Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά τι από όλα ισχύει;
Παρακαλώ να γίνει sticky στο 1ο post του thread το οποίο και θα ενημερώνεται αναλόγως αν προκύψουν αλλαγές.

Να αναφέρω πως κάποια στιγμή το βράδυ (δεν ήμουν πάνω απ’ το τηλέφωνο να το τσεκάρω κάθε λίγο και λιγάκι), αποσυνδέθηκα από το δίκτυο της Q και συνδέθηκα σε αυτό της Frog.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το πρωινό τηλεφώνημα στην εξυπηρέτηση πελατών, αλλά τουλάχιστον γλίτωσα περαιτέρω καθυστέρηση (υπενθυμίζω πως μου είπαν πως υπήρχε πιθανότητα να ολοκληρωθεί την Δευτέρα!)
Η πρώτη αλλαγή είναι δωρεάν. μετά 3 ευρώ

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που γράφει το απαντητικό μήνυμα που έρχεται όταν στείλεις ΑΛΠΑΚ στο 1314.

Απο wu σε φρογκ ειναι 3 ευρώ. Και από κοσμοκάρτα το ίδιο ήταν δεν ξέρω αν άλλαξε τελευταία και τώρα δεν χρεώνει. Από frog προς τα άλλα δύο πακέτα ή μεταξύ wu και κοσμοκάρτα ισχύει ο κανόνας της πρώτης δωρεάν αλλαγής,και έπειτα 3€ για τις επόμενες.

Κάποιοι που είχανε ζητήσει απευθείας μεταφορά σε frog και τελικά βρεθήκανε με κοσμοκάρτα ή what's up έχει αναφερθεί ότι μετά από επικοινωνία με την εξυπηρέτηση ή τους πίστωσαν τρία ευρώ ή τους επέτρεψαν την μεταφορά δωρεάν.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Καταλάβατε τώρα γιατί προτίμησα την online αίτηση και όχι την επίσκεψη σε κατάστημα;
Ούτε οι ίδιοι οι ΟΤΕτζήδες δεν ξέρουν τι χρεώνεται και τι όχι! 😵
Η φόρμα που συμπληρώνεις αντιθέτως, δεν αφήνει κανένα περιθώριο παρερμηνείας. Όταν λειτουργεί...

Κατά τη γνώμη θα έπρεπε να γίνει μία σύμπτυξη. Τρία διαφορετικά προϊόντα καρτοκινητής (COSMOΚΑΡΤΑ, What’s Up, Frog) από μία εταιρεία είναι πολλά και προκαλούν σύγχυση.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές ενώ μιλούσα στο τηλέφωνο έκλεισε η γραμμή 

Κοιταω στην εφαρμογή και έχω 0 λεπτά και 0 υπόλοιπο 

Παραξενο ενώ πριν 2-3 μέρες είχα 118’ και βλέπω όλες μου τις κλήσεις τώρα τις εξερχόμενες και δεν ξεπερνάνε τα 50’

Έχετε παρατηρήσει να κλέβουν τόσο πολύ σε λεπτά η μέτρηση της συσκευής από την μέτρηση της Cosmote? 

Τελος πάντων λέω 

Βαζω μονάδες 

Μπαινω εφαρμογή μου λέει 60+60’ με 3.02€

Το ενεργοποιώ 

Βλεπω όμως ότι μπήκαν μόνο 60’

 

Για το πρώτο μου ζήτημα μου είπαν από την εξυπηρέτηση οτι απλά καταναλώθηκαν τα λεπτά 

Για το 2ο ζήτημα δήθεν θα το ελέγξουν και θα μου απαντήσουν κάποια στιγμή 

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, yyyy said:

Δε νομίζω ότι είναι εβδομάδα που δίνει 60'+60' αυτή. Λογικά, από Δευτέρα...

