Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και λίγο καιρό δεν μπορώ να στέλνω μηνύματα με την κάρτα μου, έχω καρτοκινητό,και ενώ έχω χρηματικό υπόλοιπο , το μηνύμα που μου βγάζει όταν πάω να στέλω είναι "Not sent.Touch to try again"

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι να κάνω σε αυτή την περίπτωση ?

 

Έχω αλλάξει και κινητό αλλά το ίδιο πρόβλημα είχα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά. Έχω το s7 flat και από τότε που το πήρα ( με nougat ) έχω ένα μεγάλο πρόβλημα. Δεν λαμβάνω εισερχόμενα μηνύματα. Για την ακρίβεια νομιζω οτι λαμβάνω περιπου 6 / 10. Δεν έχει σχέση αν ο αριθμός είναι αποθηκευμένος στις επαφές ή είναι άσχετο νουμερο. Ούτε έχει σημασία αν έχω ξαναλαβει μήνυμα από το ίδιο νούμερο. Δεν είναι δηλαδή ότι από κάποια νούμερα λαμβάνω και από κάποια οχι. Επίσης δεν έχει σχέση με Το μέρος που βρίσκομαι. Το χειρότερο είναι ότι όσοι μου στέλνουν παίρνουν αναφορά ότι παραληφθεί. Έκανα hard reset δοκίμασα διάφορες εφαρμογές μηνύματων αλλά τίποτα. Η SIM μου είναι 1.5 χρόνου 4 g . Λέτε να φταίει αυτό ? Έχω σημαντικό θέμα. Προχθές τσακωθηκα με φίλο που μου έστειλε μήνυμα να τον πάρω τηλέφωνο γιατί ήταν επείγον και δε με πίστευε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε,

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση στο διαδίκτυο, πιστεύω πως φταίει η SIM σου (μιας και έκανες hard reset).

 

Για να το επιβεβαιώσεις, βγάλε τη SIM και δοκίμασέ την σε κάποια διαφορετική συσκευή.

 

Υ.Γ Αν δοκιμάσεις τη SIM σε άλλη συσκευή και είναι όλα καλά, τότε κάνε πλήρη επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Edited by Ilovemetal
Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε,

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση στο διαδίκτυο, πιστεύω πως φταίει η SIM σου (μιας και έκανες hard reset).

 

Για να το επιβεβαιώσεις, βγάλε τη SIM και δοκίμασέ την σε κάποια διαφορετική συσκευή.

 

Υ.Γ Αν δοκιμάσεις τη SIM σε άλλη συσκευή και είναι όλα καλά, τότε κάνε πλήρη επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

Ευχαριστώ. Αν το πρόβλημα είναι η SIM σκέφτομαι να την αλλαξω γιατί δε μπορώ να διασταυρώσω εύκολα ποια μηνύματα μου έρχονται . Από τον αδελφό μου πχ έρχονται πάντα άρα πρέπει να ζητάω από κόσμο να μου στέλνει μηνύματα πράγμα δύσκολο και πάλι θα έχω την αμφιβολία

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση αναφέρεται σε μια φίλη μου η οποία επισκέφτηκε ένα κατάστημα Γερμανός τέλη Δεκέμβρη για να πληρώσει το υπόλοιπο που είχε αφήσει στη σύνδεση της και ζήτησε από την υπάλληλο με την πληρωμή να γίνει διακοπή σύνδεσης. Η υπάλληλος την ενημέρωσε πως γίνεται αυτόματα αφού έχει γίνει φραγή ή ολική φραγή. Ρώτησε την υπάλληλο αν είναι σίγουρα αυτή η διαδικασία γιατί την είχαν ενημερώσει πως χρειάζεται ένας 4ψήφιος κωδικός και η υπάλληλος της απάντησε ναι.

 

Οπότε έφυγε η φίλη μου, θεωρώντας ότι έχει γίνει διακοπή. Μετά από περίπου 3 μήνες την καλούν και την cosmote και της λένε πως χρωστάει 100κάτι ευρώ. Προχώρησε σε παράπονα τηλεφωνικώς όμως της είπαν ότι μόνο μέσω καταστήματος γραπτώς μπορεί να γίνει παράπονο.

 

Λόγο προσωπικών υποχρεώσεων μετά από 2 βδομάδες πήγε από ένα κατάστημα να κάνει γραπτώς παράπονα και ζήτησε αποχρέωση των οφειλών, δηλαδή να μην πληρώσει τίποτα αφού δεν ήταν δικό της λάθος, ενώ συνέχιζαν να την παίρνουν τηλέφωνο για οφειλές και ενημέρωνε τον εκάστοτε υπάλληλο για το τι είχε συμβεί.

