Jump to content

Παρακολουθήσεις: Καταρρέει ο μύθος των κινητών;


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η εκπομπή υπήρξε Υπερβολική.

 

+++

 

Η εκπομπή υπήρξε ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ Υπερβολική

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 264
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάντως μου έκανε εντύπωση που άφησε να μιλήσουν κάποιοι καλεσμένοι.

Για παράδειγμα, μίλησε ένας πρώην του ΟΤΕ που ήταν στις στρατιωτικές επικοινωνίες, και εξήγησε γλαφυρότατα κάποια από τα οποία ο Ευαγγελάτος φώναζε και πανικόβαλε τον κόσμο.

Πάλι προσπαθούσε να εντυπωσιάσει με κινδυνολογίες. Αν το έβλεπε κάποιος με λίγες βασικές γνώσεις που δεν είχε υπ' όψη του από αυτά τα κόλπα, μπορούσε να καταλάβει τί υπάρχει και να υπολογίσει πώς μπορούσε να προστατευτεί...

Link to comment
Share on other sites

Όσο για όσους θέλουν να τα αποκαλύπτουμε και να μην λέμε μισά λόγια έχω να πω ότι ένα forum δεν είναι το καταλληλότερο σημείο. Κάποια πράγματα όπως και να 'χει δεν αποκαλύπτονται δημόσια.

 

Γιατι φοβασαι μην χασεις την δουλεια σου? ας σοβαρευτουμε επιτελους. αν γνωριζεις κατι η το λες η το κρατας για την παρτυ σου, το να λες οτι ξερεις και να μενεις εκει δεν προσφερει κατι ουσιαστικο στη συζητηση.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα. μπορούν με τέτοιο να σε παρακολουθούν αν έχεις μη symbian? (px W850). άλλο το θέμα τι κάνει το fbi

 

γιατι ποιος σου ειπε οτι εχει σχεση τι κινητο εχεις?:shifty: :p το θεμα ειναι οτι και χωρις προγραμμα στο κινητο αλλα ενα λαπτοπ και ενα κινητο και ενα gps κανεις παπαδες...

Link to comment
Share on other sites

Αποδείξεις Νο2 :p

Η κυρία Ευαγγελάτου συνεχίζει το έργο του κυρίου Ευαγγελάτου! Δείτε τώρα ΑΝΤ1!

Ερώτηση πάνω σε αυτά που λένε τώρα: αυτό που περιγράφει η κυρία Ευαγγελάτου είναι εκτροπή;;;

Link to comment
Share on other sites

Το λογισμικό «παρακολούθησης» κινητών τηλεφώνων δεν είναι μια νέα... υπόθεση, η οποία έπρεπε να «[thread=83472]αποκαλυφθεί[/thread]» από την τηλεόραση για να απασχολήσει την κοινή γνώμη. Η ύπαρξη εφαρμογών που διευκολύνουν τις παρακολουθήσεις είναι γνωστή εδώ και αρκετά χρόνια τόσο στους «μυημένους» χρήστες, όσο και σε αυτούς που ενημερώνονται τακτικά μέσα από τις σελίδες του myphone.gr. Πριν από μερικούς μήνες είχαμε [thread=109219]ασχοληθεί διεξοδικά[/thread] με την εφαρμογή FlexiSpy, που σύμφωνα με την κατασκευάστρια εταιρία επιτρέπει την παρακολούθηση τηλεφωνικών κλήσεων, την καταγραφή εισερχομένων και εξερχομένων SMS, την τήρηση αρχείου με όλες τις κλήσεις και τη διάρκειά τους κ.α. Όλα τα συγκεντρωθέντα στοιχεία είναι διαθέσιμα στον ενδιαφερόμενο άμεσα, μέσω ενός εντυπωσιακού online περιβάλλοντος. Φυσικά, το FlexiSPY που διαφημίστηκε ως το πρόγραμμα που «επιτρέπει στους χρήστες του να διαπιστώσουν αν τους απατάει η γυναίκα τους» είναι σχετικά ακριβό. Επιπρόσθετα, λειτουργεί μόνο σε συσκευές, οι οποίες βασίζονται στην πλατφόρμα S60 της Nokia.

