Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

100 Νικητές... επι 100 ευρώ (και λίγα λέω) που κοστίζει το εισητήριο, 10.000 ευρώ. Δεν νομίζω πως η Cosmote θέλει να "δωρίσει" 10 χιλιαρικάκια, απο κάπου αλλού θα τα πάρει λογικά ... Απο πού όμως ? :shifty::shifty:

 

1. Κίνηση εντυπωσιασμού/marketing με κόστος μόλις 10000 ευρώ, κάτι λιγότερο από ψίχουλα για τη Cosmote.

2. Αν χορηγεί τη συναυλία, σκέψου πόσα πακετάκια καρτοκινητής Cosmote θα μοιράσουν στο ΟΑΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα να πληρωσω τον λογαριασμό μου στο Γερμανο, και μιας και ο καινουργιος χρονος ομιλιας θα μου προστεθει 1η Σεπτεμβριου ζήτησα να μου βαλουν και 3Ε καρτα (εχω καρτοσυμβολαιο, οταν τελειωνει ο χρονος ομιλιας το ανανεωνω με καρτα, για οσους δε γνωριζουν ;-)

 

ειχα δει τη διαφημιση που κλυκλοφορησε μεσα στο καλοκαιρι που ελεγε οτι βαζουν απο 3Ε και πανω, ζηταω λοιπον να μου βαλουν και 3Ε στο δικο μου νουμερο και 5Ε στης αδερφης μου. και τι απανταει ο υπαλληλος;

 

1. εχει προβλημα το συστημα και δε μπορουμε να κανουμε ανανεωση

2. δε μπορουμε να βαλουμε λιγοτερο χρονο ομιλιας απο 9Ε. Μα, του λεω, η διαφημιση ελεγε κ.λ.π. Επέμενε αυτός.

 

με το που φευγω απο το καταστημα παιρνω τηλ. την εξυπηρετηση πελατων της κοσμοτε και τη ρωταω για την ανανεωση χρονου ομιλιας στον Γερμανο. Από 3Ε μεχρι 100, μου λεει η κοπελα, μπορείτε να βάλετε. Επέμενα εγω ότι δεν το δεχτηκαν. Ρωταει τον υπευθυνο, και επιβαβαιωνει το παραπανω.

Ε, τους ειπα και εγω σε ποιο καταστημα ειχα το συγκεκριμενο προβλημα και απο εκει και περα ας κανουν οτι νομιζουν. Πιστευω ομως οτι θα εχουν πολλλααααααα παραπονα για το συγκεκριμενο καταστημα γιατι και στο παρελθον ειχαν προσπαθησει να με πεισουν να κανω συνδεση παραπλανωντας με με αναληθεις πληροφοριες (και παλι καλα που ρωτησα και αλλου πριν το αποφασισω)

αυτα... και εχω ακουσει και απο αλλους τα χειροτερα... και δεν εχω και κανενα αλλο καταστημα κοσμοτε κοντα, αλλιως ουτε απ'έξω δε θα περνουσα..

 

ουφ.. τα ειπα και ησυχασα

 

 

Ως προς το (1), δυστυχώς πυκνά συχνά το συστημα της Cosmote έχει πρόβλημα, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει η συναλλαγή. Το χειρότερο μάλιστα, είναι πως μπορεί να πετάξει μήνυμα λάθους, να μην ολοκληρωθεί η απόδειξη του πελάτη, το κατάστημα να μην εισπράξει από τον πελάτη τίποτα, και το σύστημα της Cosmote να χρεώσει το κατάστημα την αξία ανανέωσης, αφού στο δικό της σύστημα φαίνεται περασμένη.

 

Ως προς το (2), προφανώς έχεις δίκιο, ο συγκεκριμένος υπάλληλος είχε φαίνεται άγνοια.

