Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

ποιος ειναι ο πιο ελαφρυς και ηπιος καπνος;

 

drum λευκος, old holborn λευκος η golden virginia κιτρινος; και με τι φιλτρακια;

 

ευχαριστω :D

 

Ο πιο ελαφρύς είναι ο drum λευκός. Αδιάφορο χαρμάνι φυσικά, χωρίς πρόσθετα όμως. ΜΕ λίγα λόγια ακούς τη μυρωδιά του κανονικού καπνού χωρίς επιπλέον αρώματα. Old holborn λευκός δεν υπάρχει, υπάρχει blonde ( ξανθός ) Ο virginia κίτρινος είναι αρκετά πιο βαρύς. Απο φιλτράκια του παππού με άνθρακα, μαζί με χαρτάκια του παππού μπλέ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Καλησπέρα στα μέλη του φόρουμ.

 

Θα ήθελα τις γνώμες σας για καπνούς στριφτού αλλά κυρίως για συνδυασμούς (χαρτάκια κλπ) που να αφήνουν το στριφτό ελαφρύ. Καταρχάς θέλω να πω ότι δεν είμαι κανένας φανατικός chain smoker, καπνίζω ένα χρόνο σχεδόν, το πολύ έως 4-5 στριφτά την ημέρα.

 

Το πρόβλημά μου είναι πως δεν έχω βρει κάποιο συνδυασμό ο οποίος να μην με χτυπάει άσχημα στο κεφάλι και να με ζαλίζει. Είχα αρχίσει από malboro gold, και μετά από πειραματισμό και περιέργεια προχώρησα σε old holborn κίτρινο, van nelle μπλε, golden virginia πράσινο (έχω κάνει τράκα και τον κίτρινο), καρέλια τον βαρύ και μετά τον 'ελαφρύ' αλλά και οι 2 με μπούκωναν εξίσου. Ο μόνος καπνός που έχω κάνει και μου φάνηκε ανάλαφρος είναι ο phillip moris ο κόκκινος, αν και γνωρίζω ότι υπάρχει και ο μπλε που είναι ακόμα πιο ελαφρύς. Φιλτράκια ρίζλα ultra slim, χαρτάκια ξεκίνησα με rizla γαλάζια και τώρα παίζω με τα ασημί και τα micron. Ωστόσο ακούω ότι τα micron έχουν περισσότερα χημικά απ'τα ασημί και δεν έχω δει πουθενά να τα καπνίζουν, αληθεύει;

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά τα χημικά κλπ και τις συνέπειές του δεν το κόβεις τώρα που το ξεκίνησες και είναι και νωρίς; Καλό θα σου κάνει. Λέω εγώ τώρα. ;)
Life, like poker has an element of risk. It shouldn't be avoided. It should be faced.
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζετε κάποια πουράκια με όνομα Break?Κοστίζουν 3€ τα 20.Απο περιέργεια μπήκα στο google να τα ψάξω αλλα δεν βρηκα σχεδόν τίποτα για αυτα!Ειναι καλά αραγε...?Αν και λόγω χαμηλής τιμής δύσκολο το κόβω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα μέλη του φόρουμ.

 

Θα ήθελα τις γνώμες σας για καπνούς στριφτού αλλά κυρίως για συνδυασμούς (χαρτάκια κλπ) που να αφήνουν το στριφτό ελαφρύ. Καταρχάς θέλω να πω ότι δεν είμαι κανένας φανατικός chain smoker, καπνίζω ένα χρόνο σχεδόν, το πολύ έως 4-5 στριφτά την ημέρα.

 

Το πρόβλημά μου είναι πως δεν έχω βρει κάποιο συνδυασμό ο οποίος να μην με χτυπάει άσχημα στο κεφάλι και να με ζαλίζει. Είχα αρχίσει από malboro gold, και μετά από πειραματισμό και περιέργεια προχώρησα σε old holborn κίτρινο, van nelle μπλε, golden virginia πράσινο (έχω κάνει τράκα και τον κίτρινο), καρέλια τον βαρύ και μετά τον 'ελαφρύ' αλλά και οι 2 με μπούκωναν εξίσου. Ο μόνος καπνός που έχω κάνει και μου φάνηκε ανάλαφρος είναι ο phillip moris ο κόκκινος, αν και γνωρίζω ότι υπάρχει και ο μπλε που είναι ακόμα πιο ελαφρύς. Φιλτράκια ρίζλα ultra slim, χαρτάκια ξεκίνησα με rizla γαλάζια και τώρα παίζω με τα ασημί και τα micron. Ωστόσο ακούω ότι τα micron έχουν περισσότερα χημικά απ'τα ασημί και δεν έχω δει πουθενά να τα καπνίζουν, αληθεύει;

 

να πάρεις φιλτράκια rizzla τα ασημί και χαρτάκια του παππού τα καφέ (γράφουν επάνω 1944)...τα φιλτράκια είναι με ενεργό άνθρακα,τα δε χαρτάκια χωρίς χλώριο,κανονικό σε πάχος χαρτάκι και βραδείας καύσεως..

