Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλέπω πολλούς εδώ μέσα που κάνουν καταγγελίες στην ΕΕΤΤ για να μπουν ή να βγουν από ένα δίκτυο...:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λογικό είναι....

 

Όταν κάποιοι σου υπόσχονται πράγματα που δεν σου προσφέρουν, τότε υπάρχει πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχει κανεις αλλος 2play απο Δαφνη?Εδω και 5 μερες κυριλεκτικα σερνεται!Κατεβαζω απο rapid με με 70-80 kb.:mad:Και γενικα στο ιντερνετ ειμαι σαν να εχω 56αρα συνδεση.

Επισης ενας φιλος μου απο Μπραχαμι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω αν μπορει κανείς να δώσει φώτα...

 

έχω το 2play εδώ και 3 μήνες.

Σαν υπηρεσία δεν έχο παράπονο...

το internet μου τρέχει κανονικά και το τηλ κομπλέ΄

Είχα διαλέξει το 2play soho που σου δίνει οτι και το απλο 2play μόνο που σε χρεώνει όλες τις κλίσεις με πάγιο 25 ευρά.

έχω το εξής πρόβλημα με την forthnet.... με βάλαν σε λάθος πρόγραμμα.

και όμως... ζήτησα το 2play soho όταν επικοινώνησα με την κυρία που μου πούλησε το πρόγραμμα. υπογραφει η μάνα μου σαν ιδιοκτήτρια της γραμμής και μετά απο πόσο καιρό μου ήρθε ο 1ος λογαριασμός με χρεώσεις 2play απλού... Εδώ και 2μιση μήνες τους κάλώ για να το λύσω και δεν μπορούν να βρούν το συμβόλαιό μου...(!!!!!!!) Οι λογαριασμοί μαζεύτικαν και τπτ δεν έγεινε. λαγαριασμό δεν εχω πληρώσει και αποφάσησα να τους στείλω εγώ 1 αντίγραφο μπας και το λάβουν υπόψην... Έιχε κανείς κάτι παρόμοιο? καμα ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Με την οργάνωση που έχουν αυτοί φίλε μου μη σου κάνει εντύπωση αν κάποια μέρα χάσουν τα γραφεία τους!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω, αν γίνεται και ξέρετε ,την συμβουλή σας για το τι να κάνω σε ενα πρόβλημα που μου εχει κανει τα νευρα κουρέλια .Απο τον Ιούλιο του 2007 είμαι στον ιδιοκτητο κόμβο της forthnet (DSLAM Χολαργού).Μέχρι τον Σεπτέμβριο η ταχύτητα ηταν μπορώ να πώ καλη( 12000 Kbps). Τον Σεπτέμβριο και μέχρι και σήμερα αρχισε η υπόθεση να πέρνει την κατιούσα και να έχω πολυ χαμηλές ταχύτητες (2000-4000 Kbps). Το θέμα είναι οτι τους πέρνω συνέχεια τηλέφωνο, τους στέλνω επιστολές και δεν μου λένε τι τρέχει,κοινός με εχουν κάνει μπαλάκι στον ΟΤΕ ο οποιος εχει έρθει 4 φορές και εχει ελεγξει οτι η γραμμή δεν εχει καποιο πρόβλημα. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε τι να κάνω? Για βοήθεια έχω το Siemens CL-110 με τις ρυθμίσεις όπως πρέπει και τα στοιχεία της γραμμής μου είναι :Line attenuation (downstream) 39.0db, Line rate (αυτή τη στιγμή) 2882 Kbps, Attainable Line Rate:3740Kbps.

Φυσικά έχω κάνει ολα τα τεστ που θα μπορούσαν να αλλάξουν κάτι (παράκαμψη τηλεφωνικής γραμμής,αλλαγή φιλτρου,απομάκρυνση καλωδίου απο καλώδια με ρεύμα) και φυσικά δεν έχω κάτι που θα έκανε εμφανη παρεμπόδιση (π.χ. συναγερμος).

Αξίζει να το παλέψω ή να σηκωθω να φύγω απο την Forthnet και να πω αλλού?