 

Το FlexiSPY δεν είναι όμως το μόνο πρόγραμμα που διευκολύνει τις παρακολουθήσεις. Με μια απλή αναζήτηση στο Internet θα βρείτε δεκάδες ανάλογες εφαρμογές, που όλες ανεξαιρέτως λειτουργούν μόνο σε smart phones - όπως είναι φυσικό. Μια τυπική κατηγορία εφαρμογών είναι αυτή που επιτρέπει την προώθηση των γραπτών μηνυμάτων. Τα προγράμματα αυτής της μορφής είναι «σχεδόν» αόρατα στον μέσο χρήστη, λειτουργούν συνεχώς και αναλαμβάνουν να προωθούν σε άλλους αριθμούς, τόσο τα εισερχόμενα, όσο και τα εξερχόμενα SMS. Το SMS Forwarder Lite είναι μια εφαρμογή αυτής της μορφής η οποία μάλιστα προσφέρεται δωρεάν, επιτρέποντας την προώθηση των SMS σε έναν προκαθορισμένο αριθμό. Μια πιο εξελιγμένη εφαρμογή, ο έλεγχος της οποίας μπορεί να γίνει... μόνο με SMS και όχι με κάποιο γραφικό περιβάλλον είναι το SMS Anywhere (που ίσως πρόκειται για το spyware στο οποίο η F-Secure έδωσε το ψευδώνυμο Acallno.A), ενώ για το αποκτήσετε θα πρέπει να καταβάλετε περίπου 10 δολάρια. Και η λίστα συνεχίζεται... με το Multitasker.

 

Για την πλατφόρμα S60 και συγκεκριμένα για τη δεύτερη έκδοση αυτής, έχουν παρουσιαστεί δεκάδες εφαρμογές, οι οποίες μπορούν να χρησιμοποιηθούν... και για παρακολουθήσεις. Εφόσον έχετε τη δυνατότητα φυσικής πρόσβασης μπορείτε να «παγιδέψετε» το κινητό και να καταγράψετε όλες τις συνομιλίες που πραγματοποιούνται από αυτό ή ακόμη και να λαμβάνετε με MMS φωτογραφίες που απαθανατίζονται σε τακτά χρονικά διαστήματα από την ψηφιακή του κάμερα. Διάφορες εταιρίες έχουν παρουσιάσει στην αγορά ακόμη και ειδικά τροποποιημένες συσκευές για... κατασκοπία, όπως για παράδειγμα το [thread=99635]Spyphone[/thread].

 

Όσον αφορά τον εντοπισμό θέσης αυτό είναι αδύνατο να γίνει με ακρίβεια, εφόσον η συσκευή δεν είναι εξοπλισμένη με GPS. Ωστόσο, μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι περίφημες πληροφορίες κυψέλης. Η συλλογή των στοιχείων για τις «κυψέλες» των δικτύων που δραστηριοποιούνται στην χώρα μας έχει γίνει στο παρελθόν από διάφορους ερασιτέχνες (και μέλη του myphone.gr), είτε για την ανεύρεση σημείων με προβληματική κάλυψη, είτε απλά για... ψυχαγωγία. Συνοπτικά, οι πληροφορίες κυψέλης εμφανίζουν κάποια στοιχεία για το σταθμό βάσης με το οποίο το κινητό έχει συνδεθεί. Η συλλογή πληροφοριών για τις κυψέλες μπορεί να πραγματοποιηθεί με ένα πρόγραμμα, όπως το CellTrack και φυσικά είναι μια διαδικασία που απαιτεί τεράστια υπομονή, αλλά και αρκετό διαθέσιμο χρόνο. Στη συνέχεια στο κινητό που τίθεται υπό παρακολούθηση θα πρέπει να εγκατασταθεί μια άλλη εφαρμογή, που να στέλνει τις πληροφορίες κυψέλης με SMS σε κάποιον προκαθορισμένο αριθμό. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να εντοπίσουμε μια τέτοια Java ME εφαρμογή, όσο και αν ψάξαμε. Ακόμη όμως και αν υποθέσουμε ότι υπάρχει, αυτή θα πρέπει να εκτελείται σε τακτά χρονικά διαστήματα, στέλνοντας το «ενημερωτικό» SMS. Αυτό μπορεί να γίνει εφόσον επιλεχθεί ως screensaver. Κάποια κινητά που διατίθενται στην αγορά, μεταξύ των οποίων και το GX29, επιτρέπουν την χρήση οποιασδήποτε Java εφαρμογής ως screensaver, όμως αυτό μπορεί να γίνει άμεσα αντιληπτό από τον χρήστη.

