Jump to content

Μποϊκοτάζ και άλλα...


mvagustagm2000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστηχως εχεις απολυτο δικιο:O :(

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς στην Ελλαδά όλα τα στρογγυλοποίησαμε (προς τα πάνω). Όταν τα 1,2 και 5 λεπτά δεν τα χρησιμοποιούμε στις συναλλαγές και ακόμα χειρότερα τα θεωρούμε βάρος.

 

Το μεγάλο λάθος έγινε στην αλλαγή του Ευρώ. Τότε κανένας δεν κινήθηκε. Έτσι φτάσαμε ένα σάντουιτς με γύρο που το αφήσαμε στις 400 δραχμές, σήμερα να κάνει 2,20Ε (750 δραχμές), σχεδόν 100% αύξηση σε 4 χρόνια.

 

Ποτέ δεν είναι αργά πάντως για να αντιδράσει ο καταναλωτής.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Όλοι φωνάζουμε ότι όλα είναι ακριβά αλλά όλοι αγοράζουμε...

Δίκιο έχετε παιδιά σε όλα αυτά που λέτε!

Σε αυτό με το εισιτήριο διαφωνώ και εγώ! Ειδικά αν είναι για μια τόσο μικρή απόσταση καλύτερα με τα πόδια, κάνουμε και τη γυμναστική μας δωρεάν! Και γιατί να πληρώσω γυμναστήριο? Σταματάω με το λεωφορείο 6-7 στάσεις πριν την κανονική και περπατάω :rolleyes:

Επίσης, για το internet φωνάζουμε όλοι ότι είναι ακριβό, Δεν είδα όμως κανέναν (και εγώ μαζί) να σταματήσει να το χρησιμποποιεί έστω για κάποιες μέρες!

Ε κάτι πρέπει να κάνουμε για όλες αυτές τις αυξήσεις!!!! Αμάν πια!

Ακούς εκεί 80 ευρώ το δίκλινο στη Μήλο!!!! :mad:

Για να μην πω (αν και το έχω ξαναπεί) για τον φυσικό χυμό πορτοκάλι στη Πλάκα 7 ευρώ (ή 6,50)!!!!! Και σιγά μην ήταν φυσικός :mad:

Και άλλα πολλά..........

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αν το κανεις και εσυ, μπορει σε καποια φαση να βρεθει καποιος και να σου δωσει και εσενα ενα!

"δουναι και λαβειν" το λενε!:D

συγνωμη, αν μπω εγω και κανω 2 στασεις με το λεωφορειο και πληρωσω 0,55ευρω, οταν κατεβω και μπει ενας αλλος και εχει σκοπο να κανει 20 στασεις, αν του δωσω το εισητηριο μου δεν ειναι σα να μπηκε ο ιδιος πριν 2 στασεις?

δε σου ειπα να κλεψεις, να βελτιωσεις τα οικονομικα σου και τα οικονομικα των αλλων σου ειπα! :D

 

Αυτό δεν είναι μποϋκοτάζ, αυτό λέγεται τζαμπατζιλίκι (sic). Μποϋκοτάζ θα ήταν να πας με τα πόδια και είναι φυσικά δικαίωμά σου, το να παίρνουν ομως συνεταιρικά 2 το ίδιο εισιτήριο είναι καθαρή απάτη.

Και φυσικά σαν τακτική είναι εντελώς χαζή διότι μιλάμε για δημόσιο μέσο μεταφοράς και άρα α) τα ελλείμματα θα κληθούν να τα καλύψουν οι φορολογούμενοι, β) οι υπηρεσίες του θα παραμείνουν σε χαμηλότερο επίπεδο απ' αυτό που θα μπορούσαν να έχουν.

 

Επίσης διαφωνώ και με το ότι είναι ακριβά τα ποτά και τα τσιγάρα. Η βαριά τους φορολόγηση είναι σωστή σαν μέσο άσκησης πολιτικής υγείας και μακάρι να ακριβύνουν κι άλλο.

