Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το επιχείρημα έχω βαρεθεί να το ακούω ρε παιδιά! Παίρνεις μια δεύτερη λιθίου και την κουβαλάς μαζί σου πάντα φορτισμένη! Που είναι το πρόβλημα; Και σου λέω οτι δε θα τη χρειαστείς ποτέ. Στην πιο ξεφτυλισμένη κάμερα, η αυτονομία της μπαταρίας λιθίου "τραβάει" τουλάχιστον 100 φωτογραφίες! Πόσες θα "τραβήξεις" μέσα σε μια μέρα; Ταξίδι στο εξωτερικό πήγα και μέσα σε 10 μέρες "τράβηξα" 178 φωτογραφίες οι οποίες με υπερικανοποιούν τώρα που τις βλέπω στο σπίτι (εννοώ οτι δε λέω από μέσα μου "αχ να έβγαζα κι άλλες")! Έχεις καλύτερα πράγματα να κάνεις σε ένα ταξίδι από το να είσαι όλη τη μέρα με την κάμερα στο χέρι σαν τα Γιαπωνεζάκια μόνο και μόνο για να γυρίσεις πίσω και να κάνεις virtual ξενάγηση μέσω των φωτογραφιών στους φίλους σου!! Μια αυτονομία της τάξης των 100 φωτογραφιών είναι υπέρ-αρκετή αρκεί κάθε φορά που παίρνεις τους δρόμους να είναι πλήρως φορτισμένη η μπαταρία (οι λιθίου δεν έχουν πρόβλημα να φορτιστούν και μισογεμάτες άλλωστε)!!

 

Ας μη μιλήσω και για τις οικολογικές προεκτάσεις του θέματος και τα οικολογικά πλεονεκτήματα των μπαταριών λιθίου γιατί μάλλον δεν αφορά κανέναν.

 

Λυπάμαι αλλά θα διαφωνίσω φίλε μου.

 

Ο καθένας κρίνει τις δυνατότητες και τις αντοχές της μηχανής του από τη χρήση που της κάνει.

 

Σε όσους λοιπόν αρέσει να τραβάνε πολλές φωτογραφίες (είτε σε ταξίδια, είτε σε εκθέσεις) τι ποιο εύκολο από το να αγοράσεις ένα ζευγάρι εφεδρικές μπαταρίες από το περίπτερο...

 

Προς Θεού δεν είμαι από αυτούς τους Γιαπωνέζους που λες εσύ, που τραβάνε ότι κινήται στο μέρος που επισκέφθονται! Είναι όμως βλακεία να μείνεις από μπαταρίες στο τέλος της ημέρας κατά τη διαρκειά μιας επίσκεψής σου σε μια ξένη χώρα ή σε μια έκθεση αυτοκινήτου, γιατί δεν νομίζω ότι θα είσαι πάντα πάνω (ή θα έχεις πάντα πρόσβαση) από μία μπρίζα να φορτίζεις τις μπαταρίες λιθίου που θα έχει η μηχανή σου.

 

Προσωπικά, απλά σου αναφέρω ότι σε ένα μόνο τριήμερο στο Πήλιο, γέμισα 2 κάρτες μνήμης 2GB για πλάκα και πίστεψέ με, υπήρχαν και πολύ καλύτερα πράγματα που είχα και έκανα... ;)

 

Όσον αφορά το οικολογικό θέμα, δεν νομίζω κάνεις να αγοράζει μπαταρίες για τη μηχανή του με γνώμονα μόνο και μόνο τη φιλικότητά τους προς το περιβάλλον. Στην τελική, μπορούμε να προστάτευσουμε αλλιώς το περιβάλλον και ας κάνουμε καμιά "ατασταλεία" στον τομέα των μπαταριών...

 

Στην τελική υπάρχει και η ανακύκλωση μπαταριών και λοιπών ηλεκτρικών αναλωσίμων!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λυπάμαι αλλά θα διαφωνίσω φίλε μου.

 

Ο καθένας κρίνει τις δυνατότητες και τις αντοχές της μηχανής του από τη χρήση που της κάνει.

 

Σε όσους λοιπόν αρέσει να τραβάνε πολλές φωτογραφίες (είτε σε ταξίδια, είτε σε εκθέσεις) τι ποιο εύκολο από το να αγοράσεις ένα ζευγάρι εφεδρικές μπαταρίες από το περίπτερο...