 

Αντιμετωπίζοντας τις παρακολουθήσεις

 

Αν υποπτεύεστε ότι στο S60 κινητό σας έχει εγκατασταθεί χωρίς να γνωρίζετε κάποιες από αυτές τις εφαρμογές δεν θα χρειαστεί να παρακολουθείτε με θερμόμετρο τη θερμοκρασία της μπαταρίας του. Οδηγίες για τον εντοπισμό και απεγκατάσταση του FlexiSPY θα βρείτε στη σχετική ιστοσελίδα της F-Secure. Το Acallno το αντιμετωπίζετε με κάποιο πρόγραμμα προστασίας από ιους. Για τις υπόλοιπες εφαρμογές αρκεί να πιέσετε παρατεταμένα το πλήκτρο «menu», ώστε να εμφανιστεί η διαχείριση εργασιών ή να ανατρέξετε στα «εργαλεία» και στη συνέχεια να κάνετε «κλικ» στο εικονίδιο «διαχείριση εφαρμογών», απεγκαθιστώντας ότι σας φαίνεται... ύποπτο.

 

Μην πετάξετε το κινητό από το παράθυρο...

 

Αν μετά από αυτά ανησυχείτε και νοιώθετε ότι πρέπει να «πετάξετε το κινητό από το παράθυρο», είναι καλό να γνωρίζετε τα ακόλουθα: Το 99% των εφαρμογών που επιτρέπουν τις παρακολουθήσεις λειτουργούν σε παλαιότερα S60 συσκευές, όπως για παράδειγμα το ιδιαίτερα δημοφιλές Nokia 6600. Για να γίνει η εγκατάστασή των εφαρμογών αυτών θα πρέπει αυτός... που θα επιθυμεί να σας παγιδέψει, να έχει φυσική πρόσβαση στο κινητό σας, αλλά και αρκετό χρόνο για να πραγματοποιήσει τις απαιτούμενες «ρυθμίσεις». Αν μέσω... Bluetooth σας σταλεί ένα «δελφίνι», δεν πρόκειται να κολλήσετε οτιδήποτε, ούτε κάποιον κοριό. Αν λάβετε μια άγνωστη εφαρμογή μέσω Bluetooth ενώ βρίσκεστε σε εξωτερικό χώρο, μην την εκτελέσετε και μην αγνοήσετε τα 2-3 μηνύματα «ασφαλείας» που σας ενημερώνουν για την άγνωστη προέλευσή της.

 

Οι «πραγματικές» παρακολουθήσεις δεν γίνονται σε ουδεμία περίπτωση μέσω Bluetooth ή προγράμματα που εγκαθίστανται με SMS. Χρησιμοποιούνται συνήθως [thread=110102]διαφορετικές μέθοδοι[/thread], ενώ αυτοί που πραγματικά πιστεύουν ότι συντρέχουν λόγοι για να παρακολουθηθούν έχουν εδώ και καιρό αποκτήσει μια συσκευή, που [thread=98460]παρέχει κρυπτογράφηση[/thread]...

