Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από το απόγευμα και μετά cosmote είναι εκτός......

Wind πάντος δουλεύει

Τσεκαρισμένο με αλλά συνδρομητές της cosmote

Πήρες τις βλάβες;;στο 13888.Περιμένουμε ενημέρωση!Δεν έχει σήμα καθόλου ή απλά δεν λειτουργεί;;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κοιτάζοντας πριν λίγο το υπόλοιπό μου στο My Cosmote και βλέποντας την ενδειξη "Ισχύει έως:19/ΧΧ/ΧΧΧΧ " που ειναι και η πραγματικη ημερομηνία ληξης του χρόνου ομιλιας ,SMS και ΜΒ που εχει το πακέτο μου και οχι εως 20/ΧΧ/ΧΧΧΧ που γράφουν τα ενημερωτικά μυνήματα που ερχονται οταν ζητηθει υπόλοιπο απο το 1256 θελω να ρωτήσω αυτους που απάντησαν οτι τα ελληνικα της Cosmote ειναι σωστα και λιγο πολυ ...εγω δεν ξερω καλα ελληνικα... η εχω μεινει πίσω στα Ελληνικά μου .... συνεχιζουν να εχουν την ιδια αποψη??? Και αν ναι, τοτε γιατι στην σελίδα της ... που ειναι και οτι πιο εγκυρο εχει λεει την πραγματική ημερομηνια και στο μήνυμα βαζει.... ετσι και μια μέρα παραπάνω????

Εδω να προσθέσω οτι το ιδιο ισχυει και για προσθετο πακετο που ειχα ενεργοποιήσει και αλλη ημερομηνια ληξης λεει στο My Cosmote (την πραγματική) και αλλη... της επόμενης ημέρας στο μύνημα.

Την ιδια ερωτησησ θα ηθελα να κανω και στην Cosmote δηλαδη γιατι αλλη ημερομηνια εχει στο My Cosmote και αλλη στο μύνημα αλλα επειδη θα παρω μια τυπικη και αοριστη απαντηση του στυλ .... με αλλα λογια να αγαπιόμαστε... δεν χρειαζεται να κανω τον κόπω να ασχοληθω...

 

Το application για τις κύριες παροχές του προγράμματος δεν αναφέρει αυτά που λες, παρά μόνο στο κάτω κάτω μέρος του ελέγχου υπολοίπου αναφέρει "επόμενη ανανέωση δωρεάν χρήσης τάδε..." η οποία είναι ολόσωστη... είπες να πάρεις το αίμα σου 2 χρόνια μετά πίσω...αλλά δεν...

Link to comment
Share on other sites

Το application για τις κύριες παροχές του προγράμματος δεν αναφέρει αυτά που λες, παρά μόνο στο κάτω κάτω μέρος του ελέγχου υπολοίπου αναφέρει "επόμενη ανανέωση δωρεάν χρήσης τάδε..." η οποία είναι ολόσωστη... είπες να πάρεις το αίμα σου 2 χρόνια μετά πίσω...αλλά δεν...

 

Οταν λες ολοσωστη ????

Δηλαδη σε μενα που ληγει καθε 19 και απο 20 ειναι το νεο τι θα εγραφε ????

Αν γραφει "επόμενη ανανέωση δωρεάν χρήσης τάδε.... απο 20/χχ/χχχχ " ειναι σωστο .... Η διαφωνια ηταν ποσο σωστο ειναι στο μυνημα που εγραφε και συνεχιζει να γραφει "YΠOΛOIΠO SMS...κλπ κλπ ΠPOΣ EΘNIKA ΔIKTYA EKTOΣ COSMOTE: ΧΧ KAI YΠOΛOIΠO MB: ΧΧΧ,ΧΧΧ EΩΣ 20/ΧΧ. TEΛEYTAIA ENHMEPΩΣH κλπ κλπ" ενώ ο λογαριασμός κλείνει στις 19 και οτι κίνηση γίνει μετα τις 12 το βράδυ αφαιρείτε απο τον επόμενο

Σε αντθεση στο My Cosmote εχει σωστα την ενδειξη "Ισχύει έως:19/ΧΧ/ΧΧΧΧ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω το εξής -δύσκολο πρόβλημα.

