Jump to content

Σ' έβαλαν κι εσένα εφορευτική στις εκλογές. Και τώρα;


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν πληρωνόταν φυσικά και να έκανε το καθήκον του ή καλύτερα την εργασία του.Δεν βλέπω όμως γιατί πρέπει με το έτσι θέλω του κράτους να χαραμίσει μια υπέροχη Κυριακή.

Βέβαια αν κάνεις πλάκα παρακαλώ θεώρησε άκυρο το ποστ μου.

Δεν κάνω πλάκα. Εννοείται.

Θεωρώ καθήκον κάθε Έλληνα πολίτη την διαδικασία.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 789
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν πληρωνόταν φυσικά και να έκανε το καθήκον του ή καλύτερα την εργασία του.Δεν βλέπω όμως γιατί πρέπει με το έτσι θέλω του κράτους να χαραμίσει μια υπέροχη Κυριακή.

Βέβαια αν κάνεις πλάκα παρακαλώ θεώρησε άκυρο το ποστ μου.

 

Αν ο δικαστικος θελει να μου δωσει τα λεφτα που θα λαβει ως αμοιβη τοτε να κανω το καθηκον μου και να το παιξω πατριωτης. Καθηκον μου ειναι η ψηφος και οχι η τζαμπα εργασια για τα κομματοσκυλα. Δυστυχως δεν θα μπορεσω ουτε να ψηφισω λογω της εφορευτικης για αυτο και ρωτησα τι ειδους χαρτι απο γιατρο θα μπορουσε να παιξει ωστε να παω να ψηφισω αλλα να μην μπορουν να με κρατησουν για την εφορευτικη

Link to comment
Share on other sites

Άλλο να μην μπορείς να πας παιδιά και άλλο να μην θες.

Μην ξεχνάτε ότι είμαστε εκεί σαν εφορευτική επιτροπή στα πλαίσια της Δημοκρατίας. Αλλιώς μπορεί να γίνει όπως παλιά. Κλειστές για τον λαό οι κάλπες, με τον στρατό στα κέντρα και να βγάζουν ότι αποτελέσματα θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν θα μπορεσω ουτε να ψηφισω λογω της εφορευτικης για αυτο και ρωτησα τι ειδους χαρτι απο γιατρο θα μπορουσε να παιξει ωστε να παω να ψηφισω αλλα να μην μπορουν να με κρατησουν για την εφορευτικη

Αυτό δεν είναι απόλυτο.Αν εχεις οριστεί στο τμήμα τάδε με ονόματα από το Α-Δ (παραδείγματος χάρη) και το όνομά σου αρχίζει από Κ (και ψηφίζεις σε άλλο τμήμα) δεν βλέπω με ποιο τρόπο θα σε κρατήσουν σαν εφορευτική επιτροπή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι απόλυτο.Αν εχεις οριστεί στο τμήμα τάδε με ονόματα από το Α-Δ (παραδείγματος χάρη) και το όνομά σου αρχίζει από Κ (και ψηφίζεις σε άλλο τμήμα) δεν βλέπω με ποιο τρόπο θα σε κρατήσουν σαν εφορευτική επιτροπή.

Νόμιζα ότι ψηφίζεις εκεί που σε έχουν ορίσει εφορευτική επιτροπή.Λάθος έκανα;

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι ψηφίζεις εκεί που σε έχουν ορίσει εφορευτική επιτροπή.Λάθος έκανα;

Σαν μέρος είναι το ίδιο. Όμως αν έχει πολλές αίθουσες και εσύ είσαι εφορευτική στη Α1 και ψηφίζεις σε άλλη τότε δεν παίρνουν χαμπάρι αν ψήφισες ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αν πληρωνόταν φυσικά και να έκανε το καθήκον του ή καλύτερα την εργασία του.Δεν βλέπω όμως γιατί πρέπει με το έτσι θέλω του κράτους να χαραμίσει μια υπέροχη Κυριακή.

Βέβαια αν κάνεις πλάκα παρακαλώ θεώρησε άκυρο το ποστ μου.

 

Κάποια πράγματα είναι πάνω από τα χρήματα.