Γιατί το δείχνει όμως η εφαρμογή; 
Πρέπει εγώ να μυρίζω τα νύχια μου; 
Το λέει ξεκάθαρα τράβηξα και screenshot 60+60

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Tasos19s said:

Γιατί το δείχνει όμως η εφαρμογή; 
Πρέπει εγώ να μυρίζω τα νύχια μου; 
Το λέει ξεκάθαρα τράβηξα και screenshot 60+60

Όπου λογικά αν πατήσεις μέσα θα σου λέει «H проофорα ισxει μέχρι 11/12». Μάλλον έχει κολλήσει η εφαρμογή σου κ δεν έχει ανανεώσει,πρέπει να προσεχεις την ημερομηνία μέσα εφόσον σου κολλάει 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, natpass said:

Όπου λογικά αν πατήσεις μέσα θα σου λέει «H проофорα ισxει μέχρι 11/12». Μάλλον έχει κολλήσει η εφαρμογή σου κ δεν έχει ανανεώσει,πρέπει να προσεχεις την ημερομηνία μέσα εφόσον σου κολλάει 

όχι το έψαξα δεν έλεγε μέχρι τάδε ημερομηνια

αλλιώς δεν θα έμπαινα κι εδώ να το γραψω

άμα κόλλησε η εφαρμογή τότε φταίνε οι δημιουργοί της και πρέπει να μας δικαιώνουν σε τέτοια ζητηματα

αλλιώς ας τα φτιάξουν να δουλεύουν σωστα

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Tasos19s said:

όχι το έψαξα δεν έλεγε μέχρι τάδε ημερομηνια

αλλιώς δεν θα έμπαινα κι εδώ να το γραψω

άμα κόλλησε η εφαρμογή τότε φταίνε οι δημιουργοί της και πρέπει να μας δικαιώνουν σε τέτοια ζητηματα

αλλιώς ας τα φτιάξουν να δουλεύουν σωστα

 

Πχ αυτο ήταν της προηγούμενης εβδομάδας. Στο σημείο που σου εχω κυκλώσει με την ημερομηνία, είναι κενό εσένα ενώ απ’εξω λέει x2? Περίεργο τότε…

 

70CAE9BC-6061-4EE4-A318-BD527A059F98.jpeg

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, natpass said:

Πχ αυτο ήταν της προηγούμενης εβδομάδας. Στο σημείο που σου εχω κυκλώσει με την ημερομηνία, είναι κενό εσένα ενώ απ’εξω λέει x2? Περίεργο τότε…

 

70CAE9BC-6061-4EE4-A318-BD527A059F98.jpeg

ναι εμένα στην εφαρμογή της Cosmote λέει 60 συν 60 και στις λεπτομέρειες δεν γράφει ημερομηνία 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tasos19s said:

ναι εμένα στην εφαρμογή της Cosmote λέει 60 συν 60 και στις λεπτομέρειες δεν γράφει ημερομηνία 

Την εφαρμογή της frog δεν την έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Στο cosmote app λεει 60' και ουδέποτε ελεγε 60+60 οταν ηταν εβδομάδα 2πλασιασμου. Εαν θελεις ανέβασε το σκρηνσοτ που λες οτι εχεις.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Την εφαρμογή της frog δεν την έχεις;

Την εφαρμογή της Cosmote χρησιμοποιώ 

3 ώρες πριν, Mobileras said:

Στο cosmote app λεει 60' και ουδέποτε ελεγε 60+60 οταν ηταν εβδομάδα 2πλασιασμου. Εαν θελεις ανέβασε το σκρηνσοτ που λες οτι εχεις.

 

 

B824262E-2405-424A-A96E-1F76BBCC3827.png

3 ώρες πριν, Mobileras said:

Στο cosmote app λεει 60' και ουδέποτε ελεγε 60+60 οταν ηταν εβδομάδα 2πλασιασμου. Εαν θελεις ανέβασε το σκρηνσοτ που λες οτι εχεις.

Από το μυαλό μου λες να το βγάζω; 

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Tasos19s said:

Την εφαρμογή της Cosmote χρησιμοποιώ 

 

 

B824262E-2405-424A-A96E-1F76BBCC3827.png

Αυτό δεν εννοεί 60+60.. εννοεί ότι προσθέτει (+) 60 λεπτά. Μαλακία που το έχουν έτσι θα μπορούσαν και χωρίς το +. Λες και αν δεν έχει το + θα είναι -

Κατά τα άλλα, βάλε την εφαρμογή της frog και ασε της cosmote.

