αυτο νομιζω δεν το κοιτανε ολοι. Ενα απλο παραδειγμα, εχω στον σταθερο την ΑΤΙ Χ1600 που στα ΧΡ μου ελεγε για μνημη 256, τωρα με τα βιστα μου δινει 256+ 512 απο το συστημα με 1,5 γιγα ραμ ενω οταν ειχα 1 γιγα ραμ μου εδινε 256+256. Καλο παντως ειναι αν δεν θελετε να κανετε αναβαθμιση στο μπαιος ( που ουτος η αλλως κανει καλο) να το ψαξετε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Στον πινακα ελεγχου το nero burn rights μου εμφανιζεται οπως παρακατω.

 

 

http://www.imageshack.gr/thumbs/xymyqyoiz22vutmzt0k5.jpg

 

 

 

 

Οταν ανοιγω το nero μου γυριζει τις ρυθμισεις των vista σε basic...Αν ανοιξω την επιλογη nero burn rights μου λεει οτι :

 

 

http://www.imageshack.gr/thumbs/xnmmyyya2j2jjenyhfnj.jpg

 

 

 

Τι φταιει ρε παιδια ???? Με την ιδια εκδοση nero σε αλλο pc με vista δεν υπαρχει προβλημα ...

 

Ευχαριστω και Καλη ανασταση !!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

τα vista είναι RTM ή κάποια beta-rc έκδοση?

 

επίσης έχεις βάλει τους νεώτερους οδηγούς για την κάρτα γραφικών και όλα τα windows updates?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

τα vista είναι RTM ή κάποια beta-rc έκδοση?

 

επίσης έχεις βάλει τους νεώτερους οδηγούς για την κάρτα γραφικών και όλα τα windows updates?

 

 

 

Ειχα βαλει μια rtm εκδοση και πριν τις 30 μερες αγορασα την home premium και αλλαξα το serial και τα ενεργοποιησα.Εχω κανει ολα τα update και των vista και της ΑΤΙ.Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα σε βοηθησω αλλα απο οτι ξερω οταν βαζουμε τα βιστα καλα ειναι να αναβαθμιζουμε και το μπαιος γιατι σε πολλες περιπτωσεις εχει καποιες ασυμβατοτητες, στον φορητο μου για παραδειγμα στις οδηγιες ελεγε πρωτα για νεο μπαιος και μετα να μπουν τα βιστα (και ειναι σχετικα νεο μοντελο Duo core). Αυτο νομιζω δεν το κοιτανε ολοι. Ενα απλο παραδειγμα, εχω στον σταθερο την ΑΤΙ Χ1600 που στα ΧΡ μου ελεγε για μνημη 256, τωρα με τα βιστα μου δινει 256+ 512 απο το συστημα με 1,5 γιγα ραμ ενω οταν ειχα 1 γιγα ραμ μου εδινε 256+256. Καλο παντως ειναι αν δεν θελετε να κανετε αναβαθμιση στο μπαιος ( που ουτος η αλλως κανει καλο) να το ψαξετε λιγο.

 

Φίλε μου ευχαριστώ για την απάντησή σου. Επειδή όμως είμαι λίγο άχρηστος με την αναβάθμιση του BIOS μήπως μπορείς να με βοηθήσεις?? Μπορείς να μου στείλεις κανά pm εσύ ή όποιος άλλος γνωρίζει για να μην κουράζω και το forum με το πρόβλημά μου?..

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τη βοήθειά σας.

Καλή Ανάσταση σε όλους σας και τους δικούς σας!!

[sIGPIC][/sIGPIC] ΠΑΟΚ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ

Ο Π.Α.Ο.Κ. είναι... ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ... Η μπάλα είναι μόνο η αφορμή...

Γι'αυτό γίναμε Π.Α.Ο.Κ. ρε μάγκες...ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΝΔΙΑΝΟΥΣ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ευχαριστώ για την απάντησή σου. Επειδή όμως είμαι λίγο άχρηστος με την αναβάθμιση του BIOS μήπως μπορείς να με βοηθήσεις?? Μπορείς να μου στείλεις κανά pm εσύ ή όποιος άλλος γνωρίζει για να μην κουράζω και το forum με το πρόβλημά μου?..

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τη βοήθειά σας.

Καλή Ανάσταση σε όλους σας και τους δικούς σας!!

Κατεβαζεις ενα .ΕΧΕ που ειναι για φλασαρισμα του μπαιος απο την σελιδα του κατασκευαστη της μητρικης και το τρεχεις. αυτο κανει τα υπολοιπα.

ΠΡΟΣΟΧΗ, πρεπει να ξερεις ακριβως το μοντελο και τυπο απο την μητρικη σου και να κατεβασεις ακριβως αυτο που αντιστοιχει, αν κανεις λαθος δεν θα ανοιξει ο υπολογιστης σου, καλυτερα αν δεν το εκανες αλλη φορα να βρεις καποιον που ξερει για να μην εχεις αλλα. Αν θελεις κανεις μια βολτα απο την σελιδα του κατασκευαστη της μητρικης σου οπου σιγουρα θα εχει οδηγιες, ισως να εχει και καποιο προγραμμα αναβαθμισεις που αφου το εγκαταστησεις ψαχνει μονο του για πιθανες αναβαθμισεις. Ξαναλεω ομως οτι κανεις με πολλη προσοχη και μονο αν εισαι σιγουρος.