 

υ.γ. πριν, κατά τη διάρκεια, αλλά και μετά την προβολή τηλεοπτικής εκπομπής με το συγκεκριμένο «ζήτημα» δημιουργήθηκαν 2 σχετικά θέματα στους Τεχνολογικούς Προβληματισμούς, 1 θέμα στο Chat and Fun, 1 θέμα στο Σχολιασμό, 1 στο Κινητά Τηλέφωνα και 1 στο Nokia Series 60, τα οποία περιείχαν συνολικά... 261 μηνύματα. Όλα μεταφέρθηκαν στο αντίστοιχο θέμα, που φιλοξενείται στην ενότητα των My Devices. Τα σχόλιά σας για την εκπομπή μπορείτε να τα καταθέσετε εκεί. Τα σχόλιά σας για το λογισμικό παρακολουθήσεων... μπορούν να μείνουν εδώ.

 

ontws mono se symbian kinhta mporeis na kaneis paixnidi...

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε παιδια για χαρη της θεαματικοτητας τα ισοπεδωνουν ολα...αν ειναι ποτε δυνατον
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Τι κακή δημοσιογραφία, τι επίπεδο κακό και ττρισαθλιο...

 

Λέξεις όπως

 

"ΟΛΛΑΑΑ τα κινητα παγιδευονται.." αν ναι και ένα Νοκια 1100 με ασπρόμαυρη ιθώνη, μήπως και το 788 που είχα το 1999??

 

Εντυπώσεις για ακροματικότητα.

 

 

To εξήγησε στο τέλος, με τα παλιά κινητά δεν μπορεί να γίνει ΜΕ ΑΥΤΟΝ τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

ααα ρε μάγκα ευαγγελάτε

 

Πάντως είναι για γέλια ο υπουργός που ήταν καλεσμένος κατηγορούσε τις εταιρίες ....

 

έλεος τι τον στείλανε στην εκπομπή

 

η τατιανα τώρα εξηγεί πως γίνεται η απάτη στην εκπομπή της (με 2 click βρήκε πληροφορίες η αμόρφωτη (διετή σχολή έχει βγάλει)) ........... κοροιδεύουν τον Έλληνα πολίτη!!!!!!!!!!!! Απορώ γιατί διώξανε την Στάη για να βάλουνε τον λαικιστή!!!!! ... σε λίγο θα παρουσιασουνε το pc remote και θα μας πούνε τα ίδια πάλι για υπολογιστές!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εφικτή η παρακολούθηση των κινητών τηλεφώνων

 

Αίσθηση από την αποκάλυψη του προϊστάμενου ασφαλείας του ΟΤΕ, στο πλαίσιο συνεδρίου για το Ηλεκτρονικό Έγκλημα που διεξάγεται στην Αθήνα. Όπως υποστήριξε ο Μιχάλης Μαβής, κάθε εταιρεία κινητής τηλεφωνίας έχει πλέον τη δυνατότητα εγκατάστασης κρυφού λογισμικού σε οποιοδήποτε κινητό τηλέφωνο, με αποτέλεσμα να είναι εφικτή η υποκλοπή κάθε συνομιλίας, ακόμα και αν ο κάτοχος του τηλεφώνου βρίσκεται χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά.

 

Για την προστασία των χρηστών, ο κ. Μαβής προτείνει τη χρήση τηλεφώνων με υποδομή κρυπτογραφίας, ή να αφαιρούν την μπαταρία από το κινητό τους τηλέφωνο. Μιλώντας στον ΣΚΑΪ, ο κ. Μαβής, τόνισε ότι υπάρχει δυνατότητα παρακολούθησης, ακόμη και στην περίπτωση που τα κινητά είναι κλειστά. ''Πρέπει να βγάζουμε και την μπαταρία'' είπε χαρακτηριστικά, γιατί - όπως εξήγησε - όταν τα κινητά τηλέφωνα είναι μόνο κλειστά παύουν να είναι δέκτες, αλλά συνεχίζουν να είναι πομποί.

