Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

και γω την εχω αυτην την απορια εδω και χρονια αλλα δεν εχω παρει ακομη σαφη απαντηση...

αλλοι μου λενε οτι τα τσιγαρα στο μαλακο πακετο ειναι πιο ελαφρια απο του σκληρου και αλλοι οτι ειναι το ιδιο! επισης απο πολλους εχω ακουσει οτι στο μαλακο πακετο το χαρτακι ειναι πιο λεπτο απο του σκληρου.

εχω καπνισει και απο τα 2 πακετα και διαφορα δεν καταλαβα καμια... αρα μαλλον η μονη διαφορα ειναι στο πακετο. αυτο καταλαβα εγω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι θα προτείνατε για μικρά πουράκια; Cohiba minis ή Al Capone φίλτρο;

 

Α και για στριφτό τι φίλτρο προτείνετε Swan ή Rizla;

Link to comment
Share on other sites

και γω την εχω αυτην την απορια εδω και χρονια αλλα δεν εχω παρει ακομη σαφη απαντηση...

αλλοι μου λενε οτι τα τσιγαρα στο μαλακο πακετο ειναι πιο ελαφρια απο του σκληρου και αλλοι οτι ειναι το ιδιο! επισης απο πολλους εχω ακουσει οτι στο μαλακο πακετο το χαρτακι ειναι πιο λεπτο απο του σκληρου.

εχω καπνισει και απο τα 2 πακετα και διαφορα δεν καταλαβα καμια... αρα μαλλον η μονη διαφορα ειναι στο πακετο. αυτο καταλαβα εγω...

 

Ακριβώς αυτό σημαίνουν και οι λέξεις "σκληρό" και "μαλακό". Για το πακέτο είναι.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Τι θα προτείνατε για μικρά πουράκια; Cohiba minis ή Al Capone φίλτρο;

 

Α και για στριφτό τι φίλτρο προτείνετε Swan ή Rizla;

 

εχω παρει κα τα 2 και δεν εχω διαπιστωσει καμια απολυτως διαφορα. παρ'ολα αυτα εγω παιρνω swan.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα Marlboro gold touch ειναι απλα τα Marlboro lights σε πιο μικρο για να εχει λιγοτερη πισσα το κομματι; Γιατι τα θυμιζουν υπερβολικα πολυ...

 

με προμηθευσαν με μερικα πακετα απ'αυτα και ηθελα να ρωτήσω... Είναι λίγο γυναικεία (σαν τα slims) ή μπορω να τα καπνίζω ελευθερα? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα είπα να σταματήσω το τσιγάρο.:)

Ελπίζω να τα καταφέρω.

 

Καλό κουράγιο σου εύχομαι!Και μακάρι να καταφέρεις να το κόψεις για πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Από Σεπτέμβρη άκουσα ότι θα μπει και νέος φόρος στα τσιγάρα.

 

Αληθεύει;Το κόβω να πηγαίνει η κασετίνα στα 3,5 ευρώ... Να αρχίσουμε στριφτό από τώρα αν είναι...

Link to comment
Share on other sites

και το στριφτο ανεβαινει με τις αυξησεις ;) οποτε... ή το κοβεις το καπνισμα ή το ελλατωνεις.

 

ή...χρεοκοπείς!Χεχε :D

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ μπλέ και κόκκινου Lucky Strike;

Το μπλέ ειναι πιο ελαφρύ αλλά κατά την γνώμη μου είναι πολύ μακριά σε γεύση και ποιότητα από το κόκκινο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κανω Dunhill lights τα πολυ ελαφρια fine cut εδω κ καιρο.

Επειδη ομως ξεφυγανε σε τιμη (3.5 ευρο) ποιο τσιγαρο θα προτεινατε στην κατηγορια των ultra lights αλλα με χαμηλη τιμη??

Για την γευση που σου αρεσει μάλλον κοντα ειναι η Lights Χρυση Κασετινα με τιμη 3,20. Σε πιο φτηνα τσιγαρα δεν σε συμβουλευω να πας,αφου το καπνισμα πρεπει να το βλεπουμε σαν απολαυση και χομπι. Καλυτερα να καπνισεις λιγοτερο και ποιοτικα,παρα περισοτερο και φθηνοκαπνα. Απο το Dunhill σου προτεινω την κλασικη κασετινα που ειναι και το γνησιο Dunhill και με διαφορα το καλυτερο.

