Jump to content

Επαφή με 220V...Πόσο επικίνδυνο είναι;


Datum Processor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχήν Χρόνια πολλά με υγεία, αγάπη ευτυχία και επιτυχίες στους στόχους όλων... :happy: Το 2006(που λέει και η frog) που έρχεται...δηλαδή το 2007 να είναι το πιο χαρούμενο και επικοδομητκό έτος για όλους μας, σε όλους τους τομείς. :p Και μπαίνω στο θέμα...

 

Πριν απο ελάχιστα δευτερόλεπτα (δεν πρέπει να είναι πάνω απο 200-300:wacko: )πήγα να συνδέσω τα φωτάκια του δέντρου στην πρίζα ως συνήθως και επειδή στην άκρη της μπρίζας που βγαίνουν τα καλώδια είχε κοπεί το πλαστικό επικάλυμα(μετά το είδα), ήταν εκτεθιμένα τα σύρματα...και φυσικά με τίναξε!!!!!!!! Αφού πονούσα τόσο που φώναξα! Δεν πρέπει να ήταν πάνω απο 3 δεύτερα. Το θέμα είναι το εξής, υπάρχει περίπτωση να υποστώ καμμία σωματική "βλάβη" και αν ναι τι είδους βλάβη και σε πόσο χρόνο μπορεί να εμφανιστεί??? Εκείνη την ώρα και ακόμα και τώρα νιώθω ένα ελαφρο πόνο στο αριστερό χέρι(μόνο στην παλάμη, όχι πιο πάνω..)και ένα ελαφρό μούδιασμα ένιωσα εκείνη την ώρα(πάλι στην παλάμη)και τώρα έφυγε. Καλύτερα να μου απαντήσει κάποιος με ιατρικές γνώσεις για να είναι και πιο ορθή η απάντηση, ευχαριστώ :cool:

 

τζιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιζ :cry:

:)
Link to comment
Share on other sites

το εχω παθει και εγω 1-2 φορες απο αντιστοιχες συσκευες.

πονεσα για λιγο αλλα μετα ημουν οκ.

γενικα δεν επαθα κατι.

το μελλον βεβαια θα δειξει. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..

Τι λετε βρε παιδια με 220v Και δεν παθατε τιποτα...:wacko: ..Αφου τουλαχιστον δεν επαθες τιποτα τοτε μην ανησυχεις για μετα..Εισαι οκ...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε.γιατρό δεν έχεις?Γιατί δεν τον παίρνεις ένα τηλέφωνο αφού σε ανησυχεί τόσο το θέμα?Τι απαντήσεις περιμένεις να πάρεις από εδώ μέσα...???
WOLFGUARD OF ANGBAND
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Χρόνια πολλά με υγεία, αγάπη ευτυχία και επιτυχίες στους στόχους όλων... :happy: Το 2006(που λέει και η frog) που έρχεται...δηλαδή το 2007 να είναι το πιο χαρούμενο και επικοδομητκό έτος για όλους μας, σε όλους τους τομείς. :p Και μπαίνω στο θέμα...

 

Πριν απο ελάχιστα δευτερόλεπτα (δεν πρέπει να είναι πάνω απο 200-300:wacko: )πήγα να συνδέσω τα φωτάκια του δέντρου στην πρίζα ως συνήθως και επειδή στην άκρη της μπρίζας που βγαίνουν τα καλώδια είχε κοπεί το πλαστικό επικάλυμα(μετά το είδα), ήταν εκτεθιμένα τα σύρματα...και φυσικά με τίναξε!!!!!!!! Αφού πονούσα τόσο που φώναξα! Δεν πρέπει να ήταν πάνω απο 3 δεύτερα. Το θέμα είναι το εξής, υπάρχει περίπτωση να υποστώ καμμία σωματική "βλάβη" και αν ναι τι είδους βλάβη και σε πόσο χρόνο μπορεί να εμφανιστεί??? Εκείνη την ώρα και ακόμα και τώρα νιώθω ένα ελαφρο πόνο στο αριστερό χέρι(μόνο στην παλάμη, όχι πιο πάνω..)και ένα ελαφρό μούδιασμα ένιωσα εκείνη την ώρα(πάλι στην παλάμη)και τώρα έφυγε. Καλύτερα να μου απαντήσει κάποιος με ιατρικές γνώσεις για να είναι και πιο ορθή η απάντηση, ευχαριστώ :cool:

 

τζιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιζ :cry:

 

Υπάρχουν πολλές επιστημονικές μέθοδοι για να εξακριβώσουμε σε τι κατάσταση βρίσκεσαι αυτή τη στιγμή.

 

Βήμα πρώτο :

Βγάλε μια σειρά φωτάκια από την πρίζα και πιάσε τους ακροδέκτες με το ένα σου χέρι.

 

Τα φωτάκια ανάβουν;

 

Αν όχι, τότε δεν έχεις τίποτα.

Αν ναί, τότε θα δοκίμασε να φορτίσεις και άλλες συσκευές όπως κινητά, ηλεκτρικά σκουπάκια, ξυριστικές μηχανές...

 

Βήμα δεύτερο :

Συναντήσου με κάποιον - κάποια που αντιπαθείς πολύ.

 

Μάζεψε όλο σου το μίσος, την ώρα που ανταλλάζετε χειραψία.

 

Τον (ή την) "τίναξε" το ρεύμα;

 

Αν όχι, σου ζητώ συγγνώμη για την κακή συμβουλή.

 

Αν ναί, μπορέις άνετα να με ευχαρηστήσεις για τις όμορφες στιγμές που έζησες εξ' αιτίας μου...

 

Σοβαρά τώρα.

Αν πονάς να πας σε ένα γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους(και ιδιαιτέρος κάποια) πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Κατα 99% δεν έπαθα τίποτα.

 

carcaroth: Ο τομέας εδώ είναι chat&fun... Αν εσύ προσωπικά δεν βρίσκεις απαντήσεις σε τεχνολογικά νέα σε ανάλογους τομείς, δεν θα βρεις ούτε εδώ για ανάλογα θέματα.... Όλοι μια παρέα είμαστε και σαν παρέα ανταλλάσουμε απόψεις. :cool:

:)
Link to comment
Share on other sites

θα σου κάηκε κανα κύκλωμα.

 

Πάντως να πώ και γώ την εμπειρία μου, Πριν αλλάξω κινητό είχα και έχω ακόμα, το siemens s65. Του αγορασα λοιπόν ένα usb καλώδιο και εγκατέστησα το καλώδιο και τα προγράμματα και έστελνα κανονικά. 2 3 μήνες μετά την αγορά, εξί μήνες πριν απο το τώρα :p . έστελνα μεσα απτο σιμόκο και με πειρανε τηλ και το απάντησα. Τοβαλα στ' αυτί μου και ένιωσα κατι παράξενο και πριν το καταλάβω δυνάμωνε η ενταση μεχρι που με τιναξε:vava: :scared: . Μετά επιδή έχω τάσης μαζοχισμού:alien: :nuke: ακουμπουσα το καλώδιο να δω αν υπάρχει ακόμα και το καλώδιο ήταν λες και είχε μια αορατη ηλεκτρική αύρα. Το ακουμπούσα για να δω μέχρι που θα το αντέξω. Μετά βαρέθηκα:whistle: . Το παθαίνει πάλι κατα καιρούς:confused: :shifty:

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, δεν παίζει ρόλο η τάση, αλλά το ρεύμα που διέρχεται από το σώμα. Στην περίπτωση σου ήσουν πολύ τυχερός που ήταν απλώς λαμπάκια..διότι έχουν μικρή ισχύ και άρα διέρχεται και μικρή ποσότητα ρεύματος, της τάξεως των mA..(P=VI)

Γενικά πάντως καλό θα ήταν να είμαστε πολύ προσεκτικοί μ'αυτά :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

To οτι ήταν λαμπάκια δεν έχει σημασία.

