Jump to content

Αποζημίωση / Νόμιμα μέσα (μετά από τρακάρισμα)


pan82
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω μια ερώτηση:

 

Εφόσον έχεις καινούριο αμάξι, και σε χτυπήσει κάποιος και το πόρισμα της τροχαίας είναι ότι φταίει ο άλλος και η ασφάλεια του σου καλύπτει όλα τα έξοδα επισκευής, δικαιούσαι να ζητήσεις αποζημίωση για την μείωση της αξίας του αυτοκινήτου σου λόγω τρακαρίσματος;

 

Ναι μεν το φτιάχνεις, αλλά παρ'όλ'αυτά δεν είναι πλέον ατρακάριστο...:confused:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πρεπει να ειναι συγκεκριμένος ο μπροστα επειδη ειναι καραμπόλα .

 

αμα δεν ηταν σταματημένος ο φιλος , ο ταξιτζής θα πλήρωνε μονο το πίσω μέρος και το μπροστα ο ιδιος .

 

λογικά έχει ζημιά και μπροστά η οποία πρέπει να αποδειχθεί κάπως .

 

παντως στα χαρτια της φιλικής δηλωσης το λεει ξεκάθαρα οτι ειναι μονο για 2 οχήματα .

 

επερεπε να καλέσετε αστυνομία να κάνει καταγραφή συμβάντος .

 

ετσι ωστε τα πράγματα να είναι ξεκάθαρα .

Link to comment
Share on other sites

Χοurxoulitso για κάτι περισσότερο πέραν της επισκευής θα πρέπει να κάνεις δικαστήριο όπου ζητάς ό,τι θέλεις όπως αποζημίωση για χαμένες εργατοώρες, μείωση της αξίας του αυτοκινήτου, κόστος μετακινήσεων έως ότου επισκευαστεί κλπ.

 

Θα πρέπει να έχεις όμως υπομονή (συχνά πάνω από 1 χρόνο) και μέχρι την εκδίκαση της υπόθεσης επωμίζεσαι όλα τα έξοδα.

Τα πάντα βέβαια τα πέρνεις έντοκα και με καλό επιτόκιο.

Link to comment
Share on other sites

Χοurxoulitso για κάτι περισσότερο πέραν της επισκευής θα πρέπει να κάνεις δικαστήριο όπου ζητάς ό,τι θέλεις όπως αποζημίωση για χαμένες εργατοώρες, μείωση της αξίας του αυτοκινήτου, κόστος μετακινήσεων έως ότου επισκευαστεί κλπ.

 

Θα πρέπει να έχεις όμως υπομονή (συχνά πάνω από 1 χρόνο) και μέχρι την εκδίκαση της υπόθεσης επωμίζεσαι όλα τα έξοδα.

Τα πάντα βέβαια τα πέρνεις έντοκα και με καλό επιτόκιο.

Εντάξει, αυτό ήθελα να μάθω.

Σε ευχαριστώ πολύ.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πάντως ότι συχνά η άλλη ασφαλιστική προτείνει συμβιβασμό, συνήθως λίγο πριν την εκδίκαση. Εφόσον η υπόθεση είναι ξεκάθαρη και οι απαιτήσεις σου λογικές και τεκμηριωμένες (πχ. απόδειξη από εταιρεία ενοικιάσεων) το κάνουν ώστε να γλυτώσουν τους τόκους που θα επιβάλει το δικαστήριο.

 

Αν όμως έχεις αρκετή..."πειθώ" όσον αφορά το σκέλος ότι είσαι έτοιμος να το πας μέχρι τέλους ίσως η ασφαλιστική να συμφωνήσει σε ένα έξτρα ποσό πέραν της επισκευής για την απαξίωση.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω. Το αμάξι είναι πρακτικά καινούριο, 3μηνών και 2500χλμ.

Θα περάσει ο εμπειρογνώμων αύριο απ'το service και θα με αποζημιώσει η δική μου εταιρεία (Interamerican) κι έπειτα θα πάρουν τα λεφτά από την ασφαλιστική αυτής που με χτύπησε (Εθνική).

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία μιας και δε θα ταλαιπωρηθείς.