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Τελικα πρεπει να ειναι ωραια στον απαλο κοσμο του Souplin
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω, αν γίνεται και ξέρετε ,την συμβουλή σας για το τι να κάνω σε ενα πρόβλημα που μου εχει κανει τα νευρα κουρέλια .Απο τον Ιούλιο του 2007 είμαι στον ιδιοκτητο κόμβο της forthnet (DSLAM Χολαργού).Μέχρι τον Σεπτέμβριο η ταχύτητα ηταν μπορώ να πώ καλη( 12000 Kbps). Τον Σεπτέμβριο και μέχρι και σήμερα αρχισε η υπόθεση να πέρνει την κατιούσα και να έχω πολυ χαμηλές ταχύτητες (2000-4000 Kbps). Το θέμα είναι οτι τους πέρνω συνέχεια τηλέφωνο, τους στέλνω επιστολές και δεν μου λένε τι τρέχει,κοινός με εχουν κάνει μπαλάκι στον ΟΤΕ ο οποιος εχει έρθει 4 φορές και εχει ελεγξει οτι η γραμμή δεν εχει καποιο πρόβλημα. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε τι να κάνω? Για βοήθεια έχω το Siemens CL-110 με τις ρυθμίσεις όπως πρέπει και τα στοιχεία της γραμμής μου είναι :Line attenuation (downstream) 39.0db, Line rate (αυτή τη στιγμή) 2882 Kbps, Attainable Line Rate:3740Kbps.

Φυσικά έχω κάνει ολα τα τεστ που θα μπορούσαν να αλλάξουν κάτι (παράκαμψη τηλεφωνικής γραμμής,αλλαγή φιλτρου,απομάκρυνση καλωδίου απο καλώδια με ρεύμα) και φυσικά δεν έχω κάτι που θα έκανε εμφανη παρεμπόδιση (π.χ. συναγερμος).

Αξίζει να το παλέψω ή να σηκωθω να φύγω απο την Forthnet και να πω αλλού?

Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

ΣΗΚΩ ΦΥΓΕ

η χειροτερη μακραν ολων ,....

 

φταιει για ολα ο ΟΤΕ μονιμη απαντηση τους..

αυτη ειναι η πρωτοπορος:cry: των τηλεπικοινωνιων στην Ελλαδα

 

ΧΑ ΧΑ :)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να το παλέψω ή να σηκωθω να φύγω απο την Forthnet και να πω αλλού?

Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

Αντε και να φυγεις , που θα πας? ποια ειναι η καλυτερη?

και εγω εφυγα απο φορτνετ πηγα hol ! ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ !! το ιδιο και αλλες εταιριες!

απλα να αλλαζουμε εταιριες ?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι με τον ΟΤΕ στα 2 δεν ειχα πρόβλημα.Αλλαξα γιατί τότε η Forthnet εδεινε παραπάνω.Υπάρχει με ΟΤΕ τώρα να έχω καλύτερες ταχύτητες? Χθες το βράδυ εκανα καταγγελία στον ΙΝΚΑ.Λετε να πετύχω κάτι?Με τσαντίζει το γεγονός οτι τους λέμε το πρόβλημα μας και μας εμπαίζουν.Εγω τους εδωσα , με επιστολή μου, 5 μέρες διορια για να φτιάξουν το πρόβλημα.Σε διαφορετική περίπτωση εχω εναν φίλο τσακάλι δικηγόρο που θα αναλαβει το θέμα και όχι μόνο δεν θα τους δώσω τα 70 της αποσύνδεσης αλλα θα ζητήσω και επιστροφή από τους λογαριασμούς που έχω πληρώσει.Αντε τώρα με τους άσχετους
Τελικα πρεπει να ειναι ωραια στον απαλο κοσμο του Souplin
Link to comment
Share on other sites

Με line attenuation 39 (!!) σε τι ελπίζεις αν φύγεις από την "καταραμένη" Forthnet???

Και τι περιμένεις να σου διορθώσουν, αυτοί ή όποια άλλη εταιρεία (περιλαμβανομένου και του ΟΤΕ)? Τα καλώδια χαλκού του ΟΤΕ στο σπίτι σου ή την πιθανά μεγάλη απόσταση από το DSLAM???

 

ΥΓ: Όσο για τo εμπαθές post του funai ...οτι εμπειρία κι αν έχει από την συγκεκριμένη εταιρεία, περίμενα περισσότερη ωριμότητα από ένα ανθρωπο 42 χρονών και οχι στείρες και δήθεν χιουμοριστικές γενικεύσεις....

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Με line attenuation 39 (!!) σε τι ελπίζεις αν φύγεις από την "καταραμένη" Forthnet???