 

Προς Θεού δεν είμαι από αυτούς τους Γιαπωνέζους που λες εσύ, που τραβάνε ότι κινήται στο μέρος που επισκέφθονται! Είναι όμως βλακεία να μείνεις από μπαταρίες στο τέλος της ημέρας κατά τη διαρκειά μιας επίσκεψής σου σε μια ξένη χώρα ή σε μια έκθεση αυτοκινήτου, γιατί δεν νομίζω ότι θα είσαι πάντα πάνω (ή θα έχεις πάντα πρόσβαση) από μία μπρίζα να φορτίζεις τις μπαταρίες λιθίου που θα έχει η μηχανή σου.

 

Προσωπικά, απλά σου αναφέρω ότι σε ένα μόνο τριήμερο στο Πήλιο, γέμισα 2 κάρτες μνήμης 2GB για πλάκα και πίστεψέ με, υπήρχαν και πολύ καλύτερα πράγματα που είχα και έκανα... ;)

 

Όσον αφορά το οικολογικό θέμα, δεν νομίζω κάνεις να αγοράζει μπαταρίες για τη μηχανή του με γνώμονα μόνο και μόνο τη φιλικότητά τους προς το περιβάλλον. Στην τελική, μπορούμε να προστάτευσουμε αλλιώς το περιβάλλον και ας κάνουμε καμιά "ατασταλεία" στον τομέα των μπαταριών...

 

Στην τελική υπάρχει και η ανακύκλωση μπαταριών και λοιπών ηλεκτρικών αναλωσίμων!!! ;)

 

Κι εγώ 4GB μνήμη έχω στην κάμερά μου αλλά...εσύ ένα τριήμερο στο Πήλιο με 4GB φωτογραφίες κι εγώ 12 μέρες σε Ολλανδία και Βέλγιο με 563MB (178 φωτογραφίες σε ανάλυση 10MP) και μου λες οτι δεν είσαι σα τους Γιαπωνέζους; :wacko::wacko: Τι τράβηξες ρε φίλε; Είσαι απίστευτος! :lol::lol:

 

Για το άλλο θέμα, όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται, πίστεψέ με το σκέφτηκα το περιβάλλον όταν αγόραζα κάμερα. Προσωπικά δε θα το επιβαρύνω καθόλου γιατί μετά από 2 (μπορεί και περισσότερα) χρόνια θα αγοράσω καινούρια λιθίου και την παλιά θα την ανακυκλώσω ώς προς το 85% των συστατικών της (έτσι λεν τουλάχιστον) πετώντας την στα ειδικά καλαθάκια που όλοι πλέον ξέρουμε που θα τα βρούμε

ενώ

κάποιος που χρησιμοποιεί αλκαλικές μπαταρίες κάθε φορά που του αδειάζουν οι επαναφορτιζόμενες επιβαρύνει απίστευτα το περιβάλλον γιατί οι αλκαλικές είναι πάντα περισσότερες και δεν ανακυκλώνονται σε τόσο μεγάλο ποσοστό τα συστατικά τους. Όλα αυτά βέβαια στην περίπτωση που τις πετάξεις σε ειδικό κάδο! Πόσους ξέρεις που το κάνουν; Όλοι στα σκουπίδια τις πετάνε (πράγμα που σε κάποιες χώρες απαγορεύεται)!! Το περιβάλλον στ' @@ μας; :mad:

 

Οπότε με 2 επαναφορτιζόμενες λιθίου (1 στη μηχανή και μια στη θήκη δηλαδή), έχεις τεράστια αυτονομία, κάνεις καλό στην τσέπη σου και αγαπάς και τον πλανήτη επειδή είσαι μεγάλος μάγκας και γουστάρεις οι απόγονοί σου μετά από πολλά πολλά χρόνια να πηγαίνουν κι αυτοί στο Πήλιο και να βλέπουν αυτά ακριβώς που είδες και 'σύ!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες ώρες έχω την canon eos 40d με τον φακό της canon: EF 50mmf/1.8 II. Τα πράγματα ήρθαν με courier από Αθήνα και μόλις είδα πως μέσα στον φακό έχει ένα πολύ μικρό σκουπιδάκι.. Λέτε να το στείλω πίσω για αντικατάσταση ή όχι;

 

Φιλε μου στη θεση σου δεν θα το συζητουσα.Οπωσδηποτε πρεπει να αντικατασταθει ο φακος.Υποτιθεται πως πηρες DSLR για να εχεις καλυτερα αποτελεσματα, οχι να στα χαλαει ο φακος.Δεν ξερω απο που την πηρες (υποψιαζομαι),αλλα να επιμεινεις.

