Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχω το δευτερο pc μου οχι πολλυ καλο celeron d 3.66ghr 1GB ram skliro 200gb karta grafikon ati 9250 256mb δηλαδη ενα αχρηστο χαλασμενο σαραβαλο.Και θελω να βαλω καινουργια καρτα για παραδειγμα αυτη που πειρε ο Alexkass (καλοριζικη η καρτα). Λοιπον ομως το pc κανει φασαρια πολυ και θελω να μειωσω θορυβο και μαζι με την καρτα γραφικων να γινει δουλεια για να μην κανει φασαρια.Τι μου προτεινετε να κανω.

Thanks sorry για ορθογραφικα

Link to comment
Share on other sites

τελικά με τους νέους οδηγούς (που μου είπες) όλα πάνε τέλεια! (και ήχο και τα όλα του :p)

 

Καλοριζικη η καρτα (και ολο το συστημα):D

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά είναι πολύ καλό :)

 

βέβαια τώρα θα ήθελα μια συμβατή κάρτα tv (analoge) με vista media center μιας και η pinnacle 330eV έχει τρελαθεί (παίζει στο laptop αλλά όχι στο desktop...).

 

την Hauppauge WinTV-PVR-500 MCE ψάχνω αν και άλλες συμβατές (που να παίζουν όμως) θα ήταν οκ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

παιδια στανταρ θα το εχουν χαναρωτησει αλλα τι κοιταμε πιο πολυ στις καρτες τα mb η τον αριθμο π δεν χερω τι ειναι 8600π.χ.

 

τι διαφορα εχει ας πουμε μια 256 8400 απο μια 128 8600????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια στανταρ θα το εχουν χαναρωτησει αλλα τι κοιταμε πιο πολυ στις καρτες τα mb η τον αριθμο π δεν χερω τι ειναι 8600π.χ.

 

τι διαφορα εχει ας πουμε μια 256 8400 απο μια 128 8600????

 

Η 8600 128 ειναι πολυ καλυτερη απο την 8400 256. Και 2GB να ειχε η 8400, εχει αδυνατο επεξεργαστη ωστε να τα εκμεταλευτει.

 

Γενικα κοιτας στα ποσα mhz τρεχει ο πυρηνας και η μνημη, ποσα bit ειναι το memory interface (απο 64 εως 512) και διαφορα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον AMD Sempron 3000+ (μην ρωτηστε πως κατεληξα με αυτο το CPU...) και σκεφτιμαι να αλλαξω την καρτα γραφικων... Λογω παλαιοτητας και σχετικης αναπηριας του cpu δεν κοιταω προφανως κατι ισχυρο.. Τι θα προτεινατε? Σκεφτομουν κατι σε 7600GS, X1650Pro ή 2600Pro.. (μαλλον καταλαβατε την τιμη που σκεφτομαι... :p)

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Το pc μου.

 

CPU AMD Athlon 64, 3200+

Mother Chaintech VNF4 (Ultra)

RAM 1024 MB (PC3200 DDR SDRAM)

Video GeForce 6600 GT (128 MB)

Storage 1 IDE 80GB + 1 SATA 250 GB

Τροφοδοτικο 420w

 

Η ερωτηση μου.

 

Θελω να αγορασω την εν λογο καρτα HD3850 256MB.

Την σηκωνει το τροφοδοτικο μου ??

 

ps. Το συστημα ειναι μαμα χωρις τιποτα over.

κ ξαφνικά το απόλυτο κενό.... :(
Link to comment
Share on other sites

Το pc μου.

 

CPU AMD Athlon 64, 3200+

Mother Chaintech VNF4 (Ultra)

RAM 1024 MB (PC3200 DDR SDRAM)

Video GeForce 6600 GT (128 MB)

Storage 1 IDE 80GB + 1 SATA 250 GB

Τροφοδοτικο 420w

 

Η ερωτηση μου.

 

Θελω να αγορασω την εν λογο καρτα HD3850 256MB.

Την σηκωνει το τροφοδοτικο μου ??

 

ps. Το συστημα ειναι μαμα χωρις τιποτα over.

