Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6300


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα κι από εμένα. Το έχω από την Παρασκευή. Ναι, για να συνδέσεις το καλώδιο πρέπει να βγει το καπάκι (το ίδιο για να βάλεις την micro SD). Τώρα να πω κι εγώ τις παρατηρήσεις μου κι ένα πρόβλημα που έχω.

Η μπαταρία μετά την πρώτη φόρτιση, κράτησε (με σκληρή χρήση) μόνο μια μέρα, ελπίζω να στρώσει γιατί απογοητεύτηκα. Με το bluetooth δεν παρατήρησα ιδιαίτερα προβλήματα. Η οθόνη είναι τέλεια και το menu πολύ όμορφο και γρήγορο. Όσο για την εμφάνιση και φορητότητα είναι όλα τα λεφτά.

Όμως, κάνοντας την αναβάθμιση (τί την ήθελα :X ) από με το Nokia Updater (από 4.70 σε 4.71), έχασα την ελληνική γλώσσα από το menu (ακόμη κι επιλογή sim language είναι deactivated). Μετά από πολύ ψάξιμο, έμαθα ότι ο Updater διαβάζει το product code της συσκευής και βάζει το αρχικό language pack (άρα αυτό σημαίνει ότι η συσκευές που φέρνουν στην Ελλάδα έχουν flashαριστεί εκ των υστέρων με το ελληνικό language pack-εγώ την πήρα από Vodafone shop). Το θέμα είναι ότι πλεόν δεν μπορείς να το αλλάξεις με τίποτα (απαράδεκτα πράγματα κατά τη γνώμη μου).

Η μόνη λύση που βρήκα είναι να αλλάξω προσωρινά το product code της συσκευής με κάποιο που είναι για 6300 με το ελληνικό language pack (υπάρχει πρόγραμμα που το κάνει) και να ξανακάνω την αναβάθμιση. Όμως δεν μπορώ να βρω τέτοιο product code (σας παρακαλώ αν κάποιος το έχει:help: :help: :help: ας με ενημερώσει!!!!).

Τελικά, πρέπει να ταλαιπωρούμαστε τόσο πολύ για να αναβαθμίσουμε σωστά μια συσκευή (χωρίς να μπορούμε να διαλέξουμε τη γλώσσα που θέλουμε;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κι από εμένα. Το έχω από την Παρασκευή. Ναι, για να συνδέσεις το καλώδιο πρέπει να βγει το καπάκι (το ίδιο για να βάλεις την micro SD). Τώρα να πω κι εγώ τις παρατηρήσεις μου κι ένα πρόβλημα που έχω.

Η μπαταρία μετά την πρώτη φόρτιση, κράτησε (με σκληρή χρήση) μόνο μια μέρα, ελπίζω να στρώσει γιατί απογοητεύτηκα. Με το bluetooth δεν παρατήρησα ιδιαίτερα προβλήματα. Η οθόνη είναι τέλεια και το menu πολύ όμορφο και γρήγορο. Όσο για την εμφάνιση και φορητότητα είναι όλα τα λεφτά.

Όμως, κάνοντας την αναβάθμιση (τί την ήθελα :X ) από με το Nokia Updater (από 4.70 σε 4.71), έχασα την ελληνική γλώσσα από το menu (ακόμη κι επιλογή sim language είναι deactivated). Μετά από πολύ ψάξιμο, έμαθα ότι ο Updater διαβάζει το product code της συσκευής και βάζει το αρχικό language pack (άρα αυτό σημαίνει ότι η συσκευές που φέρνουν στην Ελλάδα έχουν flashαριστεί εκ των υστέρων με το ελληνικό language pack-εγώ την πήρα από Vodafone shop). Το θέμα είναι ότι πλεόν δεν μπορείς να το αλλάξεις με τίποτα (απαράδεκτα πράγματα κατά τη γνώμη μου).

Η μόνη λύση που βρήκα είναι να αλλάξω προσωρινά το product code της συσκευής με κάποιο που είναι για 6300 με το ελληνικό language pack (υπάρχει πρόγραμμα που το κάνει) και να ξανακάνω την αναβάθμιση. Όμως δεν μπορώ να βρω τέτοιο product code (σας παρακαλώ αν κάποιος το έχει:help: :help: :help: ας με ενημερώσει!!!!).