Είμαι κάτοχος Cosmote XL και έχω 2GB internet και 500mb δώρο για spotify.

Όταν τελειώνω τα 500mb του spotify δεν με αφήνει να συνδεθώ στο spotify μέσω 3G/4G ("είστε εκτός σύνδεσης") παρά μόνο με WiFi.

Ταυτόχρονα έρχεται και το αυτοματοποιημένο μήνυμα "Έχεις ήδη καταναλώσει τα 500mb για streaming στο spotify, μπλα μπλα..."

Έχω τα υπόλοιπα 2Gb αλλά δεν με αφήνει να τα χρησιμοποιήσω για το Spotify παρά μόνο Internet. :mad::mad:

Έχει ήδη επικοινωνήσει η Cosmote ύστερα από αίτημα μου αλλά δεν έχουν βρει ακόμα λύση.

 

Κάποιος που να έχει περάσει αυτήν την εμπειρία και να βρήκε λύση?

Κάτοχος LG V10.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά θέμα της Cosmote. Και σε μένα το ίδιο. Εν τω μεταξύ έλαβα SMS πως θα σταματήσει να παρέχεται (από 27-10) το πακέτο spotify από την Comsote (αυτό με τα 500MB Streaming και 1 μήνα συνδρομή με 5ε).
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω μια νέα ρομ και έχει αυτή την επιλογή

Ξέρετε αν το υποστηρίζει ή όχι η cosmote?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω μια νέα ρομ και έχει αυτή την επιλογή

Ξέρετε αν το υποστηρίζει ή όχι η cosmote?

 

Εδώ και χρόνια.;)

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κακά νέα (ιδίως για τα πιτσιρίκια):

 

Η χρήση του 0.facebook με υπόλοιπο <1€,

πχ με 0€ χωρίς ανανέωση μετά από 3μηνο ως 12 μηνες μετά από "κάρτα"

κόπηκε κ στην Cosmote.......

Link to comment
Share on other sites

Κακά νέα (ιδίως για τα πιτσιρίκια):

 

Η χρήση του 0.facebook με υπόλοιπο <1€,

πχ με 0€ χωρίς ανανέωση μετά από 3μηνο ως 12 μηνες μετά από "κάρτα"

κόπηκε κ στην Cosmote.......

 

Και εγω πιτσιρικι ειμαι,δυστυχως.Μας τα χαλασε η κοσμοτε.Ευκαιρια να φυγουμε απο το whats up.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα.. Έχω επιδότηση περίπου 400 ευρώ.. Μπορώ να πάρω απο κοσμοτε κινητο που ειναι σε προσφορά από black friday με την επιδότηση;; γνωρίζει κανεις;
N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

Είμαι εδώ και 2 χρόνια στην Cosmote ως εταιρικός πελάτης 3 γραμμών.Το 2014 που έφυγα απ τη Wind,πήρα επιδότηση 1012€!! Και πληρώνω 88€+ συνήθως εκτός παγίου 10~15€ SMS και εξτρα MB.

 

28/11 Έληξαν τα συμβόλαια.Επικοινώνισα μαζί τους,θέλοντας να ανανεώσω 2 γραμμές απ τις 3.Μου είπαν ότι τα ποσά της επιδότησης έχουν βγεί,είνα για 24 Μηνη δέσμευση 150€/γραμμή για συσκευή και 180€/γραμμή για πίστωση στο λογαριασμό..

 

Μη μπορώντας μετά απο πολλές επικοινωνίες με όλα τα τμήματα να αυξήσω την επιδότηση,πήρα τηλέφωνο στην Vodafone για φοριτότητα μπας και με καλέσουν για αντιπροσφορά.Η κοπέλα απ την εξυπηρέτηση μου είπε ότι αν στείλει τον Courier με τα συμβόλαια και τα υπογράψω τότε θα κάνουν αίτημα για φορητότητα στην Cosmote.Ωστόσο όμως θα έχω δεσμευθει!!

