Jump to content

Αποζημίωση / Νόμιμα μέσα (μετά από τρακάρισμα)


pan82
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα αν και δε γραφω συχνά στο συγκεκριμένο μέρος του forum ήρθε η ώρα να το επισκεφθώ. Πριν περίπου 1 μήνα με τράκαρε ένας ταξιτζής εκεί που πήγαινα να βγω στη συγγρού από τη Ποσειδώνος. Εβρεχε, σταμάτησε ο μπροστά κάπως απότομα, το κοκκάλωσα κι εγώ αλλά από πίσω ο ταξιτζης έτρεχε αρκετά κι ετσι καρφώθηκε πάνω μου κι εγώ στο μπροστινό. Ο άνθρωπος ευγενεστατος δε μπορώ να πω παραδέχτηκε την ευθύνη, είπε θα κάνει δήλωση κλπ κλπ. Ο μπροστά εντωμεταξύ δεν έπαθε κάποια ζημιά και μας άφησε να τα βρούμε μόνοι μας. Ολα οκ, πήγα να κάνω φιλική δήλωση αλλά μου είπαν ότι γίνεται μόνο μεταξύ 2 και έτσι έπρεπε να βρω υπεύθυνη δήλωση του μπροστινού, ψάχναμε για 2 βδομάδες από την ασφαλιστική μου επειδη είχα κρατησει το νούμερο του, βρήκαμε που ήταν ασφαλισμένος αλλά ο ασφαλιστής του μας είπε ότι έχει μόνο ένα τηλέφωνο του στην Αθήνα και αυτή μένει Κρήτη και έτσι δε μπορεί να τη βρει (το αυτοκινητο το οδηγούσε άλλος). Ετσι αν και μου είπαν ότι θα ταλαιπωρηθώ από τη άλλη ασφαλιστική αναγκάστηκα να αποτανθώ απευθείας σε αυτούς, ήρθε όντως εμπειρογνωμονας, εκτίμησε τη ζημια (1100€) και μου είπαν να στείλω τις αποδείξεις από το συνεργείο και να καλέσω μετά από 3 μερές να μου δώσουν ημερομηνία πληρωμής. Παίρνω λοιπόν πριν λίγη ώρα και μου λένε οκ λάβαμε και τα χαρτιά σας υπάρχει όμως η εκκρεμότητα με το μπροστά αυτοκίνητο, πρέπει να τον βρουμε και να φωτογραφισουμε τη ζημιά του, μα αφού δεν είχε ζημιά λέω, δεν έχει σημασία πρέπει οπωσδήποτε να βρεθεί για να μπορέσει να δικαιολογηθεί η ζημιά. Μα καλά λέω αφού ο πελάτης σας φταίει για τη ζημιά ασχετως του μπροστινού, ναι λέει αλλά πρέπει να έχουμε και φωτογραφίες του μπροστινού. Και αν δε βρεθεί ο μπροστά γιατί κι εγώ τον ψάχνω ένα μήνα της λεω, τότε θα σας πούμε τι θα γίνει εμείς λέει(έχω την αίσθηση ότι θα μου πει να με αποζημιώσουν μόνο πίσω που η ζημιά μου ήταν μηδαμινή).

