Jump to content

Μποϊκοτάζ και άλλα...


mvagustagm2000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το ιντερνετ?Τι ειναι αυτο που κανουν?

20 ευρω το μηνα για adsl οταν σε ολο το κοσμο πληρωνουν 2,3,5 και 10 ευρω.

 

ειναι αληθεια!

σε αυτο ειμαστε πολυ πισω!

οσον αφορα για τη δεη, αφου τα αρπαζουν που τα αρπαζουν ας πανε να βαλουν κανενα αιολικο να κανουμε και καλο στο περιβαλλον να εχουμε και τσαμπα ρευμα!

αλλα δε τους βολευει!!!

γιατι μετα απο που θα τα βουτανε και με ποια λογικη θα κανουν αυξησεις?ε?:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειναι αληθεια!

σε αυτο ειμαστε πολυ πισω!

οσον αφορα για τη δεη, αφου τα αρπαζουν που τα αρπαζουν ας πανε να βαλουν κανενα αιολικο να κανουμε και καλο στο περιβαλλον να εχουμε και τσαμπα ρευμα!

αλλα δε τους βολευει!!!

γιατι μετα απο που θα τα βουτανε και με ποια λογικη θα κανουν αυξησεις?ε?:mad:

 

Και να ηταν μονο η ΔΕΗ.ΟΤΕ ΕΥΔΑΠ ολοι οι οργανισμοι ολες οι υπηρεσιες.

Απο παντου μας τα περνουν.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Aν σκεφτείς πόσο κοστίζει το κάπνισμα στο εθνικό σύστημα υγείας, με τις ασθένειες που προκαλεί σε ενεργητικούς και παθητικούς καπνιστές, είναι λογική η βαριά φορολόγησή του. Και όσο περισσότεροι το κόψουν επειδή θα τους πονάει στην τσέπη τόσο καλύτερα γιατί με τις προειδοποιήσεις και τις απαγορεύσεις δεν είδα να χαμπαριάζετε τίποτα.

Δεν έχω πρόθεση να είμαι χαιρέκακος αλλά είναι από τα πράγματα που θεωρώ αυτονόητα.

 

εχεις απολυτο δικιο!

λιγοι το σκεφτονται ετσι!

και εγω ακομη καμμια φορα καταριεμαι ακατασχετα αυτες τις αυξησεις αλλα σπανια το βλεπω ετσι...:(

Link to comment
Share on other sites

προτεινω να αλλαχθει η ονομασια του θέματος..σε ''ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΔΕΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΣ ΕΝΩΘΟΥΜΕ!!''

 

χααχαχαχαχα! πλακα κανω..

 

Συμφωνω και επαυξανω..!

 

Φανταστειτε τον λαο της Λαρισας..που απο το πρωι μεχρι το βραδυ ειναι στα καφε στα κλαμπ και στα μπουζουκια...!

το 50% των Λαρισαιων ηλικιας 20-35 ,

1.πινει καθημερινα καφε(3.30)

2.παει 4φορες την βδομαδα για ποτο(8-9€)

3.παει 2 φορες/βδομαδα μπουζουκια(απο 20€ και ανω/το ατομο) ,

και στο τελος της μερας χτυπα και μια κρεπα( απο 3€ και ανω)!!!!

 

Σ Υ Ν Ο Λ Ο : 400€/μηνα...

 

fake αναγκες(εκτος της κρεπας!)... με πραγματικα χρηματα...!!

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

προτεινω να αλλαχθει η ονομασια του θέματος..σε ''ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΔΕΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΣ ΕΝΩΘΟΥΜΕ!!''

 

χααχαχαχαχα! πλακα κανω..

 

Συμφωνω και επαυξανω..!

 

Φανταστειτε τον λαο της Λαρισας..που απο το πρωι μεχρι το βραδυ ειναι στα καφε στα κλαμπ και στα μπουζουκια...!

