Jump to content

Μποϊκοτάζ και άλλα...


mvagustagm2000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μποικοταζ!:!:

ή καλυτερα: "μηπως ειμαστε λιγο βλακες"???:blink:

το μποικοταζ ειναι μια εννοια που με απασχολει εδω και πολλα χρονια, απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου

να δεχεται τα πρωτα και βασικα μαθηματα οικονομιας!

τι ειναι ακριβως το μποικοταζ???

ειναι μια οργανωμενη αποχη καταναλωτων (εμεις) απο την αγορα και τη γενικοτερη καταναλωση

οταν συνειδητοποιουν οτι κατι στην αγορα εχει αρχισει να "στραβωνει

ανεπανορθωτα"!

οταν κατι ακριβαινει τοσο ωστε η τσεπη μας να μη το αντεχει!

βενζινη, cd, ρουχα, τροφιμα, ποτα, καφεδες, τσιγαρα, υπηρεσιες κλπ!!!οταν δηλαδη ο απλος καταναλωτης καταλαβαινει οτι η

αγορα δεν ανταποκρινεται στο δικο του εχειν.

π.χ.1.: βλεπουμε οτι τα μισθωμενα οχηματα (ταξι) ζητουν μεγαλα ποσα για μικρες διαδρομες, σκεφτηκε ποτε κανεις μας να

προτεινει σε καποιον που περιμενει μαζι του στη πιατσα να βρουν ενα μερος που τους βολευει και τους δυο να εξυπηρετηθουν

και οι δυο πληρωνοντας το μισο ποσο?(ποσοι γυρνοντας στις 2 το βραδυ περιμενουν ταξι σου ψυρη και πανε πειραια?

γιατι να εξυπηρετηθουν 2 και 3 ατομα απο 2 και 3 ταξι ενω ολοι αυτοι περιμενουν στην ιδια πιατσα?)

π.χ.2: σκεφτηκε ποτε κανεις κατεβαινοντας απο το λεωφορειο να δωσει το χτυπημενο του εισητηριο σε καποιον που

εκεινη τη στιγμη ανεβαινει?

π.χ.3: σκεφτηκε ποτε κανεις να ψωνισει το αναψυκτικο του σε ποσοτητες απο το super market και οχι το βραδυ απο το

περιπτερο στη γειτονια του οπου η τιμη μπορει και να εινα 20-25% αυξημενη?πηγαινοντας καθημερινα στη δουλεια μου αγοραζω

ενα μεγαλο μπουκαλι εμφιαλωμενο νερο απο το βασιλοπουλο διπλα στο γραφειο μου με 0.44 ευρω την ιδια στιγμη που

ο μπακαλης το πουλαει με 1.10 ευρω!δεν ειναι κατι?

π.χ.4: ποσοι απο εμας γεμιζουν το αυτοκινητο τους με βενζινη γνωριζοντας οτι σε λιγες μερες θα εχουμε αυξηση της τιμης της?

π.χ.5: ποσοι επιτελους αντιδρουν στο να πληρωνουν εναν ελληνικο καφε στο κυλικειο του πανεπιστημιου

τους η στη σχολη τους 1.5 ευρω??(ποσο πια να στοιχιζει ενα καφεδακι?? 0.15 ή 0.20 λεπτα??? γιατι να ειμαι το κοροιδο και να

δινψ με καθε καφε υης πλακας 1.20 ευρω στο μαφιοζο τον ιδιοκτητη?

π.χ.6:γιατι να με δουλευουν οταν ψωνιζω μια μπολουζα με εκπτωση 40% με 100ευρω οταν πριν τις εκπτωσεις εκανε 100 ευρω?

ο καταναλωτης λενε εχει τη δυναμη και κινει τα νηματα στην αγορα!εχει καταλαβει κανεις κατι τετοιο?

ολοι λεμε οτι ολα ειναι πανακριβα!

δεν ειδα ομως καμμια καφετερια αδεια!

ολοι εχουμε για να πιουμε ενα και δυο ποτα πληρωνοντας το ενα 8-9 ευρω το ενα (οσο δηλαδη κανει ενα ολοκληρο μπουκαλι!)...

δε νομιζετε οτι ειναι πολλα!

ολοι εχουμε να αγορασουμε κινητα με 550 και 600 ευρω!

τοσο απαραιτητα μας ειναι?