 

Με την αποχή από την κοροϊδία συμφωνώ πάντως, πολλά άλλα παραδείγματα που δίνεις είναι σωστά. Για τη βλακεία αντιθέτως (π.χ. αυτόν που βάζει πανάκριβες ζάντες, ή τα χαλάει στα μπουζούκια και μετά στερείται βασικά πράγματα ή χρεώνει την κάρτα του μέχρι το όριο αγοράζοντας αηδίες) δεν υπάρχει γιατρειά, ο καθένας θέτει τις προτεραιότητες του και πράττει όπως νομίζει.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κατανοήσω τι είναι αυτό που πολλοί λέτε, τα περι αποχής απο καφετέριες, αγορές προιόντων κλπ.

Τι είμαστε; Πρόβατα, ρομπότ;

Πως ειναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο μαζικά; Θα βγούμε με ντουντούκες στους δρόμους και στις γειτονιές;

Έλεος βρε παιδιά, λογικά επιχειρήματα να κουβεντιάζουμε.

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

poios leei o ellinas exei mathei stin eukoli zwh?? antithetos....edw stin ameriki pou oloi einai afrokremes kai kalomathimenoi sevontai perisotero ta xrhmata an kai ta exoun de ta "petane"...de ftaei kaneis pou oi ellines einai "psonia" kai amualoi. einai ikanoi na douleuoun olh ti vdomada yia na ta ksodepsoun se mia nuxta sta mpouzoukia...kai to pws tha kanoun koumanto ta xrimata to mathainoun apo mikroi edw. apo ta 14 oi perisoteroi exoun logariasmo sti trapeza kai mexri ta 18 exoun to diko tous amaksi kai plhrwnoun tin asfaleia ktl kai douleuoun me 6.25$ tin wra...stin ellada douleuoun mono yia na exoun to xartziliki tis hmeras, apotamieusi mhden..apo kei arxizoun ola pisteuw

douleuw se laiki kai vlepw to kosmo...poloi einai autoi pou vgazoun kai me plhrwnoun me nomismata twn 5 kai 10cents..kai psonizoun mono oti xreiazontai. h thewria tou "na fame twra kai exei yia aurio o theos" einai elliniki kai lanthasmeni

kai maresei pou olo paraponiountai oi ellines oti den exoun lefta alla tis diakopes de tis kovoun, pane mukono kai santorini k plhrwnoun to dwmatio 50e ti vradua kai to frappe 5.....alla kathe kalokairi adeiazei h athina..

Και στο τέλος πεθαίνουν ευτυχισμένοι με τα χρήματα στην τσέπη τους,ε;:rolleyes:

Ας μην φτάνουμε στο άλλο άκρο με παραδείγματα χαζολαών που η ζωή τους είναι σκέτη μιζέρια.

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οσο και να φωναξουμε....και ολα να τα κοψουμε...παλι στα ιδια θα καταληξουμε!

Ελληνας! σταθερη αξια στις προτιμησεις του!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το λέω κλεψιά από τη στιγμή που απαγορεύεται.

 

Αν δεν βρίσκεις δίκαιο το σύστημα δεν το χρησιμοποιείς. Κι εγώ για 2 στάσεις πρέπει να πληρώσω 0,55 ευρώ κι επειδή το βρίσκω κοροιδία, προτιμώ να πηγαίνω με τα πόδια. Στο συνιστώ κι εσένα για τόσο μικρές διαδρομές :)

 

μεινε ησυχος!:D

το κανω και για πολλες περισσοτερες στασεις!:p

 

ειπε ο φιλος νωριτερα οτι:...

Επίσης διαφωνώ και με το ότι είναι ακριβά τα ποτά και τα τσιγάρα. Η βαριά τους φορολόγηση είναι σωστή σαν μέσο άσκησης πολιτικής υγείας και μακάρι να ακριβύνουν κι άλλο...

τα ποτα δεν ειναι ακριβα, παμφηνα ειναι !

ενα μπουκαλι ουζο που ειναι καθαρα ελληνικο προιον και δε φορολογειται οσο τα αλλα κανει απο καβα περι τα 7 ευρω!

αν πας σε ενα καλο cafe και το πιεις θα το πληρωσεις 5-6 ευρω το ποτηρακι με παρεα 10-12 φυστικια αιγινης(!)!

οι νταβατζηδες και οι μεσιτες τα βουτανε τα πολλα λεφτα!

ποσο κανει ενα καλο ουισκι σε ενα cafe και ποσο το ιδιο το μπουκαλι?