το 50% των Λαρισαιων ηλικιας 20-35 ,

1.πινει καθημερινα καφε(3.30)

2.παει 4φορες την βδομαδα για ποτο(8-9€)

3.παει 2 φορες/βδομαδα μπουζουκια(απο 20€ και ανω/το ατομο) ,

και στο τελος της μερας χτυπα και μια κρεπα( απο 3€ και ανω)!!!!

 

Σ Υ Ν Ο Λ Ο : 400€/μηνα...

 

fake αναγκες(εκτος της κρεπας!)... με πραγματικα χρηματα...!!

 

Δυσκολη ζωη κανουν αυτοι οι Λαρισινοι.:lol: :lol: :lol:

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Aν σκεφτείς πόσο κοστίζει το κάπνισμα στο εθνικό σύστημα υγείας, με τις ασθένειες που προκαλεί σε ενεργητικούς και παθητικούς καπνιστές, είναι λογική η βαριά φορολόγησή του. Και όσο περισσότεροι το κόψουν επειδή θα τους πονάει στην τσέπη τόσο καλύτερα γιατί με τις προειδοποιήσεις και τις απαγορεύσεις δεν είδα να χαμπαριάζετε τίποτα.

Δεν έχω πρόθεση να είμαι χαιρέκακος αλλά είναι από τα πράγματα που θεωρώ αυτονόητα.

Δεν είναι μόνο τα τσιγάρα ζημιά για την τσέπη μας. Εμένα πάντως με τον καπνό δεν μου έρχεται και ιδιαίτερα ακριβά.:) Οπότε, δεν χαμπαριάζω ακόμη:p :)

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Φανταστειτε τον λαο της Λαρισας..που απο το πρωι μεχρι το βραδυ ειναι στα καφε στα κλαμπ και στα μπουζουκια...!

το 50% των Λαρισαιων ηλικιας 20-35 ,

1.πινει καθημερινα καφε(3.30)

2.παει 4φορες την βδομαδα για ποτο(8-9€)

3.παει 2 φορες/βδομαδα μπουζουκια(απο 20€ και ανω/το ατομο) ,

και στο τελος της μερας χτυπα και μια κρεπα( απο 3€ και ανω)!!!!

 

Σ Υ Ν Ο Λ Ο : 400€/μηνα...

 

fake αναγκες(εκτος της κρεπας!)... με πραγματικα χρηματα...!!

 

Νόμιζα περιέγραφες τους Ροδίτες:blink: . Αλλά μετά είδα το 50% και ησύχασα... Εδώ αγγίζουμε άνετα το 90-95% όσων είναι από 16-26

:mad:

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα περιέγραφες τους Ροδίτες:blink: . Αλλά μετά είδα το 50% και ησύχασα... Εδώ αγγίζουμε άνετα το 90-95% όσων είναι από 16-26

:mad:

 

Καλα ρε παιδια.

Τι εσοδα εχετε για να μπορειτε να τα βγαζετε περα?

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδια.

Τι εσοδα εχετε για να μπορειτε να τα βγαζετε περα?

αληθεια?

που τα βρισκετε ρε παιδια?

και οι λαρισαιοι αλλα και οι ροδιτες???:!:

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη ζωη κανουν αυτοι οι Λαρισινοι.:lol: :lol: :lol:

Βαριά και ανθυγιεινή. Κούραση, στρές, βάσανα και καθόλου ελεύθερο χρόνο.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδια.

Τι εσοδα εχετε για να μπορειτε να τα βγαζετε περα?

 

Ο τουρισμός παιδιά... Αλλά δεν είναι μόνο αυτό! Είναι και ο κ.χαρακτρας που έχουν αρκετοί και η ζήλεια που τους διακατέχει. Είναι σε θέση να υποθηκεύσουν τη ζωή τους μέχρι τα 80 αρκεί να πάρουν BMW... Και φυσικά όλος ο μισθός τους φεύγει στα μπουζούκια, κλαμπ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Eiναι απλο ρε παιδια..,,

 