Το πιο πιθανό είναι να ακούμπησε το καλώδιο που είχε φάση, και όχι φάση-ουδέτερο. Αρα αν υποθέσουμε οτι είχε αντίσταση περίπου 2000-3000Ω (απο παπούτσια, χαλιά κλπ) τότε μιλάμε για ρεύμα 115 ~ 77mA (230v/2000Ω).

Ενδεικτικά, το όριο είναι 40mA...

Datum Processor, ρελέ διαρροής δεν έχετε βάλει σπίτι? Είναι ενα στοιχείο του πίνακα που έχει ενα κουμπάκι με τη λέξη "test" δίπλα του.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..

Τι λετε βρε παιδια με 220v Και δεν παθατε τιποτα...:wacko: ..Αφου τουλαχιστον δεν επαθες τιποτα τοτε μην ανησυχεις για μετα..Εισαι οκ...

σοβαρα, δεν ειχα παθει τιποτα.

μαλλον δηλαδη, το ειπα και πριν, το μελλον θα δειξει.

Τι απαντήσεις περιμένεις να πάρεις από εδώ μέσα...???

απαντησεις απο "καμμενους".

Link to comment
Share on other sites

carcaroth: Ο τομέας εδώ είναι chat&fun... Αν εσύ προσωπικά δεν βρίσκεις απαντήσεις σε τεχνολογικά νέα σε ανάλογους τομείς, δεν θα βρεις ούτε εδώ για ανάλογα θέματα.... Όλοι μια παρέα είμαστε και σαν παρέα ανταλλάσουμε απόψεις. :cool:

 

Μάλλον το ατύχημα επηρέασε την αίσθηση του χιούμορ σου,αλλά και τη νοητική σου αντίληψη.Και πολύ ασχολήθηκα.....

WOLFGUARD OF ANGBAND
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ηλεκτρολογο στον σπιτι και στην δουλεια τον εχει χτηπυσει πολλες φορες ρευμα πολλων Volt για αρκετα δευτερα. Δ παιζει ρολο η ταση (220 κλπ) αλλα η ΕΝΤΑΣΗ! Δ εχεις τπτ και ουτε προκειτε να παθεις απο πηγη σπιτιου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Τα σοβαρα προβληματα απο το ηλεκτρικο ρευμα συμβαινουν εκεινη τη στιγμη(καρδιακη αρρυθμια,σπασμος αναπνευστικων μυων).Προφανως αυτα τα γλιτωσες.Στη χειροτερη να σου κανει κανα μικρο εγκαυμα στο σημειο επαφης,δεν ειναι τιποτα(αν και ουτε αυτο ειναι πιθανο,θα στο ειχε ηδη κανει).

Περαστικα και προσοχη.Χρονια πολλα!

Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ηλεκτρολογο στον σπιτι και στην δουλεια τον εχει χτηπυσει πολλες φορες ρευμα πολλων Volt για αρκετα δευτερα. Δ παιζει ρολο η ταση (220 κλπ) αλλα η ΕΝΤΑΣΗ! Δ εχεις τπτ και ουτε προκειτε να παθεις απο πηγη σπιτιου...

 

 

Τι λες φιλε μου..Ελα τοτε εδω να βαλεις το χερι σου στην μπριζα..Πως δεν παθαινεις τιποτα και ειδικα αν κατω το επιπεδο γειωσης ειναι καλο τοτε αντε γεια...

Φυσικα παιζει ρολο η ενταση του ρευματος οχι τοσο η ταση..Πανω απο 100 βολτ ομως η ταση ποναει..Αλλα με το που πιασεις τα 220 v περναει απο μεσα σου για λιγο το μεγιστο ρευμα..Τυχερος ησουν φιλε μου που δεν επαθες το παραμικρο..

