Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σου απάντησα!Στην ουσία παίζει ρόλο τι συμβόλαιο έχεις κάνει. Συνήθως η Forthnet κάνει 12μηνα!Άρα αφού είναι πρόσφατη η ανανέωση θα πληρώσεις πρόστιμο!Αν μπεις στο site τους θα δεις ότι σε όλα τα πακέτα το λέει(κάτω κάτω στα ψιλά γράμματα)!

 

Για την ανανέωση...κάνεις λάθος!Αρκετοί πάροχοι κάνουν δελεαστικές προτάσεις για να σε κρατήσουν εν αντιθέσει με την Wind!Δεν είμαι ο μόνος που το έχει παρατηρήσει!Είναι συχνό παράπονο χρηστών Wind!Ψάξε εδώ από διάφορες εμπειρίες αλλά πήγαινε και σε άλλα "τηλεφωνικά" forums και θα πάρεις μια ιδέα!

 

το καλό με τη forthnet είναι ότι έχεις 12 μήνα ενώ άλλες εταιρείες σε δεσμεύουν 24μήνα και δεν συμφέρει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πως μπορώ να δώ αν η περιοχή μου καλύπτετε από το δίκτυο της forthnet;

 

http://www.forthnet.gr/iServices.aspx?a_id=2087

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πόσο αξιόπιστα είναι τα αποτελέσματα που βγάζει;

 

Σε 2 διαφορετικες περιοχες που δοκιμασα τα εβγαλε σωστα.

Στη μια ξερω οτι εχει και στην αλλη δεν εχει. Λογικα ειναι ενημερωμενο για ολη την Ελλαδα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ωραια εταρια η forthnet...μετα απο τοσα χρονια που την ξαναβαλα το internet ειναι για να γελαει ο κοσμος

εχω forthnet απο αρχες 2 μηνες ακριβως και εδω και κατα διαστηματα ειχα καποιες αποσυνδεσεις χαμηλη ταχυτητα κτλ...εδω και τρεις μερες το σημα του wifi πηγαινε απο το 5 στο ενα κτλ αποσυνδεσεις παλι και χθες ξαφνικα πεταει κοκκινο λαμπακι το router και δεν εμπαινε ουτε με enthernet οποτε μου ειπαν οτι φταιει το router και να παω να παρω αλλο σημερα για αντικατασταση αλλα το ιδιο μοντελο ενα ZTE και αν μου κανει τα ιδια θα κοιταξουν τη γραμμη....τα ιδια και τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

ωραια εταρια η forthnet...μετα απο τοσα χρονια που την ξαναβαλα το internet ειναι για να γελαει ο κοσμος

εχω forthnet απο αρχες 2 μηνες ακριβως και εδω και κατα διαστηματα ειχα καποιες αποσυνδεσεις χαμηλη ταχυτητα κτλ...εδω και τρεις μερες το σημα του wifi πηγαινε απο το 5 στο ενα κτλ αποσυνδεσεις παλι και χθες ξαφνικα πεταει κοκκινο λαμπακι το router και δεν εμπαινε ουτε με enthernet οποτε μου ειπαν οτι φταιει το router και να παω να παρω αλλο σημερα για αντικατασταση αλλα το ιδιο μοντελο ενα ZTE και αν μου κανει τα ιδια θα κοιταξουν τη γραμμη....τα ιδια και τα ιδια

αμά τους στείλεις ένα mail με το πρόβλημα σου στο info@forthnet.gr θα στο φτιάξουν το πρόβλημα που έχεις όπως και έχει γίνει και σε πολλούς άλλους που είχαν κάποιο πρόβλημα και μετά ήταν όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη γρηγορότερα και αποτελεσματικότερα, εάν είσαι μέλος είτε του adslgr.com είτε του avclub.gr, γράψε το πρόβλημα στο θέμα υποστήριξης της Forthnet.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αμά τους στείλεις ένα mail με το πρόβλημα σου στο info@forthnet.gr θα στο φτιάξουν το πρόβλημα που έχεις όπως και έχει γίνει και σε πολλούς άλλους που είχαν κάποιο πρόβλημα και μετά ήταν όλα καλά

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να στείλει κάποιος email? Η τηλεφωνική επικοινωνία με την τεχνική υπηρεσία γιατί δεν είναι επαρκής, ή η επίσκεψη από το κατάστημα της forthnet στην περιοχή μου????

Καλή φάση πάντως, να πρέπει να λύσεις το πρόβλημά σου διαμέσου του μέσου επικοινωνίας, που υποτίθεται ότι σου παρέχουν (αλλά ελαττωματικά).

 

!!!! ΜΕΣΩ email ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ !!!!