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε ολους με υγεια και αγαπη.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα βαλει μια rtm εκδοση και πριν τις 30 μερες αγορασα την home premium και αλλαξα το serial και τα ενεργοποιησα.Εχω κανει ολα τα update και των vista και της ΑΤΙ.Ευχαριστω.

τρέχεις το ίδιο soft (ίδια version, ίδιως τρόπος εγκατάστασης και ίδια components) στο ίδιο OS (vista home pr?) και πισί με ίδια κάρτα γραφικών ή όχι?

 

για δοκίμασε σε ultimate. εμένα μου παίζει το nero άριστα πέρα από την απουσία του image drive.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

τρέχεις το ίδιο soft (ίδια version, ίδιως τρόπος εγκατάστασης και ίδια components) στο ίδιο OS (vista home pr?) και πισί με ίδια κάρτα γραφικών ή όχι?

 

για δοκίμασε σε ultimate. εμένα μου παίζει το nero άριστα πέρα από την απουσία του image drive.

 

 

Ναι το ιδιο pc με ολα τα αλλα ιδια εκτος την καρτα γραφικων που αλλαξα γιατι η αρχικη ηταν on board.

 

Για να βαλω ultimate πρεπει να την αγορασω (αποφασισα μετα απο πολααα χρονια να εχω γνησιο OS ...) και να κανω format παλι ....Και δεν εχω κουραγιο.:wacko: :wacko:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

οκ. μη βάλεις ultimate. το πρόβλημα πρέπει να είναι κατά 99% στην κάρτα γραφικών.

 

εκτός και αν:

 

το nero το είχες στα xp και πέρασες πάνω τα vista ή απλά καθαρή εγκατάσταση? εμένα με καθαρή εγκατάσταση αλλά και Upgrade δουλεύει μια χαρά. η κάρτα είναι η intel 950. (για laptop)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

οκ. μη βάλεις ultimate. το πρόβλημα πρέπει να είναι κατά 99% στην κάρτα γραφικών.

 

εκτός και αν:

 

το nero το είχες στα xp και πέρασες πάνω τα vista ή απλά καθαρή εγκατάσταση? εμένα με καθαρή εγκατάσταση αλλά και Upgrade δουλεύει μια χαρά. η κάρτα είναι η intel 950. (για laptop)

 

 

 

Εκανα καθαρη εγκατασταση....Σε αλλο δισκο απο τα xp...Καρτα εχω μια ΑΤΙ 6150 pro.Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα καθαρη εγκατασταση....Σε αλλο δισκο απο τα xp...Καρτα εχω μια ΑΤΙ 6150 pro.Ευχαριστω.

 

εγω παντως δεν νομιζω οτι φταιει το nero στην περιπτωση αυτη!:confused:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν νομιζω οτι φταιει το nero στην περιπτωση αυτη!:confused:

 

 

Το nero σιγουρα δεν φταιει γιατι την ιδια εκδοση εβαλα σε αλλο pc και ειναι μια χαρα...Αλλα...κατι ρημαδι φταιει !!!!:( :( :(

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

link? :)

Πάντως ωραία τα vista αλλά βαριά... ο 4600+ είναι σχεδόν πάντα πάνω από το 40% του :(

Kάτι πρέπει να τρέχει που σου τρώει τόση πολλή CPU.

Εμένα με τις κλασσικές εφαρμογές ανοιχτές (mtorrent, mirc, wlm, antivirus και ********, firefox με 5-6 tabs ανοιχτά) μου τρώει 4-5% cpu....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα το ανακάλυψα: το widget δεν έχει καμία σχέση με τη πραγματικότητα :wacko: To cpu usage είναι γύρω στο 3% συνήθως... Αυτό που μόλις είδα όμως και με προβληματίζει είναι οτι με 1gb ram πάνω, έχω free ram ~30mb σταθερά χωρίς να τρέχω κάτι το ιδιαίτερο (wlm, ie, ffox).
Link to comment
Share on other sites

Kάτι πρέπει να τρέχει που σου τρώει τόση πολλή CPU.

Εμένα με τις κλασσικές εφαρμογές ανοιχτές (mtorrent, mirc, wlm, antivirus και ********, firefox με 5-6 tabs ανοιχτά) μου τρώει 4-5% cpu....

Εγώ με παρόμοια χρήση είμαι γύρω στο 20% σε 2500+@2.2... Δεν ξέρω τι φταίει.

Αρκετή CPU πάντως μου έτρωγε το RSS widget της sidebar.

 

Αυτό που μόλις είδα όμως και με προβληματίζει είναι οτι με 1gb ram πάνω, έχω free ram ~30mb σταθερά χωρίς να τρέχω κάτι το ιδιαίτερο (wlm, ie, ffox).

Το Superfetch είναι (google it)

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να κανω αυριο το πρωτο μου format...Εχω γνησια vista home premium.Θα δεχθουν παλι το ιδιο serial ή θα μου λενε οτι εχει χρησιμοποιηθει ???? Η εμπειρια μου σε format με γνησια windows ειναι μηδενικη...Ευχαριστω πολυ.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...