Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος Ι


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει το προγραμα "LOOKUP" το οποιο δυστυχως δεν παιζει στο Ν73. Στο Ν70 δουλευε αψογα.. Δεν ξερω μηπως εχει βγει καποια τελευταια εκδοση..

Που βρίσκει κανείς το lookup; Υπάρχει κάποιο link;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εύρηκα!!!!!:lol:

 

Για να κάνεις κλήση τα τηλ που σου έχουν σταλεί με μήνυμα έχεις ενεργή την επιλογή "με αυτόματη αναζήτηση" και αυτή σου υπογραμμίζει τα νούμερα οπότε και τον αριθμό κινητού. Με το joystick (προς τα κάτω κίνηση) πας πάνω στο νούμερο και πατάς το joystick κάθετα, προς το κινητό δηλ. Έτσι έχεις την επιλογή κλήσης αυτού του αριθμού άρα και εύρεσής του!:D

 

Δεν μπορούσε να μην υπάρχει!

Το θέμα δεν είναι να παίρνεις τηλέφωνο για να δεις την καταχώρηση του τηλεφωνικού καταλόγου αλλά να την βλέπεις στο μήνυμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εύρηκα!!!!!:lol:

 

Για να κάνεις κλήση τα τηλ που σου έχουν σταλεί με μήνυμα έχεις ενεργή την επιλογή "με αυτόματη αναζήτηση" και αυτή σου υπογραμμίζει τα νούμερα οπότε και τον αριθμό κινητού. Με το joystick (προς τα κάτω κίνηση) πας πάνω στο νούμερο και πατάς το joystick κάθετα, προς το κινητό δηλ. Έτσι έχεις την επιλογή κλήσης αυτού του αριθμού άρα και εύρεσής του!:D

 

Δεν μπορούσε να μην υπάρχει!

 

Αυτο ειναι γνωστο !

Καλο θα ηταν να σου βγαζει τα στοιχεια του αριθμου (εφοσον υπαρχει στον καταλογο )χωρις να κανεις κληση καθε φορα .

Link to comment
Share on other sites

Εύρηκα!!!!!:lol:

 

Για να κάνεις κλήση τα τηλ που σου έχουν σταλεί με μήνυμα έχεις ενεργή την επιλογή "με αυτόματη αναζήτηση" και αυτή σου υπογραμμίζει τα νούμερα οπότε και τον αριθμό κινητού. Με το joystick (προς τα κάτω κίνηση) πας πάνω στο νούμερο και πατάς το joystick κάθετα, προς το κινητό δηλ. Έτσι έχεις την επιλογή κλήσης αυτού του αριθμού άρα και εύρεσής του!:D

 

Δεν μπορούσε να μην υπάρχει!

Και φυσικά πάντα υπήρχε και υπάρχει η άποψη να κάνεις κλήση το νούμερο και να ρωτήσεις ποός ήταν αυτός που σε πήρε...όμως αυτό δεν έχει σχέση με αυτοματισμό ή πρόγραμμα, αλλά είναι απλώς μια αυτονόητη λειτουργία!:blink:

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να υπονοήσω τίποτα για κάποιο κατάστημα, αλλά προσοχή σε απομιμήσεις !!!

Χτές κυκλοφόρησε επισήμως η αντίστοιχη κινεζική πρόταση του Ν73, με μόνη '' εξωτερικά"

διαφορά την ύπαρξη ενός ηχείου εκεί που κανονικά δεν θα έπρεπε να βρίσκεται.

Ρίξτε μια ματιά στις photos http://forum2.mobile-review.com/showthread.php?t=56940

 

 

Τώρα όσων αφορά το lookup, εγώ έχω βρεί έναν παρεμφερή τρόπο, να τσεκάρω τον αριθμό που εμπεριέχεται στο μήνυμα δικτύου που μου έρχεται :

Έφτιαξα ένα αντίγραφο του τηλ. μου καταλόγου, ως αρχειάκι excel, και το πέρασα στο κινητό.

Κατόπιν με ένα copy-paste (μέσω της εύρεσης του quikoffice) βρίσκω αμέσως σε ποιόν ανήκει ο συγκεκριμένος αριθμός.:)

 

ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να υπονοήσω τίποτα για κάποιο κατάστημα, αλλά προσοχή σε απομιμήσεις !!!

