Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά επειδή στα ξένα sites σύγκρισης των μηχανών,αναφέρονται πολλοί άγνωστοι παράγοντες, ξέρετε:

1) πως αναφέρεται το βάθος χρώματος?

Ή μήπως αυτό δεν μετράται και ειναι υποκειμενικό?

Μήπως είναι το iso?

2)Η ταχύτητα κλειστρου είναι ο χρόνος απο οταν πατήσουμε το bouton μέχρι να τραβήξει τη foto (π.χ. 2 sec) και πως αναφέρεται στα αγγλικά?

3)Στις super compact μηχανές υπάρχει αριθμητικό μέτρο για καλύτερο φακό και αισθητήρα,ή δεν υπέρχει ποιοτικό περιθώριο και ολοι μέχρι τα 200 ευρώ είναι ίδιοι?

Συγγνώμη για την ασχετοσύνη αλλά κάπως πρέπει να το ψάξω πριν αγοράσω...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν είσαι ανάμεσα σε αυτές τις 2 και θέλεις καθαρές και ζωντανές φωτογραφίες, χωρίς συζήτηση... Fuji!

η fuji ειναι καλη οσον αφορα νυχτερινες φωτογραφιες απο θεμα Noise,κι αυτο οχι σε ολα της τα μοντελα αλλα σε 3 νομιζω.

στο θεμα ζωντανιας ομως της φωτογραφιας η canon ειναι απαιχτη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή στα ξένα sites σύγκρισης των μηχανών,αναφέρονται πολλοί άγνωστοι παράγοντες, ξέρετε:

1) πως αναφέρεται το βάθος χρώματος?

Ή μήπως αυτό δεν μετράται και ειναι υποκειμενικό?

Μήπως είναι το iso?

2)Η ταχύτητα κλειστρου είναι ο χρόνος απο οταν πατήσουμε το bouton μέχρι να τραβήξει τη foto (π.χ. 2 sec) και πως αναφέρεται στα αγγλικά?

3)Στις super compact μηχανές υπάρχει αριθμητικό μέτρο για καλύτερο φακό και αισθητήρα,ή δεν υπέρχει ποιοτικό περιθώριο και ολοι μέχρι τα 200 ευρώ είναι ίδιοι?

Συγγνώμη για την ασχετοσύνη αλλά κάπως πρέπει να το ψάξω πριν αγοράσω...:wacko:

Νομίζω :O:

1. Αν το βρεις θα το βρεις σαν color depth, αλλά νομίζω (και πάλι :p) ότι όλες είναι true color. To ISO είναι η «ταχύτητα» του φιλμ ή, απλοποιημένα, η ευαισθησία του στο φως.

2. Όχι, το shutter speed είναι το πόσο θα μείνει ανοικτό το κλείστρο. Ο χρόνος από την στιγμή που θα πατήσουμε το μπουτόν, θα ανοίξει το κλείστρο και θα κλείσει εξαρτάται από την μηχανή.

3. Αριθμητικό μέτρο για την ποιότητα των φωτογραφικών φακών δεν υπάρχει. Παρόλα αυτά, θα μπορούσες πολύ χονδρικά να πεις ότι ένας φακός είναι «καλύτερος» αν είναι πιο φωτεινός από κάποιον άλλο. Αυτό μετριέται με το aperture ή f-number του.

 

Καλό διάβασμα στα link που σου έδωσα... :geek::p

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

η fuji ειναι καλη οσον αφορα νυχτερινες φωτογραφιες απο θεμα Noise,κι αυτο οχι σε ολα της τα μοντελα αλλα σε 3 νομιζω.

στο θεμα ζωντανιας ομως της φωτογραφιας η canon ειναι απαιχτη.