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εγω λογω και δουλειας το εχω παθε 4-5 φορες!! Αυτο που λετε με την ενταση ησχυει! Αυτο που εχει σημασια ειναι η ενταση μεν αλλα το πιο βασικο ειναι απο ποια σημεια περναει το ρευμα μεσα μας!! Εγω πχ εχω παθει ηλεκτροπληξια απο χερι σε χερι που ειναι και το πιο επικινδυνο απ ολα!!! Δηλ αν ακουμπας με το ενα χερι καπου γειωμενα και απο το αλλο να βρεις τη φαση!!! Το πιο βασικο ειναι να αποφευγετε να διαπερναει το ρευμα διαδρομες απο ακρο σε ακρο γιατι τοτε περναει σιγουρα και απο την καρδια/ζωτικα οργανα οποτε και μπορει να εχεις καρδιακες αρρυθμιες κλπ... Τωρα αν ειναι απο απλη γειωση του σωματος με τα παπουτσια και το πατωμα κλπ ε συνηθως προλαβαινουμε και αποτραβιωμαστε γρηγορα οποτε το μονο που παθαινει καποιος εκει ειναι ενα μικρο τοπικο εγκαυμα και αρα ακινδυνο...

 

Οσο για την ταση αν δεν συνοδευεται και απο μεγαλη ενταση ρευματος τοτε προκαλει απλα πονο/μουδιασμα και απ οτι λενε και οι ηλεκτρονικοι που το παθαινουν συνεχεια δεν ειναι ιδιαιτερα επικινδυνα τα πραγματα

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Ο θάνατος απο ηλεκτροπληξία προκαλείται γιατί το ρεύμα έχει την ιδιότητα να συστάλλει τους μυς. Πρακτικά αυτό σημαίνει οτι αν μαγκώσεις με την παλάμη σου ένα καλώδιο δεν θα μπορείς να ανοίξεις το χέρι σου λόγω της συστολής του μυ και θα έρθεις για χρόνο σε επαφή με το ρεύμα. Η τάση του ρεύματος ΕΧΕΙ σχέση καθώς όταν ακουμπάς το καλώδιο το κύκλωμα Βραχυκυκλώνει και δεν εισέρχεται στο σώμα σου κάποιο ρευματάκι mA ακόμα και αν είναι απο λαμπάκια αλλά εισέρχονται πολλά amper.

Παλαίοτερα οι ηλετρολόγοι για να ελέξουν αν περνάει ρεύμα ακουμπούσαν με το δείκτη του αριστερού τους το καλώδιο και ακαριαία τον βαρουσαν με τον άλλον δείκτη στα κόκκαλα ώστε να το απομακρύνουν.

Τπτ δεν είναι δεν υπάρχει λόγως ανυσηχίας.

Συχνή επαφή είναι πολύ επικύνδινη όχι μονο για ηλεκτροπληξία αλλα και για αρρυθμία στην καρδιά και άλλες καρδιακές ασθένειες.

 

 

Κάποιου διάβασα για το ρελέ διαρροής. Αν έχεις τέτοιο διακόπτη στον πίνακα να αλλαχθεί. Αν δεν έχεις καλό θα ήταν να προσθέσεις. Καλά Χριστούγεννα και καλή χρονια!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Χρόνια πολλά με υγεία, αγάπη ευτυχία και επιτυχίες στους στόχους όλων... :happy: Το 2006(που λέει και η frog) που έρχεται...δηλαδή το 2007 να είναι το πιο χαρούμενο και επικοδομητκό έτος για όλους μας, σε όλους τους τομείς. :p Και μπαίνω στο θέμα...