Χτές κυκλοφόρησε επισήμως η αντίστοιχη κινεζική πρόταση του Ν73, με μόνη '' εξωτερικά"

διαφορά την ύπαρξη ενός ηχείου εκεί που κανονικά δεν θα έπρεπε να βρίσκεται.

Ρίξτε μια ματιά στις photos http://forum2.mobile-review.com/showthread.php?t=56940

 

 

Τώρα όσων αφορά το lookup, εγώ έχω βρεί έναν παρεμφερή τρόπο, να τσεκάρω τον αριθμό που εμπεριέχεται στο μήνυμα δικτύου που μου έρχεται :

Έφτιαξα ένα αντίγραφο του τηλ. μου καταλόγου, ως αρχειάκι excel, και το πέρασα στο κινητό.

Κατόπιν με ένα copy-paste (μέσω της εύρεσης του quikoffice) βρίσκω αμέσως σε ποιόν ανήκει ο συγκεκριμένος αριθμός.:)

 

ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ

 

 

 

 

Καλο αυτο φιλαρακο αλλα εχει πολλα κλικ η υποθεση !!!

αστο καλητερα , εδω κοιταμε να τα κανουμε πιο ευκολα τα πραγματα ......

 

Οσο για το κινεζικο , αν λειτουργει καλα οσο και το γνησιο και ειναι στα μισα λεφτα τοτε δε βλεπω το λογο γιατι να μην το παρει ο κοσμος !!! και ας εχει ενα ηχειο !!!!

 

Το λειτουργικο πως το εδωσε η ΝΟΚΙΑ ????

Μηπως κατι παιζεται ????

 

Ρε παιδια μηπως ειναι γνησια εκδοση μονο για κινα ??????

Link to comment
Share on other sites

Πότε φημολογείτε η ημερομηνία αρχής πωλήσεων των N73 music edition;;

θα έχουν τα ίδια χαρακτηρηστικα με τώρα + κάποια άλλα πράγματα, ή θα επικεντρώνονται στη μουσική και θα ρίξουνε την ποιότητα της κάμερας;;

 

Αξίζει να περιμένω για το N73 music edition;;

Link to comment
Share on other sites

Sxetika me sar...

Koitazontas se ayto to link http://sar.nokia.com/sar/index.jsp

Brhka 2 diaforetikes times tou deikth SAR tou kinhtou..

Gia to N73 (Type RM-132) deinei 0.87 W/kg

kai gia to N73 (Type RM-133) deinei 1.13 W/kg.

 

Poies oi diafores 132 kai 133?? :confused:

milame gia Music Edition kai aplo N73 h oxi??

 

Sorry an exei anafer8ei se prohgoumenes selides!

Link to comment
Share on other sites

Sxetika me sar...

Koitazontas se ayto to link http://sar.nokia.com/sar/index.jsp

Brhka 2 diaforetikes times tou deikth SAR tou kinhtou..

Gia to N73 (Type RM-132) deinei 0.87 W/kg

kai gia to N73 (Type RM-133) deinei 1.13 W/kg.

 

Poies oi diafores 132 kai 133?? :confused:

milame gia Music Edition kai aplo N73 h oxi??

 

Sorry an exei anafer8ei se prohgoumenes selides!

 

OK. Είμαστε στην 84 σελίδα και είναι δύσκολο να τις διαβάσεις όλες αλλά σε πληροφορώ ότι το θέμα έχει αναφερθεί καμια 20αριά φορές τουλάχιστον. Στην Ευρώπη έρχεται η έκδοση με το υψηλό SAR . _

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Paidia telika n70 m.e. i n73 ???

analoga an thelis ena kinito me arketa kali mnimi me tin agora i ena kinito poli kalo alla na dosis kai meta kanena 50euro peripoy na paris mia megali mnimi :)

!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

opois breis pios ine pm!!

Link to comment
Share on other sites

Καλο αυτο φιλαρακο αλλα εχει πολλα κλικ η υποθεση !!!

αστο καλητερα , εδω κοιταμε να τα κανουμε πιο ευκολα τα πραγματα ......

