Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia PC Suite / OVI Suite / Software Updater


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόλαβα το σέρβις σήμερα ευτυχώς και μου είπαν πως θα το έχω το κινητό την Παρασκευή (αύριο ειναι αργία στην Πάτρα).

 

Ας το ελπίσουμε αλλιώς θα γίνει χαμός.

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως να μην υπάρχει κανένα failsafe - π.χ. ένα μικρό block μνήμης αποκλειστικά ROM που να έχει ενα βασικό bootloader για να μπορείς στη χειρότερη να κάνεις restore το ορίτζιναλ firmware απο το CD...

 

Στα support forums του europe.nokia.com υπάρχει ενα θρέντ 4-5 σελίδων αφιερωμένο στο πρόβλημα... Απλά εύχομαι να το είχα διαβάσει πριν δοκιμάσω το update.

 

Δεν υπάρχει πιο ξενερωτικό πράγμα για εναν γκατζετάκια απο το να παίρνεις επιτέλους το πολυπόθητο γκάτζετ και την ίδια μέρα να πρέπει να το επιστρέψεις στο σέρβις...:(

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 898
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει πιο ξενερωτικό πράγμα για εναν γκατζετάκια απο το να παίρνεις επιτέλους το πολυπόθητο γκάτζετ και την ίδια μέρα να πρέπει να το επιστρέψεις στο σέρβις...:(

οντως..υπομονη :O

Link to comment
Share on other sites

Μαντέψτε... Τηλεφώνησα πριν 2 ώρες στο σέρβις και πήρα απάντηση του στύλ "Ξέρετε έχει πολύ δουλειά και ειναι νωρίς ακόμα, καλέστε μας πάλι κατα τις 2 να δούμε αν θα το κοιτάξουν σήμερα το κινητό...":wacko: :wacko: :wacko:

 

Μάλλον με βλέπω να με δείχνουν στις ειδήσεις σήμερα...

 

Θα γίνει χαμός...

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα τελικά το κινητό σήμερα, λίγο πριν το κλείσιμο του Νόκια shop.

 

Ολα οκ, βέβαια δεν μου έβαλαν την τελευταία έκδοση firmware που βγήκε προχτές, αλλα δε πειράζει, δε μπορούμε να τα έχουμε όλα.

 

Lesson learned: αναβάθμιση μόνο στη Νόκια...

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

παλι καλα που προλαβες φιλε!τελος καλο,Ε61 καλα.. αλλα μην εισαι απολυτος..ειναι καλη φαση και η αναβαθμιση απο το σπιτι!ειχα sonyericsson πριν απο απο το Ν80 και εχω καλομαθει με την αναβαθμιση απο το σπιτι....που να τρεχω στη Νοκια
Link to comment
Share on other sites

Απλά σου έτυχε το πρόβλημα με την αναβάθμιση.

 

Στο δικό μου E61 είχε περάσει μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν αμφισβητώ οτι ειμαι στην μειονότητα.

 

Παρ' όλα αυτά, ακόμα κι αν υπάρχει 0,1% πιθανότητα να γίνει τούβλο το κινητό, εγώ δεν θα δοκίμαζα την αναβάθμιση μέσω ιντερνετ...

 

Στο Siemens S65 που είχα πριν, είχα κάνει άπειρα flashing, με πειραγμένα unofficial firmware, με patches κ.λ.π. και δεν αντιμετώπισα ποτέ μα ποτέ πρόβλημα... Τέσπα.

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω ενα n73 και σκεφτομαι να το κανω αναβαθμιση αλλα φοβαμαι!!!και αμα γινει καμια στραβη>?

καλυτερα να νιω8εις παρα να μπορεις....!(dima poWer) xD

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, στα discussion forums στο site της Νόκια, υπαρχουν αρκετές συζητήσεις σχετικά με προβλήματα αναβάθμισης του Ν73...

 

Αν βέβαια δεν έχεις πρόβλημα σε περίπτωση στραβής να δώσεις το κιν. σου για φλασάρισμα στη Νόκια, τότε go ahead... ;-)

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εμένα στο NOKIA SHOP μου είπαν να αποφεύγω ακόμα αναβάθμιση από το σπίτι. Δεν είναι τόσο ώριμα τα πράγματα όπως με τα SE που γίνονται αναβαθμίσεις μέσω PC κανα δυό χρόνια. Εδώ ακόμα είναι "νωπά" τα πράγματα. Αυτά μου είπαν, αυτά σας μεταφέρω
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σημερα κατεβασα το Updater και συνδεσα το N73 και μου λεει οτι δεν υπαρχει αναβαθμιση!

Εχω την ν2.0628.0.0.1 10-07-2006 RM-133

 

Θελω να κανω αναβαθμιση λογο οτι οταν χτυπησει το κινητο σε εισερχομενη κληση τοτε κολλαει το κινητο και κανει restart ενω μεχρι σημερα ηταν αψογο!!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σημερα κατεβασα το Updater και συνδεσα το N73 και μου λεει οτι δεν υπαρχει αναβαθμιση!