 

Αληθεια, ο αισθητηρας πως ειναι απο σκονη;Γιατι στην 30D ηταν καταβρωμικος μεσα απ'το κουτι της!!!Το ιδιο εχω ακουσει και για την 20D.Ενω η 300D ηταν πεντακαθαρη οταν την αγορασα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ 4GB μνήμη έχω στην κάμερά μου αλλά...εσύ ένα τριήμερο στο Πήλιο με 4GB φωτογραφίες κι εγώ 12 μέρες σε Ολλανδία και Βέλγιο με 563MB (178 φωτογραφίες σε ανάλυση 10MP) και μου λες οτι δεν είσαι σα τους Γιαπωνέζους; :wacko::wacko: Τι τράβηξες ρε φίλε; Είσαι απίστευτος! :lol::lol:

 

Για το άλλο θέμα, όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται, πίστεψέ με το σκέφτηκα το περιβάλλον όταν αγόραζα κάμερα. Προσωπικά δε θα το επιβαρύνω καθόλου γιατί μετά από 2 (μπορεί και περισσότερα) χρόνια θα αγοράσω καινούρια λιθίου και την παλιά θα την ανακυκλώσω ώς προς το 85% των συστατικών της (έτσι λεν τουλάχιστον) πετώντας την στα ειδικά καλαθάκια που όλοι πλέον ξέρουμε που θα τα βρούμε

ενώ

κάποιος που χρησιμοποιεί αλκαλικές μπαταρίες κάθε φορά που του αδειάζουν οι επαναφορτιζόμενες επιβαρύνει απίστευτα το περιβάλλον γιατί οι αλκαλικές είναι πάντα περισσότερες και δεν ανακυκλώνονται σε τόσο μεγάλο ποσοστό τα συστατικά τους. Όλα αυτά βέβαια στην περίπτωση που τις πετάξεις σε ειδικό κάδο! Πόσους ξέρεις που το κάνουν; Όλοι στα σκουπίδια τις πετάνε (πράγμα που σε κάποιες χώρες απαγορεύεται)!! Το περιβάλλον στ' @@ μας; :mad:

 

Οπότε με 2 επαναφορτιζόμενες λιθίου (1 στη μηχανή και μια στη θήκη δηλαδή), έχεις τεράστια αυτονομία, κάνεις καλό στην τσέπη σου και αγαπάς και τον πλανήτη επειδή είσαι μεγάλος μάγκας και γουστάρεις οι απόγονοί σου μετά από πολλά πολλά χρόνια να πηγαίνουν κι αυτοί στο Πήλιο και να βλέπουν αυτά ακριβώς που είδες και 'σύ!! :D:D

 

Η φωτογραφία είναι το πάθος μου και από τα 4GB, τα 2 ήταν βίντεο (για την ιστορία :lol:).

 

Δεν μπορώ να σου αλλάξω γνώμη για τις μπαταρίες, αλλά ούτε και εσύ εμένα. Απλά παραθέτουμε τις απόψεις μας για να βοηθήσουμε όσους μπαίνουν σε δίλλημα όσον αφορά κυρίως τον τομέα της μπαταρίας να επιλέξουν ευκολότερα φωτογραφική μηχανή. ;)

 

Όσον αφορά το περιβάλλον τώρα, από τα όσα έχω διαβάσει σε πάρα πολλά forum γύρω από τη φωτογραφία, είναι ίσως η πρώτη φορά που μπαίνει ο παράγοντας περιβάλλον στην επιλογή της μπαταρίας. Καλό είναι να προσέχουμε το περιβάλλον για να το χαίρονται και τα παιδιά και τα εγγόνια μας αύριο/μεθαύριο, αλλά αναλογίσου λίγο αν σε κάθε τομέα της ζωής, λειτουργείς πάντα με γνώμονα τη διατήρηση του. :O

 

Όπως θα ξέρεις, στην αυτονομία της μηχανής παίζει ρόλο και τι ρυθμίσεις έχεις (χρησιμοποιείς την οθόνη ή το εικονοσκόπιο για τη λήψη, πόσες ίντσες είναι η οθόνη σου, έχεις το σταθεροποιητή εικόνας συνέχεια σε λειτουργία, πόσο συχνά χρησιμοποείς το φλας? κλπ).