 

Τι μπορώ να κάνω;να τους πάρω στην Cosmtoe απ'ευθύας λέγοντας θα φύγω- θέλω να με αποσυνδέσετε;(δε θελω να χασω τους αριθμούς);;; Στην Voda αν έρθει ο courier και εν τελη δεν υπογράψω τίποτα σύμφωνα με τα λεγόμενα της υπαλλήλου η Cosmote ειναι σα να μη ξέρει τίποτα..

 

Aκόμα τόνισα την επιστροφή στο παλιό δίκτυο εντός 14 ημερών και μου είπε κατηγορηματικά ΟΧΙ στην vodafone δεν γινεται αυτο!!

 

Απόψε πέρασα απο καταστήματα έκανα τηλέφωνα και οι απαντήσεις είναι:

 

Πήγα σε κατάστημα Voda και Wind.Oι απαντήσεις ίδιες.σε 6 Ώρες έχουμε πάρει τη φοριτότητα,χωρίς επιστροφές κλπ. Οπώτε το να κάνω αίτημα φοριτότητας και μετά να υπογράψω απο κατάστημα ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ.

 

τα πράγματα εχουν αλλαξει όπως ΟΛΟΙ μου ειπαν απο τηλ και απο καταστημα και το εμπέδωσα χθες διαβάζοντας στην ΕΕΤΤ.Αν δεν πέσει υπογραφή ότι συμφωνώ με τα δικά σας δεν κάνουν αίτηση φοριτότητας στην εταιρία σου.Ενώ είναι υποχρεωμένη εντώς 24 ωρών να δώσει τους αριθμούς.

 

Η που με παίρνουν μετα την υπογραφή απο cosmote η που γυριζω μόνος,γιατί να παω Voda μονιμα ΔΕ παιζει........ Και εγώ πριν 2 ακριβώς χρόνια πήγα για 2η φορα στην Cosmote μετα απο 2 χρόνια Wind..

 

Αυτά..Καμία ιδέα; έχω σηκώσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ!!!παλαιότερα ήταν απλή υπόθεση....

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητήσεις φορητότητα σε καρτοκινητό.

Σε περίπτωση λάθους θα γυρίσεις αμέσως πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Το κατάστημα και η κάθε εταιρία γενικά αν δεν υπογράψεις δεν πρόκειται να κάνει την αίτηση φορητότητας για το λόγο ότι πρέπει να σε δεσμεύσουν για να μην μπορείς να ακυρώσεις την φορητότητα.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

https://www.germanos.gr/corporate/4g_smartphones_tablets_xmas16_offer/

 

Τελικά, όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος τα Χριστούγεννα, το ίδιο δώρο 5GB (συνολικά για 2 μήνες φέτος),

Αλλά φέτος ΜΟΝΟ για 4G tablets.

 

Υπόψιν, για όποιον/-α ενδιαφέρεται ότι η sim onthego με κάρτα έρχεται προενεργοποιημένη, ασχέτως ταυτοποίησης.

Άρα, η χρήση των GB είναι μόνο για αυτούς τους 2 μήνες (Δεκέμβρη 2016-Φλεβάρη 2017) και δεν μπορεί να μεταφερθεί σε άλλο χρονικό διάστημα.

 

http://i66.tinypic.com/11vrx9g.jpg

Link to comment
Share on other sites

έλαβα από ψεύτικο e-mail από cosmote που με ενημερώνει ότι θέλει να μου επιστρέψει 35,65€ και να συμπληρώσω μια φόρμα με προσωπικά δεδομένα και λογαριασμό τράπεζας. ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ

 

Εεεεντάξ....Δε θελ κ πολύ "μυαλό" να το κταλάβς......:)

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερικους μηνες ερχονται καποιες περιεργες χρεωσεις στον λογαριασμο της cosmote και εμφανιζεται ως αγορα περιεχομενου απο τριτους χωρις να χρησιμοποιω καποια υπηρεσια ή εφαρμογες επι πληρωμη. Γνωριζει κανεις τι ειναι αυτο;;;;
Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερικους μηνες ερχονται καποιες περιεργες χρεωσεις στον λογαριασμο της cosmote και εμφανιζεται ως αγορα περιεχομενου απο τριτους χωρις να χρησιμοποιω καποια υπηρεσια ή εφαρμογες επι πληρωμη. Γνωριζει κανεις τι ειναι αυτο;;;;