 

Το ξέρω αλλά.... είδες εσύ πουθενά να αναφέρει κάτι για canon ο φίλος; Έχω την εντύπωση οτι ήταν ανάμεσα σε δυο συγκεκριμένα μοντέλα, ένα της Sony και ένα της Fuji... :rolleyes:

 

EDIT: Και οι Pentax είναι υπέροχες σε νυχτερινές λήψεις. Έχω μια A20 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω 2-3 φωτογραφίες να δείτε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Εγω ειμαι κατοχος της SONY DSC T-33 και θελω καποιες φωτο απο PC που εχω κατεβασει να τις αποθηκευσω στην μνημη memorystick και να τις αναπαραγω στην φωτογραφικη μηχανη και μου γραφει error file υπαρχει κανενας τροπος η καποιος μετατροπεας απο PC σε φωτογραφικη?:worry:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Εγω ειμαι κατοχος της SONY DSC T-33 και θελω καποιες φωτο απο PC που εχω κατεβασει να τις αποθηκευσω στην μνημη memorystick και να τις αναπαραγω στην φωτογραφικη μηχανη και μου γραφει error file υπαρχει κανενας τροπος η καποιος μετατροπεας απο PC σε φωτογραφικη?:worry:

 

Δεν είναι θέμα μετατροπής, απλά πρέπει να τις βάλεις ακριβώς στη διαδρομή που τις αποθηκεύει η ψηφιακή σου! Τράβα μια φωτογραφία και δες ακριβώς το φάκελο. Τυχαίο παράδειγμα: X:\DCIM\PHOTOS08022008\

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει φωτογραφική μηχανή που να φτάνει το video της ποότητας μιας φτηνής βιντεοκάμερας?

Kαι αν ποιά?

iPhone 3GS, Xperia Arc, Nokia C5, iPad Wi-Fi + 3G

 

... and counting.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω :O:

1. Αν το βρεις θα το βρεις σαν color depth, αλλά νομίζω (και πάλι :p) ότι όλες είναι true color. To ISO είναι η «ταχύτητα» του φιλμ ή, απλοποιημένα, η ευαισθησία του στο φως.

2. Όχι, το shutter speed είναι το πόσο θα μείνει ανοικτό το κλείστρο. Ο χρόνος από την στιγμή που θα πατήσουμε το μπουτόν, θα ανοίξει το κλείστρο και θα κλείσει εξαρτάται από την μηχανή.

3. Αριθμητικό μέτρο για την ποιότητα των φωτογραφικών φακών δεν υπάρχει. Παρόλα αυτά, θα μπορούσες πολύ χονδρικά να πεις ότι ένας φακός είναι «καλύτερος» αν είναι πιο φωτεινός από κάποιον άλλο. Αυτό μετριέται με το aperture ή f-number του.

 

Καλό διάβασμα στα link που σου έδωσα... :geek::p

Aιμίλιε σε ευχαριστώ για το...tutorial!:D

Aπ οτι κατάλαβα, στα λεφτα που λέω, αυτά τα χαρακτηριστικά δεν παίζουν με μεγάλες διαφορές.

Για το (2) για το χρόνο που λέω, ξέρεις πως αναφέρεται? Απλά είχα δει μια παλιά NIKON 3Μp που έκανε 3 sec να τραβήξει τη foto και μου φάνηκε υπερβολικό, δεν έχω εμπειρία και με άλλες...

Για το (3) απο το link που μου έδωσες κατάλαβα οτι σημασία έχει το "maximum aperture" που πρέπει να είναι τουλάχιστον f/2 σωστά?

 

Γενικότερα για τις κάμερες επειδή έχω μια προσφορά μεταξυ HP 525 στα 6 MP με 65 ευρώ και CANON Α450 στα 5 MP με 79 ευρώ ποια θα προτιμούσατε σαν μάρκα, και με το συγκεκριμένο κόστος, που είναι ξεφτίλα...

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες.Εχει αρκετες ψηφιακες που τραβανε καλυτερα βιντεακια απο βιντεοκαμερες.Ειναι το θεμα τι λεφτα θα διαθεσεις εσυ!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα για τις κάμερες επειδή έχω μια προσφορά μεταξυ HP 525 στα 6 MP με 65 ευρώ και CANON Α450 στα 5 MP με 79 ευρώ ποια θα προτιμούσατε σαν μάρκα, και με το συγκεκριμένο κόστος, που είναι ξεφτίλα...