Τι δικαιούμαι να κάνω πέραν του να πάω από την ασφαλιστική και να τα κάνω γυαλιά καρφιά, γιατί αυτό θα το κάνω. Είναι νόμιμο να αρνούνται τη πληρωμή ενω παραδέχονται ότι ούτως ή άλλως υπεύθυνος είναι ο πελάτης τους ακόμα και να έχει πάθει ζημιά ο μπροστινός μόνο και μόνο για να μη με πληρώσουν;; Υπάρχει κάποια ένωση προστασίας που μπορώ να απευθυνθώ ή κάνουν ότι τους γουστάρει η ασφαλιστικες;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρέπει να ψάξεις τον μπροστά. Δε μπορεί να μη μπορεί ο ασφαλιστής του να τον βρει. Είναι σχετικά λογικό αυτό που σου ζητάνε. Το κάνουν για να αποφύγουν το ενδεχόμενο να μην υπήρχε μπροστά, να σε τράκαρε ο ταξιτζής και να του έδωσες ένα 50ευρώ για να πει ότι υπήρχε και μπροστινός για να φτιάξει παλιότερη ζημιά σου ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ψάξεις τον μπροστά. Δε μπορεί να μη μπορεί ο ασφαλιστής του να τον βρει. Είναι σχετικά λογικό αυτό που σου ζητάνε. Το κάνουν για να αποφύγουν το ενδεχόμενο να μην υπήρχε μπροστά, να σε τράκαρε ο ταξιτζής και να του έδωσες ένα 50ευρώ για να πει ότι υπήρχε και μπροστινός για να φτιάξει παλιότερη ζημιά σου ;)

Mα δε φαντάζεσαι πόσο καιρό τον ψάχνουμε το μπροστινό, είχαμε μόνο τον αριθμό πινακίδας και βρήκαμε σε ποια ασφαλιστική ανήκει και μίλησε η δική μου ασφαλιστική με τη δική του, μας έδωσε τον ασφαλιστή του και εκείνος μας είπε ότι δε μπορεί να δώσει τα τηλέφωνα του παρά μόνο να επικοινωνήσει μαζί του. Του εξηγήσαμε τι ακριβώς παίζει και μας είπε ότι το ταχύτερο δυνατό θα επικονωνήσει με αυτόν, μετά μας πήρε και μας είπε ότι το μπροστινό άνηκε σε γυναίκα και τόπο διαμονής έχει τη κρήτη και έχει ένα τηλέφωνο που δεν απαντάει ποτέ. Περιμέναμε κοντα στις 15μέρες και στο τέλος μας είπε ότι δεν απαντάει καμία ώρα και δεν έχει δώσει κινητό. Προφανώς αυτή θα μένει Κρήτη και το αυτοκινητο θα το χει εδώ κανένας άλλος τώρα. Εγώ τι άλλο μπορώ να κάνω, που να απευθυνθώ;; Δηλαδή αν δε βρεθεί ο μπροστά δε θα αποζημιωθώ;Παράλογο είναι κι αυτό είναι δυνατόν εγώ να εξαρτιέμαι από έναν άγνωστο;; και να πεις ότι δεν έψαξα, 15 μέρες περίμενα με άφτιαχτο το αυτοκίνητο μέχρι να τον βρούμε όταν ο ασφαλιστής του μου είπε ότι αδυνατεί να επικοινωνήσει μαζί του αναγκάστηκα ννα συνεχισω χωρίς φιλικό διακανονισμό πλέον

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

μήνυση στην ασφαλιστική απλά.πήγαινε σε ενα δικηγόρο και κατέθεσε μ΄΄ηνυση για αποζημίωση,και καθυστέρηση αποζημίωσης.δεν οφείλεις εσύ να βρείς τον μπροστινό όπως΄ λές.αυτά είναι δουλειά του ασφαλιστή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

μήνυση στην ασφαλιστική απλά.πήγαινε σε ενα δικηγόρο και κατέθεσε μ΄΄ηνυση για αποζημίωση,και καθυστέρηση αποζημίωσης.δεν οφείλεις εσύ να βρείς τον μπροστινό όπως΄ λές.αυτά είναι δουλειά του ασφαλιστή.

 

Kι εγώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα αλλά τότε τα έξοδα δικηγόρου κλπ κλπ θα πάνε περισσότερο από τη ζημιά. Απ΄ότι κατάλαβα κι αυτοί έχουν ψάξει τον άλλο γιατί ενώ εγώ τον έψαξα προσωπικά μέσω του ασφαλιστή μου και μάθαμε που είναι γραμμένος σήμερα που πηρα την άλλη ασφαλιστική μου είπαν ότι θα επικοινωνήσουν με την εταιρεία (και μου είπε το όνομα της ασφαλιστικής του) οπότε προφανώς τον έψαξαν κι αυτοί. Αλλά γι΄αυτό απόρησα με τον rigasnic γιατί ναι μεν πρέπει να βρω τον μπροστά αλλά εγώ είμαι υποχρεωμένος να το κάνω; εγώ έδωσα τον αριθμό του από κει και πέρα θα ήταν παράλογο να ψάχνω όλη τη χώρα για το που βρίσκεται

 

 

Έχεις μικτή??