 

Έχει δικαιολόγηση (πχ # αριθμό 5ψήφιο) η κάθε χρέωσή σου στο λογαριασμό;

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε μολις η κοπελα στο τηλεφωνο για μια υπηρεσια gamifive στην οποια εγω δεν εχω ποτε εγγραφει και δεν εχω βαλει και ποτε τον αριθμο μου πουθενα. Το κινητο το χειριζομαι αποκλειστικα εγω και γενικα προσεχω.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Λοιπον παιδια καλησπερα και χρονια πολλα, εχω ενα κινητο της zte 310 και παρατηρησα 25 δεκεμβρη 1ιανουαριου 2 3 5 6 καθε φορα ιδια ωρα μπωρει πρωι μπωρει την νυχτα καθορισμενη ωρα, τραβαει δεδομενα κινητης και με χρεωνει 1Ε χωρις να εχω ενεργοποιησει τα δεδομενα καθολου, στην αρχη νομιζα ειναι καποιο δωρο απο την cosmote και ειπα ας κανω ενα speed test τις 2 μερες αυτες. Παιρνω την cosmote με βαζει μια ασφαλεια να ενεργοποιηται απο την σελιδα το ιντερνετ και οχι αυτοματα, με γυρισε και 1Ε πισω απο τα 3Ε που εχασα, γιατι λεει τις αλλες 2 φορες ξεπερασες ογκο δεδομενων βλακεια μου και εμενα, αλλα παρατηρω οτι παλι παει να συνδεθει τωρα η ωρα αλλαξε ειναι 10 το πρωι εχει παλι 2 μερες που το κανει, απο την εμπειρια σας εχει κολησει η cosmote το συστημα της ή εχω κανεναν χακερ και δεν το ξερω γιατι ετσι οπως παει τωρα στελνει μυνημα για να μπει ιντερνετ αρα παλι παει να τραβηξει δεδομενα χωρις να ειναι τα δεδομενα ανοιχτα η cosmote δεν παραδεχεται οτι φταιει αυτη
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια καλησπερα και χρονια πολλα, εχω ενα κινητο της zte 310 και παρατηρησα 25 δεκεμβρη 1ιανουαριου 2 3 5 6 καθε φορα ιδια ωρα μπωρει πρωι μπωρει την νυχτα καθορισμενη ωρα, τραβαει δεδομενα κινητης και με χρεωνει 1Ε χωρις να εχω ενεργοποιησει τα δεδομενα καθολου, στην αρχη νομιζα ειναι καποιο δωρο απο την cosmote και ειπα ας κανω ενα speed test τις 2 μερες αυτες. Παιρνω την cosmote με βαζει μια ασφαλεια να ενεργοποιηται απο την σελιδα το ιντερνετ και οχι αυτοματα, με γυρισε και 1Ε πισω απο τα 3Ε που εχασα, γιατι λεει τις αλλες 2 φορες ξεπερασες ογκο δεδομενων βλακεια μου και εμενα, αλλα παρατηρω οτι παλι παει να συνδεθει τωρα η ωρα αλλαξε ειναι 10 το πρωι εχει παλι 2 μερες που το κανει, απο την εμπειρια σας εχει κολησει η cosmote το συστημα της ή εχω κανεναν χακερ και δεν το ξερω γιατι ετσι οπως παει τωρα στελνει μυνημα για να μπει ιντερνετ αρα παλι παει να τραβηξει δεδομενα χωρις να ειναι τα δεδομενα ανοιχτα η cosmote δεν παραδεχεται οτι φταιει αυτη

 

Δύσκολο να καταλάβεις ότι είναι κάποια εφαρμογή που εκείνη την ώρα κάνει update?Κοίταξες απο την καρτέλα των δεδομένων ποια εφαρμογή γράφει ότι τραβά δεδομένα;