Την CANON Α450 με κλειστά μάτια ;)

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Την kodak v1253 στα 12 megapixels παιδια την εχετε δει? την πηρα τη πηρα το σαββατο κι επαθα τη πλακα μου! καλα οι φοτογραφιες ειναι φοβερες, αλλα εκει που τρελαθηκα ειναι στο βιντεο που τραβαει, και η ποιοτητα του ειναι το κατι αλλο!! HD video με αναλυση 1280χ720 στα 30 frames το δευτερολεπτο!! η ποιοτητα του χωρις πλακα εχει ξεπερασει και μια jvc βιντεοκαμερα που εχω!! (βεβαια το διευκρινιζω η βιντεοκαμερα ειναι αρκετα παλιο μοντελο) αλλα το βιντεο που βγαζει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ η ποιοτητα του δε περιγραφεται με λογια!! (το βιντεο το ειδα και στον υπολογιστη μου και στην lcd 42 που εχω και... εμεινα αφωνος!!)
Link to comment
Share on other sites

Τα megapixel μετράνε την ανάλυση μιας εικόνας. Η ποιότητα της εξαρτάται κυρίως απο την σύληψη των στοιχείων του φωτός απο τον φακό στον αισθητήρα της μηχανής, και απο εκεί η επεξεργασία τους απο τον επεξεργαστή που μετατρεπει τα στοιχεία αυτά σε φώτο, jpg συνήθως. Βέβαια ορισμένοι επεξεργαστές με τις διάφορες ρυθμίσεις που περιέχουν, δεν δίνουν το μεγιστο αποτέλεσμα σε μια εικόνα. Και εδώ είναι ενας τομέας στον οποίο οι Dslr υπερτερούν, μια και μπορούν να αποθηκεύουν τα στοιχεία του φωτός σε Raw μορφή, όπως ακριβώς τα έχει πιάσει ο φακός, και χωρίς καμία επεξεργασία απο την ίδια την μηχανή. Έτσι αργότερα με κάποιον raw manager, η επεξεργασία να γίνεται όπως ακριβώς θέλει ο χρήστης.

Βέβαια αν κάποιος έχει τραβήξει 500 φώτος, το να επεξεργάζεται τα raw ενα προς ένα δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά πολλές μηχανές (κυρίως dslr) σου δίνουν την δυνατότητα να τραβας Raw/jpg ταυτόχρονα, ώστε να βλέπεις άμεσα ποιες φώτος θες να τις έχεις αυτούσιες, και ποιες να επεξεργαστείς παραπάνω

 

Προσθέτω-επισημαίνω τα εξής

1) εδώ και πολύ καιρό τη δυνατότητα αποθήκευσης σε raw mode προσφέρουν και πάρα πολλές compact (το 2003 αγόρασα τη Sony V1 και έχει raw tiff) αν και με αυξημένους χρόνους αναμονής.

Παρ όλα αυτά η εκ των υστέρων επεξεργασία των φωτογραφιών των raw αρχείων είναι ένα sport μόνο για πολύ καλούς γνώστες και επιπλέον χρονοβόρα διαδικασία.

 

2) Ο κύριος λόγος για τον οποίο υπερτερούν αισθητά στη ποιότητα και την "ευκρίνεια" της παραγώμενης φωτογραφίας οι DSLR έναντι των compact είναι ότι διαθέτουν πολύ μεγαλύτερους σε μέγεθος αισθητήρες και συνήθως τεχνολογίας ολοκληρωνένου κυκλώματος CMOS και όχι CCD.

Έτσι ακόμη και αν η ανάλυση του αισθητήρα μίας DSLR και μίας compact είναι ακριβώς ίδια π.χ 10 megapixel, ο αισθητήρας της DSLR διαθέτει δραστικά μεγαλύτερη επιφάνεια για κάθε pixel (ας μη ξεχνάμε ότι κάθε pixel στην ουσία χωρίζεται σε τρία μικρότερα, ένα για κάθε βασικό χρώμα μπλέ, πράσινο, κόκκινο) = μπορεί να "μεταφράσει" σε ψηφιακή τιμή με βάση τη θεωρία του κβαντισμού, με πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια, την ένταση του προσπίπτοντος φωτεινού κύμματος, για κάθε μία απο τις τρείς κύριες συνιστώσες του (όσο μικρή ή μεγάλη και άν είναι η ένταση του προσπίπτοντος φωτεινού κύμματος) χωρίς να δίνει cut off στα "μέγιστα" ή θόρυβο στα "ελάχιστα".

Αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που πλέον εδώ και πολύ καιρό οι compact έχουν φτάσει στα όριά τους με τους υπάρχοντες πολύ μικρούς σε μέγεθος αισθητήρες τους.