 

Αν θες δικαστήριο πάντως δε θα πρέπει να δεχθείς την αποζημίωση νομίζω. Αν ενδιαφέρεσαι σχετικά ρώτα στο νομικό τμήμα της Interamerican.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάτι τέτοιο φαντάστηκα κι εγώ. Θα πάρω τηλέφωνο αύριο, αν και μάλλον θα το αφήσω ως εχει...δεν είναι να μπλέκουμε με δικαστήρια δυστυχώς.
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι κάτι τέτοιο φαντάστηκα κι εγώ. Θα πάρω τηλέφωνο αύριο, αν και μάλλον θα το αφήσω ως εχει...δεν είναι να μπλέκουμε με δικαστήρια δυστυχώς.

 

Ρώτησες αν η νομική κάλυψη που σου παρέχει η anytime σου καλύπτει αυτά τα δικαστικά έξοδα που λες;

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησες αν η νομική κάλυψη που σου παρέχει η anytime σου καλύπτει αυτά τα δικαστικά έξοδα που λες;

Ρώτησα, ενώ στην Αθήνα ήταν αρκετά εξυπηρετικοί δε μπορώ να πω το ίδιο για όταν προσπάθησα να συνεννοηθώ στα κεντρικά της Θεσσαλονίκης όπου άνοιξε ο φάκελος. Το μόνο που μου είπαν είναι ότι τελικά, εφόσον θέλω να αποζημιωθώ με άτυπο φιλικό από την Ιντεραμέρικαν καλύπτουν μόνο τα έξοδα της επισκευής (πέρασε πραγματογνώμων χτες και συμφώνησε σε αλλαγή ολόκληρου του οπίσθιου προφυλακτήρα). Απο'κει και πέρα εφόσον αξιώνω οτιδήποτε παραπάνω (έξοδα μετακίνησης κτλ) θα πρέπει να επικοινωνήσω απευθείας με την Εθνική Ασφαλιστική (αυτής που με χτύπησε). Μου έδωσαν ένα τηλέφωνο και μου είπαν απο Δευτέρα να τηλ. Αλλά ακόμα δεν ξέρω τι θα κάνω για να μη μπλέξω.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση:

 

Εφόσον έχεις καινούριο αμάξι, και σε χτυπήσει κάποιος και το πόρισμα της τροχαίας είναι ότι φταίει ο άλλος και η ασφάλεια του σου καλύπτει όλα τα έξοδα επισκευής, δικαιούσαι να ζητήσεις αποζημίωση για την μείωση της αξίας του αυτοκινήτου σου λόγω τρακαρίσματος;

 

Ναι μεν το φτιάχνεις, αλλά παρ'όλ'αυτά δεν είναι πλέον ατρακάριστο...:confused:

 

Όχι, δικαιούσαι απλά να φτιάξεις το αμάξι σου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δικαιούσαι απλά να φτιάξεις το αμάξι σου.

Δεν σκοπεύω να το κυνηγήσω τελικά, παρ'ολ'αυτά ρώτησα έναν γνωστό μου δικηγόρο και μου είπε ότι αν το πάω δικαστικά δικαιούμαι αποζημίωση για απαξίωση αντικειμενικής αξίας, συν τα έξοδα για τις μετακινήσεις από και προς το συνεργείο, στην εργασία μου, ακόμη και τα τηλεφωνήματα που έπρεπε να γίνουν.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν σκοπεύω να το κυνηγήσω τελικά, παρ'ολ'αυτά ρώτησα έναν γνωστό μου δικηγόρο και μου είπε ότι αν το πάω δικαστικά δικαιούμαι αποζημίωση για απαξίωση αντικειμενικής αξίας, συν τα έξοδα για τις μετακινήσεις από και προς το συνεργείο, στην εργασία μου, ακόμη και τα τηλεφωνήματα που έπρεπε να γίνουν.

 

Έχω την εντύπωση ότι ο δικηγόρος σου σφάλει. Στον κόσμο των ασφαλιστικών :p δεν υπάρχει «αντικειμενική» αξία, αλλά μόνο εμπορική, είτε η αξία που δηλώνεις εσύ στην ασφαλιστική σου (εντός κάποιων ορίων, βέβαια).

