Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

nemesis1 μην ξεχάσεις να ενημερώσεις εδώ αν τελικά σου διαγράψουν ή όχι το λογαριασμό για να ξέρουμε οι υπόλοιποι αν υπάρχει ελπίδα (ή όχι).

 

Όλα κομπλέ!!

 

Κατάφερα να κάνω ΝΕΑ εγγραφή μόλις πριν λίγο!

Μια εργάσιμη περίπου απο την ώρα που έστειλα το Fax

 

Έκανα 2 απόπειρες:

Στην 1η έβαλα άλλο username και το ίδιο mail (και φυσικά αριθμό) με το προηγούμενο account και μου έβγαλε ότι το mail χρησιμοποιείτε ήδη!

 

Στην 2η επέλεξα ξανά το διαφορετικό username όπως στην 1η αλλά έβαλα ΑΛΛΟ mail και μου δέχτηκε κανονικά την εγγραφή!

 

Οπότε μάλλον βρέθηκε λύση για όσους έχουν πρόβλημα ακόμα. :D

 

ΥΓ: Σε μερικές μέρες θα προσπαθήσω να αλλάξω εκ νέου το mail και να ξαναβάλω πάλι το παλιό, μην τυχόν και βγει απο την database..

Αν και απο οτι καταλαβαίνω δεν θα γίνει αφου (και καλα) χρησιμοποιήθηκε απο άλλον χρήστη και άρα είναι δικό του...

Εάν θελήσεις να αλλάξεις e-mail, το νέο θα πρέπει είναι έγκυρο, να μην έχει ξαναχρησιμοποιηθεί

 

 

Σήμερα έκανα μεταβίβαση τον αριθμό μου στο όνομα μου...(τόσα χρόνια τον είχα στο όνομα συγγενικού προσώπου που έχει τα ίδια στοιχεία με μένα - όνομα επώνυμο).

 

Δλδ ενώ έχω τον αριθμό στο όνομά μου θα πρέπει να πάρει ο προηγούμενος που πλέον δεν φαίνεται ότι έχει σχέση με τον αριθμό!!!

 

Ξαναπήρα τηλ. μιλάω με άλλον εκπρόσωπο και εν τέλει μου έδωσε ένα αριθμό φάξ 210-2518080 να στείλω φωτοτυπία ταυτότητας του προηγούμενου κατόχου αναγράφοντας πάνω στην φωτοτυπία οτι "Ζητώ την διαγραφή απο το Cosmote my Account του αριθμού 697******* με email ****@****.com"

Edited by nemesis1
Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται και στο όνομα σου .

Στις 10-20 Ιανουαρίου καταθέτεις αίτηση συμμετοχής στις πανελλήνιες εξετάσεις .

Σε 6-7 μήνες θα είναι έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται και στο όνομα σου .

Στις 10-20 Ιανουαρίου καταθέτεις αίτηση συμμετοχής στις πανελλήνιες εξετάσεις .

Σε 6-7 μήνες θα είναι έτοιμο.

 

Τρελό hack:lol: Θεός!

Link to comment
Share on other sites

Thanks nemesis, να 'σαι καλά!

Άρα ουσιαστικά πάλι δεν σου διαγράψανε το account αλλιώς θα έπρεπε να είχε ελευθερωθεί το username ή έστω το εμαιλ. Με το ζόρι δηλαδή να κάνουμε νέο εμαιλ. Μπορεί να είναι εύκολο αλλά πολλοί έχουμε το ίδιο εμαιλ εδώ και 10+ χρόνια ή χρησιμοποιούμε ένα εμαιλ "πρόχειρο" για εγγραφές σε σάιτ, διαφημίσεις κλπ και ένα "σοβαρό" που χρησιμοποιούμε για τη δουλειά, για τις τράπεζες και για υπηρεσίες σαν το mycosmote. Δεν είναι και τόσο χρηστικό να αναγκαζόμαστε να κάνουμε κι άλλο. Αν τα διαβάζει αυτά κάποιος από την Cosmote ας τα μεταφέρει ως παράπονα μπας και αλλάξει η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Thanks nemesis, να 'σαι καλά!

Άρα ουσιαστικά πάλι δεν σου διαγράψανε το account αλλιώς θα έπρεπε να είχε ελευθερωθεί το username ή έστω το εμαιλ. Με το ζόρι δηλαδή να κάνουμε νέο εμαιλ. Μπορεί να είναι εύκολο αλλά πολλοί έχουμε το ίδιο εμαιλ εδώ και 10+ χρόνια ή χρησιμοποιούμε ένα εμαιλ "πρόχειρο" για εγγραφές σε σάιτ, διαφημίσεις κλπ και ένα "σοβαρό" που χρησιμοποιούμε για τη δουλειά, για τις τράπεζες και για υπηρεσίες σαν το mycosmote. Δεν είναι και τόσο χρηστικό να αναγκαζόμαστε να κάνουμε κι άλλο. Αν τα διαβάζει αυτά κάποιος από την Cosmote ας τα μεταφέρει ως παράπονα μπας και αλλάξει η κατάσταση.