αν δεν θες να το κόψεις,τουλάχιστον ας είναι όσο πιο ελαφρύ γίνεται...όσο για καπνό δεν έχω να σου προτείνω κάποιον,τώρα ας πούμε κάνω καρέλια κόκκινο με τον παραπάνω συνδιασμό και νομίζω ότι είναι μια χαρά και σε γεύση αλλά και όσον αφορά το λαιμό μου!

 

Πάντως παιδιά έχετε να μου προτείνετε καπνό ελαφρύ αλλά και γευστικό??μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει holborn κίτρινο,drum λευκό,τον καρέλια (κόκκινο) που κάνω τώρα και craven (αλλά ήταν βαρύς) γενικά δεν πειραματίζομαι με τον καπνό πολύ,να παίρνω διαφορετικούς,γιατί αν δεν μου αρέσει τι τον κάνεις μετά??οπότε καπνό ελαφρύ και μέχρι 4,50€ (δεν ξέρω αν όλοι οι καπνοί έχουν τις ίδιες τιμές)

Edited by Luciferia
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει? καπνός Καρελία Κόκκινος?

 

ναι υπάρχει...έτσι τον ζητάς...και υπάρχει και λευκός αν δεν κάνω λάθος!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

ναι υπάρχει...έτσι τον ζητάς...και υπάρχει και λευκός αν δεν κάνω λάθος!

μαλλον εννοεις τον πορτοκαλι και τον μπεζ

Link to comment
Share on other sites

Οι καπνοί Καρέλια που έχω δει εγώ είναι ο πορτοκαλί με μπεζ που λέει και ο φίλος από πάνω και ο άσπρος. Κόκκινο δεν έχω δει..
Link to comment
Share on other sites

Οι καπνοί Καρέλια που έχω δει εγώ είναι ο πορτοκαλί με μπεζ που λέει και ο φίλος από πάνω και ο άσπρος. Κόκκινο δεν έχω δει..

 

το ίδιο λέμε...απλά τον ζητάνε και "καρέλια κόκκινο" δεν είδα πάντως τον περιπτερά να μην καταλαβαίνει :p

και ο άσπρος/μπεζ που λες και εσύ..τώρα δοκιμάζω τον μπέζ...ωραίος και ελαφρύς :)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη εχετε για τα τσιγαρα CAMEL ACTIVATE;

Γενικά μου κίνησε το ενδιαφερον το γεγονός οτι μπορείς να επιλέξεις αν θες την μέντα η όχι ενώ ταυτόχρονα είναι αρκετά λαφρια

Γενικότερα ψάχνω για τσιγάρα ή καπνό οχι βαρια (με χαμηλη περιεκτικοτητα σε νικοτινη και πισσα)

Πείτε και τίποτα εσείς οι experienced σε κανα πρωτάρη :p

PS: επαναλαμβάνω ΜΟΝΟ λαφρια παρακαλω και ναι οκ μην μου πειτε οτι δεν εχουν και ιδιαιτερες διαφορες.. οσο εχουν τελοσπαντον... τα 0,1mg νικοτινης πχ φαινεται μικρη διαφορα ομως αν το δεις συσσωρευτικα... τελος παντων περιμενω προτασεις και ευχαριστω εκ των προτερων ;)

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσκοπης μορφοποίησης κειμένου/Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

Για καπνο δες τον golden virginia κιτρινο. Αρκετα ελαφρυς

πολυ δυσκολος καπνος κ υγρος βαρυς

Τι γνωμη εχετε για τα τσιγαρα CAMEL ACTIVATE;

Γενικά μου κίνησε το ενδιαφερον το γεγονός οτι μπορείς να επιλέξεις αν θες την μέντα η όχι ενώ ταυτόχρονα είναι αρκετά λαφρια