 

Λογικα την σηκωνει.Ο αδερφος μου εχει ακριβως ιδιο συστημα με εσενα απλα εχει την Χ1950 Pro 256 MB(πιο μεγαλη καταναλωση απο την 3850) και τα εχει σε ενα noname τροφοδκοτικο απο το κουτι που ειχε 350W.βεβαια κολλουσε καμια φορα αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι ηταν απο το τροφοδοτικο η απο το παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον AMD Sempron 3000+ (μην ρωτηστε πως κατεληξα με αυτο το CPU...) και σκεφτιμαι να αλλαξω την καρτα γραφικων... Λογω παλαιοτητας και σχετικης αναπηριας του cpu δεν κοιταω προφανως κατι ισχυρο.. Τι θα προτεινατε? Σκεφτομουν κατι σε 7600GS, X1650Pro ή 2600Pro.. (μαλλον καταλαβατε την τιμη που σκεφτομαι... :p)

 

Αν θες να παίζεις και κανένα παιχνίδι ...2ετίας έστω μην πας κάτω από 7600gt..

Eγώ πρόσφατα πήρα 7900 gto με 90€.

Ψάξε μήπως βρεις καμιά 7800 έστω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια.. εκανα τη βλακεια και ποσταρα σε αλλο μερος θεμα για καρτα γραφικων.. :O

 

Λοιπον μου δωσε μια φιλη μου μια καρτα γραφικων, εγραφε επανω νουμερα και μου ειπε ο Γοογλης οτι ειναι η GeForce-6600-GT-128-MB ( http://www.dealtime.com/xPF-GV-N66T128D-GeForce-6600-GT-128-MB )

 

Εγω τωρα εχω την.. κατσε να δω.. Nvidia GeForce FX 5600 XT 256MB..

 

Λοιπον αξιζει να την αλλαξω; Δεν ξερω απο αυτα. Και λεφτα για νεο πισι δεν υπαρχουν μη με κοιτατε ετσι. :blink:

 

Θα σας δωσω και τη μητρικη μου καρτα να μου πειτε εαν παιζει να την "σηκωσει"

 

Motherboard Name MSI 865PE Neo2-PS (MS-6728 v2.0)

 

Αντε καλα αποτελεσματα :happy:

Link to comment
Share on other sites

Το pc μου.

 

CPU AMD Athlon 64, 3200+

Mother Chaintech VNF4 (Ultra)

RAM 1024 MB (PC3200 DDR SDRAM)

Video GeForce 6600 GT (128 MB)

Storage 1 IDE 80GB + 1 SATA 250 GB

Τροφοδοτικο 420w

 

Η ερωτηση μου.

 

Θελω να αγορασω την εν λογο καρτα HD3850 256MB.

Την σηκωνει το τροφοδοτικο μου ??

 

ps. Το συστημα ειναι μαμα χωρις τιποτα over.

 

φιλε τελικα τι εγινε??Γιατι εχουμε ακριβως το ιδιο συστημα με την διαφορα το δικο μου το τροφοδοτικο ειναι επωνυμο tagan 420w.Θα την σηκωσει λετε παιδια?Σημειωση στο site της amd λεει για την καρτα οτι θελει 450 τουλαχιστον.......

TrelosPlanitis.blogspot.com

- ολα τα τρελά εδώ .. -

Link to comment
Share on other sites

Γεια.. εκανα τη βλακεια και ποσταρα σε αλλο μερος θεμα για καρτα γραφικων.. :O

 

Λοιπον μου δωσε μια φιλη μου μια καρτα γραφικων, εγραφε επανω νουμερα και μου ειπε ο Γοογλης οτι ειναι η GeForce-6600-GT-128-MB ( http://www.dealtime.com/xPF-GV-N66T128D-GeForce-6600-GT-128-MB )

 

Εγω τωρα εχω την.. κατσε να δω.. Nvidia GeForce FX 5600 XT 256MB..

 

Λοιπον αξιζει να την αλλαξω; Δεν ξερω απο αυτα. Και λεφτα για νεο πισι δεν υπαρχουν μη με κοιτατε ετσι. :blink:

 

Θα σας δωσω και τη μητρικη μου καρτα να μου πειτε εαν παιζει να την "σηκωσει"

 

Motherboard Name MSI 865PE Neo2-PS (MS-6728 v2.0)

 

Αντε καλα αποτελεσματα :happy:

 

Πρωτα να ελενξεις αν η μητρικη υποστηριζει AGP ή PCI express.

Πιστευω η 6600GT θα ειναι πολυ καλυτερη.

Η σειρα 5 δεν υποστηριζει πληρως το DX9.c

(αν παλι βαριεσαι να την αλλαζεις και παει για πεταμα, και εμεις εδω ειμαστε!!!)

Link to comment
Share on other sites

Σε αναζήτηση AGP κάρτας γραφικών κι εγώ, καθώς τώρα έχω μια Geforce FX 5500 256MB RAM και δεν μπορεί να σηκώσει τίποτα πλέον... :(

 

XFX GEFORCE 7900GS 512MB AGP RETAIL ή SAPPHIRE ATI X1950PRO 512MB AGP RETAIL??

