Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα διαβασω τα λινκ τωρα παιδες.

 

Σημερα μου το εκοψαν...ενεργοποιησαν φραγη κλησεων ΔΙΧΩΣ ΚΑΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.

 

Αισχος...περιττο να πω τι προβλημα μου δημιουργησε αυτο στν δουλεια μου!

 

Εφυγα αρων αρων απο την δουλεια μου, αναστατωθηκε το συμπαν για να επιστρεψω στην πολη και να βρω τροπο να επικοινωνησω μαζι τους. Με πηραν πισω και μου ειπαν οτι δεν θα κανουν αλλη εκπτωση...αν δεν πληρωσω δεν θα μου βγαλουν την φραγη...φυσικα και δεν δεχτηκα...

 

Τελειωνω την απαντηση μου σημερα καθ θα την στειλω αυριο...πηρα ενα καρτοκινητο για να κανω την δουλεια μου....

 

Θα διαβασω και τα λινκ σας τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εχω λαβει ενα σκασμο τηλεφωνηματα απο την εισπρακτικη εταιρια κτλπ για το ολο θεμα.

 

Με εχουν παρει 3 απο την εταιρια που αναλαμβανει να εισπραξει το ποσο και απο την κοσμοτε κανα 2 ατομα.

 

Συνεχιζω και τους λεω την κατασταση και οτι πλεον με επιστολη μου αυριο θα κοινοποιησω και στην ΕΕΤΤ το ολο θεμα κτλπ κτλπ...

 

Θα ζητησω και να μου στειλουν αναλυτικα την ογκοχρεωση αυτη...

 

Παλι φραγη θα μου κανουν βεββαια οπως με ενημερωσαν σημερα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι χρήσιμο να μιλήσεις εγκαίρως και με κάποιο Συνήγορο Καταναλωτή ή αντίστοιχο φορέα. Λογικά θα σε συμβουλέψουν να στείλεις εγγράφως την ένστασή σου και να περιμένεις γραπτή απάντηση, αλλά δεν χάνεις τίποτα να πάρεις ένα τηλέφωνο...
Link to comment
Share on other sites

Να ένα πολύ χρήσιμο θέμα. Προσωπικά δεν ήξερα καν ότι γινόταν. Τελικά έχουμε εξελιχθεί!:p
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.Ειμαι σε μεγαλο διλημα:ειχα για ενα χρονο συνδεση το οικονομικο πακετο 25 (140 λεπτα προς ολους),με χρεωση ανα μηνα με φπα 29 ευρω.Επειδη τωρα μου ειναι δυσκολο λογω καιρων να τα πληρωνω αποφασισα να κανω φορητοτητα κ να παω cosmote στην frog(καρτα).Αλλα σημερα με πηραν απο την vodafone κ μου κανουν εκπτωση 45% !!Δηλαδη μου ειπαν οτι εαν συνεχισω με συνδεση στα 140 λεπτα προς ολους θα χρεωνομαι μαζι με το φπα συνολικα 15 ευρω.Τι λετε εσεις βρε παιδια;Συμφερει;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.Ειμαι σε μεγαλο διλημα:ειχα για ενα χρονο συνδεση το οικονομικο πακετο 25 (140 λεπτα προς ολους),με χρεωση ανα μηνα με φπα 29 ευρω.Επειδη τωρα μου ειναι δυσκολο λογω καιρων να τα πληρωνω αποφασισα να κανω φορητοτητα κ να παω cosmote στην frog(καρτα).Αλλα σημερα με πηραν απο την vodafone κ μου κανουν εκπτωση 45% !!Δηλαδη μου ειπαν οτι εαν συνεχισω με συνδεση στα 140 λεπτα προς ολους θα χρεωνομαι μαζι με το φπα συνολικα 15 ευρω.Τι λετε εσεις βρε παιδια;Συμφερει;

 

Εγώ θα έμενα. 15 ευρώ είναι ανεκτό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έμενα. 15 ευρώ είναι ανεκτό ποσό.

 

Τελικα εμεινα με ανανεωση συμβολαιου στα 15,40 ευρω με το φπα(140 λεπτα δωρεαν προς ολους κ μετα εαν υπερβω χρεωση ανα λεπτο).Μου ειπαν οτι οποτε θελω μπορω κ να φυγω η να αλλαξω πακετο ανα πασα στιγμη.Δεν με δεσμευουν υποχρεωτικα 1 χρονο.Πιστευω οτι εκανα καλη κινηση.Ετσι κ αλλιως ποτε δεν μιλαγα συχνα στο τηλεφωνο.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχω καρτοκινητο What's Up και θελω να αλλαξω τον αριθμο μου. Θα χρειαστει να αγορασω καινουργια καρτα SIM ή μπορω να τον αλλαξω και να κρατησω αυτην που εχω τωρα??

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζεις sim, απλά απευθύνεσαι σε κατάστημα με τη ταυτότητά σου ( εφ'όσον το κινητό είναι στο όνομά σου ) και δωρεάν αλλάζεις αριθμό κλήσης διατηρώντας όλα τα χαρακτηριστικά της σύνδεσής σου ( ποσό που έχεις μέσα κλπ ).