Και τι περιμένεις να σου διορθώσουν, αυτοί ή όποια άλλη εταιρεία (περιλαμβανομένου και του ΟΤΕ)? Τα καλώδια χαλκού του ΟΤΕ στο σπίτι σου ή την πιθανά μεγάλη απόσταση από το DSLAM???

 

ΥΓ: Όσο για τo εμπαθές post του funai ...οτι εμπειρία κι αν έχει από την συγκεκριμένη εταιρεία, περίμενα περισσότερη ωριμότητα από ένα ανθρωπο 42 χρονών και οχι στείρες και δήθεν χιουμοριστικές γενικεύσεις....

 

 

εσυ λοιπον καλε μου φιλε ΩΡΙΜΕ των 32 χρονων εξηγησε μας αν

 

- ΔΕΧΕΣΑΙ να περιμενεις για εξυπηρετηση στα τηλεφωνα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑ...

- ΔΕΧΕΣΑΙ να λενε οτι θα λυσουν το προβλημα σου και δεν κανουν τιποτα

- ΔΕΧΕΣΑΙ να πληρωνεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ το λογ/σμο τι στιγμη που καθημερινα εχεις μεγαλα προβληματα και στο Internet και στη Τηλεφωνια

- ΔΕΧΕΣΑΙ να ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ πριν ενεργοποιηθει η γραμμη σου αν εχει προβληματα , ποια τα ορια της κλπ.κλπ. ΩΣΤΕ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙΣ ή ΟΧΙ

- ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ οτι πρεπει να δωσουμε ΠΙΣΤΩΣΗ ΧΡΟΝΟΥ για να φτιαξουν τα πραγματα γιατι ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΟΤΕ !

- ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ οτι οι εναλλακτικοι παροχεις οπως αποδεικνυεται καθε μερα ηρθαν να επενδυσουν , να προσφερουν και να ανεβασουν την ποιοτητα των τηλεπικοινωνιων στην Ελλαδα ή να φανε απο την ΠΙΤΑ του ΟΤΕ γρηγορα-γρηγορα ....

 

εννοειται οτι τα ερωτηματα ειναι για ολους στο thread και δεν περιοριζονται μονο σε σενα....

 

εγω παντως προτιμω οποτε μου δινεται η ευκαιρια και εδω και αλλου να τους κριτικαρω,κατηγορω,γελοιοποιω και ας με κανει αυτο ανωριμο οπως λες...

 

εγω το βλεπω αλλιως

ΠΛΗΡΩΝΩ για κατι που διαφημιζουν,πουλανε,υποσχονται αλλα ..παπαλα στην πραγματικοτητα....

 

οσο αφορα τη Forthnet βεβαιως και αυτη ειναι η περισσοτερο απο ολους τους αλλους ΥΠΟΛΟΓΗ και ΥΠΕΥΘΥΝΗ γιατι υποτιθεται

ειναι ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ εδω στην Ελλαδα αρα και ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΟΙ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΗΣ

 

 

...αλλα ψυχραιμια παιδια ....η εποχη του ΧΑΛΚΟΥ τελειωνει....

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΗ τέτοια εταιρία στην Ελλάδα !

Γι'αυτο ας ξαναρθουμε στην πραγματικότητα !

ΚΑΛΑ ειναι να τους κριτικαρεις,κατηγορεις,γελοιοποιεις ΑΛΛΑ αν υπαρχη κατι αλλο καλυτερο ! και οχι μονο εδω αλλα με καταγγελιες κ.α

Link to comment
Share on other sites

καλα τα λες ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΗ τέτοια εταιρία στην Ελλάδα !

Γι'αυτο ας ξαναρθουμε στην πραγματικότητα !

 

εχεις δικιο φιλε συντοπιτη και εγω την πραγματικοτητα περιγραφω!

 

Και φταιμε και εμεις που τρεξαμε πισω απο ολες αυτες τις εταιρειες που μας ταξανε

 

ΓΡΗΓΟΡΟ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ ΣΕΡΦΑΡΙΣΜΑ ΜΕΧΡΙ 2.4 (ΣΥΓΓΝΩΜΗ 24)

ΤΕΛΕΙΑ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ ΟΛΑ ΤΖΑΜΠΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΓΙΑ ΟΤΕ ΚΛΠ.