εγω παιρνω μηνιαιως 350, και ειμαι φοιτητης και συντηρω ενα αυτοκινητο!

ολοι κανουμε τηλεφωνα απο το κινητο μας ενω

ειμαστε εν κινησει, κανεις δε σκεφτεται να τηλεφωνησει σε ενα σταθερο απο ενα καρτοτηλεφωνο (που αν θυμαστε ολοι

καναμε σα τρελοι οταν αυτα πρωτοεμφανιστηκαν)!

ενας σκασμος κοσμος βαζει ζαντες 300 ευρω στο αυτοκινητο του οταν μηνιαιως εισπρατει 650ευρω του βασικου μισθου!

του ειναι αληθεια τοσο απαραιτητες?

ειναι αραγε η βλακεια ή η αναγκη που καθοριζει τα εξερχομενα και τα εισερχομενα στις τσεπες μας?:cry:

εσεις τι λετε?:!:

με βρισκετε καπου λαθος?

τι θα μπορουσαμε να κανουμε για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το Νο2 είναι παράνομο και αν σε πιάσουν πληρώνεις πρόστιμο.

 

Για τα υπόλοιπα έχεις δίκιο.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα που γραφεις σωστα, πες μου ομως στην Ελλαδα που ζουμε ποσοι και ποιοι νομιζεις οτι θα καναν κατι τετοιο, εδω εχουμε μαθει να "τρωμε" οτι μας "σερβιρουν" ΧΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΝΙΑ τωρα, οι Ελληνες ειμαστε καλοπερασακηδες και τιποτα οσο "βαρυ" και εαν ειναι αυτο δεν μας βαζει μυαλο, θα σου πω το πιο απλο στη λαικη το καρπουζι εχει 0.50 λεπτα ποσοι απο εμας θα διναμε προ ευρω, 170 το κιλο το καρπουζι, οταν σε δραχμουλες τετοια εποχη επαιζε απο 15~30δρχ??? και ομως ξερεις ποσοι ψωνιζουν καρπουζια και εν το σκεφτονται?

 

Οποτε απο τη στιγμη που δεν ειμαστε ενεργοι πολιτες τι περιμενεις????? ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ:mad: :mad:

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα που γραφεις σωστα, πες μου ομως στην Ελλαδα που ζουμε ποσοι και ποιοι νομιζεις οτι θα καναν κατι τετοιο, εδω εχουμε μαθει να "τρωμε" οτι μας "σερβιρουν" ΧΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΝΙΑ τωρα, οι Ελληνες ειμαστε καλοπερασακηδες και τιποτα οσο "βαρυ" και εαν ειναι αυτο δεν μας βαζει μυαλο, θα σου πω το πιο απλο στη λαικη το καρπουζι εχει 0.50 λεπτα ποσοι απο εμας θα διναμε προ ευρω, 170 το κιλο το καρπουζι, οταν σε δραχμουλες τετοια εποχη επαιζε απο 15~30δρχ??? και ομως ξερεις ποσοι ψωνιζουν καρπουζια και εν το σκεφτονται?

 

Οποτε απο τη στιγμη που δεν ειμαστε ενεργοι πολιτες τι περιμενεις????? ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ:mad: :mad:

 

Τώρα που λες για το καρπούζι, πήρα το σάββατο ένα και έκανε 5,70! Αν είναι δυνατόν :wacko:

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που λες για το καρπούζι, πήρα το σάββατο ένα και έκανε 5,70! Αν είναι δυνατόν :wacko:

 

ναι αλλα παρ'ολα αυτα δεχομαστε και το αγοραζουμε!

σκεψου μια μερα να ξυπναγαμε ολοι και να σταματαγαμε να αγοραζουμε τα

παντα εκτος απο τα απολυτως απαραιτητα!

αν αυτο γινοταν για μια εβδομαδα πιστευεις οτι θα μετα θα αγοραζες το ιδιο καρπουζι στην ιδια τιμη???

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω ΕΠΙΣΗς σε αυτο που λες αλλα οπως σου ειπα πιστευεις οτι οι Ελληνες σαν καλοπερασακηδες που ειμαστε ειναι δυνατον ποτε να το κανουμε:cry: ????? ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Για να μην αναφέρουμε τα της διασκέδασης...Αδυνατώ να καταλάβω πως διαμαρτυρόμαστε όλοι για ακρίβεια , δύσκολους καιρούς κτλ και την ίδια στιγμή τα μπουζουκσίδικα είναι γεμάτα από κόσμο που δίνει το ελάχιστο 50 ευρώ! για να παίρνουν οι βισσοβανδήδες 40 και 50 χιλίαρικα την βραδιά..