 

Οχι

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα αλλά τότε τα έξοδα δικηγόρου κλπ κλπ θα πάνε περισσότερο από τη ζημιά. Απ΄ότι κατάλαβα κι αυτοί έχουν ψάξει τον άλλο γιατί ενώ εγώ τον έψαξα προσωπικά μέσω του ασφαλιστή μου και μάθαμε που είναι γραμμένος σήμερα που πηρα την άλλη ασφαλιστική μου είπαν ότι θα επικοινωνήσουν με την εταιρεία (και μου είπε το όνομα της ασφαλιστικής του) οπότε προφανώς τον έψαξαν κι αυτοί. Αλλά γι΄αυτό απόρησα με τον rigasnic γιατί ναι μεν πρέπει να βρω τον μπροστά αλλά εγώ είμαι υποχρεωμένος να το κάνω; εγώ έδωσα τον αριθμό του από κει και πέρα θα ήταν παράλογο να ψάχνω όλη τη χώρα για το που βρίσκεται

 

 

 

 

Οχι

Ε, τότε θα πρέπει να ψάξεις για τον μπροστινό σου:(

Δεν ξέρω αν είναι καθαρά δική σου υποχρέωση, πάντως είναι για το συμφέρον σου και καλύτερα να μην το αφήσεις σε κανέναν άλλο.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

na sou po kati poli aplo?

o asfalistis tis logika (mexri pou mporei na exei perasei kapoios to amaksi sto onoma tis miteras tou ki ekeinos na to odiga edo..tespa..de mas noiazei auto) tha exei ti dieuthinsi stin kriti (i opou allou exoun dilosei sa dieuthinsi katoikias) pou tha stelnei to kainourio asfalistirio kathe 6mino.. sosta? as steilei kai kat epeigon gramma sto kato kato..provlima tou, einai ipoxreomenos na ti vrei.

ksanaparton loipon tilefono kai pes tou..ta asfalistiria pou ta stelnete diladi, ston aera?

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

na sou po kati poli aplo?

o asfalistis tis logika (mexri pou mporei na exei perasei kapoios to amaksi sto onoma tis miteras tou ki ekeinos na to odiga edo..tespa..de mas noiazei auto) tha exei ti dieuthinsi stin kriti (i opou allou exoun dilosei sa dieuthinsi katoikias) pou tha stelnei to kainourio asfalistirio kathe 6mino.. sosta? as steilei kai kat epeigon gramma sto kato kato..provlima tou, einai ipoxreomenos na ti vrei.

ksanaparton loipon tilefono kai pes tou..ta asfalistiria pou ta stelnete diladi, ston aera?

Kί όμως υποστηρίζει ότι δεν έχει διεύθυνση εκεί παρά μόνο στην Αθήνα και ότι η πελάτισσα του επικοινωνεί μαζί του και επίσης δεν δίνει τα στοιχεία (τηλ&διεύθυνση) αν δεν επικοινωνήσει πρώτα με το πελάτη του. Αν είχα τη διεύθυνση ίσως πήγαινα να ρωτήσω κανένα γείτονα αλλά δε τα δίνει αφού τον παρακαλούσαν από την ασφαλιστική μου και του εξήγησαν και τι έχει συμβεί και είπε ότι βεβαίως να βοηθήσει και ότι θα ζητήσει να μας στείλει από Κρήτη μέσω αστυνομίας μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχει ζημιά αλλά δε μπορεί να δώσει στοιχεία αν δε μιλήσει πρώτα με το πελάτη του (λογικό βέβαια αλλά αν είναι να περιμένω κανά εξάμηνο χαιρετίσματα)

