Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6300


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ti na pw den ksero ....... les na vroume kai provlima me tin eseteriki keraia tou pantos mexri stigmhs ston spiti mou exo to idio shma pou eixa me to SE W810

 

εγω στον ιδιο χωρο με το σαμσουνγκ z560 το οποιο εχει πολυ χαμηλο sar ειχα πολυ χειροτερο σημα απο οτι τωρα με το 6300

με το σαμσουνγκ σχεδον δεν επιανε

τωρα με το νοκια εχω καλυτερο σημα

 

 

παιζει ρολο και αν κρατας το κινητο σου απο πολυ ψηλα , πανω απο την καμερα μιας και εκει ειναι η κεραια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Εγω πήρα την άλλη(αλήθεια γιατί διαλεξες αυτή?:) ) και αν και έχει χαραγμένο το σήμα της NOKIA δε μπορώ να καταλάβω κατα πόσον είναι γνήσια! Η ποιότητα είναι όμως αρκετά καλή(σκληρό πλαστικοποιημένο δέρμα, αυτή που έχω εγώ). Ισως κάτι παραπάνω να μπορεί να μας πει ο fotisbasm..

Πάντως σε ένα ναιλον σακουλάκι ήταν, όχι κατι official!

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τα BT ακουστικά πέρα της ασυμβατότητας που ενδεχομένως να έχει και να φταίει το 6300:

στην ελληνική αγορά κυκλοφορούν πολλά imitation. ακόμη και από γνωστά καταστήματα όπως γερμανός κλπ. ειδικά προσοχή στα samsung (wep 200 για παράδειγμα).

 

Ελλαδάρα είμαστε... για το κέρδος θυσιάζουμε τα πάντα.

 

Γι'αυτό όποιοι έχουν ΝΟΚΙΑ ΒΤ και γενικότερα όσοι είναι σίγουροι (όσο μπορούν να είναι) για τη γνησιότητα των ακουστικών που χρησιμοποιούν, ας κάνουν μια προσπάθεια να τα δοκιμάσουν πάλι και ας μας πουν.

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τα BT ακουστικά πέρα της ασυμβατότητας που ενδεχομένως να έχει και να φταίει το 6300:

στην ελληνική αγορά κυκλοφορούν πολλά imitation. ακόμη και από γνωστά καταστήματα όπως γερμανός κλπ. ειδικά προσοχή στα samsung (wep 200 για παράδειγμα).

 

Ελλαδάρα είμαστε... για το κέρδος θυσιάζουμε τα πάντα.

 

Γι'αυτό όποιοι έχουν ΝΟΚΙΑ ΒΤ και γενικότερα όσοι είναι σίγουροι (όσο μπορούν να είναι) για τη γνησιότητα των ακουστικών που χρησιμοποιούν, ας κάνουν μια προσπάθεια να τα δοκιμάσουν πάλι και ας μας πουν.

 

Μήπως έχεις μπερδέψει τα imitation με την παραεισαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τα νέα είναι και καλά και κακά.. τα κακά νέα είναι ότι μετά από δοκιμή με δυο 6300 και τρία ΒΤ ακουστικά ( Samsung tiny – Nokia BH 200 – Nokia BH 300 ) το πρόβλημα παραμένει.. περισσότερο με το Samsung tiny (99% των κλήσεων με διακοπές) και λιγότερο με τα Νοκια ΒΗ 200 και ΒΗ 300 (75% των κλήσεων με διακοπές) τα καλα νεα είναι ότι σε δεύτερη επικοινωνία μου σήμερα με την Nokia alfa copy (8011166542) η τηλεφωνήτρια (η οποία ήταν ευγενέστατη και εξυπηρετικότατη):up: :up: άκουσε το πρόβλημα και αφού μου ζήτησε τα στοιχεία μου, είπε ότι θα αναφέρει το πρόβλημα στην μονάδα έρευνας και θα επικοινωνήσει μαζί μου μόλις έχει νέα:up: σε 20 λεπτά με πηρέ στο κινητό:up: :up: και μου είπε ότι έχουν γίνει και άλλες αναφορές του προβλήματος αυτού και ότι το γνωρίζει η κατασκευάστρια εταιρία:happy: επίσης μου είπε ότι μόλις έχει νέα θα με καλέσει και πάλι οπότε ήμαστε εν’αναμονή για έκδοση λογισμικού από την ΝΟΚΙΑ που θα λύνει το πρόβλημα μας :!: ;)
Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτες, καλώς σας βρήκα.