Link to comment
Share on other sites

poios leei o ellinas exei mathei stin eukoli zwh?? antithetos....edw stin ameriki pou oloi einai afrokremes kai kalomathimenoi sevontai perisotero ta xrhmata an kai ta exoun de ta "petane"...de ftaei kaneis pou oi ellines einai "psonia" kai amualoi. einai ikanoi na douleuoun olh ti vdomada yia na ta ksodepsoun se mia nuxta sta mpouzoukia...kai to pws tha kanoun koumanto ta xrimata to mathainoun apo mikroi edw. apo ta 14 oi perisoteroi exoun logariasmo sti trapeza kai mexri ta 18 exoun to diko tous amaksi kai plhrwnoun tin asfaleia ktl kai douleuoun me 6.25$ tin wra...stin ellada douleuoun mono yia na exoun to xartziliki tis hmeras, apotamieusi mhden..apo kei arxizoun ola pisteuw

douleuw se laiki kai vlepw to kosmo...poloi einai autoi pou vgazoun kai me plhrwnoun me nomismata twn 5 kai 10cents..kai psonizoun mono oti xreiazontai. h thewria tou "na fame twra kai exei yia aurio o theos" einai elliniki kai lanthasmeni

kai maresei pou olo paraponiountai oi ellines oti den exoun lefta alla tis diakopes de tis kovoun, pane mukono kai santorini k plhrwnoun to dwmatio 50e ti vradua kai to frappe 5.....alla kathe kalokairi adeiazei h athina..

 

Δεν ειπα για Αμερικη φιλε μου.Για την Ελλαδα μιλαω.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κατανοήσω τι είναι αυτό που πολλοί λέτε, τα περι αποχής απο καφετέριες, αγορές προιόντων κλπ.

Τι είμαστε; Πρόβατα, ρομπότ;

Πως ειναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο μαζικά; Θα βγούμε με ντουντούκες στους δρόμους και στις γειτονιές;

Έλεος βρε παιδιά, λογικά επιχειρήματα να κουβεντιάζουμε.

 

εχεις δικιο, δε λεω!

ειναι δυσκολο!!!

αλλα αν το θεμα με τις αυξησεις συνεχισει ετσι και σε 2 χρονια εχουμε αναλογες αυξησεις κατι δε πρεπει να γινει?

και οχι με ντουντουκες!

μεσω των μ.μ.ε. και τα συναφη...

κατι δε πρεπει να γινει?

και οχι οπως ανεφερε ο φιλος νωριτερα με οργανωμενο μποικοταζ αλλα καταναλωτικο οργιο μια εβδομαδα πριν!:!:

Link to comment
Share on other sites

π.χ.1.: βλεπουμε οτι τα μισθωμενα οχηματα (ταξι) ζητουν μεγαλα ποσα για μικρες διαδρομες, σκεφτηκε ποτε κανεις μας να

προτεινει σε καποιον που περιμενει μαζι του στη πιατσα να βρουν ενα μερος που τους βολευει και τους δυο να εξυπηρετηθουν

και οι δυο πληρωνοντας το μισο ποσο?(ποσοι γυρνοντας στις 2 το βραδυ περιμενουν ταξι σου ψυρη και πανε πειραια?

γιατι να εξυπηρετηθουν 2 και 3 ατομα απο 2 και 3 ταξι ενω ολοι αυτοι περιμενουν στην ιδια πιατσα?)

 

Σωστό αν και όταν συζητάμε για μποικοτάζ στα ταξί πχ επειδή θεωρούμε ότι τα κόμιστρα που έχουν είναι υψηλά,τότε σταματάμε να το χρησιμοποιούμε και πάμε με τα ΜΜΜ.

Για το πχ2 με τα εισιτήρια των λεωφορείων με κάλυψε απόλυτα ο marvin και πιο συγκεκριμένα σε αυτά τα 2 σημεία:

 

α) τα ελλείμματα θα κληθούν να τα καλύψουν οι φορολογούμενοι,

β) οι υπηρεσίες του θα παραμείνουν σε χαμηλότερο επίπεδο απ' αυτό που θα μπορούσαν να έχουν.

 

O mpakalis poulai 1.10 to nero kai o basilopoulos 0,44, giati o mpakalis tha agorasi apo ton promitheuti 20 tetia mpukalia eno o basilopoulos 100ades...