 

(και μην τρέξετε να πείτε πώς γράφεις τώρα, βρήκα από τον γείτονα, αλλά σε περίπτωση που κάποιος χρειάζεται άμεσα το ίντερνετ και δεν υπάρχει σύνδεση κοντά του τι κάνει?)

 

ωραια εταρια η forthnet...μετα απο τοσα χρονια που την ξαναβαλα το internet ειναι για να γελαει ο κοσμος

εχω forthnet απο αρχες 2 μηνες ακριβως και εδω και κατα διαστηματα ειχα καποιες αποσυνδεσεις χαμηλη ταχυτητα κτλ...εδω και τρεις μερες το σημα του wifi πηγαινε απο το 5 στο ενα κτλ αποσυνδεσεις παλι και χθες ξαφνικα πεταει κοκκινο λαμπακι το router και δεν εμπαινε ουτε με enthernet οποτε μου ειπαν οτι φταιει το router και να παω να παρω αλλο σημερα για αντικατασταση αλλα το ιδιο μοντελο ενα ZTE και αν μου κανει τα ιδια θα κοιταξουν τη γραμμη....τα ιδια και τα ιδια

 

Έχω τα ίδια προβλήματα. Ενώ για κάποιο διάστημα τρέχει σωστά για την ταχύτητα που πληρώνω 4mbps. Ξαφνικά η περιοχή, 5χλμ από το κέντρο, δεν υποστηρίζεται?

 

"Γιατί κύριοι δεν με ενημερώσατε εξαρχής τότε, παρά κάνατε τη σύνδεση, και τι προέκυψε ενώ μέχρι τώρα δούλευε???"

Κανείς δεν απάντησε την ανωτέρω ερώτηση.

 

Τηλεφωνικά τους έχουν δώσει έναν τυφλοσούρτη να ρωτάνε μήπως και πετύχουν σε κανέναν άσχετο που δεν ξέρει τι του γίνεται και για να δείξουν ότι κάτι κάνουν. Το ίδιο και σε μένα για ρούτερ μου είπαν αλλά ουδεμία σχέση έχει το ρουτεράκι.

 

Και ο τεχνικός που ήρθε και "διέγνωσε ότι δεν φτάνει το σήμα σπίτι" (έφυγε για να ελέγξει από τα κεντρικά τι γίνεται και θα γυρνούσε να ενημερώσει -και όσο τον είδατε εσείς άλλο τόσο τον είδαμε κι εμείς..-).

 

Αυτό που μου είπαν σαν λύση, ακούσατε ακούσατε... "Βάλτε ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ ιντερνετ". Για το θέο δηλαδή!!!!

Τραγικά πράγματα και γελοιότητες!!!!

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με online support, θα διαφωνήσω. To βρίσκω πολύ βολικό. Δεν υπάρχουν προβλήματα μόνο όταν δεν έχεις καθόλου ίντερνετ. Μπορεί να έχεις διάφορα προβλήματα. Επίσης μπορεί να μην έχεις τηλέφωνο και να έχεις ίντερνετ. Δεν λέω πως δεν πρέπει να είναι διαθέσιμη και στο τηλέφωνο, αλλά ο προγραμματισμός της εξυπηρέτησης των μηνυμάτων που δέχονται online είναι πιο ευέλικτος, οπότε και πιο αποτελεσματική η εξυπηρέτηση.
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω θεμα και με τη Nova και αυριο θα γινει χαμος

ηρθαν μου κανανε εγκατασταση το πιατο και επειδη και καλα δεν μπορουσαν να βρουν τροπο να κατεβασουν το καλωδιο απο την ταρατσα στον 1ο απο το φωταγογο και μεσα στο σπιτι χρησιμοποιησαν το καλωδιο που ειχα ηδη για την επιγεια κεραια και ξαφνικα τρωει κολληματα το σημα και τωρα μου λενε οτι για να το δουν και να μου ξανακανουν εγκατασταση θελουν 50 ευρω ενω η ******* ειναι δικη τους

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω θεμα και με τη Nova και αυριο θα γινει χαμος

ηρθαν μου κανανε εγκατασταση το πιατο και επειδη και καλα δεν μπορουσαν να βρουν τροπο να κατεβασουν το καλωδιο απο την ταρατσα στον 1ο απο το φωταγογο και μεσα στο σπιτι χρησιμοποιησαν το καλωδιο που ειχα ηδη για την επιγεια κεραια και ξαφνικα τρωει κολληματα το σημα και τωρα μου λενε οτι για να το δουν και να μου ξανακανουν εγκατασταση θελουν 50 ευρω ενω η ******* ειναι δικη τους