Ένας από τους λόγους που γράφτηκα σε αυτό το forum είναι για να καταθέσω και τη δική μου εμπειρία με το BΤ του NOKIA 6300.

Το συγκεκριμένο μοντέλο το έχει η γυναίκα μου (εγώ έχω ένα 6131). Εχω κάνει δοκιμές με τρία διαφορετικά ΒΤ ακουστικά. Jabra BT330, iTech Clip V και κυρίως με το ΝΟΚΙΑ ΒΗ-700 (προδιαγραφής 2.0). Σε όλες τις περιπτώσεις ο συνομιλητής στην άλλη άκρη με άκουγε με διακοπές. Τα ίδια ακουστικά με το δικό μου 6131 λειτουργούσαν άψογα.

 

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο συγκεκριμένο μοντέλο (6300). Οταν πήρα τηλέφωνο στο support της ΝΟΚΙΑ πριν δύο μέρες, δεν φάνηκε να γνωρίζουν το πρόβλημα και μου είπαν ότι θα έπρεπε να στείλω συσκευή και ακουστικό στο service. Αν κρίνω από το μήνυμα του REFEREE1980, ίσως τώρα μόλις παίρνουν τα πρώτα σχετικά μηνύματα. Γι' αυτό πιστεύω ότι θα πρέπει όλοι όσοι έχουν αυτό το πρόβλημα (λογικά όλοι οι κάτοχοι 6300) να ενημερώσουν το ΝΟΚΙΑ support, έτσι ώστε να συνειδητοποιήσουν το μέγεθος του προβλήματος.

 

Ελπίζω να μην χρειαστεί να περιμένουμε πολύ μέχρι να βγεί διορθωτικό software update :worry:

Link to comment
Share on other sites

καθόλου. για ιμιτασιόν μιλάω και έχω και αποδείξεις. ειδικά για το wep 200.

 

Δηλ. γράφει samsung και δεν το κατασκευάζει η εταιρία αλλά κάποιος άλλος;

Και οι εταιρίες γιατί δεν κάνουν κάτι αφού και κέρδη χάνουνε αλλά και το

όνομα τους στην αγορά χαλάει με τέτοια προιόντα;

Link to comment
Share on other sites

avrio tha agorasw to nokia 6300 alla epeidi exw na agorasw kinito apo tote pou eixe bgei to 7650 to eixa peripou 2xronia mexri pou to espasa kai twra exw ena sony ericsson t230 exw kapoies apories:

 

1. pws na fortisw tin bataria wste na exei kaliteri apodosi?

2. telika poso krataei i bataria?

3. ksipnitiri sigoura tha exei alla xtypaei dynata?

4. ti karta mnimis dexete?

5. usb exei kai ti usb?

 

thanks.

Link to comment
Share on other sites

alex όλες οι εταιρείες, ειδικά οι μεγάλες, δεν φτιάχνουν όλα τους τα προϊόντα στα εργοστάσιά τους, αλλά τα δίνουν φασόν σε άλλες εταιρείες (κορεατικές, ταΙβανεζικες, και φυσικά κινεζικές), οι οποίες με το που λήγει η παραγγελία παράγουν και για ΄πάρτη΄τους, ή "δανείζουν" την πατέντα σε άλλους που κατασκευάζουν με φθηνότερα υλικά. Τώρα στην Ελλάδα το ξέρουν τα καταστήματα, αλλά τα πλασάρουν για αυθεντικά, καθώς κανείς δεν θα την ψάξει για ένα ακουστικό...