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αγωγή, θα τον καλέσει το δικαστήριο, αλλά θα περιμένεις 2-3 χρόνια μέχρι να αποζημειωθείς! Για αυτό και πρέπει να κάνεις ό,τι μπορείς για να τον βρεις.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Kί όμως υποστηρίζει ότι δεν έχει διεύθυνση εκεί παρά μόνο στην Αθήνα και ότι η πελάτισσα του επικοινωνεί μαζί του και επίσης δεν δίνει τα στοιχεία (τηλ&διεύθυνση) αν δεν επικοινωνήσει πρώτα με το πελάτη του. Αν είχα τη διεύθυνση ίσως πήγαινα να ρωτήσω κανένα γείτονα αλλά δε τα δίνει αφού τον παρακαλούσαν από την ασφαλιστική μου και του εξήγησαν και τι έχει συμβεί και είπε ότι βεβαίως να βοηθήσει και ότι θα ζητήσει να μας στείλει από Κρήτη μέσω αστυνομίας μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχει ζημιά αλλά δε μπορεί να δώσει στοιχεία αν δε μιλήσει πρώτα με το πελάτη του (λογικό βέβαια αλλά αν είναι να περιμένω κανά εξάμηνο χαιρετίσματα)

 

 

ma pes tou..tha mas trelaneis? diladi stelneis to asfalistirio sti dieuthinsi stin athina kai an kai otan to doune tote plironetai? den iparxoun auta ta pragmata:!: :mad:

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

an κ δεν διαβασα ολοκληρο...εφοσον σε χτυπησε απο πισω κ ο μπροστινος δεν ειχε τιποτα κ εφυγε τι τον ψαχνεις? η φιλικη γινεται με ταξιτζη κ σενα...δεν τους αφορα ο μπροστα....ρωτα τον δικο σ ασφαλιστη ή εστω ενωση ασφαλιστων...σε δουλευουν στανταρτ.

ετσι κ αλλιως εσυ θα πληρωνες τον μπροστα.δεν τους αφορα καν.

 

Αρχικα παρε τους τηλ.κ ΑΠΑΙΤΗΣΕ να πληρωθεις αμεσως γιατι αλλιως...κ το παραμυθι με τον μπροστα να το ξεχασουν.ή βαλτους να σ στειλουν γραπτως οτι απαιτουν φωτο απο τον μπροστα ενω αυτος π φταιγε ηταν ο ασφαλιζομενος τους,καταγραφοντας ολο το σκηνικο.

Τελος απειλησε τους οτι θα κανεις καταγγελια στην ενωση ασφαλιστων ή oti θα κανω μυνηση για καθυστερηση αποζημιωσης κτλ οπως πολυ καλα ειπε ο alifegen .αν πας σε δικηγορο (εστω της ασφαλιστικης σου)π ασχολειται με αυτα κ θα σ βρει τροπο να βγαλεις κ λεφτα απο το σκηνικο αν εχει μεινει πολλες μερες μεσα το αυτοκινητο:P

 

Κ τελος αλλαξε τον )(*&)* ασφαλιστη σου.ΜΗΝ ΣΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις αριθμό πινακίδας,ζήτα από τον ασφαλιστή σου να βρει μέσω της ΗΣΑΕ (ξέρει αυτός) σε ποιο όνομα είναι το αμάξι.Δεν θυμάμαι αν μπορεί να δει και άλλα στοιχεία της άδειας.:(

Όπως και νάχει,αν έχεις ένα όνομα μπορείς να ψάξεις να βρεις ένα τηλέφωνο και ο ίδιος και να μην περιμένεις τον λαλάκα τον ασφαλιστή του να τον βρει.;)