Ας μην πάει κανένας για ενα μήνα να σου πω αν θα ζητάνε τόσα οι φίρμες..

Η βενζίνη έχει φτάσει στα ύψη και παρόλαυτα βλέπεις κόσμο που δεν την ψάχνει καθόλου,σαν τα ''ζωα'' πηγαίνουν και βάζουν σε βενζινάδικο με 1,35 όταν δίπλα ακριβώς έχει άλλο με 1,1 ..

Είναι και πολλά άλλα που με εκνευρίζουν , δεν έχω χρόνο τώρα..

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Για να μην αναφέρουμε τα της διασκέδασης...Αδυνατώ να καταλάβω πως διαμαρτυρόμαστε όλοι για ακρίβεια , δύσκολους καιρούς κτλ και την ίδια στιγμή τα μπουζουκσίδικα είναι γεμάτα από κόσμο που δίνει το ελάχιστο 50 ευρώ! για να παίρνουν οι βισσοβανδήδες 40 και 50 χιλίαρικα την βραδιά..

Ας μην πάει κανένας για ενα μήνα να σου πω αν θα ζητάνε τόσα οι φίρμες..

Η βενζίνη έχει φτάσει στα ύψη και παρόλαυτα βλέπεις κόσμο που δεν την ψάχνει καθόλου,σαν τα ''ζωα'' πηγαίνουν και βάζουν σε βενζινάδικο με 1,35 όταν δίπλα ακριβώς έχει άλλο με 1,1 ..

Είναι και πολλά άλλα που με εκνευρίζουν , δεν έχω χρόνο τώρα..

 

Οι τιμές στην κινητή τηλεφωνία??

 

(αλήθεια κανένα μποικοτάζ από εδώ μέσα γιατί δε διοργανώνουμε?:D )

Link to comment
Share on other sites

Για να μην αναφέρουμε τα της διασκέδασης...Αδυνατώ να καταλάβω πως διαμαρτυρόμαστε όλοι για ακρίβεια , δύσκολους καιρούς κτλ και την ίδια στιγμή τα μπουζουκσίδικα είναι γεμάτα από κόσμο που δίνει το ελάχιστο 50 ευρώ! για να παίρνουν οι βισσοβανδήδες 40 και 50 χιλίαρικα την βραδιά..

Ας μην πάει κανένας για ενα μήνα να σου πω αν θα ζητάνε τόσα οι φίρμες..

Η βενζίνη έχει φτάσει στα ύψη και παρόλαυτα βλέπεις κόσμο που δεν την ψάχνει καθόλου,σαν τα ''ζωα'' πηγαίνουν και βάζουν σε βενζινάδικο με 1,35 όταν δίπλα ακριβώς έχει άλλο με 1,1 ..

Είναι και πολλά άλλα που με εκνευρίζουν , δεν έχω χρόνο τώρα..

 

 

Σωστος την ιδια απορια εχω και εγω ΧΡΟΟΟΟΟΟΟΝΙΑ τωρα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ολοι παραπονιουνται οτι δεν βγαινουν οικονομικα ΑΛΛΑ ολα τα σκυλο-καφε-ορθαδικα-φαγαδικο-μαγαζα ειναι ΓΕΜΑΤΑ

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλα τα πραγματα.Ο Ελληνας δεν εχει μαθει να ζει δυσκολα.

Εχετε παει ποτε να σπειρετε ενα κηπο?

Εχετε πει ποτε σημερα θα καθησω σπιτι και θα ασχοληθω με τους δικους μου?

Εχετε παει ποτε αντι για καφε στο βουνο να περπατησετε?

Εχετε παει να βοηθησετε σε δουλεια χωρις να πληρωθειτε?

Εχετε σκεφτει ποτε οτι το να μαθαινω κατι ειναι καλο και οχι μαθαινω κατι αλλα πρεπει να πληρωνομαι.

Εχετε πει ποτε σε μαγαζατορα τι καφες ειναι αυτος?

