Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το νέο που είναι;

Τι νόημα έχει το νέο θέμα; Από τον τίτλο νομίζεις ότι μπήκε νέα επιλογή στο SMS Choice.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (13 Οκτ. 2004 , 00:01)

 

Το νέο που είναι;

Τι νόημα έχει το νέο θέμα; Από τον τίτλο νομίζεις ότι μπήκε νέα επιλογή στο SMS Choice.

 

 

 

Φθηνοτερες τιμες?

Link to comment
Share on other sites

egw prin liges meres eida tin diafimisi gia to sms choice...den einai kamia nea epilogi alla to sms choice nomiza oti eixe teliwsei ton septemvrio...den iksera oti tha isxie kai twra....afto...min dagkwneis :eek:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είχα καθόλου roaming! Ουτε καν σήμα. Ούτε στην Ιταλία ούτε στην Ολλανδία. Έχω σύνδεση comsote 90 για 2 μήνες. Η σύνδεση είναι χωρίς πιστωτική. Δηλαδή αν ήθελα να έχω τι θα έπρεπε να κάνω, να ξέρω για την επόμενη φορά. Αν ξέρει κάποιος ας μου πεί. Θα έπρεπε να τους πάρω τηλέφωνο να τους ενημερώσω να το ενεργοποιήσουν; Θα πλήρωνα; Αν ναι, για πιο διεστραμένο λόγο να συμπεριφέρονται έτσι στους χρήστες με σύνδεση την στιγμή που όλοι με καρτοκινητά δεν είχαν πρόβλημα (πρέπει να έχουν κάρτα για να χρεώνονται και αυτοί ακόμα και για τις εισερμόμενες) αλλά εντάξει το δέχομαι αυτό, είναι λογικό, δεν περίμενα να μην πληρώνω και εγώ όταν είμαι σε ξένη χώρα. Αλλά αυτή είναι η επιβράδευση που έχω κάνει συμβόλαιο μαζί τους και για ένα χρόνο σίγουρα θα έχουν εξασφαλίσει κάποια χρήματα με την δικιά τους και μόνο εταιρία; Το ίδιο συμβαίνει και στις άλλες εταιρίες αν δεν έχεις κάνει σύνδεση με πιστωτική;

Νομίζω θα πάρω μια καρτοκινητή σύνδεση για όταν βγαίνω στο εξωτερικό και από άλλη εταιρία ως αντίσταση! Και πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι θα ενεργοποιήσουν το roaming επειδή απλώς το είπαν; Ενώ με κάρτα είσαι σίγουρος..

Time is never enough...
Link to comment
Share on other sites

Οπως έχουμε ξαναπεί αν έχεις σύνδεση μόνο αν πληρώνεις με πιστωτική ή αν καταθέσεις χρηματική εγγύηση (που είναι και υψηλή) μπορείς να έχεις περιαγωγή.

 

Ο λόγος είναι ένας και μοναδικός. Με την κάρτα δε γίνεται να κάνεις τεράστιο λογαριασμό (θα τελειώσουν οι μονάδες). Αντίθετα με τη σύνδεση και επειδή πολύς κόσμος δε λαμβάνει υπόψιν του το κόστος ή δεν έχει ενημερωθεί καλά κάνει αλόγιστη χρήση στο εξωτερικό με αποτέλεσμα να έρχονται τεράστιοι λογαριασμοί τους οποίους υπάρχει περίπτωση να μην πληρώσουν και ποτέ. Γι'αυτό και ζητάει αυτήν την εξασφάλιση η Cosmote. Κατά τη γνώμη μου κακώς αλλά αυτή είναι η λογική που κρύβεται πίσω από το θέμα αυτό.

 

Οσο για το να πάρεις μια κάρτα για να κάνεις τη δουλειά σου στο εξωτερικό είναι μια καλή ακέψη αλλά φυσικά οι κάρτες δεν συμφέρουν για μεγάλη χρήση, άσε που αν θες να μείνεις αρκετό καιρό έξω θα σου τελειώσουν οι μονάδες σίγουρα αν κάνεις συχνή χρήση (και δε λέει να προπληρώσεις πολλά λεφτά για πολλές κάρτες). Η κάρτα στο εξωτερικό λέει σίγουρα αν θες απλώς να έχεις ένα τηλέφωνο έκτακτης ανάγκης μαζί σου ή αν θες να επικοινωνείς με το σπίτι σου μια φορά τη μέρα ή κάτι τέτοιο. Τότε είναι ιδανική αλλά δεν κάνει για να έχεις πλήρη επικοινωνία για όσο διάστημα είσαι εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Thanks voxson. Αυτή είναι μια πλήρης απάντηση! Θα το έχω υπόψην μου για την επόμενη φορά. Δεν νομίζω ότι θα ήταν δύσκολο όμως να είχαν ένα συγκεκριμένο όριο ασφαλείας με κάποιο ποσό που θα σου επέτρεπε να χρησιμοποιείς όταν είσαι στο εξωτερικό (για συνδέσεις μιλάω) και μετά αυτομάτως να φράζει όταν το ξεπερνάς, στην περίπτωση που δεν τους είχες ενημερώσει, ανάλογο ίσος με το μέσο όρο των λογαριασμών σου.
Time is never enough...
Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα, θα ήταν όντως καλύτερα έτσι (τουλάχιστον για τον πελάτη!). Οπως είπα διαφωνώ κι εγώ στη λογική της εγγύησης ή της υποχρεωτικής πληρωμής με κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή λαμβάνω πολλές εισερχόμενες κλήσεις, σκέφτομαι να βάλω cosmocarta γιατί έχω ακούσει οτι υπάρχει πρόγραμμα που σου δίνει χρόνο ομιλίας ανάλογα με τις εισερχόμενες.