Πάντως η δουλειά βρωμάει:δεν μπορεί να μην έχει τηλέφωνα και διευθύνσεις στην Κρήτη.Δηλ όπως είπε και άλλος φίλος πριν,αυτός στέλνει ένα ασφαλιστήριο συμβόλαιο εδώ στην Αθήνα και περιμένει να φιλοτιμηθεί ο άλλος από την Κρήτη,να θυμηθεί ότι έληξε το εξάμηνο και να πάρει τηλ τον ασφαλιστή μόνος του;Δεν γίνονται αυτά πουθενά.Προφανώς κάποιος μένει στην εδώ διεύθυνση.Τεσπα,κάνε αυτό που σου είπα με την ΗΣΑΕ,βρες το όνομα και ψάξε για τηλ ή εδώ ή στην Κρήτη.Στην τελική,πληρώνεις και νομική προστασία στην ασφάλειά σου:πάρε τους τηλ και πες τους ότι δεν μασάς το παραμύθι που σου πουλάνε τόσο καιρό από την άλλη ασφαλιστική ότι δεν μπορούν να βρουν τον πελάτη τους (καλό κιαυτό :lol: αν χρωστάς όμως σε βρίσκουν και στου βοδιού το κέρατο να κρυφτείς ) και αν δε σε βοηθήσουν πιο ενεργά να μην σου ξαναστείλουν συμβόλαιο...Απείλησέ τους και με Συνήγορο του Πολίτη ;)

Link to comment
Share on other sites

an κ δεν διαβασα ολοκληρο...εφοσον σε χτυπησε απο πισω κ ο μπροστινος δεν ειχε τιποτα κ εφυγε τι τον ψαχνεις? η φιλικη γινεται με ταξιτζη κ σενα...δεν τους αφορα ο μπροστα....ρωτα τον δικο σ ασφαλιστη ή εστω ενωση ασφαλιστων...σε δουλευουν στανταρτ.

ετσι κ αλλιως εσυ θα πληρωνες τον μπροστα.δεν τους αφορα καν.

 

H φιλική γίνεται αποκλειστικά και μόνο μεταξύ 2 αυτοκινήτων γι΄αυτό καθυστέρησα αρκετά μήπως βρούμε τον άλλο για να τα παιρνα γρήγορα από την ασφαλιστική μου τα λεφτά. Επειδή όμως μου είπαν από τη δική μου ασφαλιστική ότι αν υπάρχει τρίτος δε παίζει φιλική ακόμα και τίποτα ζημιά να μην έχει, μόνο αν υπάρχει υπεύθυνη δήλωση του ότι δεν ζητά αποζημίωση γι΄αυτό ψάξαμε μέσω του ΗΣΑΕ που λέει και ο φίλος cpapa και βρήκαμε ονοματεπώνυμο και ασφαλιστική εταιρεία, εκεί επικοινωνήσαμε με τον ασφαλιστή του που μας είπε όλα αυτά που ανέφερα παραπάνω

 

 

Απείλησέ τους και με Συνήγορο του Πολίτη ;)

 

Αυτό έχω σκοπό να κάνω κι εγώ απλά δεν ήξερα αν όντως έχω 100% δίκιο ή υπάρχει κάποιο παραθυράκι αλλιώς είπα θα πάω από κει και θα απαιτήσω να πάρω ημερομηνία πληρωμής και να κόψουν το λαιμό τους να βρουν τον άλλο εμένα αδιάφορο μου είναι, απλά ήθελα να ξέρω αν όντως έχω δίκιο. Αύριο που δε δουλεύω θα μιλήσω και με ασφαλιστική μου να μου πουν και από κει.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

κ ποιος σ ειπε να αναφερεις τον αλλον?αρα δεν κανατε φιλικη δηλωση...οποτε πες στον ταξιτζη να σ κανει τοτε απλα δηλωση στην ασφαλιστικη του..γιατι δεν μπορεις να βρεις τον αλλον.

κ συνεχιζω να πιστευω οτι ο μπροστινος δεν τους αφορα...