 

( καλό θα είναι, αν δεν γνωρίζουμε κάτι, να μη δίνουμε απαντήσεις )

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζεις sim, απλά απευθύνεσαι σε κατάστημα με τη ταυτότητά σου ( εφ'όσον το κινητό είναι στο όνομά σου ) και δωρεάν αλλάζεις αριθμό κλήσης διατηρώντας όλα τα χαρακτηριστικά της σύνδεσής σου ( ποσό που έχεις μέσα κλπ ).

 

( καλό θα είναι, αν δεν γνωρίζουμε κάτι, να μη δίνουμε απαντήσεις )

 

Αυτό που απάντησα, αυτό ξέρω. Δεν απαντάω για να απαντήσω. Πρώτη φορά το ακούω αυτό που λες. Από εκεί κ πέρα, να είσαι πιο ευγενικός....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που απάντησα, αυτό ξέρω. Δεν απαντάω για να απαντήσω. Πρώτη φορά το ακούω αυτό που λες. Από εκεί κ πέρα, να είσαι πιο ευγενικός....

 

Στα λόγια μου έρχεσαι λοιπόν, δεν ξέρεις και πέταξες μια άκυρη απάντηση που θα είχε σαν αποτέλεσμα να χρεωθεί άδικα 5€ για τη νέα κάρτα, να χάσει τα χαρακτηριστικά της σύνδεσής του και να βρεθεί χρεωμένος με 2 αριθμούς. Συγχαρητήρια.

Link to comment
Share on other sites

Στα λόγια μου έρχεσαι λοιπόν, δεν ξέρεις και πέταξες μια άκυρη απάντηση που θα είχε σαν αποτέλεσμα να χρεωθεί άδικα 5€ για τη νέα κάρτα, να χάσει τα χαρακτηριστικά της σύνδεσής του και να βρεθεί χρεωμένος με 2 αριθμούς. Συγχαρητήρια.

 

1. Ούτε ήρθα στα λόγια σου, ούτε έχω όρεξη να συνομιλώ μαζί σου. Αρκετά με νευρίασες από το τίποτα.

2. Δεν είμαστε cc εδώ. Οποιος θέλει πιο σίγουρη απάντηση, ας παίρνει στο cc.

 

 

EDIT: Επειδή με νευρίασες πολύ, πήρα τηλ το cc της Κοσμοτέ. 1η αντίδραση του κυρίου στο τηλ, "μου ξαναλέτε την ερώτηση;" (προφανώς του φάνηκε περίεργη). 2η αντίδραση, "ναι πρέπει να πάρεις καινούρια σιμ".

 

Για πάρε και εσύ να δούμε κύριε unique!

 

Kαι τα 5 ευρώ γλιτώνονται με διπλή φορητότητα, αν δεν το ξέρεις ήδη. Μπορεί να πάρει σιμ από εταιρεία που τα μοιράζει τζάμπα!!!

Edited by greeksalad
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αποκτήσω την συσκευή,αλλά έχω ακούσει απο τον καθένα 100 διαφορετικά πράγματα για το τι του είπε η cosmote για την νέα διαθεσιμότητα της συσκευής.Αν κάποιος το έχει κάνει παραγγελία η το περιμένει ας μου πει τι του είπανε και να μοιραστούμε απόψεις μήπως βρούμε κάποια άκρη όσοι βρισκόμαστε σε διαδικασία αναμονής :lol: :) Edited by vikentios
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ίσως πρέπει να πληρώσεις αλλά μπορείς να δεις τι μπορείς να κάνεις και μέσω του Συνηγόρου του πολίτη η να συμβουλευτείς και κάποιο Δικηγορό.

Πάντως το μόνο βέβαια είναι οτι είναι καλύτερα με κάρτα για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω αγανακτήσει... ψάχνω στο Ηράκλειο Κρήτης να κάνω χρήση επιδότησης που έχω για iphone 5 32GB black

ξέρει κάνεις που μπορώ να το βρω???

είμαι σε λίστα άλλα τίποτα

Link to comment
Share on other sites

στην ιδια μοιρα ολοι. 20 μερες εγω ειμαι σε λιστα αλλα τιποτα ακομα.

που εχεις μπει σε λιστα?

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και τους δυο που μπηκατε στον κοπο να απαντησετε. Θα επισκεφθω ενα καταστημα της Cosmote οσο πιο γρηγορα γινεται για να μαθω τι απο τα δυο ειναι εφικτο.

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζεις sim, απλά απευθύνεσαι σε κατάστημα με τη ταυτότητά σου ( εφ'όσον το κινητό είναι στο όνομά σου ) και δωρεάν αλλάζεις αριθμό κλήσης διατηρώντας όλα τα χαρακτηριστικά της σύνδεσής σου ( ποσό που έχεις μέσα κλπ ).

 

( καλό θα είναι, αν δεν γνωρίζουμε κάτι, να μη δίνουμε απαντήσεις )

 

Αλλαγή MSISDN σε καρτοκινητά και καρτοσυμβόλαια, ΔΕ γινεται. Μιλάμε ΠΑΝΤΑ για απόκτηση νέου αριθμού. Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι

 

αντιμετωπίζω ένα κουλό πρόβλημα και ήθελα να πάρω μερικές γνώμες από το myphone πριν απευθυνθώ σε ένα κατάστημα της Cosmote.