 

Την επόμενη φορά που θα χρειαστείς κάτι από τη Δημοκρατία ή από την κοινωνία κατ'επέκταση , κάτι το οποίο για όλους μας θα θεωρείται και θα είναι αυτονόητο ... να θυμάσαι ότι , όταν η Δημοκρατία (ή κοινωνία) σε χρειάστηκε , εσύ της γύρισες την πλάτη.

-------------------

ZTE Blade Vec 4g

-------------------

Link to comment
Share on other sites

Οταν υπαρχουν τοσοι που πληρωνονται απο το κρατος και αυτο περνει εμενα για να δουλεψω τζαμπα τοτε το θεωρω την μεγιστη κοροιδια ειδικα οταν το ιδιο κρατος με εχει καταληστεψει.

Εδω χρωστανε 230 ευρω επιστροφη φορου απο τον Ιουνιο και ακομα δεν την εχουν δωσει ομως κατα τα αλλα θελουν να δουλεψω τζαμπα την ιδια ωρα που ολοι οι υπολοιποι κρατικοι υπαλληλοι, δικαστικοι, αστυνομικοι κτλ θα πληρωθουν και με το παραπανω. Δεν ειναι δημοκρατια αυτο αλλα κοροιδια

Link to comment
Share on other sites

Οταν υπαρχουν τοσοι που πληρωνονται απο το κρατος και αυτο περνει εμενα για να δουλεψω τζαμπα τοτε το θεωρω την μεγιστη κοροιδια ειδικα οταν το ιδιο κρατος με εχει καταληστεψει.

Εδω χρωστανε 230 ευρω επιστροφη φορου απο τον Ιουνιο και ακομα δεν την εχουν δωσει ομως κατα τα αλλα θελουν να δουλεψω τζαμπα την ιδια ωρα που ολοι οι υπολοιποι κρατικοι υπαλληλοι, δικαστικοι, αστυνομικοι κτλ θα πληρωθουν και με το παραπανω. Δεν ειναι δημοκρατια αυτο αλλα κοροιδια

 

Και ίσα ίσα που κάποιοι δεν πρέπει να πληρωθούν παραπάνω....από την στιγμή που απλά επιτελούν το έργο τους....

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πράγματα είναι πάνω από τα χρήματα.

 

Την επόμενη φορά που θα χρειαστείς κάτι από τη Δημοκρατία ή από την κοινωνία κατ'επέκταση , κάτι το οποίο για όλους μας θα θεωρείται και θα είναι αυτονόητο ... να θυμάσαι ότι , όταν η Δημοκρατία (ή κοινωνία) σε χρειάστηκε , εσύ της γύρισες την πλάτη.

Αυτό που λες μου θυμίζει το Θείο Σαμ που στην αφίσα φαινόταν να λέει I want you, I want you.Έτσι και τώρα. Η Δημοκρατία με χρειάζεται.

Δεν γνωρίζεις τι κάνω (εγώ προσωπικά) για την κοινωνία και δεν γυρέυω λιβάνια.Ας μην σταθούμε όμως σε αυτό.

Να σταθούμε στην προσπάθεια να υπηρετήσουμε τη Δημοκρατία, τα ιδανικά, το λαό, την ανάπτυξη, την ελευθερία κλπ,κλπ,κλπ. Ξέρεις...

Όταν μιλάω για τα παραπάνω (τι περίεργο)... μου έρχονται στο μυαλό αυτοί που έφεραν την κοινωνία μας σε αυτήν την κατάσταση.

Καλές εκλογές σε όλους.

Edited by arisk
Link to comment
Share on other sites

Οταν υπαρχουν τοσοι που πληρωνονται απο το κρατος και αυτο περνει εμενα για να δουλεψω τζαμπα τοτε το θεωρω την μεγιστη κοροιδια ειδικα οταν το ιδιο κρατος με εχει καταληστεψει.

Εδω χρωστανε 230 ευρω επιστροφη φορου απο τον Ιουνιο και ακομα δεν την εχουν δωσει ομως κατα τα αλλα θελουν να δουλεψω τζαμπα την ιδια ωρα που ολοι οι υπολοιποι κρατικοι υπαλληλοι, δικαστικοι, αστυνομικοι κτλ θα πληρωθουν και με το παραπανω. Δεν ειναι δημοκρατια αυτο αλλα κοροιδια

 

Δέν θα διαφωνήσω μαζί σου , όσον αφορά την κακή αντιμετώπιση από το κράτος , την κοροιδία , την φορο-επιδρομή κλπ κλπ

 

Αλλά μήν συγχέεις το κράτος με την ιδέα της δημοκρατίας.