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις ονοματεπώνυμο του κατόχου,γιατί δεν ψάχνεις εσύ το τηλέφωνό του;Ίσως να έχει τηλ στο όνομά του.Εξήγησέ του ήρεμα και ωραία την κατάσταση,ότι δεν θα πληρώσει τίποτα αυτός,απλά είναι τυπικό το θέμα για να πληρωθείς εσύ.Δεν νομίζω να σου πει όχι...:O

Το σενάριο να σου κάνει μόνο ο πίσω δήλωση παίζει ή έχει ήδη αναφερθεί γραπτώς ότι υπάρχει και τρίτο αμάξι εμπλεκόμενο;Για συζήτησέ το με τον ασφαλιστή σου...

Link to comment
Share on other sites

κ ποιος σ ειπε να αναφερεις τον αλλον?αρα δεν κανατε φιλικη δηλωση...οποτε πες στον ταξιτζη να σ κανει τοτε απλα δηλωση στην ασφαλιστικη του..γιατι δεν μπορεις να βρεις τον αλλον.

κ συνεχιζω να πιστευω οτι ο μπροστινος δεν τους αφορα...

βρε συ kage δεν έχεις διαβάσει σωστά την ιστορία! Ο pan82 διεκδικεί και τη ζημιά που έπαθε χτυπώντας τον μπροστινό του. Η οποία προκλήθηκε επειδή τον κούνησε ο ταξιτζής.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Όνομα και επώνυμο έχεις? (Ή έστω επώνυμο...)

http://www.whitepages.gr

 

Πήρα σήμερα από την ασφαλιστική μου το ανοματεπώνυμο του κατόχου, έβαλα αναζήτηση και βρήκα ένα τηλέφωνο οικίας στη Κρήτη. Τι να κάνω να πάρω και να ρωτήσω αν έχουν ένα αυτοκίνητο με αυτό τον αριθμό;;; Θα πάρω τι θα κάνω...

Εχω και το τηλέφωνο του ασφαλιστή της, θα επικοινωνησω μαζί του να ρωτήσω αν όντως γνωρίζει αν μένει Χανιά γιατί εκεί βρήκα αυτό το ονοματεπώνυμο (γιατί από επίθετο μόνο είναι κλασικό κρητικό)

 

 

 

κ ποιος σ ειπε να αναφερεις τον αλλον?αρα δεν κανατε φιλικη δηλωση...οποτε πες στον ταξιτζη να σ κανει τοτε απλα δηλωση στην ασφαλιστικη του..γιατι δεν μπορεις να βρεις τον αλλον.

κ συνεχιζω να πιστευω οτι ο μπροστινος δεν τους αφορα...

 

Που να ξέρα κι εγώ, ο ταξιτζής μου είπε ότι απλά θα αναφέρει στη δήλωση ότι χτύπησα σε μπροστινό αυτοκινητο το οποίο δεν υπέστει υλικές ζημιές και αποχώρησε για να μπορέσει να δικαιολογηθεί και η μπροστινή ζημιά. Λογικό ήταν γιατι αν δεν τον ανέφερε πως θα χτυπούσα εγώ και μπροστά;;

 

Το σενάριο να σου κάνει μόνο ο πίσω δήλωση παίζει ή έχει ήδη αναφερθεί γραπτώς ότι υπάρχει και τρίτο αμάξι εμπλεκόμενο;Για συζήτησέ το με τον ασφαλιστή σου...

 

Η δήλωση του πίσω έχει γίνει γραπτώς αλλά δεν αναφερόταν ο μπροστινός δε θα μπορούσα να δικαιολογήσω τη μπροστινή ζημιά.

 

 

Κάποιος μου είπε ότι παίζει να πάω στην αστυνομία με τον αριθμό πινακίδας και το ονοματεπώνυμο και να δηλώσω ότι προκλήθηκε ατύχημα στο οποίο είχε εμπλακεί το συγκεκριμένο όχημα και να βρουν τον κάτοχο από κει, παίζει αυτό αν δε τα καταφέρω μόνος μου;;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να ειναι συγκεκριμενος ο μπροστινος???