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ ΟΤΕ

 

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΨΑΜΕ.....:O:cry:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ιδου και ενας (απο τους πολλους φανταζομαι) τροπους για να ξεφυγεις απο τον ΟΤΕ ..ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ...

 

-----------------------------------------------------------------

Η ΕΥΑΘ αξιοποιεί το δίκτυό της για τηλεπικοινωνιακές χρήσεις

Σχετικό θέμα στο forum Αποστολή σχολίου Κατεβάστε την είδηση σε μορφή Word Κατεβάστε την είδηση σε μορφή HTML Εκτύπωση Αποστολή με e-mail Παρακολούθηση για απαντήσεις

 

Δημοσιεύθηκε στις 15/01/2008 02:54 από sigmacom - 279 εμφανίσεις, 0 σχόλια

 

 

Η ΕΥΑΘ Α.Ε. είναι ουσιαστικά έτοιμη για να αξιοποιήσει το δίκτυο αγωγών της και για τηλεπικοινωνιακές υποδομές. Η εταιρεία διαθέτει το δίκτυό της, από τη ΒΙ.ΠΕ Σίνδου μέχρι τη Μηχανιώνα Θεσσαλονίκης, για την διέλευση οπτικών ινών, με δυνατότητα εξυπηρέτησης, σε χρόνο παρόντα και μέλλοντα, όλων των Ι.Τ. παρόχων και ακόμη περισσοτέρων.

 

Η ΕΥΑΘ, μέσω της θυγατρικής της ΕΥΑΘ Υπηρεσίες, επιθυμεί να λειτουργήσει περίπου όπως ο ΔΕΣΜΗΕ, δηλαδή ως διαχειριστής του συστήματος, που έχει τα πάγια, την υποδομή, την οποία διαθέτει σε όλους. «Δεν έχουμε τη πρόθεση να δημιουργήσουμε μονοπώλιο για λογαριασμό κανενός», εξηγεί ο πρόεδρος και δ/νων σύμβουλος της ΕΥΑΘ Α.Ε. Γιώργος Σκόδρας.

 

«Εμείς, στη μεγάλη ζώνη δραστηριότητάς μας και με κόστος μόλις στο 1/5 αυτού του συνηθισμένου τρόπου εγκατάστασης, μπορούμε να κάνουμε τα πάντα για τους παρόχους. Να κατασκευάσουμε αυτόνομους δακτυλίους, να ολοκληρώσουμε και να κλείσουμε δακτυλίους οπτικής ίνας εταιρειών Ι.Τ. μέσα στη πόλη, να πάμε μέχρι το κάθε σπίτι, με το λεγόμενο fibre to the home. Το κόστος εγκατάστασης της ίνας για εμάς είναι 10-12 ευρώ το μέτρο - καθώς οι εργασίες θα γίνονται στους υπάρχοντες αγωγούς από μικρά ρομπότ- όταν διαφορετικά φθάνει κοντά στα 60 ευρώ το μέτρο».

 

Άμεσα, η εταιρεία, μπορεί να εγκαταστήσει 7 tubes με 144 ζεύγη ίνας στο κάθε ένα, εξασφαλίζοντας έτσι τεράστιο capacity που καλύπτει τωρινές και μελλοντικές υπηρεσίες στο χώρο της τηλεφωνίας και των ευρυζωνικών δικτύων.

 

Σε πρώτη φάση, για το έργο απαιτείται η κατασκευή του βασικού σκελετού και των σημείων σύζευξης των τηλεπικοινωνιακών κέντρων, επένδυση περίπου 600.000 ευρώ, που μπορεί ανετότατα να χρηματοδοτηθεί από την ΕΥΑΘ Α.Ε. αλλά και να καλυφθεί από άλλες τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες.

 

Η χρηματοδότηση

 

Για να παρέχει η ΕΥΑΘ Υπηρεσίες αυτές τις υποδομές σε διαφορετικούς παρόχους, θα πρέπει, όπως είπε ο κ. Σκόδρας, να αναλάβει αυτή τη χρηματοδότηση του έργου ή να συνεργαστεί με κάποιο venture capital ή να ζητήσει από τους ίδιους τους παρόχους να επενδύσουν, ενώ όσοι πάροχοι δεν έχουν επενδύσει στο αρχικό σύστημα, θα καταβάλουν royalties. Πάντως το κόστος της αρχικής επένδυσης δε προβληματίζει την ΕΥΑΘ καθώς είναι της τάξης των 600.000 ευρώ, ενώ είναι γνωστό ότι η διοίκησή της συζητάει με ενδιαφερόμενες εταιρείες.