 

Κοίτα, στην περίπτωση μου έχει λογική αυτο που έγινε.

 

Έκανα μεταβίβαση, (άλλαξε ο αριθμός συνδρομητή) άρα γι αυτούς δεν παίζει ρόλο αν ο προηγούμενος και εγώ έχουμε συγγενική σχέση ή αν το τηλέφωνο το είχα εγώ σε αλλουνού όνομα...(γιατί έτσι ήταν σε μένα)

 

Οπότε "κλειδώνουν" mail γιατί "χρησιμοποιήθηκε" απο άλλον που δεν ήσουν εσύ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ πάντα....

 

Στην δική σου περίπτωση τώρα, έκανες οικογενειακό, (άλλαξε ο αριθμός συνδρομητή???? ελεγξέτο) θα πρέπει να αποδείξεις στην Cosmote ότι το mail EINAI δικό σου...

Για πες μου όμως πως θα το κάνεις αυτό?

Και γιατί να κάτσει να ενδιαφερθεί τόσο η Cosmote...

Έτσι κι αλλιώς τόσα χρόνια η υπηρεσία είναι στάσιμη σε εξέλιξη, σου δείχνει λοιπόν ότι δεν καίγεται και τόσο...

 

Όσων αφορά το username ΔΕΝ δοκίμασα καθόλου το παλιό και έβαλα άλλο αφού, μου είναι αδιάφορο το ποιο θα είναι αυτό.

Αυτό που έκαιγε κι εμένα ήταν το mail διότι κάνω ακριβώς αυτό που κάνεις κι εσύ (ένα "σοβαρό" και 3-4 για "διάφορα")

Edited by nemesis1
Link to comment
Share on other sites

αργά το κατάλαβαν ότι δεν τους συμφέρει προς εξωτερικό..παλαιότερα το είχα ξετινάξει:D

 

Αργα... τι αργα ... μετα απο δεκα χρονια ακριβως.Πριν τα smartphone ηταν ο καλυτερος τροπος να στελνεις sms σε φιλους/συγγενεις κτλ ανα τον κοσμο.Πλεον εξω ολοι εχουν smartphone και ιντερνετ στο κινητο στο εξωτερικο οποτε προσωπικα η mycosmos για τα sms μου ειναι αδιαφορα εδω και χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα! Και σε μένα άλλαξε ο αριθμός συνδρομητή άρα αυτό είναι το κλειδί της υπόθεσης. Θα ακολουθήσω τη "συνταγή" σου με τη διαγραφή μέσω φαξ. :)
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα σωστός.

 

πως μπορώ να μάθω αν έχει ενεργοποιηθεί το φοιτητικό στον αριθμό μου; στέλνω κάπου σμσ;

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως μου είπαν ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να ξανά χρησιμοποιήσω το παλιό μου Email. Πρέπει λέει να φτιάξω νέο.... μα καλά είναι δυνατόν;
http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ και πάλι δεν κατάφερα να κάνω νέα εγγραφή. Ενώ πρώτα μου έβγαζε ότι "ο αριθμός ή το εμαιλ χρησιμοποιείται ήδη", μετά την αίτηση διαγραφής που έκανα (με φαξ όπως τα περιέγραψε ο nemesis πριν) μου βγάζει "Σφάλμα: Η συγκεκριμένη σύνδεση δεν μπορεί να εγγραφεί στο My COSMOTE".
Link to comment
Share on other sites

Εγώ και πάλι δεν κατάφερα να κάνω νέα εγγραφή. Ενώ πρώτα μου έβγαζε ότι "ο αριθμός ή το εμαιλ χρησιμοποιείται ήδη", μετά την αίτηση διαγραφής που έκανα (με φαξ όπως τα περιέγραψε ο nemesis πριν) μου βγάζει "Σφάλμα: Η συγκεκριμένη σύνδεση δεν μπορεί να εγγραφεί στο My COSMOTE".

 

Για να μην σου βγάζει μήνυμα λάθους στον αριθμό σημαίνει ότι είσαι διαγραμμένος πλέον!

 

Μήπως για οικογενειακά συμβόλαια δεν λειτουργεί η υπηρεσία?