στο καμπο της Θεσσαλιας οι μισοι Λαρισαιοι εχουν βολευτει με τις αγροτικες επιδοτησεις της Ε.Ε. και καθονται 9 μηνες το χρονο..(μη πω 12 γιατι και τους αλλους 3 βαζουν αλβανους να δουλευουν

 

Oson afora toys allous misous που ειναι Βλαχοι... ta logia periseuoun :O

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Oson afora toys allous misous που ειναι Βλαχοι... ta logia periseuoun :O

Υπάρχουν παντού. Π.χ. στο χωριό της μάνας μου που είναι παραθαλάσσια κοντά στο Ξυλόκαστρο, υπάρχουν ΒΛΑΧΟΙ που να φανταστείτε φορούσαν DKNY κάτι τσιπιρίκια 10 και 12 χρονών για να φάνε στο προάυλιο του δημοτικού γουρουνοπούλα. Οι δε γυναίκες, σικάτες. Τα τσιπιρίκια να γκομενίζουν και να το παίζουν δήθεν με τουπέ και κάτσε καλά, να κάνουν ηλιθιότητες και να μαθαίνονται τα νέα αστραπιαία. Ήμουνα με την ξαδερφούλα μου, 8 χρονών και κάτι ηλίθια μας πιτσίλισαν με ανθρακούχο ποτό. Τους είπα να προσέχουν και λίγο και μου απαντού "Σόρι". Αμέσως τους λέω: "Στην Ελλάδα λέμε συγγνώμη.Δε ζούμε στην Αγγλία". Και αυτά μας έβριζαν και μας είπαν κι Αλβανούς. Τσατισμένος εγώ πάω μπροστα και κάθομαι να συνεχίσω να παρακολουθώ. Και βλέπω δυο συνομίληκες να "χορεύουν" και οι πατεράδες να ανοίγουν τις σαμπάνιες τη μια μετά την άλλη και όλος ο κόσμος να καμαρώνει, κι εγώ να κουνάω υποτιμητικά το κεφάλι μου, γιατί ήταν στο μπροστινό τραπέζι. Ευτυχώς η μάνα μου έχει φύγει από το χωριό από τότε που ήταν νέα και δεν υποστηρίζει αυτή τη συμπεριφορά. Αυτά από off topic.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεχθηκε νωριτερα σχετικα με τις αγροτικες επιδοτησεις και τους λαρισαιους αγροτες (αλλα και οσους αλλους πρατουν

ετσι) ειναι γεγονος οτι ακουγεται πολυ κατα καιρους, αλλα δεν ξερω αν ειναι αληθεια!

αλλα αν ειναι το θεωρω μεγαλη κοροϊδια, μεγαλυτερη ακομη και απο τα διπλοχτυπημενα και δανεικα εισητηρια αστικων

συγκοινωνιων που ανεφερα νωριτερα (χεχεχε...)!

δηλαδη τους πληρωνουμε σαν ηλιθιοι χωρις να εχουμε αποδειξεις για το αν "πιανουν τοπο" τα λεφτα του φορολογουμενου πολιτη?

και υστερα απο ολα αυτα μαθαινουμε οτι αυτοι μεσολαβουν και ευθυνονται για αυξησεις της ταξης των 300% στα προϊοντα που

φτανουν στις λαϊκες αγορες και στα συνοικιακα καταστηματα?

ακουσα στο ραδιοφωνο οτι ο αγροτης που πουλαει ενα προϊον 0,20ευρω στο "μεσιτη", το ιδιο προϊον φαινεται να φτανει

στα καταστηματα με τιμες 1,30-1,40ευρω!μιλαμε για απιστευτες αυξησεις... το καταλαβαινετε ολοι φανταζομαι!

τελικα δε ξερω που παιζονται τα μεγαλυτερα οικονομικα παιχνιδια, στις πλατες των καταναλωτων ή στη νυχτερινη ζωη και

σε οτιδηποτε αλλο παρανομο?