 

Όπως λοιπόν θα έχεις καταλάβει, ο τρόπος και οι ρυθμίσεις που χρησιμοποιώ τη μηχανή μου καταναλώνουν αρκετή ενέργεια και γι' αυτό το λόγο κυρίως επέλεξα μηχανή με συμβατικές επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και όχι λιθίου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου στη θεση σου δεν θα το συζητουσα.Οπωσδηποτε πρεπει να αντικατασταθει ο φακος.Υποτιθεται πως πηρες DSLR για να εχεις καλυτερα αποτελεσματα, οχι να στα χαλαει ο φακος.Δεν ξερω απο που την πηρες (υποψιαζομαι),αλλα να επιμεινεις.

 

Αληθεια, ο αισθητηρας πως ειναι απο σκονη;Γιατι στην 30D ηταν καταβρωμικος μεσα απ'το κουτι της!!!Το ιδιο εχω ακουσει και για την 20D.Ενω η 300D ηταν πεντακαθαρη οταν την αγορασα.

 

+1

 

Όταν την πήρα τη νέα μου μηχανή, είχε ένα πολύ μικρό χνούδι στην οθόνη ανάμεσα στο τζαμάκι και στην lcd. Ήταν πάρα πολύ μικρό και έπρεπε να τραβήξεις κάτι πολύ φωτεινό για να δεις ότι υπήρχε. Το είδα το βράδυ που την πήρα και το επόμενο πρωί, πήγα στο κατάστημα απόπου την αγόρασα και ζήτησα ανταλλαγή. Δεν είναι τόσο το φωτογραφικό αποτέλεσμα (αφού δεν επιρρεαζόταν) αλλά το γ@μώτο που πήρα καινούρια μια μηχανή, έδω κάποια χρήματα και να έχει ένα ψεγάδι με το καλημέρα?

 

Προτείνω λοιπόν και εγώ, να ζητήσεις αντικατάσταση του φακού σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα από εκεί που το υποψιάζεσαι την πήρα.. Το θέμα είναι πως είμαι Θεσσαλονίκη και το κατάστημα είναι στην Αθήνα και πρέπει να τους δώσω να καταλάβουν πρώτα τι γίνεται μέσω τηλεφώνου και αν δεχτούν πως γίνεται αντικατάσταση να το στείλω πίσω και να μου ξαναστείλουν τον καινούργιο φακό και εννοείται πως όλα τα πήγαινε-έλα είναι με δικά μου έξοδα..

Ο αισθητήρας ήταν μια χαρά πάντως.. Ολοκάθαρος! (Θα ήταν και λίγο ειρωνικό να ήταν βρώμικος.. Ολόκληρο σύστημα καθαρισμού για τον αισθητήρα έχει η μηχανή! :P)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα από εκεί που το υποψιάζεσαι την πήρα.. Το θέμα είναι πως είμαι Θεσσαλονίκη και το κατάστημα είναι στην Αθήνα και πρέπει να τους δώσω να καταλάβουν πρώτα τι γίνεται μέσω τηλεφώνου και αν δεχτούν πως γίνεται αντικατάσταση να το στείλω πίσω και να μου ξαναστείλουν τον καινούργιο φακό και εννοείται πως όλα τα πήγαινε-έλα είναι με δικά μου έξοδα..

Ο αισθητήρας ήταν μια χαρά πάντως.. Ολοκάθαρος! (Θα ήταν και λίγο ειρωνικό να ήταν βρώμικος.. Ολόκληρο σύστημα καθαρισμού για τον αισθητήρα έχει η μηχανή! :P)

 

Συνηθως οταν καλυπτεσαι απο εγγυηση τα εξοδα μεταφορας βαρυνουν αποκλειστικα την εταιρια.Αυτο βεβαια δεν ισχυει με τα μαγαζια που σπευδουν να κανουν πρωτοι εισαγωγη νεων προιοντων, τα οποια "καλυπτουν" με μια δικια τους (ντεμεκ) εγγυηση, αφου η πανευρωπαϊκη δεν γινεται αποδεκτη απο την αντιπροσωπεια.Και εδω ειναι που σου ειπα οτι πρεπει να επιμεινεις,γιατι εχω προσωπικη εμπειρια για το τι θα επακολουθησει, αφου κι εγω απο κει ψωνιζω!Αυτοι θα αρνουνται (και λογικο ειναι),αλλα εσυ επεμενε.Στο τελος θα δεχτουν.