Για αυτο που λεγαμε περι ποιοτητας: Περισυ στις διακοπες ειχα γνωρισει εναν αγγλο μεγαλης ηλικιας,αυτος κάπνιζε μια μαρκα που λεγοτανε Treasurer και το κοστος ειναι.... 25 ευρω το πακετο. Το ακριβοτερο τσιγαρο δηλαδη στον κοσμο. Τον ρωτησα αν ειναι τοσο ανετος οικονομικα,μου απανταει πως πριν παρει συνταξη ήταν δασκαλος. Τον ρωταω τοτε γιατι καπνιζει ενα τοσο ακριβο τσιγαρο και μου λεει πως προτιμαει να καπνισει 4 εξαιρετικα τσιγαρα την ημερα,παρα ενα πακετο χορταρια! Απο ότι μου ειχε πει,55 χρονια σαν καπνιστης πάντα διαλεγε το ακριβοτερο τσιγαρο της αγορας και καπνιζε λιγο, 3-5 τσιγαρα την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Για την γευση που σου αρεσει μάλλον κοντα ειναι η Lights Χρυση Κασετινα με τιμη 3,20. Σε πιο φτηνα τσιγαρα δεν σε συμβουλευω να πας,αφου το καπνισμα πρεπει να το βλεπουμε σαν απολαυση και χομπι. Καλυτερα να καπνισεις λιγοτερο και ποιοτικα,παρα περισοτερο και φθηνοκαπνα. Απο το Dunhill σου προτεινω την κλασικη κασετινα που ειναι και το γνησιο Dunhill και με διαφορα το καλυτερο.

Για αυτο που λεγαμε περι ποιοτητας: Περισυ στις διακοπες ειχα γνωρισει εναν αγγλο μεγαλης ηλικιας,αυτος κάπνιζε μια μαρκα που λεγοτανε Treasurer και το κοστος ειναι.... 25 ευρω το πακετο. Το ακριβοτερο τσιγαρο δηλαδη στον κοσμο. Τον ρωτησα αν ειναι τοσο ανετος οικονομικα,μου απανταει πως πριν παρει συνταξη ήταν δασκαλος. Τον ρωταω τοτε γιατι καπνιζει ενα τοσο ακριβο τσιγαρο και μου λεει πως προτιμαει να καπνισει 4 εξαιρετικα τσιγαρα την ημερα,παρα ενα πακετο χορταρια! Απο ότι μου ειχε πει,55 χρονια σαν καπνιστης πάντα διαλεγε το ακριβοτερο τσιγαρο της αγορας και καπνιζε λιγο, 3-5 τσιγαρα την ημερα.

 

 

πραγματικά ενδιαφέρουσα αυτή η προσέγγιση.. δεν το είχα σκεφτεί έτσι..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

\Για αυτο που λεγαμε περι ποιοτητας: Περισυ στις διακοπες ειχα γνωρισει εναν αγγλο μεγαλης ηλικιας,αυτος κάπνιζε μια μαρκα που λεγοτανε Treasurer και το κοστος ειναι.... 25 ευρω το πακετο. Το ακριβοτερο τσιγαρο δηλαδη στον κοσμο. Τον ρωτησα αν ειναι τοσο ανετος οικονομικα,μου απανταει πως πριν παρει συνταξη ήταν δασκαλος. Τον ρωταω τοτε γιατι καπνιζει ενα τοσο ακριβο τσιγαρο και μου λεει πως προτιμαει να καπνισει 4 εξαιρετικα τσιγαρα την ημερα,παρα ενα πακετο χορταρια! Απο ότι μου ειχε πει,55 χρονια σαν καπνιστης πάντα διαλεγε το ακριβοτερο τσιγαρο της αγορας και καπνιζε λιγο, 3-5 τσιγαρα την ημερα.

 

Θα μπορούσατε δηλαδή εσείς από το πακέτο των σχετικά φτηνών να κάνετε 3-5 των ακριβών, εγω θα παρασυρόμουν νομίζω:X

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν επιτέλους δουλεύουν τα στοιχεία μου και μπορώ κι εγώ να γράψω στο φόρουμ. Καπνίζω για λίγο καιρό και εχω δοκιμάσει κάποιες μάρκες. Η αγαπημένη μου ήταν καρέλια μπλε. Τώρα πήρα και λάκυ στράικ αλλά μπορώ να πω πως προτιμώ τα καρέλια. Μαζί με τα λάκυ όμως πήρα και κάποια αλλά που λίγοι κάνουν και βρίσκουν και είναι ωραία και με τρομερή μυρωδιά... Τα μπλακ ντέβιλ!! Πολύ μαλακά στο λαιμό (παρ' ότι βαριά σε νικοτίνη πίσσα και το άλλο) και όπως είπα μυρίζουν ωραία αφού έχουν αρωματικό. Θα τα βρείτε στο σύνταγμα στο κάτω περίπτερο που είναι αρκετά ειδικευμένο σε καπνά. Της μάρκες της γράφω έτσι επειδή γράφω από κινητό και εχω ενεργοποιήσει ελληνικα. Αυτα από μένα για τα τσιγάρα. Σας πρωτεϊνώ να δοκιμάσετε μπλακ ντέβιλ..
Link to comment
Share on other sites

Τα Black Devil είναι η αγαπημένη μου μάρκα! Ναί, αυτό το άρωμα της βανίλιας είναι υπέροχο... Αν και μερικά πακέτα είναι λίγο στεγνά!