A! Φαίνεται το νούμερό σου στη φωτό.

Άσε που σου λέει ότι ο χρόνος ομιλίας δεν αφορά την περιαγωγή ενώ στης frog λέει ότι ισχύει κανονικά.

Screenshot_2022-12-17-17-32-29-30_cb84e492761bd37f592463c8ec9271cc.jpg

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, kalitexnis_g said:

Αυτό δεν εννοεί 60+60.. εννοεί ότι προσθέτει (+) 60 λεπτά. Μαλακία που το έχουν έτσι θα μπορούσαν και χωρίς το +. Λες και αν δεν έχει το + θα είναι -

Κατά τα άλλα, βάλε την εφαρμογή της frog και ασε της cosmote.

A! Φαίνεται το νούμερό σου στη φωτό.

Άσε που σου λέει ότι ο χρόνος ομιλίας δεν αφορά την περιαγωγή ενώ στης frog λέει ότι ισχύει κανονικά.

Screenshot_2022-12-17-17-32-29-30_cb84e492761bd37f592463c8ec9271cc.jpg

Το λέει ξεκάθαρα 60

+60’

 

Εχω και τις δυο εφαρμογές 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Tasos19s said:

Το λέει ξεκάθαρα 60

+60’

 

Εχω και τις δυο εφαρμογές 

 

Τότε πάρε και ζήτα τα ρέστα από την εξυπηρέτηση.

Πάντως η λογική που παρουσιάζονται τα πακέτα είναι η ονομασία πάνω και το τι σου δίνει με + από κατω όπως και στα άλλα προγράμματα  παρακάτω.

Δλδ από το 300  λεπτά και 300 σμσ ποιο είναι το συμπέρασμα; Ότι δίνει 600 και 600;

IMG_20221217_175835.jpg

IMG_20221217_175922.jpg

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Tasos19s said:

Το λέει ξεκάθαρα 60

+60’

 

Εχω και τις δυο εφαρμογές 

 

Αυτό που ισχύει είναι το πακέτο που γράφει μέσα στο μεγάλο πλαίσιο από πάνω (στην περίπτωση σου τα 60') και από κάτω εξηγεί και αριθμητικώς και γραπτώς το πακέτο. Το πρόθεμα + το βάζει παντού σε όλα τα πακέτα. Όπως σου έγραψε και ο φίλος kalitexnis_gr αν είχε άλλα 60΄ θα το έγραφε έτσι: +60+60

Όπως καταλαβαίνω είσαι καινούργιος στη frog σαν κι εμένα, αλλά σιγά σιγά θα τα μάθουμε όλα. Και για να ξέρεις εκτός από τα 60΄ λεπτά των 3,02€  που διπλασιάζονται ανά δεύτερη εβδομάδα και καταναλώνονται ανά δευτερόλεπτο, όλα τα άλλα έχουν πακέτα ομιλίας, έχουν ελάχιστο χρόνο τα 3΄ λεπτά και μετά ανά δευτερόλεπτο. Γι' αυτό σου τελείωσε γρήγορα ο χρόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, kalitexnis_g said:

Τότε πάρε και ζήτα τα ρέστα από την εξυπηρέτηση.

Πάντως η λογική που παρουσιάζονται τα πακέτα είναι η ονομασία πάνω και το τι σου δίνει με + από κατω όπως και στα άλλα προγράμματα  παρακάτω.

Δλδ από το 300  λεπτά και 300 σμσ ποιο είναι το συμπέρασμα; Ότι δίνει 600 και 600;

IMG_20221217_175835.jpg

IMG_20221217_175922.jpg

Ναι τα ζήτησα 

Ας βγάλουν το + από μπροστά 

Τι φταίμε εμείς; 
Μια σωστή δουλειά δεν μπορούν να κάνουν;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Tasos19s said:

Ναι τα ζήτησα 

Ας βγάλουν το + από μπροστά 

Τι φταίμε εμείς; 
Μια σωστή δουλειά δεν μπορούν να κάνουν;

Δεν ειναι θεμα σωστης δουλειας. Ετσι εχουν αποφασισει να το παρουσιαζουν...οτι δηλαδη θα προστεθουν αυτα τα MB, χρονος ομιλιας κλπ στο υπολοιπο σου. Δεν υπονοει δωρο και το app της cosmote ουδεποτε εμφανιζε δωρα της Frog.