Γενικότερα ψάχνω για τσιγάρα ή καπνό οχι βαρια (με χαμηλη περιεκτικοτητα σε νικοτινη και πισσα)

Πείτε και τίποτα εσείς οι experienced σε κανα πρωτάρη :p

PS: επαναλαμβάνω ΜΟΝΟ λαφρια παρακαλω και ναι οκ μην μου πειτε οτι δεν εχουν και ιδιαιτερες διαφορες.. οσο εχουν τελοσπαντον... τα 0,1mg νικοτινης πχ φαινεται μικρη διαφορα ομως αν το δεις συσσωρευτικα... τελος παντων περιμενω προτασεις και ευχαριστω εκ των προτερων ;)

Φιλε μου αφου εισαι πρωταρης ΚΟΨΤΟ πρωτον δευτερον η νικοτινη δεν λειτουργει συσσωρευτικα κ τριτον πουλουσα τσιγαρα καπνους πουρα ειδη καπνιστου επι 10+ χρονια καπνισα σχεδον τα παντα εκτος απο cooper(τσιγαρο οχι καπνο)κ LM ποτε μη προτιμας γευσεις κ σταγονες κτλ δεν σου φτανει το βενζολιο που βαζεις στον οργανισμο σου

Edited by efmakis
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αρχισω το τσιγάρο, εχω κανει μερικα που και που, εσεις τι μου προτινεται για καπνο,φιλρτακια,χαρτακια?

Επισης εχω προσπαθησει να στριψο 2-3 φορες με γαλαζια ριζλα αλλα δεν τα πολυ καταφερα, ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αρχισω το τσιγάρο, εχω κανει μερικα που και που, εσεις τι μου προτινεται για καπνο,φιλρτακια,χαρτακια?

Επισης εχω προσπαθησει να στριψο 2-3 φορες με γαλαζια ριζλα αλλα δεν τα πολυ καταφερα, ευχαριστω!

Ξανασκέψου το.Σου προτείνω να μη το αρχίσεις καθόλου. Φιλικά πάντα πρώην καπνιστής.

Link to comment
Share on other sites

Ξανασκέψου το.Σου προτείνω να μη το αρχίσεις καθόλου. Φιλικά πάντα πρώην καπνιστής.

 

Λογω Πανελληνιων(αγχος κτλπ) θελω να το αρχισω , καθε φορα 2-3 την εβδομαδα που κανω χαλαρωνω και με βοηθαει σημαντικα. Για λιγο καιρο σκοπευω να το αρχισω(μεχρι να τελιωσω την πανελλήνιες), παντως ευχαριστω για την συμβουλή αλλα νομιζω το εχω παρει αποφαση. Καμοια προταση για καπνω κτλπ? :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλος το λες τόσο απλά οπότε είσαι μάλλον ήδη καπνιστής και δεν το ξέρεις! Έχεις ήδη εθιστεί!

Για μένα όμως ίσως να μπορείς να το σταματήσεις.

Θα σου έλεγα Marlboro σε όλες τις εκδοχές από το πιό βαρύ στο πιό ελαφρύ.

Ένα τσιγάρο που αρέσει στους περισσότερους.

Μια σελίδα για τα Ελληνικά τσιγάρα.

Ρίξε και μια ματιά εδώ:

https://tinyurl.com/greek-cigarettes

:worry:

Link to comment
Share on other sites

Φίλος το λες τόσο απλά οπότε είσαι μάλλον ήδη καπνιστής και δεν το ξέρεις! Έχεις ήδη εθιστεί!

Για μένα όμως ίσως να μπορείς να το σταματήσεις.

Θα σου έλεγα Marlboro σε όλες τις εκδοχές από το πιό βαρύ στο πιό ελαφρύ.

Ένα τσιγάρο που αρέσει στους περισσότερους.

Μια σελίδα για τα Ελληνικά τσιγάρα.

Ρίξε και μια ματιά εδώ:

https://tinyurl.com/greek-cigarettes

:worry:

 

Με 2-3 τσιγαρα την εβδομαδα? δεν ξερω μπορει να έχεις και δικιο, δεν νιωθω παντως εθισμένος απο το τσιγαρο. Μαλμπορο βαρύ εχω κανει δεν μου αρεσε και μου γ@@@@ τον λαιμο ο ελαφρύς ηταν ωραιος, ευχαριστώ. Επειδη θελω καπνο (λογω διαδικασιας-στριψιμο κτλπ) χαρτακια και φιλτρακια τι να παρω?