To magazaki tou mpakali ine ikogeniaki epixirisi ke perimeni na zisi an esxrokerdouse sigoura tha to ixe metatrepsi se super market...

 

O basilopoulos exi orario katastimaton eno ton mpakali ton briskis oli tin imera...

 

Sorry αλλά δεν χρειάζεται σε αυτή την χώρα να είμαστε όλοι αφεντικά και μαγαζάτορες..Πολλοί απο αυτούς που έχουν ανοίξει τέτοιου είδους επιχείρηση είναι επειδή δεν έχουν μάθει να έχουν κανέναν πάνω απο το κεφάλι τους και θέλουν οι ίδιοι να είναι αφεντικά με τα γνωστά πλέον αποτελέσματα..

 

Δεν μπορώ να κατανοήσω τι είναι αυτό που πολλοί λέτε, τα περι αποχής απο καφετέριες, αγορές προιόντων κλπ.

Τι είμαστε; Πρόβατα, ρομπότ;

Πως ειναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο μαζικά; Θα βγούμε με ντουντούκες στους δρόμους και στις γειτονιές;

Έλεος βρε παιδιά, λογικά επιχειρήματα να κουβεντιάζουμε.

 

Σωστό εν μέρει.Ο καθένας σκέφτεται και ενεργεί σύμφωνα με τα δικά του πιστεύω και τις δικές του ανάγκες.Πρώτα όμως πρέπει να ξεκινήσουμε απο την αποδοχή του προβλήματος και μετά αναλόγως να πράξουμε.Γιατί προφανώς σχεδόν όλοι όσοι γυρνάνε στα μπουζούκια καθημερινά και στις λοιπές ανάλογες δραστηριότητες δεν ενστερνίζονται καθόλου τις απόψεις που έχουν γραφτεί εδώ.

 

 

Για να γίνει το οποιουδήποτε είδους μποϊκοτάζ χρειάζεται οργάνωση,χρειάζεται κάποιος φορέας ο οποίος θα δημιουργηθεί απο τους πολίτες.Για να γίνει αυτό και να δουλέψει πρέπει οι πολίτες να είναι συνειδητοποιημένοι αν μη τι άλλο.Με τον τρόπο που έχουμε μάθει να ζούμε στην Ελλάδα κάτι τέτοιοι για μένα θεωρείται απλά ανέφικτο.

Αυτό που συγκρατώ για το τέλος και συγνώμη για το μεγάλο post είναι το παρακάτω quote.Σκεφτείτε το την επόμενη φορά που θα χαλάσετε με τόση ευκολία τα λευτά που βγάλατε με τον κόπο σας και δείτε αν αξίζει να τα χαλάσετε εκεί..

 

Πληρωνουμε με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΕΦΤΑ , fake ανάγκες .

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι στη κριση του καθενος!

απλα θεωρω οτι ο πολιτης εχει πληρωσει και με το παραπανω υπηρεσιες που δεν αναταποκρινονται στα χρηματα που εχει δωσει,

θεωρω οτι και πολλοι αλλοι απο εσας συμφωνουν!

αν και ολοι ξερουμε οτι μετα τις δυο το βραδυ στο κεντρο της αθηνας η επιστροφη στο σπιτι σου με μ.μ.μ. ειναι απλα ουτοπια.

εχω ενα φιλο που μενει στην ελλαδα και ηρθε απο μολδαβια, εκει, -μου λεει- οταν σε καποιον προιον ή σε καποια υπηρεσια το

κοστος βαραινει αβασταχτα τοτε οι καταναλωτες χωρις προσυνεννοηση απεχουν μαζικα απο την αγορα ή απο τη χρηση του προιοντος

ή της υπηρεσιας αυτης!

μηχανικα δηλαδη, κατι αυξανει τη τιμη του και αυτονομα ολοι μαζι απλα δε το χρησιμοποιουν!μεχρι και το γαλα που

αποτελει αγαθο πρωτης αναγκης...

αρα εχει να κανει και με τη φιλοσοφια και τη πολιτισμικη εννοια της καταναλωσης καθε λαου και καθε κρατους!