Τελικά, πρέπει να ταλαιπωρούμαστε τόσο πολύ για να αναβαθμίσουμε σωστά μια συσκευή (χωρίς να μπορούμε να διαλέξουμε τη γλώσσα που θέλουμε;)

 

 

και εγω απο Βονταφον το πηρα, εκανα την αναβαθμιση αλλα δεν εγινε τιποτα απο αυτα που περιγραφεις .

:X
Link to comment
Share on other sites

mplip^ χαίρομαι που είσαι τυχερός και δεν πέρασες την δική μου ταλαιπωρία (ξενύχτι για να βρω τι συμβαίνει). Μήπως μπορείς να μου δώσεις τον κωδικό που έχει το δικό σου 6300 (είναι ο κωδικός που είναι στην πίσω πλευρά κάτω δεξια στην ετικέτα και προσδιορίζει το language pack - είναι της μορφής 05ΧΧΧΧΧ και τον ίδιο έχουν όλα τα τηλέφωνα με language pack που περιλαμβάνει ελληνικά) μήπως καταφέρω να περάσω κι εγώ τα ελληνικά και γλυτώσω την ταλαιπωρία; :help:

Κατά τα άλλα ποια η δική σου γνώμη εως τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα κι από μένα. Το κινητό είναι από τα πιο ωραία που έχω δει και έχω πιάσει. Πολύ καλό για τα λεφτά του. Η μπαταρία όντως κρατάει λίγο (το φορτίζω κάθε βράδυ) γιατι γενικά το χρησιμοποιώ πολύ. Παντως το βασικό πρόβλημα ειναι η ομιλία μέσω bluetooth headset. Με έχει απαγοητεύσει πραγματικά και δε ξέρω τι να κάνω. Οι συνομιλιτές μου λένε ότι κάνει συνέχεια διακοπές. Το έχω δοκιμάσει με δύο bluetooth, το WEP-180 της Samsung και το Jabra BT 250. Και τα δύο παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα. Αν γνωρίζει κανείς τίποτα γι' αυτό το πρόβλημα ας μ' ενημερώσει παρακαλώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα κι από μένα. Το κινητό είναι από τα πιο ωραία που έχω δει και έχω πιάσει. Πολύ καλό για τα λεφτά του. Η μπαταρία όντως κρατάει λίγο (το φορτίζω κάθε βράδυ) γιατι γενικά το χρησιμοποιώ πολύ. Παντως το βασικό πρόβλημα ειναι η ομιλία μέσω bluetooth headset. Με έχει απαγοητεύσει πραγματικά και δε ξέρω τι να κάνω. Οι συνομιλιτές μου λένε ότι κάνει συνέχεια διακοπές. Το έχω δοκιμάσει με δύο bluetooth, το WEP-180 της Samsung και το Jabra BT 250. Και τα δύο παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα. Αν γνωρίζει κανείς τίποτα γι' αυτό το πρόβλημα ας μ' ενημερώσει παρακαλώ.

Έχει αναφερθεί πολάκις αυτό το πρόβλημα με το bluetooth σ' αυτό το thread. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις τηλ. την Alpha Copy να αναφέρεις το πρόβλημα ώστε να γίνουμε πολλοί και να καταλάβουν ότι αυτό το κινητό έχει πρόβλημα στη συγκεκριμένη λειτουργία μπας και το πουν με τη σειρά τους στην Nokia για να βγάλουν νέο firmware...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα. Το έχω από την Παρασκευή. Ναι, για να συνδέσεις το καλώδιο πρέπει να βγει το καπάκι (το ίδιο για να βάλεις την micro SD). Τώρα να πω κι εγώ τις παρατηρήσεις μου κι ένα πρόβλημα που έχω.

Η μπαταρία μετά την πρώτη φόρτιση, κράτησε (με σκληρή χρήση) μόνο μια μέρα, ελπίζω να στρώσει γιατί απογοητεύτηκα. Με το bluetooth δεν παρατήρησα ιδιαίτερα προβλήματα. Η οθόνη είναι τέλεια και το menu πολύ όμορφο και γρήγορο. Όσο για την εμφάνιση και φορητότητα είναι όλα τα λεφτά.