 

Παίρνει σήμερα τηλέφωνο και λένε πως της έχει σταλεί επιστολή από τις 8 Ιούνη αλλά ακόμα δεν έχει πάρει τίποτα στα χέρια της 11 μέρες μετά. Η υπάλληλος την ενημέρωσε πως δεν μπορεί να δει για το αποτέλεσμα της επιστολής αλλά λογικά για να μην έχει προχωρήσει η αποχρέωση το αίτημα πρέπει να έχει απορριφθεί.

 

Σημείωση: η σύνδεση δεν έχει χρησιμοποιηθεί καθόλου σε αυτό το διάστημα εφόσον θεωρούσε πως έχει γίνει διακοπή αυτής. Παράλληλα έβαζε κάρτα στο καρτοκινητό της από την ίδια εταιρία.

Αυτό είναι κάτι που μπορεί να επαληθεύσει η cosmote.

 

Τι μπορεί να κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ προς Cosmote με τα στοιχεία του υπαλλήλου του καταστήματος που τη διαβεβαίωσε ότι δεν χρειάζεται άλλη ενέργεια.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σας

η γυναίκα μου είναι αυτή την στιγμή στην Βουλγαρία

ενώ στο τηλέφωνο είναι ενεργοποιημένη η κάρτα σιμ (whats up)

δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί της

και μου απαντά μήνυμα ότι το τηλέφωνο είναι πιθανόν απενεργοποιημένο

παρακαλώ βοήθεια

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

η γυναίκα μου είναι αυτή την στιγμή στην Βουλγαρία

ενώ στο τηλέφωνο είναι ενεργοποιημένη η κάρτα σιμ (whats up)

δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί της

και μου απαντά μήνυμα ότι το τηλέφωνο είναι πιθανόν απενεργοποιημένο

παρακαλώ βοήθεια

ευχαριστώ

 

13888 να ελέγξουν τη γραμμή. Ένα restart βοηθάει με το roaming.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα εμαθα γι'αυτο

###############

και πραγματικα απορησα.

Οταν μου το ειπαν, θυμηθηκα τις πρωτες εποχες του internet, με εναν isp provider που εδινε δωρεαν internet,

καπου το 1999, x-treme αν θυμαμαι καλα!

Επι του προκειμενου ομως: το ξερει αυτο κανεις;

Υπαρχει καμια παγιδα και κακοτοπιά;

Τι ακριβως ειναι; Ποιο το κινητρο αυτων που το κανουν, τι κερδιζουν;

Πσοο ασφαλες;

Ειναι μονο για κατοχους cosmote οπως διαβασα, αλλα ειμαι επιφυλακτικος.

Ωστοσο, η συλλογικη εμπειρια, εδω, ειναι ασφαλης οδηγος νομιζω.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Συζήτηση και ανάρτηση συνδέσμων για προγράμματα των οποίων η νομιμότητα είναι αμφίβολη δεν επιτρέπεται.

Το νήμα κλειδώνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα έρθω πολύ σύντομα στη Ζάκυνθο και θα ήθελα να μάθω ποιο δίκτυο συστήνετε για τη χρήση δεδομένων 3G / 4G.

 

Έχω ακούσει καλά πράγματα για την Cosmote, γι 'αυτό πρέπει να συνδεθώ μαζί τους ή είναι ένας άλλος πάροχος εξίσου καλός για τα δεδομένα.

Edited by russell1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω μια sim cosmote που την χρησιμοποιώ πολύ σπάνια, οπότε βάζω κάρτα όταν με υποχρεώνουν μόνο για να μην μου την μπλοκάρουν. Το πρόβλημα είναι ότι η cosmote μετά τους 4 μήνες μπλοκάρει εισερχόμενες/εξερχόμενες κλήσεις.

 

Έχετε να προτείνετε καμία άλλη εταιρεία που να κρατάει ανοιχτές τις εισερχόμενες/εξερχόμενες για περισσότερο καιρό χωρίς να μπεί κάρτα;

(Νομίζω η wind κρατάει για 1 έτος ανοιχτές τις κλήσεις, ισχύει άραγε;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Από όσο γνωρίζω, η παραπάνω αλλαγή ισχύει σε όλες τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας (πλην Cyta καρτοκινητής αν δεν κάνω λάθος).

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Από όσο γνωρίζω, η παραπάνω αλλαγή ισχύει σε όλες τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας (πλην Cyta καρτοκινητής αν δεν κάνω λάθος).

 

Κατάλαβες τι εννοώ ε; Δεν με πειράζει να μου φάνε την κάρτα που θα έχει μέσα, απλά δεν θέλω να μου μπλοκάρουν εισερχόμενες κλήσεις τόσο σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβες τι εννοώ ε; Δεν με πειράζει να μου φάνε την κάρτα που θα έχει μέσα, απλά δεν θέλω να μου μπλοκάρουν εισερχόμενες κλήσεις τόσο σύντομα.

