Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα, εχω το εξης προβλημα. Σε ενα σημειο το σημα της Κοσμοτε δεν ειναι πολυ καλο. Ερχεται σημα απο 6-7 κεραιες απο διαφορετικες περιοχες. Το σημειο αυτο ειναι στο Σανι χαλκιδικης. Πρωτο ποδι απ τη πλευρα της Ημαθιας. Ηρθαν οι τεχνικοι της κοσμοτε με βαν και ειδανε οτι η συσκευη μια συνδεεται απο τη κεραια της Ποτιδαιας, μια απο τη κεραια της Κατερινης, μια απο τη Λαρισα, κλπ.

 

Το προβλημα ειναι το εξης. Εγω θελω το δικτυο της κοσμοτε για να εχω 3G internet και γι'αυτο το λογο εχω αγορασει μια κεραια 3g κατευθυντικη με 17dbi απολαβη και ενα 3g router. Πιανω κανονικα internet με ping 95-120ms στην 8.8.8.8 και ταχυτητα 3-4mbps το καλυτερο και 2mbps το χειροτερο. Το προβλημα μου ειναι ενω ειμαι συνδεδεμενος σε μια κεραια και εχω παρει ip και δουλευω, ξαφνικα κοβεται το ping και η προσβαση στο ιντερνετ και το 3g router μου συνδεεται σε αλλη κεραια. Το ερωτημα ειναι το εξης, υπαρχει τροπος να ρυθμισω χειροκινητα το router ωστε να αποκλεισει ολες τις αλλες κεραιες και να κλειδωσει σε μια απ ολες? Ή καποιον τροπο ωστε να αποκλεισει ολες τις αλλες και να συνδεεται στατικα σε μια

Επισκευτειτε την virtual πόλη μου και βοηθηστε στην εξελλιξη της!

http://thesschester.myminicity.com/

και

http://thesschester.myminicity.com/ind

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα,σημερα εβαλα 5ευρη στον γερμανο χαιδαριου,πηρα αποδειξη,καμμια αλλη χρεωση στρογγυλο 5 ευρω,και μετα απο λιγο ηρθε και το reload it :lol:

Τουλαχιστον οι κατοικοι αστικων κεντρων δεν πρεπει να γκρινιαζουμε.Ισως παμε λιγα μετρα παραπανω,αλλα αυτο ισως μας κανει πιο συνετους τελικα εναντια στην καταχρηση μοναδων.......

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα,σημερα εβαλα 5ευρη στον γερμανο χαιδαριου,πηρα αποδειξη,καμμια αλλη χρεωση στρογγυλο 5 ευρω,και μετα απο λιγο ηρθε και το reload it :lol:

Τουλαχιστον οι κατοικοι αστικων κεντρων δεν πρεπει να γκρινιαζουμε.Ισως παμε λιγα μετρα παραπανω,αλλα αυτο ισως μας κανει πιο συνετους τελικα εναντια στην καταχρηση μοναδων.......

 

Ναι, είναι γνωστό ότι σε κατάστημα κοσμοτέ μπορείς να βάλεις ό,τι ποσό θέλεις....εδώ και πολλά χρόνια μάλιστα! Αν φτάσαμε στο 2014 για να το μάθουμε, μάλλον καλά μας έκαναν!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θα αποκτήσω νέο κινητό το οποίο όμως παίρνει slim sim. αυτή που εχω εγώ είναι κανονική (5ετίας+) . αν την αλλάξω δε θα μπορω να χρησιμοποιώ το παλιο κινητο (σαν 2ο), αν τη κόψω πάλι το ίδιο. οπότε τη κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Οταν ο μισθος ηταν 1000 ευρω ειχαμε καρτα 5 ευρω τωρα που εγινε ο μισθος 500 ευρω επρεπε κανονικα να εχουν καρτα 2,5 ευρω οχι 10.
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

στειλε surf στο 1256 και εχεις 1G δωρεαν mobile internet για 15 μερες!
Link to comment
Share on other sites

ισχύει για όλους (συμβόλαια-κάρτες) και από πότε εώς πότε?

 

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/section/Internet_Offers_Prs

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν έχεις πολλά νούμερα δεν βλέπω ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε 2 των 5€ και σε μια των 10€.

 

Oπως γραφω,πηρα 2 για καβαντζα.......

Βαζω την μια κανω reload πχ για μια εβδομαδα 60 λεπτα...............

Νext week την επομενη με νεο reload it....

Mε την 10ευρη θα εχεις μονο για μια εβδομαδα.................

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι, είναι γνωστό ότι σε κατάστημα κοσμοτέ μπορείς να βάλεις ό,τι ποσό θέλεις....εδώ και πολλά χρόνια μάλιστα! Αν φτάσαμε στο 2014 για να το μάθουμε, μάλλον καλά μας έκαναν!