Link to comment
Share on other sites

εαν πχ το κινητό μου ητανε παγιδευμένο και με καλούσε ο ευαγγελατος και ακουγε τι ελεγα χωρις να χτυπήσει το κινητό μου δεν θα συνεβαινε το ιδιο όταν με καλούσε πχ ο αδερφός μου, να ακούσει τι λεω και να μου πει αργοτερα "ξερεις σε κάλεσα και ακουγα αυτα που έλεγες". το πολυ να δουλέψει μια μερα χωρις να το μάθεις. τοσες κλησεις δεχομαστε καθημερινά.
Link to comment
Share on other sites

Εφικτή η παρακολούθηση των κινητών τηλεφώνων

 

Αίσθηση από την αποκάλυψη του προϊστάμενου ασφαλείας του ΟΤΕ, στο πλαίσιο συνεδρίου για το Ηλεκτρονικό Έγκλημα που διεξάγεται στην Αθήνα. Όπως υποστήριξε ο Μιχάλης Μαβής, κάθε εταιρεία κινητής τηλεφωνίας έχει πλέον τη δυνατότητα εγκατάστασης κρυφού λογισμικού σε οποιοδήποτε κινητό τηλέφωνο, με αποτέλεσμα να είναι εφικτή η υποκλοπή κάθε συνομιλίας, ακόμα και αν ο κάτοχος του τηλεφώνου βρίσκεται χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά.

 

Για την προστασία των χρηστών, ο κ. Μαβής προτείνει τη χρήση τηλεφώνων με υποδομή κρυπτογραφίας, ή να αφαιρούν την μπαταρία από το κινητό τους τηλέφωνο. Μιλώντας στον ΣΚΑΪ, ο κ. Μαβής, τόνισε ότι υπάρχει δυνατότητα παρακολούθησης, ακόμη και στην περίπτωση που τα κινητά είναι κλειστά. ''Πρέπει να βγάζουμε και την μπαταρία'' είπε χαρακτηριστικά, γιατί - όπως εξήγησε - όταν τα κινητά τηλέφωνα είναι μόνο κλειστά παύουν να είναι δέκτες, αλλά συνεχίζουν να είναι πομποί.

 

Ολα γίνονται αλλά οχι τόσο απλά και όπως τα λέει ο εισαγγελάτος.

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας κι εμάς ποιο είναι αυτό το λογισμικό, γιατί στο thread των s60 εχουν φάει τα άντερα τους για να βρούν κάτι τέτοιο. Αν εννοείς τα προγραματάκια τύπου bloover ΔΕΝ δουλεύουν στο ελάχιστο.

 

Κι όμως μπορείς πολύ εύκολα να υποκλέψεις μηνύματα εικόνες βίντεο και ήχους μέσω bluetooth αρκεί να γίνει αξιόπιστη συσκευή.Εγώ την πάτησα από μια κοπέλα.Χωρίς να το καταλάβω πήρε το τηλ μου γοα 30δεύτερα και μετά τράβαγε από το κινητό μου ότι μου είχαν στείλει μέσω bluetooth και το είχα στα εισερχόμενα.Ευτυχώς δεν κατάφερε να μπει στην έκθεση.Το κινητό μου ήταν το Nokiα 6600 και το δικό της το K700 και σημειωτέον το έκανε χωρίς χρήση κάποιου λογισμικού μόνο με αυτά που είχε στο κινητό της.Σε ένα φίλο μου όμως που είχε το Nokia 6111 μπόρεσε και του μπήκε στην έκθεση και του τα τράβηξε ΟΛΑ!κΚατά τη διάρκεια της υποκλοπής δεν άναψε ούτε το λαμπάκι από το κινητό μου ούτε του φίλου μου.Γι αυτό προσέξτε να παρατηρείτε συχνά ποιούς έχετε στις αξιόπιστες συσκευές....:O