 

Πριν απο ελάχιστα δευτερόλεπτα (δεν πρέπει να είναι πάνω απο 200-300:wacko: )πήγα να συνδέσω τα φωτάκια του δέντρου στην πρίζα ως συνήθως και επειδή στην άκρη της μπρίζας που βγαίνουν τα καλώδια είχε κοπεί το πλαστικό επικάλυμα(μετά το είδα), ήταν εκτεθιμένα τα σύρματα...και φυσικά με τίναξε!!!!!!!! Αφού πονούσα τόσο που φώναξα! Δεν πρέπει να ήταν πάνω απο 3 δεύτερα. Το θέμα είναι το εξής, υπάρχει περίπτωση να υποστώ καμμία σωματική "βλάβη" και αν ναι τι είδους βλάβη και σε πόσο χρόνο μπορεί να εμφανιστεί??? Εκείνη την ώρα και ακόμα και τώρα νιώθω ένα ελαφρο πόνο στο αριστερό χέρι(μόνο στην παλάμη, όχι πιο πάνω..)και ένα ελαφρό μούδιασμα ένιωσα εκείνη την ώρα(πάλι στην παλάμη)και τώρα έφυγε. Καλύτερα να μου απαντήσει κάποιος με ιατρικές γνώσεις για να είναι και πιο ορθή η απάντηση, ευχαριστώ :cool:

 

τζιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιζ :cry:

μην ανησυχεις....νορμαλ αντιδραση του οργανισμου ειναι και το μουδιασμα και η ενδεχομενη ζαλαδα που ειχες,,

ωσπου να παντρευτεις θα σου περασει!:lol: :p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

me exei xtypisei to reuma 2 fores.

tin mia fora me tinakse apo tin karekla kai epesa sto patwma. :help:

tin 2i fora den epesa katw. :yahoo:

 

 

kai tis dyo fores ponouse i kardia mou kai to stithos mou san na empiksan maxairi.

 

meta apo ligi wra mou perase.

pote den eixa kamia parenergia.

 

Ps:kai tis dyo fores akoumpisa me to daxtylo mono,

imoun mikros kai ekana dokimi me to daxtylo na dw an pernaei reuma apo to fwtistiko :blink: :O

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

Άλλοι κάνουν θεραπείες με ηλεκτροσόκ. :lol:

Εσύ απλά το έκανες τσάμπα.

Αν και δεν είναι καθόλου αστείο το να περάσει το ρεύμα από το ανθρώπινο σώμα. Καλά θα είναι να έχουμε τα μάτια 14 όταν κάνουμε κάτι.

Εγώ ευτηχός μια φορά που ήταν να την πατήσω για τα καλά έπεσε αμέσως το ρελέ του πίνακα και ούτε καν με ακούμπησε. Αν δεν ήταν ο αυτό το κόλπο όμως ; Δεν θα έγραφα εδώ τώρα. Χτύπησα με ένα σωλήνα ένα καλώδιο από μπαλαντέζα που ήταν στο πάτωμα. Έμεινα κολημένος να κοιτάω το καλώδιο. Απορούσα γιατί ζω. Μετά έψαχνα γιατί το σπίτι δεν έχει ρεύμα :lol: Με είχε σώσει ο ρελές.

http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αφού διάβασα τόσα, θα σας πω την εμπειρία μιας συμμαθήτριάς μου. Πήγε κι αυτή να βάλει τα λαμπάκια στο δέντρο, την τίναξε το ρέυμα, κι από τότε όταν χρησιμοποιεί πιστολάκι αισθάνεται στις πατούσες ένα μυρμήγκιασμα. Τώρα δεν ξέρω αν της έχει περάσει. Αυτά.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Αφού διάβασα τόσα, θα σας πω την εμπειρία μιας συμμαθήτριάς μου. Πήγε κι αυτή να βάλει τα λαμπάκια στο δέντρο, την τίναξε το ρέυμα, κι από τότε όταν χρησιμοποιεί πιστολάκι αισθάνεται στις πατούσες ένα μυρμήγκιασμα. Τώρα δεν ξέρω αν της έχει περάσει. Αυτά.