βάλανε σε έναν φίλο μου πρόσφατα nova και είχε κάποιο πρόβλημα μετά την εγκατάσταση και του το φτιάξανε δωρεάν αφού τους είχε στείλει πρώτα ένα μύνημα με το πρόβλημα του στο facebook

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω θεμα και με τη Nova και αυριο θα γινει χαμος

ηρθαν μου κανανε εγκατασταση το πιατο και επειδη και καλα δεν μπορουσαν να βρουν τροπο να κατεβασουν το καλωδιο απο την ταρατσα στον 1ο απο το φωταγογο και μεσα στο σπιτι χρησιμοποιησαν το καλωδιο που ειχα ηδη για την επιγεια κεραια και ξαφνικα τρωει κολληματα το σημα και τωρα μου λενε οτι για να το δουν και να μου ξανακανουν εγκατασταση θελουν 50 ευρω ενω η ******* ειναι δικη τους

 

H forthnet παρέχει 3 μήνες εγγύηση εγκατάστασης, οπότε είναι υποχρεωμένοι να έρθουν και να σου αλλάξουν το καλωδιο χωρίς κόστος.

Link to comment
Share on other sites

H forthnet παρέχει 3 μήνες εγγύηση εγκατάστασης, οπότε είναι υποχρεωμένοι να έρθουν και να σου αλλάξουν το καλωδιο χωρίς κόστος.
το θεμα ειναι οτι δε μου περασαν καλωδιο μεχρι τον αποδικοποιητη αλλα μου το συνδεσαν στο φωταγωγο πανω στο καλωδιο που ηδη ειχα για την επιγεια κεραια...
Link to comment
Share on other sites

Εγω με την nova κ forthnet ειμαι πολυ ευχαριστημένη!!απιστευτο internet χωρίς καθόλου αποσυνδεσεις και οτι χρειάστηκα απο τεχνικής πλευράς ειχα πολυ καλη εξυπηρέτηση!εχω περάσει απο hol, ote και προσωπικά την forthnet δεν την αλλαζω!βεβαια ειναι θέμα καθαρά περιοχής και κυρίως οσο αφορά το internet!πχ ο άντρας μου παλιά στο παλιό του σπίτι είχε hol και ήταν ενθουσιασμένος με την ταχύτητα κτλ οταν άλλαξε περιοχη και βάλαμε εμείς, σερνόταν κυριολεκτικά και δεν έστρωνε με τίποτα!μετα με τον οτε είχαμε ειδικά μια περίοδο πολλές αποσυνδεσεις και πλέον με την forth έχουμε βρει την ησυχία μας ( φτου μην το ματιασω )
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι δε μου περασαν καλωδιο μεχρι τον αποδικοποιητη αλλα μου το συνδεσαν στο φωταγωγο πανω στο καλωδιο που ηδη ειχα για την επιγεια κεραια...

 

Εφ'οσον δε λειτουργεί η υπηρεσία σου όπως θα έπρεπε, πρέπει να βρουν τρόπο να σου περάσουν καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Εφ'οσον δε λειτουργεί η υπηρεσία σου όπως θα έπρεπε, πρέπει να βρουν τρόπο να σου περάσουν καλώδιο.
Ναι τωρα μου λενε οτι αν χρειαστει επανεγκατασταση θα πρεπει να πληρωσω γιατι το να βαλουν το καλωδιο πανω στο δικο μου που ειχα ηδη εγινε κατοπιν συννενοησεις

το θεμα ειναι να παρω να τους βρισω λιγακι μπας και ξυπνησουν ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ΠΏΣ μπορεί να δουλεύει κανονικά η σύνδεση, και ξαφνικά μια μέρα να σβήνει σιγά σιγά μέχρι να μην δουλεύει καθόλου? Και να σου λένε τώρα ότι η περιοχή σου δεν υποστηρίζεται? Όποτε θέλουν απομονώνουν περιοχές?

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Ναι τωρα μου λενε οτι αν χρειαστει επανεγκατασταση θα πρεπει να πληρωσω γιατι το να βαλουν το καλωδιο πανω στο δικο μου που ειχα ηδη εγινε κατοπιν συννενοησεις

το θεμα ειναι να παρω να τους βρισω λιγακι μπας και ξυπνησουν ?

 

δεν το εκανες ηδη?με το σεις και με το σας δεν κανεις δουλεια στην ελλαδα των τυχαπαρστων;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ΠΏΣ μπορεί να δουλεύει κανονικά η σύνδεση, και ξαφνικά μια μέρα να σβήνει σιγά σιγά μέχρι να μην δουλεύει καθόλου? Και να σου λένε τώρα ότι η περιοχή σου δεν υποστηρίζεται? Όποτε θέλουν απομονώνουν περιοχές?