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως μπορείς πολύ εύκολα να υποκλέψεις μηνύματα εικόνες βίντεο και ήχους μέσω bluetooth αρκεί να γίνει αξιόπιστη συσκευή.Εγώ την πάτησα από μια κοπέλα.Χωρίς να το καταλάβω πήρε το τηλ μου γοα 30δεύτερα και μετά τράβαγε από το κινητό μου ότι μου είχαν στείλει μέσω bluetooth και το είχα στα εισερχόμενα.Ευτυχώς δεν κατάφερε να μπει στην έκθεση.Το κινητό μου ήταν το Nokiα 6600 και το δικό της το K700 και σημειωτέον το έκανε χωρίς χρήση κάποιου λογισμικού μόνο με αυτά που είχε στο κινητό της.Σε ένα φίλο μου όμως που είχε το Nokia 6111 μπόρεσε και του μπήκε στην έκθεση και του τα τράβηξε ΟΛΑ!κΚατά τη διάρκεια της υποκλοπής δεν άναψε ούτε το λαμπάκι από το κινητό μου ούτε του φίλου μου.Γι αυτό προσέξτε να παρατηρείτε συχνά ποιούς έχετε στις αξιόπιστες συσκευές....:O

Γι αυτό υπάρχει και η επιλογή "μη ανιχνεύσιμο";)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ELEOS PIA...

meta apo tosa application pou exoun bgei apo ta diafora sites gia synbian s60 edw kai tosa xronia,twra o euagelatos EMA8E..?!, i mypws twra eprepe na kanei noumera poy efyge h stah?H ekpobi tou mallon h8ele na parousiasi kati se kapoioiys..?<politika symferonta?! isws..!>anyway, to 8ema isws na einai bathitero apo ta mobile poy ypokleuoun sms+calls alla kai apo ta mixanakia tis AGB..ola ayta pou parousiastikan xtes htan san basiki idea oti mporeis na <klepseis > ena tilefono me sygekrimeno tropo,kati pou ginete kaipo twra apo etairies,users,apo plirwmenous <hackers> gia plirofories antagwnistwn....

thimaste tin epoxi tou mini gps? se 7650/3650 to pws thelame na broume pia htan h thesi mas<to pio aplo anaferw..

to nokia 3210 pou exei h giagia mou les na tis kleyoun tis syntages tis milopitas otan tis leei stin 8eia mou apo alles gries sto xwrio..?e?lol

Link to comment
Share on other sites

1) ξέρεις πολλές εφαρμογές που κάνουν απο μόνες τους εγκατάσταση? εγώ καμία

 

2) οκ αλλά πόσο βλάκας πρέπει να είσαι και αν είσαι τόσο βλάκας γιατί να παρακολουθείσαι :D ώστε να μην καταλάβεις πως κάτι τρέχει στο background. Όχι απαραίτητα με άλλα software task manager δεν θυμάμαι πως τα λένε κτλ, και μόνος σου αν κολλήσει το s60 (KAI MHN MOY ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ) να πας να κλέισεις κάτι και να το δεις.

 

Λοιπόν πριν μερικό καιρό είδα στα γνωστα μαγαζάκια ένα πρόγραμμα για symbian που δούλευε στο backround(δεν φαινόταν δηλαδή ότι έτρεχε κρατώντας το μενού κρατημένο)το οποίο σκοπό είχε σε περίπτωση που έμπαινε άλλη sim στο κινητό να εστελνε κρυφά μυνήματα με όλους τους αριθμούς της sim που έμπαινε προς ένα συγκεκριμένο αριθμό το ίδιο έκανε και με τις κλήσεις που γίνινταν και ούτω καθε εξής.Το θέμα είναι ότι το πρόγραμμα διαφημιζόταν ότι ακόμα και αν γινόταν format στο κινητό από τους ίδιους το πρόγραμμα κατά 97% είχε την δυνατότητα να μην σβήνεται(καμία σχέση με την κάρτα μνήμης) και αφού τελείωνε η επανεγκατάσταση του λογισμικού του κινητού το πρόγραμμα ξαναεγκαθιστόταν μόνο του με όλες του τις ρυθμίσεις.

Για να μην μιλήσω για τα μυνήματα flash που τα έχουν κάποια μοντέλα της Nokia που δεν χρειάζεται να ανοίξεις εσύ το μύνημα και αν δεν σου κόψει να το αποθηκεύσεις σβήνεται μόνο του και δουλεύει σε όλα τα κινητά.(σκεφτείτε τι θα γίνει αν κάποιος εκμεταλευτεί αυτή την παντέτα.....)