 

Θα'ναι Καυτό κορίτσι :lol:

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Θα'ναι Καυτό κορίτσι :lol:

 

Της έκανε πρόταση η ΔΕΗ για γενήτρια αλλά δεν δέχθηκε η αχάριστη.

Αν είναι Datum Processor να δεχθείς εσύ. Μην ανησυχείς. Δεν πρόκειται να πάθεις τπτ. Κι εμένα μικρό με είχε χτυπήσει το ρεύμα και είχε μουδιάσει όλο το χέρι μου και δεν έπαθα τπτ μετέπειτα. Κι ένας φίλος μου έπαθε το ίδιο ακριβώς. Κι αυτός μια χαρά είναι. Τώρα, αν ηλεκτρίζεις κόσμο με την αφή δεν φταίει που "φορτίστηκες", αλλά ο στατικός ηλεκτρισμός.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Αφού διάβασα τόσα, θα σας πω την εμπειρία μιας συμμαθήτριάς μου. Πήγε κι αυτή να βάλει τα λαμπάκια στο δέντρο, την τίναξε το ρέυμα, κι από τότε όταν χρησιμοποιεί πιστολάκι αισθάνεται στις πατούσες ένα μυρμήγκιασμα. Τώρα δεν ξέρω αν της έχει περάσει. Αυτά.

2-3 τέτοια να ακούσω ακόμα θα μου πέσουν τα μαλλιά και δεν θα 'ναι απο το ρεύμα...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Αφου γλίτωσες την περμανάντ είσαι τυχερός!

:w00t: :p

 

Και να φανταστείς οτι απο πίσω μου ακριβώς είχα καθρέφτη!!! Αν μπορούσα να με δω εκείνη την ώρα σίγουρα θα είχα ανασηκωθεί κάπως! :yahoo: Πάντως σίγουρα δεν έπαθα κάτι, γιατί τόσες ώρες μετά.............

Έχουμε σχετικά καινούργιο πίνακα (πενταετίας ΤΟ ΠΟΛΥ) και έχει εναν αυτόματο διακόπτη που πέφτει σε διάφορες περιπτώσεις(δεν ξέρω ακριβώς ποιες). Είναι ένα κουτάκι αν μπορώ να το πω που προεξέχει μέσα στον πίνακα απο τους άλλους διακόπτες και έχει έναν μεγαλύτερο διακόπτη που είναι σαν Τ με 2 όμως πόδια ή αλλιώς Π με προεκτάμενες άκρες αριστερά και δεξιά :heat: και μια μόνο ασφάλεια...άρα λογικά θα πρέπει να είναι αυτο που λέτε. Μια φορά που θυμάμαι να έπεσε αυτός ο διακόπτης, ήταν όταν άνοιξαμε το φως της τουαλέτας και η λάμπα σα να έβγαλε σπίθες(κάτι με το ντουί προφανώς..)και μετά που το σήκωσα ήταν καμμένη. Αυτά!!!! Ζήτο ο ΔΙΑΣ, με έσωσε απο τους κεραυνούς :X

 

Υ.Γ. Χ.Ο. είμαι για να μην παρεξηγούμε κιόλας :O

:)
Link to comment
Share on other sites

Της έκανε πρόταση η ΔΕΗ για γενήτρια αλλά δεν δέχθηκε η αχάριστη.

Αν είναι Datum Processor να δεχθείς εσύ. Μην ανησυχείς. Δεν πρόκειται να πάθεις τπτ. Κι εμένα μικρό με είχε χτυπήσει το ρεύμα και είχε μουδιάσει όλο το χέρι μου και δεν έπαθα τπτ μετέπειτα. Κι ένας φίλος μου έπαθε το ίδιο ακριβώς. Κι αυτός μια χαρά είναι. Τώρα, αν ηλεκτρίζεις κόσμο με την αφή δεν φταίει που "φορτίστηκες", αλλά ο στατικός ηλεκτρισμός.

Says you :cool:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...