 

Τέτοιες συζητήσεις έχουν γίνει τόσο με τη Forthnet [FORr.AT] Σχετικά άρθρα όσο και με τη Τellas, ενώ δεν αποκλείσθηκε αλλά και ούτε επιβεβαιώθηκε η εκδήλωση ενδιαφέροντος και από άλλους παρόχους.

 

Στο μεταξύ προχωράει η εκπόνηση της μελέτης που γίνεται σε συνεργασία με την Ericsson και η οποία θα ολοκληρωθεί περί τα τέλη Φεβρουαρίου, αρχές Μάρτιου. Πρόκειται για μία πλήρη μελέτη για το business development, όλες τις παραμέτρους του έργου και, με την οποία στα χέρια, η ΕΥΑΘ θα απευθυνθεί στην αγορά.

 

H εισηγμένη, πρόκειται να μπει και στο χώρο της ενέργειας, με την αξιοποίηση αφενός της λυματολάσπης που παράγεται στην εγκατάσταση βιολογικού καθαρισμού και αφετέρου, με την παραγωγή ενέργειας από δύο μονάδες φωτοβολταϊκών στοιχείων, συνολικής ισχύος 2 MW. H ΕΥΑΘ Ενεργειακή σχεδιάζεται να συσταθεί το καλοκαίρι του 2008.

 

Πηγή: naftemporiki.gr

---------------------------------------------------------------

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω πως...οτι εμπειρία κι αν έχει κανείς από την συγκεκριμένη εταιρεία, περιμένω περισσότερη ωριμότητα και οχι στείρες και δήθεν χιουμοριστικές γενικεύσεις....

Ποιός σου είπε δε, οτι όλα αυτά που περιγράφεις συμβαίνουν σε όλους τους συνδρομητές Forthnet ή αντίστοιχα δεν συμβαίνουν και στις άλλες εταιρείες τηλεπικοινωνιών (+ΟΤΕ)???

Αυτά. Όποιος θέλει να καταλάβει και να δει τα πράγματα λίγο ψύχραιμα και σφαιρικα, it's ok - το κήρυγμα και οι προεκλογικού τύπου ανακοινώσεις εμένα να μου λείπουν :X

 

ΥΓ: Το post με την ΕΥΑΘ είναι ευτυχώς πραγματικά ενδιαφέρον, και είναι το μέλλον. Μέχρι τότε όμως, όλοι λίγο πολύ είμαστε αναγκασμένοι να ζήσουμε και να βελτιώσουμε την εποχή του χαλκού - σε όποια εταιρεία κι αν κρίνουμε οτι μας συμφέρει.

 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

μολις χθες ενεργοποιηθηκε ι συνδεση 2play sta 24 mb απο ιδιοκτητο δικτυο ,εκανα τεστ απ το σιτε της forthnet και μου βγηκαν τα εξης αποτελεσματα:

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

17/01/2008 11:06:49

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 868.58Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 3.29Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

sτο speed test.νετ μου εβγαλε download 1304 kb/s kai upload 526

 

μοντεμ εχω το siemens cl110

 

ειναι καλα τα αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites

Ax! Αναπολώ τις πρώτες ημέρες το 2play!

Όταν στο Βυρωνά ήμουν εγώ και άντε καμια άλλη εκατοστή τυχεροι! Όταν το "unning 10s inbound test (server to client) . . . . . ." έγραφε 18.0Mb/s.

Τώρα τζίφος!

Παιδιά δούλευα στη Forthnet και ήμουν στη τηλεφωνία. Αυτο που ζώ τώρα δεν είχε ξαναγίνει. Δε περίμενα ποτέ 30 λεπτά για να μιλήσω και να καταθέσω κάποιο πρόβλημά μου. Βέβαια το μεγαλύτερο πρόβλημα της εταιρείας είναι η βιασύνη τους να αρπάξουν κόσμο.

 

Παλαιότερα μιλούσαμε για υπομονή. Ήταν προτιμότερο να καθυστερήσουμε στο launch μιας υπηρεσίας, παρα να τη βγάλουμε προβληματική. Τώρα οι προσφορές βγαινουν με το τσουβάλι και επόμενο είναι και οι καταγγελίες να τους πηγαίνουν με το σάκο των ταχυδρομείων.