Συνενοησου μ'ενα φιλο να πει οτι ηταν μπροστα σου και εισαι και μια χαρα...

Αν εχει και καποιες γρατζουνιες ακομη καλυτερα...Θα τις φτιαξει κι ολας!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπορεί να εμφανιστεί μια ωραία πρωΐα ο πραγματικός μπροστινός, και να έχουν πολλάααα τρεχάματα....
Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπορεί να εμφανιστεί μια ωραία πρωΐα ο πραγματικός μπροστινός, και να έχουν πολλάααα τρεχάματα....

Eντέλει συμβουλεύτηκα δικηγόρο μιας και οι απόψεις διίστανται και μου είπε ότι η απαίτηση της ασφαλιστικής δεν ευσταθεί και σε καμία περίπτωση δε μπορεί να φέρει ως δικαιολογία αυτό το επιχείρημα γιατί δε βασίζεται πουθενά αφού όπως έλεγα και γω ακόμα και να εμφανιστεί ο μπροστινός και να αξιώσει αποζημίωση υπαίτια είναι πάλι η ασφαλιστική του τελευταίου οχήματος και ανέξαρτητα με αυτό η ασφαλιστική είναι υποχρεωμένη να με αποζημίωσει για τη φθορά μου ανεξάρτητα από οποιαδήποτε άλλη ζημιά που μπορεί να δημιουργήθηκε σε άλλα οχήματα απο το πελάτη της. Οπότε πλέον μπορώ να μιλήσω με άλλο αέρα σε αυτή την χαμούρα που μου έλεγε ******** στο τηλέφωνο

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

επιτελους...καταλαβες κ ποσο (*&()& ειναι ο ασφαλιστης σου.

επιπλεον να σ πω οτι καπου διαβασα οτι αν δεν δηλωσει ο ενας απο τους 2 στην ασφαλιστικη του τρακαρισμα παραγραφετε μετα απο 10-15 μερες.

 

καλα ο αλλος τι ειχε(τζιπ?κοτσαδορο?) κ δεν επαθε τιποτα κ συ μπροστα αντι για πισω εχεις μεγαλυτερη ζημια(1000ε!!)?

επιπλεον.οταν γινεται καραμπολα ο επομενος(προς τα πισω) απο καθε αυτοκινητο δεν πληρωνει μιας κ υποτιθεται πρεπει να κρατας αποσταση?

Link to comment
Share on other sites

επιτελους...καταλαβες κ ποσο (*&()& ειναι ο ασφαλιστης σου.

επιπλεον να σ πω οτι καπου διαβασα οτι αν δεν δηλωσει ο ενας απο τους 2 στην ασφαλιστικη του τρακαρισμα παραγραφετε μετα απο 10-15 μερες.

 

καλα ο αλλος τι ειχε(τζιπ?κοτσαδορο?) κ δεν επαθε τιποτα κ συ μπροστα αντι για πισω εχεις μεγαλυτερη ζημια(1000ε!!)?

επιπλεον.οταν γινεται καραμπολα ο επομενος(προς τα πισω) απο καθε αυτοκινητο δεν πληρωνει μιας κ υποτιθεται πρεπει να κρατας αποσταση?

Ο μπροστά απλά είχε αρκετά παλιό αυτοκίνητο που επειδή πέφτωντας πάνω του εκτινάχθηκε μπροστά δεν έπαθε ούτε γρατζουνιά (είχε από αυτούς τους παλιούς αθάνατους προφυλακτήρες), εγώ είχα επίσης πιο παλιό μοντέλο (ΖΧ) και από πίσω δεν επαθα σχεδον τιποτα και μπροστά ψιλά πραγματα αλλά με εργασία, βαψιμο κλπ πήγε τόσο. Ο ταρίφας πάλι που είχε το πιο καινούργιο απ΄αυτά με τους πλαστικούς ίσα για μοστρα προφυλακτηρες διαλύθηκε τελείως λες και ηταν χαρτινο το οχημα του

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...