Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6300


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως είπα αυτό είναι πολλάκις καρατσεκαρισμένο...Ελέγξτε εσείς μήπως πιθανώς δεν έχει φτάσει η μνήμη του τηλεφώνου στο τέλος του, οπότε το δέχεται...Φυσικά το ίδιο συμβαίνει και σε άλλα άτομα που ποστάρουν κατά διαστήματα το πρόβλημά τους...Πρόσφατα μάλιστα μου ξανασυναίβει και χρειάστηκε να διαγράψω αρχεία από την μνήμη του κινητού...Πριν μερικές μέρες το ίδιο πρόβλημα συνάντησε και ένας φίλος μου με 6270 και αναγκάστηκε και αυτός να διαγράψει αρχεία....

 

Είναι προφανές πως μάλλον νομίζετε κάτι τέτοιο επειδή δεν ελέγχετε την μνήμη σας, που δεν έχει φτάσει στο τέλος ή τα μεταφερόμενα αρχεία σας είναι μικρότερα του υπολοίπου μνήμης....;)

 

Υ.Σ. Όπως κάθε αξιοπρεπής τεκνοφρικ,είμαι πάντα με τελευταία ενημερωμένα F/W....:cool:[/QUOT

μαλλον εσει κανεις καπιο λαθος φιλε μου εχω δεχτη βιντεακι 10 mb λογο οτι ηταν καλη ποιοτητα mp4 και το 6233 ειχε ελευθερη μνημη 5 mb !το βιντεο το βρηκα μες την καρτα μνημης ενω το τηλ.ειχε ακομα 5 mb ελευθερα.ολα τα εστηλα με bluetooth.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όπως είπα αυτό είναι πολλάκις καρατσεκαρισμένο...Ελέγξτε εσείς μήπως πιθανώς δεν έχει φτάσει η μνήμη του τηλεφώνου στο τέλος του, οπότε το δέχεται...Φυσικά το ίδιο συμβαίνει και σε άλλα άτομα που ποστάρουν κατά διαστήματα το πρόβλημά τους...Πρόσφατα μάλιστα μου ξανασυναίβει και χρειάστηκε να διαγράψω αρχεία από την μνήμη του κινητού...Πριν μερικές μέρες το ίδιο πρόβλημα συνάντησε και ένας φίλος μου με 6270 και αναγκάστηκε και αυτός να διαγράψει αρχεία....

 

Είναι προφανές πως μάλλον νομίζετε κάτι τέτοιο επειδή δεν ελέγχετε την μνήμη σας, που δεν έχει φτάσει στο τέλος ή τα μεταφερόμενα αρχεία σας είναι μικρότερα του υπολοίπου μνήμης....;)

 

Υ.Σ. Όπως κάθε αξιοπρεπής τεκνοφρικ,είμαι πάντα με τελευταία ενημερωμένα F/W....:cool:

 

Δοκιμασμένο σε 6270 ΚΑΙ 6280 ΚΑΙ 6288, ελεύθερος χώρος περίπου 3mb και το αρχείο ήταν πάνω από 5! Πήγε με τη μία στην κάρτα μνήμης.... Δεν είναι λογικό αυτό που κάνει σε εσένα. Εκτός και αν η κάρτα σου είναι γεμάτη:blink:

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου είναι με την φωνητική κλήση. ΔΕΝ έχω την δυνατότητα να μιλήσω εγώ και να βάλω με την δική μου φωνή τα ονόματα του καταλόγου που θέλω να έχω φωνητική κλήση. Το 6300 έχει όλα τα ονόματα σε φωνητική κλήση, αλλά τα προφέρει σα να μιλάει αλλοδαπός, έτσι όταν προφέρω εγώ ένα όνομα, μου λέει ότι δεν υπάρχει. Έχετε καμία λύση για αυτό;

 

για το θέμα μου καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου είναι με την φωνητική κλήση. ΔΕΝ έχω την δυνατότητα να μιλήσω εγώ και να βάλω με την δική μου φωνή τα ονόματα του καταλόγου που θέλω να έχω φωνητική κλήση. Το 6300 έχει όλα τα ονόματα σε φωνητική κλήση, αλλά τα προφέρει σα να μιλάει αλλοδαπός, έτσι όταν προφέρω εγώ ένα όνομα, μου λέει ότι δεν υπάρχει. Έχετε καμία λύση για αυτό;

Mόνο robot voice, η εξέλιξη δηλαδή. Δεν καταλαβαίνω το προβλημά σου, το θέμα είναι το αποτέλεσμα (η κλήση δηλ.) και αυτό γίνεται χωρίς καν να ασχοληθείς καθόλου, αυτόματα...:confused:

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμένο σε 6270 ΚΑΙ 6280 ΚΑΙ 6288, ελεύθερος χώρος περίπου 3mb και το αρχείο ήταν πάνω από 5! Πήγε με τη μία στην κάρτα μνήμης.... Δεν είναι λογικό αυτό που κάνει σε εσένα. Εκτός και αν η κάρτα σου είναι γεμάτη:blink:

Το δοκίμασα κ εγώ μόλις τώρα.. Με 6,3 MB ελευθερα στη μνήμη του κινητού(το τσέκαρα πριν στείλω κατι) κ 100 MB περιπου στη κάρτα ελεύθερα, εστειλα με Bluetooth στο κινητό *.avi χωρίς κανένα πρόβλημα κ το αποθήκευσαι κατευθείαν στη κάρτα!

 

 

Εχει "εντοπίσει" κάποιος/α κανένα ωραίο free παιχνιδάκι??:D

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το 6300,μικρο,ελαφρυ,καλη κατασκευη αλλα γρατσουνιεται σχετικα ευκολα.Εχει δοκιμασει κανεις τη θηκη Crystal για το 6300?Διαβασα πως εχει πολυ καλη εφαρμογη.http://www.cellphonegeek.com/prod_detail.php?prod_id=0440
Link to comment
Share on other sites

Mεγιά σου! :)

 

Αψήφησες τελικά το sar....Eίσαι ηρωίδα (μπρος στα κάλη τ' είναι ο πόνος!!!)....:p

 

 

αληθεια γιατι το ειπες αυτο για το sar?? ειναι μονο 0,57! μαλλον καποιο λαθος εκανες.

τελικα δεν μου ειπε κανεις για τον προσαρμογεα των 3,5 χιλιοστων...που μπορω να βρω γιατι δεν ακουγονται δυνατα αυτα τα ακουστικα που δινει στο πακετο.

πηρα μνημη 2GB της sandisk απο ΓΕΡΜΑΝΟ και ειναι μια χαρα. και γρηγορη και συνεργαζεται αψογα με το τηλεφωνο και δεν εχω κανενα προβλημα ως τωρα.

το μονο που με ανησυχει ειναι η μπαταρια που δεν κραταει. βεβαια ακομα της εχω κανει μια μονο πληρης αποφορτιση. θα περιμενω μετα τις 3 αποφορτισεις. ευχομαι να στρωσει γιατι αλλιως θα εχω αγκαλια τον φορτιστη....αν και ειναι τοσο ομορφο αυτο το κινητο και τοσο ευχρηστο που δεν με νοιαζει!! και μονο που βλεπω αυτη την τοσο λαμπερη οθονη και την εντονη ευαναγνωστη γραμματοσειρα ξεχναω την μπαταρια που ελαττωνεται συνεχως.

επισης μου εχει κανει τρομερη εντυπωση το πληκτρολογιο! ειναι τοσο βολικο και τα πληκτρα οταν τα πατας σου δινουν μια φοβερη αισθηση σιγουριας και ειναι σαν να πεφτεις σε βελουδο. τι γραφω τωρα!! αλλα δεν ξερω με εχει ενθουσιασει το πληκτρολογιο. ειναι σαν τα κουμπακια του λαπτοπ και ακομα καλυτερα. αθορυβο χωρις τριξιματα.

παρατηρησα ομως μια λεπτομερεια στις ομαδες επαφων. Μια επαφη μπορει να μπει σε παραπανω απο μια ομαδα επαφων. ενω στο 6230i δεν σου επιτρεποταν να το κανεις αυτο. δεν ξερω αν το εχουν αφησει επιτηδες ή προκειται για καποιο λαθακι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετα την πρωτη τουμπα δε θα θες να το βλεπεις.:p
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Μετα την πρωτη τουμπα δε θα θες να το βλεπεις.:p

 

Δυστυχώς έχει δίκιο.

Όσο καλά δεμένο είναι η πίσω πλευρά του κινητού τόσο χάλια είναι το δέσιμο του μπροστά. Στραβώνει τόσο πολύ που δεν μπορείς να πατήσεις τα κουμπιά που είναι στην οθόνη!

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει δίκιο.

Όσο καλά δεμένο είναι η πίσω πλευρά του κινητού τόσο χάλια είναι το δέσιμο του μπροστά. Στραβώνει τόσο πολύ που δεν μπορείς να πατήσεις τα κουμπιά που είναι στην οθόνη!