Δημοκρατία έχουμε ακόμη και με ένα κακό κράτος.

 

Εκεί που διαφωνούμε , είναι ότι , η εφορευτική επιτροπή ΔΕΝ είναι δουλειά ... είναι συνεισφορά από τον πολίτη (έτσι πρέπει να το βλέπουμε).

Για αυτό το λόγο και μόνο , λέω ότι , δέν πρέπει να αντιμετωπίζεται με οικονομικά κίνητρα και κριτήρια.

 

Τέλος

Για να κλείσω το συγκεκριμένο θέμα , μιάς και δέν έχω να προσθέσω κάτι επιπλέον , ούτε πρόκειται να αλλάξω άποψη.

 

Αν υποθετικά προβλεπόταν αμοιβή για όλα τα μέλη μιάς εφορευτικής επιτροπής ... καλό θα ήταν να την αφαιρούσαν από τις εκλογικές επιδοτήσεις των κομμάτων !!!

 

:)

-------------------

ZTE Blade Vec 4g

-------------------

Link to comment
Share on other sites

manthes said:
Οταν υπαρχουν τοσοι που πληρωνονται απο το κρατος και αυτο περνει εμενα για να δουλεψω τζαμπα τοτε το θεωρω την μεγιστη κοροιδια ειδικα οταν το ιδιο κρατος με εχει καταληστεψει.

Εδω χρωστανε 230 ευρω επιστροφη φορου απο τον Ιουνιο και ακομα δεν την εχουν δωσει ομως κατα τα αλλα θελουν να δουλεψω τζαμπα την ιδια ωρα που ολοι οι υπολοιποι κρατικοι υπαλληλοι, δικαστικοι, αστυνομικοι κτλ θα πληρωθουν και με το παραπανω. Δεν ειναι δημοκρατια αυτο αλλα κοροιδια

Αν το κράτος ήταν εντάξει απέναντί σου, θα πήγαινες στην εφορευτική επιτροπή;

Edited by DENIOR
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ο δικαστης να παιρνει 1000 ευρω και αυτος που ειναι εφορευτικη να μην του δινουν ουτε νερο.

Οχι ειναι ξεφτιλα αυτο που γινεται και πρεπει να αλλαξει η που θα αμοιβονται ολοι η κανενας.

Ακουστε και αυτο πριν τα χριστουγεννα εκει που επινα καφε στο διπλανο τραπεζι καθοντουσαν μια παρεα απο δασκαλες και

παρακαλουσαν αν ειναι δυνατον να γινουν εκλογες για να κρδισουν μια μερα ξεκουθρασης.

Ας μου πει τωρα καποιος πως αισθανεται που τον χωσανε στην επιτροπη.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειναι ξεφτιλα αυτο που γινεται και πρεπει να αλλαξει η που θα αμοιβονται ολοι η κανενας.

 

Αυτο ακριβως γιατι το θεμα δεν ειναι απλα οτι θα δουλεψεις δωρεαν κοντα στο 20ωρο αλλα οτι αλλοι θα πληρωνονται και θα στο παιζουν και αφεντικα. Αν δεν πληρωνοταν κανεις να το συζητουσαμε. Βεβαια αν δεν πληρωνονταν οι αστυνομικοι και οι δικαστικοι θα εκαναν απεργιες αλλα οι αστυνομικοι ειναι ο στρατος της εποχης μας και οι δικαστικοι ειναι απαραιτητοι για να κανουμε την δουλεια μας ως κυβερνηση και ας γερνει μετα οτι και αν παραλαμβανουμε. Δεν υπαρχει θεμα