Αν ειχες βαλει το app της frog δεν θα μπερδευοσουν.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, runner70 said:

Δεν ειναι θεμα σωστης δουλειας. Ετσι εχουν αποφασισει να το παρουσιαζουν...οτι δηλαδη θα προστεθουν αυτα τα MB, χρονος ομιλιας κλπ στο υπολοιπο σου. Δεν υπονοει δωρο και το app της cosmote ουδεποτε εμφανιζε δωρα της Frog.

Αν ειχες βαλει το app της frog δεν θα μπερδευοσουν.

Αυτό όμως είναι ψιλοαπάτη ε.. ξεκινάει να σου πει "προς όλους" στον τίτλο, ενώ είναι αποκλειστικά προς frog. Θα μου πεις 2€ κάνει και είναι λογικό να μην είναι προς όλους. 

Τεσπα γενικά καλύτερα με την εφαρμογή της frog για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

IMG_20221217_175835.jpg.e8f718997a99ad066742fedcbc2c189f.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, runner70 said:

Δεν ειναι θεμα σωστης δουλειας. Ετσι εχουν αποφασισει να το παρουσιαζουν...οτι δηλαδη θα προστεθουν αυτα τα MB, χρονος ομιλιας κλπ στο υπολοιπο σου. Δεν υπονοει δωρο και το app της cosmote ουδεποτε εμφανιζε δωρα της Frog.

Αν ειχες βαλει το app της frog δεν θα μπερδευοσουν.

Έχω την εφαρμογή Frog αλλά είπα ότι χρησιμοποιώ της Cosmote 

Το παρουσιάζουν έτσι είτε από λάθος είτε με πονηριά 

Τέλος πάντων εγώ θεωρώ ότι κοροϊδεύουν δεν φαίνονται σωστά κάποιες φορές 

 

Την άλλη φορά μου ενεργοποίησαν από κατάστημα ένα πακέτο το οποίο εμφανίζονταν στην σελίδα τους κανονικά, το πλήρωσα 25€, πάω σπίτι και μπήκε άλλο πακέτο 

Μιλάω με την εξυπηρέτηση μου λένε εκείνο το πακέτο έχει λήξει και έχει αλλάξει 

Την στέλνω screenshot λέω να πάρε δες στην σελίδα σας τι γράφει 

Μετα εντάξει συγνώμη θα το ελέγξουμε να διορθωθεί θα σας επιστρέψουμε τα χρήματα πίσω και όλα κανονικά 

Αλλα πρέπει να κανείς φασαρια 

 

Τωρα για 3€ σιγά το πράγμα απλά με ενοχλεί που δεν τα φτιάχνουν να δουλεύουν σωστά 

Φυσικα πάντα προς όφελος της επιχείρησης ποτέ προς τον καταναλωτή. 
Αρα μιλάμε για απάτη όχι λάθος 

Απο λάθος αν ήταν ας πλήρωνα μια φορά 10€ και ας μου έβαζαν 30€. Γιατί δεν έχει γίνει ποτέ αυτό;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Tasos19s said:

Έχω την εφαρμογή Frog αλλά είπα ότι χρησιμοποιώ της Cosmote.
Το παρουσιάζουν έτσι είτε από λάθος είτε με πονηριά.
Τέλος πάντων εγώ θεωρώ ότι κοροϊδεύουν δεν φαίνονται σωστά κάποιες φορές.

Την άλλη φορά μου ενεργοποίησαν από κατάστημα ένα πακέτο το οποίο εμφανίζονταν στην σελίδα τους κανονικά, το πλήρωσα 25€, πάω σπίτι και μπήκε άλλο πακέτο.
Μιλάω με την εξυπηρέτηση μου λένε εκείνο το πακέτο έχει λήξει και έχει αλλάξει.
Την στέλνω screenshot λέω να πάρε δες στην σελίδα σας τι γράφει.
Μετά εντάξει συγνώμη θα το ελέγξουμε να διορθωθεί θα σας επιστρέψουμε τα χρήματα πίσω και όλα κανονικά.
Αλλά πρέπει να κανείς φασαρία.