 

Κάτι καλύτερο σε AGP δίαυλο δεν μπόρεσα να βρώ (την θέλω ψιλοάμεσα). Να πώ ότι η κάρτα θα πάει πακέτο και με καινούργιο τροφοδοτικό, καθώς αυτό που έχω τώρα δεν έχει την 4-pin 12V extra τροφοδοσία που θέλουν οι καινούργιες κάρτες, και επίσης είναι σχετικά μικρό (360W Chieftec) για να σηκώνει τους 6 δίσκους και τα 3 CD/DVD που έχει πάνω ο υπολογιστής (άσχετο : σκέφτομαι για το THERMALTAKE W0101 TR2 POWER 550W).

 

Εδώ : http://www.gpureview.com/show_cards.php?card1=510&card2=471 βγάζει κάπως καλύτερη την 79000GS...

 

Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη :)

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την connect3d hd2600xt 256gddr3 από πλαίσιο. Εψαξα στον γούγλη αλλά τίποτα.. έχει gpu clock 800mhz και memory clock 700mhz Μπορώ μέσα από το ΑΤΙ OVERDRIVE να την υπερχρονίσω λίγο? τι τιμές να δώσω ωστε να είναι αξιόπιστο? πρόβλημα με θερμοκρασία δεν πιστεύω να έχω φοράει ήδη ψύκτρα zalman fatality!
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Σε αναζήτηση AGP κάρτας γραφικών κι εγώ, καθώς τώρα έχω μια Geforce FX 5500 256MB RAM και δεν μπορεί να σηκώσει τίποτα πλέον... :(

 

XFX GEFORCE 7900GS 512MB AGP RETAIL ή SAPPHIRE ATI X1950PRO 512MB AGP RETAIL??

 

Κάτι καλύτερο σε AGP δίαυλο δεν μπόρεσα να βρώ (την θέλω ψιλοάμεσα). Να πώ ότι η κάρτα θα πάει πακέτο και με καινούργιο τροφοδοτικό, καθώς αυτό που έχω τώρα δεν έχει την 4-pin 12V extra τροφοδοσία που θέλουν οι καινούργιες κάρτες, και επίσης είναι σχετικά μικρό (360W Chieftec) για να σηκώνει τους 6 δίσκους και τα 3 CD/DVD που έχει πάνω ο υπολογιστής (άσχετο : σκέφτομαι για το THERMALTAKE W0101 TR2 POWER 550W).

 

Εδώ : http://www.gpureview.com/show_cards.php?card1=510&card2=471 βγάζει κάπως καλύτερη την 79000GS...

 

Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη :)

 

Στο Link που εδωσες, συγκρινει τις καρτες στην θεωρια βασει αριθμων. Στην πραξη ομως η 1950PRO ειναι καλυτερη απο την 7900GS.

 

Εδω, διαλεγεις καρτες, διαλεγεις παιχνιδι και βλεπεις οτι η 1950 υπερτερει σχεδον σε ολα:)

 

edit: Για τροφοδοτικο σου προτεινω το HEROICHI WIN POWER 550W RETAIL. Ειναι πιο ακριβο αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις;) Τα λεφτα στο τροφοδοτικο μην τα λυπηθεις παντως. Θα σου ελεγα κιολας, αφου παιρνεις τωρα καινουργιο, να πας σε καποιο πιο μεγαλο σε Watt, για να καλυψει μελλοντικη αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Στο Link που εδωσες, συγκρινει τις καρτες στην θεωρια βασει αριθμων. Στην πραξη ομως η 1950PRO ειναι καλυτερη απο την 7900GS.

 

Εδω, διαλεγεις καρτες, διαλεγεις παιχνιδι και βλεπεις οτι η 1950 υπερτερει σχεδον σε ολα:)

 

edit: Για τροφοδοτικο σου προτεινω το HEROICHI WIN POWER 550W RETAIL. Ειναι πιο ακριβο αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις;) Τα λεφτα στο τροφοδοτικο μην τα λυπηθεις παντως. Θα σου ελεγα κιολας, αφου παιρνεις τωρα καινουργιο, να πας σε καποιο πιο μεγαλο σε Watt, για να καλυψει μελλοντικη αναβαθμιση.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! :)

Τελικά πήρα την 7900GS και το Thermaltake, καθώς το σύστημα είναι σχετικά παλιό και περαιτέρω αναβάθμιση δεν παίρνει (Athlon 64 3200+). Εκτός αυτού, θα παραγγείλω και 17άρι laptop για desktop replacement, οπότε έλεγα να μην ξεπαραδιαστώ σ'αυτό.