 

Τέλος θα δηλώσω πως όσο χιουμοριστικές και ιδιαίτερα πετυχημένες είναι οι διαφημίσεις του πΟΤΕ, τόσο και σε ένα μεγάλο μέρος είναι και αληθινές: Τον Ιούλιο έκανα αίτηση για τη μονοήμερη προσφορά (το τσουβάλι που λέγαμε παραπάνω!) της FORTHnet (10€ x 6 μήνες) για σύνδεση ADSL στο ιδιόκτητο (!no comment!) δίκτυο. Η σύνδεση έγινε αρχές Οκτωβρίου! Ξέρετε ποιος έφταιγε... ο ΟΤΕ! Και μάλιστα το έχω και σε γράμμα, έπειτα από καταγγελία που έκανα. Είχα κάποια αποζημίωση (μπουχαχαχα!)

 

Παιδιά ηρεμία! Σε 2-3 χρονάκια θα ξαναζήσουμε στιγμές καλύτερης επικοινωνίας. Όταν μεγάλες εταιρείες θα αγοράσουν τις μικρότερες, θα γίνουν περισσότερο ευκίνητες και οι υπηρεσίες θα βασίζονται σε δικτυα με @ρχ***α και όχι vise versa!

 

Τι να σου κάνει μια FORTHnet, μια netOne και το υπόλοιπο Χάος; Είναι σα να παίζει η Δόξα Βύρωνος με τον Ολυμπιακό και να απαιτούν οι φίλαθλοί της να τον πατήσουν κάτω. Ακόμη κι αν γίνει θα είναι τυχαίο, περιοδικό.

 

Σε Οοοοολα αυτά εγώ θα κλείσω με μια σειρά ερωτήσεων: Η ΕΕΤΤ που στο καλό βρίσκεται; Γιατί υπάρχει; Ποιός τη διοικεί; Και τι στο καλό προγραμματίζει; Οι εργαζόμενοί της...ζουν;

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Με line attenuation 39 (!!) σε τι ελπίζεις αν φύγεις από την "καταραμένη" Forthnet???

Και τι περιμένεις να σου διορθώσουν, αυτοί ή όποια άλλη εταιρεία (περιλαμβανομένου και του ΟΤΕ)? Τα καλώδια χαλκού του ΟΤΕ στο σπίτι σου ή την πιθανά μεγάλη απόσταση από το DSLAM???

Πιστευω οτι αν παω στον ΟΤΕ τα πραγματα ισως καλυτερεψουν, διοτι ο ΟΤΕ πολυ απλα εχει περισσοτερα DSLAM για να σε βαλει.Εχω διαβασει πολλα Post στα οποι χρηστες του ΟΤΕ ανεφεραν 2 φορες προβλημα στην γραμμη και τους αλλαξαν DSLAM. Οσο για το 39 που βαζεις και !! θαυμαστικα ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝ την χαμηλη συνδεση μου.Γιατι μεχρι καποιον καιρο πίσω με το ιδιο attenuation συνδεομουν με 12. Οποτε? Μαλλον κατι αλλο φταιει και σε αυτο συναδει το γεγονός οτι η ιδια η Forthnet παραδεχτηκε το οτι συνδεομαι με μικρη ταχυτητα ειναι λίγο περιεργο. Επισης ο ΟΤΕ οταν εχω προβλημα θα κανει κάτι,εστω και μετα απο 10.000 που λεει ο λογος τηλεφωνηματα.Η Forthnet δεν εχει κανει απολυτως τι-ποτ-τα και το εννοω.ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΘΑ ΠΕΡΝΩ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ

Τελικα πρεπει να ειναι ωραια στον απαλο κοσμο του Souplin
Link to comment
Share on other sites

μολις χθες ενεργοποιηθηκε ι συνδεση 2play sta 24 mb απο ιδιοκτητο δικτυο ,εκανα τεστ απ το σιτε της forthnet και μου βγηκαν τα εξης αποτελεσματα:

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

17/01/2008 11:06:49

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 868.58Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 3.29Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

sτο speed test.νετ μου εβγαλε download 1304 kb/s kai upload 526

 

μοντεμ εχω το siemens cl110

 

ειναι καλα τα αποτελεσματα?