Για να το κλεισω ομως και απο την δικη μου μερια αν υπαρχει καποιο χαρτι απο γιατρο που να εξασφαλιζει πως αν παω να ψηφισω δεν θα τους δωσει το δικαιωμα να με κρατησουν ειναι καλοδεχουμενο ως αποψη.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ δουλεύεις σαν εφορευτική επιτροπή. Και ειδικά για το κράτος. "Δουλεύεις" για τον θεσμό της Δημοκρατίας, γιατί χωρίς κάποιους οι εκλογές απλά δε θα γίνουν. Για σκέψου να μην πάει κανείς πανελλαδικά, τι θα γίνει;

 

Αντιθέτως, αστυνομικοί και δικαστές δουλεύουν εκείνη την ώρα. Ο ένας σε προστατεύει από τον κάθε τρελό που ίσως έρθει να κάψει την κάλπη, και ο άλλος διασφαλίζει στον μέγιστο βαθμό την διαφάνεια της διαδικασίας. Επιπλέον, από όσο ξέρω, αυτοί μπορεί να βρεθούν ΟΠΟΥΔΉΠΟΤΕ στην Ελλάδα ενώ εφορευτική εκεί που ψηφίζεις η κάπου κοντά έστω. Κάνω λάθος;

 

Κάθε πολίτης έχει δικαιώματα και υποχρεώσεις στην δημοκρατία. Σε όποιον δεν αρέσει, μπορεί κάλλιστα να μην υφίσταται ως μέλος μιας δημοκρατικής κοινωνίας.

 

Αλλά μην ακούω ΓΕΛΟΊΕΣ δικαιολογίες τύπου μου χρωστάει το κράτος ή δεν πάω γιατί λεφτά σε όλους η κανέναν κτλ. Ναι, οκ, ισχύουν αυτά παιδιά, αλλά μην τα παρουσιάζετε σαν λόγους για να μη πάτε. Δεν πηγαίνετε γιατί πολύ απλά βαριέστε (το 95%). Αν δεν έπαιρνε λεφτά ο δικαστικός αντιπρόσωπος, δε νομίζω να άλλαζε κάτι στη προσέλευση.

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Να παίρνουν τους δασκάλους ή τους καθηγητές τα σχολεία των οποίων έχουν επιλέγει ως εκλογικά κέντρα και ως εκ τούτου Παρασκευή και Δευτέρα δεν εργάζονται. Εύκολα πράγματα.

 

Εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας που εργάζομαι καθημερινά. Και τα Σαββατοκύριακα εννοώ. Δε θα χάσω το μεροκάματό μου και δε θα ψάχνω για ιατρικό δικαιολογητικό στα καλά καθούμενα.

 

Στην τελική ας μοιράζει μόνος του ο δικαστικός αντιπρόσωπος και τα ψηφοδέλτια. Ή ας επιστρατεύσει κάποιον αστυνομικό. Και με 2 από αυτούς που πληρώνονται άμα τεντωθούν μια χαρά διεξάγονται εκλογές.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ δουλεύεις σαν εφορευτική επιτροπή. Και ειδικά για το κράτος. "Δουλεύεις" για τον θεσμό της Δημοκρατίας, γιατί χωρίς κάποιους οι εκλογές απλά δε θα γίνουν. Για σκέψου να μην πάει κανείς πανελλαδικά, τι θα γίνει;

 

Αντιθέτως, αστυνομικοί και δικαστές δουλεύουν εκείνη την ώρα. Ο ένας σε προστατεύει από τον κάθε τρελό που ίσως έρθει να κάψει την κάλπη, και ο άλλος διασφαλίζει στον μέγιστο βαθμό την διαφάνεια της διαδικασίας. Επιπλέον, από όσο ξέρω, αυτοί μπορεί να βρεθούν ΟΠΟΥΔΉΠΟΤΕ στην Ελλάδα ενώ εφορευτική εκεί που ψηφίζεις η κάπου κοντά έστω. Κάνω λάθος;

 

Κάθε πολίτης έχει δικαιώματα και υποχρεώσεις στην δημοκρατία. Σε όποιον δεν αρέσει, μπορεί κάλλιστα να μην υφίσταται ως μέλος μιας δημοκρατικής κοινωνίας.

