Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή τελευταία παρατηρήθηκε ότι ανοίγονται πολλά topics που αφορούν τις κάρτες γραφικών, δημιουργήθηκε το παρόν επισημασμένο topic όπου μπορείτε να συζητήσετε οτιδήποτε αφορά αυτό το τμήμα του υπολογιστή.

 

Επομένως από εδώ και στο εξής, θα πρέπει όλες οι σχετικές συζητήσεις να γίνονται εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκεφτομαι να πάρω την MSI NX6600-VTD256MB AGP για gaming αξίζει??

 

Έχετε να προτείνε κάποια αντίστοιχη ίσως λίγο καλύτερη αλλα στα ίδια επίπεδα τιμής(110-130 ευρώ)?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,θα ήθελα να αγοράσω μια καινούργια κάρτα γραφικών για το pc μου,AGP 8x μέχρι 200 euro. Ποια θα μου προτείνατε?εγώ έλεγα στην αρχή να πάρω μια GF 6600GT αλλα ένας φίλος μου μου είπε να πάρω την ATI Shaphire x1600 Pro.Εσείς τι λέτε?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,θα ήθελα να αγοράσω μια καινούργια κάρτα γραφικών για το pc μου,AGP 8x μέχρι 200 euro. Ποια θα μου προτείνατε?εγώ έλεγα στην αρχή να πάρω μια GF 6600GT αλλα ένας φίλος μου μου είπε να πάρω την ATI Shaphire x1600 Pro.Εσείς τι λέτε?
Πάρε την GF να βρεις τη υγειά σου! δεν τις πολυπάω τις ATI

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,θα ήθελα να αγοράσω μια καινούργια κάρτα γραφικών για το pc μου,AGP 8x μέχρι 200 euro. Ποια θα μου προτείνατε?εγώ έλεγα στην αρχή να πάρω μια GF 6600GT αλλα ένας φίλος μου μου είπε να πάρω την ATI Shaphire x1600 Pro.Εσείς τι λέτε?
και εγώ δεν τις πολυπαω αλλα τώρα τελευταία ακούγονται καλά λόγια και για τις ATI
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,θα ήθελα να αγοράσω μια καινούργια κάρτα γραφικών για το pc μου,AGP 8x μέχρι 200 euro. Ποια θα μου προτείνατε?εγώ έλεγα στην αρχή να πάρω μια GF 6600GT αλλα ένας φίλος μου μου είπε να πάρω την ATI Shaphire x1600 Pro.Εσείς τι λέτε?
Σταθερά στις Nvidia :shifty:

Αυτή έχω και εγώ...:p

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,θα ήθελα να αγοράσω μια καινούργια κάρτα γραφικών για το pc μου,AGP 8x μέχρι 200 euro. Ποια θα μου προτείνατε?εγώ έλεγα στην αρχή να πάρω μια GF 6600GT αλλα ένας φίλος μου μου είπε να πάρω την ATI Shaphire x1600 Pro.Εσείς τι λέτε?
Nvidia +1
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να πάρω την MSI NX6600-VTD256MB AGP για gaming αξίζει??

 

Έχετε να προτείνε κάποια αντίστοιχη ίσως λίγο καλύτερη αλλα στα ίδια επίπεδα τιμής(110-130 ευρώ)?

Για μένα δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για τη συγκεκριμένη..

Και επειδή οι AGP έχουν εξαφανιστεί,θα σου πρότεινα να ψάξεις σε καμιά αγγελία για 6800LE που κυμαίνεται κάπου στα 90-100ε και ξεκλειδώνει κιόλας.;)

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να πάρω την MSI NX6600-VTD256MB AGP για gaming αξίζει??

 

Έχετε να προτείνε κάποια αντίστοιχη ίσως λίγο καλύτερη αλλα στα ίδια επίπεδα τιμής(110-130 ευρώ)?

 

 

Καλημέρα...

Πολύ καλή είναι και η NVIDIA GEFORCE NX 6600GT 128MB TV DVI AGP RETAIL και οικονομική...

Έχω δύο απο αυτές και είναι αρκετά ικανοποιητικές...

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για τη συγκεκριμένη..

Και επειδή οι AGP έχουν εξαφανιστεί,θα σου πρότεινα να ψάξεις σε καμιά αγγελία για 6800LE που κυμαίνεται κάπου στα 90-100ε και ξεκλειδώνει κιόλας.;)

 

 

Καλημέρα...

Για να ζητάει γνώμες για AGP σημαίνει πως δεν θέλει ο άνθρωπος να μπει στη διαδικασία για παραπάνω αλλαγές πέραν απο την κάρτα γραφικων...;)

Επομένως καλό είναι να δίνουμε προτάσεις απλές χωρίς "σκαλίσματα"

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

άρα ωραία απέκλεισα την ATI,τώρα ποια GF όμως?

την 6600GT (128MB) η την 6800GS? (256MB DDR3)

Ε καλά χρειάζεται να ρωτήσεις;; 6800GS φυσικά! Αν και εδώ που τα λέμε, οι AGP έχουν από καιρό πεθάνει...Πρέπει να πάρουμε motherboard φίλε μου!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά χρειάζεται να ρωτήσεις;; 6800GS φυσικά! Αν και εδώ που τα λέμε, οι AGP έχουν από καιρό πεθάνει...Πρέπει να πάρουμε motherboard φίλε μου!
το ξέρω ότι πεθαίνουν (αν δεν έχουν ήδη) αλλα αυτό το pc που έχω τώρα θα το χρειαστώ το πολύ 1 χρόνο ακόμα,μετά θα πάρο καινούργιο,δεν λέει όμως να αλλάξω και μητρική και να πάρω κάρτα γραφικών αυτή τη στιγμή.
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να πάρω την MSI NX6600-VTD256MB AGP για gaming αξίζει??