 

λογικο να μην το ξερω αφου επερνα καρτες οπουδηποτε εκτος απο τα κατασηματα τους.......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Για γελια,πριν μια εβδομαδα μου αρπαξε αυτοματα 1 ευρω για ενεργοποιηση 1 μερας internet.....

Δεν μετραει ομως,πρεπει να βαλω πακετο ιντερνετ..........

απλα για γελια και ολο ψιλα γραμματα........

Πιο λαμογια γινεται?:lol:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την εφαρμογή My Cosmote σε 3 κινητά (Android) για να παρακολουθώ τα υπόλοιπά μου.

Από σήμερα μου κάνει το εξής περίεργο:

Μόλις μπω στην εφαρμογή μέσω 3G (Cosmote) βλέπω κανονικά τα υπόλοιπα, λογαριασμούς κλπ.

Μόλις μπω στην εφαρμογή μέσω Wifi μου βγάζει μήνυμα "Αποτυχία σύνδεσης με το διακομιστή. Παρακαλώ έλεγξε τη σύνδεσή σου."

 

- Αυτό μου το κάνει ΚΑΙ στα 3 κινητά.

- Μέχρι χτες έμπαινα κανονικά στην εφαρμογή μέσω wifi.

- Και τα 3 κινητά έχουν κανονικά πρόσβαση μέσω wifi σε όλες τις άλλες ιντερνετικές εφαρμογές. (Browser, youtube, καιρός κλπ..)

 

Επειδή υποψιάζομαι ότι μπορεί να μην είναι δικό μου το πρόβλημα, μπορεί να δοκιμάσει και κάποιος άλλος και να μου πει αν του δουλεύει η android εφαρμογή MyCosmote μέσω wifi?

Καμιά άλλη ιδέα?

 

Ευχαριστώ...

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα και στα δύο καρτοκινητά μου ενεργοποιήθηκε κανονικά. Ελπίζω μόνο να μη μας κάνει καμία λαχτάρα η Cosmote και μας καταργήσει μαζί με το 1GB και τα ήδη υπάρχοντα αγορασμένα πακέτα μετά την πάροδο του 15μερου.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιηθηκε κανονικα στη συνδεση μου!
N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

Και μενα εγινε κατι παρομοιο ομως πέρασαν 3 μηνες.. Ενταξει δεν ηταν τοσο μεγαλη διαφορα.. Πως θα μπορουσα να διαπραγματευτω καλυτερο παγιο; υπαρχει τροπος; καποιοι μου παν να παω να μου δωσει προσφορα μια ανταγωνιστικη εταιρεια..
N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε cosmote με τις προσφορές σου.... ! Θα την φυλάξω για τον Αύγουστο που όλο και σε καμιά παραλία θα χρειαστούμε παραπάνω MB :)
1. Nokia 6600, 2. Nokia N96, 3. Nokia E72, 4. iPhone 3GS, 5. iPhone 4, 6. iPhone 4S, 7. galaxy s2, 8. galaxy s3, 9. galaxy s4, Samsung Note 3, Sony Xperia Z5, Xiaomi mi5s
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά.. Έβαλα ήδη ειδοποίηση στο Ημερολόγιο για 5 Αυγούστου που θα έχω άδεια :)
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που εχω 300 mb υπόλοιπο από cosmocarta με τα 5 € εάν πάρω το δώρο από που θα τραβάει MB πρώτα? Στη λήξη της προσφοράς το τότε πακέτο internet δεν κινδυνεύει λογικά έτσι?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που εχω 300 mb υπόλοιπο από cosmocarta με τα 5 € εάν πάρω το δώρο από που θα τραβάει MB πρώτα? Στη λήξη της προσφοράς το τότε πακέτο internet δεν κινδυνεύει λογικά έτσι?

H προσφορά έχει τελευταία ημέρα ενεργοποίησης 31 Αυγούστου . Αφού έχεις υπόλοιπο μην την αγοράσεις από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα το ειχα και εγω οταν ειχα ακομα HOL. Οταν περασα σε ΟΤΕ στη συνδεση του σπιτιου μπαινει και απο τα 2. Μαλλον ειναι καποια port που ηταν κλειστη με HOL.
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα το ειχα και εγω οταν ειχα ακομα HOL. Οταν περασα σε ΟΤΕ στη συνδεση του σπιτιου μπαινει και απο τα 2. Μαλλον ειναι καποια port που ηταν κλειστη με HOL.

To περίεργο είναι ότι μέχρι πριν μία εβδομάδα μου δούλευε κανονικά... Ξαφνικά σταμάτησε...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...