 

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Αν ναί σε τί αναλογία;; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει !μπένει bonus κάθε μήνα 1cent ανά λεπτό εισερχόμενης κλήσης περισότερα εδώ και

 

εδώ

πρότα πρέπει να στειλεις ΕΒ στο 1313

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος telePS (18 Οκτ. 2004 , 14:40)

 

οκ thanx

 

 

τίποτα :) ;)

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Υπάρχει άραγε τρόπος να γνωρίζουν οι χρήστες imode τον όγκο των δεδομένων της περιήγησης κατά την διάρκεια του μήνα,κ όχι μόνο στο λογαριασμό cοsmοte,ώστε να έχουν "έλεγχο" του όγκου των διακινούμενων δεδομένων κ των χρεώσεων;

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την TN97

Μεταφορά από Τεχν. Προβληματισμούς.

 

Δε νομίζω ότι καταλαβαίνω τι σημαίνει αυτή η επισυμανση!!

Link to comment
Share on other sites

λογικά πρέπει να υπάρχει μετρητής για το traffic που κάνεις στο μενού του κινητού... στα περισσότερα υπάρχει τουλάχιστον..
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την antonis_wrx

λογικά πρέπει να υπάρχει μετρητής για το traffic που κάνεις στο μενού του κινητού... στα περισσότερα υπάρχει τουλάχιστον..

 

ΝΕC 410i εχω. δε νομίζω να έχει τέτοιο μετρητή...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MONK (24 Οκτ. 2004 , 16:51)

 

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

 

 

ΝΕC 410i εχω. δε νομίζω να έχει τέτοιο μετρητή...

 

 

δεν έχει! αναφέρεται και στην παρούσιαση της συσκευής στο my devices αν δεν απατόμαι!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Μπράβο στην Cosmote!! Δωρεάν i-mode από 1η Νοεμβρίου για ένα μήνα... (Τα νέα είναι από σίγουρες πηγές και το τμήμα εξυπηρέτησης δεν ξέρει τίποτα ακόμα!!) Απολαύστε δωρεάν i-mode λοιπόν, αφού σιγουρευτείτε ότι δεν χρεώνεστε πλοήγηση και e-mail, από αύριο!! Καλό σερφάρισμα!! :cool: :) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή κίνηση. Τα επίσημα sites που βρίσκεις στο μενού θέλουν σχεδόν όλα συνδρομή αλλά υπάρχουν άφθονα ανεπίσημα και φυσικά μπορούμε να φτιάξουμε και εμείς κανένα imode site! Έχει οδηγίες στο site της cosmote! 1 μέρα υπομονή και θα βλέπουμε και το myphone από το κινητό χωρίς το άγχος της ογκοχρέωσης!

Μακάρι να ρίξουν λίγο τις τιμές μετά από αυτό ή να δώσουν "πακέτο" δεδομένων. Και φυσικά μένει και το θέμα της dialup από καρτοκινητά μέσω gprs! Αλλά μην τα θέλουμε όλα δικά μας!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έτσι δικαιολογείται η αυξημένοι διαφήμιση αυτές τις μέρες του I-mode … τελικά να τη σκοτώσω την επιδότηση για το 410 ? :alien:

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την poseidon2004

Ίσως έτσι δικαιολογείται η αυξημένοι διαφήμιση αυτές τις μέρες του I-mode … τελικά να τη σκοτώσω την επιδότηση για το 410 ? :alien:

 

Why not? It is a nice handset!! ?

Link to comment
Share on other sites

Xexexexe, τι έγινε δεν πηγε τοσο καλα το imode οπως το περιμεναν και το εριξαν στα καροτακια και τις προσφορες οπως η κακομοιρα η Βονταφον με τα MMS της? Τι κριμα που δεν βρεθηκαν τοσα προβατακια οσο περιμεναν οι τσοπανηδες της Κοσμοτε... Δεν ξερουν οτι τωρα πια ο χρηστης και συνδρομητητης εχει αρχισει και κοιταζει το πορτοφολι του και δεν τσιμπαει στις χρεωσεις των φιγουρατζιδικων υπηρεσιων τους... Κανα καροτακι να κερασω? Έχω στοκαρει απο βονταφον... ;-)

 

Παντως απο τεχνικης πλευρας οσοι εχετε imode συσκευη σκιστε το να δουμε ποσο αντεχει (που θα αντεχει καργα) ετσι για να χορτασουμε και να μην μεινουμε με την απορια "πως θα ηταν να ημουν και εγω ενας απο εκεινους τους χαρουμενους και ευτυχισμενους απο την ζωη τυπους και τυπισσες των διαφημισεων του imode" ;-)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την Panagioths

Xexexexe, τι έγινε δεν πηγε τοσο καλα το imode οπως το περιμεναν και το εριξαν στα καροτακια και τις προσφορες οπως η κακομοιρα η Βονταφον με τα MMS της? Τι κριμα που δεν βρεθηκαν τοσα προβατακια οσο περιμεναν οι τσοπανηδες της Κοσμοτε... Δεν ξερουν οτι τωρα πια ο χρηστης και συνδρομητητης εχει αρχισει και κοιταζει το πορτοφολι του και δεν τσιμπαει στις χρεωσεις των φιγουρατζιδικων υπηρεσιων τους... Κανα καροτακι να κερασω? Έχω στοκαρει απο βονταφον... ;-)

 

Παντως απο τεχνικης πλευρας οσοι εχε (...)

 

Αυτό ακριβώς θα κάνω!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...