Εχω την ν2.0628.0.0.1 10-07-2006 RM-133

 

Θελω να κανω αναβαθμιση λογο οτι οταν χτυπησει το κινητο σε εισερχομενη κληση τοτε κολλαει το κινητο και κανει restart ενω μεχρι σημερα ηταν αψογο!!!!

 

κανε υπομονη μεχρι να βγει.

αλλα θα σου συνιστουσα να πας σε ενα nokia shop.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1.5 μήνα χωρίς internet, ήρθε σήμερα η μέρα για την επανασύνδεση και το σπιτικό firmware update. Όλα έγιναν καταρχήν απροβλημάτιστα ίσως και λόγω της έκδοσης 1.2 του Nokia updater application μετά τις συνεχείς αναβαθμίσεις που του έκαναν από οτι είδα τις τελευταίες μέρες.

Μετά το update -τεράστιο dload 60MB!- και το σχετικό restore από την κάρτα μνήμης, τα μόνα προβληματάκια ήταν οτι είχε να κάνει με εγκατεστημένες εφαρμογές, όπου άλλες δεν υπήρχαν, άλλες δεν λειτουργούσαν και ήθελαν reinstall καθώς και με τις ρυθμίσεις των εικονιδίων του μενού όπου το κινητό τα είχε επαναφέρει όλα στις αρχικές τους θέσεις που προσωπικά δεν με βολεύουν πολύ και έχω κάνει αρκετές αλλαγές.

Το κακό είναι οτι δεν λύθηκε με την συγκεκριμένη fw version το πρόβλημα που αντιμετωπίζω μετά από επανεκκίνηση (π.χ. αλλαγή γλώσσας, αλλαγή mode λειτουργίας σε 3G και αντίστροφα, backup στην κάρτα κλπ) όπου το κινητό "κολλάει" στην οθόνη αναμονής ή δεν μπορεί να παραμείνει σε αυτή και με βγάζει συνέχεια στο βασικό μενού στο οποίο και μπορώ να δουλέψω :blink: να μπώ στα μηνύματα κλπ αρκεί να μην κάνω exit στην αρχική οθόνη. Το πρόβλημα λύνεται με σβήσιμο και ξανά άνοιγμα του τηλεφώνου από το πλήκτρο on/off. Το έχει δει κανείς άλλος αυτό? Μήπως τώρα που το σκέφτομαι φταίει το γεγονός οτι έχω εγκατεστημένο δικό μου theme που έφτιαξα με το ownskin.com?? θα το τσεκάρω

Σε γενικές γραμμές, όλα κύλησαν ομαλά και μετά από 30' το κινητό ήταν updated και στην κατάσταση που το είχα πριν την αναβάθμιση-well done Nokia κι ας άργησες να ανακαλύψεις την Αμερική....:X

 

ΥΓ: Έχει βρεί κανείς πουθενά τις αλλαγές/βελτιώσεις της τελευταίας έκδοσης? Εγώ το μόνο που παρατήρησα είναι η καλύτερη ρύθμιση του ηχείου (τέρμα τα τσιριχτά πρίμα) και η αλλαγή σε bold της γραμματοσειράς για τα επερχόμενα calendar events προφανώς για καλύτερη απεικόνιση σε σχέση με το θέμα που πιθανόν έχει κάποιος από κάτω.

 

 

 

 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

paides xerei kaneis ti paizei me tin kainouria anavathmisi gia to 3250??tin ekane kaneis??diorthwnei tpt??lew na tin kanw to apogeumataki.

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

κανε υπομονη μεχρι να βγει.

αλλα θα σου συνιστουσα να πας σε ενα nokia shop.

Συμφωνώ απόλυτα. Μόνο σε nokia shop για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Μόνο σε nokia shop για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

 

+10000

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Γιατι μονο σε nokia shop? εγω και πολoi αλλοι, οι περισοτεροι το κανουμε αναβαθμιση απο το σπιτι και δεν υπαρχει κανενα προβλημα! :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, αλλα απο τη στιγμή που αρκετοί έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα κατα την αναβάθμιση που απαιτεί να πάει μετά το κινητό σε Νόκια Shop η πιο ασφαλής επιλογή ειναι το Nokia Shop...
Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν θα παω σε nokia shop για αναβαθμιση... απο το σπιτι και αν παθει κατι....phoenix... αν δεν γινει τιποτα,τοτε σαν τελευταια λυση nokia shop.παλαιοτερα ενα 3660 που ειχα το πηγα για αναβαθμιση και το πηρα μετα απο ενα μηνα+...'λογω μπλοκαρισματος λειτουργικου' ειπαν... εσυ την επαθες στο σπιτι,εγω στη νοκια...:O
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...