 

τι στραβωνει βρε παιδια? εμενα δεν μου στραβωνει τιποτα. καλα ποση δυναμη βαζετε για να πατησετε τα κουμπια? κανενα προβλημα δεν βλεπω στο μπροστινο μερος. εμενα αυτο που με προβληματιζει ειναι η μπαταρια του προς το παρον.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμένο σε 6270 ΚΑΙ 6280 ΚΑΙ 6288, ελεύθερος χώρος περίπου 3mb και το αρχείο ήταν πάνω από 5! Πήγε με τη μία στην κάρτα μνήμης.... Δεν είναι λογικό αυτό που κάνει σε εσένα. Εκτός και αν η κάρτα σου είναι γεμάτη:blink:

Αυτό συμβάινει φίλε Johnny_Nik γιατί τα κινητά που αναφέρεις έχουν μεν S40 αλλά S40 2nd Edition, αλλά το 6300 είναι S40 3rd Edition και αυτό έχει φτιαχτεί σ' αυτή την έκδοση λογισμικού.

 

Το δοκίμασα κι εγώ και μετέφερε κανονικά αρχείο mp4 50mb κατ' ευθείαν στη μνήμη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται να βαλεις δικια σου.

 

1. Αυτό το θεωρώ πρόβλημα. Το robot voice διαβάζει το όνομα ΑΧΡΗΣΤΟΣ που έχω στον κατάλογο ως ΑΚΛΗΣΤΟΣ. Μόνο αν το πω έτσι και με πολλές προσπάθειες το βγάζει και δυστιχώς όχι μόνο αυτό αλλά και όλλα όσα ταιριάζουν φωνητικά και μετά πρέπει να διαλέξω. Σε αυτό το θέμα το τηλέφωνο παίρνει μηδέν. Από εμφάνηση, οθόνη και μενού πέρνει άριστα.

 

2. Εκείνει την μαλακή δεράτινη θήκη που είχε βάλει στο θέμα σαν εικόνα από τα πρώτα post κάποια μέλος, έχει βρει κανείς άκρη που θα την βρούμε;

 

3. έχω εναν φορτηστή στα 5,7 volt - 800 ma κάνει να τον δουλέχω με αυτό το τηλέφωνο; (ο δικός του είναι 5 volt - 350 ma.

Link to comment
Share on other sites

2. Εκείνει την μαλακή δεράτινη θήκη που είχε βάλει στο θέμα σαν εικόνα από τα πρώτα post κάποια μέλος, έχει βρει κανείς άκρη που θα την βρούμε;

Όντως ρε παιδία!! Μια τέτοια θήκη ειναι απαραίτητη. Και να το προστατεύει και να χωράει και στη τσέπη;)

http://img218.imageshack.us/img218/6108/8ikihs8.th.jpg

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβάινει φίλε Johnny_Nik γιατί τα κινητά που αναφέρεις έχουν μεν S40 αλλά S40 2nd Edition, αλλά το 6300 είναι S40 3rd Edition και αυτό έχει φτιαχτεί σ' αυτή την έκδοση λογισμικού.

 

Το δοκίμασα κι εγώ και μετέφερε κανονικά αρχείο mp4 50mb κατ' ευθείαν στη μνήμη...

 

παιζει mp4 το κινιτο?

Διακοπες στην Παρο;

http://www.heliolithos.gr

Link to comment
Share on other sites

Ας μου επιτραπεί να έχω επιφυλάξεις πάνω σε αυτό...Σε περίπτωση που το μεταφερόμενο αρχείο υπερβαίνει την εσωτερική μνήμη απλώς η μεταφορά μέσω bt διακόπτεται...Και φυσικά όλα τα αρχεία που κατεβαίνουν μεσω μπλε δοντιού πηγαίνουν μόνο στη μνήμη τηλεφώνου, χωρίς να υπάρχει δεύτερη επιλογή. Μόνο για τις φωτό που τραβάς μέσω φακού υπάρχει αυτή η επιλογή.Καρατσεκαρισμένο σε όλα τα κινητά της ΝΟΚΙΑ -παλιότερα ή καινούργια- που θα έπρεπε πιθανώς να λειτουργούν με τον άλλο τρόπο....;) ;)

 

στο δικο μου οταν μου στελνουν ενα μεγαλο αρχειο η πολλα μικρα τα βαζει στην μνημη κινητου και οταν αυτη γεμισει τα βαζει στην καρτα μνημης!

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

παιζει mp4 το κινιτο?

Δυστυχώς μόνο τον ήχο... Το κατάλαβα αφού προσπάθησα να παίξω το αρχείο μετά τη μεταφορά :(

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το 6300.

Μπορεις οταν σε καλουν αντι για ηχο κλησης ντριν-ντριν ας πουμε να βάλεις ενα βιντεάκι που εχεις γράψει και να παιζει αυτο?Το διαβασα οτι γινεται και θα ηθελα επιβεβαιωση.

