Jump to content

Αποζημίωση / Νόμιμα μέσα (μετά από τρακάρισμα)


pan82
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο ισχυεί αλλά είναι έξτρα κάλυψη(ανασφάλιστο όχημα)και σε περίπτωση που ειναι ανασφάλιστος σε πληρώνει η ασφάλεια σου και μετα τα ζητάει απο τον υπαίτιο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εφταιγε ο πατερας μου ομως ενταξει,6 αυτοκινητα εχουμε ασφαλισμενα στον ιδιο ασφαλιστη,ολο και κατι μπορουσε να κανει.

τωρα φυσικα με το που ληγει η ασφαλεια ενα ενα τα αυτοκινητα θα μεταφεροντε αλλου,ηδη ασφαλισα ενα smart for two new και την καινουρια μου gs 1200 στην interamerican,ασφαλιστικη με κυρος.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω!!για 100 ευρω δεν αξιζει να ασχοληθεις!!

 

Εγώ αντίθετα πιστεύω ότι και 100 ευρώ να είναι, καλύτερα να ανεβεί το bonus malus! Διότι ακόμα και να ανεβεί (εάν δεν έχει π.χ. προστασία bonus malus) αποκλείεται η αύξηση να είναι > 100 ευρώ μακροχρόνια.

 

Εκτός εάν κάνει συχνά τρακαρίσματα που τότε όντως καλύτερα να τα δώσει μετρητα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΕΔΩ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ/Α ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΤΗΝ INTERAMERICAN ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΡΟΧΑΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ.ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ.ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΤΜΗΜΑ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΕΔΩ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ/Α ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΤΗΝ INTERAMERICAN ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΡΟΧΑΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ.ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ.ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΤΜΗΜΑ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!

 

ΟΜΙΛΟΣ INTERAMERICAN Έδρα

Λεωφ. Συγγρού 124-126, Αθήνα

Τηλ.: 210 946 1111, Fax: 210 946 1008

Eξυπηρέτηση Πελατών

Λεωφ. Συγγρού 350, 176 80 Καλλιθέα

Τηλ. 210 946 2000, Fax: 210 946 1008

e-mail: custserv@interamerican.gr - www.interamerican.gr

 

Επίσης:

  • Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων γραμμάτων για τη δημοσίευση οποιουδήποτε κειμένου. Τα κεφαλαία είναι ενοχλητικά και καθιστούν δυσανάγνωστες τις δημοσιεύσεις. Παράλληλα, η χρήση των κεφαλαίων γραμμάτων στη netiquette του Διαδικτύου, ισοδυναμεί με την αύξηση τόνου και πιθανότητα θα προκαλέσει αρνητικές αντιδράσεις στους επισκέπτες/χρήστες του myphone.gr και τους διαχειριστές του.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση θέλω να κάνω γιατί με έχει φάει το άγχος τόσες μέρες..:confused::worry:

Την Τετάρτη με χτύπησε ένας από πίσω (λίγο ευτυχώς κάτι γρατσουνιές στο χρώμα του προφυλακτηρα) ενώ προπορευόμουν σε μονόδρομο.. Τέλος πάντων εφταιγε το παραδέχτηκε και κάναμε έναν φιλικό διακανονισμό!!

Εγώ έχω ασφάλεια στην Εθνική Ασφαλιστική κι αυτός στην Υδρόγειο!!

Απ'τη δική του ασφάλεια ήρθαν την επόμενη κιολας μερα και βγαλαν φωτογραφίες οκ ως εδώ.. αλλά όταν πήγα στην ασφαλεια μου (να δώσω τα στοιχεία, δήλωση κλπ) ρωτησα ποτε να το φτιαξω μου είπαν ότι θα έρθουν και από τη δική μου να βγάλουν φωτο... Καλά εγώ που ζώ?? Ο άλλος έφταιγε η δική του ασφαλεια δέν με πληρώνει??? Είχε συμβει και παλιότερα που με χτυπησαν (στο παλιο μου αμαξι) και φταιγαν και πλήρωσε η άλλη ασφάλεια και όχι η δική μου!! Αυτό τουλάχιστον νομίζουν και οι περισσότεροι αλλά δέ ξέρω άν είανι λάθος!! Και μου λένε τώρα στην Εθνική (η δική μου ασφάλεια)που πήγα ότι θα με πληρώσουν αυτοί και ότι γι'αυτό είναι η ασφάλεια για να πληρώνει τον πελάτη τον δικό της οταν δε φταίει!!

 

Πρώτη φορά το ακούω..Τελικά τί ισχύει??

Με έχουν αγχωσει.. το αμαξι ειναι καινουριο και θέλω να το φτιάξω.. ο πραγματογνώμονας απο την ασφαλεια μου ακόμη δέν με πήρε να το δεί και αυτο είναι που με αγχωνει περισσότερο!!!