και στο κατω-κατω απορω για το αν αιτια σε ολα αυτα ειναι το κρατος με την καθολου σωστη οικονομικη πολιτικη του

απεναντι στις οικογενειες μικρομεσαιου εισοδηματος ή οι ιδιοι οι πολιτες που κανουν ο,τι νομιζουν προκειμενου να πλουτισουν

(με καθε κοστος και με καθε θυσια).

αλλα δυσαρεστα που ακουσα ειναι οτι οι φαρμακοβιομηχανιες πιεζουν το υπουργειο υγειας και τις αρμοδιες υπηρεσιες του

για αυξησεις της ταξης 200-300% σε φαρμακα καθημερινης αναγκης (ενδεικτικα αναφερθηκαν τα: ασπιρινη, panadol,

depon αλλα και αλλα της ιδιας κατηγοριας), και να υπενθυμισω οτι αντιστοιχες αυξησεις στα ιδια προϊοντα

ειχαμε και πριν περιπου ενα χρονο!!! (πηγη για ολα αυτα ειναι -για οσους αναρωτιουνται- η πρωινη εκφωνητρια τ

ου μελωδια 99,2fm)! καημενες γιαγιαδες και παππουδες δηλαδη...

δυσαρεστα επισης ειναι τα νεα της αυξησης του επιτοκιου σε καταναλωτικα δανεια μικρης αξιας λογω της εξαγορας της εμπορικης

τραπεζας απο μεγαλη γαλλικη τραπεζα... αλλα παρ'ολα αυτα ειμαι σιγουρος οτι ελαχιστοι καταναλωτες θα λαβουν στα σοβαρα

υπ'οψιν τετοιες αυξησεις που θα εχουν αμεση επιρροη στη τσεπη τους!γαμωτο!

και το καλυτερο απο ολα ερχεται σε περιπου 9-10 μηνες (αν τα πραγματα με το πολεμο κ.λ.π. συνεχισουν ετσι)

για ολους οσους εχουν αυτοκινητο αλλα και οχι!

ειδικοι οικονομολογοι και χρηματιστηριακοι εκτιμητες θεωρουν οτι το βαρελι πετρελαιο θα ξεπερασει συντομα τα 100$,

πραγμα που θα εχει ως αμεσο αποτελεσμα την ανοδο της τιμης της αμολυβδης βενζινης σε 1,8-2ευρω το λιτρο!

αυτο σημαινει αυξηση των εισητηριων με οποιοδηποτε μεσο μεταφορας αλλα και αυξηση της αξιας σε οτιδηποτε μεσολαβει

το πετρελαιο για τη παραγωγη του και τη μεταφορα του!

δε ξερω για εσας, αλλα εγω οταν αγορασα το αυτοκινητο μου πριν ενα χρονο θυμαμαι οτι εβαζα βενζινη με 0,68-0,75ευρω/l!

μιλαμε για διπλασιασμο της τιμης σε ενα χρονο!!!

δε νομιζετε πως ειναι μια καλη στιγμη για να αρχισουμε μια γενικη εγκρατεια απεναντι στην ακατασχετη χρηση των αυτοκινητων

μας (οσοι βεβαια μπορουμε, μην ειμαστε και παραλογοι...)?

πλακα-πλακα προτιμω τελικα να ειμαι τσιγκουνης παρα κοροϊδο!!!χεχεχε!!!για το φιλο που νωριτερα εθεσε το ερωτημα περι αλλαγης

της ονομασιας του θεματος!

χεχεχε!!!

:-)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: (μέχρι) πόσα θα δίνατε για ένα φυσικό χυμό πορτοκάλι και ένα μιλκσέικ σοκολάτα;Όχι στην Μύκονο,ούτε στην Σαντορίνη..εδώ εδώ Αθήνα,στο Τροκαντερό συγκεκριμένα, σε μια καφετέρια.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: (μέχρι) πόσα θα δίνατε για ένα φυσικό χυμό πορτοκάλι και ένα μιλκσέικ σοκολάτα;Όχι στην Μύκονο,ούτε στην Σαντορίνη..εδώ εδώ Αθήνα,στο Τροκαντερό συγκεκριμένα, σε μια καφετέρια.. :blink:

 

εγω θα ελεγα μεχρι 10ευρω... και αυτο αν και μονο αν ο χυμος ειναι φυσικος και το μιλκσεικ αν πινεται...:X

γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: (μέχρι) πόσα θα δίνατε για ένα φυσικό χυμό πορτοκάλι και ένα μιλκσέικ σοκολάτα;Όχι στην Μύκονο,ούτε στην Σαντορίνη..εδώ εδώ Αθήνα,στο Τροκαντερό συγκεκριμένα, σε μια καφετέρια.. :blink:

 

Εγω ειχα δωσει για δυο μιλκ σεικ,16 ευρω μολις.

Δεν ξαναπηγα βεβαια.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

16€ και γω δηλαδή 5450δρχ για μιλκ+φυσ.χυμό.Τι να πεις,τουλάχιστον ήταν όμορφο το περιβάλλον..

Link to comment
Share on other sites

16€ και γω δηλαδή 5450δρχ για μιλκ+φυσ.χυμό.Τι να πεις,τουλάχιστον ήταν όμορφο το περιβάλλον..

 

To πιο ακριβο ομως μιλκ σεικ το ειχα πιει στο λαγονησι.18 ευρω τα δυο.

Δεν παμε καθολου καλα.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεχθηκε νωριτερα σχετικα με τις αγροτικες επιδοτησεις και τους λαρισαιους αγροτες (αλλα και οσους αλλους πρατουν

ετσι) ειναι γεγονος οτι ακουγεται πολυ κατα καιρους, αλλα δεν ξερω αν ειναι αληθεια!

αλλα αν ειναι το θεωρω μεγαλη κοροϊδια, μεγαλυτερη ακομη και απο τα διπλοχτυπημενα και δανεικα εισητηρια αστικων

συγκοινωνιων που ανεφερα νωριτερα (χεχεχε...)!

δηλαδη τους πληρωνουμε σαν ηλιθιοι χωρις να εχουμε αποδειξεις για το αν "πιανουν τοπο" τα λεφτα του φορολογουμενου πολιτη?

 

Υπάρχει μια έκφραση/αστείο λέει ότι την κοινή αγροτική πολιτική της ΕΕ (που ρυθμίζει τα των επιδοτήσεων) την καταλαβαίνουν μόλις έξι άνθρωποι. Διάβασε τις ρυθμίσεις της (πρέπει να υπάρχουν στο europa.eu) και αν βγάλεις άκρη σφύρα μας. Πρόκειται για μια εξαιρετικά πονεμένη ιστορία οικονομικού προστατευτισμού.

Ρωτάς αν τα λεφτά των φορολογουμένων (όχι τόσο των Ελλήνων αλλά κυρίως των μεγάλων οικονομικών υποστηρικτών όπως των Γερμανών) πιάνουν τόπο; Σου απαντώ ότι καταλήγουν στα σκουπίδια, όπως και τα προϊόντα τα οποία ενισχύουν. Η ΕΕ δίνει σχεδόν το μισό της προϋπολογισμό για να διατηρεί τεχνητά στην οικονομική ζωή εκατομμύρια μη ανταγωνιστικούς αγρότες των οποίων τα προϊόντα είναι εξαιρετικά ακριβά και συχνά κατώτερης ποιότητας από αυτά των ανταγωνιστών τους σε χώρες του τρίτου κόσμου. Το ίδιο κάνουν και οι ΗΠΑ αν και σε κάπως μικρότερο βαθμό. Πέρα από την οικονομική καταστροφή στην οποία οδηγούν εκατομμύρια ανθρώπους σε Αφρική και Λατ. Αμερική που μάλλον δεν έχει σχέση με το τόπικ, το γελοιο είναι ότι οι περισσότεροι αγρότες δουλεύουν για τις επιδοτήσεις οι οποίες τους συντηρούν ενώ τα προϊόντα τους μένουν στα αζήτητα. Ουσιαστικά δηλαδή δεν παράγουν τίποτα που να χρειάζεται η κοινωνία η οποία πληρώνει για να συντηρεί αυτήν την κατάσταση! :blink:

 

Υπάρχει και το επίκαιρο θέμα της εκτροπής του Αχελώου για να συνεχιστεί η παραγωγή ασύμφορου και κακής ποιότητας βαμβακιού: το οικολογικό θέμα εκφεύγει του τόπικ, αλλά υπάρχει και το οικονομικό: τόσα εκατομμύρια ευρώ για ένα έργο που συντηρεί μια παράλογη κατάσταση...