 

Ο λόγος είναι απλός... Αντικειμενική αξία (δηλαδή τιμολογημένη), εκτός και αν το αμάξι σου είναι μίας ημέρας, δεν υπάρχει. Το αμάξι σου είναι τριών μηνών. Μέσα στους τρεις αυτούς μήνες, κανένας δεν μπορεί να ξέρει (εκτός από εσένα) ποια είναι η κατάσταση του αυτοκινήτου. Μπορεί π.χ. (σου εξηγώ πως σκέφτονται οι ασφαλιστικές) εν τω μεταξύ εσύ να το είχες στουκάρει, να το έφτιαξες με δικά σου έξοδα, μπορεί στο σημείο που σε τρακάρανε να υπήρχε και παλαιότερη ζημιά, κτλ κτλ κτλ. Εν ολίγοις, δεν υπάρχει αξιόπιστο κριτήριο, άρα ο μπούσουλας που έχουν οι ασφαλιστικές - και βάσει αυτού αποζημιώνουν - είναι η «εμπορική αξία».

 

Έχε υπόψη σου ότι οι δικηγόροι συνήθως έχουν έναν... ενθουσιασμό σχετικά με τις δίκες και για αυτό συχνά υπερβάλλουν. Προσοχή, δεν σου λέω ότι ο δικός είναι απατεώνας ή κάτι παρόμοιο, προς Θεού. Απλά, τα αυτοκίνητα είναι διαφορετική κατηγορία από τα, ας πούμε, σπίτια όπου εκεί οι αποζημιώσεις δίνονται βάσει της αντικειμενικής αξίας αποκατάστασης. Με άλλα λόγια, εάν πας σε δικαστήριο, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα δικαιωθείς.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, καταλαβαίνω αυτό που λες, συμφωνώ, και είναι και ο λόγος που δεν το συνέχισα. Απλά σου λέω τι μου είπε.

 

Πάντως το αμάξι είναι ασφαλισμένο για 11.000 όσο και η αξία του, και είχε περάσει τον πρώτο του έλεγχο μόλις 10 μέρες πριν (έχω χαρτί από την αντιπροσωπεία).

Όπως και να'χει, συμφωνώ ότι δεν αξίζει να μπλεχτώ παραπάνω...

Είναι απλά το γμτ, ότι χωρίς να φταις σε τίποτα, βγαίνουν τόσα έξοδα απ'το πουθενά που πρέπει να τα χρεωθείς εσύ :(

Welcome to the real world i suppose :p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, καταλαβαίνω αυτό που λες, συμφωνώ, και είναι και ο λόγος που δεν το συνέχισα. Απλά σου λέω τι μου είπε.

 

Πάντως το αμάξι είναι ασφαλισμένο για 11.000 όσο και η αξία του, και είχε περάσει τον πρώτο του έλεγχο μόλις 10 μέρες πριν (έχω χαρτί από την αντιπροσωπεία).

Όπως και να'χει, συμφωνώ ότι δεν αξίζει να μπλεχτώ παραπάνω...

Είναι απλά το γμτ, ότι χωρίς να φταις σε τίποτα, βγαίνουν τόσα έξοδα απ'το πουθενά που πρέπει να τα χρεωθείς εσύ :(

Welcome to the real world i suppose :p

 

Το αυτοκίνητο είναι ένας ζημιογόνος κλάδος για πολλές ασφαλιστικές. Υπάρχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες, κάθε ατύχημα είναι διαφορετική περίπτωση. Τα ατυχήματα είναι πραγματικά πολλά και συχνά το ασφάλιστρο είναι χαμηλότερο από όσο θα έπρεπε. Εν ολίγοις, είναι ένας κίνδυνος που ελέγχεται δύσκολα.

 

Εκτός αυτού, μην ξεχνάς ότι πάντοτε υπάρχουν και κάποιοι (προς Θεού δεν εννοώ εσένα, έτσι?).... κουτοπόνηροι που προσπαθούν να κοροϊδέψουν τις ασφαλιστικές και για αυτό αυτές από την μεριά τους προσπαθούν να «κλειδώνουν» το σύστημα αποζημιώσεων όσο περισσότερο γίνεται ώστε να αποφεύγουν τέτοια φαινόμενα.