 

Και ένα ακόμη.. Λένε ότι θα πληρώσω εγώ στο συνεργείο και μετά θα μου τα δώσει τα χρηματα η ασφαλεια δείχνοντας την αποδειξη... Και αμα δηλαδή εγώ δέν έχω ευκαιρα τα χρηματα τί θα γίνει?? Μήπως αλλάζει κάτι επειδή έκανα φιλική??:worry::worry::confused::confused::worry:

Link to comment
Share on other sites

οι ασφαλιστικές τα βρίσκουν μεταξύ τους. πρέπει πρώτα να κάνει θετική δήλωση η άλλη ασφαλιστική και μετά σου δίνουν τα χρήματα απο την δική σου. εσύ πρέπει να μιλάς με τον ασφαλιστή σου για να μαθαίνεις τα νεότερα. όσο για την πληρωμή μπορείς να το περάσεις σε μια κάρτα και όταν σου δώσουν τα χρήματα να τα βάλεις. μήν κάνεις όμως καμία κίνηση πριν σου πεί το οκ ο ασφαλιστής σου.
Link to comment
Share on other sites

οι ασφαλιστικές τα βρίσκουν μεταξύ τους. πρέπει πρώτα να κάνει θετική δήλωση η άλλη ασφαλιστική και μετά σου δίνουν τα χρήματα απο την δική σου. εσύ πρέπει να μιλάς με τον ασφαλιστή σου για να μαθαίνεις τα νεότερα. όσο για την πληρωμή μπορείς να το περάσεις σε μια κάρτα και όταν σου δώσουν τα χρήματα να τα βάλεις. μήν κάνεις όμως καμία κίνηση πριν σου πεί το οκ ο ασφαλιστής σου.

Εννοείται μιλάω με την ασφαλίστριά μου και αυτο είναι που με ανησυχησε περισσότερο, μου είπε ότι θα έρθουν Πέμπτη, μετά μου είπε Παρασκευή και την Παρασκευή που πήρα μου λέει μάλλον την άλλη βδομάδα ο πραγματογνώμονας, από μέρα σε μέρα το πάνε και όποτε παίρνω τηλέφωνο όλο δουλειά έχει και δε μου εξηγεί τί και πώς:worry: Φοβαμαι μή το πάνε σε κανα μήνα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...
πρωτιματε τις μεγαλες ασφαλιστικες.Οι μικρες ολο κολπα κανουν η ζητανε χωρις να φταις εσυ να πληρωσεις συμμετοχη στη ζημια.
Link to comment
Share on other sites

πρωτιματε τις μεγαλες ασφαλιστικες.Οι μικρες ολο κολπα κανουν η ζητανε χωρις να φταις εσυ να πληρωσεις συμμετοχη στη ζημια.

 

Αυτό δεν αφορά εμας που επιλέγουμε την ασφάλεια, αλλά τον άλλον που θα αποζημιωθεί από την ασφάλειά μας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όλους μας αφορά να επιλέγουμε σοβαρές ασφαλιστικές. Θα ήθελες να μπλέξεις σε τρακάρισμα με άλλον και να κυνηγάς την ασφάλεια του για να αποζημιωθείς; Και μια συμβουλή προς όλους, να επιλέξετε την κάλυψη νομικής προστασίας, μπορεί να σας σώσει από πολλές δυσάρεστες καταστάσεις.
Link to comment
Share on other sites

Όλους μας αφορά να επιλέγουμε σοβαρές ασφαλιστικές. Θα ήθελες να μπλέξεις σε τρακάρισμα με άλλον και να κυνηγάς την ασφάλεια του για να αποζημιωθείς; Και μια συμβουλή προς όλους, να επιλέξετε την κάλυψη νομικής προστασίας, μπορεί να σας σώσει από πολλές δυσάρεστες καταστάσεις.

 

Την ευθυνη για τις εταιριες που λειτουργουν στην Ελλαδα την εχει το κρατος (συγκεκριμενα η τραπεζα της Ελλαδας, αν δεν κανω λαθος). Οποτε με αυτο το δεδομενο, ολες σοβαρες πρεπει να ειναι, δηλαδη να τηρουν καποια στανταρς. Εγω επιλεγω την οικονομικοτερη και αυτο ειναι το λογικο.

Τι θα πει να κυνηγας την ασφαλιστικη για να αποζημιωθεις? Τα περισσοτερα συνεργεια πληρωνονται απευθειας απο την ασφαλιστικη, με μια εξουσιοδοτηση του πελατη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Την ευθυνη για τις εταιριες που λειτουργουν στην Ελλαδα την εχει το κρατος (συγκεκριμενα η τραπεζα της Ελλαδας, αν δεν κανω λαθος). Οποτε με αυτο το δεδομενο, ολες σοβαρες πρεπει να ειναι, δηλαδη να τηρουν καποια στανταρς. Εγω επιλεγω την οικονομικοτερη και αυτο ειναι το λογικο.