για δοκιμασε να πεις στον ελληνα να μη παρει γαλα για 5 μερες. θα παει τη τελευταια μερα και θα αγορασει προμηθειες

πολεμου (καφασια εβαπορε κ.λ.π.)!και για τη φιλη που νωριτερα ρωτησε για το που βρισκουν ολοι τα λεφτα, θα της πω

οτι απλα ειμαστε μια απο τις πρωτες χωρες στη καταταξη των λαων που ζουν με δανεια,πιστωσεις και καρτες και ο,τι

αλλο εντοκο μπορουμε να φανταστουμε!

επι μουντιαλ ξερετε τι χρηματα εφυγαν στο τζογο?

χαμος!

ουτε λογος για αποταμιευση!

εγω ειμαι 22 και στο τραπεζικο μου λογαριασμο εχω υπολοιπο μηδεν!

και δηλωνω οτι θεωρουμε ανθρωπος επιφυλακτικος και ισως λιγο τσιγκουνης (χεχεχε!!!).

και οπως εχετε δει δεν εχω αναφερει πολυ τα τσιγαρα (που καποιος νωριτερα ανεφερε οτι ευχεται να αυξηθει η τιμη τους,

την ειδη πανακριβη τιμη τους δηλαδη, που οφειλεται καθαρα σε φορους και δασμους)

και αυτο γιατι δυστυχως ειμαι και εγω καπνιστης και ξερω (γαμωτο!) οτι εως ενα σημειο μου ειναι απαραιτητα

καθημερινα (αν και κανω πολλες προσπαθειες για να το κοψω ή εστω να το ελλατωσω).

ας σκεφτουμε τι καλειται να πληρωσει ενας ανεργος (ή και αεργος) φοιτητης στην πολη του που θελει να ζει μια αξιοπρεπη

φοιτητικη ζωη (εξοδοι, σημειωσεις, μετακινησεις, τσιγαρα(αν καπνιζει), γραφικες υλες, συναυλιες(απιαστες πλεον με

τιμες πανω απο 50ευρω για καλλιτεχνες απο το εξωτερικο και πανω απο 20ευρω για εγχωριους), τροφη στη σχολη του (hilton

εχουν γινει τα κυλικεια πλεον) και ενα σκαμο αλλα εξοδα που αυτη τη στιγμη δε μου ερχονται!).

ολοι φωναζουμε για ακριβεια και ενισχυση των μικροεπιχειρησεων αλλα ρε παιδια ειλικρινα, οταν απο το σουπερ μαρκετ

αγοραζεις μερικα πραματα 10ευρω και απο το μπακαλη της γειτονιας τα ιδια με 15ευρω και παραπανω τοτε τι σκεφτομαστε?

τις σπουδες των παιδιων του μπακαλη ή τη δικη μας την αμοιρη τσεπουλα!

δεν ειναι θεμα τοσο πολυ οσο λογικης!

π.χ.: η γιαγα μου εχει συνταξη 400ευρω και ενοικιο 300ευρω, πρεπει δηλαδη να βγαλει το μηνα με 100ευρω(δε ζηταω

χαρτζιλικι ευτυχως, χεχεχε). τι θα επιλεξει? το συνοικιακο μινι μαρκετ η τη μεγαλη πολυεθνικη με τις μικρες τιμες?

το χασαπικο της γειτονιας ή τα κρεατα του βασιλοπουλου?

εννοειται οτι η οικογενει τη βοηθαει γιατι αλλιως δε θα τη παλευε, για να μη μιλησω για φαρμακα γιατρους και αλλα

που ειμαι σιγουρος οτι πολλοι τα ξερετε!

και σιγουρα εχετε ακουσει για συνταξεις της πεινας των 200ευρω και αλλα υπερπαραλογα.

αλλα αυτα ευτυχως δεν ειναι στις Fake αναγκες!

fake ειναι τα χιλιοπληρωμενα αυτοκινητα με ζαντες - αεροτομες - λαμπακια - εξατμισεις και ο,τι αλλο μπορουν

να εχουν πανω, τα ρουχα των 300ευρω, τα κινητα των 600ευρω(σε παιδια

γυμνασιου καμμια φορα!!!), οι καφεδες των 5 ευρω (δυο ωρες ωρομισθιου για ενα καφε,ημαρτον) και τα ποτα των 10ευρω

(3500δραχμες παιδια!!!),

οι εισοδοι σε μαγαζια των 15 ευρω,

τα αδικως πεταμενα πανερια με λουλουδια σε μαγαζια του μπουρναζιου και της εθνικης, και γενικα ο,τι αλλο αχρηστο και 2ης

αναγκης!

