Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

Παιδιά θέλω να μου προτείνετε μια μάρκα καπνού.Το άρχισα πρόσφατα και κάνω ένα τσιγάρο την εβδομάδα.Θέλω λοιπόν έναν καλό καπνό και όχι βαρύ....

 

Old Holborn άσπρος (blond) επίσης.

 

Προφανώς το πιο μικρό μέγεθος που υπάρχει. Όσο "παλιώνει" ο καπνός τόσο πιο πολύ βαραίνει.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά θέλω να μου προτείνετε μια μάρκα καπνού.Το άρχισα πρόσφατα και κάνω ένα τσιγάρο την εβδομάδα.Θέλω λοιπόν έναν καλό καπνό και όχι βαρύ....

 

Η Καρέλια τον άσπρο. Νομίζω είναι πιο ελαφρύς από τον <<ξανθό>>.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να μου προτείνετε μια μάρκα καπνού.Το άρχισα πρόσφατα και κάνω ένα τσιγάρο την εβδομάδα.Θέλω λοιπόν έναν καλό καπνό και όχι βαρύ....
Drum λευκος, golden virginia ασπρος (12,5 γραμμαρια λιγο σπανιος), van nelle, old holborn λευκος (οχι και η καλυτερη ποιοτητα αλλα ελαφρυς και μαλακος για τον λαιμο), καρελια λευκος (αν και προσωπικα με ενοχλει στον λαιμο), golden virginia κιτρινος ( η καλυτερη επιλογη αν θες να κρατησεις το καπνο πολυ καιρο γιατι κληνει η συσκευασια ωστε να μην ξερενεται). Συνδιασε τον καπνο με χοντρα χαρτακια καλυτερα κοκκινα η πρασινα η γαλαζια που ειναι λιγο πιο νορμαλ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω δοκιμασει παρα πολλους καπνους και πακετα αλλα δεν εχω βρει κανενα που να μου κανει το κλικ ωστε να εχω μια σταθερη μαρκα ετσι καθε φορα που παιρνω πακετο η καπνο αγοραζω διαφορετικο οχι οτι με χαλαει αλλα θα ηθελα να εχω μια σταθερη μαρκα. Θελω κατι ελαφρυ αλλα με ιδιαιτερη γευση και κατι πιο βαρυ δεν με χαλαγε αλλα να σου αφηνει μια ωραια αισθηση. Τι προτυνεται;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 10 περιπου μηνες ψαξιμο βρηκα εναν καπνο που να μου αρεσει, golden virginia silver ειναι σχετικα νεος περσυ νομιζω κυκλοφορησε βγαινει σε συσκευασια 12,5 γραμμαριων φανταστικος καπνος, πολυ ελαφρυς, με ωραια γευση, τον συνδιαζω με rizzla πορτοκαλι χοντρα χαρτακια για ευκολο στριψιμο καθως ολα τα αλλα με δυσκολευουν αφανταστα ακομα και τα πρασινα, και φιλτρακια rizzla με ανθρακα που δινουν ξεχωριστει γευση και αφηνουν ωραια αισθηση στο στωμα. Ο μονος συνδιασμος που δεν με εενοχλει σστον λαιμο, για οποιον ψαχνει ελαφρυ τσιγαρο τον πποτυνω ανεπιφύλαχτα. Εχω δοκιμασει και αλλους καπνους ιδιου style πως drum λευκος αλλα ολοι ηταν αδιαφοροι. Γνωμες για τον καπνο τα χαρτακια και τα φιλτρακια;
Link to comment
Share on other sites

Η Καρέλια τον άσπρο. Νομίζω είναι πιο ελαφρύς από τον <<ξανθό>>.

 

Και γω drum λευκο καπνιζα μεχρι που δοκιμασα τα καρελια... καμια σχεση ο καπνος ο καρελιας εχει καλυτερη ποιοτητα... και ποτε δεν βρηκα ουτε κλαδι μεσα.Και η γυναικα μου που δεν καπνιζει μου λεει οτι δεν βρωμαει πλεον η τσιγαριλα που ειχα πριν.Το ιδιο και για την χρυση κασετικα του καρελια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως Παιδιά όταν κάπνιζα γιατί Τώρα το εχω κόψει Καρέλια χρυσή κασετίνα το πιο ωραίο χαρμάνι
απλά.........και ομορφα
Link to comment
Share on other sites

Και γω drum λευκο καπνιζα μεχρι που δοκιμασα τα καρελια... καμια σχεση ο καπνος ο καρελιας εχει καλυτερη ποιοτητα... και ποτε δεν βρηκα ουτε κλαδι μεσα.Και η γυναικα μου που δεν καπνιζει μου λεει οτι δεν βρωμαει πλεον η τσιγαριλα που ειχα πριν.Το ιδιο και για την χρυση κασετικα του καρελια.