Τώρα για €3 σιγά το πράγμα απλά με ενοχλεί που δεν τα φτιάχνουν να δουλεύουν σωστά.
Φυσικά πάντα προς όφελος της επιχείρησης ποτέ προς τον καταναλωτή.
Άρα μιλάμε για απάτη όχι λάθος.

Από λάθος αν ήταν ας πλήρωνα μια φορά 10€ και ας μου έβαζαν 30€. Γιατί δεν έχει γίνει ποτέ αυτό;

Αυτό ακριβώς. Τα λάθη, αθώα ή μη, 99 φορές στις 10 είναι εις βάρος του καταναλωτή.
Και δεν αναφέρομαι μόνο στις συγκεχυμένες -έως παραπλανητικές- πληροφορίες των τηλεπικοινωνιακών παρόχων αλλά στην πλειοψηφία των επιχειρήσεων ανεξαρτήτως αντικειμένου.
Άμα σε βρουν μπόσικο θα σε δαγκώσουν χωρίς δεύτερη σκέψη.

Να ρωτήσω κάτι τώρα τεχνικής φύσεως:
Είναι *σωστό* αυτό που βλέπω στο Mobile Network του κινητού; Δεν θα έπρεπε να εμφανίζεται το όνομα του παρόχου (Frog ή COSMOTE) αντί για ένα σκέτο "SIM1";
Η SIM της Q που είχα στο κινητό μέχρι και την Παρασκευή έγραφε "Q".

593723185_Frog-MobileNetwork.thumb.png.7c139bc16549175cd9773dbb6c46445b.png

Για δείτε και το SIM info & settings και πείτε μου αν όλα είναι ΟΚ (τσεκάρετε τη συσκευή σας να δείτε αν είναι ίδια)

1985545420_Frog-SIMInfoSettings.thumb.png.2f5287d44a8ad2223f348d5e8cce357b.png

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, minus21grams said:

Αυτό ακριβώς. Τα λάθη, αθώα ή μη, 99 φορές στις 10 είναι εις βάρος του καταναλωτή.
Και δεν αναφέρομαι μόνο στις συγκεχυμένες -έως παραπλανητικές- πληροφορίες των τηλεπικοινωνιακών παρόχων αλλά στην πλειοψηφία των επιχειρήσεων ανεξαρτήτως αντικειμένου.
Άμα σε βρουν μπόσικο θα σε δαγκώσουν χωρίς δεύτερη σκέψη.

Να ρωτήσω κάτι τώρα τεχνικής φύσεως:
Είναι *σωστό* αυτό που βλέπω στο Mobile Network του κινητού; Δεν θα έπρεπε να εμφανίζεται το όνομα του παρόχου (Frog ή COSMOTE) αντί για ένα σκέτο "SIM1";
Η SIM της Q που είχα στο κινητό μέχρι και την Παρασκευή έγραφε "Q".

593723185_Frog-MobileNetwork.thumb.png.7c139bc16549175cd9773dbb6c46445b.png

Για δείτε και το SIM info & settings και πείτε μου αν όλα είναι ΟΚ (τσεκάρετε τη συσκευή σας να δείτε αν είναι ίδια)

1985545420_Frog-SIMInfoSettings.thumb.png.2f5287d44a8ad2223f348d5e8cce357b.png

Νομίζω ότι δεν έχεις ενεργοποιήσει το Volte/Vowifi. Κανονικά βγαίνει το νούμερό σου κάτω από το Sim 1. Στείλε WIFICALL στο 1333.

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Tasos19s said:

Ναι τα ζήτησα 

Ας βγάλουν το + από μπροστά 

Τι φταίμε εμείς; 
Μια σωστή δουλειά δεν μπορούν να κάνουν;

Όχι βέβαια. Εδώ στην απεριόριστη ομιλία του δώρου έχουν εικονίδιο για ΜΒ

 

 

Screenshot_20221218_094222_edit_423754287111311.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...