Τα κλικ'ς είναι 3:

1) Έρχεται το μήνυμα -> εμφάνιση -> ΠΡΟΩΘΗΣΗ

2) COPY αριθμό

3) quickoffice -> εύρεση -> PASTE

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι πλέον άσκοπα... Πλέον οι εταιρείες υποστηρίζουν ή θα υποστηρίζουν οσονούπω αναγνώριση αριθμού κλήσης στα μυνήματά τους για τις χαμένες κλήσεις, αφού πλέον ως αποστολέας της μηνύματος δεν θα φαίνεται να είναι τα τετραψήφια νούμερα των κέντρων τους, αλλά κατευθείαν τα ίδια τα νούμερα που έκαναν τις χαμένες κλήσεις...Έτσι πλέον θα αναγνωρίζεις άμεσα αν το νούμερο είναι του καταλόγου σου ή όχι με την αναγνώριση επαφής και την αυτόματη αντιστοίχιση ονόματος στα μηνύματα εφόσον η κλήση δεν γίνεται με απόκρυψη....Αυτό συμβαίνει ήδη στην vodafone (από 16/11) και κάτι έχω ακούσει και για την ΤΙΜ... Τέλος λοιπόν στην άγνοια, το ψάξιμο και τα copy-paste.....;)
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Τα κλικ'ς είναι 3:

1) Έρχεται το μήνυμα -> εμφάνιση -> ΠΡΟΩΘΗΣΗ

2) COPY αριθμό

3) quickoffice -> εύρεση -> PASTE

 

Φιλε μου συμφωνο με την διαδικασια αυτη , ολα καλα !!!

Αλλα πατας ενα κλικ για να κανει κληση , αφου ειναι μαρκαρισμενο το νουμερο , και αφου δεις το αποτελεσμα το κλεινεις αν δε θες να μιλησεις.

 

Το καλυτερο θα ηταν να το εχει απο την μαμα ΝΟΚΙΑ ! !!! τι πιο σωστο ????

 

Το εχουν αλλα κινιτα που ειναι πολυ πιο φτηνα !!!!

Link to comment
Share on other sites

SAR: 0,87 W/Kg [?]

Επεξεργαστής: TI OMAP (ARM-926) 220 MHz

Τύπος οθόνης: Transflective TFT

Ανάλυση οθόνης: 240 x 320 pixels.

Χρώματα οθόνης: 262 144 (18 bit)

Ενσωματωμένη κάμερα: 3,15 Megapixels (3 145 728 pixels)

 

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Με ποιό πρόγραμμα το είδες?

Νομίζω το SAR είναι 1,12W/Kg.

 

καλησπερα.Εχει χρησιμοποιησει κανεις την Transcend 2gb 80x με το n73?Υπαρχει προβλημα συμβατοτητας?

 

Αυτήν έχω φίλε μου εδώ και 3 μήνες στο κινητό.Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.Όταν την πάρεις κάνε μια μορφοποίηση πρώτα και είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα και φορτίζει!

 

399 ευρούλια απο Πλαίσιο!

 

Η κοπέλλα στο Πλαίσιο μου είπε ότι δεν θα κρατήσει για πολύ η τιμή αυτή, τώρα αν το είπε για να το αγοράσω, μένει να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό κινητό το Ν73, όμως υπάρχει ένα πρόβλημα!

Όταν έχω κάποια κλήση (όχι πάντα) η ποιότητα του ήχου χαλάει, παραμορφώνεται (μπουκώνει). Το ίδιο πρόβλημα παρατηρείται και σε φίλους με το ίδιο κινητό, Ν73!!! Στον Γερμανό που ρώτησα μου είπαν ότι συμβαίνει σε διάφορα κινητά της σειράς Ν (π.χ Ν70). Επίσης, τόνισε οτι το πρόβλημα δεν λύνεται με αναβάθμηση! Είναι κρίμα να έχεις δώσει τόσα λεφτά (300Ευρώ + 4ωρη σύνδεση Vodafone) και να ακούγεται σαν χαλασμένο. :(

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω να λύσω το πρόβλημα!!!!???

Τέλος, να πω οτι στα μηνύματα χαμένων κλήσεων η αναγνώριση του αριθμού γίνεται αυτόματα όταν υπάρχει στις επαφές.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την προσοχή σας!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό κινητό το Ν73, όμως υπάρχει ένα πρόβλημα!