 

Εγώ κάνω τον άλλο καπνό του Καρέλια. Εξαιρετικός και αυτός και νομίζω ελάχιστα πιο βαρύς.

Έχει τύχει να πάρω καπνούς Marlboro - Drum κλπ επειδή δεν είχε Καρέλια εκεί που σταμάταγα και παρακαλούσα να τελειώσουν πραγματικά. Ίσως αυτός που πλησιάζει για μένα τον Καρέλια είναι ο Golden Virginia ο κίτρινος. Όλοι οι άλλοι πολύ πίσω..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω τον άλλο καπνό του Καρέλια. Εξαιρετικός και αυτός και νομίζω ελάχιστα πιο βαρύς.

Έχει τύχει να πάρω καπνούς Marlboro - Drum κλπ επειδή δεν είχε Καρέλια εκεί που σταμάταγα και παρακαλούσα να τελειώσουν πραγματικά. Ίσως αυτός που πλησιάζει για μένα τον Καρέλια είναι ο Golden Virginia ο κίτρινος. Όλοι οι άλλοι πολύ πίσω..

 

Δεν τον εχω δοκιμασει αλλα νομιζω οτι ο καρελιας εχει πολυ καλο καπνο και κριμα που δεν τον ειχα δοκιμασει νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας για το καπνό Marlboro touch (μπλέ συσκευασία) ?
Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όσο και αν φαίνεται περίεργο αυτό κάνω εδώ και 40 χρόνια.

Φυσικά δεν καπνίζω κάθε μέρα. Μπορεί να περάσει και ένας μήνας και δύο μήνες, να μην έχω καπνίσει.

Διαλέγω πάντα πουράκια (φτηνιάρικα συνήθως λόγω οικονομίας) και μπορεί να καπνίσω και δύο τρία απανωτά.

Αλλά συνήθως καπνίζω τα καλοκαίρια, όταν είμαι στη θάλασσα για μπάνιο, ή σε καφετέρια , αλλά δεν καπνίζω μέσα στο σπίτι μου (σε κλειστούς χώρους), παρά μόνο στο χώρο του μπαλκονιού, αλλά σπάνια .

Αυτά σας τα είπα , απλά για να ξέρετε τι κάνει κάποιος άλλος (διαφορετικός σίγουρα απ΄όλους σας) με την διαχείριση του καπνίσματος.

Το ερώτημα προς εσάς είναι: α) Με κατατάσσεται εμένα στους καπνιστές ή στους μη καπνιστές!!!!!

Πάντως για την ιατρική, ο καπνιστής θεωρείτε Άρρωστος και έτσι πρέπει να βλέπουμε τον εαυτό μας (ισχύει και σε μένα το ίδιο).

Για μένα πάντως όταν θέλω να καπνίσω (έτσι απλά για το κέφι μου), προσέχω γύρω μου μην και ενοχλούνται κάποιοι από το πουράκι μου.

Αλλά από την άλλη πλευρά όμως , ένα μικρό παράδειγμα που έγινε στην παραλία, όταν κάποια παρέα έρχονταν και κάθονταν κολλητά σε εμάς αδιάκριτα, εγώ άρχιζα να καπνίζω τα πουράκια μου , το ένα πίσω από το άλλο και έβλεπα ότι πάντα κάποιος από την ξένη παρέα τον ενοχλούσε ο καπνός μου και άλλαζαν τη θέση τους αμέσως , χωρίς να μου διαμαρτυρηθούν (διότι είμαστε σε εξωτερικό χώρο).

Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε geord211, όλα έχουν να κάνουν με το αν το κατεβάζεις ή όχι ..

 

Τα πουράκια και τα κλασσικά πούρα είναι φτιαγμένα για την κίνηση και ποτέ το να τα κατεβάζεις καθώς είναι δεκάδες φορές πιο βαριά από τα κανονικά τσιγάρα .. Από την στιγμή που δεν κατεβάζεις όμως τον καπνό, δεν θεωρείσαι καπνιστής καθώς δεν είσαι εθισμένος σε καμία ουσία που εμπεριέχεται σε αυτά ...