Όσο και αν αυξάνουν τα megapixel η "ποιότητα" ελάχιστα επωφελείται και πολλές φορές υποβιβάζεται με την κατακόρυφη αύξηση του θορύβου ιδιαίτερα σε συνθήκες μη ιδανικού φωτισμού.

Το κυνήγι των megapixel στις compact είναι πιο πολύ marketing trick.

Φυσικά μεγάλο ρόλο παίζουν και οι πανάκριβοι φακοί των DSLR με πολύ ανώτερα οπτικά χαρακτηριστικά έναντι των αντίστοιχων στις compact καθώς και τα απίστευτα πολύπλοκα pattern αυτόματης εστίασης και φωτομέτρησης.

 

3) Αυτό που στην ουσία κάνουν οι επεξεργαστές των ψηφιακών, DSLR και compact είναι

α. με βάση εκτενέστατους και πολύπλοκους πίνακες αντιστοίχισης να προσδίδουν την "κατάλληλη" ψηφιακή τιμή στην "αναλογική" τιμή που προηγουμένως έχει κατορθώσει να αποτυπώσει ο

αισθητήρας για την ένταση κάθε μίας εκ των τριών βασικών συνιστωσών του προσπίπτονος φωτεινού κύμματος και στη συνέχεια να κάνει τη κατάλληλη "σύνθεση" ώστε να προκύψει το τελικό χρώμα, απόχρωση, φωτεινότητα.

β. με βάση πολύπλοκους αλγόριθμους error correction/prevention και color rendering προσπαθούν να μειώσουν το θόρυβο που έχει αποτυπώσει ο αισθητήρας και να προσδόσουν τη κατάλληλη

χρωματική καμπύλη απεικόνισης (ισσοροπία χρωμάτων), ισσοροπία λευκού για κάθε φωτογραφία ανάλογα με τις συνθήκες υπο τις οποίες "τραβήχτηκε".

γ. ανάλογα με τις προδιαγραφές και τον αλγόριθμο συμπίεσης jpeg που έχει επιλέξει ο κατασκευαστής, πραγματοποιεί τη συμπίεση των πληροφοριών που προηγουμένως έχουν προκύψει για

κάθε φωτογραφία.

 

4) Άρα τα αρχεία raw δεν "αποθηκεύουν τα στοιχεία του φωτός σε Raw μορφή, όπως ακριβώς τα έχει πιάσει ο φακός" αλλά όπως έχει κατορθώσει να τα αποτυπώσει - συλλάβει ο αισθητήρας πριν επέμβει δραστικά ο επεξεργαστής (image processor). Ακόμη και αυτά λοιπόν δε στερούνται ψηφιοποιήσεων,"στρογγυλοποιήσεων", επεξεργασίας και τελικά συμβιβασμών, ατελειών και λαθών.

Απλά περιέχουν το σύνολο των πληροφοριών που έχει κατορθώσει να αποτυπώσει ο αισθητήρας πρίν επενεργήσει η απωλεστική συμπίεση πληροφοριών του αλγορίθμου jpeg που θα "τρέξει" o επεξεργαστής και θα επιβάλει στο αρχείο raw.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει καποιος την pentax E35 (την εχει ο κωτσοβολος 69 ευρω) αξιζει καθολου σαν 1η αγορα φτηνης ψηφιακης μηχανης...;

 

Για τη φτηνή σειρά (σειρά E) της Pentax δε γνωρίζω καθόλου φίλε μου. Έχουν περάσει από τα χέρια μου 2 μηχανές της σειράς A και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Σκέψου μόνο το γεγονός ότι σαν εταιρία η Pentax ασχολείται ΜΟΝΟ με φωτογραφικές μηχανές! Μια εταιρία που εξειδικεύεται σε ένα και μόνον πράγμα σίγουρα θα είναι καλύτερη από μια άλλη που μέσα σε μια γκάμα χιλιάδων προϊόντων πετάει και καμιά δεκαριά μοντέλα φωτογραφικές μηχανές!