Εχετε προτιμησει ποτε να καθησετε να σας πει Σαββατο βραδυ ο παππους σας μια ιστορια παρα να πατε για ενα ποτακι?

Για εμενα το μεγαλυτερο μειονεκτημα του καθε Ελληνα ειναι οτι δεν εχει μαθει να σεβεται.

Ολοι προσπαθουν να εκμεταλευτουν και να κλεψουν.

Σιγουρα πολλα απο τα παραδειγματα μου σας φαινονται παραξενα.

Εμενα οχι.

Θα ηθελα να το συζητησουμε.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω ΕΠΙΣΗς σε αυτο που λες αλλα οπως σου ειπα πιστευεις οτι οι Ελληνες σαν καλοπερασακηδες που ειμαστε ειναι δυνατον ποτε να το κανουμε:cry: ????? ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Συμφωνώ απολύτως... Η λογική του Έλληνα είναι απίστευτη :cry:

Link to comment
Share on other sites

εδω δεχομαστε να πληρωσουμε σε μπουζουκια τη πρωτοχρονια 350ευρω ενα μπουκαλι ουισκι!!!

ημαρτον!!!

οσον αφορα αφορα το θεμα με τα εισητηρια που ανεφερε ο φιλος νωριτερα περι παρανομιας, εγω εχω να πω οτι παρανομο για εμενα ειναι να πληρωνω καθημερινα για τις μετακινησεις μου στο πανεπιστημιο περιπου 2 ευρω!

φοιτητης ειμαι!

και φοιτητης δε σημαινει εισοδηματιας!:rolleyes:

εχετε δει ποτε αδεια καφετερια στο μικρολιμανο ή στη πλακα ή στο πασαλιμανι?:X

απο τα χαραματα ολοι καφε πινουν (περιπου 4 ευρω)!

και μολις παει μεσημερι ολοι κατι τσιμπανε στο trendy kitchen bar στη μαρινα της ζεας (περιπου 20 ευρω)!

και τσιγαρα, και βενζινες και εφημεριδα και κ.λ.π.! αλλα 6-7 ευρω!!!

τι μεροκαματα υπαρχουν ρε παιδια?

για να μην υπολογισω και το πληρωμενο χωρο σταθμευσης στη περιοχη μου που ειναι πλεον απαραιτητος!

ολοι με δανεια και καρτες ζουν πια???:!:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλα τα πραγματα.Ο Ελληνας δεν εχει μαθει να ζει δυσκολα.

Εχετε παει ποτε να σπειρετε ενα κηπο?

Εχετε πει ποτε σημερα θα καθησω σπιτι και θα ασχοληθω με τους δικους μου?

Εχετε παει ποτε αντι για καφε στο βουνο να περπατησετε?

Εχετε παει να βοηθησετε σε δουλεια χωρις να πληρωθειτε?

Εχετε σκεφτει ποτε οτι το να μαθαινω κατι ειναι καλο και οχι μαθαινω κατι αλλα πρεπει να πληρωνομαι.

Εχετε πει ποτε σε μαγαζατορα τι καφες ειναι αυτος?

Εχετε προτιμησει ποτε να καθησετε να σας πει Σαββατο βραδυ ο παππους σας μια ιστορια παρα να πατε για ενα ποτακι?

Για εμενα το μεγαλυτερο μειονεκτημα του καθε Ελληνα ειναι οτι δεν εχει μαθει να σεβεται.

Ολοι προσπαθουν να εκμεταλευτουν και να κλεψουν.

Σιγουρα πολλα απο τα παραδειγματα μου σας φαινονται παραξενα.

Εμενα οχι.

Θα ηθελα να το συζητησουμε.

 

Ωραίο σε βρίσκω. Πολλά απο αυτά όντως τα κάνω εγώ..

3o Λύκειο Ν. Σμύρνης Ολέ!

 

--- ;)

Link to comment
Share on other sites

O mpakalis poulai 1.10 to nero kai o basilopoulos 0,44, giati o mpakalis tha agorasi apo ton promitheuti 20 tetia mpukalia eno o basilopoulos 100ades...

To magazaki tou mpakali ine ikogeniaki epixirisi ke perimeni na zisi an esxrokerdouse sigoura tha to ixe metatrepsi se super market...

 

O basilopoulos exi orario katastimaton eno ton mpakali ton briskis oli tin imera...