 

Ως προς το βαριούνται, τους είναι πολύ πιο εύκολη η ηλεκτρονική συναλλαγή, παρά να παίρνουν στα χέρια τους το βρώμικο τηλέφωνο του καθενός και να το βάζουν στο αυτί τους, να ξύνουν την κάρτα και να του την περνάνε. Γιατί όπως ξέρεις, 7 στους 10 που παίρνουν κάρτα από το Γερμανό, ζητάνε από τον υπάλληλο να την περάσει, γιατί πρόκειται για επιστημονική φαντασία και δεν τα καταφέρνουν μόνοι τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδια

 

Στην περιοχη που μενω +1ος οροφος το σημα μεσα στο σπιτι δεν ειναι και πολυ καλο..(τουλαχιστον οχι σε καθε σημειο).. Εδω και χρονια χρησιμοποιουσα CU και απο τις αρχες του 2008 βελτιωσαν πολυ την κατασταση!!(πριν ηταν απαραδεκτη..) Οποτε ειχα συνηθησει, αφηνα το κινητο σε συγκεκριμενα σημεια στο δωματιο και δεν ειχα προβλημα!!

 

Πριν λιγο καιρο εκανα ετηση φορητοτητας για Whats Up κυριως για να χρησιμοποιω καποια πακετα του (SMS και ομιλιας) αλλα και γιατι εβλεπα οτι ο μπαμπας μου με Cosmote μιλουσε πιο ανετα μες στο σπιτι.. Το κινητο μου τωρα δειχνει οτι εχει σημα (τουλαχιστον οσο και πριν) και κανω ανετα κλησεις η στελνω μνμτα πολυ γρηγορα χωρις προβλημα!! Οταν ειναι ομως να δεχτω μνμ τα πραγματα ειναι @@@@@... Ενω το κινητο μου δειχνει οτι εχει σημα (και οντως εχει γτ αν κανω κλιση ή με καλεσουν ή πας να στειλω μνμ χωρις να το κουνησς θα λειτουργησει κανονικα) δεν δεχετε τα μνμτα και φαινεται σαν να πρεπει να ενεργοποιησω εγω με καποιο τροπο την συνδεση... πχ αν κανω μια κληση καπου μετα μολις το κλεινω ερχεται και το μνμ. Μονο αν ειναι σε σημεια με full σημα ειμαι σιγουρος οτι θα τα δεχομαι.. πχ διπλα σε παραθυρο. Στα σημεια που πριν δεν ειχα προβλημα με τη Vodafone τωρα εχω ...:(

 

Τι μπορω να κανω ?? Υπαρχει καποια λυση ή θα πρεπει καθε λιγο και λιγακι να περνω τηλεφωνα για να δω αν μου ηρθε κανενα μνμ ..??

SeRiUs RC dRiVeR
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις full σήμα αλλα από ποιότητα σήματος πως τα πας???

 

Ή 1) ψάχνεις για κανα booster σήματος ή 2) παίρνεις συσκευή με υψηλό SAR ή 3) αλλάζεις εταιρία.

 

Το ν70 μου έχει sar 0,95W/kg ενώ το ν95 μου έχει 0,58W/kg. Αν τα βάλω δίπλα δίπλα το ν70 θα έχει πιό πολύ σήμα σε χώρο με μέτριο σήμα. Στο ιεκ μου, στο υπόγειο δεν είχε κανένας σήμα(ούτε το cosmote δεν φαινόταν) εκτός απο 'μένα που είχα 1-2 γραμμές. Μόλις πήρα το n95 δεν είχα σήμα σαν όλους τους άλλους. Μακάρι να είχε το ν95 το sar του ν70...

 

Να ξέρεις ότι όσο λιγότερο σήμα υπάρχει, τόσο περισσότερη ακτινοβολία εκπέμπει η συσκευή σου. Αν δεν σε πειράζει αυτό, κάνεις τα 2 πρώτα, αλλιώς βάζεις εταιρία που να έχει περισσότερο σήμα απ'όλες.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα που ειχα cosmote ειχα το ιδιο προβλημα μεσα στο σπιτι.