 

Όσο για την E35, από άποψη χαρακτηριστικών φαίνεται μια χαρά. Πρέπει όμως να βρεις και να δεις και μερικές φωτογραφίες γιατί είναι και λίγο υποκειμενικά αυτά. Αν τέλος αναλογιστείς και την τιμή της τότε σίγουρα είναι μια πολύ καλή επιλογή και ίσως το καλύτερο value for money της αγοράς αυτή τη στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

gia sas skeytomai na paro mia gotografiki kai skeytomoyn tin sony dsc t 70 ,kai diavaza kapia pragmata poy legate kai to skeytomai ksana.os 240 euro exete kati na moy protinete kai to logo,telo na bgazei kales kai stateres foto ,euxaristo kanete poli kali doulia....:)
Link to comment
Share on other sites

gia sas skeytomai na paro mia gotografiki kai skeytomoyn tin sony dsc t 70 ,kai diavaza kapia pragmata poy legate kai to skeytomai ksana.os 240 euro exete kati na moy protinete kai to logo,telo na bgazei kales kai stateres foto ,euxaristo kanete poli kali doulia....:)

Αν σε ενδιαφερει το καλυτερο video σε ποιοτητα και σε αναλυση που κυκλοφορει ως αυτη τη στιγμη στην αγορα (προσωπικη μου αποψη). και μαλιστα HD 1280Χ720 στα 30 frames.. ανεπιφιλακτα kodak v1253 στα 12 megapixels, στα 250 ευρω. απο φωτογραφιες πολυ καλες.

Link to comment
Share on other sites

gia sas skeytomai na paro mia gotografiki kai skeytomoyn tin sony dsc t 70 ,kai diavaza kapia pragmata poy legate kai to skeytomai ksana.os 240 euro exete kati na moy protinete kai to logo,telo na bgazei kales kai stateres foto ,euxaristo kanete poli kali doulia....:)

 

Εγώ πάλι επειδή τις Kodak ούτε να τις βλέπω ένα πράγμα και όσον αφορά το video ευχαριστώ αλλά θα πάρω video camera, θα σου πρότεινα αυτή:

 

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=5250

 

η οποία είναι ΜΗΧΑΝΑΡΑ και είναι και Canon! Τι να τα κάνεις τα 12MP; Στα 8MP έχεις μέγεθος 3264 x 2448 το οποίο φτάνει για να εκτυπώσεις ολόκληρο τοίχο! Άλλωστε έχουμε πει χιλιάδες φορές να ΜΗΝ εντυπωσιάζεστε με τα πολλά MP. Παίζουν κι αυτά το ρόλο τους αλλά μέχρι εκεί, δεν είναι το παν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι επειδή τις Kodak ούτε να τις βλέπω ένα πράγμα και όσον αφορά το video ευχαριστώ αλλά θα πάρω video camera, θα σου πρότεινα αυτή:

 

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=5250

 

η οποία είναι ΜΗΧΑΝΑΡΑ και είναι και Canon! Τι να τα κάνεις τα 12MP; Στα 8MP έχεις μέγεθος 3264 x 2448 το οποίο φτάνει για να εκτυπώσεις ολόκληρο τοίχο! Άλλωστε έχουμε πει χιλιάδες φορές να ΜΗΝ εντυπωσιάζεστε με τα πολλά MP. Παίζουν κι αυτά το ρόλο τους αλλά μέχρι εκεί, δεν είναι το παν.

Αλλος ζητησε τη γνωμη μας, και σε αυτον απαντησα και οχι σε σενα. και πρεπει να μαθουμε να ειμαστε αντικοιμενικοι, εγω το ειπα γιατι πολυ απλα ΤΗΝ ΕΧΩ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΣΕ ΟΛΑ και ειναι παρα πολυ καλη. εγω (δε κολλαω) σε μια μαρκα οπως ορισμενοι. τσεκαρω πρωτα, βρισκω ποια ειναι η καλυτερη γενικα, και μετα αγοραζω. φιλικα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αλλος ζητησε τη γνωμη μας, και σε αυτον απαντησα και οχι σε σενα. και πρεπει να μαθουμε να ειμαστε αντικοιμενικοι, εγω το ειπα γιατι πολυ απλα ΤΗΝ ΕΧΩ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΣΕ ΟΛΑ και ειναι παρα πολυ καλη. εγω (δε κολλαω) σε μια μαρκα οπως ορισμενοι. τσεκαρω πρωτα, βρισκω ποια ειναι η καλυτερη γενικα, και μετα αγοραζω. φιλικα. ;)