 

Αυτό που αρέσει σε σένα είναι ίσως η κίνηση ή το στυλ, σε καμία περίπτωση δεν είναι η ουσία .. Για αυτό μπορείς να μην ανάψεις ένα για μήνες ... Εθισμένος είναι αυτός που το θέλει με τον καφέ, με το ποτό, μετά το φαί, μετά την έντονη σωματική δραστηριότητα (όχι αποκλειστικά σεξ αλλά ακόμα και γυμναστήριο), με το που ανοίξει τα μάτια του το πρωί ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kaluas, συμφωνώ για την κριτική σου στην απάντηση σου, έτσι ακριβώς έχει η κατάσταση περί καπνίσματος ή μη.

Αυτός ο περιστασιακός τρόπος καπνίσματος που χρησιμοποιώ εγώ, δεν μπορώ να πω ότι με δυσκολεύει και πολύ , για το πότε θα ανάψω ένα πουράκι (HANDELSGOLD φτηνιάρικο με 1,80 € το πακετάκι των (5 τεμ.) που έχει μέσα)

Τώρα όσο για τα πούρα ή πουράκια, που είναι πολύ πιο βαριά από τα τσιγάρα, συμφωνώ απόλυτα, γι΄ αυτό και τα καπνίζω σαν θεριακλής (αλλά δεν είμαι βαρύ μάνγκας, κάθε άλλο) απλά μ΄αρέσει που καπνίσω και κάνω κέφι , καλμάρω και το απολαμβάνω , με τον τρόπο μου.

Τώρα πιο βγάζει πιο βλαβερά προϊόντα καύσης κατά τη διάρκεια καπνίσματος, μα φυσικά το απλό τσιγάρο (από το περιτύλιγμα του από το φίλτρο του), σε αντίθεση με το πούρο που δεν τα έχει αυτά.

Edited by geord211
Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!!Επειδή τον τελευταίο καιρό ειμαι σε φάση ψαξίματος και επειδή δεν θέλω και δεν έχω την δυνατότητα να χαλάω χρήματα για πειράματα θα ήθελα την γνώμη σας.Πηρα πρόσφατα ενα Καμελ σκληρό το οποίο μου φάνηκε βαρύ στην αρχη αλλά το συνήθισα μετα.Παρολαυτα δεν μου άρεσε.Τώρα έχω πάρει Lucky strike το οποίο ναι μεν μου φαίνεται καλυτερο αλλα μετά το Καμελ νιώθω ότι καπνίζω αέρα.Υπάρχει κανένα τσιγάρο της προκοπής να αγορασω μιας και φεύγω τον Μάρτιο για στρατό να μην ψάχνομαι;;Θα μου πεις τι σχέση εχει αυτο,πάρε ενα πακέτο και καντο.Αυτο κάνω τωρα απλα δεν μπορώ να βρω κάτι να ταιριάζει και ποτε δεν είχα σταθερή μάρκα για αυτον ακριβως τον λόγο!!Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!!Επειδή τον τελευταίο καιρό ειμαι σε φάση ψαξίματος και επειδή δεν θέλω και δεν έχω την δυνατότητα να χαλάω χρήματα για πειράματα θα ήθελα την γνώμη σας.Πηρα πρόσφατα ενα Καμελ σκληρό το οποίο μου φάνηκε βαρύ στην αρχη αλλά το συνήθισα μετα.Παρολαυτα δεν μου άρεσε.Τώρα έχω πάρει Lucky strike το οποίο ναι μεν μου φαίνεται καλυτερο αλλα μετά το Καμελ νιώθω ότι καπνίζω αέρα.Υπάρχει κανένα τσιγάρο της προκοπής να αγορασω μιας και φεύγω τον Μάρτιο για στρατό να μην ψάχνομαι;;Θα μου πεις τι σχέση εχει αυτο,πάρε ενα πακέτο και καντο.Αυτο κάνω τωρα απλα δεν μπορώ να βρω κάτι να ταιριάζει και ποτε δεν είχα σταθερή μάρκα για αυτον ακριβως τον λόγο!!Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

 

Θα σου προτεινα να κοψεις το καπνισμα ειναι οτι καλυτερο για την υγεια σου εξαλου γνωριζεις τις συνεπειες οποτε θα σταματησω εδω.

Για το καμελ που αναφερεις πριν πολλα χρονια για μενα ηταν το καλυτερο τσιγαρο δεν υπηρχε ποιο ομορφη απολαυση απο ενα καμελ.

Θα σου προτεινα να δοκιμασεις στριφτο ειναι οικονομικοτερο και θα καπνιζεις λιγοτερο σε σχεση με τα ετοιμα τσιγαρα ασε που γλιτωνεις και την τρακα στο στρατο.

Δοκιμασε τον old holborn τον κιτρινο δεν ειναι πολυ δυνατος ειναι αρωματικος και δεν εχει σκουπιδια. Επισης ο Καρελιας ο λευκος ειναι πολυ καλος οπως και o van nelle ειναι απιστευτος αλλα εχει πολλα σκουπιδια και ξερενεται πολυ γρηγορα.