 

Στο κοντινό μέλλον, αναμένεται να υπάρξει αύξηση των ασφαλίστρων στον κλάδο του αυτοκινήτου και κλείσιμο αρκετών εταιρειών, με ορισμένες από αυτές να είναι και ιδιαίτερα γνωστές (δεν θα αναφέρω εδώ ποιες είναι). Ήδη πάντως, σε ΠΟΛΥ γνωστή εταιρεία έχουν μπει από τον Μάιο ελεγκτές του Υπουργείου και έχουν δεσμεύσει τα περιουσιακά της στοιχεία. Εγώ προσωπικά, είδα ανανεωτήριο συμβόλαιο της εταιρείας αυτής, που ενημέρωνε τον πελάτη να καταθέσει τα ασφάλιστρα σε άλλο λογαριασμό από αυτόν που ήξερε (προσπαθούν να βρουν χρήματα από οπουδήποτε, μπας και σωθούν).

 

Hint: Αποφεύγετε όσο μπορείτε τις «οικονομικές» εταιρείες. Η ασφάλιση είναι μεταφορά του κινδύνου, είναι επιστήμη και βασίζεται στον κλάδο της Στατιστικής και των Πιθανοτήτων. Το ασφάλιστρο είναι μαθηματική συνάρτηση και ΔΕΝ γίνεται να πέφτει από ένα όριο και κάτω, το οποίο όριο πολλές εταιρείες το έχουν περάσει εδώ και καιρό, εξού και τα προβλήματά τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι δικαιουσαι καποια χρηματα για την μειωση της αξιας του αυτοκινητου σου...

Γνωστος μου καταφερε και πηρε μεσω δικαστηριου και εξοδα μετακινησης οσο το αυτοκινητο του ηταν ακινητοποιημενο στο συνεργειο!!

Μιλαμε βεβαια για χοντρη ζημια και οχι για ενα φτερο η ενα προφυλαχτηρα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

λοιπον παιδια επι της ευκαιριας εχω μια ερωτηση να κανω,πριν μερες τρακαρε ο πατερας μου ενα mazda με την Mercedes του,η ασφαλεια του πατερα μου δεν τον καλυψε ενω ουτε ειχε πιει ουτε και κατι αλλο σοβαρο.

γιατι.μηπως τον επιασαν κοτσο?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω το αυτονοητο...

Μηπως δεν εφταιγε ο πατερας σου?? Διαφορετικα ειναι υποχρεωμενοι να πληρωσουν...

Η τουλαχιστον να δωσουν μια εξηγηση για ποιο λογο δεν πληρωνουν!

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις οτι η ασφαλεια σου σε περιπτωση που φταις δε φταις ειναι υποχρεωμενη να σε πληρωσει;οποιος δε το ξερει να το ψαξει καλα αυτο το θεμα.....το σιγουρο ειναι πως ολες οι ασφαλειες παντα τη γλιτωνουν διοτι ειναι λιγοι αυτοι που το ξερουν αυτο.
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις οτι η ασφαλεια σου σε περιπτωση που φταις δε φταις ειναι υποχρεωμενη να σε πληρωσει;οποιος δε το ξερει να το ψαξει καλα αυτο το θεμα.....το σιγουρο ειναι πως ολες οι ασφαλειες παντα τη γλιτωνουν διοτι ειναι λιγοι αυτοι που το ξερουν αυτο.

Προφανώς θα μιλάς για τον φιλικό διακανονισμό;Αν ναι να ξέρεις οτι δεν ειναι ολες οι ασφαλιστικες σε αυτο το "πρόγραμμα" και οτι δεν εφαρμόζεται οταν στο ατύχημα εμπλέκονται πάνω απο 2 οχήματα

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα μιλάς για τον φιλικό διακανονισμό;Αν ναι να ξέρεις οτι δεν ειναι ολες οι ασφαλιστικες σε αυτο το "πρόγραμμα" και οτι δεν εφαρμόζεται οταν στο ατύχημα εμπλέκονται πάνω απο 2 οχήματα

 

Εκανα λαθος......λοιπον εχουμε και λεμε,οταν πεσει καποιος πανω σου και φυσικα φταιει τοτε αυτος πρεπει να πληρωσει......απο τη στιγμη ομως που αυτος δεν εχει ασφαλεια τοτε πρεπει να πληρωσει τη ζημια που σου εκανε αυτος η δικη σου ασφαλεια.......αυτο ξερω αυτο λεω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...