Το οτι σου δειχνει οτι εχει σημα δεν ειναι απαραιτητα ακριβες. Μπορει να πιανει απο πολλες κεραιες αλλα λιγο και να σου δειχνει η συσκευη οτι εχει ικανοποιητικο σημα.

Υποθετω οτι αν κανεις κλησεις, σιγουρα θα αντιμετωπιζεις μικροπροβληματα στην ποιοτητα τους.

Το θεμα λοιπον με τα sms το ειχα αντιμετωπισει και εγω ακριβως οπως το περιγραφεις και ειναι πραγματικα εκνευριστικο κι ας μη δουλευα τοσο πολυ με sms.

Αυτο που εκανα ηταν να ξαναγυρισω στη vodafone οπου στο σπιτι μου πιανει καμπανα, στο full στην κυριολεξια.

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα τηλεφωνο στη cosmote κ δηλωσε το.

εγω σημερα ημουν.. στο μπαλκονι με φουλ σημα κ δεν ακουγα τιποτα. βγηκα στο δρομο κ παλι δεν ακουγα τιποτα. κ τελευταια το σημα δεν επαρκη κ γινονται διακοπες.

κ απο cosmote μου ειπαν για βλαβη σε κεραια σε κοντινη οδο.

καλο ειναι να τους ενοχλουμε οταν υπαρχει προβλημα στο δικτυο. ολοι ωφελούνται :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Με την ευκαιρία της εβδομαδιαίας επετείου μου, από την ημέρα που έστειλα το πρώτο παράπονό μου στο Ε-germanos, σκέφτηκα να ποστάρω και εδώ.

 

Την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου μπήκα στο website του Γερμανού και κοίταξα το HTC Touch pro. Η τιμή του και η διαθεσιμότητά του, όλα εντάξει.

 

Σελίδα προϊόντος:

http://www.e-germanos.gr/e-germanos/open/browse?product=46853&category=93

 

Πατάω λοιπόν το μαγικό κουμπί ΑΠΟΚΤΗΣΕ ΤΟ και μου βγάζει μια φόρμα παραγγελίας, χωρίς τη δυνατότητα να αγοράσω online. Συμπληρώνω λοιπόν όλο χαρά και παίρνω μέσα στη μέρα το εξής conformation:

 

Αγαπητέ penlix

 

Η παραγγελία του προϊόντος/των προϊόντων (HTC TOUCH PRO) που έκανες στις 25-08-2008 έχει προωθηθεί στο κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ Λ.ΚΗΦΙΣΙΑΣ 187 ΑΜΑΡΟΥΣΙΟ 15124.

 

Ευχαριστούμε που προτίμησες το e-germanos για τις αγορές σου. Είμαστε πάντα δίπλα σου να λύσουμε οποιαδήποτε απορία για τα προϊόντα και υπηρεσίες ΓΕΡΜΑΝΟΣ ή την τεχνολογία γενικότερα με την on line επικοινωνία.

 

Με εκτίμηση

 

Δίκτυο Καταστημάτων ΓΕΡΜΑΝΟΣ

 

Tην προηγούμενη Δευτέρα όμως που δεν επικοινώνησε κανείς μαζί μου το ανέφερα στη φόρμα επικοινωνίας του E-germanos εδώ:

 

http://www.e-germanos.gr/e-germanos/open/browse?action=prepareInsertContact

 

Σήμερα το πρωί, έκανα πάλι το ίδιο. Επικοινώνησα μαζί τους.

 

Τελικά τι E-Germanos είναι αυτό και αγνοεί έτσι τους πελάτες του; Πόσο απαράδεκτο client service είναι αυτό; Πόσο τριτοκοσμική πρέπει να είναι η εμπειρία σε κάθε Ελληνικό website αγορών;

 

Κρίμα, και ντροπή τους που γράφουν στη σελίδα επικοινωνίας..

 

Για εμάς... Η Γνώμη σου Μετράει

 

Αχά.. μάλιστα..

 

:rolleyes:

 

Ευχαριστώ για το χώρο :) Ξεθύμανα λίγο..