 

Tin erotisi 2 ego tin efarmozo bebaia kapioi komplexikoi to skizoun kai ton petane.

 

Oses fores ginete mpoikotaz thimamai na pigainoun mia mera noritera i xontres kiries, thitses, ktl gia promithies.

Link to comment
Share on other sites

O mpakalis poulai 1.10 to nero kai o basilopoulos 0,44, giati o mpakalis tha agorasi apo ton promitheuti 20 tetia mpukalia eno o basilopoulos 100ades...

To magazaki tou mpakali ine ikogeniaki epixirisi ke perimeni na zisi an esxrokerdouse sigoura tha to ixe metatrepsi se super market...

 

O basilopoulos exi orario katastimaton eno ton mpakali ton briskis oli tin imera...

 

Tin erotisi 2 ego tin efarmozo bebaia kapioi komplexikoi to skizoun kai ton petane.

 

Oses fores ginete mpoikotaz thimamai na pigainoun mia mera noritera i xontres kiries, thitses, ktl gia promithies.

 

ναι αλλα τα 0,64 λεπτα της διαφορας στη τιμη αποτελουν για εμενα το 1/5 ρου ωρομισθιου μισθου μου!

ποιον να σκεφτω?

τον εαυτο μου ή τον μπακαλη!

ο μπακαλης ομως βγαζει αναλογα κερδη απο ενα καρο πραματα(μπυρες, τσιγαρα, αναπτηρες,περιοδικα,εφημεριδες,διαφορα ψιλολογια,εισητηρια, στυλους και η λιστα πουθενα δε τελειωνει)!

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα αφορα το θεμα με τα εισητηρια που ανεφερε ο φιλος νωριτερα περι παρανομιας, εγω εχω να πω οτι παρανομο για εμενα ειναι να πληρωνω καθημερινα για τις μετακινησεις μου στο πανεπιστημιο περιπου 2 ευρω!

φοιτητης ειμαι!

 

Tin erotisi 2 ego tin efarmozo bebaia kapioi komplexikoi to skizoun kai ton petane.

Έτσι πάμε στο άλλο άκρο και γινόμαστε χειρότεροι από αυτούς που κατηγορούμε. Ν' αρχίσουμε να κλέβουμε όλοι τότε οτι μας φαίνεται ακριβό, να δούμε που θα μας βγάλει :down:

 

Άκου εκει κομπλεξικοί επειδή δεν του κρατάμε το εισιτήριο για να πάει τσάμπα :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο σε βρίσκω. Πολλά απο αυτά όντως τα κάνω εγώ..

 

Και οχι μονο εσυ,δυστυχως.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι πάμε στο άλλο άκρο και γινόμαστε χειρότεροι από αυτούς που κατηγορούμε. Ν' αρχίσουμε να κλέβουμε όλοι τότε οτι μας φαίνεται ακριβό, να δούμε που θα μας βγάλει :down:

 

Άκου εκει κομπλεξικοί επειδή δεν του κρατάμε το εισιτήριο για να πάει τσάμπα :blink:

 

ναι αλλα αν το κανεις και εσυ, μπορει σε καποια φαση να βρεθει καποιος και να σου δωσει και εσενα ενα!

"δουναι και λαβειν" το λενε!:D

συγνωμη, αν μπω εγω και κανω 2 στασεις με το λεωφορειο και πληρωσω 0,55ευρω, οταν κατεβω και μπει ενας αλλος και εχει σκοπο να κανει 20 στασεις, αν του δωσω το εισητηριο μου δεν ειναι σα να μπηκε ο ιδιος πριν 2 στασεις?

δε σου ειπα να κλεψεις, να βελτιωσεις τα οικονομικα σου και τα οικονομικα των αλλων σου ειπα! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το λέω κλεψιά από τη στιγμή που απαγορεύεται.

 

Αν δεν βρίσκεις δίκαιο το σύστημα δεν το χρησιμοποιείς. Κι εγώ για 2 στάσεις πρέπει να πληρώσω 0,55 ευρώ κι επειδή το βρίσκω κοροιδία, προτιμώ να πηγαίνω με τα πόδια. Στο συνιστώ κι εσένα για τόσο μικρές διαδρομές :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου.Όλοι "κλαίνε" για την ακρίβεια,το πόσοι όμως κάνουν ταξίδια αναψυχής και όχι για επαγγελματικούς σκοπούς ,δε λέγεται.