 

Έχω ένα Samsung Galaxy S. Μέχρι και πριν 1 μηνα ήμουν συνδρομητής στη Wind και δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα. Έκανα φορητότητα στην Cosmote και από τότε που έβαλα την SIM της Cosmote στο Galaxy S μου, η συσκευή κάνει επανεκκίνηση σε ανύποπτο χρόνο όταν δεν τη χρησιμοποιώ.

Εδώ και 2 μέρες έχω πάρει το NOKIA 5070 της μητέρας μου και κάνει κι εκεί τα ίδια, ενώ με την δική της κάρτα δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα. Τέλος έβαλα τη SIM μου για 3 ώρες σε ένα κινέζικο Android του κολλητού μου κι αντιμετώπισα κι εκεί ακριβώς το ίδιο πράγμα.

 

Είμαι 99% σίγουρος ότι φταίει η SIM, αλλά είναι λογικό σαν πρόβλημα; Να προκαλεί η SIM επανεκκίνηση της συσκευής;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι

 

αντιμετωπίζω ένα κουλό πρόβλημα και ήθελα να πάρω μερικές γνώμες από το myphone πριν απευθυνθώ σε ένα κατάστημα της Cosmote.

 

Έχω ένα Samsung Galaxy S. Μέχρι και πριν 1 μηνα ήμουν συνδρομητής στη Wind και δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα. Έκανα φορητότητα στην Cosmote και από τότε που έβαλα την SIM της Cosmote στο Galaxy S μου, η συσκευή κάνει επανεκκίνηση σε ανύποπτο χρόνο όταν δεν τη χρησιμοποιώ.

Εδώ και 2 μέρες έχω πάρει το NOKIA 5070 της μητέρας μου και κάνει κι εκεί τα ίδια, ενώ με την δική της κάρτα δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα. Τέλος έβαλα τη SIM μου για 3 ώρες σε ένα κινέζικο Android του κολλητού μου κι αντιμετώπισα κι εκεί ακριβώς το ίδιο πράγμα.

 

Είμαι 99% σίγουρος ότι φταίει η SIM, αλλά είναι λογικό σαν πρόβλημα; Να προκαλεί η SIM επανεκκίνηση της συσκευής;

 

νομίζω ναι φυσιολογικό είναι. Η ΣΙΜ έχει εγγύηση νομίζω 3 μήνες. Οπότε μέχρι τότε στην αλλάζουν τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

ουτε στα βασικα?

καλησπερα. μενω παπαγου. παλια ειχα βονταφον και ειχα χαλια σημα (πριν καμια 6αετια). απο τοτε ειμαι κοσμοτε και ειναι καλυτερα. το τελευταιο διμηνο τα πραγματα πανε προς το χειροτερο, και ειδικα τις τελευταιες 2 βδομαδες ολο δε με αφηνει να κανω κλησεις , ολο μου κοβει το τηλεφωνο και αλλα τετοια ομορφα. τωρα μιλαγα με την κοπελα, και σε 3 λεπτα εκλεισε πανω απο 6 φορες. τα εχω παρει ασχημα. εχω συμβολαιο το οποιο θα ληξει σε κανα 6αμηνο. εχω ηδη εκπτωση επειδη ειχα κανει αιτηση φορητοτητας. το θεμα ειναι το εξης

 

επειδη δεν ανταποκρινεται η κοσμοτε στα βασικα, και μου εχει σπασει τα νευρα, μπορω να την κανω απο αυτους? με το πατημα οτι ολο πεφτει η γραμμη το οποιο εινα ιδικο τους θεμα?

αν οχι, μπορω να ζητησω κιαλλη εκπτωση? ακουσα σε παρομοια περιπτωση (μπορει ναναι και αρβυλα), η βονταφον εδωσε κατευθειαν εκπτωση...

 

πρεπει να περασει ο χρονος για να φυγω, λη μπορω και πιο μπροστα?

και αν τελικα φυγω, ειναι αυτο το καταλληλο θρεντ για να ρωτησω ποια εταιρια πιανει καλυτερα στου παπαγου?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μπορείς να φύγεις, πληρώνοντας το επιπλέον ποσό της επιδότησης που πήρες.

Πάντως πριν 2-3 χρόνια που είχα το ίδιο πρόβλημα με την ίδια εταιρεία ζήτησα να μου δώσουν μια συσκευή cell-fi. Μια μικρή συσκευή αναμετάδοσης στην ουσία. Θυμάμαι πως δεν με βόλεψε γιατί ενώ είχα σήμα καμπάνα, το ίντερνετ σερνόταν. Και έτσι τελικά το έδωσα σε ένα γείτονά μου που ακόμα και τώρα το έχει και τον έχει βολέψει.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση σου. επιδοτηση δεν εχω παρει, μειωση παγιου μου εχουν κανει ομως. στην περιπτωση αυτη τι γινεται?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...