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα τώρα που ξαναδιαβάζω το κείμενό μου, κακώς παραπονιέμαι.

 

User experience..; Είχα και στο χωριό μου...;

 

*πάει να αυτομαστιγωθεί 3-4 φορές..*

Link to comment
Share on other sites

μα δεν επικοινωνει κανενας μαζι σου. απλα πηγαινεις στο καταστημα και το παιρνεις...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι, και να τηλεφωνήσω αύριο στο κατάστημα και αν το έχουν να πάω να το πάρω.

 

Το οτι δεν απαντάν σε κανένα μήνυμα είναι το πρόβλημα που βρίσκω...

Link to comment
Share on other sites

Το κατάστημα πρέπει να επικοινωνήσει με τον πελάτη για να τον ενημερώσει σε περίπτωση που είναι το προϊόν στο μαγαζί να περάσει να το παραλάβει ή αν δεν υπάρχει στο κατάστημα, γίνεται παραγγελία από την αποθήκη και σε 1-2 μέρες έρχεται ο πελάτης στο κατάστημα και το παίρνει.
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει η διαδικασία, πέρασα από το κατάστημα στο οποίο είχε σταλεί η παραγγελία και αφενός δεν είχαν ιδέα για την παραγγελία μου, αφετέρου δεν είχαν ιδέα πότε θα έρθει η συσκευή. Κράτησαν το τηλέφωνό μου (είπαμε, η φόρμα παραγγελίας που συμπλήρωσα στο e-germanos.gr δεν υπάρχει πουθενά) για να επικοινωνήσουν μαζί μου αν μάθουν κάτι για τη συσκευή.

 

Επίσης, η εξυπηρέτηση του e-germanos.gr δεν έχει απαντήσει στα μηνύματά μου ακόμη...

 

Απαράδεκτος τρόπος λειτουργίας.

 

Ευτυχώς, το κατάστημα της Comoste 500 μέτρα πιο κάτω είχε διαθέσιμη τη συσκευή και η όποια αναμονή μου τελείωσε..

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά περιοχή φίλε? Γιατί και μένα δείχνει full σήμα και μου ρχονται μηνύματα ότι με πήρανε τηλ. Στην περιοχή Αρετσού

.

 

Επειδή είχα και την εμπειρία της Wind πριν, πολύ καλύτερα γενικότερα τα πράγματα στην Cosmote

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις full σήμα αλλα από ποιότητα σήματος πως τα πας???

 

Ή 1) ψάχνεις για κανα booster σήματος ή 2) παίρνεις συσκευή με υψηλό SAR ή 3) αλλάζεις εταιρία.

 

Το ν70 μου έχει sar 0,95W/kg ενώ το ν95 μου έχει 0,58W/kg. Αν τα βάλω δίπλα δίπλα το ν70 θα έχει πιό πολύ σήμα σε χώρο με μέτριο σήμα. Στο ιεκ μου, στο υπόγειο δεν είχε κανένας σήμα(ούτε το cosmote δεν φαινόταν) εκτός απο 'μένα που είχα 1-2 γραμμές. Μόλις πήρα το n95 δεν είχα σήμα σαν όλους τους άλλους. Μακάρι να είχε το ν95 το sar του ν70...

 

Να ξέρεις ότι όσο λιγότερο σήμα υπάρχει, τόσο περισσότερη ακτινοβολία εκπέμπει η συσκευή σου. Αν δεν σε πειράζει αυτό, κάνεις τα 2 πρώτα, αλλιώς βάζεις εταιρία που να έχει περισσότερο σήμα απ'όλες.

 

Το SAR πως επηρεαζει την κατασταση?Με το σκεπτικο πως το κινητο εχει την δυνατοτηα να εκπεμψει μεγαλυτερη ακτινοβολια αρα να παρεχει και πιο ισχρο σημα?

 

Το booster σηματος τι ακριβως ειναι και πως συνδυαζεται με τηλαφωνικη συσκευη?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το e-cosmote.