 

Παντως, για την ιστορια, πιστευω πως η διαφορα τιμης μεταξυ επισημης αντιπροσωπειας και παραεισαγωγεων αυτα καλυπτει.Εδω βεβαια ειναι μεγαλο θεμα συζητησης, αλλα προσωπικη μου αποψη ειναι πως αξιζει να ρισκαρει κανεις μια αγορα "εκτος αντιπροσωπειας", αφου η διαφορα στην τιμη ειναι τετοια που οτι και να τυχει (συνηθως ολα δουλευουν καλα και το κερδος ειναι δικο σου) καλυπτει τα οποια εξοδα επισκευης.Ετσι κι αλλιως και η αντιπροσωπεια σπανια εως ποτε αντικαθιστα κατι, συνηθως επισκευαζει.Στην περιπτωση σου για παραδειγμα με τη διαφορα χρηματων και με την τιμη του συγκεκριμενου φακου (~ 80 ευρω αν δεν κανω λαθος) αγοραζεις ανετα αλλον στην τελικη...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οταν καλυπτεσαι απο εγγυηση τα εξοδα μεταφορας βαρυνουν αποκλειστικα την εταιρια.Αυτο βεβαια δεν ισχυει με τα μαγαζια που σπευδουν να κανουν πρωτοι εισαγωγη νεων προιοντων, τα οποια "καλυπτουν" με μια δικια τους (ντεμεκ) εγγυηση, αφου η πανευρωπαϊκη δεν γινεται αποδεκτη απο την αντιπροσωπεια.Και εδω ειναι που σου ειπα οτι πρεπει να επιμεινεις,γιατι εχω προσωπικη εμπειρια για το τι θα επακολουθησει, αφου κι εγω απο κει ψωνιζω!Αυτοι θα αρνουνται (και λογικο ειναι),αλλα εσυ επεμενε.Στο τελος θα δεχτουν.

 

Παντως, για την ιστορια, πιστευω πως η διαφορα τιμης μεταξυ επισημης αντιπροσωπειας και παραεισαγωγεων αυτα καλυπτει.Εδω βεβαια ειναι μεγαλο θεμα συζητησης, αλλα προσωπικη μου αποψη ειναι πως αξιζει να ρισκαρει κανεις μια αγορα "εκτος αντιπροσωπειας", αφου η διαφορα στην τιμη ειναι τετοια που οτι και να τυχει (συνηθως ολα δουλευουν καλα και το κερδος ειναι δικο σου) καλυπτει τα οποια εξοδα επισκευης.Ετσι κι αλλιως και η αντιπροσωπεια σπανια εως ποτε αντικαθιστα κατι, συνηθως επισκευαζει.Στην περιπτωση σου για παραδειγμα με τη διαφορα χρηματων και με την τιμη του συγκεκριμενου φακου (~ 80 ευρω αν δεν κανω λαθος) αγοραζεις ανετα αλλον στην τελικη...

 

Στην τελική και καινούργιο φακό (80ευρώ είναι, έχεις δίκιο) να πάρω πάλι πιο φτηνά μου βγαίνει.. Το θέμα είναι πως αυτό το χνουδάκι δεν φαίνεται καθόλου σε φωτογραφίες όσο φωτεινές και να είναι και γι αυτό βαριέμαι να μπω σε όλη αυτή την διαδικασία και αφού σύμφωνα με τις δικιές σου εμπειρίες θέλει πολύ επιμονή βαριέμαι ακόμα περισσότερο..!

 

Για katerelo λέμε;:p

 

Νοpe, και δεν χρειάζεται να πούμε όνομα. Μιλάμε γενικότερα για εταιρείες που εμπορεύονται προϊόντα "εκτός αντιπροσωπείας" όπως είπε ο alfa3delta :)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Νοpe, και δεν χρειάζεται να πούμε όνομα. Μιλάμε γενικότερα για εταιρείες που εμπορεύονται προϊόντα "εκτός αντιπροσωπείας" όπως είπε ο alfa3delta :)

To ανέφερα γιατί και αυτός παραεισαγωγές κάνει απ'οτι έχω ακούσει και επίσης δίνει katerelos εγγύηση.

Πάντως δε νομίζω να είναι κακό να πούμε όνομα. Λέτε να σας κατηγορίσει κανείς για δυσφήμιση;

Link to comment
Share on other sites

To ανέφερα γιατί και αυτός παραεισαγωγές κάνει απ'οτι έχω ακούσει και επίσης δίνει katerelos εγγύηση.