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κοιταξει με την εφαρμογη watch dogs καμια απολυτως εφαρμογη δεν τραβαει τιποτα, αλλα και να τραβουσε θα εβλεπε οτι ειναι κλειστα τα δεδομενα, γιατι οταν πχ παω να μπω στο chrome θα μου πει εχω κλειστα δεδομενα δεν γινεται η συνδεση, δεν θα τραβηξει 1Ε για πλακα, τωρα το εχω βαλει σε αλλο κινητο στο sony ericson w200 οπως με ειπε αυτος ο κυριος, για να δουμε αν αυριο δω παλι το ιδιο μυνημα
Link to comment
Share on other sites

Το εχω κοιταξει με την εφαρμογη watch dogs καμια απολυτως εφαρμογη δεν τραβαει τιποτα, αλλα και να τραβουσε θα εβλεπε οτι ειναι κλειστα τα δεδομενα, γιατι οταν πχ παω να μπω στο chrome θα μου πει εχω κλειστα δεδομενα δεν γινεται η συνδεση, δεν θα τραβηξει 1Ε για πλακα, τωρα το εχω βαλει σε αλλο κινητο στο sony ericson w200 οπως με ειπε αυτος ο κυριος, για να δουμε αν αυριο δω παλι το ιδιο μυνημα

 

Μηπως ειναι χρεωση απο 5ψηφιο νουμερο?Να εχεις εγραφει καταλαθος σε καμια "υπηρεσια" προς τριτους και να σε χρεωνει?Δες και το thread με χρεωσεις προς 5ψηφιους αριθμους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Είχα εδώ και χρόνια το πρόγραμμα Comote προς όλους 35 συνδυασμένο με το Internet Any Way 2GB (μαζί με μια extra sim μόνο για δεδομένα). Τέλη Οκτωβρίου άλλαξα το βασικό πρόγραμμα από Cosmote προς όλους 35 σε Cosmote Mobile M χωρίς να κάνω καμία αλλαγή στο Internet Any Way.

Όλα πήγαιναν καλά, μέχρι που την περασμένη εβδομάδα, μπήκα τυχαία στην εφαρμογή της Cosmote στο κινητό και διαπίστωσα με έκπληξη ότι μου είχαν τελειώσει όλα τα δεδομένα ΧΩΡΙΣ να μου έχει έρθει ενημέρωση για την κατανάλωση του 80% των 2GB του Internet Any Way (μου ήρθε μόνο ενημέρωση για την κατανάλωση του 80% των 300ΜΒ του Cosmote Mobile M)!!!

Ουσιαστικά δεν ξέρω ούτε καν πότε έληξαν ούτε και κατά πόσο έχω υπερβεί τα 300ΜΒ+2GB!

Στέλνω, λοιπόν, σχετικό ερώτημα στην Cosmote και μου απαντάει μια υπάλληλος πως ουδέποτε μου ερχότανε ενημέρωση για την κατανάλωση του 80% των 2GB παρά μόνο αν τα εξαντλούσα χρησιμοποιώντας την extra sim των δεδομένων!! Επειδή όμως εγώ σπάνια χρησιμοποιώ την συγκεκριμένη sim, έχω την εντύπωση πως απλά με δουλεύουν. Παρακολουθώντας τα SMS που μου έχει στείλει η Cosmote διαπίστωσα πως το τελευταίο SMS για ανάλωση του 80% του Internet Any Way το έλαβα τον περασμένο Οκτώβριο.

Μήπως έπρεπε να γίνει κάποια κίνηση όταν άλλαξα πρόγραμμα για να "ενοποιηθούν" τα Mobile M + Internet Any Way ώστε να ενημερώνομαι για στο 80% και των 2GB ανεξάρτητα από το ποια sim χρησιμοποιώ; (Η υπάλληλος επέμενε πως ποτέ μέχρι σήμερα δεν προσέφερε κάτι τέτοιο η Cosmote)

 

Καμιά ιδέα;

 

Υποπτεύομαι, ότι δεν θέλουν να παραδεχτούν το συγκεκριμένο θέμα (της μη ενημέρωσης για το 80%) για να αποφύγουν πιθανό αίτημα αποχρέωσης από εμένα για τα δεδομένα πέρα του προγράμματός μου που εν αγνοία μου κατανάλωσα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...