εννοειται ο,τι ολα τα προηγουμενα ειναι θεμιτα και οχι κακες πραξεις αλλα για καποιον που δε θα τα στερηθει απο αλλα

βασικοτερα!

και εχω αυτοκινητο, και δε το πηρα για να κανω μουρη(μονο μουρη δε μπορω να κανω με αυτο) και να βγαλω γκομενα

αλλα γιατι υπολογισα οτι η ταλαιπωρια με τα μ.μ.μ. και οι χαμενες εργατοωρες μου μπορουν καλλιστα να ισοσταθμισθουν

με τα εξοδα συντηρης ενος μικρου αυτοκινητου!!!

αν και μαλλον θα το πουλησω για να παρω μηχανακι (450ευρω για το διπλωμα, καταραμενη γραφειοκρατια)!

ισως να σας ακουγομαι λιγο τσιγκουνης, αλλα θελω να πιστευω οτι δεν ειμαι!

οποιος εχει να μου αντικρουσε κατι ας το κανει!

αυτο θελω αλλωστε...

 

υ.γ.:συγνωμη για τα ορθογραφικα αλλα εγραφα γρηγορα και βιαστικα!:X

υ.γ.2.:δε νομιζω οτι ενοχλουν κανεναν τα μεγαλα posts οταν προκειται για σοβαρες (θελω να πιστευω...) συζητησεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με ολα, γιατι εχεις απολυτο δικιο σε οσα γραφεις....

Η νοοτροπια του Ελληνα ειναι αυτη.... Δεν λεω οτι ολοι λειτουργουμε ετσι... Αλλα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο δυστυχως λειτουργει κατ' αυτον τον τροπο... Δεν λεω, ολα μεσα στο προγραμμα ειναι.... Και τα κινητα των 500-600 ευρω και τα αυτοκινητα και ολα... Αρκει ομως πρωτα απ'ολα να εισαι συνεπης στα βασικα......

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εως και 0,30 ευρω αυξηση στα τσιγαρα μας απο σημερα!!!

:mad:

και φανταζομαι μαθατε τι εγινε με τα τελη κινητης...

 

Ας το κοψουμε να ησυχασουμε.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι, έτσι. Πόσο με εκνευρίζει το κάπνισμα. Προσωπικά δεν καπνίζω, αλλά καπνίζουν οι άλλοι γύρω μου και καταντά εκνευριστικό να εισπνέεις αυτό το πράγμα που μόνο αηδία μου προκαλεί. Ήθελα να ξερα, τι ευχαρίστηση βρίσκετε στο τσιγάρο;

ένα σάντουιτς με γύρο

Εννοείς σουβλάκι με γύρο; (πιο απλά ένα πίτα γύρο ή ένα με γύρο)

Γιατί στους ολυμπιακούς που είχα πάει το 2004 (ως κοινό) έδιναν ψωμί χοτ ντόγκ με γύρο. Αηδία και μόνο που το έβλεπες.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση μου ειναι απλη:

αν το ιν.κα. (ινστιτουτο καταναλωτων) προκυρηξει μια πανελλαδικη αποχη τριων ή τεσσαρων

ημερων απο εξοδους (καφεδες, ποτα, cinema, εστιατορια κ.λ.π.)

με απωτερο σκοπο τη μειωση των τιμων, ποσοι ελληνες πολιτες-καταναλωτες ειναι ετοιμοι για

να ενστερνιστουν τον αγωνα αυτον και την αποχη αυτη?

και εστω αν υπαρξει και μια αποχη της ταξης του 60-70% (γιατι καταλαβαινω οτι κατι τετοιο

δε μπορει να ειναι εφικτα μαζικο) πιστευετε οτι θα υπαρξει αποτελεσμα (μειωση τιμων κ.τ.λ.)?

μπορει κανεις να φανταστει ενα βραδυ το μικρολιμανο και το πασαλιμανι αλλα και το κεντρο της αθηνας

και τη παραλιακη αδεια απο κοσμο που να μην πινει ποτο και να μην τρωει και γενικα να μη κυκλοφορει χρημα?