Η επιλογη ειναι δικη σου εχω κοψει το καπνισμα εδω και 2 χρονια και εχω γινει αλλος ανθρωπος.

Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολυ φίλε Moutsa καπνίζω πολυ περιστασιακά εδω και μια 5ετια δηλαδη όταν τύχει να βγω έξω η καθε 3-4 μέρες....ισως γιαυτο δεν εχω βρει μάρκα.Ναι και αυτο κάπνισμα ειναι απλά εχω καταφέρει προς το παρόν να κανω όσο και οποτε θελω εγώ,δεν ξερω αν αυτό αλλαξει στον στρατό.Οπως κατάλαβα πρέπει να μάθω να στρίβω. :p Οσο για το Καμελ και γω έτσι ήξερα για παλιά αλλα τωρα εχει αλλαξει πολύ μάλλον.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
το καμελ εκεινης της εποχης, μετα απο 25 χρονια καπνισματος και γνωμης φιλων και γνωστων, ηταν μαλλον το πιο γευστικο και αρωματικο τσιγαρο που εχει κυκλοφορησει τις τελευταιες δεκαετιες.. μετα την εξαγορα απ τους ιαπωνες και την κατακορυφη υποβαθμιση του εκανα πειραματισμους σε αλλες μαρκες και τα τελευταια χρονια συμβιβαστηκα με marlboro. τελευταια με εχει πιασει ενα κολλημα να υποστηριξω ελληνικα προιοντα και σκεφτομαι να παρω ελληνικα τσιγαρα. ποια θεωρειτε πιο γευστικα; σκεφτομαι να αρχισω με καρελια excellence
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το καλύτερο εργοστασιακό τσιγάρο που έχω δοκιμάσει είναι Καρέλια Gold (ή χρυσή κασετίνα). Το excellence δεν ξέρω πως είναι γευστικά.
Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι πλέον μη καπνιστής λέω την άποψη μου.

Το Καρέλια excellence ταιριάζει περισσότερο σε αυτούς που καπνίζουν τσιγάρα τύπου Davidof. Δεν νομίζω ότι ο καπνιστής του Marlboro ή του Camel να το εγκρίνει ως εναλακτικό τσιγάρο. Άσε που δύσκολα το βρίσκεις στην αγορά και μπορεί να είναι μπαγιάτικο.

Συμφωνώ ως προς την Χρυσή κασετίνα. Ίσως το καλύτερο ελληνικό εργοστασιακό τσιγάρο εκτός αν έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Βλέπεις η διακοπή του καπνίσματος δεν επιτρέπει ούτε την δοκιμή νέων προιόντων καπνού κτλ.

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το καλύτερο εργοστασιακό τσιγάρο που έχω δοκιμάσει είναι Καρέλια Gold (ή χρυσή κασετίνα). Το excellence δεν ξέρω πως είναι γευστικά.

 

σα τα prince εχει;;;;;;:devil:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν βαριά τσιγάρα τώρα. Όλα έχουν γίνει lights τουλάχιστον στην Ευρώπη. Είναι και ένας λόγος που το έκοψα. Αέρας κοπανιστός.

Θυμάμαι που είχα διαμαρτυρηθεί για τα Pall Mall παλιά που από τα 14mg πίσα και παλαιότερα ακόμα περισσότερο τα έριξαν στα 12 και μετά στα 10 τηλεφωνόντας ατην εταιρεία. Τότε που κυκλοφορούσαν και τα άφιλτρα και είχαν την τιμή του Marlboro.

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι χρονολογία αλλά υπήρξε μία περίοδος που δεν είχαν βάλει ακόμη όρια στην πισσα-νικοτίνη όμως αναγράφονταν στο πακέτο. Εκείνη την περίοδο λοιπόν υπήρχε μια μάρκα που λεγόταν 'Ξάνθη' και είχε πίσσα 28mg. Το θυμάμαι χαρακτηριστικά!
Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχω μια λίστα με τις περιεκτικότητες σε πίσσα κτλ παλαιών σημάτων τσιγάρων μέσα στο υπολογιστή μου αλλά δεν μπορώ να την βρω. Το σήμα Ξάνθη το έβγαζε η ΣΕΚΑΠ. Πριν το 1985 ή κάπου εκεί τριγύρω δεν ήταν υποχρεωτική η αναγραφή των περιεκτικοτήτων αν θυμάμαι καλά μαζί με τα πρώτα νεκροτάμπελα που βγήκαν αργότερα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...