 

Εμένα μόλις τώρα μου βγάζει:

 

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

17/01/2008 16:25:48

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 868.93Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 13.49Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

click START to re-test

 

Το download σου είναι χαμηλό, ενώ το Upload κανονικό. Βέβαια παίζει ρόλο και η απόσταση σου από το DSLAM, τα db του θορύβου (θα τα δείς από το modem router), καθώς και το πόσο φορτωμένο είναι το δίκτυο την ώρα που κάνεις το τέστ. Δοκίμασε και άλλη στιγμή να δείς....

 

π.χ. 5 το πρωί έχω πιάσει και 16 και 18Mb/s!!!

Link to comment
Share on other sites

η ωρα ηταν 11 το πρωι...οσον αφορα τα db κλπ υπαρχουν τιποτα εξτρα ρυθμησεις να ανεβασω την αποδοση?γιατι μου φαινεται πολυ χαμηλη η αποδοση οσον αφορα το download..ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά απο 8 μήνες που πέρασαν από την αίτηση μου χθές μπήκα στο double play. Σήμερα συνδέθηκε το INTERNET αλλά ακόμα τηλλέφωνο δεν εχω. Τους πήρα τηλεφωνο και μου είπαν αρχικα ότι σε 3 ώρες θα συνδεθεί. Στη συνεχεια τους ξαναπηρα και μου είπαν ότι αυτοί δεν βλέπουν πρόβλημα άρα φταίει είτε ότι η γραμμή μου ήταν ISDN είτε ότιο έχω ασύρματο PANASONIC. το δεύετρο όντως ισχύει, το πρώτο οχι. ¨Εβγαλα το ασύρματο και έβαλα ένα απλό τηλέφωνο και πάλι τα ίδια. Εν το μεταξύ αυτοί δεν δέχονται ότι υπάρχει πρόβλημα. ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω τη στάση τους!!!Πάντως δεν βλέπω να εχουν σκοπο να το φτιαξουν και αυτό με προβληματίζει!
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά απο 8 μήνες που πέρασαν από την αίτηση μου χθές μπήκα στο double play. Σήμερα συνδέθηκε το INTERNET αλλά ακόμα τηλλέφωνο δεν εχω. Τους πήρα τηλεφωνο και μου είπαν αρχικα ότι σε 3 ώρες θα συνδεθεί. Στη συνεχεια τους ξαναπηρα και μου είπαν ότι αυτοί δεν βλέπουν πρόβλημα άρα φταίει είτε ότι η γραμμή μου ήταν ISDN είτε ότιο έχω ασύρματο PANASONIC. το δεύετρο όντως ισχύει, το πρώτο οχι. ¨Εβγαλα το ασύρματο και έβαλα ένα απλό τηλέφωνο και πάλι τα ίδια. Εν το μεταξύ αυτοί δεν δέχονται ότι υπάρχει πρόβλημα. ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω τη στάση τους!!!Πάντως δεν βλέπω να εχουν σκοπο να το φτιαξουν και αυτό με προβληματίζει!

 

Έβαλες φίλτρα για ADSL (PSTN) σε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές σου;

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έβαλα αλλά τιποτα δεν εγινε!!Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν ξερουν τι τους γίνεται.

 

EDIT: κατάφερα να μιλήσω με το τεχνικό τμήμα πριν λίγο και τι μου ειπαν?? ΦΤΑΙΕΙ Ο ΟΤΕ!!! Ελεος πια με αυτη την καραμελα τους!! Εκανε λεει διακοπή βροχου!! Τωρα πως γινεται και ενω ειναι κομένος ο βρόχος εγώ έχω INTERNET δεν μπορούν να το εξηγήσουν!

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει κανα 2ωρο ψαχνοντας οτι site υπαρχει να μαθω αν μπορω να βελτιωσω την ταχυτητα adsl αλλα δεν εχω βρειι ακρη,,,εχω συνδεση στα 24 και καλα αλλα στο εικονιδιο συνδεσης forthnet βγαζει 12,οκ μεχρι εδω....ελα ομως που οταν κατεβαζω το πολυ να πιασω 300kb/sec....τι να κανω?υπαρχουν εξτρα ρυθμισεις ή optimazer?????????????αμαρτια να πληρωνω τοσο και να κατεβαζο το πολυ μεχρι 300....μεσος ορος ειναι 150....ελεος...εχω siemens cl110 και ειμαι στις συκιες θεσσαλονικης....ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...