Για ποιό απο τα 3 νούμερα σου έβγαλε το λάθος?

 

Πάρε ρώτα τους ΑΛΛΑ, όχι μία φορά, κι αυτό γιατί πολλές φορές ο κάθε "εκπρόσωπος" λέει και τα δικά του...;)

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν να μη λειτουργεί για οικογενειακό? Αλλά θα μου πεις κι άλλα δεν είναι δυνατόν να συμβαίνουν και όμως συμβαίνουν :)

Αριθμό έβαλα αυτόν για τον οποίο ζήτησα τη διαγραφή με το φαξ. Εμαιλ έβαλα άλλο, όνομα έβαλα αυτό στο οποίο είναι πλέον ο λογαριασμός.

Τουλάχιστον ας έλεγε στο μήνυμα ότι δεν γίνεται η εγγραφή για τον τάδε λόγο.

Τέλος πάντων, η ουσία είναι ότι πάλι τζίφος η δουλειά και πρέπει να καλέσω 13838 και να εξηγήσω τα ίδια και τα ίδια για πολλοστή φορά (και να χρεωθώ και για πολλοστή φορά) ή να πάω σε κάποιο κατάστημα κοσμοτέ και να κάνω το ίδιο από κοντά. Πφφφ.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πρέπει να κάνεις εγγραφή με το νούμερο "κάτω" απο το οποίο υπάρχουν τα υπόλοιπα μέλη...

Και μετα να "συνδέεις" στο account τα υπόλοιπα για να τα ελέγχεις...

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στη σελιδα εχει callback,σε παιρνουν τηλ. με δικη τους χρέωση. Ειχα φτιαξει λογαριασμο παλια,ήθελα να προσθεσω εναν αριθμό και για καποιο λογο δεν τον δεχόταν.Με πηραν,καναμε δοκιμες και τελικα εκαναν διαγραφή του αριθμού απο το σύστημα (μαλλον πρέπει να ειχα κανει παλιά εγγραφή αλλά δεν θυμόμουν email και username).Μετα απο 48 ωρες εκανα επιτυχώς προσθηκη του αριθμού. Τα στοιχεία που ζητάει τα θέλει με κεφαλαία και το email να μην έχει χρησιμοποιηθεί. Επίσης αποφεύγουν το yahoo. Παίζει και θέμα με τους browser, δοκιμασαμε πρωτα ie και μετα firefox chrome. Την προσθήκη στο τελος την εκανα με chrome απο το κινητο,γιατι δεν ειχα pc εκεινη την ωρα. Με τον stock browser του κινητού δεν έπαιζε.
Link to comment
Share on other sites

Στην κοσμοτέ μόνο το φρογκ έχει φθηνό sms (0.064E), αλλά η online παρακολούθηση του υπολοίπου μπορεί να μην είναι εφικτή. Κι εγώ θα σου πρότεινα καλύτερα να δεις για άλλη εταιρία... Whatsup & cosmokarta στοιχίζει 0,10Ε το μήνυμα.

 

Ακριβώς το ίδιο έχω και εγώ: Στο συναγερμό έχω βάλει μια COSMOΚΑΡΤΑ αλλά, μια και ο συναγερμός είναι στο εξοχικο (όπου δεν είμαι συνήθως) υπάρχει τρόπος να βλέπω το υπόλοιπο και την ημερομηνία που χρειάζεται να βάλω λεφτά;

 

Και επίσης: Στη συγκεκριμένη εφαρμογή δεν χρειάζεται ούτε χρόνος ομιλίας ούτε Internet. Ποιά είναι η πιό κατάλληλη κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι μια Sim κάρτα(Σύνδεση ή καρτοκινητό) για να συνδεθεί σε συναγερμό και να στέλνει sms αποκλειστικά.

Δεν έχω υπολογίσει ακόμα πόσα sms θα στέλνει περίπου το μήνα.

Θα μου άρεσε να χειρίζομαι το υπόλοιπο και τη λήξη της από την ιστοσελίδα του παρόχου και να μην χρειάζεται να τη συνδέω σε κινητό τηλέφωνο.

Κάποια πρόταση για εταιρία-πακέτο οικονομικό

 

 

Για κοιτα και αυτο πιστευω σε συμφερει αμα εχεις καποιο κινητο με wind η q ( γιατι τα 800 sms ειναι προς wind και q) , το κοστος τους ειναι μονο 2 ευρω το μηνα και μπορεις να τσεκαρεις υπολοιπο και να ανανεωνεις μεσω ιντερνετ...