Link to comment
Share on other sites

εχουν δικιο οι προηγουμενοι.ο εθισμος δεν ειναι στις ουσιες αλλα στο μυαλο.ο εθισμος στην ουσια ειναι μετα και επειδη εχω ασχοληθει παλιοτερα επιχειρηματικα με την θεραπεια του καπνισματος,θα σου πω οτι αυτο ειναι το ευκολο κοματι της θεραπειας.ο εθισμος στο μυαλο ειναι το δυσκολο κοματι και εχει να κανει με τις ενδορφινες.αυτο εχει ηδη αρχισει σε εσενα γιατι αρχιζει με την αναγκη του ανθρωπου να ξεσπασει το αγχος του ,το στρες σε μια συνηθεια ενα χομπι,κατι που να του χαμηλωσει την ενεργεια και να αποβαλει τα στρεσογονα και τις σκεψεις που τον ταλαιπωρουν καθημερινα.εχεις την επιλογη να κανεις το λαθος και να μην μπορεις μετα να βγεις απο αυτο γιατι ερχεται και ο εθισμος στις ουσιες που θελει κανα χρονο επιπλεον (αναλογα την ψυχολογικη δυναμη) η' να κανεις καλο στον οργανισμο σου διαλεγοντας καποιο αλλο πιο υγιεινο τροπο,μια βολτα-περπατημα με παρεα,συζητησεις για αυτα που σε στρεσαρουν,καποιο σπορ αν εχεις μεγαλη ενεργεια η' ενα χομπι που να σε βγαζει απο την καθημερινοτητα και καλυτερα εξω απο το σπιτι στα διλειματα σου.το τσιγαρο θα σε βοηθησει επειδη ετσι λες στον οργανισμο σου αλλα οσοσ εθιζεσαι στην συνηθεια θα θες ολο και πιο συχνα να το επεναλμβανεις και μετα θα γινεις ενας κανονικος καπνιστης και μαλιστα χωρις να το καταλαβεις.εγω καπνιζα σπανια μπορει και 2-3 φορες τον χρονο αλλα κανα πουρακι,δεν τραβουσα τον καπνο και το εκανα γιατι ξερω οτι δεν ειμαι εθισμενος στην συνηθεια ,οτι εχω δυνατο χαρακτηρα και οτι θελω οταν το κανω να το κανω μονο για απολαυση.ελπιζω να σε βοηθησα. Edited by mixalis1202
Link to comment
Share on other sites

Λογω Πανελληνιων(αγχος κτλπ) θελω να το αρχισω , καθε φορα 2-3 την εβδομαδα που κανω χαλαρωνω και με βοηθαει σημαντικα. Για λιγο καιρο σκοπευω να το αρχισω(μεχρι να τελιωσω την πανελλήνιες), παντως ευχαριστω για την συμβουλή αλλα νομιζω το εχω παρει αποφαση. Καμοια προταση για καπνω κτλπ? :D

 

Για λιγο καιρο?Εισαι τοσο σιγουρος οτι θα μπορεσεις να το κοψεις μετα?Πολλοι το ξεκινησαν ετσι στην πλακα και καλα για λιγο και κατεληξαν να καπνιζουν για χρονια να μην μπορουν να το κοψουν.Οσο για το αγχος κ.τ.λ. το τσιγαρο ΔΕΝ βοηθαει.Ολα μεσα στο μυαλο ειναι.Αντιθετως θα σε φορτωσει με περισσοτερο αγχος μελλοντικα οταν θα καταλαβεις το λαθος σου και θα προσπαθεις να το κοψεις και δεν θα μπορεις.Υπαρχουν ενα σωρο πραγματα και δραστηριοτητες που μπορεις να κανεις για να χαλαρωσεις,το τσιγαρο δεν ειναι λυση σε κανενα προβλημα,αντιθετως το ιδιο αποτελει προβλημα.Ξανασκεψου το καλα πριν το αρχισεις.Αξιζει τον κοπο να χαλασεις την υγεια σου για μια ψευδαισθηση χαλαρωσης που κραταει μονο λιγα λεπτα?

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αρχισω το τσιγάρο, εχω κανει μερικα που και που, εσεις τι μου προτινεται για καπνο,φιλρτακια,χαρτακια?

Επισης εχω προσπαθησει να στριψο 2-3 φορες με γαλαζια ριζλα αλλα δεν τα πολυ καταφερα, ευχαριστω!