 

Αγόρασε κάποιος κάτι πρόσφατα από το εν λόγω ηλεκτρονικό κατάστημα; Βασικά θα ήθελα να μάθω με ποια κούριερ συνεργάζονται. Βλέπω σε ένα άλλο παλιό τόπικ ότι συνεργάζονταν με SpeedEx αλλά το τόπικ εκείνο είναι 18 μηνών. Ισχύει ακόμη αυτό; Η παραγγελία μου έχει αποσταλεί και μου έχουν δώσει αριθμό αποστολής αλλά δε ξέρω τι να τον κάνω.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στα site των εταιρειων και χρησιμοποιησε την υπηρεσεια ευρεσης δεματος για να δεις ποιας εταιρειας ειναι...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κάποιες γνωστές αλλά δεν έβγαζε κάτι γι αυτό δοκίμασα εδώ...

 

Ποιο συγκεκριμένα δοκίμασα ACS, SpeedEx, DHL, UPS, TNT. Η δεν είναι κάποια από αυτές ή ο κωδικός αποστολής δεν είναι ο ίδιος με το tracking number αλλά κάποιος κωδικός που χρησιμοποιεί η cosmote εσωτερικά για να κάνει το κουμάντο της.

 

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα από το πρωϊ δεν μπορώ να δεχτώ sms στο κινητό μου (το οποίο έχει αριθμό Vodafone) από COSMOTE (δοκίμασα από το mail.mycosmos.gr). Γνωρίζει κανείς αν το πρόβλημα υπάρχει στην COSMOTE ή στην VODAFONE?
Link to comment
Share on other sites

Σύμπτωση ή όχι; Κάλεσα πριν από 10 λεπτά το Customer Care εταιρικών πελατών της Vodafone. Μου είπανε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Είπα ΟΚ και το έκλεισα. Μετά από 5 λεπτά, τσουπ... κοντά στα 8 sms ήρθαν στο κινητό μου. Πως γίνεται αυτό; Θα πρέπει να πιστέψω σε συμπτώσεις; Το μόνο που με φοβίζει είναι για ποιο λόγο "κόλλησαν" τα sms στο sms center; Για ποιο λόγο; Για ποιο λόγο;
Link to comment
Share on other sites

Σύμπτωση ή όχι; Κάλεσα πριν από 10 λεπτά το Customer Care εταιρικών πελατών της Vodafone. Μου είπανε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Είπα ΟΚ και το έκλεισα. Μετά από 5 λεπτά, τσουπ... κοντά στα 8 sms ήρθαν στο κινητό μου. Πως γίνεται αυτό; Θα πρέπει να πιστέψω σε συμπτώσεις; Το μόνο που με φοβίζει είναι για ποιο λόγο "κόλλησαν" τα sms στο sms center; Για ποιο λόγο; Για ποιο λόγο;

 

Μια είναι η δικαιολογία των εταιριών! Υπερφόρτωση:p:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το SAR πως επηρεαζει την κατασταση?Με το σκεπτικο πως το κινητο εχει την δυνατοτηα να εκπεμψει μεγαλυτερη ακτινοβολια αρα να παρεχει και πιο ισχρο σημα?

 

Το booster σηματος τι ακριβως ειναι και πως συνδυαζεται με τηλαφωνικη συσκευη?

1)Ακριβώς

 

2)Θα διαβάσεις πολλά για το booster, δες πχ. μια σελίδα εδώ

Στην ουσία αυτο που κάνει είναι να μαζεύει την δέσμη της κεραίας και να κατευθύνει καλύτερα το σήμα.

 

Έχω βάλει ένα στο ν95 μου και έχει μια διαφορά στο σήμα. Αυτό όμως που είδα και δεν το περίμενα είναι ότι ανέβασε πολύ το σήμα στο wifi :D

Ακούγεται ότι κάνει το ίδιο και στο gps αλλα δεν το έχω δοκιμάσει.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...