 

ένας από τους λόγους που δεν την ψάχνουν οι εταιρείες είναι γιατί μια μεγάλη αλυσίδα πουλάει πολλά από τα προϊόντα τους. Δεν τους συμφέρει να τα χαλάσουν για 1-2 προϊόντα imitation. Δεν σε παραξένεψε ποτέ που η Γερμανός (πουλούσε παλιότερα τουλάχιστον) θήκες που γράφαν ΝΟΚΙΑ και το εξωτερικό κουτί τους προσομοίαζε εκπληκτικά στα original NOKIA, αλλά ήταν imitation?

Link to comment
Share on other sites

avrio tha agorasw to nokia 6300 alla epeidi exw na agorasw kinito apo tote pou eixe bgei to 7650 to eixa peripou 2xronia mexri pou to espasa kai twra exw ena sony ericsson t230 exw kapoies apories:

 

1. pws na fortisw tin bataria wste na exei kaliteri apodosi?

2. telika poso krataei i bataria?

3. ksipnitiri sigoura tha exei alla xtypaei dynata?

4. ti karta mnimis dexete?

5. usb exei kai ti usb?

 

thanks.

 

1. Στις 3 πρώτες φορτίσεις να κάνεις πρώτα πλήρη αποφόρτιση. Δηλ. Αγοράζεις το κινητό, το δουλεύεις μέχρι να τα φτύσει. Το φορτίζεις κανονικά 2,5 - 3 ώρες. Το ξαναδουλεύεις μέχρι να κλείσει κλπ. Μετά το φορτίζεις όποτε θέλεις.

 

2. 2 ημέρες με συνηθισμένη χρήση, 3 ημέρες με συντηρητική και 1,5 με ξεπάτωμα.

 

3. Ανάλογα τον ήχο που επιλέγεις.

 

4. MicroSD μέχρι 2 GB.

 

5. Mini USB. Σαν αυτή των φωτογραφικών μηχανών και των βιντεοκαμερών.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία γειά χαρά σε όλους!Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ και θα ήθελα να κάνω δύο ερωτησούλες για το 6300,το οποίο το έχω δύο ημέρες,και έχω ξενερώσει απο την μικρή του αυτονομια.

 

1)Ξέρει κανεις αν έχει βγεί ή αν πρόκειτε να βγεί κάποια μπατάρια με πιο πολλά mah για αύτο το κινητό?

 

2)Τα 2 LED που έχει το κινητό ούτε σε αναπάντητες ανάβουν ούτε σε SMS:( Μήπως πρέπει να αλλάξω κάποια ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

simera agorasa to kinito. polli omorfo telika!

exw omws mia aporia: pws borw na grafw minimata alla mono me kefalaia?

rwtaw epeidi to bazw sta kefalaia kai otan grafw mia leksi kai meta keno pali sta mikra gramata to bazei. pls help!!!

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα κι εγω το κινητο.

 

Εχω ενα προβλημα.

 

Εβαλα μια καρτα 512 την εκανα μορφοποιηση με το κινητο και μετα μεσω card reader περασα τα αρχεια μου.

 

Την εβαλά στο κινητο ειδα οτι ολα ειχαν περαστει,μετα απο λιγη ωρα και ενω πηγα να δω ενα βιντεακι η καρτα δεν φαινοταν πουθενα.

 

Εκανα επανεκινηση στο κινητο,και φαινοταν.

 

Παλι ομως μετα απο κανα μισαωρο ενω πηγα να ανοιξω την καρτα παλι δεν φαινοταν πουθενα.

 

Ξανα σβησιμο και ανοιγμα στο κινητο και ολα οκ.

 

Γιατι συμβαινει αυτο?

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Παιδία γειά χαρά σε όλους!Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ και θα ήθελα να κάνω δύο ερωτησούλες για το 6300,το οποίο το έχω δύο ημέρες,και έχω ξενερώσει απο την μικρή του αυτονομια.