Πάντως δε νομίζω να είναι κακό να πούμε όνομα. Λέτε να σας κατηγορίσει κανείς για δυσφήμιση;

 

Α δεν τον ήξερα αυτό.. Ε τότε ναι, για τέτοιες εταιρείες μιλάμε..Δεν μπορεί να μας κατηγορήσει κανείς για δυσφήμιση, απλά δεν είναι απαραίτητο να συγκεκριμενοποιούμε τόσο πολύ.. Γενικότερα αν κάνεις μια βόλτα στο νετ, εκεί που θα δεις τραγικά χαμηλότερες τιμές δουλεύουν με παραεισαγωγές!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, τα περισσοτερα μαγαζια που ξερω ειτε Αθηνα ,ειτε Θεσσαλονικη ή οπουδηποτε αλλου (π.χ. τη δικια μου την πηρα απο Πατρα και ειναι Γερμανιας) πουλανε παραεισαγωγες για φτηνοτερες τιμες λογω ανταγωνισμου.Αυτο δεν λεει τιποτα και ουτε νομιζω οτι πρεπει να αναφερουμε ονοματα.Αλλωστε τα προιοντα βγαινουν απο το ιδιο εργοστασιο και δεν εχουν να κανουν με τον πωλητη ωστε να τον κατηγορησουμε ή να τον δυσφημησουμε για κατι.Εχω αγορασει πολλα πραγματα αντιπροσωπειας σε ξεσφραγιστες συσκευασιες και το αντιθετο.Καποτε ζητησα απο μεγαλο καταστημα που πουλαει μονο αντιπροσωπειας να δω δειγμα σωματος DSLR και μου εδωσε ξεσφραγιστο κουτι με το σωμα χωρις καπακι στη θεση του φακου!!! Ποιος τυχερος το πηρε μετα.Μονο εγω θα ελειπα απο τον αισθητηρα του.

 

Παντως Knithil προς Θεου μην εγκαταλειψεις την προσπαθεια επειδη ειναι φτηνος ο φακος.Τα λεφτα σου εδωσες!Αξιζει μια προσπαθεια.Αλλωστε μην προδικαζουμε το αποτελεσμα σα το ανεκδοτο : "αϊ στο διαολο και συ κι ο γρυλος σου".Μπορει να στον αντικαταστησουν χωρις αντιρρησεις.Καποιος φιλος μου επαγγελματιας πηρε φακο ελαττωματικο και μαλιστα το διαπιστωσε αφου του κατεστρεψε ενα γαμο.Του τον αλλαξαν αμεσως χωρις κουβεντα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητήρας ήταν μια χαρά πάντως.. Ολοκάθαρος! (Θα ήταν και λίγο ειρωνικό να ήταν βρώμικος.. Ολόκληρο σύστημα καθαρισμού για τον αισθητήρα έχει η μηχανή! :P)

 

P.S. τον αισθητηρα, για να δεις αν εχει σκονη τραβας με tele (200-300 mm) κατα προτιμιση, τελειως κλειστο διαφραγμα ( >f 32) καθαρο λευκο ή (πιο ευκολο να βρεις) καθαρο γαλανο ουρανο και βλεπεις τα αποτελεσματα.Βεβαια αφου εχεις 50αρη ( 80αρης για την 40D ) δοκιμασε μ'αυτον,βαλε το πιο κλειστο διαφραγμα και ρυθμισε την στο AV (προτεραιοτητα διαφραγματος) για να διαλεξει την καταλληλη ταχυτητα .Η σκονη (αν υπαρχει) φαινεται σαν αυτο που καποτε ειχαν δειξει στις ειδησεις οτι καποιος τραβηξε U.F.O. πανω απο την Καπνικαρεα!!!:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το περιβάλλον τώρα, από τα όσα έχω διαβάσει σε πάρα πολλά forum γύρω από τη φωτογραφία, είναι ίσως η πρώτη φορά που μπαίνει ο παράγοντας περιβάλλον στην επιλογή της μπαταρίας. Καλό είναι να προσέχουμε το περιβάλλον για να το χαίρονται και τα παιδιά και τα εγγόνια μας αύριο/μεθαύριο, αλλά αναλογίσου λίγο αν σε κάθε τομέα της ζωής, λειτουργείς πάντα με γνώμονα τη διατήρηση του. :O

 

 

Θα γίνει ελάχιστα δυσκολότερη η καθημερινότητά μας αλλά θα εξασφαλίσουμε την μακροβιότητα του πλανήτη :D

 

Όπως θα ξέρεις, στην αυτονομία της μηχανής παίζει ρόλο και τι ρυθμίσεις έχεις (χρησιμοποιείς την οθόνη ή το εικονοσκόπιο για τη λήψη, πόσες ίντσες είναι η οθόνη σου, έχεις το σταθεροποιητή εικόνας συνέχεια σε λειτουργία, πόσο συχνά χρησιμοποείς το φλας? κλπ).