Τι θα πει να κυνηγας την ασφαλιστικη για να αποζημιωθεις? Τα περισσοτερα συνεργεια πληρωνονται απευθειας απο την ασφαλιστικη, με μια εξουσιοδοτηση του πελατη.

 

Σε ενα φανταστικο κοσμο γινεται αυτο που λες.Στην Ελλαδα κυνηγας την ουρα σου..

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα φανταστικο κοσμο γινεται αυτο που λες.Στην Ελλαδα κυνηγας την ουρα σου..
Ναι? για πες? Τι γινεται στην Ελλαδα?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόσφατο παράδειγμα ένας φίλος μου είχε ένα leon 2014 ασφαλισμένο με αξία 11.500 τέλος παντον να μην πολύ λόγο το κλέβουν το αμάξι. Περνάει εμάς μην βγάζει αστρονομία τελικό πόρισμα,(τέλος Πάντον δεν μπορεί μα βρεθεί) το πάει στην ασφαλιστική μετά από πολλά μα μου αφού τράβηξε 3 μήνες του λένε 3.500 και αμα θες (δεν το είπαν έτσι ακριβός αλλά το νόημα το πιάνεται)

Τώρα θα πάει δικαστικά, κατά 99. 9% και τα λεφτά του θα πάρει και με το παραπάνω αλλά δυστιχος θα τραβήξει και 5 χρονάκια όλο το παραμύθι.

Ουσιαστικά ασφαλιστικές βασίζονται σε αυτό ότι κάνεις δεν θα πάει δικαστικά λόγο ταλειποριαε και όσοι πάνε ζιμια είναι μικρή σε σχέση με αυτούς που δεν θα πάνε έτσι ούτε γάτα ουζερί ζημιά.

 

Και αυτό είναι ένα παράδειγμα λαμογιας. Αλλά παραδείγματα ότι σε αυτοκίνητο 2 χρόνον βάζουν ιμιτασιον ανταλλακτικά και γενικός κάνουν κακές επισκευές (και πάντα δικά τους συνεργεία) καλά για τα παλιότερα δεν τονσιζιταω καν. Και πάλι αν πας δικαστικά κερδίζεις... Ποιος θα πάει ομος.

 

Στο. Μόνο που συμφέρει μια φτηνή αν τρακάρει εσύ. Εφόσον δεν θα πάρεις φράγκο δεν υπάρχει κανένα θέμα. Αν σε τρακαρουν η γίνει κάτι την γα.... Σες

Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόσφατο παράδειγμα ένας φίλος μου είχε ένα leon 2014 ασφαλισμένο με αξία 11.500 τέλος παντον να μην πολύ λόγο το κλέβουν το αμάξι. Περνάει εμάς μην βγάζει αστρονομία τελικό πόρισμα,(τέλος Πάντον δεν μπορεί μα βρεθεί) το πάει στην ασφαλιστική μετά από πολλά μα μου αφού τράβηξε 3 μήνες του λένε 3.500 και αμα θες (δεν το είπαν έτσι ακριβός αλλά το νόημα το πιάνεται)

Τώρα θα πάει δικαστικά, κατά 99. 9% και τα λεφτά του θα πάρει και με το παραπάνω αλλά δυστιχος θα τραβήξει και 5 χρονάκια όλο το παραμύθι.

Ουσιαστικά ασφαλιστικές βασίζονται σε αυτό ότι κάνεις δεν θα πάει δικαστικά λόγο ταλειποριαε και όσοι πάνε ζιμια είναι μικρή σε σχέση με αυτούς που δεν θα πάνε έτσι ούτε γάτα ουζερί ζημιά.

 

Και αυτό είναι ένα παράδειγμα λαμογιας. Αλλά παραδείγματα ότι σε αυτοκίνητο 2 χρόνον βάζουν ιμιτασιον ανταλλακτικά και γενικός κάνουν κακές επισκευές (και πάντα δικά τους συνεργεία) καλά για τα παλιότερα δεν τονσιζιταω καν. Και πάλι αν πας δικαστικά κερδίζεις... Ποιος θα πάει ομος.

 

Στο. Μόνο που συμφέρει μια φτηνή αν τρακάρει εσύ. Εφόσον δεν θα πάρεις φράγκο δεν υπάρχει κανένα θέμα. Αν σε τρακαρουν η γίνει κάτι την γα.... Σες

Οπως ειπες, οποιος εχει δικιο και παει δικαστικα, βγαινει κερδισμενος. Η καθυστερηση δεν ειναι 5 χρονια, ειναι 1 , το πολυ 2 συνηθως. Τωρα, αν δεν εχεις χρηματα να επισκευασεις το αυτοκινητο σου και να περιμενεις να τα παρεις εντοκα, αυτο ειναι αλλο θεμα, εκει μαλλον εχεις γενικοτερο προβλημα,

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...