 

το σαββατο που περασε, επισκεφθηκα για cinema το village park, το ολο project μου στοιχισε

24 ευρω (μεροκαματο ανειδικευτου εργατη), και μιλαω για ταινια, καφε και φαγητο στα goodys!

δεν νομιζετε οτι ειναι πολλα ρε παιδια?

4,2 ευρω το φραπεδακι (το οποιο ηταν και χαλια!!!)

δε θελω να γινομαι μιζερος!

το χαρηκα πολυ, τοσο εγω οσο και η παρεα μου αλλα τα 24 ευρω δε μπορω να πω οτι τα εδωσα

με καλη καρδια!

και ασυναισθητα θυμηθηκα τα 12 ευρω που ειχα δωσει για δυο ατομα (αληθεια!) στο λιμανι της μυτιληνης με ουζο, ψαρι(φρεσκο),

καλαμαρι(φρεσκο),χταποδι(φρεσκο) και χωριατικη σαλατα!

για δοκιμαστε να τα βρειτε ολα αυτα στην αττικη και στη παραλιακη και αν δε πληρωσετε πανω απο 40ευρω να μου τρυπησετε

τη μυτη (που λεγαμε παιδια)!και αν ειναι φρεσκα ετσι... :-|

το ξαναλεω, δεν ειμαι μιζερος αλλα δε θελω με τη καμια να ειμαι το κοροιδο που τα ακουμπαει στους νταβατζηδες

και τους μεσιτες!

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς σουβλάκι με γύρο; (πιο απλά ένα πίτα γύρο ή ένα με γύρο)

Γιατί στους ολυμπιακούς που είχα πάει το 2004 (ως κοινό) έδιναν ψωμί χοτ ντόγκ με γύρο. Αηδία και μόνο που το έβλεπες.

 

Όχι ένα σουβλάκι με καλαμάκι :) (κρυάδες...)

 

Το δεύτερο πίτα με γύρο.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι μίζερος.Θα ήσουν μίζερος αν δεν το χαιρόσουν που τα ξόδευες.Αλλά όντως οι τιμές είναι ιδιαίτερα υψηλές.8ευρώ το εισιτήριο στα Βίλατζ;Συν ποπ κορν και αναψυκτικά βγαίνει 13 ευρώ το άτομο για να παρακολουθήσει μια ταινιούλα σε mainstream αίθουσα και 14 ευρώ στη max screen.Και με 1,5 ευρώ μπορείς να τη δεις στο σπίτι σου και να πάρεις σουβλάκια και αναψυκτικά αλλά 5 ευρώ.Ακρίβεια.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

εως και 0,30 ευρω αυξηση στα τσιγαρα μας απο σημερα!!!

:mad:

 

Aν σκεφτείς πόσο κοστίζει το κάπνισμα στο εθνικό σύστημα υγείας, με τις ασθένειες που προκαλεί σε ενεργητικούς και παθητικούς καπνιστές, είναι λογική η βαριά φορολόγησή του. Και όσο περισσότεροι το κόψουν επειδή θα τους πονάει στην τσέπη τόσο καλύτερα γιατί με τις προειδοποιήσεις και τις απαγορεύσεις δεν είδα να χαμπαριάζετε τίποτα.

Δεν έχω πρόθεση να είμαι χαιρέκακος αλλά είναι από τα πράγματα που θεωρώ αυτονόητα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση μου ειναι απλη:

αν το ιν.κα. (ινστιτουτο καταναλωτων) προκυρηξει μια πανελλαδικη αποχη τριων ή τεσσαρων

ημερων απο εξοδους (καφεδες, ποτα, cinema, εστιατορια κ.λ.π.)

με απωτερο σκοπο τη μειωση των τιμων, ποσοι ελληνες πολιτες-καταναλωτες ειναι ετοιμοι για

να ενστερνιστουν τον αγωνα αυτον και την αποχη αυτη?

και εστω αν υπαρξει και μια αποχη της ταξης του 60-70% (γιατι καταλαβαινω οτι κατι τετοιο

δε μπορει να ειναι εφικτα μαζικο) πιστευετε οτι θα υπαρξει αποτελεσμα (μειωση τιμων κ.τ.λ.)?