Δοκίμασε τον drum άσπρο ( είναι και ο πιο ελαφρύς ), η τον καρέλια άσπρο. Απο χαρτάκια για ελαφρύ κάπνισμα δοκίμασε του παππού ακατέργαστο ( καφέ ), μόνο που θα χρειάζεται να ανάβεις συνέχεια. Φιλτράκια του παππού με άνθρακα είναι καλά για νέο καπνιστή. Υπάρχουν και χαρτάκια με κομένες γωνίες για πιο εύκολο στρίψιμο πχ ρίζλα πράσσινο η μαύρο και του παππού ( κορνίζα ). Το στριφτό χρειάζεται τεχνική ώστε 1) να φτιαχτεί όσο πιο ίσιο γίνεται και 2) να σφιχτεί καλά το φίλτρο ώστε να μη περνάει ο καπνός απο το κενό.

 

Ξανασκέψου το.Σου προτείνω να μη το αρχίσεις καθόλου. Φιλικά πάντα πρώην καπνιστής.

 

Εδώ μιλάμε αποκλειστικά για κάπνισμα. Ούτε αποτρέπουμε, ούτε πρέπει να κάνουμε αντικαπνιστικά σχόλια.

 

Οι καπνοί Καρέλια που έχω δει εγώ είναι ο πορτοκαλί με μπεζ που λέει και ο φίλος από πάνω και ο άσπρος. Κόκκινο δεν έχω δει..

 

Υπάρχει ο καρέλια σε πορτοκαλί χρώμα ( κανονικός ) και ο άσπρος ( πιο ελαφρύς ). Αν πεις στον περιπτερά ένα καπνό καρέλια, θα σου δώσει τον πορτοκαλί.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ο καρέλια σε πορτοκαλί χρώμα ( κανονικός ) και ο άσπρος ( πιο ελαφρύς ). Αν πεις στον περιπτερά ένα καπνό καρέλια, θα σου δώσει τον πορτοκαλί.

 

Ακριβώς το ίδιο πράγμα λέμε απλά με διαφορετική αντίληψη χρωμάτων :p

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μιλάμε αποκλειστικά για κάπνισμα. Ούτε αποτρέπουμε, ούτε πρέπει να κάνουμε αντικαπνιστικά σχόλια.

 

Αν σου έλεγε το παιδί σου δηλαδή "Θέλω να αρχίσω το κάπνισμα μπαμπά. Τι καπνό να πάρω;", θα του έλεγες πάρε drum άσπρο είναι ωραίος;

Link to comment
Share on other sites

Αν σου έλεγε το παιδί σου δηλαδή "Θέλω να αρχίσω το κάπνισμα μπαμπά. Τι καπνό να πάρω;", θα του έλεγες πάρε drum άσπρο είναι ωραίος;

 

Μιλάμε για το θέμα Νίκο .. Για το θέμα των καπνιστών ... Έχω αποτρέψει και εγώ πολλά άτομα και ίσως και να το έκανα και σε αυτό το θέμα, αλλά είναι λιγάκι εκνευριστικό να μου σκάει mail για τις φιλοσοφικές συζητήσεις των αντικαπνιστών ... Και μην μου πεις ότι εσύ συμπεριφέρεσαι σε όλο το web λες και είναι τα παιδιά σου ... Εκτός ότι είναι λάθος να κρίνεις τους πάντες με τέτοια υποκειμενικότητα ...

 

Υ.Γ. Πρώτο τσιγάρο δοκίμασα στο δημοτικό ... Αηδίασα τόσο πολύ που δεν το ξανάβαλα στο στόμα μου παρά μόνο όταν έφτασα να είμαι ο τελευταίος μη καπνιστής στο σχολείο μου ... Ο πατέρας ενός φίλου μου έδωσε στο παιδί του τσιγάρο στην ηλικία των 10 .. 30 χρονών έφτασε εκείνο το παιδί, δεν έχει ξαναβάλει στο στόμα του ... Οπότε ίσως και να μην είναι τόσο άσχημη ιδέα να φοβίσεις ένα μικρό παιδί με αυτή την τακτική, είναι σαν να τον αφήνεις να ακουμπάει με το δάχτυλο το αναμμένο μάτι μιας κουζίνας ... Ίσως λέω, μην πέσετε να με φάτε ορισμένοι δήθεν, απλά αναφέρω εμπειρίες ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...