Όλα αυτά τα χρήματα (πολλά εκατομμύρια ευρώ, δισεκατομμύρια αν το δούμε σε πανευρωπαϊκή κλίμακα), τόσο σε επίπεδο ΕΕ όσο και ελληνικών κυβερνήσεων θα μπορούσαν να δίνονται στην έρευνα, στην εκπαίδευση, οπουδήποτε.

Πως σου φαίνονται αυτά ως διαχείριση των χρημάτων των φορολογουμένων;

 

Οπότε εφόσον έτσι έχει η κατάσταση, πολύ καλά κάνουν οι Λαρισαίοι και πίνουν καφέδες ολη μέρα, κι εγώ στη θέση τους το ίδιο θα έκανα.

 

Σχετικά οfftopic βέβαια, αλλά αυτή η ιστορία μας κοστίζει πολύ περισσότερο από οποιαδήποτε αύξηση στους καφέδες κλπ.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια έκφραση/αστείο λέει ότι την κοινή αγροτική πολιτική της ΕΕ (που ρυθμίζει τα των επιδοτήσεων) την καταλαβαίνουν μόλις έξι άνθρωποι. Διάβασε τις ρυθμίσεις της (πρέπει να υπάρχουν στο europa.eu) και αν βγάλεις άκρη σφύρα μας. Πρόκειται για μια εξαιρετικά πονεμένη ιστορία οικονομικού προστατευτισμού.

Ρωτάς αν τα λεφτά των φορολογουμένων (όχι τόσο των Ελλήνων αλλά κυρίως των μεγάλων οικονομικών υποστηρικτών όπως των Γερμανών) πιάνουν τόπο; Σου απαντώ ότι καταλήγουν στα σκουπίδια, όπως και τα προϊόντα τα οποία ενισχύουν. Η ΕΕ δίνει σχεδόν το μισό της προϋπολογισμό για να διατηρεί τεχνητά στην οικονομική ζωή εκατομμύρια μη ανταγωνιστικούς αγρότες των οποίων τα προϊόντα είναι εξαιρετικά ακριβά και συχνά κατώτερης ποιότητας από αυτά των ανταγωνιστών τους σε χώρες του τρίτου κόσμου. Το ίδιο κάνουν και οι ΗΠΑ αν και σε κάπως μικρότερο βαθμό. Πέρα από την οικονομική καταστροφή στην οποία οδηγούν εκατομμύρια ανθρώπους σε Αφρική και Λατ. Αμερική που μάλλον δεν έχει σχέση με το τόπικ, το γελοιο είναι ότι οι περισσότεροι αγρότες δουλεύουν για τις επιδοτήσεις οι οποίες τους συντηρούν ενώ τα προϊόντα τους μένουν στα αζήτητα. Ουσιαστικά δηλαδή δεν παράγουν τίποτα που να χρειάζεται η κοινωνία η οποία πληρώνει για να συντηρεί αυτήν την κατάσταση! :blink:

 

Υπάρχει και το επίκαιρο θέμα της εκτροπής του Αχελώου για να συνεχιστεί η παραγωγή ασύμφορου και κακής ποιότητας βαμβακιού: το οικολογικό θέμα εκφεύγει του τόπικ, αλλά υπάρχει και το οικονομικό: τόσα εκατομμύρια ευρώ για ένα έργο που συντηρεί μια παράλογη κατάσταση...