Δηλαδη τραβας ενα βιντεο πχ με τον πατερα σου που να λεει ΄σηκωσε το τηλεφωνο ρε κλπ ' και οταν σε καλει να παιζει το βιντεο στο κινητο και να λεει ' σηκωσε το κλπ ΄.

Θα ηθελα αν το ξερετε σιγουρα να απαντησετε.Ευχαριστώ.

Αρης εδω,αρης παντού Αρης εκδίκηση και ντου ντου ντου ντου!!
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόνο τον ήχο... Το κατάλαβα αφού προσπάθησα να παίξω το αρχείο μετά τη μεταφορά :(

Τα S40 τα καινούρια με το feature Pack 2 παίζουν mpeg4 αλλά σε συγκεκριμένες ρυθμίσεις ήχου και αναλύσεις. Η Nokia δίνει το Ulead Video ToolBox για όποιους θέλουν εύκολη μετατροπή.

Βεβαίως υπάρχει πάντα και το δωρεάν ffmpeg ή το Super

 

Και στο Feature Pack 1 τελικά.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Τα S40 τα καινούρια με το feature Pack 2 παίζουν mpeg4 αλλά σε συγκεκριμένες ρυθμίσεις ήχου και αναλύσεις. Η Nokia δίνει το Ulead Video ToolBox για όποιους θέλουν εύκολη μετατροπή.

Βεβαίως υπάρχει πάντα και το δωρεάν ffmpeg ή το Super

 

Και στο Feature Pack 1 τελικά.

 

Το 6233, απ'ότι θυμάμαι, παίζει mp4.

Τα ffmpeg και Super τί είναι; Εφαρμογές java;:O

Τί "ρυθμίσεις" πρέπει να έχει το mp4 για να παίξει στο 6300;:confused:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου πει καποιο καλο παιδι εδω μεσα αν αυτος ο ανταπτορας είναι ιδανικος για το κινητο ωστε να παρω πιο καλα ακουστικα? το προβλημα το εχω στις κλησεις οχι στην μουσικη. μια χαρα ακουγεται η μουσικη και το ραδιο. ομως οταν μιλαω στο τηλ.δεν ακουω δυνατα τον αλλον και ο αλλος παραπονιεται για θορυβο και οτι ακουγομαι χαμηλα. που μπορω να βρω ανταπτορες? σε καταστηματα ηλεκτρονικων λογικα ε?:worry:

 

http://www.1800mobiles.com/496708.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το 6233, απ'ότι θυμάμαι, παίζει mp4.

Τα ffmpeg και Super τί είναι; Εφαρμογές java;:O

Τί "ρυθμίσεις" πρέπει να έχει το mp4 για να παίξει στο 6300;:confused:

 

ναι για πες τισ ρυθμισεις, το εχω το ffmpegx

Διακοπες στην Παρο;

http://www.heliolithos.gr

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου πει καποιο καλο παιδι εδω μεσα αν αυτος ο ανταπτορας είναι ιδανικος για το κινητο ωστε να παρω πιο καλα ακουστικα? το προβλημα το εχω στις κλησεις οχι στην μουσικη. μια χαρα ακουγεται η μουσικη και το ραδιο. ομως οταν μιλαω στο τηλ.δεν ακουω δυνατα τον αλλον και ο αλλος παραπονιεται για θορυβο και οτι ακουγομαι χαμηλα. που μπορω να βρω ανταπτορες? σε καταστηματα ηλεκτρονικων λογικα ε?:worry:

 

http://www.1800mobiles.com/496708.html

 

αν βαλεις ανταπτορα ποια ακουστικα θα χρησιμοποιησεις ωστε να εχεις και μικρ.??

Διακοπες στην Παρο;

http://www.heliolithos.gr

Link to comment
Share on other sites

Σας εχω καλα νεα!

Να αναφερω οτι τελικα πολυ ευκολα μπορουμε να βαλουμε την μπαταρια BL-5C ! Θα προσπαθησω να κανω εναν οδηγο σε λιγο . περιλιπτικα να πω πως εαν "πιανουν" λιγο τα χερια σας ειναι ευκολο , θα χρειαστητε ενα πολυ ψιλο γυαλοχαρτο και μια μπαταρια BL-5C το καταφερα σημερα και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο , η μπαταρια δεν εχει κανενα απολυτος προβλημα ,η δε αναμονη? μιση με 1 μερα επιπλεον!!!

 

Περιμένουμε με αγωνία λοιπόν! Εάν φτιαχτεί το πρόβλημα της μπαταρίας θα είμαι κι εγώ ένας από τους κατόχους του κινητού..! Βάλε και φωτογραφίες στον οδηγό.. :happy:

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...