 

1)Ξέρει κανεις αν έχει βγεί ή αν πρόκειτε να βγεί κάποια μπατάρια με πιο πολλά mah για αύτο το κινητό?

 

2)Τα 2 LED που έχει το κινητό ούτε σε αναπάντητες ανάβουν ούτε σε SMS:( Μήπως πρέπει να αλλάξω κάποια ρύθμιση?

 

 

1. Όχι, δεν υπάρχει και ούτε νομίζω ότι θα βγει.

 

2. Δεν το θυμάμαι καλά, αλλά δεν πρέπει να έχει κάποια ρύθμιση. Τσεκάρισε μόνο αν είναι απενεργοποιημένη η λειτουργία νάρκης, μήπως και δεν τ' ανάβει τότε.

 

simera agorasa to kinito. polli omorfo telika!

exw omws mia aporia: pws borw na grafw minimata alla mono me kefalaia?

rwtaw epeidi to bazw sta kefalaia kai otan grafw mia leksi kai meta keno pali sta mikra gramata to bazei. pls help!!!

 

Το ρυθμίζεις με το πλήκτρο #. Το ότι αλλάζει κάθε φορά είναι ένα μειονέκτημα.

 

Μολις πηρα κι εγω το κινητο.

 

Εχω ενα προβλημα.

 

Εβαλα μια καρτα 512 την εκανα μορφοποιηση με το κινητο και μετα μεσω card reader περασα τα αρχεια μου.

 

Την εβαλά στο κινητο ειδα οτι ολα ειχαν περαστει,μετα απο λιγη ωρα και ενω πηγα να δω ενα βιντεακι η καρτα δεν φαινοταν πουθενα.

 

Εκανα επανεκινηση στο κινητο,και φαινοταν.

 

Παλι ομως μετα απο κανα μισαωρο ενω πηγα να ανοιξω την καρτα παλι δεν φαινοταν πουθενα.

 

Ξανα σβησιμο και ανοιγμα στο κινητο και ολα οκ.

 

Γιατι συμβαινει αυτο?

 

 

 

Κοίταξε μήπως δεν έχει κουμπώσει η κάρτα στη θέση της.

Link to comment
Share on other sites

2)Τα 2 LED που έχει το κινητό ούτε σε αναπάντητες ανάβουν ούτε σε SMS:( Μήπως πρέπει να αλλάξω κάποια ρύθμιση?

 

Ρυθμισεις προφιλ διαμορφωση εφε φωτισμου

:)
Link to comment
Share on other sites

...To αγορασα προχθες!

Χθες το φορτισα κανα 8 ωρο και απο το απογευμα 19.00 περιπου αρχισα να το δουλευω...Ψαξιμο αντιγραφες τηλεφωνων κλπ και κανα 30 λεπτο ομιλια και 5-6 μηνυματα...

...Με αυτα και με αυτα με εβγαλε ως σημερα στις 22.00 που τα εφτισε η μπαταρια του... :( :( :(

...Αν και πολυ καλαισθητο κινητο, πολυ ευκολο στην χρηση του, ωραια οθονη κλπ κλπ η μπαταρια του ειναι για κλαματα...Κατω απο του μετριου με μια πρωτη κριση...Σιγουρα δεν ειναι το μεγιστο που μπορει να πιασει, αλλα σιγουρο ενα ενδεικτικο.....Μαλλον το chocolate μου που εβγαζε 1,5 μερα, ηταν καλυτερο στην μπαταρια....Το κακο ειναι πως το πηρα γιατι ειχα ξενερωσει με την μπαταρια του lg, και μαλλον επεσα στα χειροτερα....

Περαστικα μου.... :mad: :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

...To αγορασα προχθες!

Χθες το φορτισα κανα 8 ωρο και απο το απογευμα 19.00 περιπου αρχισα να το δουλευω...Ψαξιμο αντιγραφες τηλεφωνων κλπ και κανα 30 λεπτο ομιλια και 5-6 μηνυματα...