Μα καλά που τα βρίσκουν τόσα χρήματα όταν όντως ο βασικός είναι γύρω στα 650 ευρώπουλα (?).

Και όλα τα υπόλοιπα που είπατε και'σεις..

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλα τα πραγματα.Ο Ελληνας δεν εχει μαθει να ζει δυσκολα.

Εχετε παει ποτε να σπειρετε ενα κηπο?

Εχετε πει ποτε σημερα θα καθησω σπιτι και θα ασχοληθω με τους δικους μου?

Εχετε παει ποτε αντι για καφε στο βουνο να περπατησετε?

Εχετε παει να βοηθησετε σε δουλεια χωρις να πληρωθειτε?

Εχετε σκεφτει ποτε οτι το να μαθαινω κατι ειναι καλο και οχι μαθαινω κατι αλλα πρεπει να πληρωνομαι.

Εχετε πει ποτε σε μαγαζατορα τι καφες ειναι αυτος?

Εχετε προτιμησει ποτε να καθησετε να σας πει Σαββατο βραδυ ο παππους σας μια ιστορια παρα να πατε για ενα ποτακι?

Για εμενα το μεγαλυτερο μειονεκτημα του καθε Ελληνα ειναι οτι δεν εχει μαθει να σεβεται.

Ολοι προσπαθουν να εκμεταλευτουν και να κλεψουν.

Σιγουρα πολλα απο τα παραδειγματα μου σας φαινονται παραξενα.

Εμενα οχι.

Θα ηθελα να το συζητησουμε.

 

Πιστεψε με φιλε μου πολυ απο εμας ΠΛΕΟΝ τα κανουμε τα περισσοτερα απο αυτα που ανεφερες. (προσωπικα τα boldαρισμενα τα κανω σχεδον καθε μηνα οσο για το δευτερο απο τοτε που γεννηθηκε η κορη μου το προτιμω ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ απο το να βγαινω ΑΝΟΥΣΙΕΣ πλεον βολτες για φαι-ποτο ( κλπ "ωραια" πλην ομως οπως φτασαν τα πραγματα ακριβα γουστα) Βεβαια απο την αλλη και αυτο χρειαζεται, διαφορετικα ετσι οπως εχουμε μαθει οι Ελληνες θα σκασουμε εαν δεν βγουμε εστω 2 φορες την εβδομαδα εξω (και οχι απαραιτητα για ποτακι)

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με φιλε μου πολυ απο εμας ΠΛΕΟΝ τα κανουμε τα περισσοτερα απο αυτα που ανεφερες. (προσωπικα τα boldαρισμενα τα κανω σχεδον καθε μηνα οσο για το δευτερο απο τοτε που γεννηθηκε η κορη μου το προτιμω ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ απο το να βγαινω ΑΝΟΥΣΙΕΣ πλεον βολτες για φαι-ποτο ( κλπ "ωραια" πλην ομως οπως φτασαν τα πραγματα ακριβα γουστα) Βεβαια απο την αλλη και αυτο χρειαζεται, διαφορετικα ετσι οπως εχουμε μαθει οι Ελληνες θα σκασουμε εαν δεν βγουμε εστω 2 φορες την εβδομαδα εξω (και οχι απαραιτητα για ποτακι)

 

Δεν ειπα να μη βγουμε τη βολτουλα μας.Προς θεου,

Αλλα αντι να παμε για αλλο ενα καφε γιατι δε παμε να περπατησουμε στην παραλια?

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

<<Μα που βρισκονται τόσα λεφτά...>>

Πατρικές περιουσίες που περιμένουν πωλητήριο και

ξεφρενη κατανάλωση .

(και μεγάλα ποσοστά παραοικονομίας από τα μεγαλυτερα στην Ευρωπη αλλα αυτο ας μην το λέμε δεν είναι υπερ μας)

 

το μποικοτάζ γίνεται απο συνηδητοποιημένα άτομα.

Ξέρεις πολλούς τετοιυς Ελληνες?

Για να έχει αποτέλεσμα πρέπει να κρατάει και καιρό.

Το μποικοτάζ για την υπεράσπιση του ονόματος της μακεδονίας πόσο είχε κρατήσει?θυμάται κανείς ?

Δεν νομίζω να κράτησε πάνω από μήνα .