 

Ααα, ποιό ακριβώς εννοείς κάτω περίπτερο;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσατε δηλαδή εσείς από το πακέτο των σχετικά φτηνών να κάνετε 3-5 των ακριβών, εγω θα παρασυρόμουν νομίζω:X

 

Μμμμ, κατι τετοιο κάνω. Μου αρεσει πολυ το καπνισμα,δεν κολλαω καθολου να ξοδεψω λεφτα για αυτο, αλλα δεν μου αρεσει να καπνιζω πολυ,όχι για λογους υγειας,αλλα περισσοτερο γιατι όταν καπνιζω θελω να το απολαμβανω. Νομιζω πως 7-8 τσιγαρα την ημερα ειναι ΟΚ.

Να σημειωσω πως πριν μια 10ετια καπνιζα 4 πακετα Dunhill την ημερα. Σταδιακα το μειωσα χωρις να εχω καμια συνειδητη επιθυμια να καπνιζω λιγοτερο και χωρις να μου περναει ουτε καν σαν ιδεα, ότι μπορει να υπαρξει διαστημα στην ζωη μου που δεν θα καπνιζω,αφου απενοχοποιημενα μου αρεσει το καπνισμα. Υποθετω πως ο οργανισμος κορεστηκε,αλλα και τα mainstream τσιγαρα ειναι χορταρια εν σχεση με αυτα που κυκλοφορουσαν στα τελη των 90ς(αυτο ειναι μεγαλη αληθεια). Παντως τα 10 τσιγαρα σπανια τα περναω. Γενικα δεν αποτρεπω κανενα που του αρεσει το καπνισμα να καπνιζει,ισα-ισα θεωρω πως στην συντομη ζωη πρεπει να δειχνουμε σεβασμο στις μικροαπολαυσεις μας,όμως θεωρω πως ενας ανθρωπως που καπνιζει 30-40-50... τσιγαρα την ημερα εχει χασει το μετρο.

Εδω ενα blog που βαθμολογω τσιγαρα (πιο πολυ απο αυτα που καπνισα στο εξωτερικο) που μου κεντριζουν την προσοχη http://www.cigaretteloversreviews.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν επιτέλους δουλεύουν τα στοιχεία μου και μπορώ κι εγώ να γράψω στο φόρουμ. Καπνίζω για λίγο καιρό και εχω δοκιμάσει κάποιες μάρκες. Η αγαπημένη μου ήταν καρέλια μπλε. Τώρα πήρα και λάκυ στράικ αλλά μπορώ να πω πως προτιμώ τα καρέλια. Μαζί με τα λάκυ όμως πήρα και κάποια αλλά που λίγοι κάνουν και βρίσκουν και είναι ωραία και με τρομερή μυρωδιά... Τα μπλακ ντέβιλ!! Πολύ μαλακά στο λαιμό (παρ' ότι βαριά σε νικοτίνη πίσσα και το άλλο) και όπως είπα μυρίζουν ωραία αφού έχουν αρωματικό. Θα τα βρείτε στο σύνταγμα στο κάτω περίπτερο που είναι αρκετά ειδικευμένο σε καπνά. Της μάρκες της γράφω έτσι επειδή γράφω από κινητό και εχω ενεργοποιήσει ελληνικα. Αυτα από μένα για τα τσιγάρα. Σας πρωτεϊνώ να δοκιμάσετε μπλακ ντέβιλ..

 

το blackdevil το πακετο ειναι παρα πολυ βαρυ για το λαιμο..

αν θελεις blackdevil δοκιμασε καπνο ειναι πιο ελαφρυς..

κατ εμε davidoff gold αν και δεν δηλωνω φανατικος του hobby..

Link to comment
Share on other sites

Ωραία είναι τα Black Devil, αλλά για κανα-δυο φορές το χρόνο. Καλή η γεύση βανίλια δε λέω, αλλά δεν τρώω υποβρύχιο, τσιγάρο καπνίζω :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Θα τα βρείτε στο σύνταγμα στο κάτω περίπτερο που είναι αρκετά ειδικευμένο σε καπνά.

 

Ποιό εννοείς κάτω περίπτερο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
κατω περιπτερο συνταγματος ενοουσα στην κατω μερια της πλατειας συνταγματος (απο τη μερια των macdonalds)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...