...Με αυτα και με αυτα με εβγαλε ως σημερα στις 22.00 που τα εφτισε η μπαταρια του... :( :( :(

...Αν και πολυ καλαισθητο κινητο, πολυ ευκολο στην χρηση του, ωραια οθονη κλπ κλπ η μπαταρια του ειναι για κλαματα...Κατω απο του μετριου με μια πρωτη κριση...Σιγουρα δεν ειναι το μεγιστο που μπορει να πιασει, αλλα σιγουρο ενα ενδεικτικο.....Μαλλον το chocolate μου που εβγαζε 1,5 μερα, ηταν καλυτερο στην μπαταρια....Το κακο ειναι πως το πηρα γιατι ειχα ξενερωσει με την μπαταρια του lg, και μαλλον επεσα στα χειροτερα....

Περαστικα μου.... :mad: :mad: :mad:

 

Υπομονή!

Η αυτονομία της μπαταρίας θα βελτιωθεί αισθητά σε λίγες ημέρες! ;)

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

...To αγορασα προχθες!

Χθες το φορτισα κανα 8 ωρο και απο το απογευμα 19.00 περιπου αρχισα να το δουλευω...Ψαξιμο αντιγραφες τηλεφωνων κλπ και κανα 30 λεπτο ομιλια και 5-6 μηνυματα...

...Με αυτα και με αυτα με εβγαλε ως σημερα στις 22.00 που τα εφτισε η μπαταρια του... :( :( :(

...Αν και πολυ καλαισθητο κινητο, πολυ ευκολο στην χρηση του, ωραια οθονη κλπ κλπ η μπαταρια του ειναι για κλαματα...Κατω απο του μετριου με μια πρωτη κριση...Σιγουρα δεν ειναι το μεγιστο που μπορει να πιασει, αλλα σιγουρο ενα ενδεικτικο.....Μαλλον το chocolate μου που εβγαζε 1,5 μερα, ηταν καλυτερο στην μπαταρια....Το κακο ειναι πως το πηρα γιατι ειχα ξενερωσει με την μπαταρια του lg, και μαλλον επεσα στα χειροτερα....

Περαστικα μου.... :mad: :mad: :mad:

Καλά... τραγική αυτή η LG στις μπαταρίες... τι τραβήξαμε και μεις...

Πάντως βάλε μια BL-5C ( με λίγη δουλειά ) και θα είσαι Ok

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

1. Όχι, δεν υπάρχει και ούτε νομίζω ότι θα βγει.

 

2. Δεν το θυμάμαι καλά, αλλά δεν πρέπει να έχει κάποια ρύθμιση. Τσεκάρισε μόνο αν είναι απενεργοποιημένη η λειτουργία νάρκης, μήπως και δεν τ' ανάβει τότε.

 

 

 

Το ρυθμίζεις με το πλήκτρο #. Το ότι αλλάζει κάθε φορά είναι ένα μειονέκτημα.

 

 

 

 

 

Κοίταξε μήπως δεν έχει κουμπώσει η κάρτα στη θέση της.

Τα 6300 καποια παραλαβη τις αλφα copy εχουνε προβλημα με τα memory cards δεν τα διαβαζουνε σωστα. το προβλημα λυνεται με firmware update απο τον αντιπροσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Tα Νοκια της Alpha Copy σε σχεση με του πλαισιου εχουν διαφορες?

Δεν εχουν την ιδια εγγυηση? Η' αν παθει κατι πρεπει να το πας στο πλαισιο και οχι στην Νοκια?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, να κλειδωνετε παντα το κινητο, πατηστε τοτε το κοκκινο κουμπι τερματισμου κλησεων ΚΑΙ Η ΟΘΟΝΗ ΣΒΗΝΕΙ ΑΜΕΣΩΣ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΗ!
Link to comment
Share on other sites

kapoies apories:

 

gia na sindeseis to kalwdio usb prepei na bgaleis kai to pisw kapaki? giati mono etsi borw na to anoiksw.

den exei kapio ixo gia tin anafora paradwsis minimatwn?

kapio site me diafores efarmoges, paixnidia, wallpapers ktl....???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...