 

Όπως λοιπόν θα έχεις καταλάβει, ο τρόπος και οι ρυθμίσεις που χρησιμοποιώ τη μηχανή μου καταναλώνουν αρκετή ενέργεια και γι' αυτό το λόγο κυρίως επέλεξα μηχανή με συμβατικές επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και όχι λιθίου.

 

Συμφωνώ σε όλα! Ακόμα και οι συμβατικές επαναφορτιζόμενες που αναφέρεις είναι καλύτερη λύση από τις απλές αλκαλικές! Και μεγαλύτερη αυτονομία έχουν, και πιο οικονομικές είναι (μέσος όρος ζωής περίπου 1000 φορτίσεις), και πιο φιλικές προς το περιβάλλον! Τώρα αν "μείνεις" θα χρησιμοποιήσεις και ένα ζευγάρι αλκαλικές, τι να κάνουμε;

 

Δεν είμαι υποχόνδριος με το περιβάλλον ούτε φανατικός οικολόγος απλά πλέον ο πλανήτης έχει φτάσει σε πολύ κρίσιμο σημείο και πρέπει να λαμβάνουμε κι αυτό υπόψη μας ακόμα και στην επιλογή μιας συσκευής όπως η ψηφιακή φωτογραφική μηχανή!

 

Θα δείς οτι σε λίγα χρόνια θα αρχίσουν και οι εταιρίες να προσανατολίζονται σε φιλικά προς το περιβάλλον προϊόντα και μάλιστα θα το διαφημίζουν κιόλας. Ήδη έχουνε γίνει μερικά πρώτα βήματα που εμφανίστηκαν και στη μαζική παραγωγή (βλέπε υβριδικά αυτοκίνητα).

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου πείτε πού μπορώ να βρω φορτιστή μπαταρίας για την ψηφιακή canon που έχω? Μένω Θεσσαλονίκη. εριξα μια ματια αλλα δεν ειχαν.

 

Εχω το φορτιστή αλλά χάλασε το καλώδιο που τον συνδέει με την πρίζα:confused: . Υπαρχει περιπτωση να το βρω και να το αγορασω ξεχωριστα χωρις τον φορτιστή? (να μη δωσω και αδικα τοσα ευρουλάκια)

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου πείτε πού μπορώ να βρω φορτιστή μπαταρίας για την ψηφιακή canon που έχω? Μένω Θεσσαλονίκη. εριξα μια ματια αλλα δεν ειχαν.

 

Εχω το φορτιστή αλλά χάλασε το καλώδιο που τον συνδέει με την πρίζα:confused: . Υπαρχει περιπτωση να το βρω και να το αγορασω ξεχωριστα χωρις τον φορτιστή? (να μη δωσω και αδικα τοσα ευρουλάκια)

Eννοείται οτι θα αγοράσεις μόνο το καλώδιο. Πήγαινε και δείξτο σε ένα κατάστημα με ηλεκτρολογικά. Δωδεκανήσου έχει πολλά μαζεμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια Help .Πριν κανα 2 μηνες ειχα αγορασει την Canon Digital IXUS 75.

Προχτες το απογευμα του επεσε του αδερφου μου και εσπασε η οθονη.

Εχει μαυρισει πανω αριστερα ενα κομματι και ολη η υπολοιπη οθονη ειναι ασπρη!!!

Εκτος απο το να σκοτωσω τον αδερφο μου τι αλλο λετε μπορω να κανω?

Δεν το συζητω για εγγυηση ε?Δεν πιστευω να καλυπτει μλκ1@ του ιδιοκτητη?

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά θα πρέπει να πληρώσεις τα σπασμένα, δεν καλύπτει η εγγύηση τέτοιες περιπτώσεις. Δεν ξέρω βέβαια κατα πόσο θα είναι ασυμφορη η επισκευή ,ή όχι. Αυτό θα το δεις απο το ποσό που θα σου ζητήσουν.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια Help .Πριν κανα 2 μηνες ειχα αγορασει την Canon Digital IXUS 75.