 

Ναι. Αναφέρομαι στην φραγή εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων, έπειτα από αποχή ανανέωσης χρόνου ομιλίας για 4 μήνες.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Το μύνημα που μου ήρθε ήταν αυτό εδώ συγκεκριμένα:

 

" Αύριο ( ../../2017) θα πραγματοποιηθεί φραγή εισερχόμενης & εξερχόμενης κίνησης (ομιλία, SMS, DATA) στον αριθμό σου. Η φραγή θα έχει ισχύ μέχρι ../../2018 οπότε θα απενεργοποιηθεί η σύνδεση σου. Για να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς τον αριθμό σου ανανέωσε το υπόλοιπο σου "

Link to comment
Share on other sites

Ναι, διότι δεν ανανέωσες εδώ και τέσσερις μήνες. Στους τρεις μήνες χάνεται ό,τι χρηματικό υπόλοιπο υπάρχει και στους τέσσερις μήνες πραγματοποιείται φραγή εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων. Η δε σύνδεση (ο αριθμός) λήγει στους 12 μήνες.
Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν Voda + Wind (και Cyta αλλά με άλλους όρους: Ψάξτο)....Με το νέο έτος 2018, ΔΕ νομίζω ΠΙΑ. Όλες θα έχουν 4 μηνο (ίσως και ο mvno Cyta). Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Το μύνημα που μου ήρθε ήταν αυτό εδώ συγκεκριμένα:

 

" Αύριο ( ../../2017) θα πραγματοποιηθεί φραγή εισερχόμενης & εξερχόμενης κίνησης (ομιλία, SMS, DATA) στον αριθμό σου. Η φραγή θα έχει ισχύ μέχρι ../../2018 οπότε θα απενεργοποιηθεί η σύνδεση σου. Για να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς τον αριθμό σου ανανέωσε το υπόλοιπο σου "

Μπορείς να βάλεις και την ημερομηνία που σου γράφει στο σμσ οτι θα απενεργοποιηθεί η σύνδεσή σου για να ξέρουμε πότε ακριβώς γίνεται η διακοπή;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου είχε πει ότι αυτά τα νούμερα που βγάζει η taza mobile (άγνωστη ίσως για πολλούς) έχει 1 έτος λειτουργίας...

Ότι μου είχε πει το γράφω...

Αλήθεια - ψέματα κοίταξε το αν θες ;)

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα.Εως τον περασμενο Ιουνιο ειχα 2 συνδεσεις σε οικογενειακο πακετο στον Cosmote,οποτε και αποφασισα να αλλαξω εταιρια και τα πηγα στη Vodafone.Το συμβολαιο που ειχα στον κοσμοτε και με το οποιο ειχα παρει εκπτωση και στα 2 παγια αλλα οχι συσκευη,εληγε για τον Α αριθμο τον Απριλιο 2017 και για τον Β αριθμο στις 25/6/2017.Η μεταβαση στη Vodafone και για τους 2 αριθμους εγινε στις 8/6/2017.Υστερα απο μερικες μερες μου εκδοθηκε και τελικος λογαριασμος ο οποιος ηταν και πιστωτικος(ειχα επιστροφη),λογω του οτι ειχαν προπληρωθει τα παγια για 30 μερες ενω εγω παρεμεινα στο δικτυο 14 μερες.Σημερα,3 1/2 μηνες μετα,μου ερχεται ενας νεος λογαριασμος κινητης στο e-mail απο τον Cosmote,ο οποιος αναφερει περιοδο καταναλωσης 23/8/17-23/9/17 (εγω ειμαι vodafone τη συγκεκριμενη περιοδο),με ποσο 40 ευρω περιπου.Επικοινωνησα με τον Cosmote και μου λενε οτι προκειται για "πεναλτυ αποδεσμευσης" λογω του οτι ο Β αριθμος εφυγε απο τον Cosmote 17 μερες πριν την ληξη του συμβολαιου και θα επρεπε να φυγει μετα τη ληξη του συμβολαιου για να μην χρεωθει!Απ'οσο ξερω,αν εχεις παρει επιδοτηση συσκευης ή εκπτωση παγιου,αυτη εχει αποσβεστει τον τελευταιο μηνα και δεν πληρωνεις τελος αποδεσμευσης.Αυτο μου ειχαν πει και οι ιδιοι του Cosmote τοτε,και ουτε μου ειχαν αναφερει οτι θα πληρωνα κανενα προστιμο αποδεσμευσης οσες φορες με επερναν μετα την αιτηση φορητοτητας και με παρακαλαγαν να παραμεινω στον Cosmote (πραγμα που το αναφερουν ΠΑΝΤΑ σε τετοιες περιπτωσεις για να σε κρατησουν στο δικτυο τους).Και το penalty ερχεται τρεισημισυ μηνες μετα ειναι δυνατον;Σκεφτομαι να μην το πληρωσω και να απευθυνθω στη ΕΕΤΤ.Θα ηθελα να ακουσω δικες αναλογες εμπειριες και προτασεις.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...