μπορει κανεις να φανταστει ενα βραδυ το μικρολιμανο και το πασαλιμανι αλλα και το κεντρο της αθηνας

και τη παραλιακη αδεια απο κοσμο που να μην πινει ποτο και να μην τρωει και γενικα να μη κυκλοφορει χρημα?

 

το σαββατο που περασε, επισκεφθηκα για cinema το village park, το ολο project μου στοιχισε

24 ευρω (μεροκαματο ανειδικευτου εργατη), και μιλαω για ταινια, καφε και φαγητο στα goodys!

δεν νομιζετε οτι ειναι πολλα ρε παιδια?

4,2 ευρω το φραπεδακι (το οποιο ηταν και χαλια!!!)

δε θελω να γινομαι μιζερος!

το χαρηκα πολυ, τοσο εγω οσο και η παρεα μου αλλα τα 24 ευρω δε μπορω να πω οτι τα εδωσα

με καλη καρδια!

και ασυναισθητα θυμηθηκα τα 12 ευρω που ειχα δωσει για δυο ατομα (αληθεια!) στο λιμανι της μυτιληνης με ουζο, ψαρι(φρεσκο),

καλαμαρι(φρεσκο),χταποδι(φρεσκο) και χωριατικη σαλατα!

για δοκιμαστε να τα βρειτε ολα αυτα στην αττικη και στη παραλιακη και αν δε πληρωσετε πανω απο 40ευρω να μου τρυπησετε

τη μυτη (που λεγαμε παιδια)!και αν ειναι φρεσκα ετσι... :-|

το ξαναλεω, δεν ειμαι μιζερος αλλα δε θελω με τη καμια να ειμαι το κοροιδο που τα ακουμπαει στους νταβατζηδες

και τους μεσιτες!

τι λετε?

 

Ακομα και να υπαρξει αποχη,οι μαγαζατορες αντι να ριξουν τις τιμες θα τις αυξησουν,και βεβαιως εμεις θα ξαναπαμε.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

O mpakalis poulai 1.10 to nero kai o basilopoulos 0,44, giati o mpakalis tha agorasi apo ton promitheuti 20 tetia mpukalia eno o basilopoulos 100ades...

To magazaki tou mpakali ine ikogeniaki epixirisi ke perimeni na zisi an esxrokerdouse sigoura tha to ixe metatrepsi se super market...

 

O basilopoulos exi orario katastimaton eno ton mpakali ton briskis oli tin imera...

 

Tin erotisi 2 ego tin efarmozo bebaia kapioi komplexikoi to skizoun kai ton petane.

 

Oses fores ginete mpoikotaz thimamai na pigainoun mia mera noritera i xontres kiries, thitses, ktl gia promithies.

Dataman polla super market plhrwnontai apo tis idies tis etaireies gia na prow8oyn ta proionta tous. px h Delta k.a.

"We all have the ability, our choices make the difference ":baby:
Link to comment
Share on other sites

Aν σκεφτείς πόσο κοστίζει το κάπνισμα στο εθνικό σύστημα υγείας, με τις ασθένειες που προκαλεί σε ενεργητικούς και παθητικούς καπνιστές, είναι λογική η βαριά φορολόγησή του. Και όσο περισσότεροι το κόψουν επειδή θα τους πονάει στην τσέπη τόσο καλύτερα γιατί με τις προειδοποιήσεις και τις απαγορεύσεις δεν είδα να χαμπαριάζετε τίποτα.

Δεν έχω πρόθεση να είμαι χαιρέκακος αλλά είναι από τα πράγματα που θεωρώ αυτονόητα.

αυτό σωστό ΑΛΛΑ

οι αυξήσεις στο τιμολόγιο της ΔΕΗ είναι απαράδεκτες !!!! τι δηλαδή να αρχίσουμε να ζούμε με κεράκια ή να πληρώσουμε τα μυρια όσα για αλλάγη σε φυσικό αέριο να βγάλουν απο κει τα σπασμένα γιατί δεν "έπιασε" όσο ήθελαν!!!! ΟΧΙ Θεωρώ όλα αυτά τα χαρατσια απαράδεκτα:mad:

"We all have the ability, our choices make the difference ":baby:
Link to comment
Share on other sites

Με το ιντερνετ?Τι ειναι αυτο που κανουν?

20 ευρω το μηνα για adsl οταν σε ολο το κοσμο πληρωνουν 2,3,5 και 10 ευρω.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...