Καλή χρονιά.

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω οτι έχω ένα pc 2 χρόνων p4 3,2ghz, μητρική MSI 865PE Neo2-V (msicomputer.com/product/p_spec.asp?model=865PE_Neo2-V), μνήμη RAM Kingston KVR 400x643a/512

 

Η τωρινή μου κάρτα γραφικών η NVIDIA GeForce FX 5700LE τα έπαιξε και θέλω να πάρω μια καινούργια αλλά δε ξέρω αν θα τη σηκώνει το pc μου. Σκέφτομαι να πάρω την SAPPHIRE RADEON HD2600PRO 512MB AGP RETAIL (e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510626) αλλά η μνήμη της είναι ddr2 και η μητρική μου υποστηρίζει μόνο ddr1 αν δε κάνω λάθος. Υπάρχει πρόβλημα σ' αυτό ή δεν παίζει ρόλο επειδή η κάρτα γραφικών έχει δική της μνήμη?

Επίσης αν η παραπάνω κάρτα δε κάνει για το pc μου ποιά θα ήταν η καλύτερη επιλογή για κάρτα γραφικών? Μπορώ να δώσω μέχρι και 100+ euro.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος μνήμης που διαθέτει η κάρτα δεν σχετίζεται με τον τύπο μνήμης που υποστηρίζει το motherboard. Είναι δυο τελείως διαφορετικά πράγματα. Το πιθανότερο είναι ότι η κάρτα θα παίξει σωστά στο σύστημά σου. Όσον αφορά μια διαφορετική πρόταση για κάρτα γραφικών, αν εννοείς ότι μπορείς να δώσεις άλλα 100 ευρώ επιπλέον τότε κάνε λίγο υπομονή γιατί έρχονται ATI Raden 3850 για AGP
Link to comment
Share on other sites

εχω μια 2600xt σε 450w τροφοδοτικο αλλα και με 350 δεν πιστευω να εχεις προβλημα. Παντως αν εχεις καταληξει σε ΑΤΙ πηγαινε σε xt και οχι σε pro. θα βρεις με <100 ευρω και με gddr3 μνημη. Εγω τη πηρα πριν 3 μηνες 90...

 

ουπς λες για agp.. δεν ξερω τι παιζει εκει απο τιμες Τα watt λογικα θα σε καλυπτουν

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια ξερετε αν θα βγουν εξωτερικες καρτες γραφικων οπως διαβασα κατι σχετικα στο net? αυτες πως θα δουλευουν ?πχ αν παιζεις παιχνιδια θα χρησιμοποιουνται αυτες αντι για τις εσωτερικες?
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

μου δημιουργηθηκε το εξης κουλο προβλημα?? εγκατεστησα τους νεους catalyst drivers 8.1 με την σωστη διαδικασια (unistall των προηγουμενων drivers κλπ) και μετα την επανεκιννηση του υπολογιστη και αφου φορτωσουν τα παντα πεταγεται ενα ασπρο μικρο κουτακι στην πανω αριστερη γωνια της οθονης!! Στην αρχη νομιζα οτι ηταν της οθονης προβλημα αλλα ειδα οτι σε παιχνιδια η και κατα την διαρκεια εκκινησης των windows δεν εμφανιζεται.. Να ξαναγυρισω στους παλιοτερους drivers??
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχω την ATI Radeon HD 2600 pro και αποφάσισα να κάνω update τους drivers και κατέβασα την πρώτη επιλογή που έχει στο site μαζί με ενα παιχνίδι. Aλλά από τότε παρατηρώ οτι μου έχουν αλλάξει κάποια χρώματα σε διάφορα sites. Δηλαδη στο google τα αποτελέσματα ποθ μου βρίσκει μου τα βγάζει με κόκκινα γράμματα ή στο interface του router μου όταν ειναι down η σύνδεση αντί για κόκκινα που μου το έβγαζε τώρα το βγάζει με μπλε. Μπορεί να μου πει κάποιος τι φταίει;
I LOVE MY BABIES
Link to comment
Share on other sites

σημερα κρασαρε το ATI Catlyst Control Center και το εκλεισα κ εξαφανιστηκε και το περιεργο κουτακι πανω αριστερα της οθονης. Βεβαια τετοια crash ετρωγε και με τον προηγουμενο driver 7.12 αλλα κουτακια κ τετοια κουλα δν τα ειχα. Α ρε ΑΤΙ με τους drivers σου!!
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...