Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

Έξτρα που έβλεπα ένα δοκυμαντέρ στον ΣΚΑΙ τις προάλλες και έλεγε μεταξύ των άλλων ότι και στα βαριά και στα light το χαρμάνι είναι το ίδιο απλά στα light έχει κάτι μικρές τρύπες το φίλτρο με αποτέλεσμα να έχει πολλές απώλειες πίσσας και νικοτίνης από εκεί με αποτέλεσμα να φτάνουν σε σένα αυτά τα μικρά ποσοστά. Αν δε καταλαβαίνει κάποιος πως λειτουργεί αυτό ας σκίσει ελάχιστα ένα τσιγάρο κοντά στο φίλτρο κι ας δοκιμάσει να το καπνίσει. Σύμφωνα πάλι με το ίδιο δοκυμαντέρ, επειδή εκείνες τις τρύπες τις καλύπτουμε με τα δάχτυλά μας περνάει σχεδόν όλη η ποσότητα και είναι δώρον άδωρον. Και κατέληγε υποστηρίζοντας ότι τα light τσιγάρα έχουν απλά τέτοιο σχεδιασμό ώστε να ξεγελάνε τα μηχανήματα που κάνουν τις μετρήσεις αλλά στην τελική είναι το ίδιο σχεδόν. Και χειρότερο αφού με τη λογική ότι είναι light κάποιοι το ξεφτιλίζουν.

 

Και εγώ, παρατήρησα ότι τα μαξίμ σλιμς έχουν τρύπες στο φίλτρο τους(Τωρα για ποιον λογο...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οπότε, προς τα που θα έπρεπε να κατευθυνθώ?

 

Κοίτα, αν μπορείς να το κρατήσεις σε φυσιολογικά επίπεδα όπως λες ότι κάνεις τότε κάνε βαριά. Βαριά αλλά όσο μπορείς πιο λίγα. Αν νιώθεις ότι δε σου φτάνει κι ότι θες να κάνεις πολλά τότε κάνε lights. Ένα βαρύ είναι καλύτερο από δύο lights αλλά δύο lights, όσο να πεις, είναι καλύτερα από δύο βαριά.

 

Και γενικά είναι θέμα επιλογής. Κάνε ότι σου αρέσει εσένα. Εγώ πάντως είμαι υποστηρικτής των βαριών και extra lights (0,1 κι 1) δε κάνω ούτε από τράκα. Αν είναι να το καπνίσω αυτό το τσιγάρο που καπνίζω και να σταματήσω στα 1-2 που θα κάνω εκεί καλύτερα να είναι βαριά και να το γουστάρω κιόλας.

 

Πάντως ο Golden Virginia θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι πολύ ποιοτικός καπνός και μου αρέσει πάρα πολύ και σαν γεύση αλλά επειδή δεν είμαι συνηθισμένος και τα στριφτά βγάζουν πολύ παχύ καπνό (ειδικά αν τα κάνεις με λίγη ποσότητα καπνού οπότε και τραβάς μια τζούρα και καις το μισό τσιγάρο) κάθε φορά που πάω να καπνίσω, όσο κι αν μ' αρέσει σαν γεύση, μετά μαστουρώνω πολύ και ζαλίζομαι και χαλιέμαι οπότε συνήθως καπνίζω τα συμβατικά. Τώρα κάνω Marlboro. Επίσης πολλές φορές παίρνω Prince τα οποία μου αρέσουν πολύ (ίσως το πιο βαρύ τσιγάρο σε έτοιμα), και επίσης πολύ μου αρέσουν και τα Zante με φίλτρο που είναι σε μια κασετίνα όπως η χρυσή του Καρέλια σε σχήμα αλλά κόκκινη, και τέλος συμπαθώ ιδιαίτερα τα Άσσος άφιλτρα σε κασετίνα όπως επίσης και τη χρυσή κασετίνα του Καρέλια. Μένω μακριά από GR, Next, Leader και λοιπά φτηνά χόρτα τα οποία δε μπορώ ούτε παθητικά να καπνίσω. Λίγα κανώ, ας είναι λίγο ποιοτικά τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις,τα μονα τσιγαρα στην ελληνικη αγορα που ακομα παλευονται,ειναι απο άφιλτρα: Χρυση Κασσετινα,Σαντε,Ασσος και Lucky Strike(ειδικα το πρωτο και το τελευταιο)

Απο φίλτρο: Camel Natural Flavor και ισως και λιγο το Dunhill η κασσετινα αν και καμοια σχεση δεν εχει με το αριστουργημα που ήταν παλια.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, μόλις τελειώσω το Virginia, θα δοκιμάσω κάποιο από αυτά. Πόσα τσιγάρα γίνονται με 25 γραμμάρια; Δεν τον βλέπω να τελειώνει γρήγορα. ευχαριστώ Πάντως για τις συμβουλές, αν και ακόμα δεν έχω κατατοπιστεί πλήρως.
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι μέγεθος φίλτρο βάζεις, εγώ με τα πιο μίκρα βγάζω γύρω στα 40 τσιγάρα, μπορεί και λίγα παραπάνω.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμες οι συμβουλές σου blue_moon! Τι άλλο έχετε να προτείνετε σε ελαφρύ και ποιοτικό;

 

prince μαλακο

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, μόλις τελειώσω το Virginia, θα δοκιμάσω κάποιο από αυτά. Πόσα τσιγάρα γίνονται με 25 γραμμάρια; Δεν τον βλέπω να τελειώνει γρήγορα. ευχαριστώ Πάντως για τις συμβουλές, αν και ακόμα δεν έχω κατατοπιστεί πλήρως.