Όμως, κάνοντας την αναβάθμιση (τί την ήθελα :X ) από με το Nokia Updater (από 4.70 σε 4.71), έχασα την ελληνική γλώσσα από το menu (ακόμη κι επιλογή sim language είναι deactivated). Μετά από πολύ ψάξιμο, έμαθα ότι ο Updater διαβάζει το product code της συσκευής και βάζει το αρχικό language pack (άρα αυτό σημαίνει ότι η συσκευές που φέρνουν στην Ελλάδα έχουν flashαριστεί εκ των υστέρων με το ελληνικό language pack-εγώ την πήρα από Vodafone shop). Το θέμα είναι ότι πλεόν δεν μπορείς να το αλλάξεις με τίποτα (απαράδεκτα πράγματα κατά τη γνώμη μου).

Η μόνη λύση που βρήκα είναι να αλλάξω προσωρινά το product code της συσκευής με κάποιο που είναι για 6300 με το ελληνικό language pack (υπάρχει πρόγραμμα που το κάνει) και να ξανακάνω την αναβάθμιση. Όμως δεν μπορώ να βρω τέτοιο product code (σας παρακαλώ αν κάποιος το έχει:help: :help: :help: ας με ενημερώσει!!!!).

Τελικά, πρέπει να ταλαιπωρούμαστε τόσο πολύ για να αναβαθμίσουμε σωστά μια συσκευή (χωρίς να μπορούμε να διαλέξουμε τη γλώσσα που θέλουμε;)

 

vaggy χρησιμοποίησε αυτό το Product Code: 0537633

Link to comment
Share on other sites

vaggy χρησιμοποίησε αυτό το Product Code: 0537633

Ναι :happy: :up: :yahoo: αγαπητέ jpan δούλεψε, σε ευχαριστώ πολύ για όλα, μεγάλη ταλαιπωρία. Και να πεις ότι το πήρα από αλλού. Από Vodafone με αναβάθμιση (μάλλον κάνουν διάφορες εισαγωγές λόγω ελλείψεων). Τώρα, πρέπει να το γυρίσω πάλι στο δικό μου για την εγγύηση; Η μπαταρία θα στρώσει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι :happy: :up: :yahoo: αγαπητέ jpan δούλεψε, σε ευχαριστώ πολύ για όλα, μεγάλη ταλαιπωρία. Και να πεις ότι το πήρα από αλλού. Από Vodafone με αναβάθμιση (μάλλον κάνουν διάφορες εισαγωγές λόγω ελλείψεων). Τώρα, πρέπει να το γυρίσω πάλι στο δικό μου για την εγγύηση; Η μπαταρία θα στρώσει;

Αυτό για το πρόγραμμα που μπορεί να σου αλλάξει το product code δουλεύει σε όλα τα nokia ή μόνο στο 6300; Μπορείς να μου στείλεις το url μέσω PM;

Link to comment
Share on other sites

. Ναι, για να συνδέσεις το καλώδιο πρέπει να βγει το καπάκι

 

Oχι

δεν χρειαζεται να βγαλεις το πισω το καπακι για να ανοιξεις την υποδοχη του usb

 

απλως στην αρχη ειναι πολυ σκληρο επειδη ειναι καινουργιο

στο δικο μου μετα απο 2-3 βδομαδες το ανοιγω με το χερι μου χωρις να βγαλω το καπακι της μπαταριας

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, να κλειδωνετε παντα το κινητο, πατηστε τοτε το κοκκινο κουμπι τερματισμου κλησεων ΚΑΙ Η ΟΘΟΝΗ ΣΒΗΝΕΙ ΑΜΕΣΩΣ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΗ!

 

 

 

 

+10000!!!!

 

ενεργοποιηστε το αυτοματο κλειδωμα πληκτρολογιου

μολις κλειδωσει το πληκτρολογιο καθε φορα που πατας το κοκκινο κουμπακι για να δεις την ωρα πχ ο φωτισμος αναβει για 1-2 δευτερολεπτα μονο

 

ετσι βγαζει αλλες 12 ωρες ανετα!!