Link to comment
Share on other sites

Ολα γίνονται αλλά οχι τόσο απλά και όπως τα λέει ο εισαγγελάτος.

Δεν το είπε ο Ευαγγελάτος αυτό που παρέθεσα.

Link to comment
Share on other sites

αυτα που ηπαν σημερα στην τατιανα τα ακουσατε? Οτι υπαρχουν καποιοι κωδικοι που μπαινεις σε κρυφο μενου και ενεργοποιεις καποιες υπηρεσιες υποκλοπης που υπαρχουν στο κινητο αλλα ειναι μονο για τους τεχνικους. Ξερει κανεις κατι τετοιο?
Link to comment
Share on other sites

Tora stin ekpompi tis Tatianas elege enas blakas oti eixe ena (pda) me gps k tu elege pu na paei k ekstasiazotan pu i kopela (pu itan i kopela apo ton doriforo opos elege) iksere pu pigene k ton odiguse.

kai oxi mono auto ala oi eidikoi pu ixe ferei anti na tu pun oti leei blakies kai oti i kopela itan apo to programa tu pda tu, elegan ala ntalon.

Elas asxetosinis sto megalio su.

Link to comment
Share on other sites

Και όχι όλα τα symbian, δεν είναι τυχαία τα κλειδώματα στην εκδοση 9.1

για να καθυστερήσει λίγο η "δουλειά" τα έκανε η nokia.

 

 

υπαρχει εφαρμογη σαν το net monitor που είχαν τα nokia για ppc?

"Αυτά τα κάνει ο Ζιοβάνι... και πριν από τριαντά χρόνια ο Πελέ...!"

Χελάκης (Ολυμπιακός - Γαλατά 3-0)

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα παιδια

η μαλ**κια παει συνεφο και ο ευαγγελατος εκανε την προικα του .

ας μου πει ενας χριστιανος ΠΩΣ σε ενα τηλεφωνο με ΣΜΣ μπορεις να κολλισεις ιο κοριο η κατι αλλο σε 160 χαρακτηρες τι μπορει να χωρεσει και πως μπορει αυτο να αυτοεκτελεστει!!!!!!!!!!!!??????????????

 

Αν γινεται αυτο εγω θα παω στο θιβετ να γινω μοναχος γιατι απλα δεν θα καταλαβαινα τιποτα απο αυτα που εχω μαθει απο τους υπολογιστες την τεχνολογια χρονια τωρα

 

με ΜΜΣ μπορει ?????????λογω του σημαντικοτερου μεγεθους θα ειχα μια αμφισβητηση σε αυτο το σημειο αλλα αισθανομαι οτι και παλι το κολοτηλεφωνο θα ρωτουσε κατι σε στυλ yes no επιλογη για να τρεξεις κατι .

τελος παντων απο bluetooth αν το εχεις ανοικτο και ανιχευσιμο σιγουρα υπαρχουν περρισοτερες πιθανοτητες οι οποιες περιοριζονται οταν ειναι κρυφο για να δουλευει μονο με τις paired συκευες

 

να το παρει ο αλλος στα χερια του εχει πολλες πιθανοτητες να συμβει γιατι αν εχεις τα bugs εσυ και του τα περασεις και τα ενεργοποιησεις τι πιο απλο.

 

μονο ομως για τετοια τηλεφωνα

 

να το παρει ενας τεχνικος να καλυψει/ βγαλει τις επαφες και να φαινεται φαινομενικα κλειστο δεν ειναι τιποτα δεν εχει χρησιμοποιησει κανεις απο σας 6110 που χαλουσε η οθονη ????????

δεν φαινονταν κλειστο καλα μεγαλη μαγκια.....

 

τωρα αν το παρει ο καταλληλος ανθρωπος το βαλει διπλα σε ενα pc mporei να του βγαλει και τα ματια και να κανει και οτι γουσταρει.