 

 

ένας 25αρης καπνός βγάζει περίπου 45 μέτρια τσιγάρα. αν είναι πολύ λεπτα και παραπάνω γύρω στα 50 +

 

σε σχέση με το θέμα βαριά τσιγαρα vs ελαφρά :lol: που άνοιξα, έχοντας περάσει και από τα 2 θεωρώ πως και τα 2 είναι εξίσου βλαβέρα. κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό.

 

όμως έγώ που ακόμα και τώρα πολλές φορες τη μια βδομάδα κάνω κατι βαρυ κ την αλλη κάτι ελαφρυ που λέει ο λόγος, δέν έχω αλλάξει την ποσότητα τσιγάρων που καπνίζω. οπότε δέν πιστεύω πως έχει τοσο να κάνει με το κατα πόσο "σε πίανει" η νικοτίνη στο ελάφρυ τσιγαρο και χρειάζεσαι και δευτέρο αλλά με ψυχολογικούς παραγοντες, με τη συνηθεια που έχεις ίσως να καπνίζεις το ένα τσιγάρο πίσω απο το άλλο κτλ..

 

όμως σίγουρα από το να καπνιζεις 1,5 πακέτο την ημέρα βαρια τσιγαρα είναι καλύτερο να καπνίζεις κατι πιο ελαφρυ, αν δεν μπορεις να το ελλατώσεις ή να το κόψεις κίολας.

 

και φυσικά χαρακτηριστικο παραδειγμα της διαφορας που έχει ένα βαρυ τσιγάρο πχ το prince το κανονικο με ενα πιο ελαφρυ, φαίνεται στο λαιμο και στη φωνη.

 

αν καπνιζεις κάθε μερα 1 πακετο απο κάτι βαρυ μετα απο 4 με 5 χρονακια η φωνή σου έχει βαρυνει ή έχει ψιλοκλεισει.

 

εννοειται πως και το ελαφρυ τσιγαρο σε μεγάλες ποσοτητες ίσως βαρύνει τη φωνη, κτλ αλλά σίγουρα όχι στα επιπεδα του τσιγάρου των 10gr πισσα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κατασταλάξω κάπου, θα ήθελα να δοκιμάσω και τα πουράκια. Ποια έχουν πολύ άρομα και πόσο κοστίζουν?

 

και φυσικά χαρακτηριστικο παραδειγμα της διαφορας που έχει ένα βαρυ τσιγάρο πχ το prince το κανονικο με ενα πιο ελαφρυ, φαίνεται στο λαιμο και στη φωνη.αν καπνιζεις κάθε μερα 1 πακετο απο κάτι βαρυ μετα απο 4 με 5 χρονακια η φωνή σου έχει βαρυνει ή έχει ψιλοκλεισει.

εννοειται πως και το ελαφρυ τσιγαρο σε μεγάλες ποσοτητες ίσως βαρύνει τη φωνη, κτλ αλλά σίγουρα όχι στα επιπεδα του τσιγάρου των 10gr πισσα.

 

Εγώ πάντως έχω γεμίσει φλέγματα από τότε που άρχισα τον virginia.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κατασταλάξω κάπου, θα ήθελα να δοκιμάσω και τα πουράκια. Ποια έχουν πολύ άρομα και πόσο κοστίζουν?

Δοκίμασε τα caprice Παπαδοπούλου. Όλα τα άλλα είναι συμβιβασμός και φθηνές απομιμήσεις.

 

Πέρα από τη πλάκα κάνω που και που κανένα backwoods με άρωμα βανίλια... Τα έκανε ο Clint στα western του Λεόνε. :)

 

http://www.poster.net/eastwood-clint/eastwood-clint-photo-clint-eastwood-6200059.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πριν κατασταλάξω κάπου, θα ήθελα να δοκιμάσω και τα πουράκια. Ποια έχουν πολύ άρομα και πόσο κοστίζουν?

 

 

 

Εγώ πάντως έχω γεμίσει φλέγματα από τότε που άρχισα τον virginia.

Είσαι όντως 14?

Γιατί αν είσαι αυτό το λες προφανώς για "μαγκιά", κατά τη γνώμη μου είναι κατάντια!