το δικο μου κραταει πανω απο 2 24ωρα. βεβαια εχω κανει καμια 10αρια κυκλους φορτισεων αποφορτισεων της μπαταριας

μην τα βαφετε μαυρα. η μπαταρια στρωνει αρκετα μετα απο καιρο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! έχω πρόβλημα στον συγχρονισμό των επαφών μέσο του PC suite :( μόλις φτάνει περίπου στις μισές κάνει επανεκκίνηση το κινητό:wacko: και φυσικά διακόπτετε η διαδικασία:( επίσης όταν το θέτω σε λειτουργία μονό μεταφοράς δεδομένων πάλι υπάρχει πρόβλημα:mad: σας έχει παρουσιαστεί κάτι τέτοιο?:blink: άντε ΝΟΚΙΑ βγάλε το νέο λογισμικό επιτελούς:protest: το κακό είναι βέβαια ότι ενώ το έφερα σε ένα επιθυμητό επίπεδο (ρυθμίσεις μενού – επαφές και αλλά) μετά θα πρέπει να τα ξανακάνω όλα από την αρχή:( και να μην ξεχνιόμαστε (8011166542) το τηλέφωνο για αναφορά του προβλήματος του bluetooth και άλλων προβλημάτων :protest: ;) :protest:
Link to comment
Share on other sites

Ναι :happy: :up: :yahoo: αγαπητέ jpan δούλεψε, σε ευχαριστώ πολύ για όλα, μεγάλη ταλαιπωρία. Και να πεις ότι το πήρα από αλλού. Από Vodafone με αναβάθμιση (μάλλον κάνουν διάφορες εισαγωγές λόγω ελλείψεων). Τώρα, πρέπει να το γυρίσω πάλι στο δικό μου για την εγγύηση; Η μπαταρία θα στρώσει;

 

Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά. Τώρα για το product code η γνώμη μου είναι να μην το αλλάξεις, γιατί θα πρέπει να το αλλάζεις κάθε φορά που θα κάνεις μόνος σου αναβάθμιση. Επίσης δε νομίζω πως στα service κάθονται και βλέπουν το product code. Το πολύ να ελέγχουν το ΙΜΕΙ της συσκευής.

 

H μπαταρία θα στρώσει με τον καιρό. Κάνε αρκετές πλήρεις φορτίσεις- εκφορτίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την περιπέτεια που έληξε με την βοήθειά σας, ναρωτήσω 2 πραγματάκια που δεν βρήκα. Πρώτον, πώς δημιουργείς λίστες αναπαραγωγής δικές σου; Το μόνο που βρήκα είναι να πηγαίνεις και να τα βάζεις ένα ένα κι αυτό μόνο στα αγαπημένα. Όταν φτιάξεις νέα λίστα αναπαραγωγής έχει μόνο το ένα κομμάτι που διάλεξες αρχικά.Δεν μπορείς πχ όπως στα Ericsson να διαλέξεις ένα φάκελο και να το βάλεις σε λίστα αναπαραγωγής;

Δεύτερον, δεν έχει έτοιμες ομάδες στις επαφές; Πρέπει να τις δημιουργήσεις; Υπάρχουν εικονίδια; Τέλος, μήπως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα εκτός του Nokia Suite για καλύτερη διαχείριση των επαφών;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

σχετικά με τα 2 leds που κάποιοι ανέφεραν ότι έχει το κινητό γνωρίζει κάποιος που ακριβώς βρίσκονται....? Και τι λειτουργία έχουν? Αναβοσβήνουν για ύπαρξη αναπάντητης κλήσης ή μη αναγνωσμένου μηνύματος? Και μέχρι πότε? Για κάνα δεκάλεπτο (σαν το motorola) ή μέχρι να τα δει ο χρήστης?

 

Ευχαριστώ.

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

σχετικά με τα 2 leds που κάποιοι ανέφεραν ότι έχει το κινητό γνωρίζει κάποιος που ακριβώς βρίσκονται....? Και τι λειτουργία έχουν? Αναβοσβήνουν για ύπαρξη αναπάντητης κλήσης ή μη αναγνωσμένου μηνύματος? Και μέχρι πότε? Για κάνα δεκάλεπτο (σαν το motorola) ή μέχρι να τα δει ο χρήστης?

 

Ευχαριστώ.