Προχτες το απογευμα του επεσε του αδερφου μου και εσπασε η οθονη.

Εχει μαυρισει πανω αριστερα ενα κομματι και ολη η υπολοιπη οθονη ειναι ασπρη!!!

Εκτος απο το να σκοτωσω τον αδερφο μου τι αλλο λετε μπορω να κανω?

Δεν το συζητω για εγγυηση ε?Δεν πιστευω να καλυπτει μλκ1@ του ιδιοκτητη?

 

Αναγκαστικά θα πρέπει να πληρώσεις τα σπασμένα, δεν καλύπτει η εγγύηση τέτοιες περιπτώσεις. Δεν ξέρω βέβαια κατα πόσο θα είναι ασυμφορη η επισκευή ,ή όχι. Αυτό θα το δεις απο το ποσό που θα σου ζητήσουν.

 

Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο SuperBilly. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις συμφέρει περισσότερο η αγορά καινούριου προϊόντος πάντα συγκρινόμενη με το κόστος επισκευής του παλιού! Οπότε φίλε jonakis ρωτάς και πράττεις ανάλογα... :cool:

 

Υ.Γ.: Όσον αφορά τον αδερφό σου, λυπήσου τον! Πες πως ήταν ένα ατύχημα!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το να σκοτωσω τον αδερφο μου τι αλλο λετε μπορω να κανω?
Βάλε τον να πληρώσει την ζημιά (αν είναι μικρός και δεν βγάζει ευρώπουλα, κάτι θα βρείς εσύ :p), γιατί η εγγύηση δεν καλύπτει τέτοια ζημιά με τίποτα (όπως και απάντησαν τα παιδιά)...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

http://www.adorama.gr/eshop/details.php?lang=gr&cat_id=1&corp_id=6&pr_id=2436

 

http://www.adorama.gr/eshop/details.php?lang=gr&cat_id=1&corp_id=25&pr_id=2354#

(η σωστή φωτογραφία της Panasonic http://www.katerelos.gr/imagemagic.php?img=images/dmc-fz%2018%20black%20405%20euro.jpg&w=404&h=290&page=popup )

 

 

Ανάμεσα σε αυτές τις δύο πια θα προτιμούσατε;

Σχεδόν ίδιες οι άτιμες.

Από τη μια το "βαρύ" όνομα της Olympus και από την άλλη, το Leica στο φακό της Panasonic με έχουν μπλέξει.

Link to comment
Share on other sites

And this is where the FZ18 differs so much from the Olympus SP-550 UZ, reviewed earlier this year and sporting almost identical specification (and very similar image quality): the FZ18 is fun to use, and it's responsive and reliable enough to allow you to snap away to your heart's content, experimenting with the huge zoom range. Where the SP-550UZ seemed hell-bent on annoying you into giving up photography forever, the FZ18 is another of those cameras that actually makes you want to go out and take pictures, just for the sake of it.

 

The biggest news is the optically stabilized lens, which has 'grown' at both ends and now sports a whopping 18x (28-504mm equiv.) zoom, putting the FZ18 into direct competition with Olympus' SP-550UZ (now updated to the SP-560UZ) and Fujifilm's recently announced FinePix S8000fd.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για την ixus 75 έχει κανείς άποψη? είναι τελικά τόσο μεγάλο μείον οτι δεν έχει IS? επίσης ποιά η γνώμη σας για την kodak z812 IS? γενικά για τις kodak δεν γίνεται πολύ κουβέντα γενικότερα ή κάνω λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την OLYMPUS FE 280 την έχει κανείς? Είναι καλή? Η FE 230 δεν βγάζει καθαρές φωτογραφίες και πρόκειται να μου την αλλάξουν με την FE 280.

Η 280 μήπως παρουσιάζει κάνα παρόμοιο πρόβλημα με την 230?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=187355

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα τη βοηθεια σας παρακαλώ.

Ψάχνω μια ψηφιακή κομπακτ που να βγάζει σχετικά καλές φωτογραφίες και στο σκοτάδι μέχρι 250 ευρώπουλα.Τι προτείνετε;;; ευχαριστώ εκ των προτέρων

Proud owner of a Palm Centro, IPhone 3GS, Blackberry 9300 3G, HP Pre 3, Blackberry Q5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...