 

 

https://www.wind.gr/gr/q/paketa/nea-paketa-q/2-sms/

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βλέπεις το υπόλοιπο από myaccount

Η πιο κατάλληλη κάρτα εξαρτάται από το που στέλνει μηνύματα

Τα φτηνπώτερα μηνύματα με δυνατότητα online ενεργοποίησης θεωρώ ότι είναι στο Q και το CU .

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ καρτοκινητό χρησιμοποιούσα για έναν συναγερμό και δεν με βόλεψε καθόλου. Προσωπικά πιστεύω πως το πιο βολικό για συναγερμό είναι να κάνεις ένα συμβόλαιο cosmote με μηδενικό πάγιο. Κουμπώνεις την sim στο συναγερμό και δεν ασχολείσε ξανά. Δεν θα χτυπάει και κάθε μέρα φαντάζομαι για να σε προβληματίζει το κόστος του sms.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λογικά θα πρέπει να κάνεις εγγραφή με το νούμερο "κάτω" απο το οποίο υπάρχουν τα υπόλοιπα μέλη...

Και μετα να "συνδέεις" στο account τα υπόλοιπα για να τα ελέγχεις...

Δεν γίνεται τίποτα. Δοκίμασα με όλους τους αριθμούς του οικογενειακού πακέτου και με καινούρια username & email. Δεν γίνεται εγγραφή, μου βγάζει το σφάλμα που ανέφερα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω cosmokarta και θελω να ακυρωσω τα 400' που δινονται με καθε ανανεωση ομως εχω καποιες επιφυλαξεις με το ηχητικο μηνυμα. Λεει πως αν θες να το ακυρωσεις και να εχεις 200' με 5 ευρω πατησε το...

Αυτο σημαινει πως ακυρωνονται τα 400' και σου ενεργοποιει αυτοματως τα 200'; Ετσι οπως ειναι ηχογραφημενο αυτη την αισθηση μου δινει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

1. Εκανα φορητότητα απο Wind W σε What's up φοιτητικο χτές.

Το φοιτητικο δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα. Παίρνω δηλάδη στο 1330 και δεν μου βγάζει τα πακέτα τα φοιτητικά.

Γνωρίζει κανείς πόσο καιρό κάνει?

 

2. Απο οταν ημουν συνδρομητης Cosmote πριν απο 2 χρονια, μου ειχε μείνει ένα ΤΕΛΕΙΟ ΣΗΜΑ. Τωρα που ξαναγύρισα στην Cosmote, το σύνδεσα ξανά. Συνδέεται και γίνεται μπλέ το λαμπάκι (που σημαίνει πώς συνδέθηκε) αλλά το κινητό μου δεν συνδέεται.

Πηρα χτες την Cosmote και μου ειπαν οτι πρεπει να "ξαναβαλουν τον αριθμο του κινητου μου" οταν ενεργοποιηθει πληρως το What's up και γινει active.

Τους παιρνω σημερα τηλεφωνο, και αφου επιβεβαιωνω οτι πια το νουμερο μου εχει γινει active απο preactive που ηταν μεχρι χτες, μου λενε οτι δεν ειναι ενεργοποιημενο το ΤΕΛΕΙΟ ΣΗΜΑ και πρέπει να πάω σε κατάστημα Cosmote. Παιρνω τηλέφωνο στον ΓΕΡΜΑΝΟ που εκανα την φορητοτητα, και δεν ξερουν τιποτα. Πάω στο κατάστημα του ΟΤΕ, στο οποιο η κοπέλα παιρνει τηλέφωνο στην Cosmote και της λένε ότι πρέπει να το πετάξω και να δώσω 140ευρώ να πάρω άλλο.

Επειδή μου φαίνεται εξωπραγματικό το παραπάνω, και δεν τους βλέπω και πολύ ενημερωμένους για το τι γίνεται, γνωρίζει κάποιος να μου πει?

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι, αλλά και αυτό απενεργοποιείται (να μπαίνουν αυτόματα τα 200' με 5Ε) πάλι από το 1330.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά θα χάσεις για πάντα τα 400 λεπτά με κάθε ανανέωση ( και τα 300 δεν υπάρχουν )
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά θα χάσεις για πάντα τα 400 λεπτά με κάθε ανανέωση ( και τα 300 δεν υπάρχουν )

 

Δεν με απασχολει γιατι εχω απεριοριστα στο σταθερο. Με τα 2 νουμερα με 0,01 ανα λεπτο ειμαι καλυμμένος.

Το απενεργοποιησα και πλεον το ηχητικο μηνυμα λεει για εγγραφη στην υπηρεσια 200' μπλα μπλα πατησε... οποτε δεν την ενεργοποιει αυτοματως

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...