 

welcome to the forthnet zone:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ΠΏΣ μπορεί να δουλεύει κανονικά η σύνδεση, και ξαφνικά μια μέρα να σβήνει σιγά σιγά μέχρι να μην δουλεύει καθόλου? Και να σου λένε τώρα ότι η περιοχή σου δεν υποστηρίζεται? Όποτε θέλουν απομονώνουν περιοχές?

 

αυτό μπορεί να σε οποιαδήποτε πάροχο . μπορεί να έχεις πρόβλημα με το ρούτερ ή κάτι άλλο που καλύτερα είναι να τους έστελνες ένα μύνημα στο fb για να σου δώσουν οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ΠΏΣ μπορεί να δουλεύει κανονικά η σύνδεση, και ξαφνικά μια μέρα να σβήνει σιγά σιγά μέχρι να μην δουλεύει καθόλου? Και να σου λένε τώρα ότι η περιοχή σου δεν υποστηρίζεται? Όποτε θέλουν απομονώνουν περιοχές?

 

αυτό μπορεί να σε οποιαδήποτε πάροχο . μπορεί να έχεις πρόβλημα με το ρούτερ ή κάτι άλλο που καλύτερα είναι να τους έστελνες ένα μύνημα στο fb για να σου δώσουν οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ωραια εταρια η forthnet...μετα απο τοσα χρονια που την ξαναβαλα το internet ειναι για να γελαει ο κοσμος

εχω forthnet απο αρχες 2 μηνες ακριβως και εδω και κατα διαστηματα ειχα καποιες αποσυνδεσεις χαμηλη ταχυτητα κτλ...εδω και τρεις μερες το σημα του wifi πηγαινε απο το 5 στο ενα κτλ αποσυνδεσεις παλι και χθες ξαφνικα πεταει κοκκινο λαμπακι το router και δεν εμπαινε ουτε με enthernet οποτε μου ειπαν οτι φταιει το router και να παω να παρω αλλο σημερα για αντικατασταση αλλα το ιδιο μοντελο ενα ZTE και αν μου κανει τα ιδια θα κοιταξουν τη γραμμη....τα ιδια και τα ιδια

 

 

ρε φιλε δεν υπαρχουν..και εγω εδω και 2 μηνες την εχω βαλει...εδω και 5 μερες καθομαι ιντερνετ για 30 λεπτα και μετα ξαφνικα δεν φορτωνει σελιδες...μετα απο κανα λεπτο ξεκιναει φορτωνει μετα παλι τιποτα..δεν υπαρχει...δηλαδη πρεπει να παρω τηλεφωνο και να βρισω ας πουμε?? μονο ετσι θα γινει δουλεια?? εχω δοκιμασει και το παλιο μου μοντεμ και παλι τα ιδια...

 

αν θελω να φυγω ξερετε αν θα πρεπει να τους πληρωσω ολο το χρονο η μονο κανα 50αρι για την διακοπη?το γνωριζει κανεις??

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ προβλήματα με το ZTE modem της πάντως αλλά διορθώθηκαν με ένα Thompson που μου έδωσε ο κουμπάρος μου (σημειώστε όχι η Forthnet) και δουλεύει καλύτερα. :down:

 

Έχε χάρη η προσφορά της nOba.

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε δεν υπαρχουν..και εγω εδω και 2 μηνες την εχω βαλει...εδω και 5 μερες καθομαι ιντερνετ για 30 λεπτα και μετα ξαφνικα δεν φορτωνει σελιδες...μετα απο κανα λεπτο ξεκιναει φορτωνει μετα παλι τιποτα..δεν υπαρχει...δηλαδη πρεπει να παρω τηλεφωνο και να βρισω ας πουμε?? μονο ετσι θα γινει δουλεια?? εχω δοκιμασει και το παλιο μου μοντεμ και παλι τα ιδια...

 

αν θελω να φυγω ξερετε αν θα πρεπει να τους πληρωσω ολο το χρονο η μονο κανα 50αρι για την διακοπη?το γνωριζει κανεις??

 

σε όποια εταιρεία και να είσαι αν φύγεις πριν απο το 12μήνο πληρώνεις πέναλντυ αποχώρησης . όσο για το πρόβλημα με το internet καλύτερα να τους στείλεις το πρόβλημα σου σε μήνυμα στο https://www.facebook.com/Forthnet/app_482802375174799 και σου απαντάνε γρήγορα . ζήτα τους και να σου κατεβάσουν το snr στο 6 για να έχεις και πιο γρήγορες ταχύτητες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...