Όταν έχω κάποια κλήση (όχι πάντα) η ποιότητα του ήχου χαλάει, παραμορφώνεται (μπουκώνει). Το ίδιο πρόβλημα παρατηρείται και σε φίλους με το ίδιο κινητό, Ν73!!! Στον Γερμανό που ρώτησα μου είπαν ότι συμβαίνει σε διάφορα κινητά της σειράς Ν (π.χ Ν70). Επίσης, τόνισε οτι το πρόβλημα δεν λύνεται με αναβάθμηση! Είναι κρίμα να έχεις δώσει τόσα λεφτά (300Ευρώ + 4ωρη σύνδεση Vodafone) και να ακούγεται σαν χαλασμένο. :(

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω να λύσω το πρόβλημα!!!!???

Τέλος, να πω οτι στα μηνύματα χαμένων κλήσεων η αναγνώριση του αριθμού γίνεται αυτόματα όταν υπάρχει στις επαφές.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την προσοχή σας!

 

Ayto το προβλημα το ειχα και γω πριν το αναβαθμισω, τωρα ολα καλα , μεχρι στιγμις δεν εχει μπουκωσει καμια φορα !!!!

 

οσον αφορα για τις χαμενες κλησεις , και που υπαρχει στον καταλογο το νουμερο εμενα δεν τις εμφανιζει αν δεν του κανω κληση !!!

 

Πιο πανω διαβασα οτι μπωρει και το δικτιο να στειλει κατευθειαν το αριθμο του καλουντα .

 

Η ΤΙΜ παντως μεχρι στιγμις δεν το υποστηριζει...........!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άρα, κάποια στιγμή θα πρέπει να κάνω και εγώ αναβάθμιση του Ν73, αν και το έχω μόνο 10 μέρες!! Αλήθεια μια αναβάθμιση κρατάει πολύ ώρα? Δηλ. θα πάρω το κινητό αμέσως ή το αφήνω στο κατάστημα και το παίρνω άλλη μέρα?

 

Η ΤΙΜ δεν διαθέτει ούτε τρόπο για να μαθαίνεις το υπόλοιπο δωρεάν χρόνου ομιλίας που έχεις (σε συμβόλαιο).... Μήπως είναι λίγο πίσω?:!:

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση γίνεται μέσω software στο σπίτι σου οπότε δεν χρειάζεται να το αφήσεις σε κατάστημα.

 

 

Και μια ερώτηση:

 

Πως γίνεται να σβήσω όλες τις επαφές με μιάς από το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Άρα, κάποια στιγμή θα πρέπει να κάνω και εγώ αναβάθμιση του Ν73, αν και το έχω μόνο 10 μέρες!! Αλήθεια μια αναβάθμιση κρατάει πολύ ώρα? Δηλ. θα πάρω το κινητό αμέσως ή το αφήνω στο κατάστημα και το παίρνω άλλη μέρα?

 

Η ΤΙΜ δεν διαθέτει ούτε τρόπο για να μαθαίνεις το υπόλοιπο δωρεάν χρόνου ομιλίας που έχεις (σε συμβόλαιο).... Μήπως είναι λίγο πίσω?:!:

Δεν χρειαζετε να το πας στη Nokia για να σου το κανουν αναβαθμιση μπορεις να το κανεις απο μονος σου :O

διαβασε αυτο :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=149909

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να σβήσω όλες τις επαφές με μιάς από το κινητό;

Μπενεις μεσα στης επαφες σου και πατας επιλογες > επιλογη/εξαιρεση > επιλογη ολων > c > και μετα Ναι :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

OK. Είμαστε στην 84 σελίδα και είναι δύσκολο να τις διαβάσεις όλες αλλά σε πληροφορώ ότι το θέμα έχει αναφερθεί καμια 20αριά φορές τουλάχιστον. Στην Ευρώπη έρχεται η έκδοση με το υψηλό SAR . _

To ξερω πως εχει αναφερθει απειρες φορες, απλα δεν ειχα δει εως τωρα πουθενα κατι σχετικο με 2 διαφορετικες τιμες SAR, απλα ηξερα οτι ειναι αν απενεργοποιηθει το 3G, υπαρχει η φημη (?) της μειωσης.

 

Ευχαριστω για την απαντηση.

 

Πάντος το Ν73. εχει πολυ υψηλο δειχτη... αν ριξει κανεις μια ματια γενικα θα δει πως ολες οι αλλες συσκευες της Νοκια ακομα και απο N series εχουν πολυ λιγοτερο, κατω και απο 0,50 W/Kg.:( :mad:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...