 

Αλλά μην ακούω ΓΕΛΟΊΕΣ δικαιολογίες τύπου μου χρωστάει το κράτος ή δεν πάω γιατί λεφτά σε όλους η κανέναν κτλ. Ναι, οκ, ισχύουν αυτά παιδιά, αλλά μην τα παρουσιάζετε σαν λόγους για να μη πάτε. Δεν πηγαίνετε γιατί πολύ απλά βαριέστε (το 95%). Αν δεν έπαιρνε λεφτά ο δικαστικός αντιπρόσωπος, δε νομίζω να άλλαζε κάτι στη προσέλευση.

Δεν παίρνουν όμως λεφτά όσο είναι τα έξοδα τους... Κάποιοι είχαν βγάλει καλά λεφτά όταν είχαν πέσει μαζεμένες εκλογές.

 

Δεν λέω πως είναι σωστό να μην πηγαίνουμε και έχεις δίκιο ότι οι περισσότεροι λόγω βαρεμάρα δεν πάνε αλλά όχι και πως δεν έχουν κέρδος αρκετοί από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά αλλά δεν είναι.

Θα μπορούσε να πληρώνει όλους αυτούς που χρησιμοποιεί, έστω και με άλλο ποσό.

Θα μπορούσε πχ το κράτος να χρησιμοποιεί τους υπαλλήλους του, τους δημόσιους εννοώ, σαν εφορευτική επιτροπή.

Αυτά όλα όμως δεν πρέπει να αποτρέψουν κανέναν να κάνει το καθήκον του.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Να παίρνουν τους δασκάλους ή τους καθηγητές τα σχολεία των οποίων έχουν επιλέγει ως εκλογικά κέντρα και ως εκ τούτου Παρασκευή και Δευτέρα δεν εργάζονται. Εύκολα πράγματα.

Αυτή είναι μια καλή ιδέα.:rolleyes:

Μόνο που δεν θα πρέπει να περιορίζονται στους καθηγητές των σχολείων, τα οποία λειτουργούν ως εκλογικά κέντρα. :D

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Οταν διαβαζω οτι στην εφορευτικη δεν δουλευεις αλλα οι αλλοι δουλευουν τοτε σηκωνω τα χερια ψηλα. Και η δικαιολογια οτι μπορει να τους στειλουν αλλου ειναι το ιδιο απιστευτη με δεδομενο πως απο την στιγμη που δεν ψηφιζω εκει που μενω τοτε ισχυει ακριβως το ιδιο πραγμα και για μενα. Ή ειναι καθηκον για ολους και εχουμε ολοι τα ιδια δικαιωματα ή οχι αλλιως δεν ειναι δημοκρατια. Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι πολιτικοί σχολιασμοί
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια καλή ιδέα.:rolleyes:

Μόνο που δεν θα πρέπει να περιορίζονται στους καθηγητές των σχολείων, τα οποία λειτουργούν ως εκλογικά κέντρα. :D

μόνο που συχνά οι εκπαιδευτικοί δε διδάσκουν στον τόπο που ψηφίζουν.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

μόνο που συχνά οι εκπαιδευτικοί δε διδάσκουν στον τόπο που ψηφίζουν.

Γι' αυτό (και γι αυτό) έγραψα πως δεν πρέπει να ισχύσει μόνο για τους καθηγητές των σχολείων τα οποία λειτουργούν ως εκλογικά κέντρα, αλλά για όλους τους καθηγητές/δασκάλους, ανεξάρτητα που ψηφίζουν ή αν το σχολείο στο οποίο εργάζονται, έχει επιλεγεί ως εκλογικό κέντρο. Αν λάβεις όμως υπ' όψιν ότι η δουλειά του δασκάλου είναι μόνιμη, λογικά θα έχει μεταφέρει τα εκλογικά του δικαιώματα στον τόπο εργασίας του.

Σε διάφορα χωριά πάντως και κωμοπόλεις στα οποία κατά πάσα πιθανότητα να μην υπάρχουν καθηγητές / δάσκαλοι, σίγουρα θα υπάρξει πρόβλημα. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

όπως και να το κάνεις, πάντα θα υπάρχει κάποιος να γκρινιάξει.

Οπότε ο καθένας κάνει ο,τι νομίζει και οτι τον αφήνει η συνείδησή του να κάνει

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσαν τουλάχιστον να δίνουν τα ψηφοδέλτια, μαθητές λυκείου / γυμνασίου;

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...