 

Έχετε να προτείνε κάποια αντίστοιχη ίσως λίγο καλύτερη αλλα στα ίδια επίπεδα τιμής(110-130 ευρώ)?

Εγώ θα σε συμβούλευα να ψάξεις για μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών.Γιατί θα πάρεις καλύτερη και πιο δυνατή κάρτα με αρκετά χρήματα λιγότερα από τις καινούριες :) Πχ με 149E εδώ* έχει το Radeon X800 που είναι κλάσεις ανώτερο.Ψάξε λιγάκι και θα βρείς καλές ευκαιρίες :)

 

 

*http://www.fleamarket.gr/category.cfm?CategoryID=109&type=1&order=5

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Για να ζητάει γνώμες για AGP σημαίνει πως δεν θέλει ο άνθρωπος να μπει στη διαδικασία για παραπάνω αλλαγές πέραν απο την κάρτα γραφικων...;)

Επομένως καλό είναι να δίνουμε προτάσεις απλές χωρίς "σκαλίσματα"

 

LOL?!?!

 

Γιατί του είπα να αλλάξει κάτι άλλο??

6800LE =AGP VGA,άλλωστε μόνο AGP ήταν αυτές που ξεκλειδώνουν!

Και πρότεινα μεταχειρισμένη διότι είναι δύσκολο ν τη βρεις καινούρια,αλλά και συμφέρει από άποψη τιμής.Και φυσικά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης επιδόσεων όταν είναι ξεκλείδωτη,με την 6600 την απλή αλλά ακόμα και με τη GT...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την MSI ATI RX800 256mb και αφού έβαλα τους drivers, έβαλα την ανάλυση σε 1048χ768 όλα φαίνονται θολά. Μήπως ξέρει κανείς τι ρυθμιση πρέπει να κάνω?
http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δίαβασε αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=38472&highlight=%E8%EF%EB%DC+%E1%ED%DC%EB%F5%F3%E7

κάνε όσα προτείνουν και μετά πες μας τι έγινε.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Thanks pythagoras, αλλά το πρόβλημα πρέπει να έιναι σε κάποια ρυθμιση γιατί χτές που έιχα άλλη κάρτα όλα ήταν μια χαρά.
http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,θα ήθελα να αγοράσω μια καινούργια κάρτα γραφικών για το pc μου,AGP 8x μέχρι 200 euro. Ποια θα μου προτείνατε?εγώ έλεγα στην αρχή να πάρω μια GF 6600GT αλλα ένας φίλος μου μου είπε να πάρω την ATI Shaphire x1600 Pro.Εσείς τι λέτε?

 

Σου προτείνω ανεπιφύλακτα την ATI Radeon x1600pro 256MB της Sapphire.Είναι πολύ καλύτερη απο την 6600GΤ.Έχει περισσότερες pipelines (12) μεγαλύτερους χρονισμούς, είναι πιο νέας αρχιτεκτονικής, και γενικά είναι πολύ πιο νέας τεχνολογίας.

Πάρε καλύτερα την χ1600pro

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το πρόβλημά σου, Βεβαιώσου οτι η Motherboard σου φίλε μου δεν έχει VIA Chipset.Γιατί αν έχεις chipset απο την VIA χάθηκες.

Οι κάρτες της ATI έχουν προβλήματα με τα chipset της VIA.

Για τσέκαρε αυτό

Link to comment
Share on other sites

εχω 6600gt asus pci-express οταν παιζω hitman ή αλλα βαρια παιχνιδια εχω μεγαλο προβλημα με την θερμοκρασια να επισημανω οτι εχω βαλει την ψικτρα extreme giant III της thermaltake χωρις overcloock εχω το smart doctor για της θερμοκρασιες που το εχω κατεβασει απο το site της asus και το πολυ στα 10 λεπτα παιχνιδιου μου βγαζει alert οτι η καρτα εχει πιασει τους 71 C καμια ιδεα για το τι να παιζει:( :( :( :( :confused: :confused: :wacko: :wacko: :cry: :cry:
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να πάρω την MSI NX6600-VTD256MB AGP για gaming αξίζει??

 

Έχετε να προτείνε κάποια αντίστοιχη ίσως λίγο καλύτερη αλλα στα ίδια επίπεδα τιμής(110-130 ευρώ)?

Εγώ προτρίνω κάποια αλλά είναι λίγο πιο ακριβή απο την 6600 και πάρα πολύ καλύτερη.Αυτή είναι η ATI Radeon x1600pro AGP8x256MB ή 512MB.Κάνει περίπου 122€

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ATI κάρτα γραφικών και VIA chipset και δεν έχω προβλήματα :confused:
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά μπορείτε να μου προτείνετε μια καλή κάρτα γραφικών (για απαιτητικά παιχνίδια κυρίως) που να κοστίζει γύρω στα 120-130 Ε ? :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...