 

Βρίσκονται στα πλάγια του τηλεφώνου (ένα δεξιά και ένα αριστερά) είναι μπλε χρώματος και στην αναπάντητη ή σε μήνυμα ανάβουν κάθε 5 δευτερόλεπτα

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκονται στα πλάγια του τηλεφώνου (ένα δεξιά και ένα αριστερά) είναι μπλε χρώματος και στην αναπάντητη ή σε μήνυμα ανάβουν κάθε 5 δευτερόλεπτα

 

Αρκετα εξυπνη η συγκεκριμενη λειτουργια! :) :)

Οπως και το tip για το αυτοματο κλειδωμα εχει περιορισει αρκετα τους χρονους που παραμενει ανοικτη η οθονη! Το εχω σε ρυθμιση στα 5 δευτερολεπτα ομως! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

μια ερώτηση από έναν όχι ιδιαίτερα σχετικό απλό χρήστη...

 

Πήρα το 6300 και έχω και ένα bluetooth handsfree της Sony, το PV705. Δεν το αναγνωρίζει όμως το 6300 κατά την αναζήτηση.

 

Ψάχνοντας λίγο βρήκα μια γαλλική ιστοσελίδα που δίνει ως συμβατά αξεσουάρ για το 6300 και το δικό μου handsfree.

 

Σε άλλη (αμερικάνικη), ότι είναι συμβατά, αλλά αναφέρει το 6300 ως "unlocked".

 

Τί κανω λάθος? Ή, τί πρέπει νακάνω για να παίξουν μαζί? Ή δεν παίζουν με τίποτα μαζί? Ή παίζουν ???

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

 

 

ΥΓ. όλα καλά με το 6300, η μπαταρία όμως με έχει απογοητεύσει για την ώρα, ειδικά σε σχέση με το K750i...

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. όλα καλά με το 6300, η μπαταρία όμως με έχει απογοητεύσει για την ώρα, ειδικά σε σχέση με το K750i...

 

Και εμενα το Κ750ι ηταν το προ-προηγουμενο μου....Οντως καμια σχεση δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και εγώ χθές σε ένα Νόκια shop και είδα το 6300.Μια χαρά μου φάνηκε πολύ ωραίο και μικρό και για τα χρήματα του αξίζει.Διαβάζω παραπάνω ότι το μόνο πρόβλημα είναι η μπαταρία του.'Οντως κρατάει λίγο?
Link to comment
Share on other sites

Πήγα και εγώ χθές σε ένα Νόκια shop και είδα το 6300.Μια χαρά μου φάνηκε πολύ ωραίο και μικρό και για τα χρήματα του αξίζει.Διαβάζω παραπάνω ότι το μόνο πρόβλημα είναι η μπαταρία του.'Οντως κρατάει λίγο?

Ναι αυτό είναι αληθεια. Κρατάει λίγο η μπαταρία και το bluetooth του έχει διακοπές στη συνομιλία όταν χρησιμοποιείς bluetooth ακουστικό...

Link to comment
Share on other sites

φιλε vaggy μας λες γι αυτο το προγραμματακι (που θα το βρω η πιοιο ειναι) γιατι κι εγω την πατησα. αστα να πανε αστα. ευχαριστω
ΜΗ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ :stupid:
Link to comment
Share on other sites

Μόλις την τσίμπησα! Πολύ καλή Body Glove, από το Γερμανό 12€, φαντάζομαι αλλού ακόμα φτηνότερα...

 

Είναι η δική του, του κάνει γάντι, έχει και καλό κλιπ (που δε βγαίνει όμως :-)) Το μόνο της κακό ότι "μεγαλώνει" αρκετά το κινητό, αλλά κατά τ' άλλα super!

 

Α, μια άλλη Norton από e-shop, χάλια!

Link to comment
Share on other sites

φιλε vaggy μας λες γι αυτο το προγραμματακι (που θα το βρω η πιοιο ειναι) γιατι κι εγω την πατησα. αστα να πανε αστα. ευχαριστω

themisgr σου στέλνω με pm το link. Αν είχα δει το μύνημά σου νωρίτερα θα σου είχα ήδη απαντήσει, γιατί ξέρω πόσο ενοχλητικό είναι ότι έπαθες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...