 

δεν πιστευωνα ειχε gps το τηλεφωνο της ηλιθιας που βγηκε στο δρομο αν ειχε κανενα προβλημα στην περιπτωση που δεν ειχε μηπως?????

ηταν 3ης γενιας λεω τωρα γιατι πολυ απλα αυτα εχουν την δυνατοτητα να δινουν στοιχεια θεσης με ακριβεια .

 

τελος οταν φτιαχτικαν τα smart phones ηταν σαν τα windows olo τριπες και αυτο φαινεται απο το 6600 τι σκατα ηταν αυτο που κρατουσε ο ευαγγελατος

 

παρακαλω να μου απαντησει καποιος για το πως γινεται να παρω κατι με σμς

 

επισης αυτο ο μαλ**κας του οτε και τις ασφαλειας των ΕΔ οτι του ελεγε ο ευαγγελατος σε ολα ναι με σμς γινεται ναι με μμς ναι ολα ευκολα για αυτον

 

το μονο που μπορω να πω και που ερχεται μεσα απο το πολυπλοκο ελληνικο μυαλο μου το κυνηγητο που εχουμε φαει σαν λαος και τις κακουχιες που εχουμε περασει ειναι αν σε καποιο σημειο καποιοι που θελουν να μας ελεγξουν ολους η καποιους απο εμας εχουν βαλει σκοπιμα καποιο backdoor καθε συσκευη (στις τελευταιες γενιες ) και που αυτο μπορει να αξιοποιηθει απο καποιους φυσικα αυτο ειναι sci-fi αλλα εμεις οι ελληνες εχουμε πολλη φαντασια .

 

ευχαριστω για τον χρονο σας

φιλικα

γιωργος

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα. Χθες παρακολουθησα σχεδον ολη την εκπομπη του Ευαγγελατου και κατεληξα στα εξης συμπερασματα βαση των καποιων γνωσεων που εχω στα κινητα τα τελευταια χρονια: 1) δεν προκειται να ξαναπιστεψω τον Ευαγγελατο καθως πλεον ξερω οτι το "τοσο" το κανει αλλες 10 φορες "τοσο" :lol: 2) ολα αυτα για τα οποια μιλισε εγιναν ΜΟΝΟ με κινητα S60 ΝΟΚΙΑ ενω το 6310 που εδειξε δεν ηταν "παγιδευμενο" οπως ψεματα ειπε, απλα ειχε μια SIM στον αριθμο της οποιας εστελναν τα SMS με ενα προγραμμα το οποιο ηταν εγκατεστημενο στο 6600 (S60 φυσικα). 3) το δυθεν :lol: κλειστο 3410 ηταν ενα ενεργοποιημενο 3410 το οποιο ειχε σβηστει απλα την οθονη και το φως των πληκτρων και απενεργοποιημενη την δονηση και ολους τους ηχους, οποτε οποιος το βλεπει το θεωρει κλειστο. Αφου ο "τεχνικος" των αποδειξεων εβαλε το κινητο σε αθορυβη λειτουργια, ενεργοποιησε την λειτουργια "αυτοματης απαντησης" που ολα σχεδον τα κινητα εχουν (το κινητο μετα απο 1-2 χτυπους απαντα αυτοματα), αποσυνδεσαι την οθονη και το φως των πληκτρων. Ετσι καθε φορα που καποιος καλουσε την συσκευη αυτη αυτοματα απαντουσε μονη της και μετεδιδε κανονικα οσα επιανε το μικροφωνο της. 4) Τελος πιστευω πλεον οτι οι περισσοτεροι απο αυτους που παρουσιαζονται στην εκπομπη του, "τα παιρνουν" γιατι αλλιως δεν εξηγηται κοτζαμ Διευθηντης ασφαλειας του ΟΤΕ και τι αλλο ηταν να επιβεβαιωνει τις βλακειες που ελεγε ο Ευαγγελατος οτι μπορουν να σταλθουν και να εγκατασταθουν εφαρμογες κοριοι με SMS και MMS :lol:

Αυτα απο μενα, αν ειπα κατι λαθως διορθωστε με.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...