Όλα αυτά τα χρήματα (πολλά εκατομμύρια ευρώ, δισεκατομμύρια αν το δούμε σε πανευρωπαϊκή κλίμακα), τόσο σε επίπεδο ΕΕ όσο και ελληνικών κυβερνήσεων θα μπορούσαν να δίνονται στην έρευνα, στην εκπαίδευση, οπουδήποτε.

Πως σου φαίνονται αυτά ως διαχείριση των χρημάτων των φορολογουμένων;

 

Οπότε εφόσον έτσι έχει η κατάσταση, πολύ καλά κάνουν οι Λαρισαίοι και πίνουν καφέδες ολη μέρα, κι εγώ στη θέση τους το ίδιο θα έκανα.

 

Σχετικά οfftopic βέβαια, αλλά αυτή η ιστορία μας κοστίζει πολύ περισσότερο από οποιαδήποτε αύξηση στους καφέδες κλπ.

 

 

Μαμβακοπαραγωγος εν οψει..... η κανω λαθος? :O

 

παντως το να σου δινω 0,5€(περιπτωση αγροτη) και να μου δινεις 3,5€(περιπτωση Ε.Ε.) ειναι πολυ καλη business

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Μαμβακοπαραγωγος εν οψει..... η κανω λαθος? :O

 

παντως το να σου δινω 0,5€(περιπτωση αγροτη) και να μου δινεις 3,5€(περιπτωση Ε.Ε.) ειναι πολυ καλη business

 

Βασικα, θεωρω οτι ειναι το επαγγελμα που θελει καθε νεος να κανει...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υπερβολικό 3ευρώ για μια πορτοκαλάδα στο Θησείο, την οποία είχαν γεμίσει με παγάκια και είχε γίνει νερό; Το τενεκεδάκι πείτε το έκαναν 1ευρώ. Τα άλλα δύο ευρώ γιατί; Για να τη γεμίσουν παγάκια και να μήν μπορείς να την πιείς; Έβγαλα 5-6 παγάκια αλλά ήταν και πάλι αργά. Παγωμένη και νερωμένη, συν το ανθρακικό. 3 ευρώ;

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υπερβολικό 3ευρώ για μια πορτοκαλάδα στο Θησείο, την οποία είχαν γεμίσει με παγάκια και είχε γίνει νερό; Το τενεκεδάκι πείτε το έκαναν 1ευρώ. Τα άλλα δύο ευρώ γιατί; Για να τη γεμίσουν παγάκια και να μήν μπορείς να την πιείς; Έβγαλα 5-6 παγάκια αλλά ήταν και πάλι αργά. Παγωμένη και νερωμένη, συν το ανθρακικό. 3 ευρώ;

 

παλι καλα να λες...

εχω ακουσει και πολυ χειροτερα...:(

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε ομως οι ελληνες... παρε τον αλλον και χτυπα τον αλλον!

στο πασαλιμανι, στη παραλια μια καφετερια αποφασισε απο εδω και στο εξης να μειωσει στο μισο ολες του τις τιμες για παντα...

η καφετερια αυτη δε διαφερει σε τιποτα απο τις αντιστοιχες διπλανες της, ολες ειναι στο ιδιο μερος και ολες εχουν την ιδια θεα!!!

ολες αυτες τις μερες η καφετερια παραμενει με ελαχιστο κοσμο ενω ολες οι γυρω της ειναι μονιμα γεματες!

η πλακα ειναι οτι ο ιδιοκτητης εχει κρεμασει μια μεγαλη ταμπελα που πανω αναγραφει κανονικα ολες τις νεες μειωμενες τιμες του (2ευρω φραπες, 2ερω αναψυκτικα κ.λ.π. ...)!

τελικα ειναι οτι κανεις δε το βλεπει ή απλα το βλεπουν και δε δινουν σημασια??

ειμαστε τελικα τοσο βλακες?

αν ρωτησετε αν κανει καλο καφε και τα συναφη, σας ενημερωνω οτι εκατσα με τη παρεα μου κα ηπια παρα πολυ καλο freddo!

οι διπλα καφετεριες εχουν τιμες < 4ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...