Sorry κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε just me, να είσαι σίγουρος δεν το λέω για μαγκιά. Απόδειξη: Δεν το λεω γενικώς, μόνο στο φόρουμ το ανέφερα, και κανένας φίλος-της παρέας δεν γνωρίζει τίποτα. Γενικώς ότι καπνίζω το ξέρουν πολύ λίγοι.
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι το να λες ότι έχεις φλέγματα από το κάπνισμα στα 14 είναι κατάντια. Για την κοινωνία κυρίως αλλά και για σένα τον ίδιο
Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως μία κατάντια αυτο... αλλά...ούτε ο πρώτος είμαι ούτε και ο τελευταίος. Και έχω την εντύπωση πως τα φλέγματα είναι προσωρινά, λόγω του ότι ο καπνός(που πρώτη φορά δοκιμάζω) είναι βαρύς. Από εκεί και πέρα, νομίζω ένα τσιγάρο κάθε τόσο δεν πειράζει.
Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως μία κατάντια αυτο... αλλά...ούτε ο πρώτος είμαι ούτε και ο τελευταίος. Και έχω την εντύπωση πως τα φλέγματα είναι προσωρινά, λόγω του ότι ο καπνός(που πρώτη φορά δοκιμάζω) είναι βαρύς. Από εκεί και πέρα, νομίζω ένα τσιγάρο κάθε τόσο δεν πειράζει.

 

αυτο το ειπανε πολυ....αλλα απο καποιο σημειο και μετα αρχιζει ο εθισμος...

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια αλήθεια αυτό, αλλά εγώ βλέπω το κάπνισμα σαν μια απόλαυση, που όπως και σε ε άλλη απόλαυση πρέπει να βάζεις ένα μέτρο. Από πουράκια τι έχετε να προτείνετε(για να επιστρέφουμε στο κυριως θέμα)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι προτείνω να αρχίσεις να εκτιμάς τα μη αρωματικά πούρα η και πουράκια. Δε τα πάω μία προσωπικά τα αρωματικά αλλά καμιά φορά παίρνω κανένα Βackwoods το οποίο αξίζει να ανοίξεις το σακούλι και να το μυρίζεις, όχι να το καπνίζεις! :p Τώρα έχω για κάπνισμα δύο ωραία Quintero (φθηνά αβανέζικα) και ένα Jose Marti (λίγο πιο ακριβά αβανέζικα). Τα ανάβεις και τα καπνίζεις για καμιά ώρα με 1-2 ποτηράκια καλό κρασί... Αυτά είναι!
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι το να λες ότι έχεις φλέγματα από το κάπνισμα στα 14 είναι κατάντια. Για την κοινωνία κυρίως αλλά και για σένα τον ίδιο

 

Kala auto apla den uparxei, na exei flemata apo twra, eleos prepei na kapnizeis kana 2 paketa thn hmera gia arketo kairo na exeis flemata. @14xronwn apo pote kapnizeis ,h alh8eia??

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

Kala auto apla den uparxei, na exei flemata apo twra, eleos prepei na kapnizeis kana 2 paketa thn hmera gia arketo kairo na exeis flemata. @14xronwn apo pote kapnizeis ,h alh8eia??

 

Re paidia ti lete... kai egw 8ymamai prin 1 xrono pou arxisa to kapnisma tous prwtous mines eixa flemata.... Etsi ginetai stn arxh... malln epd dn exei sini8isei o organismos s dn xerw... pantws kai egw eixa stn arxh... kai kapniza mono 1 paketo tn evdomada...

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως μία κατάντια αυτο... αλλά...ούτε ο πρώτος είμαι ούτε και ο τελευταίος. Και έχω την εντύπωση πως τα φλέγματα είναι προσωρινά, λόγω του ότι ο καπνός(που πρώτη φορά δοκιμάζω) είναι βαρύς. Από εκεί και πέρα, νομίζω ένα τσιγάρο κάθε τόσο δεν πειράζει.

 

 

Ναι, αυτό το είπανε όντως πολλοί. Αλλά το άτιμο σε κάνει και κολλάς. Και έχω τρανταχτό παράδειγμα τον εαυτό μου :(

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Re paidia ti lete... kai egw 8ymamai prin 1 xrono pou arxisa to kapnisma tous prwtous mines eixa flemata.... Etsi ginetai stn arxh... malln epd dn exei sini8isei o organismos s dn xerw... pantws kai egw eixa stn arxh... kai kapniza mono 1 paketo tn evdomada...

 

Συμφωνώ απόλυτα, δεν χρειάστηκαν πολλά. Αυτό το καλοκαίρι ξεκίνησα:(.

Link to comment
Share on other sites

Η συνεχής αλλαγή μάρκας όταν πρωταρχίζει το κάπνισμα έχει ως αποτελέσμα τα φλέματα.Όταν αρχίσεις να κάνεις μια μάρκα θα σταματήσουν.
Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα, σε κάτι που μου άρεσε πιο πολύ από όλα. Πούρα και πουράκια candlelight, και θα δοκιμάσω και villiger.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...