 

Για τα αεριτζίδικα λεφτά που πετάμε καθημερινά

φταιει και η ελλειψη προσαρμογής στο ευρώ

(ας κανουν τα 2 ευρώ χαρτονομισμα . σχεδόν 700δρχ είναι,κάποτε πίναμε καφέ και είχαμε και ρέστα)

φταίει και κάτι ακόμα.

Θεωρούμε κακό να κάνουμε οικονομία .

Πληρωνουμε με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΕΦΤΑ , fake ανάγκες .

Και όταν έρχονται οι πραγματικές αναγκες , με πιστωτικές δηλαδή ένα είδος δανεικών με συνολική ετήσια πραγματική επιβαρυνση γύρω στα 15% .

 

3ευρώ = 4 δολλάρια και αναρωτιεμαι άν

όσα διαβαζουμε στις εφημερίδες η το ιντερνετ

τα καταλαβαίνουμε και τα συνειδητοποιούμε

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως με τη λογικη που λειτουργουν πολλοι, καλα να παθουμε...

Οταν τη μια μερα πληρωναμε το ψωμι 50-60 δραχμες και την ακριβως επομενη 50 λεπτα και κανενας μα κανενας δεν ειπε ρε σεις τι γινεται εδω?

Οταν το ΙΝΚΑ πριν μερικα χρονια ειχε πει πως για μια βδομαδα δεν θα ψωνισουμε κρεας και ολοι/ολες πηγανε την προηγουμενη βδομαδα να εχουν καβατζα κι ετσι οι κρεοπωληδες πουλησαν ο,τι σαπιο υπηρχε και εκαναν παρτυ μετα... Μια εβδομαδα διακοπες ηταν για τους κρεοπωληδες...

Οταν κανενας δεν παραπονιεται για κατι (π.χ. αυξηση τιμης σε ενα Χ προϊον) που ειναι δικαιωμα του και απλα το αποδεχεται τοτε καλα κανουν κι επιβαλουν τετοιες αυξησεις....

Σας εχει πεσει ποτε 5 λεπτο στο δρομο κι εχετε σκυψει να το μαζεψετε? Αν οχι θυμηθειτε τι κανατε οταν σας επεφτε 20δραχμο.... Καλα για 2λεπτο δεν το συζηταω... για 1 λεπτο ουτε που το σκεφτομαι οτι θα το κοιταξει καποιος οταν του πεσει... Οχι να μπει στον κοπο και να πει "να το μαζεψω? μπα γ**α το...."

Εχουμε χασει την αξια του χρηματος λογω των κερματων του 1 και 2 ευρω... Αν τα 2 αυρω ηταν ΜΟΝΟ χαρτονομισμα και το 1 ευρω ηταν και νομισμα και χαρτονομισμα.... Βεβαια γι'αυτο δεν ευθυνεται ο κοσμος...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

poios leei o ellinas exei mathei stin eukoli zwh?? antithetos....edw stin ameriki pou oloi einai afrokremes kai kalomathimenoi sevontai perisotero ta xrhmata an kai ta exoun de ta "petane"...de ftaei kaneis pou oi ellines einai "psonia" kai amualoi. einai ikanoi na douleuoun olh ti vdomada yia na ta ksodepsoun se mia nuxta sta mpouzoukia...kai to pws tha kanoun koumanto ta xrimata to mathainoun apo mikroi edw. apo ta 14 oi perisoteroi exoun logariasmo sti trapeza kai mexri ta 18 exoun to diko tous amaksi kai plhrwnoun tin asfaleia ktl kai douleuoun me 6.25$ tin wra...stin ellada douleuoun mono yia na exoun to xartziliki tis hmeras, apotamieusi mhden..apo kei arxizoun ola pisteuw

douleuw se laiki kai vlepw to kosmo...poloi einai autoi pou vgazoun kai me plhrwnoun me nomismata twn 5 kai 10cents..kai psonizoun mono oti xreiazontai. h thewria tou "na fame twra kai exei yia aurio o theos" einai elliniki kai lanthasmeni

kai maresei pou olo paraponiountai oi ellines oti den exoun lefta alla tis diakopes de tis kovoun, pane mukono kai santorini k plhrwnoun to dwmatio 50e ti vradua kai to frappe 5.....alla kathe kalokairi adeiazei h athina..

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...