 

Εσύ πάλι γιατί πειράχτηκες; Ούτε εγώ απευθύνθηκα σε σένα! Απαγορεύεται να πω τη γνώμη μου; Και στο κάτω κάτω επειδή ενδιαφέρθηκες να μάθεις, εγώ δεν είμαι κολλημένος με τις Canon! Προσωπικά μια ζωή Pentax αγοράζω και εκεί θα παραμείνω! Του πρότεινα όμως αυτή που του πρότεινα γιατί στα χρήματα που δίνει ΔΕΝ υπάρχει καλύτερη compact! Για μένα (όπως και για τους περισσότερους λάτρεις του σπορ) οι καλύτερες είναι οι Canon! Τις Pentax τις προτιμώ για τους δικούς μου λόγους που αφορούν μόνον εμένα. Αντικειμενικά πάντως μια που το ανέφερες οι Kodak δε λένε και πολλά και εδώ μέσα είναι γνωστό αυτό οπότε ειδικά εσύ μη μιλάς για αντικειμενικότητα (αντικειμενικός είμαι εγώ που ενώ έχω Pentax προτείνω Canon)... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Θα αγοράσω την canon Α560 στα 120 ευρώ σαν επιλογή καλή δεν είναι? είναι πολύ παλιό μοντέλο?

 

http://www.adorama.gr/eshop/pr_images_max/560.jpg

 

Αν δεν έχεις πρόβλημα με το ότι είναι παλιό μοντέλο αγόρασε την επιτόπου! Είναι απίστευτη μηχανή. Τα μόνα που με χαλάνε προσωπικά είναι το design της και το μέγεθός της αλλά στα 120 ευρώ θα την έπαιρνα με κλειστά μάτια! Ορίστε και ένα link:

 

http://www.adorama.gr/eshop/details.php?lang=gr&cat_id=1&corp_id=2&pr_id=2261#

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πάλι γιατί πειράχτηκες; Ούτε εγώ απευθύνθηκα σε σένα! Απαγορεύεται να πω τη γνώμη μου; Και στο κάτω κάτω επειδή ενδιαφέρθηκες να μάθεις, εγώ δεν είμαι κολλημένος με τις Canon! Προσωπικά μια ζωή Pentax αγοράζω και εκεί θα παραμείνω! Του πρότεινα όμως αυτή που του πρότεινα γιατί στα χρήματα που δίνει ΔΕΝ υπάρχει καλύτερη compact! Για μένα (όπως και για τους περισσότερους λάτρεις του σπορ) οι καλύτερες είναι οι Canon! Τις Pentax τις προτιμώ για τους δικούς μου λόγους που αφορούν μόνον εμένα. Αντικειμενικά πάντως μια που το ανέφερες οι Kodak δε λένε και πολλά και εδώ μέσα είναι γνωστό αυτό οπότε ειδικά εσύ μη μιλάς για αντικειμενικότητα (αντικειμενικός είμαι εγώ που ενώ έχω Pentax προτείνω Canon)... :cool:

Το οτι οι καλυτερες ειναι οι canon αυτο το γνωριζουν και οι πετρες... εγω απλα μιλησα για την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ kodak V1253 επειδη ΤΗΝ ΤΣΕΚΑΡΑ και πραγματικα απο compact (παντα) και (προσοπικη μου αποψη) ειναι η καλυτερη, foto παρα πολυ καλες. και ειδικα στο video, πιστεψε με δεν εχω ξαναδει πιο ΤΕΛΕΙΟ. (και φυσικα δε πειραχτηκα φιλε μου) ;) και πριν παρω την kodak, canon ειχα και εγω..

Link to comment
Share on other sites

Και για το video επειδη ειπες οτι προτιμας βιντεοκαμερα.. και εγω φυσικα προτιμω και εχω και jvc και hitachi βιντεοκαμερα, αλλα δε μπορω να τη παιρνω παντα μαζι μου λογω μεγεθους (απ οτι καταλαβαινεις, αυτονοητο.) και χρησιμοποιω video αρκετα λογω επαγγελματος, η συγκεκριμενη kodak με εβγαλε ασπροπροσωπο.. ;) σε οσους ψαχνουν φοβερο video σε κατι (μικρο) τη συστινω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...